Detektyw słuchowy to zestaw ćwiczeń w formie zabaw, które można wykorzystać zarówno w czasie wolnym w domu, na zajęciach szkolnych, jak i w gabinetach terapeutyczno-logopedycznych. Ćwiczenia rozwijają percepcję słuchową i wzrokową oraz umiejętności językowe dziecka, usprawniając w ten sposób zdolność czytania i pisania. Dziecko bawiąc się, trenuje także koncentrację uwagi, wzbogaca słownik, ćwiczy syntezę słuchową oraz doskonali słuch fonemowy i pamięć słuchową.
Plastelina jest przeznaczona dla dzieci do zabawy i nauki modelowania w szkołach i przedszkolach, jak również w pracowniach plastycznych. Delikatna w dotyku i łatwa w modelowaniu plastelina Astry nie klei się do rąk oraz nadaje się do wielokrotnego użytku. Produkowana jest z zastosowaniem doskonałych, bezpiecznych składników. Nadaje się do wykonywania wielu prac, m.in. modeli małych i dużych, odciskania wzorów, wykrawania foremkami, tworzenia obrazów poprzez rozcieranie palcami, a także do ćwiczeń terapeutycznych.
Elvis Presley ? największa ikona popkultury. Genialny piosenkarz i artysta wszech czasów. Po ponad trzydziestu latach od jego śmierci w sierpniu 1977 roku nadal pozostaje niekwestionowanym królem rock and rolla. Po raz pierwszy prezentujemy polskiemu czytelnikowi najpełniejszą biografię gwiazdy. W swojej książce Hopkins skrupulatnie odtwarza życie Presleya, kreśląc niesamowity obraz, w którym łączą się muzyka sprzed lat, wielka miłość i prawdziwa legenda.
Takie rzeczy mogą się zdarzyć w Irlandii, Niemczech, Austrii albo gdzieś za oceanem. U nas, w religijnej Polsce, to niemożliwe! Ta książka to oparta na faktach historia zgwałconego chłopca, który wykorzystany seksualnie w dzieciństwie przez księdza proboszcza trzyma tę straszną tajemnicę pod skorupą milczenia tak długo, aż jako dorosły mężczyzna ostatecznie zmierzy się z nią i ją wyjawi. Książka niesie nadzieję tym, którzy w dzieciństwie byli wykorzystywani seksualnie i do dzisiaj noszą w sobie ból, winę, wstyd i rozpacz. Autor chce każdemu z nich powiedzieć: „To nie twoja wina. Masz swoją godność, nikt nie ma prawa ci jej zabrać. Masz prawo krzyczeć o swojej krzywdzie. Masz prawo cieszyć się życiem. Masz prawo żyć!” Książka pokazuje też, że można zwyciężyć w walce o prawo do wolności i godności, nawet z taką instytucją jak Kościół katolicki. Książka zawiera prawdę o molestowanych i poniżanych dzieciach. Autor obnaża sposób działania pedofila w sutannie. Pokazuje, w jaki sposób potrafi on omotać rodzinę, dziecko, jakim wspaniałym i gorliwym potrafi być kapłanem, a jednocześnie zwykłym przestępcą. Pod skorupą milczenia to sposób, aby dotrzeć do rodziców, pokazując, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci: „Nie ufajcie ludziom tylko dlatego, że piastują ważne stanowiska społeczne. Pedofil w sutannie jest tak samo groźny jak ten w garniturze! Jest tym groźniejszy, że piastuje urząd zaufania publicznego. Dlatego uważnie słuchajcie tego, co mówią wasze dzieci. One mówią prawdę! One żyją w realnym zagrożeniu”. Autorowi nie chodzi o skandal. Nie chodzi o atak na Kościół rzymskokatolicki. Chodzi o prawdę i o tych, którzy boją się ją wypowiedzieć. Chodzi o dzieci i o ich ochronę. Chodzi o dorosłych, którzy żyją w rozpaczy i niezrozumieniu. Takich historii jak ta są tysiące w tym kraju, ale skorupa milczenia jest tak gruba, że przebijają się przez nią tylko nieliczni. Autor podjął decyzję: „Będę ich głosem, będę mówił za nich!”.
Plastelina jest przeznaczona dla dzieci do zabawy i nauki modelowania w szkołach i przedszkolach, jak również w pracowniach plastycznych. Delikatna w dotyku i łatwa w modelowaniu plastelina ASTRY nie klei się do rąk oraz nadaje się do wielokrotnego użytku. Produkowana jest z zastosowaniem doskonałych, bezpiecznych składników. Nadaje się do wykonywania wielu prac, m.in. modeli małych i dużych, odciskania wzorów, wykrawania foremkami, tworzenia obrazów poprzez rozcieranie palcami, a także do ćwiczeń terapeutycznych. W opakowaniu 6 kolorów:
Przenieś się do krainy bajek. Naciskając kolejno sześć dźwiękowych przycisków, usłyszysz śliczną baśń i poznasz historię gorącej owsianki, niewygodnych krzeseł i niegrzecznej małej dziewczynki.
