Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Radykalni. Terror
Przemysław Piotrowski
Noworoczna wyprzedaż z Wydawnictwem Literackim!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Thriller » Radykalni. Terror

Radykalni. Terror

Nasza cena:
11,47 zł (zawiera rabat 23 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 14,90 zł (oszczędzasz 3,43 zł)
Autor: 

Przemysław Piotrowski

Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf SA
Rok wydania:2017
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:385
Format:13.5x21.0 cm
Numer ISBN:9788378355786
Kod paskowy (EAN):9788378355786
Waga:440 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 15.05.2020 10:24)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Radykalni. Terror – opis wydawcy

Rok 2023. Europa powoli traci integralność, a wielomilionowa migracja muzułmanów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zalewa targany konfliktami kontynent. Strefa Schengen to przeszłość, strefy szariatu w największych metropoliach rozrastają się w zastraszającym tempie, imigranckie getta toczy rak radykalnego islamu. W odpowiedzi do głosu zaczyna dochodzić skrajna prawica.

Kuba Polak na wymianie studenckiej w Hiszpanii zakochuje się w pięknej Arabce, z którą spodziewa się dziecka. Jego szczęście nie trwa jednak długo? wybranka pada ofiarą zabójstwa honorowego, a on wraz ze swoim przyjacielem Michałem ledwo uchodzą z życiem. Kiedy uprowadzona zostaje partnerka Michała, mężczyźni wraz z jej bratem Krzyśkiem, żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, ruszają za mordercami Nawal i porywaczami Moniki. Ich droga przez tętniącą wzbierającą nienawiścią Europę staje się dla młodych ludzi przeprawą przez piekło.

Radykalni. Terror to mroczna wizja Starego Kontynentu, która wcale nie jest tak nieprawdopodobna i odległa, jak mogłoby się nam wydawać. To historia młodych ludzi, którzy wkraczają w życie, gdy świat zaczyna trząść się w posadach, aby wkrótce runąć i zalać wszystkich falą niewyobrażalnego okrucieństwa.

To dopiero początek. Wojna jest nieuchronna. Ludzie znów będą zabijać w imię Boga?

FacebookTwitter
Radykalni. Terror - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2017.01.21
Recenzja
Opinie czytelników o „Radykalni. Terror”
Średnia ocena: 4,9 na bazie 7 ocen z 7 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Anna Rydzewska, data: 12.07.2018 17:48, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Mrożąca krew w żyłach powieść

Kuba Polak na wymianie studenckiej w Hiszpanii poznaje miłość swojego życia. Jego wybranką jest Nawal, urocza Arabka, która spodziewa się dziecka. Młodzi obawiają się reakcji rodziców, jednak wierzą, że uczucie będzie w stanie przezwyciężyć wszelkie różnice kulturowe, dlatego pragną wkrótce się pobrać. Szczęście niestety nie trwa długo, gdyż wraz z parą przyjaciół zostają zaatakowani. Oprawcami okazują się krewni kobiety, którzy nie tolerują takiego związku. Kara za złamanie obowiązujących zasad jest niesłychanie brutalna, ciężarna zostaje zamordowana przez oblanie kwasem a jej partner cudem uchodzi żywy. Ból i rozpacz po stracie ukochanej są ogromne, z każdą chwilą rośnie także nienawiść do cudzoziemców, zwłaszcza, że bezwzględni mężczyźni dodatkowo uprowadzili przyjaciółkę. Świadomość, do jak bestialskich czynów są zdolni sprawia, iż Kuba i jego kompan pragną jak najprędzej odnaleźć bezbronną Monikę. Dziewczyna trafia w samo serce piekła, z którego najprawdopodobniej nie ma szansy ucieczki.

Do czego może prowadzić ślepy fanatyzm religijny?

"Zadam wam jedno proste pytanie. Cym jest ZŁO? Czyż nie zawahaliście się, próbując znaleźć odpowiedź? Pytanie zdaje się banalne, ale to tylko iluzja, jak fatamorgana na pustyni, ofiarowująca nadzieję zagubionym i znużonym wędrowcom. Zdradliwa jednak i zawsze stawiająca kolejne pytania, ostateczną odpowiedź przynosząc dopiero w godzinę śmierci."

Powieść Przemysława Piotrowskiego ukazuje Europę w niedalekiej przyszłości. Wizja autora nie tylko szokuje, ale i przepełnia serce nieopisanym strachem. Doskonale nakreślone zostało niebezpieczeństwo, płynące ze skrajnego zaślepienia religią i dostosowania jej do własnych ideałów. Granica między wiarą a niebezpiecznym fanatyzmem jest niesłychanie cienka, o czym doskonale zdają sobie sprawę rządzący, dzięki czemu z łatwością manipulują i wykorzystują uległych ludzi. W takim wypadku, religia, która powinna kształtować człowieka szlachetnego i poczciwego, wydobywa z niego czyste zło.

