Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 146 127 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 146 127 osób!
Skorzystaj z rabatu do 35% na całą ofertę wydawnictwa Wilga!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Obyczajowa » Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu
Facebook Twitter

Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu

Miniaturka
Nasza cena:
25,83 zł (zawiera rabat 26 %)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 9,07 zł)
Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf SA
Rok wydania:2016
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:376
Format:13.5x21.0 cm
Numer ISBN:9788378355373
Kod paskowy (EAN):9788378355373
Waga:392 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 10.06.2021 13:42)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu – opis wydawcy

Powieść obyczajowa. Pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax – autorki sagi o rodzinie von Becków. Podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia. Bracia muszą zmierzyć się z rzeczywistością, wzajemną niechęcią i trudną historią swojego kraju. Na drodze Juliana i Emila stanie także miłość i namiętność. Czy uczucie pozwoli zapomnieć o zadrze w sercu i zemście, czy wyzwoli kolejne demony?

Opinie czytelników o „Zemsta i przebaczenie. Tom 1. Narodziny gniewu”
Średnia ocena: 4,9 na bazie 9 ocen z 9 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 16.07.2017 07:56
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

Bardzo mądra, bogata w emocje powieść pokazuje, że w życiu bywa jak w kalejdoskopie. Wszystko może się zmienić. Nie warto przekreślać jednych czy wielbić drugich, bo szyderczy uśmiech lubi zdobić twarz losu. Rozgrywana na przestrzeni kilku lat akcja z wielowątkową fabułą dotyka licznych aspektów człowieczej codzienności, a mimo to akcja wciąż pozostaje zwarta i wyzbyta chaosu. Niesamowity początek sagi stanowiący niezbity dowód na to, jak nieprzewidywalne i dopracowane książki potrafi tworzyć Joanna Jax.

Powieść z silnie zarysowanym motywem wojny w tle. Historia o młodych ludziach, którzy muszą stanąć przed pytaniem kim tak naprawdę jestem? O miłości, dla której warto splamić swój honor, o pieniądzach, dla których wyrzeka się sumienia i o nienawiści, która dzieli. Jeżeli kolejne części sagi mają wyglądać tak samo, jak pierwsza część, będę miała okazję spotkać się z jedną z lepszych serii wydanych na naszym polskim rynku.
Autor:
Data: 19.01.2017 14:01
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu - Joanna Jax

Czytając "Zemstę i przebaczenie. Narodziny gniewu" miałam trochę skojarzeń z "Jeźdźcem miedzianym" Pauliny Simons. Spotkałam się jednak z opinią, że autorzy nie przepadają za porównywaniem ich do innych autorów (pani Simons mogłaby wypaść blado ;) ), więc tego nie zrobię. Jestem absolutnie "wniebowzięta", że to kolejna bardzo dobra książka polskiej autorki, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że na polskim rynku wydawniczym dzieje się dobrze.

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu to pierwsza część nowego cyklu powieściowego Joanny Jax – autorki sagi o rodzinie von Becków. Podobnie jak w swych poprzednich książkach pisarka osadziła fabułę powieści w kilku krajach, pokazując losy dwóch spokrewnionych z sobą mężczyzn i ich potomków na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi, ale oprócz wspólnego ojca dzieli ich wszystko – pozycja społeczna, stopień zamożności, wyznawane wartości. Dzień, w którym dwaj młodzi chłopcy dowiadują się o swoim istnieniu, diametralnie zmienia ich życie, kładzie się cieniem na ich losie i wpływa na przyszłe pokolenia. Bracia muszą zmierzyć się z rzeczywistością, wzajemną niechęcią i trudną historią swojego kraju. Na drodze Juliana i Emila stanie także miłość i namiętność. Czy uczucie pozwoli zapomnieć o zadrze w sercu i zemście, czy wyzwoli kolejne demony?"

Joanna Jax to pochodząca z Olsztyna absolwentka uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pasjonatka malowania na szkle i czytania biografii. "Zemsta i przebaczenie" to jej kolejna książka po jej powieściowym debiucie "Dziedzictwie von Becków".

Minęło już kilka dni odkąd skończyłam czytać książkę, ale jak do tej pory nie mogę się jeszcze pozbierać, a o czytaniu czegoś innego nawet nie wspomnę. Książka cały czas siedzi mi w głowie i nie wiem jak doczekam wydania kolejnej części. Takie perturbacje zdarzają mi się tylko po książkach, które chwytają za serce i robią zamieszanie w głowie, a "Narodziny gniewu" takową jest bez wątpienia.
Autorka bowiem, stworzyła przepiękną, niesamowicie ekscytującą i emocjonalną opowieść. Wielowątkową historię o zwykłych ludziach, którzy wystawieni na ciężką próbę zmuszeni są do dokonywania trudnych wyborów, kiedy w obliczu wojny zacierają się granice moralne, warunkujące działania bohaterów. To opowieść o poświęceniu, zemście, niespełnionych ambicjach, ludzkich słabościach i w końcu to historia o miłości, która jak się okazuje nie jedno ma imię.

Joanna Jax wykreowała plejadę nietuzinkowych, wielobarwnych i nad wyraz autentycznych postaci. O żadnej z nich nie można powiedzieć, że jej zachowanie jest przewidywalne i do końca jednoznaczne. Okazuje się, że nawet taki czarny charakter jak Emil Lewin, posiada odruchy człowieczeństwa i również on na swój sposób próbuje odnaleźć się w trudnych czasach, choć jego wybory nie do końca są trafione. Każdy z bohaterów charakteryzuje się czymś wyjątkowym i historia każdego z nich w równym stopniu zasługuje na to, aby czytelnik śledził jego losy.