Śpiewnik adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i zawiera zróżnicowane tematycznie, popularne utwory Zostały one uporządkowane według kolejności szkolnych świąt i uroczystości, takich jak początek roku szkolnego, Dzień Nauczyciela, święto odzyskania niepodległości, Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, początek wakacji i inne. W książce zamieściliśmy także rozkładówki edukacyjne, które okażą się niezwykle pomocne w organizowaniu lekcji dla uczniów w wieku 7-10 lat. Do publikacji dołączamy również darmową płytę CD z wyborem piosenek ze śpiewnika w znakomitych wykonaniach Majki Jeżowskiej, Anny Jurksztowicz, Olgi Bołądź, Kasi Wilk, Karoliny Porcari, Małgorzaty Bernatowicz, Olgi Bończyk i Pawła Królikowskiego. Książka pod patronatem Fundacji Urszuli Jaworskiej
"Ostatnie lata Polski niepodległej. Kampania 1939 roku" to wykłady profesora Pawła Wieczorkiewicza (wydane poprzednio w dwóch osobnych tomach), opisujące sytuację w Polsce na tle wydarzeń europejskich w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz we wrześniu 1939 r. Autor ukazuje sylwetki polskich polityków i wojskowych, na barkach których spoczywało bezpieczeństwo powstałego nie tak dawno państwa i trwałość odzyskanej niepodległości. Z właściwą sobie wnikliwością dokonuje analizy posunięć politycznych i uzbrojenia, aby dać odpowiedź na pytanie, jak doszło do tego, że mimo całkowitej ufności w siłę polskiego oręża „w ciągu 5 tygodni, czyli 35 dni, armia broniąca niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej została doszczętnie rozbita”. Wieczorkiewicz szuka precyzyjnych określeń i nazw, prostuje narosłe przez lata legendy, obala mity (m.in. o szarży polskiej kawalerii na czołgi). Warto więc poznać takie pozbawione masek oblicze wojny, której areną stały się ziemie II Rzeczypospolitej.
Ze Wstępu: Moim zamiarem jest pokazanie Ci ścieżki omijającej szerokim łukiem encyklopedyczne dane i rozgardiasz najświeższych doniesień o dokonaniach astronomów, skłonienie do popatrzenia na świat od nowa, sceptycznie, niezupełnie dowierzając podręcznikowej wiedzy, niemal tak, jakbyś poznawał go od nowa. Chciałbym ośmielić Cię do spotkań sam na sam z wielkim światem przyrody, pomóc Ci zobaczyć go na własne oczy i ogarnąć własną myślą. Książka adresowana do wszystkich miłośników astronomii, aktywnych obserwatorów zjawisk astronomicznych oraz erudytów, którzy pragną sobie przyswoić podstawy obserwacji nieba. Każdy rozdział składa się z trzech podstawowych części. ?W części ?poczytaj? Czytelnik jest wprowadzany w specyfikę zagadnienia. Autor przedstawia pojęcia, które pomagają mu usystematyzować dotychczas zdobyte informacje. ?Część ?sprawdź? stanowi kręgosłup książki, czyli opis prostych obserwacji (nieszablonowych), które nie odwołują się do doświadczenia czytelnika w tej materii, nie wymagają od niego zaawansowania merytorycznego ani użycia profesjonalnego sprzętu obserwacyjnego. ?Część ?pomyśl? ma za zadanie skłonić do refleksji nad wykonanym doświadczeniem, zachęcić do formułowania wniosków. Cennym źródłem informacji o metodach prowadzenia obserwacji i sposobie wykorzystania posiadanego (nieraz bardzo prostego) sprzętu jest dodatek Przypomnienia, uwagi, porady. Książka nie wymaga czytania rozdziałów po kolei, zgodnie ze spisem treści. Otwarta na dowolnej stronie zachęca prostotą przekazu, propozycją interakcji ze światem nauki i formułowaniem eksperymentów myślowych.
Z szarej, suchej, spopielałej prerii w Kansas tornado porywa wraz z domem Dorotkę i jej pieska Tota, przenosi do wspaniałej, kolorowej krainy Oz i zrzuca wprost na Złą Wiedźmę ze Wschodu. Dziewczynka zabiera srebrne trzewiczki, jedyne co zostało po wiedźmie, i za radą Dobrej Czarownicy z Północy, rusza do Szmaragdowego Miasta na poszukiwanie Wielkiego Czarownika Oza, który jako jedyny ma moc, by odesłać Dorotkę do cioci Emmy i wujka Henry’ego. Po drodze dziewczynka poznaje i zaprzyjaźnia się ze Słomianym Strachem, który marzy o odrobinie rozumu; Blaszanym Drwalem, który bardzo chciałby mieć zdolne do miłości serce; i Tchórzliwym Lwem, którego wielkim marzeniem jest bycie odważnym. Ich wspólna podróż ma być spełnieniem tych pragnień.
