Ulica skąpana w strugach deszczu świeci pustkami. Wzdłuż niej, w precyzyjnym urbanistycznym szyku, wyrasta szpaler czteropiętrowych bloków. Starsza kobieta udaje się na komendę policji, żeby zgłosić zaginięcie syna. Młody chłopak, Karol Górski, prymus w najlepszym liceum w mieście, znika bez śladu. Pani burmistrz zapada w śpiączkę i walczy o życie na oddziale intensywnej terapii pobliskiego szpitala. W bagażniku jej samochodu zostają znalezione ślady krwi. Czy te dwie sprawy łączą się w jakiś sposób? Jak daleko można się posunąć w imię miłości? Kobieta i mężczyzna, współcześni Romeo i Julia, małe, senne miasto i wielkie uczucie, które wymyka się konwenansom. Piękna opowieść, inspirowana najwspanialszą historią miłosną wszech czasów.
Damian Baxter jest bogaty. Bardzo bogaty. Oraz umiera. Żyje samotnie w wielkim domu w Surrey, gdzie opiekują się nim szofer, lokaj, kucharka i pokojówka. Oprócz stanu zdrowia, dręczy go sprawa, która w miarę upływu tygodni staje się coraz bardziej paląca: kto ma zostać dziedzicem jego fortuny? Damian chce wiedzieć, czy ma potomka. W czasach, gdy tuż przed czterdziestką się ożenił, był bezpłodny (skutek zachorowania na świnkę w dojrzałym wieku), ale co z przygodami sprzed choroby? Czy spłodził dziecko? Niespodziewany list od dawnej dziewczyny wskazuje na to, że Damian za młodu mógł zostać ojcem. Niestety, przesyłka jest anonimowa. Odkrycie prawdy nie będzie proste – a jedynym człowiekiem, który wie, gdzie jej szukać, jest zaprzysięgły wróg Damiana… O ile jednak przyjemnie jest spotkać się ze starym przyjacielem, o tyle znacznie ciekawiej usłyszeć wieści od starego wroga. Poszukiwania cofają nas do lat sześćdziesiątych – do niezwykłego świata swingującego Londynu, do wystawnych przyjęć i wspaniałych balów, do świata dziewcząt, debiutujących w wielkim świecie, i ich towarzyszy, często przyszłych mężów. Do świata, w którym ktoś dla żartu umieszcza haszysz w ciasteczkach na wystawnym balu w muzeum Madame Tussaud. Był to czas, kiedy wszystko wydawało się zmieniać – i się zmieniało, ale nie zawsze tak, jak oczekiwano. Książka inteligentna, a zarazem przejmująca, zabawna, fascynująca i pełna wdzięku, z pewnością należy do obowiązkowych lektur tego roku. –„Sunday Express” Cudowna i zabawna jazda bez trzymanki przez meandry współczesności.– „Evening Standard” Jego bohaterowie zapadają w pamięć. Obracający się w wyższych sferach Fellowes zaludnia karty swej powieści galerią malowniczych, niekiedy wręcz groteskowych arystokratów, których wyczyny z przekąsem – choć na ogół przyjaźnie – komentuje cierpki, dygresyjny głos narratora.– „Daily Express”
Mrożone smakołyki uwielbiają i dzieci, i dorośli. Przekonaj się, że mogą być nie tylko pyszne, ale i zdrowe! Z roku na rok jemy coraz więcej lodów. Dawniej kojarzyły się głównie z miesiącami letnimi, od pewnego czasu goszczą w menu przez cały rok. Różnorodność smaków przyprawia o zawrót głowy. Chcesz podawać bliskim mrożone smakołyki z przekonaniem, że jedzą nie tylko pyszne, ale i zdrowe rzeczy? Postaw na zdrowe lody domowe, zimne desery i smoothie! Jolanta Naklicka-Kleser – z wykształcenia fizjoterapeutka, przez 18 lat pracowała w korporacji w dziale sprzedaży. W 2013 r. zrezygnowała z pracy, postawiła wszystko na jedną kartę, aby sprawdzić się wśród najlepszych kucharzy w II edycji programuMasterchef. Dzięki temu rozpoczęła nowe życie, w którym może robić to, co kocha najbardziej. Bogactwo smaków i zdrowa kuchnia – tym chce dzielić się z innymi.
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Drogie Dzieci, dzięki temu ILUSTROWANEMU SŁOWNIKOWI poznacie wiele przydatnych słów w języku angielskim, które przydadzą się Wam podczas rozmów z kolegami i koleżankami z zagranicy lub pomogą zrozumieć angielskojęzyczne książki, kreskówki czy filmy. NA PŁYCIE usłyszycie WYMOWĘ SŁÓWEK zapisanych w słowniku i KILKA PIOSENEK w języku angielskim, które są rytmiczne i łatwo je zapamiętać. Posłuchajcie, powtarzajcie i śpiewajcie!
