hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Książki - wyszukiwanie
Książki
Zabawki
Puzzle
Gry planszowe
Audiobooki
Muzyka
Filmy

Kalendarz premier z dnia 2017.10.09

Poniżej znajduję się lista książek oraz innych produktów, które ukazały się tego dnia, czyli w poniedziałek 9 października 2017 roku. Na pierwszym miejscu znajduje się Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów (Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska), na drugim W kręgach władzy. Tom 2. Większość bezwzględna (Remigiusz Mróz). Kolejny produkt to Przywracanie pamięci. Polscy psychiatrzy XX wieku orientacji psychoanalitycznej (praca zbiorowa) oraz Obiady (Ewa Wachowicz).
1
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowa...
Dostępny66 szt.

100 lat polskiego dizajnu, 100 projektów, 100 niezwykłych historii, 100 ilustracji. Młodszy czytelnik odkryje, jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry. Wśród prezentowanych projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy. W książce przeszłość łączy się z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych jest przez 25 polskich ilustratorów – doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Ilustracje: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska. Ilustracje zawarte w publikacji są częścią wystawy „Elementarz polskiego dizajnu”, której towarzyszą warsztaty i spotkania promujące historię oraz teraźniejszość polskiego wzornictwa, a także współczesną polską grafikę książkową. Premierowa odsłona wystawy miała miejsce podczas Gdynia Design Days 2017, a jej kolejne prezentacje, organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza, odbędą się w różnych miastach Europy w ramach międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100.

59,00 zł
42,48 zł

Rabat 28,0%
oszczędzasz 16,52 zł

4 osoby kupiły
2
W kręgach władzy. Tom 2. Większość bezwzględna - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
W kręgach władzy. Tom 2. Większość bezwzględna
Dostępny465 szt.

Tom II serii „W kręgach władzy” W kręgach władzy trwa kryzys. Po skandalu z udziałem premiera, parlament nie zdołał uchwalić wotum nieufności, a polityk, który miał przejąć władzę, znalazł się w szpitalu. Prognozy, zarówno dla niego, jak i dla kraju, nie są dobre. Sytuację pogarsza fakt, że niedługo przed mającym odbyć się w Polsce międzynarodowym szczytem, do służb specjalnych dociera informacja o możliwym zamachu. Prezydent Daria Seyda traktuje ostrzeżenia wywiadu jako realną groźbę, ale ma pewne wątpliwości – doniesienia bowiem pochodzą nie od sojusznika, a przeciwnika na arenie międzynarodowej. W dodatku ktoś z otoczenia głowy państwa zaczyna sabotować prezydenturę Seydy... Kiedy Polska staje na krawędzi chaosu, na scenie politycznej pojawia się nowy, bezkompromisowy gracz. Zdaje się kierować słowami Winstona Churchilla, który radził: „nigdy nie pozwól, by dobry kryzys się zmarnował”.

39,90 zł
29,13 zł

Rabat 27,0%
oszczędzasz 10,77 zł

3 osoby kupiły
3
Przywracanie pamięci. Polscy psychiatrzy XX wieku orientacji psychoanalitycznej - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Przywracanie pamięci. Polscy psychiatrzy XX wieku orientacji psychoana...
Dostępny3 szt.

Kim byli Ludwig Jekels, Eugenia Sokolnicka, Ludwika Karpińska, Adam Wizel, Maurycy Bornsztajn, Jan Nelken, Roman Markuszewicz, Gustaw Bychowski, Salomea Kempner? Są to dzisiaj w rodzimym środowisku naukowym nazwiska zupełnie nieznane, a jeśli nawet ktoś słyszał o niektórych z nich, jest to zazwyczaj wiedza dość ogólnikowa. Książka wpisuje się w zapoczątkowany u nas w latach 90. nurt przywracania pamięci o wybitnych przedstawicielach polskiej nauki w XX w., których oryginalny dorobek został w czasach PRL-u niemal całkowicie zapoznany. W tym wypadku chodzi o przedstawicieli polskiej psychiatrii, psychoterapii i psychologii orientacji psychoanalitycznej, którzy w okresie zaborów i międzywojnia byli czołowymi specjalistami w tych dziedzinach, ciesząc się ogromnym autorytetem. Znalazły się w niej również eseje o Helenie Deutsch i Hannie Segal, które emigrując w młodych latach, zrobiły później imponującą karierę w ruchu psychoanalitycznym. Do końca życia jednak zachowały żywe związki z krajem i polską tożsamość kulturową. Artykuły zawarte w tej książce są w większości pierwszymi całościowymi omówieniami naukowego dorobku wspomnianych autorów. O specyfice tekstów stanowi to, że nacisk został w nich położony na kluczowe miejsce, jakie zajmowały w poszczególnych dorobkach inspiracje psychoanalityczne. Zarazem podkreśla się w nich istotną rolę, jaką w życiu i działalności tych psychiatrów i psychologów odgrywał kontekst społeczno-kulturowy i polityczny, w którym działali, jak też ich – w przytłaczającej większości – żydowskie pochodzenie. Wiele z tych biografii to biografie tragiczne, naznaczone traumami wojennymi, Holokaustem i klątwą rzuconą na psychoanalizę w powojennej komunistycznej Polsce.

39,00 zł
28,47 zł

Rabat 27,0%
oszczędzasz 10,53 zł

2 osoby kupiły
4
Obiady - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Obiady
Dostępny31 szt.

Po Sałatkach i Ciastach przyszedł czas na Obiady W książce zamieściłam zarówno receptury na potrawy tradycyjnej kuchni polskiej, jak i międzynarodowej, przy czym starałam się, by zaproponowane przeze mnie dania były nieco zaskakujące. Dlatego też przepis na rosół zaleca dodanie obierków z ziemniaków, udka kurczaka kąpią się w piwie, natomiast frytki zrobione są z pietruszki. Całość ułożyłam na wzór restauracyjnej karty menu – zaczynając od przystawek, kończąc na dodatkach. Pośrodku znalazły się dwa rozdziały z przepisami na zupy i dania główne.

47,00 zł
32,90 zł

Rabat 30,0%
oszczędzasz 14,10 zł

3 osoby kupiły
5
Facebook w szkolnej ławce. Media społecznościowe a edukacja polonistyczna - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Facebook w szkolnej ławce. Media społecznościowe a edukacja polonistyc...
Dostępny6 szt.

„Niniejsza książka stanowi próbę rozpoznania oraz interdyscyplinarnego, wolnego od stereotypów opisania dydaktycznego potencjału mediów społecznościowych. Znalazły się tu głosy zarówno cenionych badaczy polskich i zagranicznych (dydaktyków literatury, językoznawców, psychologów, socjologów, medioznawców, kulturoznawców), jak i nauczycieli praktyków, studentów, wreszcie – samych uczniów, które stanowiły podstawę do namysłu nad obecnością nowych mediów w edukacji polonistycznej. Publikacja, oprócz teoretycznego opisu zagadnienia, prezentuje sposoby wykorzystywania mediów społecznościowych na lekcjach literackich (m.in. metoda dramy online) oraz omawiania najnowszej literatury dla dzieci i młodzieży, w której nowoczesne technologie odgrywają znaczącą rolę. Czytelnicy dowiedzą się z książki Agnieszki Kulig, jak w sposób autentycznie kształcący, przy tym zaś atrakcyjny i angażujący uczniów, wykorzystać w procesie dydaktycznym platformy edukacyjne, rozmaite witryny internetowe, w końcu portale społecznościowe. Autorka nie poprzestaje na przekonywaniu polonistów do korzystania z multimediów czy na ogólnych wskazówkach, lecz przede wszystkim prezentuje konkretne propozycje działań dydaktycznych z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Atutem publikacji jest świeże, ciekawe ujęcie zjawisk pozornie znanych, jednak traktowanych przez rzesze polonistów w sposób lekceważący czy wręcz wrogi”. – Witold Bobiński

39,00 zł
28,47 zł

Rabat 27,0%
oszczędzasz 10,53 zł

1 osoba kupiła
6
Bleak Output Max, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Bleak Output Max, CD
Noon, Asfalt Records
Dostępny6 szt.

To już druga reedycja specjalna tej kultowej dla polskich nowych brzmień płyty. Poprzednio rozszerzona o bonusowe nagrania z epki, teraz otrzymała kolejne dodatki z przepastnego archiwum Noona. Album przy okazji otrzymał nową okładkę, ukrytą pod obwolutą z okładką historyczną. Po raz pierwszy album ukazuje się jako pozycja katalogowa nowego labelu Noona - Nowe Nagrania (w dystrybucji Asfalt Records/EMI). Świat tej płyty to melancholijne sample oparte na ambientowej przestrzeni i oszczędnej hip-hopowej rytmice. Płyta refleksyjna, introspektywna, marzycielska i sentymentalna przywołująca twórczość DJ Shadowa i Briana Eno. Lista utworów: 1. After 2. Greyn 3. Music 1 4. Quest 5. Warsaw 6. Glider 7. Spleen 8. Blues Music 9. Why be good? 10. Music 4 11. Before end... 12. Vision 13. Bonus Breakz 14. Near Escape 15. Near Escape (Supra remix) 16. Melancholy Thoughts/Memories 17. My heart 18. Secret Electronics (MPC Mix)

43,07 zł
39,62 zł

Rabat 8,0%
oszczędzasz 3,45 zł

1 osoba kupiła
7
Charles Sanders Peirce. Między logiką a metafizyką - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Charles Sanders Peirce. Między logiką a metafizyką
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2023.01.11

Charles Sanders Peirce jest myślicielem, którego nie sposób przypisać do żadnej szkoły lub kierunku filozoficznego. Niewierny uczeń Kanta, pragmatysta odcinający się od innych pragmatystów, wybitny logik uznający siebie za idealistę. Peirce niewątpliwie wyrastał ponad doktrynalne podziały, gdyż był jednym z myślicieli, który nadał zupełnie nowy kierunek filozofii. Jego twórczość przyczyniła się bowiem do najważniejszego przełomu we współczesnej filozofii – zerwania z paradygmatem mentalistycznym i powstania paradygmatu lingwistycznego. Dlatego książka ta stanowi próbę opisania kształtowania się wspomnianego przełomu w myśli amerykańskiego filozofa w oparciu o bogaty materiał źródłowy.