"Człowiek potrafi umrzeć za życia, choć jego serce wciąż będzie wybijać swój rytm. Ciało to tylko powłoka, kupa mięsa, ścięgien i kości, zamknięta w skórzanym worku. To nic nie znaczące naczynie."


Pozycja przesycona jest mocnymi, szczegółowymi opisami, które przerażają, nawet bulwersują. Pióro autora cechuje przystępność i niesłychana sugestywność, dlatego historię chłoniemy wszystkimi zmysłami, a intensywne emocje dosłownie rozsadzają nam głowę. Akcja powieści jest wartka, pełna napięcia, jakie nie słabnie do samego finału. Z jednej strony czytelnik śledzi poszukiwania Moniki, z drugiej dzięki pamiętnikowi kobiety, może poznać całą sytuację z jej perspektywy, co jeszcze silniej podsyca niepokojący, złowrogi klimat.

Naszkicowane postacie są wyraziste, to osoby o silnych charakterach, jak najbardziej przekonujące. Krocząc po kolejnych stronach, czytelnik staje się świadkiem ich ogromnej przemiany. Wszelkie emocje zostały opisane niesłychanie dosadnie, dzięki czemu mamy okazję dostrzec ten moment, gdy strach, żal i przerażenie obracają się w siłę, nienawiść i pragnienie zemsty. Bez wątpienia są to bohaterowie, których nie sposób nie podziwiać. Ból, jakiego zaznali jest niewyobrażalny, lecz mimo to nie poddali się i walczyli do samego końca, jednak tragedie, których dostąpili, pozostawiły po sobie ślad już na zawsze.

"Płonęła we mnie żądza odwetu tak strasznego, że same myśli o tym, co mogłabym zrobić tym gnojom, doprowadzały mnie na skraj swoistego podniecenia."

"Radykalni. Terror" nie jest lekturą łatwą czy przyjemną, to mrożąca krew w żyłach książka, jaka szokuje, wywołuje silny niepokój, wręcz paraliżuje strachem. Pozycja zdecydowanie spodoba się osobom o mocnych nerwach i otwartych umysłach, które nie boją się niewygodnych, kontrowersyjnych tematów. Gwarantuję, że pesymistyczna, mroczna wizja Przemysława Piotrowskiego solidnie wami wstrząśnie, doprowadzi do wielu łez, ale i skłoni do zadumy nad kierunkiem, w jakim zmierza obecny świat. Przygotujcie się na niebezpieczną dawkę intensywnych emocji oraz nieopisane napięcie, które utrzymuje się jeszcze długo po lekturze. Nikt nie będzie w stanie przejść obojętnie obok tak przerażającej historii. Gorąco polecam!
Autor: zaczytanywksiazkach.pl, data: 22.02.2018 01:26, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Doskonała książka!

„Radykalni. Terror” – bardzo mocna książka, którą w mig się pochłania. Przedstawia ona brutalną, ale niestety bardzo realistyczną wizję świata. Świata zdominowanego przez islam.

Przemysław Piotrowski – zielonogórzanin, rocznik ’82. Były dziennikarz sportowy, a potem śledczy w „Gazecie Lubuskiej”. Kocha podróże i nowe wyzwania. Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, studiował również w Hiszpanii i USA, dziś pracuje w branży naftowej w Norwegii. Zadebiutował w 2015 roku ciepło przyjętym przez czytelników tytułem Kod Himmlera. Rok później stworzył Drogę do piekła, która także cieszyła się uznaniem.š

Bardzo lubię twórczość tego autora, ponieważ tworzy on thrillery, które czyta się niesamowicie szybko i o których trudno zapomnieć. Nie mogłem się doczekać, aż sięgnę po „Radykalnych…”, gdyż wiele osób mówiło mi, że to jego najlepsza książka. Całkowicie się z tym zgadzam.

Jest rok 2023. W Europie jest coraz więcej islamistów, którzy w większych miastach tworzą szybko poszerzające swoje granice strefy szariatu. Jeden z głównych bohaterów, Kuba Polak, przebywa na wymianie studenckiej w Hiszpanii. Tam poznaje pewną Arabkę, w której niemalże od razu się zakochuje. Dni mijają im niemal beztrosko, planują swoją przyszłość… Niestety radość nie trwa wiecznie. Dochodzi do sytuacji, w których dzieją się bardzo makabryczne rzeczy. Na zawsze zmieniają one życie najważniejszych postaci książki.

Autor ma bardzo prosty styl. Używa wielu potocznych wyrazów bądź wyrażeń, często pojawiają się wulgaryzmy, ale mają one swoją funkcję. Przede wszystkim podkreślają emocje, które towarzyszą bohaterom, wypowiadane są pod wpływem bardzo znaczących wydarzeń. Styl ten sprawia, że powieść pochłania się bardzo szybko. Natłok wydarzeń oraz sposób prowadzenia narracji także się do tego przyczyniają. Można powiedzieć, że Przemysław Piotrowski nie wykazuje się swoimi umiejętnościami pisarskimi (jeśli chodzi o dobór słownictwa itp.), ale dzięki temu trafi do wszystkich. Utwór jest spójny, istnieje ciąg przyczynowo-skutkowy.