Prawidłowa dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. Przygotowania do ciąży warto rozpocząć nawet rok przed planowaną ciążą, minimum 3 miesiące. Wykorzystaj ten czas jako „okno możliwości”. Poradnik Dieta dla płodności pomoże ci przygotować się do ciąży dla właściwego jej przebiegu oraz rozwoju płodu i zdrowia przyszłego dziecka, na co masz wpływ już w okresie planowania ciąży poprzez zmianę stylu życia. Pomoże zoptymalizować szansę na dziecko dzięki żywieniowemu wsparciu płodności. Otrzymasz również istotne porady innych specjalistów, z którymi autor współpracuje na co dzień: ginekologa, endokrynologa, psychologa, stomatologa, fizjoterapeutki uroginekologicznej – niezwykle ważnych na etapie planowania ciąży. Dowiesz się, które witaminy i minerały są kluczowe w niepłodności, jak działają, co jeść i gdzie szukać potrzebnych witamin i związków. Wprowadzaj zmiany w swoim tempie. Jeśli nie uda ci się wprowadzić wszystkich jednocześnie, na początek postaraj się zrealizować choć 50%, a resztę zostaw na czas, kiedy znów znajdziesz w sobie gotowość. Dieta dla płodności to niezbędnik dla kobiet i mężczyzn, którzy zmagają się z obniżoną płodnością i niepłodnością i chcą odżywiać się zdrowo w okresie przygotowania do ciąży. To kompendium wiedzy na temat wpływu diety na płodność oraz zdrowie przyszłego dziecka.
Już niedługo, za mniej więcej dwa do trzech lat, wszyscy ludzie na Ziemi wpadną w dziki szał, podczas którego zatracą pamięć o tym, kim byli. Nie ogarnie on wszystkich równocześnie. Opanowani gorączką zaczną rzucać się na siebie nawzajem. Szał będzie dziki, lecz nie bezrozumny. W ciągu tygodnia na Ziemi nie będzie zdrowych ludzi. A potem, równie niespodziewanie, jak się zaczęło, wszystko minie... Niektórzy mówią, że to Gaja, że Ziemia się nami zmęczyła. Jeszcze inni, że jakiś wirus wyrwał się z wojskowego laboratorium albo że wypuścili go terroryści. Zdaniem reszty człowiek przekroczył wreszcie próg cywilizacyjnego stresu i zwariował. Ty wiesz jedynie, iż przyszło ci żyć wśród zgliszczy. Niczego tak się nie boisz, jak tego, iż kiedyś przypomnisz sobie, co robiłeś, gdy na świat spadł szał zabijania. A nie, jest jeszcze coś, co przeraża cię bardziej. Że to powróci...
Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu. Znakomity debiut autorki, rozgrywający się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi, mistrzowsko opisana przez pochodzącą z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock, jedną z najbardziej obiecujących współczesnych pisarek. Tej książki nie da się zapomnieć! Nagrody i nominacje: – Nominacja do nagrody 2017 Carnegie Medal, – Nominacja do nagrody 2016 Guardian Children's Fiction Prize, – Nominacja do nagrody Edinburgh First Book Award, – A Telegraph (UK) „Best YA Books of 2016”, – An American Booksellers Association „Indies Introduce”, – A Politics & Prose „Best Summer Reading” Pick, – A Book Riot Best Book of 2016, – A Metro UK YA Summer Reading Pick, – A Chicago Public Library Best Teen Fiction of 2016, – A 2017 William C. Morris Debut Award.
Randki w ciemno? Portale randkowe? Szybkie randki? Ona przerobiła już wszystko. Georgia Cummings nie ma szczęścia w umawianiu się z facetami, a Internet wcale jej w tym nie pomaga. Mimo usilnych starań nie potrafi znaleźć wyjścia z tego dziwacznego, alternatywnego wszechświata, w którym panowie uważają zdjęcie swojego przyrodzenia za świetną alternatywę dla rozmowy. Jeszcze raz ktoś przyśle jej dwuznaczną fotkę i skreśli mężczyzn na dobre... Ale dlaczego nie potrafi przestać fantazjować akurat o tym gościu? Kline Brooks jest uosobieniem niegrzecznego milionera – ma ciemne, krótkie włosy, kaloryfer jak Cristiano Ronaldo i zabójczy uśmiech. Oprócz tego ma też zasadę – nie umawia się ze swoimi podwładnymi. Ona również nie zamierza się do niego zbliżać. Ich hormony mają jednak zupełnie inne plany…