36,00 zł
26,28 zł
Powiadomienie

Rabat 27,0%
oszczędzasz 9,72 zł

1 osoba kupiła
8
Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Polska. Nasza kuchnia w nowej odsłonie
Niedostępny
Brak

Proponujemy rewolucję w gotowaniu i kulinarną podróż przez polskie dania i ludowe tradycje Zuza Zak zaprasza do swojej polskiej kuchni, proponując inspirujące podejście zarówno do potraw znanych od dawna, jak i do nowych składników. Sałatka jarzynowa z krabem i pierogi ze szpinakiem i kaszą, bigos z dziczyzną, drinki z krupniku i żubrówki, staroświeckie pączki z konfiturą z róży... Te magiczne przepisy przedstawione są na tle historii Polski, jej malowniczych krajobrazów i wciąż zmieniających się ludzi. To zachwycająca, oryginalna, nowa polska kuchnia. Zuza Zak, która jako dziecko wyjechała do Wielkiej Brytanii, ma wciąż w pamięci polskie krajobrazy i potrawy przyrządzane przez obie jej babcie. Pamięta pięknie nakryty stół, smak owoców zbieranych w sadzie, zapach kwiatów w babcinym ogrodzie – to za tym na co dzień tęskni. Dzieciństwo i rodzinny kraj można próbować przywołać, wspominając oraz odtwarzając tamte smaki. Jednak Zuza Zak nie ogranicza się do tego. Stara się być wierna rodzinnym przepisom przekazywanym z pokolenia na pokolenie, a jednocześnie kreatywnie je przekształca, łącząc tym samym tradycję z nowoczesnością, stare z nowym, znane z zaskakującym. Znajdziemy w książce zatem pierogi, bigos, gzik czy gulasz, lecz także pokrzywy w cieście, gryczane bliny z kawiorem z bakłażana czy pieczoną makrelę z wiśniami. Prosta polska kuchnia, w której wykorzystuje się sezonowe warzywa, kuchnia, którą każdy z nas zna z własnego domu, została więc w książce Zuzy Zak połączona z oryginalnymi składnikami, wzbogacona o niebanalne połączenia, odświeżona, podana na nowo. Integralną częścią książki są piękne, kolorowe i subtelne zdjęcia. To nie tylko apetycznie zaprezentowane potrawy przyrządzone przez Zuzę, lecz także malownicze polskie krajobrazy, zdjęcia zastawionego stołu, przy którym gromadzą się licznie członkowie rodziny, sceny przedstawiające zbieranie grzybów czy piknik wśród kłosów zbóż. „Chciałam pokazać czytelnikom polską kuchnię z różnych stron. Dla obcokrajowców prezentowane tu potrawy są czymś zupełnie nowym. Dla Polaków będzie to zapewne kuchnia polska w innym, niecodziennym wydaniu, mam nadzieję, że znajdą w niej wiele przepisów na niebanalne i inspirujące potrawy. Pisałam tę książkę jak list miłosny do kraju mego dzieciństwa, z wielkim uczuciem i sentymentem. Oto moja podróż”. – Zuza Zak

69,99 zł
51,79 zł
Powiadomienie

Rabat 26,0%
oszczędzasz 18,20 zł

9
Gabryś w lesie - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Gabryś w lesie
Dostępny16 szt.

Książka dla dzieci w wieku 1-3 lat, całokartonowa. Gabryś przyjeżdża do lasu. Bawi się liśćmi, znajduje szyszki, patyki i mech. To zwyczajna, prosta opowieść, ale dla małych dzieci właśnie zwykły, codzienny świat jest magiczny i niesamowity. Takie otoczenie je fascynuje, dzięki czemu szybciej się uczą i poznają rzeczywistość. Dlatego w serii książek o Gabrysiu ilustracjami są prawdziwe zdjęcia, pokazujące świat w nieco magiczny, ale jednak rzeczywisty sposób. Książeczki są szczególnie polecane dla dzieci, które nie interesują się klasycznie ilustrowanymi książkami i nie przepadają za czytaniem.

14,99 zł
10,99 zł

Rabat 26,7%
oszczędzasz 4,00 zł

10
Gabryś na wsi - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Gabryś na wsi
Dostępny49 szt.

Książka dla dzieci w wieku 1-3 lat, całokartonowa. Gabryś przyjeżdża na wieś. Spotyka króliki, gęsi i kozy. Poznaje nawet daniela, którego karmi marchewką. To zwyczajna, prosta opowieść, ale dla małych dzieci właśnie zwykły, codzienny świat jest magiczny i niesamowity. Takie otoczenie je fascynuje, dzięki czemu szybciej się uczą i poznają rzeczywistość. Dlatego w serii książek o Gabrysiu ilustracjami są prawdziwe zdjęcia, pokazujące świat w nieco magiczny, ale jednak rzeczywisty sposób. Książeczki są szczególnie polecane dla dzieci, które nie interesują się klasycznie ilustrowanymi książkami i nie przepadają za czytaniem.

15,00 zł
10,99 zł

Rabat 26,7%
oszczędzasz 4,01 zł

11
Gabryś w domu - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Gabryś w domu
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.12.11

Książka dla dzieci w wieku 1-3 lat, całokartonowa. Gabryś spędza dzień w domu. Bawi się zabawkami, opiekuje się ulubioną Myszką – Panem Stefanem, który zachorował. Wykonuje codzienne czynności. Towarzyszymy mu gdy je, myje się, idzie spać. To zwyczajna, prosta opowieść, ale dla małych dzieci właśnie zwykły, codzienny świat jest magiczny i niesamowity. Takie otoczenie je fascynuje, dzięki czemu szybciej się uczą i poznają rzeczywistość. Dlatego w serii książek o Gabrysiu ilustracjami są prawdziwe zdjęcia, pokazujące świat w nieco magiczny, ale jednak rzeczywisty sposób. Książeczki są szczególnie polecane dla dzieci, które nie interesują się klasycznie ilustrowanymi książkami i nie przepadają za czytaniem.

14,99 zł
10,99 zł
Powiadomienie

Rabat 26,7%
oszczędzasz 4,00 zł

12
Gabryś nad jeziorem - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Gabryś nad jeziorem
Dostępny32 szt.

Książka dla dzieci w wieku 1-3 lat, całokartonowa. Gabryś przyjeżdża nad jezioro. Bawi się w piasku, moczy nogi w wodzie, spotyka nawet łabędzia. To zwyczajna, prosta opowieść, ale dla małych dzieci właśnie zwykły, codzienny świat jest magiczny i niesamowity. Takie otoczenie je fascynuje, dzięki czemu szybciej się uczą i poznają rzeczywistość. Dlatego w serii książek o Gabrysiu ilustracjami są prawdziwe zdjęcia, pokazujące świat w nieco magiczny, ale jednak rzeczywisty sposób. Książeczki są szczególnie polecane dla dzieci, które nie interesują się klasycznie ilustrowanymi książkami i nie przepadają za czytaniem.

14,99 zł
10,99 zł

Rabat 26,7%
oszczędzasz 4,00 zł

13
Raport wojenny - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Raport wojenny
Niedostępny
Brak

Poetycki debiut łączący intymność z zaangażowaniem w sprawy społeczne, z centralnym tematem wojny prowadzonej na różnych frontach – zarówno politycznych, jak i prywatnych. Wiersze jak meldunki ze świata wewnętrznego i sygnały ostrzegawcze, gdy konflikty społeczne podsycają intymne lęki, a strach o siebie i dziecko paraliżuje gardło. Instruktaż mówienia „nie” w sytuacjach, kiedy przemocowe władze próbują odebrać głos jednostce. Agata Jabłońska – urodziła się 1985 roku. Absolwentka historii sztuki, związana z Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikowała teksty na temat architektury i wystawiennictwa. Przygotowuje wystawy, robi zdjęcia, protestuje. Wychowuje syna.