Ależ tam w niebie musi być ciekawie! No bo pomyśl tylko: wszyscy są tam już wprawdzie świętymi, ale każdy doszedł do tej świętości całkiem inną drogą. Jest więc wśród nich i dawny łotr Dyzma, i uwikłany w astrologię Augustyn, były satanista Bartłomiej Longo i zatracający się w polowaniach Hubert. Jedni z nich, jak na przykład Dominik Savio, Maria Goretti czy Imelda Lambertini, przeżyli na ziemi zaledwie kilkanaście lat. Inni, jak Alfons Liguori czy Józef Kalasancjusz, przeszło dziewięćdziesiąt. Jedni, jak Faustyna Kowalska czy Jan Bosko, znali swoje powołanie, mając zaledwie kilka lat. Inni, jak Albert Chmielowski czy Karol de Foucauld (czytaj: fuko), musieli przejść długą drogę, zanim je odkryli. Jedni, jak Bernadetta Soubirous (czytaj: subiru) czy Jan Vianey, pochodzili z rodzin ubogich. Inni, jak Elżbieta Portugalska czy Alojzy Gonzaga, z królewskich i książęcych rodów. Jedni byli wysokiego wzrostu, jak choćby Jadwiga wawelska (180 cm) czy Antoni Padewski (prawie 190 cm). Inni niskiego, jak Ignacy Loyola (158 cm). Wszyscy oni usłyszeli kiedyś głos Jezusa. Poszli za Nim, ukochali Go ponad wszystko i jak On dokonywali cudów. Mają więc teraz w niebie o czym mówić. Mają też się z czego pośmiać. Bo życie Świętych, jak życie każdego człowieka jest trochę smutne, a trochę wesołe. Jeśli chcesz wiedzieć, co się w niebie święci i skąd tak naprawdę biorą się Święci, zapraszam Cię do przeczytania mojej książki. Znajdziesz w niej także – uwaga – Quiz dla spostrzegawczych! Ewa Skarżyńska
Przenieś się do krainy bajek Naciskając kolejno sześć dźwiękowych przycisków, usłyszysz śliczną baśń i poznasz historię złych wilków, ciemnych lasów i odważnych małych dziewczynek. Możesz ćwiczyć także samodzielne czytanie.
Niniejsza publikacja jest pomocą, którą można wykorzystać na wszystkich etapach terapii głoski „l”. Zadania zostały uporządkowane według ogólnej metodycznej chronologii postępowania terapeutycznego. Ćwiczenia przygotowane są dla dzieci najmłodszych, niepotrafiących jeszcze pisać, dlatego też materiał oparty jest na ilustracjach. Obrazki są konturowe, dzięki czemu po wykonaniu zadania maluch w ramach nagrody za wysiłek i pracę może je pokolorować. Książka przeznaczona jest dla logopedów, pedagogów, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli nauczania początkowego, a także rodziców. Może być wykorzystywana do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym podczas terapii indywidualnej oraz pracy grupowej.
Przenieś się do krainy bajek. Naciskając kolejno sześć dźwiękowych przycisków, usłyszysz śliczną baśń i poznasz historię ze świata złych królowych, przyjaznych krasnoludków i zatrutych jabłek.
Książka napisana przez kucharza Jakuba Kuronia (syna Macieja Kuronia) to zbiór anegdot i opowieści na temat członków jego rodziny i źródeł inspiracji kulinarnych Kuroniów. Autor pisze o przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji kulinarnej, która ukształtowała pokolenia Kuroniów i Liszkiewiczów, a którą sam jako kucharz odnajduje w gotowaniu. Każdemu rozdziałowi towarzyszy dwanaście przepisów – sześć skojarzonych z bohaterem lub bohaterami danego rozdziału i sześć proponowanych przez Jakuba Kuronia alternatywnych wersji tych dań. Charakter potraw oddaje w dużym stopniu charakter samych postaci. Wszystko to sprawia, że nie jest to typowa książka kucharska.
Książka łączy w sobie urodę pięknego albumu z reprodukcjami arcydzieł malarstwa i użyteczność podręcznika, w którym autor uczy nas ? w sposób poetycki i konkretny jednocześnie ? jak żyć bardziej świadomie, jak być bardziej obecnym w swoim życiu. Dzieła sztuki służą za punkt wyjścia do poruszania kolejnych zagadnień: praca z oddechem, obserwowanie swoich myśli, dostrzeganie tego, co zwyczajne lub niewidoczne, akceptacja, odpuszczanie? W świecie zdominowanym przez szybkość, w którym człowiek żyje pod presją czasu, odruchowo i nieraz bezrefleksyjnie się jej poddając, prędzej czy później zaczyna odczuwać naturalną potrzebę, by zwolnić, i zaczyna poszukiwać sposobu, by żyć w większej harmonii z sobą i światem. Medytacja uważności jest doskonałą odpowiedzią na te poszukiwania. Jest ona dla naszego umysłu tym, czym ćwiczenia fizyczne są dla naszego ciała.
To zdarzyło się naprawdę, ale w świecie ludzi. W świecie zwierząt i w przyrodzie panuje ład i harmonia. Ja, Lidia Szperlik, poznanianka z dziada pradziada, zaczynam swoje bajki do snu Wam opowiadać. Zgodnie z zasadą: chcesz, by ci ktoś pomógł, pomóż sobie sama, ostatnimi laty przesiadywałam czasem do samego rana i śmigając długopisem po papierze w kratkę, stworzyłam historyjki i rymy dość gładkie. Z odwagą, którą dotąd hamowała nieśmiałości tama, napisałam, zilustrowałam, wydałam i... odkryłam się sama. Nie musisz się już trapić, gdy praca Cię pochłania, czy zdąży do dziecka kolejna już niania. W bajkach tłumaczone są co trudniejsze zdania, wystarczy dziecku dać moją książeczkę do poczytania.