Autorka posiada bardzo sugestywny styl, którym nadała powieści niepowtarzalnego kolorytu i charakterystycznego klimatu, rewelacyjnie oddając ducha epoki. Oprowadza nas po rozpasanej międzywojennej Warszawie i zabiera w podróż do wielu ciekawych zakątków Europy i nie tylko.
Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni ponad dwudziestu lat, dzięki czemu możemy obserwować poczynania naszych bohaterów od najmłodszych lat, aż po dorosłość, która przypada na czas drugiej wojny światowej. Taka rozpiętość czasowa powoduje, że historia toczy się wartko, a to natomiast sprawia, że trudno się od niej oderwać.
Na szczególną uwagę zasługuję umiejętne połączenie fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi i bynajmniej nie mam zamiaru odstraszyć tym tych, którzy nie przepadają za powieściami historycznymi, bo to nie jest w żadnym wypadku powieść historyczna, a jedynie posiadająca takowe tło.

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" to pierwsza część bardzo dobrze zapowiadającego się cyklu, który najprawdopodobniej będzie posiadał 6 tomów, co mnie ogromnie cieszy. Joanna Jax, zapamiętajcie nazwisko tej niezwykle utalentowanej autorki, bo jestem przekonana, że jeszcze nieraz o niej usłyszymy! Polecam z czystym sumieniem :)
Autor:
Data: 11.12.2016 20:40
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wojna, miłość i zemsta

Niewiele dzieli ogromne szczęście od dramatycznych chwil, jedno i drugie tkamy sami na kanwie jaką jest nasze życie, z mniejszą lub większa pomocą innych ludzi. Wcale nie tak łatwo przekuć marzenia w rzeczywistość, lecz niektórym udaje się, niekiedy jest to okupione utrata iluzji i podejmowaniem decyzji ze skutkami w najmniej odpowiednim momencie. Gdy nie ma się wiele do stracenia, a do zyskania wszystko wydaje się, że każdy wybór jest dobry, bo daje nadzieję na lepsze jutro, chociaż czy tak będzie na pewno?

Warszawa wydawała się ziemią obiecaną dla Alicji Rosińskiej i Hanki Lewin, gdzie jak nie w stolicy mogły zdobyć to czego pragnęły? Sławy i ucieczki od scenariusza jaki los im szykował, prowincjonalne miasteczko żadnej z nich nie dawało szansy na inną egzystencję niż była udziałem rodziców dziewczyn. Jednak czy nadzieja na coś lepszego nie jest jedynie pobożnym życzeniem? Takich jak one przybywa wiele codziennie do wielkich miast, a sukces pisany jest nielicznym. Emil Lewin również zamierza podbić stołeczną metropolię, chociaż jego motywy są całkowicie odmienne, a i determinację czerpie całkowicie odmiennego źródła. Ile można poświęcić by osiągnąć swój cel? Jako jeden z pierwszych odpowie na to pytanie właśnie on, Alicja przekona się jak smakuje gorycz zawiedzionych uczuć, pozostaje jeszcze Hanka, zdająca się zgarniać cała pulę w życiowej loterii, lecz czy tak jest naprawdę? P:rzeznaczenie stawia ich w niezwykle trudnej sytuacji, wraz z wybuchem Drugiej Wojny Światowej nic nie jest takie jak jeszcze niedawno, niezmienne pozostają dwie rzeczy pragnienie zemsty i miłość pojawiająca się w najmniej spodziewanej chwili. W huku bomb i odgłosie karabinowych strzałów rodzą się uczucia, które pozwalają chociaż na chwilę oddalić od siebie wojenną zawieruchę, ale nie da się zapomnieć o złu jakie opanowało świat, szczególnie gdy zatruwa ono nieliczne okruchy szczęścia. Podjęte w dobrej wierze błędne decyzje dają o sobie znać gdy wydawało się, że Alicja w końcu otrzymała szansę by i jej marzenia urzeczywistniły się. Czy prawdziwa miłość powinna wszystko wybaczyć? Na jaką podłość jest gotowy człowiek by zemścić się na niewinnych w imię krzywdy jakiej, w swoim mniemaniu, doświadczył?

Wojna już zdarła maski z ludzi, ale jeszcze nie wszyscy dostrzegli prawdziwe oblicza, kryjące się do tej pory pod nimi. Iluzja niekiedy wygrywa z prawdą, a prawda nie zawsze przynosi ukojenie - wręcz przeciwnie rodzi rozgoryczenie, ból i rozczarowanie. Gniew nigdy nie jest dobrym doradcą, kiedy dopuści się go raz do głosu wykrzyczy wszystko co do tej pory było głęboko schowane i zagłuszy rozsądek. Od tego już krok by odebrać komuś coś co pozwalało mu egzystować - nadzieję i wiarę, że jeszcze nie wszystko stracone.