25,00 zł
18,99 zł
Powiadomienie

Rabat 24,0%
oszczędzasz 6,01 zł

14
Światło w Cichą Noc - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Światło w Cichą Noc
Niedostępny
Brak

Trwają przygotowania do świąt. Na osiedlu położonym na obrzeżach Krakowa lśnią tysiące świateł. Tylko dwa domy stoją ciemne. Przedwojenna willa i niewielki budynek obok niej... Antek Milewski wraca do domu po latach. Zostawia za sobą porażkę życiową i chce zacząć wszystko od nowa. Kiedy przekracza próg starej willi, wracają dawne wspomnienia. Zaczyna rozumieć, że nie odnajdzie spokoju, dopóki nie rozwiąże tajemnicy z przeszłości. Dlaczego kochający ojciec nagle porzucił żonę i sześcioletniego syna? Czemu nigdy nie próbował naprawić błędu? W małym jednorodzinnym domu nie obchodzi się świąt Bożego Narodzenia, bo kojarzą się z tragicznym wypadkiem. Magda Łaniewska i jej dwaj bracia zawsze wtedy wyjeżdżają do ciepłych krajów. Ale tym razem staną przed wielkim wyzwaniem. Będą musieli zorganizować prawdziwą Wigilię. Nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie każdy człowiek okaże się wart pokładanego w nim zaufania. Jednak w magiczną noc światła zapalą się nie tylko w dwóch uśpionych domach, ale też w sercach ich mieszkańców. Sięgnij po nową powieść mistrzyni lekkiego pióra. To piękna i głęboka historia, która ogrzeje serca w zimowy wieczór.

39,90 zł
31,92 zł
Powiadomienie

Rabat 20,0%
oszczędzasz 7,98 zł

15
Typy broni i uzbrojenia. Samolot myśliwski Spitfire Mk IX-XVI - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Typy broni i uzbrojenia. Samolot myśliwski Spitfire Mk IX-XVI
Dostępny20 szt.

Dokładny opis i budowa samolotu Spitfire z II wojny światowej. Broszurka przedstawia różne modele tego samolotu.

25,20 zł
18,99 zł

Rabat 24,6%
oszczędzasz 6,21 zł

16
Przed siebie - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Przed siebie
Remo, MyMusic
Niedostępny
Brak

Przedstawiamy Wam szósty studyjny album Remo. „Przed Siebie” to swojego rodzaju kontynuacja opowieści i przekazu z poprzedniej płyty Remika „Możesz Wszystko Zacząć Jeszcze Raz”. Tym razem jednak jest dużo więcej treści po polsku. „Postanowiłem opisać wszystko to czego nie udało mi się zrobić na poprzedniej płycie, inaczej mówiąc chciałem dokończyć rozpoczęte dzieło. Dlatego powstało 9 utworów po polsku, które mają zmotywować słuchacza, dodać wiary i energii w zmaganiu się z problemami. Wszystko to opisałem w miarę przystępnym językiem, tak żeby płytę mógł posłuchać każdy i każdy ją zrozumieć. Jednak starałem się, żeby teksty nie były aż tak bardzo infantylne. Wydaje mi się, że udało się poszukać złotego środka pomiędzy muzyką alternatywną a popem. A czy to si udało ocenią słuchacze już 29.09.2017” – mówi o płycie Remik. Remo dołożył na swoim krążku również 4 produkcje klubowe, coś dla jego starych fanów, którzy pamiętaj takie przeboje jak „You Can Dance”, „My Music Song” czy „Shine On” (3R). Co najważniejsze zamawiając album w preorderze dostaniesz podpisaną płytę „Przed Siebie" z bonusowymi wlepkami fak kartą Remo.

43,99 zł
41,79 zł
Powiadomienie

Rabat 5,0%
oszczędzasz 2,20 zł

17
Zmierzch EP, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Zmierzch EP, CD
WSRH, MyMusic
Niedostępny
Brak

Ostatnia część trylogii „Czarne słońce” – „Zmierzch EP”. Po pięciu latach od wydania „Szkoły wyrzutków” (2012) i dwóch bardzo dobrze przyjętych solowych albumach „Brain dead familia” (2015) oraz „Mam się świetnie” (2016) dwójka poznańskich raperów, Słoń i Shellerini, przerywa milczenie, zapowiadając premierowy materiał od Wyższej Szkoły Robienia Hałasu! Tym razem wszyscy absolwenci WSRH otrzymują od poznańskich mc’s coś wyjątkowego i oryginalnego. Projekt „Czarne słońce” jest trylogią złożoną z trzech sześcioutworowych EP. Zmierzch EP to kolejne sześć premierowych utworów stworzonych we współpracy z sześcioma różnymi producentami. Tym razem usłyszycie tutaj Słonia i Shelleriniego na bitach od Young Veteran$, Benta, Lenzy’ego, Miksera, The Returners oraz DJ’a Creona. Lista utworów: 1. Zmierzch 2. Most Królowej 3. Pieść 4. Wuwuwu 5. Wszystkiego najlepszego 6. Smog

25,90 zł
24,61 zł
Powiadomienie

Rabat 5,0%
oszczędzasz 1,29 zł

18
Po rozpadzie. Obraz świata rosyjskich prawosławnych w okresie poradzieckim - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Wyprzedaż
Po rozpadzie. Obraz świata rosyjskich prawosławnych w okresie poradzie...
Dostępny4 szt.

„Jak funkcjonował świat prawosławnych wiernych, gdy wokół upadało stare uniwersum, zaś kolejne zwroty dziejowe stawiały coraz to nowe wyzwania, najpierw niszcząc Kościół, potem wywołując go z niepamięci i umieszczając po prawicy władz państwowych? (…) nowy ustrój niósł nowe zagrożenia, mierzył w samo serce świadomości religijnej, na inny sposób niż poprzedni roztapiając świętość w obojętności sekularnej. Jak reagowała na to wspólnota prawosławna? Podczas gdy w świeckim społeczeństwie krystalizował się w różnych obszarach – nazwiemy je dalej ontologicznym, antropologicznym i etycznym – nowy obraz świata, religijne uniwersum ulegało własnym transformacjom. Czy te dwa procesy toczyły się w jakiejś synergii? Czy głęboko wierzący i związani z Kościołem prawosławni otwarci byli na zewnętrzne zmiany selektywnie? (…) Te pytania wymagały zbadania nie tyle opinii i zachowań, ile idei i obrazów składających się na porządek symboliczny tej grupy społecznej i organizujących jej obraz uniwersum. Interesowały mnie imaginaria wspólnoty prawosławnej wynikające z dynamicznie zmieniającego się kontekstu historycznego”. – Fragment „Książkę Marii Rogińskiej warto i trzeba zaprezentować polskiej publiczności czytającej. Nie tylko (choć głównie) z racji merytorycznych, ale też z powodów natury zewnętrznej. Mam na myśli sytuację geopolityczną, w jakiej teraz żeśmy się znaleźli (…). Książka została napisana w stylistycznie jednorodnym języku, niekiedy wręcz z pisarską maestrią. Toteż godna jest uwagi i namysłu, nie tylko w kręgach naukowców, badaczy literatury, folkloru czy, szerzej, kultury, ale również w gremiach politologów i zawodowych polityków”. – ks. prof. Jan Sochoń

35,00 zł
17,15 zł

Rabat 51,0%
oszczędzasz 17,85 zł

19
Meksyk. Między demokracją a dysfunkcyjnością - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Meksyk. Między demokracją a dysfunkcyjnością
Niedostępny
Brak

Współcześnie można się spotkać ze stwierdzeniem, że świat wkroczył w erę postwestfalską, w której znaczenie państw narodowych zdecydowanie osłabło na rzecz podmiotów niepaństwowych. Jako dowód podaje się organizacje terrorystyczne, wielkie korporacje czy zorganizowane grupy przestępczości transnarodowej, które oddziałują na współczesne stosunki polityczne i gospodarcze. Kiedy jednak podejmowana jest refleksja na temat tego, jakie można podjąć kroki, by przeciwdziałać różnego rodzaju negatywnym zjawiskom, które zachodzą we współczesnym systemie międzynarodowym, zazwyczaj uwaga zwracana jest na państwo. Coraz częściej też czynniki wewnętrzne odgrywają rolę w funkcjonowaniu państwa w wymiarze międzynarodowym. Można więc stwierdzić, że choć system międzynarodowy jest dziś zdecydowanie inny niż kilka dekad temu, to państwo w dalszym ciągu jest jego najważniejszym aktorem. Niniejsza publikacja stanowić ma odpowiedź na zapotrzebowanie w zakresie analizy funkcjonowania państwa w ogóle, a także konkretnego przypadku, jakim jest Meksyk. Od wielu lat kraj ten nie potrafi poradzić sobie z eksplozją przemocy związanej z funkcjonowaniem grup zorganizowanej przestępczości, jakie wyrosły na gruncie karteli narkotykowych zajmujących się produkcją i przemytem narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Przyczyną tej niezdolności jest niemal całkowity rozkład instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i egzekwowanie prawa. W połączeniu z nieefektywnym wymiarem sprawiedliwości powoduje to, że Meksyk stał się niemal modelowym przykładem państwa dysfunkcyjnego.

39,00 zł
28,47 zł
Powiadomienie

Rabat 27,0%
oszczędzasz 10,53 zł

20
Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Wyprzedaż
Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonis...
Dostępny2 szt.