Pomysł na książkę jest dość oryginalny, ale na pewno został w ciekawy sposób wykonany. Racja, jest mnóstwo powieści, które opowiadają o tym, co dzieje się w przyszłości. Nie spotkałem się jeszcze jednak z tytułem traktującym o islamie.

Podczas lektury należy pamiętać o tym, że to jest wyłącznie wizja autora. W żaden sposób nie nawołuje on do nienawiści. Przedstawia tylko swoje wyobrażenia o tym, co (odpukać w niemalowane) może w najbliższych lata się wydarzyć. Świat w książce jest bardzo brutalny. Idealnie obrazuje go pierwszy akapit powieści, który brzmi tak: „Gruz, pył i zgnilizna. Zgnilizna na polach, na farmach, na ulicach miast. Zgnilizna, która wypełnia nasze serca i dusze. Wszyscy brodzimy w niej po pas, wyrwać się nie sposób. Jest wszędzie, otacza nas cuchnącym pierścieniem, żywi się resztkami naszej energii, wysysa ostatnie ludzie odruchy”˛. Z zacytowanego fragmentu wynika, że świat został pozbawiony dobra. Zmusza ludzi do wyzbycia się człowieczeństwa, kierują nimi instynkty przetrwania. Panuje zło, jest mrocznie i makabrycznie.

„Radykalni. Terror” to dzieło brutalne, ale w mniejszym stopniu niż w Drodze do piekła. Autor nie szczędzi opisów, ale ma to na celu ukazać nie tylko, że świat schodzi na psy, lecz także to, iż pewna grupa ludzi jest bardzo pozbawiona człowieczeństwa i nie można pozwolić im, aby doszli do władzy. Z racji występowania bardzo mocnych fragmentów, nie zalecam do sięgania po powieść dzieciom i osobom o słabych nerwach.

Utwór porusza problem fanatyzmu religijnego i w bardzo jasny sposób przedstawia, do czego może on doprowadzić. To pewnego rodzaju ostrzeżenie. Generalnie jestem zadowolony z tego, że Przemysław Piotrowski poświęcił czas na wnikliwy research. Jest to ogromny plus, ponieważ czasem odnoszę wrażenie, że niektórzy pisarze traktują go po macoszemu. A to właśnie on nadaje realizmu oraz sprawia, że odbiór książki jest o wiele mocniejszy.

Akcja gna do przodu, jest mnóstwo wydarzeń, autor często zaskakuje czytelnika... Dzięki temu powieść czyta się niebywale szybko i przyjemnie. Z jednej strony to książka na raz, z drugiej zaś zostaje ona w czytelniku po przeczytaniu i zmusza go do refleksji, a wręcz możne nawet zmiany postępowania.

Trzeba także wspomnieć o bardzo dobrze wykreowanych bohaterach, którzy są jacyś. Niektóre cechy mają zbliżone, ale da się ich od siebie odróżnić. Widać emocje, są bardzo ludzcy (np. wtedy, gdy działają pod wpływem chwili), mają swoje tajemnice... Niektórych polubiłem, a jedna postać sprawia wrażenie miłej, choć wydaje mi się, że można ona jeszcze zaskoczyć. Bardzo spodobało mi się to, że została stworzona mocna kobieca postać. Monika jest osobą, która pokazuje, że kobiety nie są wcale słabą płcią. Widać w niej racjonalizm, troskę o innych, odwagę oraz przede wszystkim psychiczną siłę. Jest twardsza od niejednego, „przypakowanego” twardziela. Dzięki narracji prowadzonej z punktu widzenia paru ważnych postaci, czytelnik ma okazję wniknąć do ich umysłu i dzięki temu lepiej poznać. Był to bardzo ciekawy zabieg, który nie tylko urozmaicił książkę.

Jestem bardzo usatysfakcjonowany z lektury i nie mogę się doczekać, aż sięgnę po drugi tom. Dzieło „Radykalni. Terror” trzyma poziom i trudno będzie do przebić. Sprawiło ono, że czułem niepokój, a wręcz strach. Bijący z książki realizm we mnie uderzył i doprowadził do przyśpieszenia rytmu bicia serca. Szkoda, że przez niezbyt dobrą promocję, o książce raczej mniej osób usłyszy. Nadaje się ona do tego, aby ukazać się poza granicami Polski. Aż boję się na myśl o tym, co czeka mnie w „Radykalnych. Rebelia.”

š W oparciu o informacje znajdujące się na skrzydle książki.