Jeszcze emocje nie opadły po ostatniej części historii rodziny von Becków, a jej autorka znowu szykuje kolejną porcję intrygującej lektury czytelnikom. Joanna Jax, jak rzadko który autor mistrzowsko łączy przeszłość i teraźniejszość, słowami tkając niezwykle sugestywny portret ludzkich losów. Pierwszy tom nowego cyklu "Zemsta i przebaczenie" przenosi nas w świat zmieciony przez dziejową zawieruchę, lecz mający wciąż moc oddziaływania na kolejne pokolenia i czytających. "Narodziny gniewu" porywają urokiem ostatnich przedwojennych lat, prowincjonalnym klimatem i magią świateł wielkiego miasta, młodzieńczą radością życia i zderzeniem z rzeczywistością, przynoszącą to na co nikt nigdy nie jest gotowy - utratę niewinności. W sadze "Zemsta i przebaczenie" czytelnicy odnajdą romans, intrygę, a zwłaszcza pełnokrwistych bohaterów, walczących o swoje szczęście i nie pozwalających o sobie zapomnieć. Joanna Jax wie jak oczarować czytających od pierwszych stron książki, utrzymać ich uwagę na dalszych kartkach i zostawić z niedosytem oraz apetytem na kolejne tomy tej niezwykłej serii. Pierwsza część dostarcza czytelnikom wiele emocji i równie dużo pytań co do rozwoju poszczególnych wątków, bo gniew już dał o sobie znać, fundamenty zemsty zostały wylane, lecz czy przebaczenie zaistnieje i kto go doświadczy? "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" to powieść o sile nienawiści i miłości oraz kole historii bezlitośnie przetaczającej się po ludzkim życiu.
Autor:
Data: 24.11.2016 08:12
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Narodziny gniewu

Płomienna miłość, namiętność, zazdrość, żądza zemsty, nienawiść, frustracja, wreszcie okrucieństwo wojny, które skłania do decyzji podejmowanych pod wpływem emocji, determinacji, a także zagrożenia życia — to główne motywy, które znajdziecie w nowej, nasyconej skrajnymi emocjami sadze Joanny Jax, Narodziny gniewu, która jest pierwszą część sześciotomowego cyklu Zemsta i przebaczenie.

Narodziny gniewu stanowią pamiętną wędrówkę przez Polskę od okresu zaborów poprzez dwudziestolecie międzywojenne, aż po czasy drugiej wojny światowej. Obrazują transformację nie tylko w prowincjonalnych osadach, ale także w większych miastach, w międzyczasie wyprawiając wnikliwych odbiorców także do innych krajów. Ukazanie losów bohaterów w czasie kilkudziesięciu lat, w rozmaitych miejscach, jednocześnie uwikłanie ich w wielkie światowe przemiany, sprawia, że powieść nabiera wielowymiarowej perspektywy, w której różnorodność wykreowanych sylwetek stanowi o jej ekspresyjnym, szalenie plastycznym formacie.

Wśród mnogości bohaterów na pierwszy plan wysuwają się postacie kluczowe: Julian Chełmicki, Emil Lewin, Hanka Lewinówna oraz Alicja Rosińska. To wokół nich rozgrywa się misternie skonstruowana fabuła, obnażająca wielobarwność ich osobowości, skomplikowaną drogę, która poprzez dotkliwe doświadczenia, a także chciwość i upór odciska głębokie piętno, często prowadząc do zmian egzystencjalnych, a także do podejmowania ryzykownych, nie zawsze korzystnych decyzji. Niebłahy konflikt między przyrodnimi braćmi jest istotnym, dotkliwym czynnikiem, wpływającym na losy kolejnych pokoleń. Ta powieść to także wielka miłość, ukazana w subtelny, ale i pełen namiętności sposób, mająca zarówno wymiar ponadczasowy, jak i złudny, nacechowany goryczą i niespełnionymi nadziejami. Autorka na kartach kreśli wyrafinowaną historię, która doskonale obrazuje zarówno negatywne, niedoskonałe cechy ludzkiej psychiki, jak i te pozytywne, nasycone niezłomnością i heroizmem.

Pisarka funduje odbiorcy porywającą, pełną kontrastów i uniesień opowieść, która od pierwszych do ostatnich stron intryguje, wzrusza, zaskakuje, a także niepokoi. Ta książka spowodowała, że na kilka godzin oddaliłam się od teraźniejszego świata, intensywnie śledząc losy bohaterów. Po przeczytaniu ostatniej strony poczułam żal, niedosyt i wielkie pragnienie, aby natychmiast sięgnąć po kolejną część. Podobne emocje towarzyszyły mi podczas lektury książek Ericha Marii Remarque'a, takich jak Łuk triumfalny, czy Na zachodzie bez zmian. Joanna Jax posiada równie lekki, plastyczny styl, a czytelnik czuje się jak na emocjonalnej karuzeli — słowem, tę opowieść czyta się jednym tchem. Jednocześnie znakomicie łączy wydarzenia historyczne, z fikcją literacką, powodując, że ta publikacja nabiera bardzo sugestywnego wymiaru. Imponująco zobrazowane ludzkie dylematy na tle epokowych wydarzeń, doskonale oddają tragizm związany z drugą wojną światową. Autorka oczarowała mnie także wieloraką kreacją bohaterów oraz znakomicie zobrazowaną rzeczywistością z okresu dwudziestolecia międzywojennego, jak i tą po wybuchu drugiej wojny światowej.

Rekomendując:
Joanna Jax zabiera czytelnika w epicką podróż po meandrach ludzkiego losu, nasyconą głęboką, chwilami iluzoryczną miłością, przewrotną namiętnością, a także nienawiścią i pragnieniem zemsty. To początek niezapomnianej sagi, w której dzieje bohaterów na przestrzeni lat ewoluują w zaskakujący sposób, gdzie system wartości zostaje wystawiony na ciężką próbę, a demony wojny nie dają wytchnienia, zmuszając do skrajnych zachowań. Autorka zaserwowała czytelnikom doskonałą mieszankę, w której fikcja literacka przeplata się z ważnymi wydarzeniami historycznymi, ukazując różnorodność i nieprzewidywalność ludzkich charakterów. Obok tej książki nie sposób przejść obojętnie… Gorąco polecam!