Jak uczyć patriotyzmu, który jest „oparty na odpowiedzialności za wspólnotę, niewykluczający nikogo, krytyczny wobec historii i zachowujący szacunek dla dziedzictwa przodków” (Jerzy Nikitorowicz)? Gdzie we współczesnej edukacji polonistycznej znaleźć miejsce dla dziedzictwa polsko-żydowskiego jako znaczącego elementu polskości? Czy w trudnej sytuacji społeczno-politycznej Europy i świata w XXI wieku odrabiamy lekcję daną nam przez historię w wieku XX? Niniejsza książka to swoista kontynuacja rozpoznań poczynionych przez autorkę w poprzedniej rozprawie, odnosząca się do kulturowej teorii narodu jako bardziej inkluzyjnej niż teoria etniczna. „Doświadczenia Agnieszki Kani z realizacji projektów edukacyjnych (także międzynarodowych) i twórcze podejście do osiągnięć dydaktyki zagranicznej (głównie amerykańskiej) zaowocowały szczególnie obficie w tych fragmentach książki, które wprowadzają praktyczną wizję edukacji na wskroś humanistycznej, budującej wizerunek człowieka zdolnego wznieść się ponad identyfikację narodową. Fundamentem takiej edukacji Autorka czyni – dostępne wszak uczniom i afirmowane przez nich – przeświadczenie o naturalnej, przyrodzonej nam wszystkim różnorodności, odmienności ludzi. Kluczowe dla tej filozofii edukacji jest rozpoznanie, że kategoria „inności” dotyczy w pierwszym rzędzie nas samych, a jej świadomość pozwala na otwarcie się na drugiego człowieka i pozbycie się lęku”. – Witold Bobiński

38,00 zł
18,62 zł

Rabat 51,0%
oszczędzasz 19,38 zł

21
Proś o kolor - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Proś o kolor
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.11.03

Laureat Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2017 „Proś o kolor to znakomicie skomponowana opowieść, w trakcie której osobiste doświadczenia i przeżycia kobiety zmieniają się w „sytuacje poetyckie”. Trzecioosobowa narracja pozwala tu na dystans (opowieść zamiast wyznania) i „zdziwienie światem” – wzmocnione jeszcze poprzez sytuacyjne, dialogowe zderzenia perspektywy dziecka i dorosłego: matki, która ma „objaśniać świat” i „miota się” między tym macierzyńskim obowiązkiem a własnym zwątpieniem i poczuciem rozpaczy…” – Prof. Dorota Kozicka „Proś o kolor to przejmujący zapis uczuć kobiety przeżywającej swoje macierzyństwo, relacje z dzieckiem, z mężczyzną. To spójny cykl zbudowany na zasadzie warkocza: dwa wersy poprzedniego wiersza – powtórzone – otwierają kolejny wiersz; to sprawia, że mamy do czynienia z konsekwentną sugestywną narracją. Język wierszy jest oszczędny, miejscami konkretny, jednak przechodzący w metaforę – niemal niezauważalną, wynikającą z zaskakujących, odkrywczych spostrzeżeń lub skojarzeń…” – Prof. Krzysztof Biedrzycki

25,00 zł
18,99 zł
Powiadomienie

Rabat 24,0%
oszczędzasz 6,01 zł

22
Język a tożsamość. Język hiszpański w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Język a tożsamość. Język hiszpański w Ameryce Łacińskiej i na Karaibac...
Dostępny1 szt.

Tematem książki jest rola języka hiszpańskiego w procesie kształtowania się tożsamości narodowych w Ameryce Łacińskiej. Autorka poświęca dużo uwagi bezpośredniemu zaangażowaniu elit politycznych i intelektualnych w kreowanie rzeczywistości językowej w regionie. Omawia zarówno politykę i ideologię językową Korony hiszpańskiej w okresie kolonialnym, jak i działania podejmowane przez niepodległe republiki latynoamerykańskie do połowy XX w., ze szczególnym naciskiem na czas formowania się i konsolidacji narodów na przełomie XIX i XX w. Za studia przypadku posłużyły Meksyk, Argentyna (i Urugwaj) oraz Republika Dominikany.

39,00 zł
28,47 zł

Rabat 27,0%
oszczędzasz 10,53 zł

23
Urbanistyka "a la française". Tysiąc lat doświadczeń i europejskich innowacji. Dopełnienie obrazu. Tom II. Francja nowożytna. Od narodzin absolutyzmu do epoki oświecenia - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Urbanistyka "a la française". Tysiąc lat doświadczeń i europejskich in...
Dostępny18 szt.

Wiek XVII i pierwsze dekady wieku XVIII znaczą rozkwit idei absolutyzmu. Zaważyły one nie tylko na sposobie sprawowania władzy i zarządzania krajem, ale również na formach kształtowania przestrzeni. Znajdzie to wyraz w podejściu do różnej jej skali – od budynku, dzielnicy i miasta, do polityki zagospodarowania kraju. Na przykładzie pierwszych realizacji skali urbanistycznej: Vitry-le-François, Charleville, a następnie Richelieu uwidocznione jest wyzwalanie się Francji spod dominacji Italii. Szczególna uwaga skierowana jest na próby przebudowy średniowiecznego Paryża podjęte przez Henryka IV i genezę pierwszych placów królewskich – des Vosges i Dauphine oraz projektowanego Place de France, a także na wybitną rolę marszałka Vaubana, którego działania w zakresie umacniania granic pozwoliły Paryżowi na długi czas pozbyć się fortyfikacji. Przykładem wielkoprzestrzennej strategii państwa stał się „kanał dwóch mórz” określany jako „Canal du Midi”. Osobne miejsce zajmuje Wersal ze swym założeniem pałacowo-ogrodowym i miastem. Rola kompozycji ogrodowych w kształtowaniu przestrzeni jest szczegółowo analizowana na przykładzie realizacji paryskich, przede wszystkim zaprojektowanie Champs Elisées, które staną się trwałym kośćcem Paryża. Epoka Oświecenia wzbogaciła ówczesny dorobek myśli urbanistycznej przede wszystkim o wnikliwą analizę starych miast, podjęła problem ich przebudowy. Lansowany przez filozofów Oświecenia postulat integracji wszystkich dziedzin nauki, techniki i sztuki, której symbolem była Encyklopedia, znalazł wyraz również w kompleksowym podejściu do problematyki miasta. Punktem zwrotnym w formowaniu nowych zasad przebudowy – „upiększenia” – miast stał się wydany w 1753 roku przez Marc-Antoine’a Laugiera Essai sur l’Architecture. Wielką rolę odegrał J.F. Blondel jako profesor i praktyk planowania urbanistycznego. Wykonany przez niego projekt przebudowy Strasburga był pierwszym tak szczegółowo opracowanym we Francji. Dzieło P. Patte’a Monuments erigés à la gloire de Louis XV w pełni zasługuje na miano podręcznika urbanistyki. Szczególną rolę w ewolucji architektury urbanistyki epoki odegrał C.N. Ledoux z projektem miasta przemysłowego. Najważniejszym osiągnięciem epoki było stworzenie koncepcji generalnego planu przebudowy miasta. Dążenia w kierunku uzyskania planu przebudowy Paryża znalazły najpełniejszy wyraz w tak zwanym Planie Artystów. Przegląd dorobku teoretycznego przełomu XVIII i XIX wieku w dziedzinie planowania miast kilku krajów europejskich pozwala wykazać wielką w tej dziedzinie rolę koncepcji stworzonych we Francji epoki Oświecenia.

49,00 zł
35,77 zł

Rabat 27,0%
oszczędzasz 13,23 zł

24
Imperium - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Imperium
Niedostępny
Brak

Bestseller 1993 roku, tłumaczony na całym świecie. Imperium to bodaj najwybitniejsze dokonanie indywidualnego, pełnego inwencji stylu reportażu Kapuścińskiego, niemożliwego do naśladowania, a będącego niedościgłym wzorem dla największych dziennikarzy dzisiejszych czasów. Uchwycony na gorąco, w pełnych znaczeń przybliżeniach i detalu proces rozpadu Związku Radzieckiego – ostatniego imperium kończącego się stulecia.

45,50 zł
32,76 zł
Powiadomienie

Rabat 28,0%
oszczędzasz 12,74 zł

25
Pacjent zero - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Pacjent zero
Niedostępny
Brak

Policjant Joe Ledger, mistrz sztuk walki, dawny wojskowy, zdeklarowany brutalny wojownik, jest przerażony. Człowiek, którego zabił przed chwilą, jest tym samym, którego zabił przed tygodniem. Nie spodziewał się zobaczyć go więcej, z pewnością nie żywego, a już z pewnością nie jako element procesu rekrutacji do ściśle tajnej rządowej agencji pod nazwą Wojskowy Departament Nauki. Ale Departament również jest przerażony, gdyż doszły ich wieści o spisku terrorystycznym jak z koszmarnego snu – próbie rozsiania w Ameryce zarazy. Zarazy, która zabija swoje ofiary, a później zmienia je w zombie. Czasu jest coraz mniej, a Joe udowodnił, że ma umiejętności konieczne, by poprowadzić jeden z ich oddziałów w terenie. I tak oto rozpoczyna się rozpaczliwa, składająca się z trzech etapów misja – powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, rozbić odpowiedzialną za nią komórkę terrorystów i odkryć, kto z jego własnych ludzi dał się kupić terrorystom.