˛ Przemysław Piotrowski, Radykalni. Terror, Chorzów, Wydawnictwo Videograf 2017, s. 7
Autor: Justyna Gul (Qultura słowa), data: 26.07.2017 17:08, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

W cieniu Państwa Islamskiego…

„Paryż i miasta francuskie w pełnym znaczeniu tego słowa zapłonęły. Pożary trawiły wiele bloków i kamienic, wojsko w najbardziej zapalnych punktach zdecydowało się używać ostrej broni, za co w odwecie ukryci w tamtejszych społecznościach bojownicy Państwa Islamskiego wdarli się do centrum i zaczęli prawdziwą rzeź, prując do bezbronnych ludzi pod Luwrem, wieżą Eiffla, katedrą Notre-Dame i wielu innych popularnych turystycznie miejscach (…). Francja nie była jednak odosobniona i zamieszki wybuchły w większości europejskich metropolii” – te słowa jeszcze kilkanaście lat temu nie wzbudzałyby takiego przerażenia, bowiem większość z nas potraktowałaby je jako ponurą, ale nierealną wizję przyszłego świata. Tymczasem zamachy w Nowym Jorku w 2001 roku, Londynie w 2005 roku, czy też w Paryżu w 2015 roku, a także wiele innych, które zebrały żniwo w postaci setek ofiar, sprawiają, że wszelkie dyskusje na temat Państwa Islamskiego oraz jego ekspansji, robią się bardzo gorące. I mimo iż przed laty politycy uspokajali, iż wojna z islamskim terroryzmem zbliża się do końca, to w obliczu narastającej fali przemocy, nikt już nie odważy się zapewniać o bezpieczeństwie.
Kiedy przywódcy islamskich fanatyków opowiadali o planie rozpisanej na siedem etapów totalnej wojnie świata islamskiego z Zachodem, nikt zbytnio w to nie wierzył. Tymczasem nasilającą się częstotliwość ataków pozwala wnioskować, iż jesteśmy w samym środku trwania etapu szóstego, czyli doprowadzenia do totalnej konfrontacji Zachodu z Państwem Islamskim, w której armia islamska podburza do walki pomiędzy muzułmanami i niewiernymi. Etap siódmy, oznaczać będzie pełne zwycięstwo – w 2020 roku. Czy to zatem przypadek, że akcja najnowszej książki Przemysława Piotrowskiego, pt. „Radykalni. Terror” została osadzona w roku 2023, kiedy to Europę zalała wielomilionowa rzesza muzułmanów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu? Przekonamy się o tym podczas lektury tej wstrząsającej, brutalnej powieści, po skończeniu której inaczej zaczniemy postrzegać rozgrywające się w Europie wydarzenia. Opublikowana nakładem wydawnictwa Videograf pozycja, jest jedną z tych niepokojących książek, które nie pozwolą o sobie zapomnieć, które z każdym kolejnym medialnym doniesieniem, wracać będą do nas i przerażać.
Przenosimy się na słoneczne wybrzeże Costa del Sol w Hiszpanii, gdzie na wymianie studenckiej przebywa Kuba Polak. Podejmując dorywczą pracę w hotelu Kuba nawet się nie spodziewał, że spotka tu miłość swojego życia – piękną Arabkę, Nawal. Dziewczyna ma za sobą traumatyczne przejścia, bowiem udało jej się przy pomocy ciotki zbiec z rodzinnego domu, cudem tylko unikając zabiegu pełnego obrzezania, którego przeprowadzenia zażądał jej przyszły mąż. Teraz, po raz pierwszy przy Kubie może poczuć się bezpiecznie, dla niego również jest to kobieta, z którą chce związać swoją przyszłość szczególnie, że nosi ona jego dziecko.
Zakochany chłopak snując plany nie wie jeszcze, że życie napisało mu bardzo krwawy scenariusz. Zarówno on z partnerką, jak i jego kolego Michał wraz z dziewczyną Moniką, zostają przechwyceni przez ojca i braci Nawal. Arabka pada ofiarą honorowego zabójstwa – zostaje oblana żrącym kwasem, zaś Monika porwana przez oprawców Nawal. Kiedy Kuba i Michał dochodzą do siebie po napaści, wraz z bratem Moniki, Krzyśkiem, żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, wyruszają na poszukiwanie dziewczyny oraz … zemsty.
Te wydarzenia i wszystko, co dotknęło głównego bohatera wydaje się być wyłącznie pretekstem do pokazania rozmiarów ekspansji Państwa Islamskiego, działań fanatyków religijnych i zamachów terrorystycznych. Wartka akcja zostaje przełamana rzadko spotykanym w tego rodzaju powieściach sposobem narracji – autor nie tylko oddaje głos swoim bohaterom, ale też, chociażby dzięki pamiętnikowi Moniki, celowo narusza chronologię wydarzeń. Początkowo ten ryzykowny zabieg sprawiać może wrażenie trudnego w odbiorze, ale nic bardziej mylnego. Z każdym kolejnym rozdziałem coraz mocniej wchodzimy w historię nakreśloną przez Piotrowskiego i coraz bardziej jesteśmy nią przerażeni. Brutalne, niezwykle realistyczne sceny doskonale korespondują z tematyką i choć podtrzymują w naszej świadomości negatywny obraz Państwa Islamskiego, czemu jestem przeciwna, to jednak trudno jest polemizować z faktami oraz kierunkiem, w którym działania fanatyków zmierzają…
Autor: bookmoment, data: 11.07.2017 13:22, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Litość odeszła do lamusa.