Dorota Mirska-Królikowska, dziennikarka specjalizująca się w tematach medycznych. Związana z magazynem o zdrowym stylu życia „Vita” oraz dwutygodnikiem „Przyjaciółka”. Artykuły pisze we współpracy z najlepszymi specjalistami docenianymi w Polsce i za granicą. Jej teksty, w których przybliża czytelnikom tajemnice kardiologii, neurologii czy onkologii czyta się jak opowieści sensacyjne – jednym tchem. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. w 2014 roku pierwszej nagrody w konkursie Kryształowe Pióra w kategorii „Choroby serca, rosnące zagrożenie”, Grand Prix w konkursie dla dziennikarzy Tabułamaczy, a także nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia w konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2015 w kategorii Publicystyka Prasowa. Autorka książki Życie bez bólu kręgosłupa. Bolesław Paluch, legenda medycyny manualnej. Marek Bachański, pediatra, neurolog dziecięcy, który jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki. Jedyny, który miał odwagę powiedzieć NIE biurokratom i wbrew ich decyzjom ratować małych pacjentów. Został zwolniony ze szpitala i postawiony przed sądem. Odepchnięty przez innych lekarzy. Nie poddaje się. Mówi dlaczego walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany i skąd bierze siły do tej walki. Nie jest sam. Rodzice ciężko chorych dzieci opowiadają swoje historie. Dla nich jest bohaterem. Książka o doktorze Bachańskim jest lekturą fascynującą z kilku względów. Po pierwsze przedstawia ona postać człowieka, który wbrew własnej woli stał się bohaterem - bohaterem walki o prawa dziecka do leczenia, o prawa pacjentów, o prawa lekarza do wykonywania swojego zawodu zgodnie z duchem przysięgi Hipokratesa. Po drugie książka mówi o działaniu substancji znanej dotychczas przez większą część polskiego społeczeństwa jako niebezpieczny narkotyk. Reportaże i rozmowy z ludźmi prowadzone przez autorkę wskazują dowodnie, że marihuana jest nie tylko jedyną nadzieją, ale również faktycznym lekarstwem w przypadkach uznanych przez klasyczną medycynę za beznadziejne. Prof. Jerzy Vetulani
Słodycze bez cukru, wypieki bez mąki, słodkości bez wyrzutów sumienia. Kasia Burzyńska do niedawna potrafiła się bawić do rana. Ale odkąd została mamą, rano mówi Dzień dobry Polsko!, by prosto z pracy biec do do domu i rozpieszczać domowników zdrowymi pysznymi słodkimi daniami, które komponuje według własnych przepisów.
Karolina i Mariona przyjaźniły się od dziecka. Wśród bloków z wielkiej płyty huśtały się „od dechy do dechy”, wisiały na trzepaku głową w dół i zwierzały się sobie z pierwszych zauroczeń. Gdy weszły w dorosłość, ich przyjaźń trwała, a one wiedziały o sobie wszystko. Mariona jako pierwsza wyszła za mąż i urodziła dwóch chłopców. Dom, praca i mąż stały się jej całym światem. Bywały chwile, gdy zawiedziona spoglądała na swoje życie, w którym brakowało spontaniczności. Wtedy za sprawą koleżanki swojego syna poznała Bartka, ojca dziewczynki. Między dwojgiem dorosłych zaczęło rodzić się uczucie. Karolina zwlekała z założeniem rodziny. Zdeklarowana singielka, chłonęła życie i korzystała z jego uroków. W końcu spotkała Michała, mężczyznę swojego życia. Jednak nie wszystko potoczyło się tak, jak oboje chcieli. Karolina urodziła chorego synka. Jej świat się rozpadł i miała żal do losu, że to nieszczęście padło właśnie na nich. Bardzo kochała rodzinę, a mimo to bywały chwile, że chciała krzyczeć i zostawić wszystko za sobą. Dzięki wsparciu przyjaciółki z czasem nauczyła się żyć w cieniu nieuleczalnej choroby dziecka. Niezmiennie obwiniała siebie o stan synka, nie zdając sobie sprawy, że podczas porodu popełniono kardynalny błąd. Położna odbierająca poród, Stefania, już do końca swoich dni będzie żyła w ogromnym poczuciu winy. Gabriela Gargaś napisała powieść o zwyczajnych kobietach, takich jak ty. O ich codziennych zmaganiach, zwątpieniu i rozterkach. Jednak przede wszystkim książka ta niesie nadzieję, podtrzymuje na duchu i obiecuje lepsze jutro. Z każdej sytuacji jest wyjście, po każdej nocy przychodzi dzień, a na każdą łzę przypada jeden uśmiech.
Miłość to dziwna sprawa. Pojawia się znikąd. Nie ma w niej logiki. Nie da się jej zmierzyć.To mieszanka uczuć i pasji – połączenie niebezpieczne, podsycające miłość... ale również nienawiść.Poznałem obydwa te uczucia i jestem w nich ekspertem. Zakochałem się w Mirandzie ślepo i bezgranicznie. Wyidealizowałem sobie jej obraz.Jednak marzenia są niczym dym.Unoszą się nad nami, nieuchwytne, aż w końcu wydaje nam się, że ich pragniemy. I potrzebujemy. Taka była również Miranda. Ulotna niczym dym.Myślałem, że jej pragnę. Sądziłem, że jej potrzebuję.W końcu jednak dopadła mnie szara rzeczywistość.Wypatroszyła mnie ze złudzeń niczym okrutny drapieżnik.Rzeczywistość bywa podła.Tak jak Miranda. A ja potrafię być czasem strasznym głupcem... Który mimo wszystko nadal wierzy.W marzenia.W ludzi.I w miłość.