Recenzja opublikowana na stronie: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com/2016/11/recenzja-przedpremierowa-zemsta-i.html
Autor:
Data: 21.11.2016 19:51
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wichry historii…

„Skutki gniewu są dużo poważniejsze od jego przyczyn” – twierdził Marek Aureliusz, a liczne przykłady z codziennego życia tylko potwierdzają prawdziwość tych słów. Eskalacja gniewu rodzi zgubne skutki, nierzadko wpływając negatywnie nie tylko na osobę pałającą gniewem, ale i na całe otoczenie. Gniew jest najczęściej efektem nieefektywnej komunikacji, braku wyjaśniania problemu i unikania poszukiwania rozwiązań, niekiedy jednak bywa tak, że ofiara tej emocji nie ma szans na wyjaśnienie – wyrok został już na nią dawno wydany.

Co jednak wspólnego ma gniew z przepiękną książką autorstwa Joanny Jax? Pisarka przyzwyczaiła nas już do mistrzowskiego pióra i do pełnych napięcia opowieści o ludziach rzuconych na pastwę wojennej zawieruchy. Do dziś „Dziedzictwo von Becków” wybrzmiewa w naszych sercach, a obecnie Jax proponuję nas nową powieść, która również omota nas pajęczą siecią, wciągnie, wzbudzi niesłabnące emocje i pozostawi w oczekiwaniu na kolejny tom. Mowa tu pozycji „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu”, będącej pierwszą częścią nowego cyklu powieściowego. Opublikowana nakładem wydawnictwa Videograf książka jest jedną z tych, które zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników, które ujmują zarówno delikatnością opowiedzianej historii, jak i jej brutalnością. Ta dwoistość, zmieniająca się atmosfera książki, stopniowe budowanie napięcia i doskonała kreacja bohaterów jest bez wątpienia wielkim atutem autorki, od której powieści trudno jest się oderwać.

Wśród tych bohaterów, na których koncentruje się cała nasza uwaga, jest Hanka Lewin, wychowana w biednej wiosce Chełmice, obdarzona wspaniałym głosem dziewczyna, bez pamięci zakochana w Żydzie Jakubie Mozelu. Fakt, iż chłopak nie podejmuje żadnych działań zmierzających do nawiązania bliskiej relacji odbiera jej radość życia, szczególnie że matka Hanki planuje piękną dwudziestolatkę wydać za mąż za wiejskiego pijaczka. Przypadek jednak sprawia, że dziewczyna ma szansę zaśpiewać podczas przyjęcia w pobliskim majątku, a tam, jedna z uczestniczek wręcza Hance wizytówkę, będącą przepustką do innego życia…

Bratem Hanki jest Emil, mężczyzna gwałtowny i brutalny, który nie może pogodzić się z warunkami, w jakich żyje. Kiedy okazuje się, że jest nieślubnym synem bogatego właściciela ziemskiego, jego gniew rośnie, szczególnie że ojciec uchyla się od przyznania należnych mu praw. Ten gniew skierowany jest nie tylko wobec ojca, ale również wobec przyrodniego brata i jedynego dziedzica majątku – Juliana Chełmickiego, a także wobec jego przyszłej żony, Adrianny. Ta ściągnęła na siebie nienawiść Emila odtrącając w przeszłości jego zaloty i lekceważąc biedaka, który miał czelność poprosić ją o spotkanie. W Julianie jest natomiast beznadziejnie zakochana przyjaciółka Hanki – Alicja. Beznadziejnie, bowiem przepaść klasowa wyklucza jakikolwiek formalny związek pomiędzy nimi, mężczyzna jest też zbyt honorowy, by zdradzić Adriannę. Wielkim atutem Alicji, oprócz urody, są umiejętności taneczne, zaś jej wielkim marzeniem – stołeczna szkoła tańca u Tatiany Wysockiej. Kiedy zatem Hanka, po śmierci rodziców, korzysta ze złożonej jej propozycji i wyjeżdża do Warszawy, Alicja jedzie z nią.

Kolejne lata spędzone w stolicy to nie tylko walka o byt, podążanie ku założonym celom, ale również konieczność wersyfikacji swojego światopoglądu i swoich planów. Kiedy bowiem wszystko wydaje się przybierać korzystny dla bohaterów obrót, kiedy nazwisko Hanki staje się coraz bardziej znane, Emil bryluje na salonach, Alicja szuka zaspokojenia w ramionach kolejnych kochanków, a Julian – planuje zaślubiny, wybuch wojny przerywa dotychczasowe życie i zmienia priorytety…

Jak potoczą się losy bohaterów? Do czego będą gotowi się posunąć, by przetrwać? Czy znajdą w sobie siłę, by w trudnych, wojennych czasach, postawić na miłość i o nią zawalczyć? Czy znajdą ujście dla swojego gniewu czy raczej obudzą kolejne demony? Na te pytania odpowiedź przynosi wspaniała, wielowątkowa powieść autorstwa Joanny Jax. Znajdziemy w niej sprzeczne emocje, miłość i nienawiść, zdrady i rozstania, znajdziemy też obraz ludzkiej podłości i bestialstwa wojny. Autorka w niezwykle plastyczny sposób kreśli tło wydarzeń, zabiera nas do sielskich Chełmic, by następnie przerazić wizją niszczonej Warszawy, getta i więzienia na Pawiaku. Gwałtowne zwroty akcji i zaskakujące niekiedy wybory bohaterów przypominają nam, że autorka jest doskonałą obserwatorką życia, unika zatem jednoznaczności, pozwala swoim postaciom na błędy i potknięcia. Jedynie czytelnik nie ma wyboru, pochłaniając powieść i nie mogąc przerwać zagłębiania się w burzliwe losy Hanki, Alicji, Emila i Juliana oraz osób z nimi powiązanych …
Autor:
Data: 20.11.2016 19:07
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zemsta i przebaczenie

Jako jedna z ambasadorek najnowszej powieści Joanny Jax, która ma swoją premierę 22 listopada b.r. i ukaże się nakładem Wydawnictwa Videograf, mam przyjemność zaprezentować Wam przedpremierową recenzję wspomnianej książki.