Fabuła powieści przenosi nas do pesymistycznej przyszłości, której echo wybrzmiewa bezwzględnością. Początkowo spokojna i mozolna akcja przeradza się w brawurową i niepokojącą sensację. Mroczny scenariusz wydarzeń nabiera realności poprzez dosadne obrazy przemocy i bezduszności. W powieści nie ma miejsca na niejasności i usprawiedliwienia. Stojąc w obliczu wroga zapominasz o dylematach, chcesz przetrwać. Intrygującym elementem jest wprowadzona narracja, autor przedstawia kilka perspektyw dzięki którym łatwiej spojrzeć na przebieg zdarzeń. Przemiana, ból, wewnętrzna walka z samym sobą to czynniki budujące bezapelacyjne napięcie przy czym książka nie traci nadanego tempa.

Już sama okładka wywołała u mnie dreszcz niepokoju, wiedziałam, że trzymam w rękach dobrą i mocną dawkę literatury. Nie zawiodłam się. Przerażające sceny okraszone hektolitrami krwi skutecznie doprowadziły mnie na granicę dobrego smaku, a moje nerwy zostały wystawione na niemałą próbę. Przemysław Piotrowski stanął na wysokości zadania, perfekcyjnie oddał okrucieństwo jakim kierują się ludzie tylko po to, aby otrzymać nagrodę – niekoniecznie dobrą i chwalebną. Przedzierająca się nienawiść emanuje niemal z każdej strony, drastyczne sceny rzucają wyzwanie wyobraźni.

Oddając głos bohaterom powieści Przemysław Piotrowski zmusza czytelnika do refleksji i podjęcia dyskusji dotyczącej podjętego tematu, jednak to co najbardziej ujęło mnie w bohaterach to ich przemiana. W obliczu zagrożenia czy diametralnej zmiany położenia człowiek popełnia wiele błędów zakrawających niekiedy o absurd. Bohaterowie przedstawieni w powieści stając oko w oko z wrogiem udowodnili swoją siłę charakteru. Wyrwani z sielanki, przepełnieni chęcią zemsty wywołują niebezpieczną lawinę, która nie oszczędzi nikogo na swojej drodze. Warto wspomnieć, że bohaterowie wzorowani są na prawdziwych postaciach co jeszcze bardziej wpływa na ich wiarygodność oddając pełny obraz sytuacji.

„Radykalni. Terror” to powieść, która nie jest łatwą lekturą. Przemysław Piotrowski oparł ją na swoim bagażu doświadczeń, zatem nie można zarzucić mu nieznajomości tematu. Wielu czytelników może nie zgadzać się z treścią powieści, wielu może żywić do niej negatywne emocje. Uważam jednak, że książkę warto poznać, nawet pomimo tak brutalnej wizji.

Litość odeszła do lamusa, niebezpieczeństwo zawiązało pakt z bestialstwem i bezlitosnością. Dlaczego mur spokoju został zburzony?
Autor: werka777, data: 24.05.2017 09:51, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Czuła, przestraszona, zamordowana Nawal. Uprowadzona, szukająca nadziei Monika. Ewoluujący ze zwykłego studenta – w żądnego zemsty wojownika Kuba. Decydujący się na poszukiwania Michał i Krzysztof - twardo stąpający po ziemi, nieobawiający się zagrożenia żołnierz Legii Cudzoziemskiej. Bohaterowie o zróżnicowanych charakterach, stający w obliczu jednego wroga. To jednak radykalny islam i terroryzm, tworzący tło, budujący akcję, ale i odgrywający główną rolę, stoją tutaj na czele. Czy konfrontacja Polaków z bestialskimi mordercami ma jakikolwiek sens?

Aktualny temat. Sam w sobie dość przerażający. Autor podjął niełatwe wyzwanie kreując pomysł z potencjałem – jak najbardziej wykorzystanym. Z książki przebija realność. Kolejne sytuacje, krwawe, ale nieprzesadzone, budują niepokojący obraz, który naprawdę jest w stanie spędzić sen z powiek. Konsekwentnie posuwająca się do przodu akcja, wzbogacona detalami stanowiącymi wyraźny dowód na to, że Przemysław Piotrowski rzetelnie przygotował się do sprawy, ukazuje etapowo przemianę bohaterów, swoją drogą również naturalnych i jakże dalekich od sztucznych ideałów. Jest wiarygodnie, jest żwawo, jest niebezpiecznie. Wyjątkowy thriller, o którym naprawdę powinno się mówić.

Fabuła książki została przedstawiona w nieco niesztampowy sposób, przybierając formę relacji z pierwszej ręki, od czasu do czasu przeradzając się w emocjonujący pamiętnik uprowadzonej kobiety. Są różni bohaterowie, różne perspektywy ukazania historii, jednak wszystko łączy się w jedną spójną treść wyzbytą chaosu. Sprawnie związał autor wszystkie elementy w poukładaną całość. Nie mam nic przeciwko takim eksperymentom, o ile ich efekty nie sieją zbędnego zamętu. Tutaj nie mogę się do niczego doczepić.