35,00 zł
28,00 zł
Powiadomienie

Rabat 20,0%
oszczędzasz 7,00 zł

26
Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii
Niedostępny
Brak

W kontekście polskiej historiografii książka ta stanowi pierwszą próbę przedstawienia dziejów Słowenii w okresie jej funkcjonowania jako jugosłowiańskiej republiki w państwie rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Należy pamiętać, iż początki państwowości dzisiejszej Słowenii, zarówno pod względem terytorialnym, jak i elit politycznych, sięgają okresu istnienia socjalistycznej Jugosławii. W latach 1945–1980 głównym elementem tego państwa była osoba marszałka Tity, a panujący tam system komunistyczny znacznie odbiegał od modelu funkcjonującego w innych krajach demokracji ludowej. Oprócz tego silna pozycja Słoweńców we władzach komunistycznej Jugosławii gwarantowała im specjalny status w tym państwie i możliwość rozwoju. Dlatego w książce podkreślono też rolę, jaką Słoweńcy odgrywali w funkcjonowaniu i kształtowaniu jugosłowiańskiego modelu komunizmu. W niniejszej monografii dzieje Słowenii są poruszane w kontekście wewnętrznej sytuacji w tej republice i z uwzględnieniem szerszego aspektu jugosłowiańskiego. Dotyczy to zarówno wydarzeń rozgrywających się na terytorium całej federacji, jak i całokształtu polityki zagranicznej Jugosławii. Starano się zwrócić szczególną uwagę na dyplomację Jugosławii w dobie zimnej wojny, jej neutralność i niezaangażowanie. Śmierć marszałka Tity w roku 1980 nie tylko zakończyła pewną epokę, ale także stała się początkiem nowego etapu w dziejach Słowenii. Od tego momentu rozpoczął się proces niepodległościowy tej republiki – wychodzenia Słowenii z cienia Jugosławii. Monografia ta jest rezultatem kilku lat badań autora prowadzonych na terytorium Słowenii i innych państw byłej Jugosławii. Została ona głównie oparta na słoweńskiej historycznej literaturze naukowej i na dorobku historyków z innych krajów południowosłowiańskich. Walory naukowe książki wzbogacono dzięki wykorzystaniu publikacji rosyjskich i anglosaskich.

49,00 zł
35,77 zł
Powiadomienie

Rabat 27,0%
oszczędzasz 13,23 zł

27
Fascynujący świat motoryzacji - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Fascynujący świat motoryzacji
Niedostępny
Brak

Książka ta poprowadzi Cię przez fascynujące dzieje motoryzacji. Wydanie to prezentuje zarówno pojazdy sprzed lat, których nie ujrzysz już na ulicach, jak i te najnowsze, częściej spotykane na wystawach niż na drogach. Oprócz licznych fotografii aut zapewnimy Ci również odpowiednią dawkę wiedzy teoretycznej. Opisy poszczególnych modeli dostarczają najważniejszych informacji na ich temat. Za sprawą obszernego wstępu dowiesz się m.in. jakie były najwcześniejsze formy transportu, kto wynalazł silnik spalinowy i kiedy skonstruowano pierwszy motocykl. Przejrzysty układ i piękna szata graficzna sprawią, że każda chwila spędzona z tą publikacją będzie prawdziwą przyjemnością.

60,00 zł
45,60 zł
Powiadomienie

Rabat 24,0%
oszczędzasz 14,40 zł

28
Harry Potter i Zakon Feniksa - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Harry Potter i Zakon Feniksa
Dostępny10 szt.

Harry znów spędza nudne, samotne wakacje w domu Dursleyów. Czeka go piąty rok nauki w Hogwarcie i chciałby jak najszybciej spotkać się ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem i Hermioną. Ci jednak wyraźnie go zaniedbują. Gdy Harry ma już dość wszystkiego i postanawia zmienić swoją nieznośną sytuację, sprawy przyjmują całkiem nieoczekiwany obrót. Wygląda na to, że nowy rok nauki w Hogwarcie będzie bardzo dramatyczny. Po raz pierwszy w życiu Harry poczuje się tam nie jak w domu, tylko... więzieniu, i to nie za sprawą przywróconego do życia Lorda Voldemorta.

55,00 zł
41,25 zł

Rabat 25,0%
oszczędzasz 13,75 zł

29
Puzzle 1000 elementów. Star Wars. Moc jest z Tobą - Puzzle
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Puzzle 1000 elementów. Star Wars. Moc jest z Tobą
Trefl, 1000
Niedostępny
Brak

Po ułożeniu powstanie obrazek o wymiarach 68.0 x 48.0 cm. Wysoką jakość, nasycenie kolorów i bezpieczeństwo układania zapewnia wykorzystanie materiałów ekologicznych.

21,90 zł
19,99 zł
Powiadomienie

Rabat 8,7%
oszczędzasz 1,91 zł

30
Puzzle 500 elementów. Star Wars. Ostatni Jedi - Puzzle
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Puzzle 500 elementów. Star Wars. Ostatni Jedi
Trefl, 500 elementów
Niedostępny
Brak

Puzzle 500 elementów z postaciami kultowej serii Gwiezdnych Wojen. Puzzle prezentują kolaż z bohaterami sagi George'a Lucasa. Po ułożeniu powstanie obrazek o wymiarach 34.0 x 48.0 cm. Wysoką jakość, nasycenie kolorów i bezpieczeństwo układania zapewnia kalandrowany papier odbijający światło, pokryty ekologicznymi farbami spożywczymi. Rozmiar opakowania: 26.5 x 39.5 cm

22,70 zł
19,99 zł
Powiadomienie

Rabat 11,9%
oszczędzasz 2,71 zł

31
Puzzle 4w1. Star Wars. Gotowi do startu - Puzzle
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Puzzle 4w1. Star Wars. Gotowi do startu
Trefl, 54, 80, 2x104
Niedostępny
Brak

Gratka dla najmłodszych fanów „Gwiezdnych Wojen”. Pakiet czterech układanek o różnym stopniu trudności: • układanka 54 elementy, • układanka 80 elementów, • dwie układanki po 104 elementy.

20,40 zł
17,99 zł
Powiadomienie

Rabat 11,8%
oszczędzasz 2,41 zł

32
Open Book - The Best Of... - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Open Book - The Best Of...
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2023.01.25

Najwieksze przeboje Cock Robin - amerykańskiej grupy muzycznej, która powstała w 1984 roku. Przeboje zespołu `The Promise You Made` czy `Just Around The Corner` to wciaż topowe utwory wszelkich imprez i rozgłosni radiowych. Formacja zakończyła działalność w 1990 roku nogrywajac przez ten czas trzy albumy. (Sony Music)

33,90 zł
Powiadomienie
33
The ABCs of Polish Design - 25 illustrators revisit 100 iconic designs - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The ABCs of Polish Design - 25 illustrators revisit 100 iconic designs
Dostępny53 szt.

Wersja angielska Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów. 100 lat polskiego dizajnu, 100 projektów, 100 niezwykłych historii, 100 ilustracji. Młodszy czytelnik odkryje, jak wyglądał świat rodziców i dziadków, kto wpadł na pomysł Ptasiego Mleczka i kiedy zaprojektowano jacht Omega, co przetrwało próbę czasu i towarzyszy nam do dziś, a co jest już tylko w muzeach. Dorosły czytelnik odnajdzie w tej książce wspomnienia z młodości: wystane w kolejce relaksy, zapach sklepu Pewex, prywatki z gramofonem bambino i wycieczki na rowerze Wigry. Wśród prezentowanych projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki. Prezentowane są zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy. W książce przeszłość łączy się z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych jest przez 25 polskich ilustratorów – doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Ilustracje: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Piotr Młodożeniec, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska.

59,00 zł
42,48 zł

Rabat 28,0%
oszczędzasz 16,52 zł

34
Światło - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Światło
Dostępny15 szt.

Poruszająca love story dla nastolatków, której nie da się zapomnieć Autor zekranizowanych bestsellerowych 13 powodów, w Polsce sprzedano 100 tysięcy egzemplarzy tej książki. Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia. Calebowi daleko do idealnego chłopaka. Kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość. „Piękna opowieść o miłości i wybaczeniu”. – Stephen Chbosky, autor zekranizowanej powieści Charlie „Światło to poruszająca powieść […] o drugiej szansie i o tym, jak się nauczyć postrzegać ludzi takimi, jacy są. […] Czytając tę cudowną historię miłosną, śmiałam się, płakałam, trzymałam za nich kciuki i – tak, całkowicie się w nich zakochałam”. – Jennifer Niven, autorka bestselleru Wszystkie jasne miejsca

29,90 zł
22,43 zł

Rabat 25,0%
oszczędzasz 7,47 zł

35
Typy broni i uzbrojenia. Szybowiec/samolot transportowy Me 321/323 Gigant - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Typy broni i uzbrojenia. Szybowiec/samolot transportowy Me 321/323 Gig...
Dostępny16 szt.

Historia powstania, opis, dane techniczne oraz zastosowania szybowca/samolotu Me 321/323 Gigant.

25,20 zł
18,99 zł

Rabat 24,6%
oszczędzasz 6,21 zł

36
Superman Action Comics. Tom 1. Ścieżka zagłady - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Superman Action Comics. Tom 1. Ścieżka zagłady
Dostępny4 szt.

Pierwszy tom serii „Superman Action Comics” w nowej linii wydawniczej „DC Odrodzenie”. Superman był największym ziemskim superbohaterem. Potem jego świat przestał istnieć. Uciekając wraz z żoną i synem, trafił na dziwną, nową wersję Ziemi. Tutaj działał w ukryciu i obserwował, jak inny Superman – młodszy, mniej doświadczony, lecz równie odważny – bronił swojej planety. Ten młody bohater zginął, a teraz oryginalny Człowiek ze Stali jest gotów wyjść z cienia i go zastąpić. Dostrzegając życiową okazję, Lex Luthor przywdział bojową zbroję o niezwykłej mocy i ogłosił się nowym Supermanem. Co więcej, w Metropolis pojawił się również ktoś, kto utrzymuje, że nazywa się Clark Kent. A potem pośrodku tego chaosu ląduje najgroźniejszy przeciwnik, z jakim Superman kiedykolwiek się mierzył: Doomsday. Aby ocalić Metropolis oraz rodzinę przed potwornym zagrożeniem, Superman musi połączyć siły z każdym możliwym sojusznikiem lub wrogiem, ponieważ wie, dokąd prowadzi ścieżka zagłady. Scenariusz komiksu napisał legendarny autor przygód Supermana – Dan Jurgens, a rysunki wykonali Patrick Zircher, Tyler Kirkham, Stephen Segovia oraz Art Thibert.