"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" to pierwszy tom nowej sagi, której akcja rozpoczyna się w roku 1915. Poznajemy wtedy Juliana, Alicję, Emila i Hankę. To właśnie losy tej czwórki będziemy śledzić w trakcie lektury i z nimi będziemy wędrować po kartach powieści.

Rok 1915, spokojny i bez zawirowań, pozwala nam przyjrzeć się życiu dwóch warstw społecznych: Juliana Chełmickiego - bogatego dziedzica majątku ziemskiego oraz Emila i Hanki, którzy nie mają nic. Dość szybko wychodzi na jaw, że biedny Emil Lewin jest tak naprawdę synem Chełmickiego z nieprawego łoża. Ogromnie rozżalony, rozczarowany i skrajnie wściekły, składa on wizytę swemu biologicznemu ojcu. Niczego nie zyskując, pielęgnuje w sobie nienawiść zarówno do ojca, jak i do przyrodniego brata, Juliana. Wkrótce potem dochodzi do tragedii, a sam Emil wyjeżdża do miasta, knując cichy i misterny plan zemsty. Jego siostra, Hanka, obdarzona talentem wokalnym, robi karierę w Warszawie, gdzie wyjechała wraz z najbliższą przyjaciółką, Alicją Rosińską. Alicja jest bez pamięci zakochana w Julianie, który już zaręczony z kobietą z własnych sfer, nie zwraca na nią uwagi. Alicja cierpi coraz bardziej.

Do czego zdolna jest kobieta, by zdobyć uczucia mężczyzny, którego kocha bez pamięci? Do jakich poświęceń posunie się Alicja, by zdobyć to, o czym marzy? No i czy to, co poświęci, będzie warte tego, co otrzyma? Czy z kolei Emil Lewin uknuje swoją intrygę, która pomoże mu się zemścić na biologicznym ojcu i bracie? Czy może jednak odnajdzie w sobie jakieś szczątki braterskich uczuć?

Czwórka bohaterów, jakże różnych, zarówno pod względem charakterów, jak i marzeń i pragnień. Julian, mężczyzna niemalże bez wad i Emil, którego autorka obdarzyła cechami psychopaty, zdążający do celu po trupach. Nieśmiała, cicha Hanka, troszkę naiwna, rozmarzona marzycielka i Alicja - zaślepiona miłością do tego, którego mieć nie może, pewna siebie i odważna. Autorce udało się wykreować czworo zupełnie różnych bohaterów. Tak do siebie niepodobnych, iż czytając, czujemy się jak gdybyśmy poznawali losy każdego z nich osobno. Tyle że w ciekawy sposób ich perypetie, osadzone w tych samych czasach, splatają się ze sobą na kartach jednej powieści.

Początek książki, wprowadzający nas zarówno w czasy, jak i realia Polski lat 1915-1936, to bogata w opisy i barwy część, w której poznajemy bohaterów i okoliczności pewnych zdarzeń. Autorce nie można zarzucić nieznajomości ani tamtejszych czasów, ani realiów, ani nawet warszawskiej gwary, jaką posługiwał się margines społeczny.

"To cymes mieć taką siostrunię. A ja wyszedłem z mamra i na grandę poszedłem w dublecie, bo hajsu potrzebowałem. Mój stary szitef w szpitalu, bo mu cyferblat obili, to wziąłem nowego. Mówił, że stary jugacz jest i na robocie się zna, ale on całkiem amerykan. Miałem trochę cykorii, ale miał skubany bajerę, to się skusiłem. Tak spartolił robotę, że złapali nas na sztempa, znaleźli całą klawiaturę i fanty, założyli bransoletki i znowu poszedłem garować".

Jednak dopiero gdy akcja przeniosła nas w rok 1939, a w Polsce wybuchła wojna, książka pochłonęła mnie bez reszty. Zderzenie wcześniejszych zdarzeń z zawirowaniami wojennymi, ten kontrast pomiędzy wcześniejszym spokojem a wojenną zawieruchą, udało się autorce wykreować wręcz wybitnie. Miejsce kolorowych, kobiecych strojów, rozśpiewanych scen teatrów, uśmiechniętych twarzy, zajęła teraz szarzyzna, lęk, bombardowania, ból, tęsknota i skromne warunki, w których pół bochenka chleba stanowiło niebywały wręcz luksus.

"Szła ulicami Warszawy czując, że przegrała swoje życie. Mijała hałaśliwe patrole niemieckich żołnierzy, docierały do jej uszu wydobywające się z głośników komunikaty, widziała przerażone twarze ludzi, słyszała ciche rozmowy Polaków, jadące motocykle i gaziki wypełnione żołnierzami wroga. Nieuchwytny strach wisiał w powietrzu, bo wszystko mogło się zdarzyć".

I właśnie losy bohaterów w czasie wojny uważam za najciekawsze wątki powieści. Jak bardzo wojna zmienia ludzi? Czy trudno stawić czoła wojennym realiom? Kiedy nawet tym najodważniejszym miękną kolana, a słowo "łapanka" wywołuje dławiący strach? Jak zmieniły się Alicja i Hanka? Do czego posunie się Alicja, by odszukać gdzieś za granicą swego ukochanego? W jaki sposób swej zemsty dokona Emil?