Okładka idealnie odzwierciedla niepokojącą treść. Mężczyzna z ostrzem trzymający w dłoni odrąbaną głowę. W tle powiewająca flaga z arabskimi napisami i Wieża Eiffla potwierdzająca do, że ów koszmar dzieje się w Europie. Czy tak będzie wyglądał nasz kontynent?

Nie zawiodłam się. Autor obrał sobie za cel temat aktualny, ale pod względem literackiej prozy niecodzienny. Dostarczył adrenaliny, zaniepokoił, zaangażował. Myślę, że wszyscy wielbiciele thrillerów i sensacji powinni tego spróbować. Ale pamiętajcie, ta książka w mroczny i krwawy sposób nawiązuje do autentycznej sytuacji naszego kontynentu. Po jej przeczytaniu możecie już nie być tak pewni siebie i spokojni.
Autor: KittyAilla, data: 23.05.2017 22:30, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Powinieneś to przeczytać

Niezwykle trudno zrecenzować mi dzisiejszą pozycję. Sam autor ostrzegł mnie, że będzie ona inna niż Droga do Piekła podczas rozmowy na WTK 2017. Nie spodziewałam się jednak, że aż tak.

Styl autora pozostaje taki sam - mocny, typowo męski, nie rozdrabniający się na szczegóły. W pewien sposób jest też on bezemocjonalny, ale nie chodzi mi o to, że książka nie wywołuje emocji. To pan Przemek odnosząc się do islamu i okropieństw, jakie popełniają radykalni wyznawcy, zachowuje pewną beznamiętność. W przypadku czytelniczki uprzedzonej do islamistów, jaką jestem, był do doskonały zabieg! Inaczej podejrzewam, że całą książkę czytałabym wściekła na działania islamistów.

Jeśli oczekujecie humoru, lekkiej historyjki czy samych twardych bohaterów - nie jest to lektura dla was. Radykalni to książka mocna, wymagająca skupienia, jeśli ktoś nie zna tematu islamu zbyt dobrze oraz opowiadająca o pewnych ludzkich granicach, cienkich czerwonych liniach, po których przekroczeniu nie ma już odwrotu. Science fiction bliskiego zasięgu, jakie przedstawia nam autor przeraża głównie dlatego, że wizja jest nadzwyczaj realna. Stanowi wariację na temat obecnych wydarzeń i pokazuje, jakie mogą mieć skutki w przyszłości. Dodatkowo pan Przemysław dogłębnie zapoznał się z tematem islamu, możecie o tym poczytać w posłowiu. Opisane wydarzenia to nie przypadkowy zbiór domysłów. To sytuacje wynikające z różnic kulturowych, obecnej sytuacji politycznej, ignorancji ludzi wobec zagrożenia jakim jest terroryzm.

Boicie się, że nieorientowanie się w temacie islamu czy polityki będzie wam utrudniało zrozumienie lektury? Nic bardziej mylnego! Otóż, ani razu nie musiałam wyszukiwać niczego w internecie i ani razu nie musiałam zwracać się do mojego człowieka od polityki (czyt. chłopaka). W książce wszystko jest bardzo klarownie wyjaśnione. Dosłownie: zrozumie to nawet taki laik, jak ja w tych tematach. Widać tu ogrom pracy autora nad zagadnieniem islamu, zwłaszcza zradykalizowanego.

Klimat tej książki jest mroczny, brutalny i... bardzo rzeczywisty. To nie urocza, rodzinna opowieść o miłości. To historia o nienawiści, morderstwach, znieczulicy oraz podejmowaniu trudnych decyzji. To także opowieść o niedostrzeganiu niebezpieczeństwa i życiu w strefie komfortu, której mury mogą nagle runąć. Czasami niepozorne wydarzenia, a czasami sytuacje burzące nasz świat potrafią zmienić nasz światopogląd o 180 stopni.

Bohaterowie tej powieści to gama przeróżnych postaci. Dodatkowo autor zastosował narrację wielotorową, więc poznajemy historię z perspektywy Kuby, Krzyśka, Niewiernego oraz Moniki (sporadycznie wypowiadają się inne postaci). Jakub to student, zakochany w arabskiej piękności. Śmierć ukochanej oraz nienarodzonego dziecka nadają nowy sens jego życiu - zemstę. Z balującego studenta, przeistacza się w mężczyznę. Dodatkowo zostaje porwana Monika, siostra Krzyśka i ukochana Michała. Dziewczyna krucha z pozoru bezbronna, która w kryzysowej sytuacji potrafiła znaleźć siłę. Krzysiek to macho, ale nie w obraźliwym sensie tego słowa - żołnierz Legii Cudzoziemskiej walczący z islamistami w momencie porwania siostry wie, że rozpęta piekło, aby ją odzyskać. Niewierny to postać... zagadkowa. Nie wiemy, kto dokładnie wypowiada się w przytaczanych dziesięć lat po porwaniu Moniki wydarzeniach. Poza tym jego wypowiedzi mają raczej charakter refleksyjny i tylko po części przedstawiają nam przyszłe wydarzenia. Islamiści nie są pokazani jako krwiożercze bestie, nie wszyscy. Autor pokazuje przy kreacji postaci, jak ludzie widząc czarno-biały świat, pomijają szarości.

