
Zabójca sprzed wielu lat, zwany Prorokiem, powraca. Zaczepia kobiety na ulicy, przepowiada im śmierć i za kilka dni je morduje. Podkomisarz Karina Buczko staje na czele grupy śledczej, jednak mimo szeroko zakrojonych działań, nie ma nawet podejrzanego.
Kiedyś bliska Marcinowi Zakrzewskiemu osoba przyjeżdża z Warszawy, aby zbadać, dlaczego pierwsze śledztwo w sprawie Proroka zakończyło się fiaskiem. Przy okazji policja odkrywa, że z magazynu zniknęły ślady zabezpieczone w miejscach poprzednich zabójstw. Czy ktoś w policji chronił Proroka?
Rozpoczyna się dramatyczna walka z czasem. Jednak zanim pościg za Prorokiem na dobre się zacznie, każdy z bohaterów będzie musiał zmierzyć się z własnymi traumami i demonami przeszłości.
Takie śledztwa to specjalność nadkomisarza Marcina Zakrzewskiego. Tylko czy inne spojrzenie, jego podstawowa zasada, w tej sytuacji zadziała? Bo przeszłość jest zła i ma wielki wpływ na teraźniejszość.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o., ul. Tadeusza Borowskiego 2/24, 03-475 Warszawa (PL), numer telefonu: 22 416 15 81, adres e-mail: redakcja@skarpawarszawska.pl
| Autor | Mieczysław Gorzka |
| Wydawnictwo | Skarpa Warszawska |
| Rok wydania | 2025 |
| Oprawa | miękka |
| Liczba stron | 432 |
| Format | 13.5 x 20.5 cm |
| Numer ISBN | 978-83-8329-849-8 |
| Kod paskowy (EAN) | 9788383298498 |
| Wymiary | 135 x 205 mm |
| Data premiery | 2025.04.30 |
| Data pojawienia się | 2025.04.17 |
| Dostępna liczba sztuk | |
|---|---|
| Dostępność całkowita | 10 szt. |
| Dostępność w naszym magazynie | 10 szt. (realizacja już jutro) |
Dostępność w punktach Bonito![]() |
|---|
| ul. Staromiejska 6 (50 m od Rynku) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| al. Pokoju 67 (wyspa w centrum handlowym M1) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Batorego 15B (przecznica od ul. Karmelickiej) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Dobrego Pasterza 122 (Prądnik Czerwony) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Josepha Conrada 79 (obok stacji BP) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Kluczborska 17 (przy pętli "Krowodrza Górka") | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Kobierzyńska 93 (osiedle Ruczaj-Zaborze) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Marii Dąbrowskiej 17A (50 m od CH Czyżyny) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Pawia 34 (blisko Galerii Krakowskiej) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Pilotów 2E (300 m od ronda Młyńskiego) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Wielicka 259 (wyspa w Galerii Mozaika) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Wysłouchów 3 (Kurdwanów) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Zakopiańska 62 (Park Handlowy Zakopianka) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| al. Komisji Edukacji Narodowej 51 (skrzyżowanie z ul. Płaskowickiej) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| al. Komisji Edukacji Narodowej 88 (Ursynów - metro Stokłosy) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| al. Niepodległości 54 (przy stacji metro Wierzbno) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Chmielna 4 (50 metrów od ul. Nowy Świat) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Czapelska 48 (200 m od ronda Wiatraczna) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Kondratowicza 37 (blisko Szpitala Bródnowskiego) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Żeromskiego 1 (przy stacji metra Słodowiec) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Plac Grunwaldzki 25 (w budynku Grunwaldzki Center) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
| ul. Ruska 2 (przy Placu Solnym) | Zamów i odbierz 2026.06.08 |
Darmowa dostawa już od 199,00 zł
Jakbyście zareagowali, gdyby podszedł do Was w miejscu publicznym obcy człowiek i przepowiedział, że za kilka dni umrzecie?
Takim motywem swoją najnowszą książkę "Zła przeszłość" otwiera Mieczysław Gorzka. Sedno tkwi w tym, że złowróżbna przepowiednia się sprawdza, a śmierć nie następuje z przyczyn naturalnych. Grupa śledcza z podkomisarz Kariną Buczko na czele bada sprawę, jednak mimo szerokich działań trafiają w ślepe zaułki i nie mają nawet podejrzanego.