To powieść, w której znajdziemy całą gamę uczuć i emocji: miłość, przyjaźń, nienawiść, zdradę, zazdrość i wszystko to, co zazwyczaj towarzyszy tym uczuciom. Jest tu namiętność, jest cierpienie, strach, ale też wzajemne przywiązanie, lojalność, przebaczenie.

Książka napisana jest prostym językiem, akcja biegnie pośpiesznie i nie jest rozwleczona. Prosta w odbiorze, czyta się szybko i lekko i nawet przez chwilę mnie nie nużyła. I mimo iż jestem miłośniczką kryminału i thrillera oraz szybkiego tempa i zawrotnej akcji, to tę powieść czytało mi się bardzo dobrze. Opisane przez autorkę wydarzenia zapadają w pamięć i choć skończyłam czytać przeszło trzy tygodnie temu, nie mam problemu z przywołaniem z pamięci niuansów akcji i cech bohaterów powieści.

Książka spodoba się wszystkim, którzy lubią wszelkiej maści sagi oraz powieści obyczajowe. Osobiście z niecierpliwością czekam na kontynuację i drugi tom powieści Joanny Jax. Bardzo gorąco polecam, głównie kobietom, a jeśli lubicie powieści z wojną w tle, to z całą pewnością jest to książka dla Was.

*cytaty pochodzą z książki
**opinia również na moim blogu Papuzie pióro: http://papuziepioro.pl
Autor:
Data: 20.11.2016 17:46
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zemsta i przebaczenie

Po raz kolejny jestem pod wielkim wrażeniem twórczości pani Joanny Jax. Wcześniej miałam okazję przeczytać o rodzinie von Becków, oraz Długa droga do domu. Jestem niezmiernie szczęśliwa i usatysfakcjonowana, że autorka nadal pisze i tworzy wspaniałe książki. Już dziś wiem i zaręczam, że Zemsta i przebaczenie będzie kolejnym hitem, a pamiętać nam trzeba, że to dopiero początek bo będą kolejne części.
Zacznijmy jednak od początku. Już od pierwszych stron poznajemy dwie rodziny. Rodzinę Lewinów – biednych ludzi, którym ledwie starcza na jedzenie, oraz rodzinę Chełmickich – bogatych i wpływowych ludzi. Ignacy Lewin powracający ze służby dla kraju, gdzie poświęcił obie nogi, zastaje w domu narodziny drugiego dziecka. Ma już córkę – Hankę, którą bardzo kocha, a teraz przyjdzie mu zaakceptować jeszcze syna, który tak naprawdę nie jest jego. Pomimo tego faktu zgorzkniały Lewin postanawia wychować Emila jak swoje dziecko, dać mu dach nad głową, nie uświadamia sobie jednak, że pomimo wszelkich swoich starań źle traktuje syna, chodzi tutaj chociażby o zbyt częstą „dyscyplinę” .
Hanka pięknie śpiewa, dziewczyna ma naprawdę duży talent, który w końcu na przyjęciu u Chełmickich zostaje zauważony. Dziewczyna dostaje propozycję wyjazdu do Warszawy, rozważa zatem wszystkie możliwe „za i przeciw”, a w końcu za sprawą nieszczęśliwych zbiegów tj. śmierć rodziców, postanawia skorzystać z propozycji. Również i Emil wyjeżdża po tym jak drastyczna prawda o więzach krwi go dopada, postanawia zostać kimś wielkim, poważanym i przyrzeka zemstę na Chełmickich.
Co stanie się dalej z rodzeństwem Lewin? Kto zrobi karierę, Hanka czy Emil?
A co będzie z Chełmickimi?
Książka naprawdę wciąga i zadziwia swoją fabułą i powiązaniem wątków. Talent autorki widzimy tutaj w całej okazałości. Przyznam szczerze, że książkę (pomimo tego że liczy sobie ponad 400 stron) pochłonęłam w dwa dni. W pewnym momencie nie wiedziałam już komu kibicuję bardziej, czy Hance, żeby powiodło się jej w Warszawie, czy Emilowi, który także wybrał Warszawę jako „wielkie miasto” do robienia swoich interesów, które nie zawsze były idealnie czyste.
A zatem zachęcam wszystkie panie, ale nie tylko, do przeczytania tej wspaniałej pierwszej części. Ze swojej strony mogę jeszcze tylko dodać, że już z niecierpliwością czekam na drugą część.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Autor:
Data: 19.11.2016 09:25
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Fascynujące ścieżki życia

"Tak jak prawdziwe ludzkie oblicza, gdy zrzucają maski hipokryzji. I wtedy widać ich ułomność, słabość i podłość."

Starannie podsycany gniew potrafi niebezpiecznie zawładnąć całym życiem człowieka, niezwykle silnie ograniczyć spojrzenie na świat, zaślepić zawiścią, zazdrością i frustracją, nie pozwolić, aby bolesne rany duszy stopniowo zabliźniały się. To mroczna i ponura ścieżka losu, wyniszczająca, destrukcyjna, często zabójcza. Pielęgnowana przez lata wściekłość na kogoś lub coś, zmienia się w koszmar, z którego szalenie trudno uwolnić się. Stajemy się wówczas jego więźniem i zakładnikiem. Czasami wystarczy tylko kropla, aby przechylić szalę na stronę zła, gwałtownie wybuchnąć i spłonąć, a kiedy indziej negatywne emocje ujawniają się niespodziewanie i cichaczem, konsekwentnie drążą ludzkie serca, zatruwają myśli, determinują zachowania, niestety wykazują się również tendencją do pozostania w człowieku na dłużej.