Idą mechaniczni! Powtarzam! Metal na murze! Odrodzony w ogniach zniszczonej Wielkiej Kuźni Jax rozpoczyna życie jako wolny klakier. Z wyzwoleniem wiąże się jednak ogromne brzemię. Jax pragnie wolności dla swoich mosiężnych braci i sióstr. Nadziei upatruje w na poły legendarnej królowej Mab i jej mitycznej arkadii ukrytej gdzieś daleko na północy kontynentu. Berenice pełniła funkcję Talleyranda – szpiegmistrzyni, bohaterki dziesiątków opowieści, herosa ludu Nowej Francji. A potem popełniła błąd… Została wygnana z kraju i pochwycona przez drakońską sekretną policję zegarmistrzów. Choć jej dni zdają się policzone, nadal zamierza za wszelką cenę dążyć do odmienienia losów wojny. Mosiężny Tron planuje znów najechać francuskie ziemie. Ostatnim bastionem Francuzów jest dotąd niezdobyta twierdza Zachodniej Marsylii. Właśnie tu do obrony przygotowuje się kapitan Hugo Longchamp. Zadanie ma wyjątkowo trudne, bo naprzeciw niestrudzonej armii mechanicznych żołnierzy może wystawić jedynie znękane i nieprzetestowane oddziały złożone w większości z kupców i rzemieślników. Sytuacja dawno nie była tak beznadziejna. Kontynuacja Mechanicznego Iana Tregillisa. Powstanie to drugi tom epickiej opowieści o bezkompromisowej wojnie i krętej drodze ku wolności.
Już jako mały chłopiec Dave Goulson pasjonował się wszelkimi formami życia, począwszy od własnej domowej menażerii egzotycznych zwierzaków, a skończywszy na poronionych eksperymentach z taksydermią. Ale najbardziej ze wszystkiego fascynowały go trzmiele: duże, krępe i pokryte gęstym futerkiem pszczoły. Tak, pszczoły. Mniej agresywne od innych przedstawicieli gatunku i równie potrzebne środowisku. Żądła rządzą to nie tylko historia starań Goulsona o reintrodukowanie niegdyś powszechnych w Wielkiej Brytanii trzmieli paskowanych, ale także pasjonujący opis tych zadziwiających stworzeń – sposobu ich życia i łączących je więzi. Autor przedstawia też katastrofalne skutki, jakie intensyfikacja rolnictwa spowodowała wśród populacji trzmieli i przestrzega przed dalszymi zagrożeniami. Goulson pisze: „Zacząłem badać trzmiele dlatego, że mnie fascynują, zachowują się w tajemniczy i interesujący sposób, a poza tym są rozkoszne”.
Zapadł wieczór.Obudził się dzień.I nikt ich nie znalazł. Berlin, Plac Poczdamski. Mały chłopiec wspina się na rusztowanie ośmiopiętrowego budynku i dokonuje makabrycznego odkrycia: dostrzega trzy ludzkie ciała owinięte srebrną taśmą i powieszone na stalowych prętach. Wszystkie trzy są skierowane w tę samą stronę, jak gdyby czekały na czyjeś przybycie. Codziennie przechodzą pod nimi setki ludzi, ale nikt ich nie zauważa. Wszystko wskazuje na to, że w mieście grasuje seryjny morderca. Profil sprawcy ma określić stroniąca od ludzi Emma Carow. Jest nadzwyczajnie inteligentna, ma niepospolitą osobowość i szósty zmysł jeśli chodzi o seryjnych zabójców. Współpraca policji z profilerką nie jest łatwa, ale tylko ona może zrozumieć i pomóc schwytać zwyrodnialca. Emma Carow boi się ludzi. Seryjnych morderców rozumie. Kobieta prędko uświadamia sobie, że to śledztwo może zaważyć na jej karierze. Jednak im głębiej się w nie wgryza, tym bardziej doskwiera jej zadawniona trauma, grożąc pociągnięciem w przepaść…
Dwie nowele uzupełniające historie bohaterów „Klejnotu”. W „Klejnocie”, poznaliśmy historię Violet jako surogatki Diuszesy Jeziora. Teraz czas na opowieść Raven służącej Hrabinie Kamienia oraz Garneta – syna Diuszesy Gdy Raven zostaje kupiona na aukcji, od razu wie, że nie wszystko będzie dobrze. A kiedy trafia do pałacu hrabiny, szybko odkrywa, że ta, bardziej niż posiadaniem dziecka, jest zainteresowana eksperymentowaniem z ciałem i umysłem dziewczyny… Garnet do tej pory był beztroskim chłopakiem. Coś się jednak zmienia i chłopak przestaje akceptować okropności, które dzieją się tuż przed jego oczami. Czy uda mu się coś z tym zrobić?
Czwarta część z serii „Między wierszami”. W miłości Reida i Dori pojawiają się komplikacje. Na scenie pojawia się River, czteroletni syn Reida i Brooke Cameron, który zaraz po urodzeniu został oddany do adopcji. Gdy po pewnym czasie pomoc społeczna odbiera go z domu z powodu rażącego zaniedbania Brooke i Reid postanawiają wspólnie adoptować własne dziecko.