Czy nowe zdarzenie powiązane jest ze sprawą Proroka z przeszłości? Dlaczego zniknęły zabezpieczone ślady ze starego śledztwa? Kto z policji chronił Proroka?
„Przeszłość jest zła i ma wielki wpływ na teraźniejszość.”
Bardzo lubię zarówno styl autora jak i postać Zakrzewskiego, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po kolejną historię, która jest z nim powiązana. Przy dwóch ostatnio poznanych książkach Mieczysława Gorzki kręciłam jednak trochę nosem. Jak było tym razem?
„Zła przeszłość” namieszała mi w głowie w sposób, który bardzo lubię, który zmusza do myślenia, który wciąga w przedstawioną fabułę, który pobudza emocje związane z demonami przeszłości bohaterów. Choć Marcin Zakrzewski nieustannie wzbudza moje ciepłe uczucia, w powyższej książce mogłam lepiej przyjrzeć się również postaci Kariny oraz Irka, a wątki związane z ich życiem prywatnym, bolesną przeszłością, były nie mniej interesujące niż toczące się śledztwo. Moim zdaniem to łączenie elementów kryminału z analizą psychologiczną postaci jest dużym atutem stylu autora. Nakreśleni bohaterowie zmagają się z problemami, własnymi słabościami, popełniają błędy jak każdy z nas, a przez to są autentyczni.
Zarówno stopniowo rozwijające się tempo akcji jak i sposób budowania napięcia, połączone z surowym językiem, wzmacniającym mroczny klimat historii bardzo przypadły mi do gustu.
Nie wiem czy historia kryminalna, choć całkiem ciekawa i wciągająca, zostanie na długo w mojej pamięci, ale z pewnością zostaną we mnie emocje, związane z przeżyciami przedstawionych postaci.
Mroczna, pochłaniająca, nieodpuszczająca taka jest najnowsza powieść Mieczysława Gorzki „Zła przeszłość”. Zbrodnicza historia z przeszłości, która splata się z teraźniejszością.
Zostaje zamordowana młoda kobieta. Rozpoczyna się śledztwo i...zostaje odkryta druga zamordowana w ten sam sposób kobieta. Okazuje się, że tak samo przed laty mordował Prorok. Przyjeżdża śledcza z Warszawy, która ściąga z emerytury Marcina Zakrzewskiego. Wiele lat temu, to właśni oni zajmowali się poszukiwaniem Proroka. Mordercy kobiet, który trzydzieści lat temu miał ich osiem na sumieniu. Teraz muszą walczyć z czasem, a pomagają im w tym podkomisarz Karina Buczko i młodszy aspirant Ireneusz Bąk. Wszystko gmatwa się coraz bardziej, a śledztwo natrafia na przeszkody. Każdy z bohaterów musi mierzyć się nie tylko z mordercą, ale też z własna przeszłością, która jest zła, bardzo zła…
Idealny kryminał z wartką akcją, gdzie pojawiają się nowe szczegóły, które zmieniają wszystko w ciągu chwili. Nic nie jest takie, jak się wydaje, a wszystko spowite jest tajemnicami i mrokiem, w którym kryją się upiory. Koszmary dopadają wszystkich i trudno będzie się od nich uwolnić.
Inteligentne śledztwo, a autor potrafi zwodzić, jak nikt inny. Mamy już mordercę, wystarczy go dopaść, tylko to wszystko nie jest takie proste.
Wrażenie robi też sposób pisania Mieczysława Gorzki, który nie owija w bawełnę, wszystko jest realistyczne, opisane bez niepotrzebnych ozdobników. Tutaj główną rolę grają emocje zarówno bohaterów dobrych i złych, jaki czytelników. Sięgamy wszyscy do najbardziej traumatycznych zdarzeń, odczuć, uczuć z przeszłości. Na wszystko pozostawiają ślad.
Od pierwszych stron czujemy niepokój: coś się za chwilę wydarzy, co zburzy spokój, co zakłóci codzienność. Nadciąga nieuniknione…
Zakrzewski powrócił w wielkim stylu, by pokazać jak bardzo w życiu liczy się lojalność, przyjaźń i… mądrość, także ta życiowa.
I nieodmiennie przy recenzjach książek Mieczysława Gorzki ostatnie zdanie takie samo: Świetna książka, którą po prostu trzeba przeczytać!