Oszustwo, romans i morderstwo w gęstej pajęczynie odwiecznych pytań o sens życia, koleje losu i istotę śmierci – mistrzowskie połączenie sztuki wysokiej z przystępną, intrygującą fabułą. María Dolz, redaktorka w jednym z madryckich wydawnictw literackich, codziennie rano zachodzi, przed pracą, do kawiarni. Tam przy śniadaniu obserwuje parę małżeńską w średnim wieku, którą jest od dłuższego zafascynowana. Nic o małżonkach nie wie, ale buduje wokół nich wszelkiego rodzaju domysły, pytania, hipotezy, konfabulacje. Fascynacja ta nie mija nawet wtedy, kiedy traci małżonków na jakiś czas z oczu. Z opóźnieniem dowiaduje się o tragedii, która dotknęła parę: mężczyzna, tuż po wyjściu z kawiarni zostaje zaatakowany przez bezdomnego i zabity. Gdy po paru miesiącach wdowa wraca do kawiarni, María Dolz postanawia podejść do niej i przedstawić się. Dotychczasowe domysły, pytania, hipotezy i konfabulacje zaczynają wypełniać się rozmowami, wyznaniami, spotkaniami. Od zagadki śmierci przechodzimy do zagadek uczuć, emocji – zakochań i miłości... Metafizyczna eksploracja pod przykrywką intrygi i morderstwa. Niezauważalnie wciąga bez reszty. – „Spectator”
Ewa Aszkiewicz to królowa kuchni polskiej. Sprzedano ponad 2 miliony jej książek To publikacja dla ludzi ceniących czas. Masz tylko chwilę na przyrządzenie obiadu dla rodziny? Zaskoczyli cię nieoczekiwani goście? A może chcesz przygotować wyrafinowaną kolację dla kilkunastu osób? Z tą książką szybko i bez stresu wyczarujesz wspaniałe dania. Podział czasowy – w każdej części znajdziesz przepisy na potrawy, których przygotowanie zajmie odpowiednio 20, 30, 40 lub 50 minut. Proste wyszukiwanie – poszczególne rozdziały są wyraźnie od siebie oddzielone, co ułatwia korzystanie z książki.
Nie ma jak u mamy: rodzinne ciepło, miłość i pyszna kuchnia Wypróbowane przepisy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, zostały wzbogacone wskazówkami dotyczącymi gotowania, anegdotami opowiadanymi przy stole oraz pięknymi fotografiami. Bogactwo kuchni polskiej, mnogość smaków, aromatów i barw. To wszystko znajdziesz w wyjątkowej książce Kuchnia polska. Nie ma jak u mamy. Publikacja stanowi zbiór sprawdzonych tradycyjnych przepisów. Przypomni czasy dzieciństwa i pozwoli stworzyć atmosferę domu, do którego chce się wracać. Kuchnia mamy to kolorowe przystawki, pachnące zupy, wyśmienite dania z mięs, ryb i warzyw, świeże surówki i sałatki, wymarzone desery, napoje oraz potrawy świąteczne.
Książka jest najnowszą syntezą historii Polski średniowiecznej, wydaną w nowej prestiżowej serii Historia Polski Wydawnictwa Naukowego PWN, komplementarną w stosunku do wydanego wcześniej podręcznika Urszuli Augustyniak Historia Polski 1572–1795. Struktura pracy jest niezwykle przejrzysta i przystępna dydaktycznie. Autorzy zaczynają narrację od wstępu, następnie omawiają wykorzystane materiały źródłowe, a w kolejnych częściach w porządku chronologicznym barwnie opisują: pradzieje ziem polskich, pierwszą i drugą monarchię piastowską, okres rozbicia dzielnicowego, władztwo węgierskie, zjednoczenie królestwa polskiego i okres dynastii jagiellońskiej. Każdy rozdział rozpoczynają przydatnym ogólnym zarysem polityczno-społecznym danego okresu dziejów europejskiego średniowiecza. W swoim wykładzie prezentują m.in. relacje Polski z sąsiadami, organizację kościelną, rozwój miast i tworzenie się warstwy mieszczańskiej oraz problemy osadnictwa. Dzięki spójnej narracji pozwalają uchwycić ciągłość procesów cywilizacyjnych w Polsce, często stosując także perspektywę porównawczą i odpowiednie odniesienia do innych państw średniowiecznych. Ciekawie omawiają też tworzenie się świadomości narodowej ludności zamieszkującej ziemie polskie oraz wszelkie zmiany: terytorialne, demograficzne, ustrojowe, gospodarcze i kulturowe. Nowoczesne ujęcie badawcze, ustalenia oparte na najaktualniejszych wynikach badań archeologicznych i historycznych oraz bardzo przystępny styl i język autorów sprawią też, że podręcznik zastąpi poprzednie, mniej aktualne syntezy dziejów Polski średniowiecznej funkcjonujące z braku nowszych ujęć w dydaktyce akademickiej. Podręcznik polecany dla studentów i wykładowców historii i innych kierunków humanistycznych i społecznych, gdzie prowadzone są zajęcia z historii Polski: historii sztuki, kulturoznawstwie, filologii polskiej, politologii, dziennikarstwie, bibliotekoznawstwie i informacji naukowej, pedagogice czy socjologii. Rekomendowany również dla nauczycieli i ambitnych uczniów szkół średnich. Tomasz Jurek – profesor, pracownik Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii Polski średniowiecznej. Autor i redaktor naukowy monografii, podręczników, haseł do słowników i leksykonów oraz artykułów naukowych, m.in.: Dziedzic Królestwa Polskiego książę głogowski Henryk (1274–1309) (2006), Panowie z Wierzbnej. Studium genealogiczne (2006). Edmund Kizik – profesor, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii nowożytnej, a zwłaszcza społecznej historii kultury i gospodarki regionu hanzeatyckiego. Autor książek, artykułów, recenzji, m.in.: Mennonici w Gdańsku, Elblągu i na Żuławach Wiślanych w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku (1994), Śmierć w mieście hanzeatyckim w XVI–XVIII wieku. Studium z nowożytnej kultury funeralnej (1998).