Autorką jest Anna Czerwińska-Rydel, jedyna polska pisarka specjalizująca się w dziecięcych biografiach ważnych ludzi. Delikatne ilustracje stworzyła Dorota Wojciechowska. Jest to wydanie drugie i pierwsze zarazem. Drugie, ponieważ książka Anny Czerwińskiej-Rydel o Kornelu Makuszyńskim ukazała się w 2014 roku pod innym tytułem i w zupełnie innej formie. Pierwsze, bo to wydanie jest niezwykłe.
Seria Obrazki dla maluchów już trzykrotnie została nagrodzona I miejscem w plebiscycie "Najlepszy produkt dla dziecka. Nagrodę przyznają czytelnicy miesięcznika "Dziecko. Pięknie ilustrowana, kolorowa książeczka z edukacyjnego cyklu Obrazki dla maluchów przedstawia pomysłowe kreacje na karnawał. Na końcu książeczki znalazła się prosta zgadywanka utrwalająca zdobytą przez maluchy wiedzę. W tej kolekcji ukazały się tytuły: Owoce, Dzikie zwierzęta, Pojazdy, Wieś, świat w ruchu, Zabawki, Małe stworzonka, Krok po kroku, Zwierzęta i ich dzieci, Kolory, Boże Narodzenie, Góry, Morze, Warzywa, Ciało, Przyroda, Stroje karnawałowe, Psiaki, Kocięta, Las, Ubrania, Instrumenty..
Trzynasty tom "Utworów zebranych" Mirona Białoszewskiego to obszerny zbiór wierszy rozproszonych i niepublikowanych z wczesnego i dojrzałego okresu twórczości poety - począwszy od młodzieńczych tekstów pisanych podczas okupacji, poprzez utwory z czasów debiutu książkowego i późniejszych eksperymentów językowych, aż po nasycone żywiołem dziennikowości wiersze z lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. Teksty zamieszczone w zbiorze, z różnych powodów niewłączone przez autora do opublikowanych tomów, w znaczący sposób uzupełniają obraz jego twórczości. Najwcześniejsze są frapującym świadectwem poetyckiej drogi, jaką Białoszewski przeszedł przed swoim późnym debiutem. Późniejsze wzbogacają zakres tematyczny jego poezji o nowe wątki, wśród których na pierwszym miejscu wymienić należy wyrazisty wątek miłosny. Są także ciekawym literackim śladem istotnych momentów biografii Białoszewskiego. W tomie znalazły się wszystkie znane inedita poetyckie i wiersze rozproszone pochodzące ze wspomnianego okresu, z wyjątkiem tekstów niedokończonych, szkiców i utworów, które autor definitywnie odrzucił (przekreślając je i opatrując komentarzem niedobre). Opublikowano tu także przekłady poetyckie Białoszewskiego oraz dramaty: "Kalejdoskop" i "Rozalie". Teksty pochodzą z różnych źródeł - ze zbiorów prywatnych, archiwów PIW-u oraz z Muzeum Literatury.
Kiedy Geralt z Rivii miał dokonać wyboru pomiędzy jednym, a drugim złem, chociaż wolał nie wybierać wcale. Uczestnicy konkursu literackiego „Dobro złem czyń” jednak nie mieli takiej możliwości. Przedstawiamy Wam dziesięć spośród blisko dwustu nadesłanych opowiadań. Opowiadania te są tak różne, że trudno znaleźć dla nich inny wspólny mianownik poza tym, że są DOBRE. Czy można osiągnąć dobro, czyniąc zło? Czy cel uświęca środki? Czy dobro i zło to skrajne przeciwieństwa, czy tylko dwie strony tej samej monety? Oto dziesięć odpowiedzi na te pytania!
Jollienesse Rożnowski, zwana przez przyjaciół Nes, dowodzi parowcem „Niezatapialna”. Pani kapitan i jej załoga są legendą w Palude. Córka skazanego opozycjonisty, od lat siejąca postrach w Krainie Tysiąca Jezior i Rzek, podbiła serca prostego ludu. Władza jednak nie może dłużej tolerować jej istnienia. Świat ulega społeczno-ekonomicznym przemianom, a ambitny minister postanawia przykładnie ukarać buntowników. Nieubłaganie nadciąga koniec ery rzecznego piractwa. W pogoń za „Niezatapialną” rusza kapitan Feliks Ucelli i dowodzona przez niego elitarna jednostka Straży. Pętla się zaciska, a sytuacja wydaje się bez wyjścia. Ale niełatwo zatopić „Niezatapialną”. A już na pewno nie uda się zatopić jej na wieki. Przygodowy steampunk w pełnej krasie: parowce, nadchemia, pościgi, strzelaniny i – oczywiście – odrobina romansu.