Zakrzewski powrócił w nieco nowej odsłonie, jednak Zakrzewski to Zakrzewski wszystko jest, jak być powinno.
Gorzka kolejny raz stworzył niepokojący kryminał psychologiczny, w którym zabójca jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, bo kluczowa tutaj jest walka z własną przeszłością, słabościami, wina i błędami z przeszłości, bo te jak wiadomo, zawsze piętnują teraźniejszość.
Posta przerażającego Proroka powraca po latach by siać strach i śmierć, śledztwem zajmuje się znana z wcześniejszych części Karina Buczko jednak niewiele udaje się z poszlak posklejać co czyni samo śledztwo wyjątku trudnym i mozolnym. Zakrzewski wraz ze swoim nieszablonowym podejściem do śledztwa może okazać się kluczem do rozwiązania sprawy, ale czy aby na pewno… bowiem stawką jest nie tylko rozwiązanie sprawy, ale i wewnętrzne rozliczenia.
Autor znakomicie buduje napięcie i klimat powieści, a swoich bohaterów kreuje w niezwykle rzeczywisty sposób, co dodaje historii wiarygodności. Gorzka historię prowadzi bardzo dynamicznie, jednak nie brakuje momentów na refleksje. Spodobało mi się nieco mocniejsze sceny, które były bardzo umiejętnie zbalansowane i nie bazowały na taniej sensacji, podbijając przy tym nieco grozę wydarzeń.
„Zła przeszłość” jest historią trudną i niewygodną moralnie, ponieważ prowokuje do zadawania trudnych pytań o winę, odpowiedzialność i czym jest w istocie sprawiedliwość. Doceniam tę historię za dojrzałość i bardzo umiejętne ukazanie jak przeszłość może stać się przeciwnikiem chyba nawet groźniejszym niż sam morderca.
Gęsta i niebanalna historia Panie Gorzka.
"Zła przeszłość" wciąga czytelnika od pierwszych stron, serwując mroczną i niepokojącą atmosferę. Dwa brutalne morderstwa kobiet szybko przywołują widmo seryjnego zabójcy sprzed lat, owianego złą sławą Proroka, który zwykł zapowiadać swoje zbrodnie. Ten motyw powracającej przeszłości, niczym złowieszcze echo, stanowi fundament powieści, obiecując gęstą intrygę i psychologiczne niuanse.
Na czele grupy dochodzeniowej staje Karina Buczko, postać niezwykle interesująca i wyrazista. Jej genialny umysł śledczy, połączony z mistrzostwem w walkach, determinacją, czyni ją bohaterką z krwi i kości, budzącą sympatię i podziw. Równolegle śledzimy losy jej kolegi Irka, który angażuje się w poszukiwania prawdy o swoich rodzicach, co dodaje powieści warstwy dramatu i emocjonalnego napięcia.
Powrót Marcina Zakrzewskiego, formalnie przebywającego na emeryturze, jest dowodem na to, że gliniarzem zostaje się do końca życia. Jego doświadczenie i intuicja okazują się nieocenione w konfrontacji z widmem Proroka. Nikt tak jak on nie potrafi łączyć faktów i wyłapywać pozornie nieistotnych szczegółów.
Jednak ta podróż w miniony czas nie oszczędza żadnego z bohaterów. Gorzka zręcznie ukazuje, jak demony przeszłości potrafią zatruwać teraźniejszość i rzutować na przyszłość, czyniąc powieść nie tylko kryminałem, ale także studium psychologicznym.
Śledztwo samo w sobie jest złożone i pełne zwrotów akcji. Autor nie szczędzi nam fałszywych tropów i niespodziewanych odkryć, zmuszając czytelnika do ciągłego weryfikowania swoich podejrzeń. Nieustanna walka z czasem i bezwzględność przestępców podnoszą poziom adrenaliny, a dynamiczne sceny akcji burzą krew.
Autor nie zapomina jednak o warstwie ludzkiej – obok mrożących krew w żyłach zbrodni obserwujemy zmagania policjantów z ich osobistymi traumami i destrukcyjnymi wspomnieniami, co dodaje historii autentyczności.
Kryminał łączy wciągającą intrygę z dynamiczną akcją i psychologiczną głębią. Postacie są wiarygodne i budzą emocje, a mroczna atmosfera i motyw powracającej przeszłości sprawiają, że lektura na długo pozostaje w pamięci.