Była autentyczną gwiazdą II Rzeczpospolitej. Choć jej artystyczny rodowód sięga opery, to jednak rewia, kabaret, musical, piosenka, radio i przede wszystkim film stały się jej pasją i sensem życia. Tola Mankiewiczówna „rozkręcała” polski show-biznes. Wchodziła do tego świata świetnie przygotowana, znakomicie wykształcona. Nie czekała na swojego odkrywcę. W tym nowym, rodzącym się szaleństwie zwanym kulturą masową była artystką w pełni ukształtowaną, świadomą swojej pozycji i roli, jaką miała odegrać. W okresie międzywojennym tak naprawdę odnajdujemy wszystko to, czym żyje dzisiejszy świat rozrywki. I może właśnie tym trzeba tłumaczyć jej nieobecność – na miarę talentu i dorobku – na powojennej polskiej scenie i w filmie. W pełni wolnej Polski nie doczekała. Ludowa ojczyzna nie umiała, może nie chciała, a może po prostu nie była przygotowana do tego, aby dla gwiazdy tego formatu stworzyć odpowiednią oprawę i repertuar godne jej statusu i talentu. „Ogromnie cieszy mnie wiadomość, że znakomity dziennikarz, historyk, encyklopedysta naszego show-biznesu, autor setek audycji radiowych i telewizyjnych, redaktor Ryszard Wolański przygotował książkę o Toli Mankiewiczównie, bo to także opowieść o Polsce, która kiedyś była, a której już nie ma. Jej biografia jest bezpieczna, w dobrych i fachowych rękach”. Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Ryszard Wolański – dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Autor książek o tematyce muzycznej, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART-u i ZAiKS-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, Gloria Artis oraz Klio 2010 za „Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie” oraz nagrody TVP, Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej w postaci tytułu „historycznej książki roku 2012” dla opublikowanej przez Rebis biografii Eugeniusz Bodo. „Już taki jestem zimny drań”.
Zakon, którego losy znalazły swój tragiczny finał przed ponad 600 laty, do dziś żyje w wielu sercach i umysłach. W niektórych kręgach panuje wręcz przekonanie, że zakon nadal istnieje, chociaż w 1314 roku został rozwiązany, a jego przywódcy spaleni. Już za czasów istnienia zakonu krążyły liczne legendy o dumnych rycerzach przyodzianych w biel, którzy w bitwie za nic mieli śmierć, a na co dzień kryli się za murami swoich twierdz.
Marginesy owych stronic – w tym wypadku konkretnych stronic zapisanych ręką Pessoi – Piotr Kaliński pokrywa linorytami, dając nam do zrozumienia, że pisać można także obrazem, a pojęcie notatki odnosi się nie tylko do słowa, ale też do form wizualnych. Przepisuje – podobnie jak kopiści – kawałki istniejącego tekstu i dodaje do nich coś w rodzaju iluminacji lub ilustracji. Ale z założenia powiela wyłącznie fragmenty, pojedyncze sentencje. Przypomina w tym nieco Borgesowskiego Pierre’a Menarda, który z niemal trzech (przepisanych słowo w słowo) rozdziałów Cervantesowskiego „Don Kichota” tworzy „własną” powieść. Jak powiada Borges, Menard wzbogacił sztukę lektury o niezwykle inspirującą technikę zamierzonego anachronizmu i błędnej atrybucji, dzięki którym dawne teksty możemy czytać tak, jakby były nam współczesne, przenosić je w nowe konteksty, ożywiać je i poddawać się ich przemożnemu wpływowi. To prawda, że bez dzieła Pessoi nie byłoby niniejszego notatnika, ale za sprawą wywrotowej praktyki celowego anachronizmu prawdziwe staje się również twierdzenie odwrotne: bez iluminacji Kalińskiego nad wieloma stronicami Pessoańskiej księgi zapadłby mrok. Czytając ją, skłonni jesteśmy przekładać słowa na obrazy. Od dziś będą to obrazy stworzone przez PIO. Grzegorz Jankowicz (ze wstępu do książki)
W Autobiografii Davis opowiada o muzyce i muzykach, również legendach, z którymi miał okazję wystąpić. Mówi o problemach narkotykowych i ich przezwyciężeniu. Potępia rasizm, którego doświadczył w biznesie i amerykańskim społeczeństwie. Wypowiada się o miłości oraz kobietach i ich roli w jego życiu.
Ta reporterska książka ma uzdrawiającą siłę starej baśni. Gretel, mama autora, utalentowanego filmowca Davida Sievekinga, wskutek alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny uczymy się widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację, lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha. Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, „ziemskich” cech staje się kimś więcej – prototypem, figurą człowieka. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami. Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i nas, czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, zwycięzca 10. Planete+ Doc Film Festival.