40,00 zł
30,80 zł

Rabat 23,0%
oszczędzasz 9,20 zł

37
Typy broni i uzbrojenia. Samolot bombowo-rozpoznawczy Arado Ar 234 - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Typy broni i uzbrojenia. Samolot bombowo-rozpoznawczy Arado Ar 234
Dostępny15 szt.

W publikacji przedstawiono historię rozwoju, konstrukcję, wyposażenie, uzbrojenie przykłady malowania i oznakowania, zastosowanie oraz dane techniczne pierwszego w świecie niemieckiego samolotu bombowo-rozpoznawczego Arado Ar 234 z okresu II wojny światowej. Opisano także jego wszystkie wersje i odmiany.

25,20 zł
18,99 zł

Rabat 24,6%
oszczędzasz 6,21 zł

38
Liga Sprawiedliwości. Tom 1. Maszyny zagłady - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Liga Sprawiedliwości. Tom 1. Maszyny zagłady
Dostępny3 szt.

Pierwszy album o Lidze Sprawiedliwości w nowej linii wydawniczej „DC Odrodzenie”. Superman – największy bohater, jakiego znał świat – nie żyje. Zginął, broniąc Ziemi. Teraz członkowie Ligi Sprawiedliwości muszą walczyć bez jego wsparcia. Na szczęście pojawia się nowy Człowiek ze Stali – doświadczony heros z nieistniejącego już wszechświata. Dla Batmana, Wonder Woman i innych członków Ligi nowy Superman jest jednak kimś obcym. Podobnie jak młodzi Green Lanternowie, zastępca starego Supermana musi się wykazać, by zostać zaakceptowanym przez grupę herosów. Co więcej, musi zrobić to szybko, bo nadciąga zagrożenie, z jakim członkowie Ligi do tej pory nie mieli do czynienia. Zostają uruchomione maszyny zagłady, które mogą unicestwić planetę i przemienić ludzi w żywą broń. Autorami opowieści są supergwiazdy komiksu amerykańskiego – scenarzysta Bryan Hitch (JLA) oraz rysownik Tony S. Daniel (Superman/Wonder Woman, Detective Comics).

40,00 zł
30,80 zł

Rabat 23,0%
oszczędzasz 9,20 zł

39
Trylogia moskiewska. Tom 3. Czerwone niebo. Rosja 1942. Wojna, miłość i desperacki wyścig o życie - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Trylogia moskiewska. Tom 3. Czerwone niebo. Rosja 1942. Wojna, miłość ...
Niedostępny
Brak

Jest lato 1942 roku, na stepach nad Donem Armia Czerwona rozpaczliwie broni się przed nacierającymi wojskami Wehrmachtu. Pisarz Benia Golden, odbywający karę w kołymskim łagrze za zbrodnie, których nie popełnił, zgłasza się do batalionu karnego, by walczyć z Niemcami. Jako żołnierz oddziału kawalerii zostaje razem z Kozakami wysłany na tyły wroga ze straceńczym zadaniem. Ranny podczas bitwy, nawiązuje gorący romans z włoską sanitariuszką... Benia Golden, przed wojną bon vivant obracający się w kręgach moskiewskich elit, jest jednym z bohaterów dwóch wcześniejszych bestsellerowych powieści Montefiorego: „Saszeńka” i „Serafima: pewnej zimowej nocy”. „Czerwone niebo” to trzecia część „Trylogii moskiewskiej”.

39,90 zł
33,12 zł
Powiadomienie

Rabat 17,0%
oszczędzasz 6,78 zł

40
Martynka. Małe historie do czytania przed snem - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Martynka. Małe historie do czytania przed snem
Niedostępny
Brak

Sympatyczne przygody Martynki – ulubionej bohaterki – wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą ciepły nastrój. W zbiorze opowiadania do czytania na dobranoc: Martynka kocia mama, Martynka tańczy, Martynka w krainie baśni, Martynka i spotkanie z duchami, Martynka księżniczka i rycerz, Martynka i tajemniczy książę.

29,90 zł
22,13 zł
Powiadomienie

Rabat 26,0%
oszczędzasz 7,77 zł

41
Martynka. Małe historie o wielkim szczęściu - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Martynka. Małe historie o wielkim szczęściu
Niedostępny
Brak

Sympatyczne przygody Martynki – ulubionej bohaterki – wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą ciepły nastrój. W tomie 6 opowiadań: Martynka i 40 kuchcików, Martynka i osiołek Wesołek, Martynka i braciszek, Martynka na biwaku, Martynka w pociągu, Martynka pod żaglami.

29,90 zł
22,13 zł
Powiadomienie

Rabat 26,0%
oszczędzasz 7,77 zł

42
Rzeczpospolita Krzemieniecka albo Nowe Ateny Wołyńskie - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Rzeczpospolita Krzemieniecka albo Nowe Ateny Wołyńskie
Dostępny152 szt.

Krzemieniec to miasto-fenomen. Walczył o nie Kazimierz Wielki, opiekowała się nim w sposób szczególny królowa Bona, a do Korony wcielił je Zygmunt August. Po III rozbiorze miasto trafiło pod panowanie Imperium Rosyjskiego. W latach 1805–1832 istniało tam słynne Liceum Krzemienieckie (Gimnazjum Wołyńskie, Ateny Wołyńskie). Krzemieniec ponownie należał do Polski w latach 1921–1939. I o tym właśnie okresie opowiada ta książka. Osią narracji jest powołane przez Józefa Piłsudskiego w 1920 roku Liceum Krzemienieckie, nawiązujące ideowo do swej poprzedniczki z początku XIX w. Było ono fenomenem edukacyjnym lat międzywojennych, któremu nie dorównała później żadna szkoła – ani w PRL, ani obecnie. Było dużo więcej niż szkołą. Stało się centrum kulturalnym nie tylko dla powiatu krzemieniec­kiego, ale dla całego Wołynia. Instytucją organizującą życie społeczne. Dziś trudno sobie wyobrazić, aby szkoła miała do swojej dyspozycji skocznię narciarską czy uczyła latać na szybowcach. Autorka wybrała bardzo niekonwencjonalną metodę literacką, nawiązującą do tej, którą zastosował Jarosław Marek Rymkiewicz w encyklopediach „Słowacki” i „Leśmian” czy Antoni Słonimski w „Alfabecie wspomnień”. W formie uporządkowanych alfabetycznie esejów opracowała różnorodne przejawy aktywności Liceum i zarazem środowiska krzemienieckiego. Dzięki hasłowej formie opisu, w 45 esejach udało się autorce omówić więcej zagadnień niż mogłaby pomieścić klasyczna monografia Liceum i miasta, w którym funkcjonowało. W książce znajduje się ponad 70 archiwalnych ilustracji, część z nich jest po raz pierwszy publikowana.

49,90 zł
35,93 zł

Rabat 28,0%
oszczędzasz 13,97 zł

43
Martynka. Małe historie o zwierzętach - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Martynka. Małe historie o zwierzętach
Niedostępny
Brak

Sympatyczne przygody Martynki – ulubionej bohaterki – wzruszają, bawią i uczą dzieci na całym świecie. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą ciepły nastrój. W tomie 6 opowiadań: Martynka poznaje ptaki, Martynka na wsi, Martynka chroni przyrodę, Martynka u cioci Lusi, Martynka i króliczek, Martynka i pies bohater.

29,90 zł
22,13 zł
Powiadomienie

Rabat 26,0%
oszczędzasz 7,77 zł

44
Ziemia. Kompendium wiedzy o planecie - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Ziemia. Kompendium wiedzy o planecie
Niedostępny
Brak

Album „Ziemia. Kompendium wiedzy o planecie” zabiera nas w fascynującą podróż po całym globie, od wnętrza Ziemi poprzez pustynie, lodowce, doliny i góry aż po Układ Słoneczny. Książka porusza zagadnienia z takich dziedzin, jak geografia, biologia, klimatologia, geologia. Jej lektura z pewnością poszerzy wiedzę na temat historii Ziemi oraz zjawisk i procesów na niej zachodzących. To obowiązkowa pozycja dla osób o niepohamowanej ciekawości świata.