Radykalni są zdecydowanie inni niż wszystko, co do tej pory czytałam. Tym, co podoba mi się najbardziej okazał się sam fakt wydania tej książki. Naprawdę, trzeba mieć odwagę, aby w świecie, gdzie pełno jest terrorystów, napisać powieść o tym, jak ich poglądy dosłownie roznoszą Europę i oceniać to na wskroś negatywnie. Ponadto temat został przed napisaniem powieści dokładnie poznany, z książki bije profesjonalizm. Potrafi ona podnieść adrenalinę, zwłaszcza podczas akcji na stadionie, potrafi przerazić i zniesmaczyć, ale tak naprawdę robi też coś, co jest bardzo ważne w obecnych czasach: pokazuje, że świadomie ignorujemy zagrożenie, które mamy pod nosem. I nie chodzi tylko o pokazany przypadek, ale o ogół takich przypadków. Ludzie opierają się na wierze, ale wiara nie zawsze ma podstawy. Nie wystarczy to, że my wierzymy, że ktoś czegoś nie zrobi, że coś się nie stanie, że człowiek nie jest w stanie posunąć się tak daleko. Wznosimy nasze domysły do rangi dogmatów, a to może okazać się naszą zgubą.

Jak widzicie, książka jest także bankiem cytatów i skłania do refleksji (niekoniecznie tych przyjemnych, ale tych równie potrzebnych). Uważam, że tę książkę powinien przeczytać dosłownie każdy, kto będzie w stanie przebrnąć przez ten brutalny świat, bo poza historią i wizją przyszłości, mówi ona też o wartościach i osobiście bardzo długo o niej nie zapomnę, a tomu drugiego będę wyczekiwać ze zniecierpliwieniem.
Autor: Booksfolder, data: 13.05.2017 10:44, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Radykalni. Terror" Przemysław Piotrowski

"Radykalni. Terror" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Piotrowskiego, i już po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiedziałam, że nie ostanie. Autor ma już na swoim koncie dwie powieści "Kod Himmlera" i "Droga do piekła", a trzecia "Radykalni. Terror " jest pierwszym tomem świetnie zapowiadającej się serii z gatunku thriller political fiction.

To niezwykle wciągająca, mocna i wywołująca w czytelniku ogromny wachlarz emocji historia.
Opowiada o grupie studentów, którym przyszło żyć w tętniących nienawiścią czasach.
W roku 2033, gdzie Europa nie radzi już sobie z zalewającą ją falą imigrantów, strefa Schengen jest mrzonką z przeszłości a prawo szariatu rozprzestrzenia się jak najgorsza choroba w mało odpornym organizmie.
Podczas wymiany studenckiej w Hiszpanii, Jakub Polak wraz ze swoim kolegą Michałem i jego dziewczyną Moniką korzystają w najlepsze z przywilejów młodości. Pewnego dnia Kuba poznaje piękną Marokankę - Nawalę. Zakochuje się w dziewczynie do szaleństwa a po pewnym czasie spodziewają się dziecka. Nie wie jeszcze, że ta znajomość na zawsze odmieni jego życie - nadając mu zupełnie inny kierunek, niż śmiał przypuszczać.
Nawala uciekła ze swojego rodzinnego kraju po tym, jak ojciec chciał sprzedać ją pewnemu obleśnemu starcowi, którzy zażyczył sobie, aby jego przyszła żona była - zgodnie z panującą tam tradycją - obrzezana.
Dziewczyna uniknęła piekła, które i tak ją dopadło. Ojciec Nawal, znajduje ją jednak wraz z Kubą, Michałem i Moniką podczas jednego z wieczornych wypadów i porywa.
Mężczyźni ledwo uchodzą z życiem, natomiast Nawal zostaje oblana na ich oczach żrącym kwasem a Monika uprowadzona.
O porwaniu koleżanki, Kuba informuje jej brata a swojego dobrego kolegę z dawnych lat - Krzyśka.
Krzysiek jest żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, który nie jedno już w życiu widział a za siostrę dałby się pokroić.
Legionista wraz z Kubą, Michałem i kolegą po fachu, włoskiego pochodzenia - Franco - postanawiają ruszyć w pościg za porywaczami i odbić Monikę.
Dlaczego bez pomocy policji?
Ponieważ nadeszły czasy, gdzie policja już nie jest w stanie zbyt wiele zdziałać. Najczęściej udaje, że nie widzi problemu z rozrastającym się prawem szariatu, i woli nie wywoływać przysłowiowego wilka z lasu.
Dzięki znajomościom i sprytowi żołnierzy, udaje się namierzyć Monikę, jednak próba jej odbicia zostaje podjęta za późno, gdyż bezwzględny Arab, ojciec Nawal - Abi Rabi'a zabiera ją do Francji, gdzie chce sprzedać na targu niewolników.
Jak skończy się próba uratowania Moniki? Do czego będą musieli się posunąć, aby ujść z życiem? Jak ta sprawa wpłynie ich życie i na życie całej Europy?
Czytałam z zapartym tchem, a co jakiś czas musiałam oderwać wzrok od książki, aby na spokojnie przyswoić to, co przeczytałam. Moja wyobraźnia z lekkim oporem przyjmowała drastyczne sceny, które opisywał autor.
Bardzo ujął mnie też obraz Paryża w 2033 roku. Słynące z pięknej architektury i uroczego klimatu miasto, stało się tykającą bombą, gdzie większość miejsc stanowiły strefy, w których obowiązywało prawo szariatu, a rząd ze związanymi rękoma, nie chcąc wywoływać kolejnych krwawych zamieszek, parzył na to, co robią z jego krajem wyznawcy islamu o mocno radykalnych poglądach.
Innymi - wręcz wbijającymi mnie w fotel - momentami były zapiski z pamiętnika przetrzymywanej Moniki, gdzie z najdrobniejszymi szczegółami opisywała, co z nią robili i czego była świadkiem.
Autor bardzo umiejętnie i dokładnie prowadził czytelnika przez ten mroczny świat, odkrywając do czego zdolny jest człowiek działający w imię swojego Boga, oraz przedstawił obraz islamu, którego przeciętny, niezainteresowany tematem człowiek nie zna.
Bardzo wyraźnie została też pokazana przemiana Kuby i Michała, którzy z zadowolonych z życia studentów, wciągu kilku dni przekształcili się z rządnych zemsty i kipiących nienawiścią mężczyzn. To obraz ludzi, których życie zmusiło do czynów napędzających wielką machinę nienawiści a ona niczym choroba zakaźna - rozprzestrzenia się błyskawicznie.