Ponad milion egzemplarzy w 22 językach! Jak w czasach kryzysu zaufania budować dobrobyt oraz wyzwalać energię i radość. ?Mądre zaufanie jest niewątpliwie jedną z najbardziej znaczących i nowatorskich książek naszych czasów?. Warren Bennis, psycholog, badacz problematyki przywództwa i biznesu Autorzy przedstawiają istotną dla biznesu prawdę: zaufanie nie jest jedynie skutkiem ubocznym zawodowych relacji, czymś, co rodzi się niejako przypadkiem, lecz wartością ? a nawet umiejętnością ? dzięki której można prosperować. W jasny i przystępny sposób dzielą się historiami osób i firm, które odkryły, że wysoki poziom zaufania w relacjach owocuje nie tylko większymi zyskami i wpływami, ale także potęguje życiową energię i radość. Sukces tych ludzi i organizacji w czasach kryzysu zaufania potwierdza, że wartość ta ma znaczenie. Mądre zaufanie opisuje pięć działań, jakie podejmują ludzie znakomicie prosperujący mimo trudnych rynkowych warunków, podczas gdy upada tak wiele firm. ?Zaufanie jest fundamentem biznesu i od dawna kluczową wartością w naszej firmie. Bez publicznego zaufania do naszej firmy i marki oraz bez wewnętrznego zaufania między współpracownikami i partnerami nie moglibyśmy prowadzić interesów. To proste. Jednak ciesząc się zaufaniem i nim obdarzając, mamy nieograniczone możliwości rozwoju?. Robert A. McDonald, prezes i dyrektor Procter & Gamble
Książka zawiera trzy filozoficzne eseje znanych współczesnych autorów na temat pojęcia Innego. Jest to nieco przewrotna, ponowoczesna rewizja tego pojęcia (w tym między innymi przykazania „Kochaj bliźniego, jak siebie samego”), często zaskakująca i przeciwna dotychczasowym sposobom interpretowania Innego. Jest to też wizja inna w każdym z trzech esejów. Każdy z autorów przyjmuje bowiem inną perspektywę: od Lacanowskiej neopsychoanalizy, przez psychopolitykę i teorię polityki po teologię, wykorzystując do tego równie zróżnicowane tradycje interpretacyjne: metodę dialektyczną rodem z niemieckiej filozofii klasycznej, hermeneutykę, francuską filozofię współczesną, po restrykcyjną tradycję żydowską albo znów jej współczesną odmianę. Jest to książka arcyciekawa, niewygodna i poruszająca, prowokacyjna, bardzo aktualna – książka XXI wieku.
Urzekająca opowieść przenosząca nas w czasy, gdy miłość odmieniła ludzkie dusze... Piękną szlachciankę Helenę Tarczyńską zaprzątają wyłącznie myśli o nadchodzącym balu i o sukni specjalnie na tę okazję sprowadzonej z Paryża. Przeznaczenie stawia jednak na jej drodze atrakcyjnego, nieco tajemniczego i smutnego doktora. Kandydatów do ręki Heleny jest więcej, włącznie z hrabią z Krakowa i owdowiałym właścicielem sąsiedniego majątku, ponurym Witoldem Kuźmianem. Ale zanim Helena usłyszy bicie weselnych dzwonów, będzie musiała dorosnąć, przywrócić wielkość rodzinnej fortunie i zwalczyć niejedną przeciwność losu.
Jeśli myślisz, że w Polsce nie ma Szkoły Magii, to jesteś w błędzie. Na świecie jest ich wiele, a jedna z nich ulokowana została na Warmii. Trafia do niej 16-letnia Julka, dziewczyna, która do tej pory nie potrafiła znaleźć swojego miejsca w życiu, nie ma przyjaciół i nawet kot, który mieszka z nią i jej mamą, niezbyt ją lubi. Dlaczego tak się dzieje? Może dlatego, że dopiero teraz dotarła do miejsca, w którym odkryje swoje powołanie i znajdzie przyjaciół. Ogromny magiczny talent Julki okazuje się jednak bardzo niebezpieczny, przede wszystkim dla niej, ale zagrożony może być cały świat magów. Julka uczy się, ćwiczy nowe umiejętności, poznaje historię czarodziejów, zwyczaje i prawa, jakimi się kierują. Przyjdzie jej też zmierzyć się nie tylko z wrogim magiem, lecz także ze zwykłą niechęcią i zawiścią, a nawet rodzinnymi tajemnicami.