129,00 zł
94,17 zł
Powiadomienie

Rabat 27,0%
oszczędzasz 34,83 zł

45
MTV Unplugged: Autentycznie, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
MTV Unplugged: Autentycznie, CD
O.S.T.R, Asfalt Records
Niedostępny
Brak

O.S.T.R. jest pierwszym artystą po siedmioletniej przerwie, który gości w polskiej edycji formatu MTV Unplugged. Sukces albumu „Życie po śmierci” (Bestseller Empiku 2016) podsunął artyście i jego muzykom pomysł akustycznej realizacji tego konkretnego albumu, zamiast przyjętej zwyczajowo koncepcji „The Best of...”. Formuła sprawdzona została wcześniej w praktyce na supertrasie koncertowej „Autentycznie”. Wyprzedane w mgnieniu oka sale teatralne, gorące przyjęcie w czasie spektaklu, a przede wszystkim spotkania ze słuchaczami utwierdziły rapera w słuszności podjętej decyzji. O.S.T.R. ma bogate doświadczenie w pracy z żywym, akustycznym zespołem, ale po raz pierwszy stanął w szranki z tak doświadczonym sekstetem. Oryginalne instrumentarium z jednej strony nadaje pionierskiego charakteru opracowaniom hip-hopowych utworów, z drugiej strony stało się wyzwaniem dla aranżerów. Oddanie dynamiki i mocy przekazu instrumentów elektronicznych poprzez klasyczne i subtelne instrumenty to wyjątkowe dzieło. Zadania podjęła się trójka muzyków: kompozytor Jakub Krukowski, DJ Haem oraz perkusista Wojtek Fedkowicz. Oprócz nich na scenie wystąpili: Agnieszka Grela-Fedkowicz – harfa, Sylwia Spodobalska – wiolonczela, Jacek Fedkowicz – kontrabas / gitara basowa, Basia Pospieszalska – dodatkowy wokal, oraz gościnnie Leszek Możdżer i Ostry Junior. Lista utworów: 1. Od autora/Prolegomena 2. We krwi (Since I Saw You) 3. Diagnoza 4. Kto gasi światło? 5. Miami 6. Scenariusz sądnych dni 7. Spowiedź 8. Życie po śmierci 9. Bilans 10. Kropla wody 11. Raut 12. WudźTangClan 13. Jaki ojciec taki syn – gościnnie Ostry Junior 14. To mój dzień 15. Epilog 16. Coda – gościnnie Leszek Możdżer

43,07 zł
39,62 zł
Powiadomienie

Rabat 8,0%
oszczędzasz 3,45 zł

46
HollyŁódz, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
HollyŁódz, CD
O.S.T.R, Asfalt Records
Niedostępny
Brak

To prawdopodobnie najlepsza z dotychczasowych płyt Ostrego. Tak przynajmniej twierdzi on sam. Rzeczywiście, choć to aż 22 produkcje, wszystkie są ewidentnie owocem ostrej selekcji i długotrwałego diggingu spod znaku "powrotu do przeszłości". Ostry - producent operuje jednak nie tylko wychuchanym samplem z lat 70., ale i inwencją natury klawiszowo-padowej. Wysoki poziom osiąga także jako nieprawdopodobny raper. Tekstowo trochę storytellinguje, trochę politykuje, a trochę jak zwykle zaskakuje nowymi patentami. DJ Haem nie pozostaje w tyle i tam, gdzie trzeba, dokłada swoje mistrzowskie cuty. Można powiedzieć, że to doskonały album producencki Ostrego, gdzie oprócz samego mistrza ceremonii usłyszymy także jego gości: Craig G, Dan Fresh (Skill Mega), Dirty Diggers, Afront, Kochan, Zeus, Modry, Zorak (bitbox). Tracklista: 1. Intro 2. Brzydki, zły i szczery 3. Brother On The Run feat. Craig G 4. Daj mi pracę 5. Do tego bitu 6. Historia stylu 7. Cokolwiek Ziom 8. Czarna miłość feat. Dirty Diggers 9. Szkoła latania 10. Czysty biznes 11. LWC feat. LWC 12. Afery kosztem nas 13. Reprezentuj feat. Zeus, Kochan 14. Chciwość 15. 15 metrów kwadratowych 16. Haem Bracie to zabija 17. Ostatni taki sort 18. Powrót do przeszłości 19. Po co? feat. Dan Fresh, Modry 20. Brat, nikt mi nie zabroni 21. Chwila na refleksje 22. Dzięki...

43,07 zł
39,62 zł
Powiadomienie

Rabat 8,0%
oszczędzasz 3,45 zł

47
Świadomość, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Świadomość, CD
Zorak, Asfalt Records
Niedostępny
Brak

Zorak to właściwie Marcin Szymański, urodzony 11 marca 1986, polski beatboxer i raper. Mistrz Polski WBW Beatbox Battle 2008. Członek zespołów Broklin, Sound-Busters, NTK oraz Tabasko. Wystąpił do tej pory gościnnie na płytach takich wykonawców jak: Familia H.P., O.S.T.R., Enter, Hom Gotti, POE (Projekt Ostry Emade) oraz Voskovy. Album wyprodukowany jest w całości przez holenderską ekipę Killing Skills (albumy Tabasko „O.S.T.R.”, O.S.T.R. & Hades „HAOS”) oraz przez O.S.T.R. Tak o płycie mówi sam autor: „Ten album to tak naprawdę ponad 10 lat pracy , nie tylko mojej. Przez całe życie nagrałem mnóstwo kawałków, których prawie nikt nie słyszał, nie chciałem żeby ktoś je sprawdzał , nie były po prostu gotowe. Przy pracy nad płytą Tabasko nauczyłem się jak podchodzić do tworzenia muzyki. „Świadomość” to podsumowanie tych wszystkich lat. Nie jest to tylko moja płyta , bardzo dużo pomogli mi przy niej O.S.T.R. i chłopaki z Killing Skills. Żeby stworzyć najlepsze utwory robiłem wszystko co w mojej mocy … następnie razem z Ostrym i Tytusem wybraliśmy 11 z ponad 50 tracków, które nagrałem w Amsterdamie . Te 11 tracków to właśnie moja „Świadomość”. Wydaję mi się, że to dopiero początek mojej przygody z muzyką. Nie zamierzam z tej drogi zawracać”. Lista utworów: 1. Wola Naszych Rąk 2. Życia Soundtrack 3. Głos Młodych (cuts: DJ Haem) 4. Długi Sen 5. Ełdezet 6. Lecytyna 7. Krew 8. Chce Się Żyć 9. Gotowy 10. Supersam 11. Nie Poddamy Się 12. Jesteście (Outro)

43,07 zł
39,62 zł
Powiadomienie

Rabat 8,0%
oszczędzasz 3,45 zł

48
Hore, CD - Muzyka
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Hore, CD
Vienio, Asfalt Records
Niedostępny
Brak

Dobrze znany, nie tylko fanom rapu, Vienio ukończył prace nad solowym albumem, redefiniującym jego dotychczasową twórczość. Projekt „Hore” (Historie Opowiadania Retrospekcje Emocje) to odważne wyjście poza gatunkowe ramy i utarte muzyczne schematy. Frontman kultowej Molesty połączył siły z Kubą Janickim – perkusistą kwintetu Wojciecha Mazolewskiego – a zarazem cenionym producentem, inżynierem dźwięku oraz aranżerem. Efektem tej współpracy jest płyta bogata w nowoczesne brzmienia, będące fuzją ambitnych hiphopowych trendów zza oceanu oraz inspiracji najciekawszymi nurtami europejskiej muzyki klubowej. W sferze tekstowej Vienio bawi się słowem i miesza konwencje, stopniowo budując klimat oraz dramaturgię, by za chwilę zaskoczyć słuchacza nieoczywistymi skojarzeniami lub przewrotną puentą. Spójny konceptualny charakter tego projektu podkreśla utrzymana w czarnobiałej kolorystyce identyfikacja graficzna. Na płycie, zawierającej 10 premierowych utworów, wystąpili gościnnie m.in. Wojtek Mazolewski Quintet, Siwers (JWP/BC) oraz Kuba Knap (Alkopoligamia). Unikalną oprawę audiowizualną „Hore” przygotował m.in. Jakub Wróblewski – wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Sztuki Mediów) i specjalista od video-kreacji. Lista utworów: 1. Hore myśli - Vienio 2. Piorę swoje brudy - Vienio 3. Kąt padania - Vienio 4. Niepełnosprawny emocjonalnie - Vienio 5. Manifest normaliów - Vienio 6. Poszedł na MDM po MDMA - Vienio 7. Światełko w tunelu - Vienio 8. Zbiorowa terapia - Vienio 9. Rzucam okiem - Vienio 10. Wojtek Mazolewski Quintet/Vienio - Roma I/Ból Fantomowy - Vienio

43,07 zł
39,62 zł
Powiadomienie

Rabat 8,0%
oszczędzasz 3,45 zł

49
Zemsta i przebaczenie. Tom 4. Morze kłamstwa - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
34,90 zł
26,18 zł
Powiadomienie

Rabat 25,0%
oszczędzasz 8,72 zł

50
Ekonomia wolnego rynku. Wydanie poprawione - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Ekonomia wolnego rynku. Wydanie poprawione
Dostępny43 szt.

