Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Prawo rzymskie od podszewkiSzukasz podręcznika, który w przystępny sposób obrazuje zagadnienia z zakresu prawa rzymskiego? Chcesz zrozumieć rzymską jurysprudencję, a przy tym poznać jej związki z teraźniejszością? Świetnie trafiłeś! Książka Wojciecha Dajczaka, Tomasza Giaro i Franciszka Longchamps de Briera jest przystępna nawet dla nie-prawników, którzy chcieliby poznać jedną z trzech podstaw europejskiej cywilizacji. Główną część publikacji stanowią kazusy: nie zostały wymyślone współcześnie i na potrzeby nauczania, lecz zaczerpnięto je z oryginalnych rzymskich źródeł prawniczych. Ich analizę uzupełniają komentarze autorskie i odniesienia do współczesnego prawa europejskiego. Dla ułatwienia lektury wszędzie zamieszczono także parafrazy tekstów oryginalnych kazusów.Kompleksowy przewodnik po rzymskich kazusachKsiążkę podzielono na sześć głównych rozdziałów: Historia i tradycja prawa rzymskiego, Kształtowanie i ochrona praw prywatnych, Osoby i rodzina, Spadki, Posiadanie i prawa rzeczowe oraz Zobowiązania. Zadbano także o dodatkowe elementy, takie jak tablice chronologiczne oraz łacińskie maksymy prawnicze uzupełnione odniesieniami do współczesności. Korzystając z tego podręcznika, krok po kroku przekonasz się, że prawo rzymskie da się lubić!Wybierz tę książkę, jeżeli:jesteś studentem prawa, aplikantem, praktykujący prawnikiem albo po prostu interesujesz się prawem rzymskim;jesteś wykładowcą i szukasz materiałów do prowadzenia zajęć z prawa rzymskiego i łacińskiej terminologii prawniczej;zależy Ci na podręczniku w jasny sposób opisującym zagadnienia związane z prawem rzymskim;chcesz zdać egzamin z prawa rzymskiego w pierwszym terminie.
Monografia jest zbiorem referatów i relacji z dyskusji pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na temat problematyki źródeł prawa w systemie prawa polskiego i europejskiego. Są to materiały najnowszej spośród konferencji naukowych rokrocznie organizowanych przez Wydział Prawa, w której uczestniczą przedstawiciele większości dziedzin prawoznawstwa.Temat konferencji ;Źródła prawa. Teoria i praktyka nawiązuje do problematyki konferencji Wydziału Prawa i Administracji UW, która odbyła się w 2015 r., zatytułowanej;Rola orzecznictwa w systemie prawat;. Podtytuł tomu wskazuje, że chodzi nie tylko o katalogi źródeł zawarte w ustawie zasadniczej i dziełach jej komentatorów, lecz także - a może przede wszystkim - o źródła prawa realnie funkcjonujące w praktyce.W kontekście trwającego od grudnia 2015 r. sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej zagadnienie źródeł prawa zyskało nową aktualność. Spór ten nie znalazł dotychczas akceptowanego powszechnie rozstrzygnięcia. Zwłaszcza w trójkącie sił działających między Trybunałem, Parlamentem i Prezydentem kompetencje tych podmiotów nie są do końca jasne. Osobna sekcja poświęcona jest prawu Unii Europejskiej.
Leo von Petrażycki (18671931) ist der weltweit meistbekannte polnische Jurist. Er dachte auf Polnisch, schrieb auf Deutsch und hielt seine Vorlesungen auf Russisch, verkndete seinerzeit eine Anekdote. In der Geschichte der Wissenschaft ist er als Schpfer der psychologischen Rechtstheorie, der Rechtspolitik und, in einer breiteren Dimension, der Rechtssoziologie bekannt. Die Autoren aus Deutschland, Russland und Polen durch leuchten auch die brigen Aspekte der wissenschaftlichen Ttigkeit von Petrażycki: konomische Analyse des Rechts, Theorie von Gesetzgebung und Rechtsbildung sowie schließlich Rechtspluralismus.
Autorzy analizują w książce najważniejsze aspekty działalności naukowej Leona Petrażyckiego, takie jak: psychologiczna teoria prawa, ekonomiczna analiza prawa, teoria ustawodawstwa i tworzenie prawa czy w końcu pluralizm prawny.
Znany i ceniony, a także nowoczesny i przystępny podręcznik akademicki do prawa rzymskiego, podstawowa lektura dla studentów prawa, europeistyki, historii, kulturoznawstwa, administracji i dla aplikantów prawniczych oraz wszystkich osób interesujących się dziejami starożytnego Rzymu. Prawo rzymskie jest fundamentem naszej kultury prawnej, bez jego zrozumienia nie jest możliwe funkcjonowanie w dzisiejszym systemie prawnym, a więc i w naszej rzeczywistości. Autorzy ukazują je w kontekście rozwoju europejskiego prawa prywatnego. Omawiają m.in. wartości i zasady prawa prywatnego na przykładzie unormowań rzymskich oraz tradycji romanistycznej od średniowiecza po współczesność, metodę jurystów rzymskich jako podstawę zrozumienia nowoczesnego dyskursu prawniczego, instytucje i modele dogmatyczne czerpiące inspiracje z prawa rzymskiego. Najważniejszym wyróżnikiem tego podręcznika jest przesunięcie punktu ciężkości z uczenia prawa rzymskiego jako elementu historii antycznej ku spojrzeniu na nie jako na doświadczenie dyskusji o problemach prawa prywatnego – dyskusji toczonej w czasach antycznych, a następnie, w oparciu o rzymskie teksty prawne, od późnego średniowiecza po kodyfikacje cywilne. W edukacji prawniczej nie chodzi bowiem tylko o przekazanie pewnej wiedzy, ale przede wszystkim o rozwijanie kompetencji niezbędnych do udziału w dyskusji o ważnych problemach prawa. To jeden z najistotniejszych czynników pozwalających na wykształcenie dobrego prawnika. Nowa wersja zawiera aktualizacje odniesień do czasów współczesnych, np. zmienionego w ostatnich latach prawa francuskiego, jest też uzupełniona o zagadnienia, które autorzy – po latach pracy ze studentami – postanowili opisać w bardziej przystępny sposób. Dodatkowo podręcznik wzbogacony został o materiały dydaktyczne dla studentów, m.in. pytania kontrolne pomocne w nauce przed egzaminem, a także polski indeks rzeczowy.
Globalizacja jest procesem scalania się gospodarek w skali światowej, przejawiającym się dynamicznycm wzrostem produkcji i obrotów handlowych, międzynarodowym przepływem kapitałów, usług, a także migracją ludności. Globalizacja nie jest jednak zjawiskiem tylko i wyłącznie pozytywny; wystarczy wspomnieć o związanych z nią zjawiskach kryzysowych, które łatwiej rozpowszechniają się po całym globie, czy o związanym z nią wzroście przestępczości. Reakcja systemów prawnych na te skomplikowane procesy społeczne jest tematem rozważań podjętych w prezentowanej książce.