W wyjątkowy sposób smakuje się powieść Joanny Jax, zanurzamy się w nią zmysłowo, dociera głęboko do naszych serc, angażujemy myśli, tracimy poczucie czasu, trudno jest nam się od niej oderwać. Przyjęłam ją bardzo pozytywnie, niezwykle malowniczo opisywana historia zwykłych a jednocześnie niezwykłych ludzi. Losy bohaterów wydają się nam bardzo bliskie, chętnie śledzimy występujące w nich liczne perturbacje, doskonale odbieramy siłę różnorodnych emocji targających powieściowymi postaciami. Naturalnie, jednych obdarzamy niemal natychmiastową sympatią, drudzy wzbudzają w nas mieszane uczucia, a jeszcze innych traktujemy jak czarne charaktery. Ich fascynujące ścieżki życia wielokrotnie przecinają się, ściśle przeplatają i mocno warunkują wzajemnie. W supłach bogatych zdarzeń i zaskakujących okoliczności z przyjemnością i upodobaniem odnajdujemy uniwersalny wzór ludzkiej natury.

Powieść rozgrywa się na tle bolesnej polskiej historii, wędrujemy od piętnastego do czterdziestego roku dwudziestego wieku. Tragiczne doświadczenia wojenne w kontraście do życia przepełnionego radością i pragnieniami. Trudy, ale i sielskość życia na wsi, małe gospodarstwa i wielki majątek na rubieżach Galicji, Chełmice. Zderzenie obrazu wypełnionej dorożkami i bałagułami przedwojennej Warszawy, potrafiącej się bawić, bogacącej się, przemysłowej, oraz widoku stolicy w gruzach i ruinie, z przerażeniem i cierpieniem malującym się na twarzach jej mieszkańców pospiesznie przebiegających dawnymi ulicami, chowających się w zaułkach, z lękiem spoglądających przez ramię. Fascynująco, że los rozrzuca bohaterów także po świecie, docieramy do Moskwy, Londynu, Fort William, Budapesztu, Belgradu, Split, Casablanki czy Sztokholmu.

Nawet w wypełnionych dramatyzmem czasach miłość odnajduje swoją szansę, jakby wbrew niekorzystnym okolicznościom, pomaga trwać w nadziei i walczyć o marzenia. Udowadnia, że człowiek jest zdolny do wielkich poświęceń, z oddaniem myśli o bliskiej osobie, wykazuje się gotowością do odważnych czynów, o podjęcie których wcześniej siebie nie podejrzewał. Jednak w tragicznych sytuacjach potrafią się również uaktywnić mroczne i ciemne strony natury człowieka, niełatwo nad nimi zapanować. Widzimy, jak życie dwóch przyrodnich braci przyjmuje zupełnie różne odcienie, toczy się w odmiennych kierunkach, jak wiele ich dzieli, jak mocny mur powstaje między nimi. Wkradają się niepożądane powiązania, dochodzą zawirowania ludzkich namiętności, fałszu i pozorów. Z zaciekawieniem obserwujemy, jak zajmująco toczy się scenariusz zdarzeń, zastanawiamy się, czy uda się rodzeństwu nawiązać nić porozumienia, a może wręcz odwrotnie, niechęć, nienawiść i zazdrość zyskają na sile.

Dzięki tej porywającej przygodzie spędziłam sympatyczne i udane spotkanie z książką w ręku. Pierwszy tom zapowiada wciągający cykl powieściowy, bardzo dobre zaczytanie, słodko-gorzką opowieść, intrygującą i bliską sercu zaskakującą zmienność kolei losów. Ciekawa mieszanka charakterów, zależności, uczuć, wiary, nadziei, losowych szans i narzucanych ograniczeń. Zastanawiające, jak często błędy czy potknięcia odległej przeszłości pojedynczych osób determinują losy wielu rodzin? Jak gniew i nienawiść nieustannie współgrają w scenariuszach ludzkich żyć? Z przyjemnością sięgnę po kolejną odsłonę serii, pragnę jak najszybciej dowiedzieć się, dokąd zaprowadzą zawiłe drogi przeznaczenia powieściowych postaci, jakie niebezpieczne szlaki przyjdzie im przecierać, w jaki sposób ich wyjątkowo zagmatwane i złożone relacje rzutować będą na kolejne pokolenia. Niecierpliwie czekam zatem na "Otchłań nienawiści".

bookendorfina.blogspot.com
Autor:
Data: 17.11.2016 12:25
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

SŁODKI ODWET

Międzywojenna Warszawa w oczach wielu przyjmuje wyidealizowany obraz, często kojarzony z głosem Hanki Ordonówny czy tekstami Juliana Tuwima. Okres, w którym nowoczesność śmiało wbija się w szeregi tradycji, wychwalany jest pod względem kulturalnym, ale za scenicznym wizerunkiem często kryje się drugie, bardziej drastyczne tło. Joanna Jax tytułem „Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” podnosi kurtynę nowej historii, której towarzyszy burzliwy nastrój rozpoczynającej się wojny.