Z dumą prezentujemy nowe, poprawione przez ekspertów z zaprzyjaźnionego Instytutu Ludwiga von Misesa, jednotomowe wydanie Ekonomii wolnego rynku Murraya Rothbarda. W to sakramenckie dzieło powinien zaopatrzyć się każdy miłośnik ekonomii oraz każdy, kto planuje się jej dopiero nauczyć. Poniżej wstęp dra Mateusza Machaja oraz spis treści. „Gdyby Richard Feynman, jeden z najbardziej znanych i szanowanych fizyków w historii, zdecydował się napisać podręcznik do ekonomii, to napisałby go tak, jak Murray Rothbard napisał Ekonomię wolnego rynku. Nie twierdzę przy tym, że przedstawione w nim stwierdzenia w pełni pokrywałyby się z treścią tej książki, ale już stylistyka i sposób przekazywania wiedzy byłyby niemal identyczne. Murray Rothbard pozostaje najlepszym w historii nauczycielem ekonomii: przekazuje wiedzę ekonomiczną w sposób klarowny, uporządkowany i przede wszystkim pozbawiony nadmiernie skomplikowanych pojęć. Nie potępiam tu, rzecz jasna, trudnej i fachowej terminologii, gdyż w procesie tworzenia nauki jest ona niezbędna. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jej bardzo poważnych ograniczeń w edukacji. Jak działa zegarek mechaniczny? Naciąg pozwala przenieść energię poprzez napęd oraz przekładnię chodu do regulatora – przy czym wychwyt nadaje temu odpowiednie tempo. To byłaby odpowiedź bardziej techniczna, która, niestety, nic nie wyjaśni całkowitemu laikowi. Feynmanowska odpowiedź brzmiałaby tak: gdy nakręcamy palcami zegarek, to w jego środku zwijamy mocno coś w rodzaju sprężyny. Potem ta sprężyna zaczyna się z powrotem odginać i siła odginania porusza wskazówkami wokoło tarczy – jednocześnie w środku jest element hamujący, który powoduje, że sprężyna nie odgina się w pełni od razu za jednym zamachem po nakręceniu zegarka, lecz rozwija powoli, zgodnie z biegiem czasu. Trudne terminy są bardzo pomocne, ponieważ w momencie formułowania stają się symbolem konkretnej zakumulowanej wiedzy. Nie wyjaśniają jednak treści naszej wiedzy, ale kodują ją. Jeśli używamy terminu „energia”, to jego zastosowanie niczego nie uczy, ale z jego pomocą odwołujemy się do konkretnego i opanowanego przez nas wycinka dyscypliny. Jakże doskonale stosuje się to do nauki ekonomii. Rothbard nigdzie nie zasłania się fachowym słownictwem. Wręcz go unika, używając jednocześnie często kursywy, by akcentować słowa wymagające szczególnej uwagi, choćby wydawały się na pierwszy rzut oka mało problematyczne. W swoich wielu opracowaniach nawet takie terminy jak „bank”, „ziemia”, czy „cena” traktuje jako nieoczywiste pojęcia, które wymagają wytłumaczenia. Z tego względu jego książki – a zwłaszcza Ekonomię wolnego rynku – można uznać za arcydzieła w komunikacji eksperta z czytelnikiem. Niezależnie od tego, czy zgodzimy się z tezami przedstawianymi przez autora, nie sposób podawać w wątpliwość jego talentu w przejrzystym formułowaniu myśli. Zdobywanie wiedzy ekonomicznej staje się dzięki temu przyjemne dla kogoś, kto wykazuje choćby minimalnie zainteresowanie. Jak konsumenci podejmują decyzje? Neoklasyk odpowiedziałby, że mapy użyteczności równoważą się z liniami budżetowymi w sposób optymalizujący stosunki krańcowych stop substytucji do cen relatywnych. Rothbard odpowie: „w każdej chwili konsument ma do czynienia z istniejącymi uprzednio cenami pieniężnymi rożnych dóbr konsumpcyjnych na rynku. W oparciu o swoją skalę użyteczności szereguje różne jednostki dóbr i pieniędzy, a ich pozycje determinują, ile pieniędzy wyda on na każde z tych dóbr”. Wyjaśnia przy tym pojęcie „malejącej krańcowej użyteczności”, odwołując się do procesu podejmowania decyzji przez żywego człowieka, a nie do problematycznych narzędzi matematycznych. Podobnym przykładem jest kwestia pojawienia się pieniądza w gospodarce. Można obrać metodę neoklasyczną z założeniami o nieśmiertelnych agentach wchodzących ze sobą w relacje, maksymalizujących użyteczności „z egzogenicznym parametrem x w przedziale wyrażającym zróżnicowanie realnych towarów i potrzeb”. Tymczasem Rothbard (w duchu Carla Mengera) wychodzi od opisu trudności związanych z wymianą barterową i pokazuje, jak indywidualne decyzje ludzi o poszukiwaniu dóbr łatwiej zbywalnych prowadzą do spontanicznego i organicznego efektu wykształcenia się pieniądza. Cofanie się w rozumowaniu ekonomicznym do możliwie największych podstaw jest tym, co pozwala zrozumieć istotę zachodzącego zjawiska. Czasami odbywa się to poprzez odarcie opisu z bogatej terminologii, co toruje drogę do skutecznego procesu edukacji. Najlepiej zrozumieć, jak działa silnik, jeśli rozbierzemy go na poszczególne części i je obejrzymy. To dużo prostsze od nauki skomplikowanych pojęć i językowych relacji między nimi. Relacje te trzeba przypisać do konkretnych przyczyn i skutków osadzonych w empirycznej rzeczywistości. Jednym z problemów edukacji jest postrzeganie jej jako przenoszenia informacji zapisanej symbolami w książkach i na tablicy do czyjejś głowy: na powtarzaniu symboli bez zrozumienia tego, co one oznaczają. Niestety wtedy uczniowie potrafią tylko bez zrozumienia powtarzać symbole. Tymczasem nauka nigdy nie polega na wciśnięciu komendy download, nawet w sensie metaforycznym. Jak mawia wybitny inwestor Peter Thiel, najtrudniejsze pytania, które można zadać, to pytania o przyczynę. Sprawiają one problem, bo wszystko, co zachodzi w naszej rzeczywistości, jest splotem wielu czynników, z których trudno wyodrębnić te kluczowe. Pytania te są również trudne, gdyż drążone dostatecznie mocno otwierają drogę do procesu edukacji i Sokratejskiej refleksji o ogromie niewiedzy. W koncepcjach zarządzania pojawiło się podejście „pięciu dlaczego” (five whys). Chodzi o powtarzanie pytania „dlaczego”, aby nie zatrzymać się na żonglowaniu pojęciami, a dowiedzieć się czegoś o przyczynach i dzięki temu rozszerzyć perspektywy poznawcze. Przykładowo, jeśli firmy bankrutują, zapytamy: dlaczego firmy upadają? Ponieważ ponoszą straty. Jedno „dlaczego?” nie wystarczy, potrzebne są kolejne. Dlaczego firmy ponoszą straty? Ponieważ wbrew oczekiwaniom przychody nie dorównują ponoszonym kosztom. Dlaczego szacowane przychody okazują się za niskie? Ponieważ spodziewano się, że będą porównywalne do poprzednich okresów. Dlaczego nie były porównywalne do poprzednich okresów? Ponieważ przeszłe decyzje konsumentów nie programują powtarzalnych decyzji w dalszej przyszłości. Dzięki metodzie dedukcji i upartemu pytaniu „dlaczego?” jesteśmy w stanie dochodzić do szerszych i uniwersalnych konkluzji o otaczającym nas świecie. Tego typu ćwiczenia pozwalają na uważne zastosowanie technik Feynmana na wszelkich polach, również w ekonomii. Przedzieramy się przez gąszcz wielorakich terminów, aby wyłapać powtarzalne i zrozumiałe zależności między realnymi sprawami. Albo po to, aby wyłowić błędy i nieścisłości w przedstawionych zależnościach czy też ograniczających i niekoniecznie w pełni prawdziwych założeniach. Rothbard czyni to z imponującym wręcz rozmachem i pod tym względem przebija swoich wybitnych nauczycieli. Jednocześnie Ekonomia wolnego rynku nie jest tylko podstawowym i średnio-zaawansowanym podręcznikiem do ekonomii. Rothbard zawarł w nim swoje oryginalne osiągnięcia naukowe między innymi z zakresu teorii firmy, konkurencji, teorii produkcji, teorii użyteczności, modelu keynesistowskiego czy też teorii interwencji państwa. Ot, dodatkowa pula argumentów za tym, aby obok tej książki nie przechodzić obojętnie oraz nie traktować jej jako powtórki np. Ludzkiego działania Ludwiga von Misesa. W tej ostatniej teoria produkcji jest przedstawiona ledwie na kilku stronach, u Rothbarda zostaje wyłożona w pięciu rozdziałach. Ekonomia wolnego rynku jest jednym z ostatnich prawdziwych traktatów ekonomicznych. Jest książką, dzięki której inteligentny laik może poznać najważniejsze tematy poruszane w teorii ekonomii. Można ją polecić zarówno studentom, rozpoczynającym przygodę z ekonomią, jak i ludziom zaznajomionym z większą częścią ogólnej teorii ekonomii. Jak większość nauczycieli wie, nic tak nie rozwija i nie inspiruje do dalszych badań jak możliwie proste wyjaśnienie zagadnienia słuchaczowi”. – Mateusz Machaj, Wrocław, lipiec 2017 r. Spis treści (wersja skrócona): Rozdział 1. Podstawy ludzkiego działania Rozdział 2. Wymiana bezpośrednia Rozdział 3. Wzorzec wymiany pośredniej Rozdział 4. Ceny i konsumpcja Rozdział 5. Produkcja: struktura Rozdział 6. Produkcja: stopa procentowa i jej kształtowanie się Rozdział 7. Produkcja: ogólna wycena czynników Rozdział 8. Produkcja: przedsiębiorczość i zmiana Rozdział 9. Produkcja: ceny poszczególnych czynników i dochody z produkcji Rozdział 10. Monopol i konkurencja Rozdział 11. Pieniądz i jego siła nabywcza Rozdział 12. Ekonomia siłowej interwencji w rynek

150,00 zł
108,00 zł

Rabat 28,0%
oszczędzasz 42,00 zł

Wróć do góry