hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Wyszukaj „Odgrodzeni”
Książki
Zabawki
Gry
Puzzle
Papiernicze i szkolne
Muzyka
Audiobooki

Odgrodzeni

Udostępnij
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Oprawa:
Kategoria:
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2022.12.15
15,99
Cena sugerowana przez wydawcę: 22,00 zł

Opis od wydawcy

Odgrodzenie burzy się latami ogromnymi nakładami sił, ale następstwa zmieniają na zawsze. W każdym razie stanowią przełom. Pozytywny, dający wyzwolenie lub negatywny, pożerający ostatnie nadzieje.

Michał Matuszak

AutorMichał Matuszak
WydawnictwoBiałe Pióro
Rok wydania2015
Oprawamiękka
Numer ISBN9788364426377
Kod paskowy (EAN)9788364426377
Data premiery2015.10.10
Data pojawienia się2015.10.10

Produkt niedostępny!

Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.

Średnia ocen:
4,8
Star2Star2Star2Star2Star2
Liczba opinii:
5
Dodaj opinięDodaj opinię
Opinie innych użytkowników:
Zdjęcie użytkownika
Trudne tematy społeczne
2016.09.18 21:13
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Niezbyt gruba książka niesie ze sobą całe pokłady emocji, tematów społecznych, niezauważalnych problemów drugiej osoby. Ten tytuł dzieli się na dwie, w pierwszej chwili niepowiązane, historie. Eryk, to mały sześcioletni chłopiec, który wydaje się miłym, szczęśliwym dzieckiem. Niestety czym bardziej zagłębiałam się w historię, tym bardziej zdawałam sobie sprawę, że rodzina, w której żyje nie jest typowa. Chłopiec w niektórych kwestiach musi szybko dorosnąć, przed czasem odkrywa kwestie, które nie powinny mieć miejsca. Ta historia pokazuje, że pozory normalności pozwalają oszukać bliskich, sąsiadów i społeczeństwo. Problemy, które pojawiają się u dorosłych przenoszone są na dzieci, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami: stają się agresywne i już od początku kierują się tym samym schematem, co rodzice.

Historia Sylwii pokazuje, jak trudno uciec z dysfunkcyjnej rodziny. Bardzo trudne dzieciństwo i brak perspektyw na zmianę życia staje się podwaliną przyszłych dorosłych błędów. Chęć zmiany przyszłości, wybrania nowej ścieżki jest możliwa, ale w przypadku dzieci, które nie mają dobrego przykładu jest to bardzo trudna droga.

Obie historie, choć równie istotne w przekazie, czyta się zupełnie inaczej. Historia Eryka mocno mnie wciągnęła. Razem z nim poznawałam drobne problemy, starałam się zrozumieć co dzieje się z tą rodziną, odkryć skąd agresja i obojętność. Świetny język sprawia, że historia mocno wciąga. Miałabym pewne zastrzeżenia do niektórych przemyśleń małego bohatera, bo choć historia pisana jest z jego punktu widzenia to widać różne wtrącenia pochodzące od autora.

Historia Sylwii, równie emocjonalna, początkowo mniej mnie wciągnęła. Mam wrażenie, że ta część bardzo powoli dochodzi do właściwego tematu, przydałoby się skrócić niektóre kwestie. Po poznaniu całości koncepcja jest zrozumiała, a jednak momentami trochę nudzi.

Autorowi należą się brawa, za tak istotny temat poruszony w tych historiach. Temat wykluczenia społecznego, środowiska, w jakim przyszło żyć bohaterom i samotność, która bije od obydwojga, a która ma na nich niesamowicie duży wpływ. Lektura powala na chwilę refleksji nad przedstawionym tematem i wszystkimi czynnikami, które się pojawiają.

Zdjęcie użytkownika
Odgrodzeni
2016.05.19 10:34
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Odgrodzeni to prawdziwa, bolesna i ujmująca książka. Zmusza czytelnika do wielu refleksji, ukazuje życie społeczne całkiem innego kalibru. Uświadamia, że dzieci nie są niczemu winne i nie powinny być wykluczane z kręgów tylko przez wzgląd na rodziców. Ta książka dostarczyła mi jeszcze czegoś, przekonałam się z niej, że warto mieć oczy szeroko otwarte i reagować na krzywdę dziecka, czasami taki maluch pragnie się wyrwać z rodzinnego otoczenia, ale sam nie jest w stanie wiele zrobić. Polecam tę książkę wszystkim! Nie jest to wielkie tomiszcze, a mała książeczka pełna prawdy i niezrozumiałych codziennych sytuacji.

http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/05/najwazniejsze-sa-autorytety_19.html

Zdjęcie użytkownika
Samotność...
2015.11.22 22:01
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

"Odgrodzeni" to dwie opowieści, dwie części: "Historia małego chłopca" i "Historia dorosłej kobiety". Pierwsza z nich opowiada o Eryku, małym chłopcu z blokowiska, który próbuje znaleźć swoje miejsce wśród kolegów.

"Historia dorosłej kobiety" to historia młodej (trzydziestoletniej), ale ciężko doświadczonej przez los więźniarki i pisarza, który zaprzyjaźnia się z nią korespondencyjnie.

Samotność, to jest prawdziwy „bohater” tej książki. Samotność pokazana dwojako i próby radzenia sobie z nią. Dziecko i kobieta, różni ich wszystko: środowisko w którym przebywają, wiek, płeć, bagaż doświadczeń, pochodzenie – łączy jedno, samotność, wynikająca z braku pozytywnych przeżyć i relacji z innymi osobami, bez przyjaciół i bez wiary na zmianę w swoim położeniu.