Zabawę czas zacząć! Tłumaczyć dzieciom świat w prosty, lekki i zabawny sposób – to ideał, do którego warto dążyć. Nie można jednak zapominać o walorach poznawczych, zaznajamianiu z nowym słownictwem i pokazywaniu nowych zjawisk. I choć może zabrzmi to górnolotnie, to wszystkie te warunki spełnia książka pt. „Alinka zaprasza na scenę”. Kim jest Alinka? To śmieszna dziewczynka w niebieskiej sukience, z dużym kokiem na głowie i szerokim uśmiechem na buzi. Stworzyła ją ilustratorka Ingakku Riukimiuki. Krótkie wierszowane teksty, przedstawiające podstawowe gatunki sceniczne i rodzaje lalek w teatrze, napisała znawczyni dziecięcego teatru w Polsce, Alicja Morawska-Rubczak. I oto powstała spójna książka, która zachęca do dwóch rzeczy: do oglądania prawdziwych przedstawień oraz do zabawy teatr w domu, szkole czy przedszkolu, z rówieśnikami i w gronie rodzinnym. Konstrukcja książki pomyślana została w ten sposób, by po rymowanym wstępie „teoretycznym”, zaprosić dzieci do interaktywnej zabawy. Można na przykład kolorować, odrysowywać, wycinać, tworzyć na wzór podobne elementy… Książka jest więc jednocześnie także kolorowanką i wycinanką, a może rozszerzyć swój zasięg, może wyjść poza swoją objętość, rozrosnąć się niczym dziki ogród w opowiadaniu Schulza. Bujność, rozmiar, ubarwienie i różnorodność tego „teatralnego ogrodu”, jaki powstanie po zetknięciu z „Alinką”, zależy jedynie od inwencji twórczej i wyobraźni małych twórców. Niemały udział mogą mieć w nim dorośli, którzy również są zaproszeni do wspólnej zabawy. Proste, ale nowoczesne formy nie powinny sprawić trudności w wycinaniu czy odrysowywaniu. Wyraziste ilustracje przyciągną wzrok nawet najmłodszych czytelników, a gruby papier sprawi, że książka wystarczy na więcej niż jednorazową lekturę. Wydawnictwo Tashka podaje pomysł i narzędzie. Co zrobią z nimi adresaci, zależy tylko od nich samych. Oby tylko ziarno trafiło na żyzną glebę, a plony będą oszałamiające!
Płyta CD AUDIO zawiera dwanaście najpopularniejszych legend związanych z Toruniem (w formie rymowanych wierszyków), doskonałych do słuchania w domu czy podróży: O tym, jak powstała nazwa miasta, O siostrze Katarzynie, O flisaku i żabkach, O piernikarzu i jego córce Katarzynie, O tym, jak św. Mikołaj od śmierci głodowej toruńczyków uratował, O kucharzu Jordanie, O grzechu Krzyżaka, O kocie, który broniła miasta, O toruńskim dzwonie, O Bogumile i królowej pszczół, O ratuszowym kalendarzu, O tym, jak anioł w herbie Torunia się znalazł.
O pisaniu i o kręceniu, o Wajdzie i o Wałęsie, o Polakach i o Polsce. Czarny humor miesza się w tej opowieści z czarną rzeczywistością, tragedia z groteską, prawda z fikcją, a PRL z wolną Polską. Mieszanka piorunująca. Warto porównać z filmem. „Chciałem wyjaśnić, że piszę tę książkę głównie ze skąpstwa, bo ze dwadzieścia scen, co je napisałem, i parę pomysłów do filmu nie weszło. A ja niektóre lubię, czyli jak mają zginąć na zawsze, to je lepiej zapiszę. Z żadnego tam żalu, goryczy albo żądzy odwetu, boby to było śmieszne. Podobno Harold Pinter, jak chciał się zemścić na żonie za to, że go zdradza, zerżnął jej kochanka. Ja nie mam takich możliwości.”
Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami „wyzwolicieli”. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Opinie czytelników zebrane w bibliotekach i czytelniach na obczyźnie bardzo korzystnie oceniały styl i język tej książki. Sposób myślenia i zachowania krasnoarmiejców według opinii czytelników ściśle odpowiadał „wzorom” zapamiętanym przez mieszkańców Kresów Wschodnich z ich spotkań z nimi w okresie wojny.
Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami „wyzwolicieli”. Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Opinie czytelników zebrane w bibliotekach i czytelniach na obczyźnie bardzo korzystnie oceniały styl i język tej książki. Sposób myślenia i zachowania krasnoarmiejców według opinii czytelników ściśle odpowiadał „wzorom” zapamiętanym przez mieszkańców Kresów Wschodnich z ich spotkań z nimi w okresie wojny.
Jest to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła ona olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania do wybuchu II wojny światowej. Wysoko oceniło tę powieść wielu pisarzy, w tym Stanisław Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Juliusz Kaden-Bandrowski i Marian Hemar. Powieść napisana w formie autobiografii stanowi opis życia przemytników na pograniczu polsko-sowieckim w latach dwudziestych.
Wykonane z ekologicznej folii polipropylenowej o strukturze płótna (100mic) - dźwignia wysokiej jakości z dociskaczem - wzmocniony otwór na palec - wymienna etykieta grzbietowa - 2 lata gwarancji na mechanizm - format A4/70 mm.
Plastelina jest przeznaczona dla dzieci do zabawy i nauki modelowania w szkołach i przedszkolach, jak również w pracowniach plastycznych. Delikatna w dotyku i łatwa w modelowaniu plastelina Astry nie klei się do rąk oraz nadaje się do wielokrotnego użytku. Produkowana jest z zastosowaniem doskonałych, bezpiecznych składników. Nadaje się do wykonywania wielu prac, m.in. modeli małych i dużych, odciskania wzorów, wykrawania foremkami, tworzenia obrazów poprzez rozcieranie palcami, a także do ćwiczeń terapeutycznych. Dla zwiększenia możliwości twórczych i estetycznych młodych artystów – Astra oferuje także plastelinę fluorescencyjną oraz plastelinę z brokatem. W opakowaniu 10 kolorów
Książeczki, które pokochają wszystkie dzieci. Na każdej stronie ruchomy element, który uatrakcyjni lekturę książek. Bałwanek, myszka, Mikołaj i renifer zapraszają do zabawy!