Sytuacje przedstawione w książce to oczywiście fikcja, jednak tak prawdziwa, że chcąc nie chcąc człowiek zastanawia się na ile możliwe jest to, że kiedyś stanie się ona naszą rzeczywistością.
Mną wstrząsnęła dogłębnie i otworzyła oczy na pewne rzeczy, na które wcześniej nie zwracałam zbytnio uwagi.
Książkę gorąco polecam wszystkim odważnym i nie bojącym się mocnych wrażeń czytelnikom.
Klienci, którzy kupili Radykalni. Terror, wybrali również:
Radykalni Rebelia Przemysław Piotrowski
Radykalni Rebelia
Przemysław Piotrowski, 26,87
Katarynka (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Bolesław Prus
Katarynka (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Bolesław Prus, 2,44
Zemsta (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Aleksander Fredro
Zemsta (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Aleksander Fredro, 4,41
Kamizelka (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Bolesław Prus
Kamizelka (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Bolesław Prus, 3,49
Pollyanna Eleanor H. Porter
Pollyanna
Eleanor H. Porter, 15,33
Raz, dwa, trzy... giniesz ty! Alek Rogoziński
Raz, dwa, trzy... giniesz ty!
Alek Rogoziński, 26,53
P.S. Wciąż cię kocham Jenny Han
P.S. Wciąż cię kocham
Jenny Han, 24,43
Trans Krzysztof Domaradzki
Trans
Krzysztof Domaradzki, 29,99
Akta Nikki Boyd. Tom 2. Zaginiona Lisa Harris
Akta Nikki Boyd. Tom 2. Zaginiona
Lisa Harris, 26,18
To jedno lato. Audiobook Dorota Milli
To jedno lato. Audiobook
Dorota Milli, 21,26
Ta jedna miłość. Audiobook Dorota Milli
Ta jedna miłość. Audiobook
Dorota Milli, 21,26
Chata nad jeziorem Roma J. Fiszer
Chata nad jeziorem
Roma J. Fiszer, 29,93
Dwie twarze Ioany Katarzyna Archimowicz
Dwie twarze Ioany
Katarzyna Archimowicz, 27,93
Zanim się obudzę Agnieszka Bednarska
Zanim się obudzę
Agnieszka Bednarska, 28,73
Kolejne 365 dni Blanka Lipińska
Kolejne 365 dni
Blanka Lipińska, 29,99
Moje przyjaciółki z Ravensbrück Magda Knedler
Moje przyjaciółki z Ravensbrück
Magda Knedler, 27,93
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Rozpocznij nowy rok z Dragonem!
Ostatnio oglądane
KRadykalni. Terror
KPięć Stawów. Dom bez adresu
KCzuły narrator
KJesteś ważny, Pinku! Książka...
KKicia Kocia u dentysty
KRysowanie krok po kroku. Kot...
KGorzko, gorzko
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 56
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!