Czarny Kot przebiegł Adrianie drogę. Kiedy go zobaczyła i spojrzała w kocie ślepia, straciła kontrolę nad kierownicą i swoim życiem. Skończyło się to śmiertelnym wypadkiem. No, prawie śmiertelnym. Obudziła się w tajemniczym świecie, który wydawał się utkany z mitów, baśni, legend i snów. Kraków leżący w tej rzeczywistości jest miastem podobnym, lecz innym niż ten, który zapamiętała. Nad miastem króluje potężny Monastyr, zamieszkiwany przez kapłanów i morloqów. Adriana spotyka przerażających władców miasta, diabolicznego Konsyliarza, legendarnego Kostucha, a nawet Śmierć i Jej Uczennicę. Wszyscy oni jednak boją się jej, gdyż Adriana jest w tym świecie Panią Klątwą, istotą o niezmierzonej mocy. Adriana podejmuje się rozwiązania tajemnicy Trupojada, który terroryzuje miasto. Za przewodnika ma jedynie Czarnego Kota. Rozrywka w najlepszym wydaniu. Subtelna groza namalowana niezwykle wyrazistymi, wręcz plastycznymi opisami. Akcja pędząca na złamanie karku. A w tle Kraków, który od dzisiaj nie będzie już taki jak dotychczas. Chociaż przede wszystkim „Trupojad i dziewczyna” jest zręcznie utkaną baśnią o potędze miłości. Przeczytałem jednym tchem. – Rafał Cuprjak, autor Po drugiej stronie, Mamusiu przecież byłam grzeczna
Opracowanie lektury Pan Tadeusz Adama Mickiewicza zawiera streszczenie, analizę lektury oraz interpretacje.
Poezja to forma sztuki, w której ludzki język jest używany do przekazania naszej wrażliwości na otaczający nas świat. Język, którym posługują się poeci różni się od zwykłej prozy. Ponieważ każdy poeta ma inną wrażliwość, używa także własnej formy języka na wyrażenie tego, co chce przekazać innym. Ta różnorodność, specyficzny, własny, często niepowtarzalny zasób słów, wzbogaconych także przez bagaż doświadczeń życiowych poety jest tym, co najbardziej przyciąga czytelnika. W książce Miłość niejedno ma imię, kolejnej po antologii poetów współczesnych Wiersze sercem pisane, czytelnik ponownie ma możliwość porównania własnego życiowego "bagażu" doświadczeń, ze słowami poetów w wierszach niniejszego tomiku. A ponieważ temat antologii - o miłości - dotyczy każdego z nas, warto ją przeczytać! Czy podpiszecie się pod taką interpretacją miłości? Zapraszam do lektury!
Antologia jest dziełem wyjątkowym, bo i materia zmienności nastrojów kobiety jest wyjątkowa, szczególnie w kontekście napotykanej w życiu miłości. Bez względu na to, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, czasami jako człowiek masz prawo do zmiany zdania, oceny sytuacji, nastroju! Utarło się jednak powiedzenie, że ta zmienność bardziej towarzyszy paniom niż panom. Czy to prawda? Nikt tak naprawdę tego nie wie, choć na ten temat powstaje tysiące teorii naukowych. Jedno jest pewne. Kobiety mają większą wrażliwość, reagują bardziej emocjonalnie na otaczający je świat. Cechuje je większy stopień empatii. Ta zmienność nastrojów przejawia się na pewno w poezji Pań, ale także i Panów obserwujących obiekty swoich westchnień. Wszyscy piszą pięknie o uczuciach, ich niezmienności, o tym, że oczekują w miłości ciągłej adoracji. Braku zdrady, stabilności. Wiersze w tej antologii, są przejawem szacunku w relacjach damsko-męskich, co jest kluczem do zrozumienia i siebie i partnera w miłości.
Ludzkość nie przechodzi przez kolejne fazy rozwoju niczym pociąg przejeżdżający przez stacje; jako coś żywego, ma ona ten przywilej, że jest w ciągłym ruchu i nigdy nie zostawia niczego za sobą. W pewnym sensie jesteśmy nadal tym, czym byliśmy kiedyś./fragment/ "Alegoria miłości" to jedna z najważniejszych książek C.S. Lewisa na temat historii kultury, obok jego słynnego "Odrzuconego obrazu", poświęconego średniowiecznemu widzeniu świata. Tym razem znakomity pisarz i eseista przedstawia czytelnikowi pasjonujący obraz średniowiecznej literatury, jej wielkiego tematu ─ miłości, i charakterystycznej formy ─ alegorii. Książka Lewisa to podróż do źródeł naszej cywilizacji, pokazująca, że wiele poglądów i wartości, które uważamy za naturalne i zawsze obecne w kulturze, miały w istocie swoje określone początki; wiele innych mogłoby wyglądać inaczej, część zaś utraciliśmy już bezpowrotnie. Ta książka to niezwykły popis literackiej erudycji i przenikliwości autora "Opowieści z Narnii", który dowodzi, że jest nie tylko znakomitym twórcą fantastyki oraz wybitnym pisarzem chrześcijańskim, ale ─ być może przede wszystkim ─ wielkim badaczem literatury i jej historii. Lektura "Alegorii miłości" to dla każdego miłośnika Lewisa niepowtarzalna okazja, by podejrzeć, czym tak naprawdę C.S. Lewis zajmował się w miejscu pracy ─ na Oxfordzie i katedrze literatury średniowiecznej w Cambridge, i jakie są źródła jego zdumiewających dzieł fantastycznych.