Kocham mroczne książki i bohaterów, którzy skrywają głębokie zło dlatego chętnie sięgnęła po nową książkę Mieczysława Gorzki.
Niebezpieczny morderca sprzed lat – Prorok, powraca na ulice Wrocławia. Zaczepia młode kobiety przepowiadając im rychłą śmierć. Kilka dni później brutalnie je zabija. Gdy okazuje się, że ktoś ukradł dawne dowody w sprawie Proroka do grupy dochodzeniowej dołączaj emerytowany już Zakrzewski. Czy policja pomogła mordercy zbiec?
Przeszłość staj się kluczem do wielu teraźniejszych spraw. Bohaterowie rozdrapują stare rany, zagłębiają się w tajemnice z przeszłości. Na wierzch wypływają demony nurzające się brudnych sprawach niczym w luksusowym spa. Przeszłość jest okrutniejsza niż się wydaje, jednak tylko jej zdemaskowanie może pomóc bohaterom.
Sporo jest zamieszania w tej książce, wiele wątków nakłada się na siebie. Sprawy prywatne bohaterów wchodzą momentami w konflikt z prowadzonym przez nich śledztwem. Silne emocje czasami przeszkadzają im racjonalnie myśleć.
Zagadka kryminalna, którą zafundował nam Gorzka jest złożona, wielowymiarowa, intrygującą. Z przyjemnością podąża się ramię w ramię ze śledczymi analizując kolejne dowody, rozbiera na atomy teorie i buduje nowe podejrzenia.
„Zła przeszłość” obfituje również w dynamiczne sceny zasadzek i pościgów. Finał to czyste „zło” – trudno się od niego oderwać, sceny przeskakują z prędkością światła, adrenalina wysysa tlen z powietrza.
Obiecałam sobie w tym roku czytać serie we właściwym jej porządku. W przypadku „Zła przeszłość” zasadę tą złamałam. Odnalazłam się jednak bez problemu w akcji tej książki choć wiele smaczków z przeszłości niestety mnie ominęło. Wydaje mi się, że ten tom jest w pewnym sensie rozliczeniem starych spraw i relacji pomiędzy bohaterami.
Kolejny raz powieść Mieczysława Gorzki zabrała mnie w brudny, zwodniczy i mroczny świat, rozpaliłam moją wyobraźnie i wciągnęła mnie w swe mętne wiry. Cóż – należy przyznać szczerze – uzależniłam się od twórczości tego Autora.
"Gdyby mógł cofnąć czas, drugi raz nie zdecydowałby się wracać do przeszłości. Posłuchałby ostrzeżenia Zakrzewskiego, że przeszłość jest zła, bezwzględna.
Czasem lepiej jest żyć dniem dzisiejszym, lepiej nie wiedzieć, jak to było naprawdę, bo bardzo często się zdarza, że przeszłość wkracza z siłą tajfunu.
Serię z komisarzem Marcinem Zakrzewskim odkryłam zupełnym przypadkiem wypożyczając Martwy Sad z biblioteki i szybko zorientowałam się, że polubię nowe nazwisko na rynku literackim.
Tym razem nasz ulubiony policjant zmuszony okolicznościami przerywa spokojną egzystencję emeryta w której to funkcjonuje z ukochaną Renatą po to by wrócić do jednej z pierwszych i jak dotąd jedynej nierozwikłanej zagadki
Przed laty we Wrocławiu grasował groźny morderca nazywany Prorokiem - ów mężczyzna przepowiadał kobietom śmierć i rzeczywiście te które spotykał po kilku dniach były martwe.
Śledczym nie udało się jednak ująć przestępcy.
Tym razem na czele zespołu policjantów staje komisarz Karina Buczko i to ona będzie postacią wiodącą.
Wkrótce potem do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdża Paulina Czerny , co podpowiada doświadczonemu gliniarzowi,że jest w tym drugie dno.
Jak zwykle Pan Mieczysław nie zawodzi - stworzył złożoną i wielowątkową akcję, pełną przemocy, bezwzględności i zawiłości moralnych. Bohaterowie są autentyczni, a ich problemy i dylematy przedstawione w sposób realistyczny. Gorzka umiejętnie balansuje między dynamicznymi scenami akcji a głębszą analizą psychologiczną postaci.
Mroczny, wciągający, świetny
Serdecznie polecam