Schyłek lat trzydziestych dwudziestego wieku zmusza pozbawione perspektyw pokolenie młodych mieszkańców Chełmic do poszukiwania lepszego jutra w kuszącej rozrywką stolicy. Uzdolniona Hanka Lewin powoli wspina się na szczeblach kariery muzycznej diwy, a jej przyjaciółka, Alicja Rosińska, mozolnie spełnia własne marzenia o poruszaniu męskich zmysłów za pomocą tańca scenicznego. Obie kobiety chcą zamazać pamięć o młodzieńczych miłościach, ale nawet szeroki wachlarz dostojnych amantów nie pozwala im przekreślić wykreowanego dawno uczucia. Julian Chełmicki, którego pragnie rozkochać w sobie Alicja, ma już swoją wybrankę, Adriannę, która zdaje się być idealną kandydatką na jego żonę. Stara miłość Hanki, żydowski kolega Jakub Mozel, pozornie znika z kart powieści, szybko ustępując miejsca innym kandydatom na męża utalentowanej kobiety, ale ślad po nim celowo nie jest zatarty doszczętnie. Stałym towarzyszem czytelnika jest natomiast Emil Lewin, brat Hanki, który dowiaduje się, że jest również przyrodnim bratem bogatego Juliana. Mężczyzna nie może pogodzić się z biedą, jaką zaoferował mu własny ojciec, zamierza więc bezpardonowo utrzeć nosa młodemu bogaczowi i odebrać mu ukochaną narzeczoną. Chwiejny los bohaterów zmienia się diametralnie, gdy na ziemie polskie zaczynają nacierać agresywne wojska niemieckie...

Międzywojenna Warszawa zachęca artystów i kusi wizją scenicznego sukcesu. Łapczywe chwytanie urojonych marzeń staje się celem młodego pokolenia, ale smak kariery czują jedynie wybrańcy. Talent szybko ustępuje miejsca teatralnemu podziemiu, którym rządzi świat wymuszonych namiętności, a rosnąca presja snobistycznego otoczenia sprawia, że najłatwiejszą drogą do wielkiej kariery okazuje się ta prowadząca przez łóżko. Strumień emocji leje się po sercach bohaterów i nie pozostawia złudzeń o ludzkich słabościach, a czytelnik z rosnącym zainteresowaniem obserwuje kolejce sceny. Liryczność fabuły przybiera na sile, gdy brutalna wojna wdziera się do Warszawy i zaczyna kierować wyborami prostych ludzi. Pulsująca życiem stolica przybiera obraz nędzy, którym rządzi egoizm i zwykła pazerność. Joanna Jax śmiało demonstruje waleczną postawę człowieka i pokazuje, jak prymitywna jest moralność w obliczu prawdziwej wojny. Najeżona trudnościami miłość przedziera się przez smutną prozę wojennego życia, ale na jej drodze stoi najgorszy przeciwnik. Kolebka nienawiści potrafi tkwić także w porządnym człowieku i wystarczy iskra złych myśli, aby zabić najpiękniejsze uczucia. Emocjonalny charakter powieści doszczętnie pochłania uwagę czytelnika i nawet drobne przewinienia językowe nie wpływają negatywnie na odbiór tej historii.

Joanna Jax z detalem traktuje chwiejność ludzkiej duszy, a materiałem bazowym do jej opisu są postawy bohaterów, które autorka ubiera w szereg cech, potwierdzających ich niesamowitą autentyczność. Młode pokolenie dosłownie tryska chytrością na lepsze życie, ale każda z przedstawionych postaci ma własny zamysł szczęśliwego dotarcia do materialnej mety. Urażony postawą własnego ojca Emil zdaje się być zawadiaką całej powieści, a jego zachłanny charakter nakazuje mu gonić po trupach do celu. Snobistyczna krew bogacza uzasadnia niektóre z grzeszków młodzieńca, ale dokuczająca mu bieda i zauważalne nierówności społeczne wyzwalają w nim chęć wymierzenia własnej sprawiedliwości. Nieświadoma paskudnej postawy brata Hanka dostaje niepowtarzalną szansę wykorzystania pięknego głosu na warszawskich scenach. Młoda kobieta szybko dogania własne marzenia i chociaż jej kariera ociera się o brutalne realia artystycznego świata, jej decyzje zdają się mieć sensowne podłoże. Większym chaosem może natomiast poszczycić się Alicja, która szczerze wierzy w siłę własnego seksapilu, a jednocześnie nie potrafi przebić się na szczyt kariery tanecznej. Od lat wielbi bogatego Juliana, lecz droga do jego serca wiedzie przez zakazane moralnością szlaki. Julian toczy natomiast wewnętrzną walkę między miłościami swojego życia i nawet trud wojny nie przynosi mu klarownej odpowiedzi na jego rozterki. Każdy z bohaterów toczy bój o lepsze jutro, ale wojenna rzeczywistość przytłacza swoim ciężarem i dusi ochłapy ludzkiej godności.

„Narodziny gniewu” to sugestywny wstęp do poruszającej opowieści, w której czas realizacji przedwojennych marzeń ustępuje miejsca wymuszonym namiętnościom i usilnej walce o przetrwanie. Brzemienna wizja II wojny światowej stawia bohaterów w obliczu najtrudniejszych wyborów, w których łagodny światopogląd przegrywa z żądzą zemsty i zwykłą chciwością. Joanna Jax świadomie wkrada się w tajniki ludzkiej egzystencji, zerka na odwieczną walkę miłości z nienawiścią i pokazuje, jak brutalna rzeczywistość potrafi sterować moralnością człowieka. Przed czytelnikami otwiera się bezlitosny świat intencjonalnych zbrodni, których celem jest pazerność na lepsze jutro, a jedyną kroplą w morzu zdradliwych łez okazuje się wiara w istnienie prawdziwej miłości.

Recenzja opublikowana na stronie: http://www.mozaikaliteracka.pl/2016/11/przedpremierowo-zemsta-i-przebaczenie.html
Joanna Jax - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!