Niezbędnik dla kobiet o zdrowiu i urodzie, a w nim: praktyczne informacje o kosmetykach, podpowiedzi dotyczące zdrowia, nowinki kosmetyczne, ciekawostki i porady. Autorki, znane dziennikarki, ujawniają najczęstsze chwyty reklamowe producentów kosmetycznych, badają, jaką wodę warto pić, doradzają, co naprawdę działa na zmarszczki, zdradzają sposoby na błyszczące włosy, podpowiadają, jak ćwiczyć by zrzucić zbędne kilogramy, w co inwestować, a na czym zaoszczędzić, jak rozpoznać ekolipę. W poradniku tylko sprawdzone informacje.
Książeczki, które pokochają wszystkie dzieci. Na każdej stronie ruchomy element, który uatrakcyjni lekturę książek. Bałwanek, myszka, Mikołaj i renifer zapraszają do zabawy!
Książeczki, które pokochają wszystkie dzieci. Na każdej stronie ruchomy element, który uatrakcyjni lekturę książek. Bałwanek, myszka, Mikołaj i renifer zapraszają do zabawy! Książki z ruchomymi elementami to wspaniała zabawa dla najmłodszych!
Przenieś się do krainy bajek. Naciskając kolejno sześć dźwiękowych przycisków, usłyszysz śliczną baśń i poznasz historię ze świata dobrych wróżek, królewskich balów i szklanych pantofelków.
Zestaw pieczątek z akcesoriami. Zawartość: 7 pieczątek, 12 zmywalnych pisaków, notes, plastikowe pudełko z gąbką nasączoną nietoksycznym tuszem
Śmiało otwórz księgę do krainy baśni, do cudnego świata czarów, wyobraźni. Zło tu z dobrem walczy, lecz dobro zwycięża! Królewicz się żeni, królewna ma męża... Czeka tu na Ciebie przygód bardzo wiele, prawie każda bajka kończy się weselem. Więc nie zwlekaj dłużej, książeczkę otwieraj, Słuchaj pięknych bajek znanych od stuleci. Książka pod patronatem Fundacji Urszuli Jaworskiej
Przenieś się do krainy bajek. Naciskając kolejno sześć dźwiękowych przycisków, usłyszysz śliczną baśń i poznasz historię ze świata domków ze słomy, małych świnek i złych wilków.
Przyjście Boga na świat w ubogiej stajence, bezbronnego Dzieciątka w ludzkiej rodzinie przez wieki stanowiło niebywałą inspirację dla artystów oraz obrzędowości religijnej. Ta poruszająca tajemnica zostawiła swe ślady w wielkich dziełach sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej, architektonicznej... Z bogactwem bożonarodzeniowych tematów i ujęć zmierzył się Adam Bujak – w albumie na swych niezrównanych zdjęciach przedstawia różnorodne sceny: od Zwiastowania poprzez Narodziny i przybycie Trzech Króli aż po Ucieczkę do Egiptu; wyobrażenia Bożego Narodzenia w sztuce ludowej, stajenki, szopki, kapliczki, wizerunki Madonny w stanie błogosławionym i z Dzieciątkiem oraz św. Józefa, instalacje w plenerze; wreszcie niektóre obrzędy (np. jasełka, kolędnicy), liturgię, najsłynniejsze choinki... Ze zdjęciami z różnych stron świata, m.in. z Watykanu i Ziemi Świętej, ale zwłaszcza z naszej Ojczyzny, wspaniale współgrają słowa papieża Jana Pawła II, który odsłania tajemnicę Bożego Narodzenia. Album na najwyższym poziomie edytorskim, wyróżniający się elegancją formy (złocenia zarówno na okładce i obwolucie, jak i na każdej stronie) oraz starannością wykonania.
Książka od lat jest cenioną pomocą naukową dla studentów i wykładowców, a także dla menedżerów mających styczność z zagadnieniami logistyki w swojej pracy. Przedstawiono w niej najważniejsze zagadnienia z dziedziny logistyki, takie jak: - koszty logistyczne - audyt logistyczny - magazynowanie, transport i zasady tworzenia łańcucha logistycznego - technologie informatyczne w logistyce - modele koordynowania procesów logistycznych w produkcji, dystrybucji i w sektorze usług - logistyka globalna - eurologistyka
Profesor dr hab. med. Tadeusz Mika był znakomitym specjalistą w zakresie fizykoterapii, wieloletnim kierownikiem Zakładu Medycyny Fizykalnej Centralnego Szpitala Klinicznego WAM. Prof. dr hab. med. Wojciech Kasprzak specjalizuje się w medycynie uzdrowiskowej i medycynie fizykalnej. Przez wiele lat był wicedyrektorem ds. lecznictwa w Instytucie Medycyny Uzdrowiskowej w Poznaniu. Jest to zmienione i unowocześnione wydanie cieszącego się wielkim uznaniem podręcznika, uwzględniające najnowszą aparaturę do terapii fizykalnej, a także nowoczesne metody - m.in. stymulacje słabymi polami magnetycznymi. Książka jest niezbędna dla słuchaczy wydziałów fizykoterapii medycznych studiów zawodowych i dla studentów wydziałów rehabilitacji akademii wychowania fizycznego oraz dla lekarzy specjalizujących się w reumatologii. ortopedii i rehabilitacji.