Książka ukazuje rolę muzyki w kreacji literatury starożytnej i jej wpływ na kształtowanie się życia artystycznego japońskich dworzan okresu Heian, złotego wieku kultury arystokratycznej Japonii. Wypełniająca po brzegi karty wielu opowieści muzyka jest nierozerwalnym aspektem świata przedstawionego w japońskiej prozie okresu Heian. Próżno by szukać w europejskim kręgu kulturowym postaci literackich darzących muzykę większą estymą, niż to czynią bohaterowie tych utworów. Oddają się oni muzycznym dysputom, wzruszają się pod wpływem brzmienia egzotycznych instrumentów, kontemplują dźwięki przyrody. Muzyka wprowadza do prozy dużą dawkę artyzmu i zmysłowości. Staje się dla bohaterów literackich nie tyle silnym przeżyciem, ile wręcz realnym, zmysłowym doświadczeniem, równie ważnym co doświadczenie miłości, życia, bólu czy śmierci. Marta Wesołowska – japonistka specjalizująca się w badaniu muzyki i literatury japońskiej okresu Heian (IX–XII w.). Studia japonistyczne ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2016 roku uzyskała również tytuł doktora. Była stypendystką japońskiego Ministerstwa Edukacji (Monbushō), a także wykładowcą na uniwersytecie Kyōto Sangyō w Kioto. Jest autorką książki "Gagaku. Dzieje i symbolika japońskiej muzyki dworskiej" (2012).
Pełna ciepła książka, pokazująca relacje między krowią mamą i jej dzieckiem w chwilach, kiedy się bawi, je, psoci i układa do snu. Kolorowa, pięknie ilustrowana książeczka przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. W serii ukazały się: Kotek, Piesek, Cielątko, Prosiaczek, Miś, Królik, Źrebaczek, Pingwinek.
Pełna ciepła książka, pokazująca relacje między króliczą mamą i jej dzieckiem w chwilach, kiedy się bawi, je, psoci i układa do snu. Kolorowa, pięknie ilustrowana książeczka przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. W serii ukazały się: Kotek, Piesek, Cielątko, Prosiaczek, Miś, Królik, źrebaczek, Pingwinek.
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Bajki przygotowane specjalnie do samodzielnego czytania. Piękne ilustracje zachwyca wszystkie dzieci, a krótkie, proste zdania pomogą im nabrać zaufania do własnych umiejętności, tak aby każdy poczatkujący czytelnik mógł na koniec powiedzieć z dumą: "Czytam sam!"
Drugi tom opowieści o losach czwórki bohaterów Narodzin gniewu. Apogeum II wojny światowej. Ludzie próbują odnaleźć się w świecie, w którym rządzi nazistowski terror, a życie ludzkie wydaję się kruche i niepewne. Czy w czasach zagłady uda się ocalić miłość i przyjaźń? Jak wiele można poświęcić i jak daleko trzeba przesunąć granice moralności, by walczyć z wrogiem? Akcje sabotażu, operacje wywiadowcze, brutalna działalność Gestapo, zdrajcy i szmalcownicy, brawurowe ucieczki, a w tym wszystkim pojedynczy człowiek ze swoimi namiętnościami, wątpliwościami i słabościami, gdzie nic nie jest czarno-białe i oczywiste.
W numerze: Joanna Bodio - Elektroniczny tytuł wykonawczy Natalia Misiura - Prawomocność orzeczenia a powództwo opozycyjne z art. 840 1 pkt. Kodeksu postępowania cywilnego
Druga część trylogii autorstwa Josepha Delaney’a, kontynuacja bestsellerowej serii „Kroniki Wardstone” Tom Ward, razem ze swą pomocnicą Jenny, kontynuuję misję stracharza walcząc z boginami, wiedźmami i innymi sługami ciemności. Korzystając z pomocy Grimalkin, Tom i Jenny przygotowują się do starcia z potężnym wrogiem, lecz nic nie idzie zgodnie z ich planem. Gdy umiera ostatnia nadzieja na powodzenie planu, nieoczekiwanie pojawia się Alice – potężna czarownica, którą Tom obdarzył w przeszłości głębokim uczuciem. Jednak Alice zwróciła się ku ciemności, jak więc można jej zaufać? Nowa seria Josepha Delaney’a to opowieść pełna niebezpiecznych przygód, doskonała dla czytelników w każdym wieku.
Dwie jedenastolatki po drodze do domu widzą wózek z dzieckiem. Postanawiają je uratować – skoro ktoś je zostawił bez opieki, to znaczy, że go nie chce. Prawda? Kilka dni później policja znajduje zwłoki niemowlęcia. Po szybkim procesie dziewczynki zostają skazane. Siedem lat później Alice i Ronnie wychodzą z poprawczaka. Mają szansę zacząć życie od nowa. Jednak tajemnica, którą owiana jest dawna zbrodnia, wciąż dręczy ich rodziców, prawników i policjantów. Wszystkich, którzy wtedy nie odważyli się stawić czoła szokującej prawdzie … A kiedy w niepokojących okolicznościach znika kolejne dziecko, podejrzenia natychmiast padają na dawne koleżanki. Zaczyna się walka z czasem, poszukiwania, batalia z mediami, które węszą za tanią sensacją. Sprawę prowadzi młoda pani detektyw, która siedem lat wcześniej znalazła ciało Olivii. Tyle że nic w tej sprawie nie jest normalne... Jedna z tych powieści, o których wydawcy lubią mówić, że „rozsadza ramy gatunku”. Tyle że tym razem to prawda.– „Chicago Sun-Times” Tą książką, znacznie mroczniejszą niż wcześniejsze, Lippman udowadnia, że nie boi się ryzyka. Bardzo zręczne potrafi manipulować niepokojem.– „Publishers Weekly”
Celem książki ojca Louisa OSB jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie miejsce powinien zająć język ciała w budowaniu związku. Czy dokonujący się we współżyciu seksualnym dar ciał może ukazać swoje prawdziwe znaczenie, jeśli jest on przeżywany w okresie przygotowywania do małżeństwa? Czy pomaga we wzajemnym lepszym poznaniu się i rozeznaniu, czy do siebie pasujemy? Czy jest uprzywilejowanym językiem miłości w jej pierwszym etapie, miłosnej namiętności, kiedy jesteśmy młodzi i pełni życia? Wiele par niespecjalnie się tą kwestią przejmuje i sypia ze sobą przed ślubem. Dlaczego więc Kościół upiera się przy nauczaniu zasad moralnych, które wydają się przestarzałe i całkiem nieprzystosowane do dzisiejszej mentalności? Książka nie zadowala się półprawdami, jest wymagająca i nie ulega atmosferze współczesnego świata. Pokazuje zarazem, że zawsze możliwa jest zmiana, pójście naprzód, jeżeli wybierzemy dziś – z pewnością stromą, ale jakże piękną – drogę czystości.
Zagmatwana, wielowątkowa historia opowiadana z różnych perspektyw. Przenosi nas do fikcyjnego świata pełnego zbrodni, polityki i różnic religijnych. Narracja obfitująca w zwroty akcji nie pozwala się nudzić, co chwila stawiając bohaterów w innym świetle. Sam zdecyduj, gdzie leży prawda, a być może zakończenie Cię nie zaskoczy. Autor wykreował rzeczywistość pełną tajemnic i okrucieństwa. Od pierwszych stron trzyma w napięciu, zaskakuje, zmusza do myślenia, wciąga... Sprawnie posługuje się językiem, nie stroni też od wulgaryzmów, dzięki czemu jest naturalny w swoim przekazie. Lektura warta polecenia!
Harper jest odpowiedzialna za coroczny pamiątkowy album szkolny. Umieszcza w nim piękne zdjęcia i zatrzymuje cudowne wspomnienia. Jednak jej własne życie nie jest kolorowym obrazkiem. Rodzice się rozwodzą i wszystko zdaje się za chwilę zawalić...
Kontynuacja powieści „Sanktuarium” Decyzją Sędziego Sanktuarium Lela powróciła do Rhode Island, gdzie postrach sieje Zwierzolud, mordująca ludzi przerażająca istota poruszająca się na czworaka. Lela nie ma wątpliwości – istot tych z pewnością jest tu więcej i są to okrutne Mazikiny. Lela nie jest jednak tylko zwykłą uczennicą, przede wszystkim jest teraz dowódcą jednostki terenowej Straży. Wraz z nią pojawili się też Malachi, Rafael, Jim i Henry. W ciągu dnia dziewczyna stara się zachowywać tak, by nie zwracać na siebie uwagi opiekunki Diany, pani kurator czy nauczycieli, po zmroku zaś wraz z członkami swego oddziału poszukuje gniazda niebezpiecznych Mazikinów. Wkrótce przekonuje się, że celem nieprzyjaciół są przede wszystkim ludzie jej bliscy, a to potęguje tylko niebezpieczeństwo. No i problemem są też coraz trudniejsze relacje z ukochanym Malachim…
Autorka światowego bestsellera po raz kolejny zabiera czytelników w fascynujący świat magi Lily Proctor przeszła ogromną przemianę. Z chorowitej dziewczynki, którą niegdyś była, przeistoczyła się w potężną czarownicę. Zdobyła pozycję liderki, poprowadziła wiernych sobie ludzi do walki i (po stracie pierwszej miłości oraz zdradzie ukochanego), dowiedziała się o bólu i stracie więcej, niż kiedykolwiek chciała wiedzieć. W świecie zupełnie innym niż ten, który znała do tej pory, Lily i jej sabat poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości świata. Co będą musieli zrobić, żeby uchronić go przed zagładą? Jak pokonać sploty bez użycia broni nuklearnej i okrutnego zachowania jakie prezentowała Lillian – alter ego Lily? Jak wiele będą musieli poświęcić?