Przemoc fizyczna i psychiczna w rodzinie chłopca oraz uwięzienie kobiety stają się drogowskazem do przeżywania własnego, marnego życia. Czy w obecnej sytuacji znajdą choć nikłe światełko w tunelu, na poprawę swojego statusu i stosunków. A samotność obojga nie stanie się niewyobrażalną torturą i udręką.

Odgrodzeni to wyjątkowo piękna historia dwóch osób. Osób w tłumie, choć samotnych i poszukujących rozwiązania na tę okoliczność. To książka, obok której nie można przejść obojętnie. Pozostawiająca trwały ślad w psychice. Długo po jej odłożeniu przeżywa się ją od nowa, a myśli krążące w głowie nie dają spokoju. Wiem jedno, nie chciałabym się znaleźć w położeniu ani tego chłopca, ani tym bardziej tej kobiety.

Odgrodzeni to powieść obyczajowa, ale trzeba dodać, że przeważa podłoże społeczne i psychologiczne. Patologia, przemoc, uwięzienie to składowe tej historii. Historii smutnej w swej samotności.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/11/21/odgrodzeni-michal-matuszak/

Zdjęcie użytkownika
Mocna, ambitna, zmusza do refleksji
2015.11.02 09:00
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

"Gniew to bękart bezsilności, a za nią zaraz wyczekuje reakcja, czyli agresja."

Dawno książka nie dała mi takiej satysfakcji zgłębiania jej. W zasadzie nie można powiedzieć, że się ją czyta, ją się chłonie całą swoją wrażliwością, pełnym wachlarzem emocji, każdym intelektualnym aspektem odbierania ludzkich zachowań. Niezwykle oddziałuje na wyobraźnię czytelnika, wyzwala ogromne pokłady empatii. Bardzo lubię taką bezpośredniość w formułowaniu myśli, pewnej dobitności przekazów, unikania niepotrzebnego owijania w przysłowiową bawełnę, a przez to ubarwiania rzeczywistości czy nadawania jej zbędnego kolorytu. Lektura dla ambitnego czytelnika, mocny bodziec do rozważań o samotności człowieka w świecie realnym i wyimaginowanym, kreowanym na użytek społeczeństwa i ucieczki od bólu, izolacji, niezrozumienia. Należy się nią delektować, chłonąć jej klimat, ulec mu, podążając za narracją i rozszerzając ją, dokładając coś od siebie w swoich przemyśleniach. Poruszona tematyka społeczna poparta jest dużym wyczuciem psychologicznym autora. Drobiazgowość, silne nasycenie emocjami, niezafałszowane docieranie do głębi zrozumienia istoty samotności, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. W sposób zupełnie naturalny zostałam zmuszona przez autora do odbywania wycieczek intelektualnych w celu zrozumienia i zdefiniowania odgrodzenia się ludzi od świata, ale też odgrodzenia się świata od ludzi. "Odgrodzeni" to dwie historie, o małym chłopcu i dorosłej kobiecie. Opowiedziane malowniczo, z ogromną wrażliwością, spostrzegawczością, szczegółowością. W naturalny sposób dochodzimy do źródeł ludzkiego bólu i cierpienia związanych z izolacją społeczną, rodzinną, brakiem wsparcia, zrozumienia, akceptacji. Alkohol, przemoc, tyrania, pokoleniowe przyzwolenie na błędne wzorce modelu rodziny.

Mocno przeżywałam obie historie, jednak ta chłopca najbardziej mnie wciągnęła, a zrobiła to tak skutecznie, że przez kilka dni towarzyszyła mi w codziennym życiu, powracałam do niej myślami, analizując i porównując z historiami znanymi mi z wcześniejszych czytelniczych wędrówek czy z życia realnego. Takich historii chłopca mamy bardzo wiele wokół nas, ale czy je wychwytujemy, zauważamy, zatrzymujemy się na moment, aby zastanowić się co można zrobić, jak pomóc, jak zapobiec? Autor z ogromnym zrozumieniem porusza tematykę określenia własnej tożsamości przez chłopca z rodziny, w której przemoc wydaje się jedynym rozwiązaniem na wszelkie problemy. Jego nastawienie na zadowolenie dorosłych, obwinianie się za zaistniałe sytuacje, poszukiwanie zrozumienia, ciepła, czy chociażby zwykłej rozmowy. A żyje w świecie przemocy fizycznej i psychicznej, wśród najbliższych, którzy nie mają sobie nic do powiedzenia, chyba, że wyzwiska, kłamstwa, kłótnie. A do tego tajemnica związana z pochodzeniem chłopca, o której dowiaduje się ostatni. I gdzie tu miejsce na zrozumienie i kształtowanie własnej tożsamości?

Jak marny wydaje się świat chłopca, w którym jedyną rozrywką jest oglądanie prognozy pogody? Od niej uzależniać własne szczęście, szukać prognoz własnego życia. Wiadomo, że wiosną i latem ojciec jest mniejszym tyranem, wtedy też można wyjść na podwórko i prowadzić życie trzepakowe, jedyna rozrywka, choć też obarczona koniecznością ukrywania własnych aspektów rodzinnych przed kolegami, niemożnością wpasowania się w grono rówieśników. Czy do przemocy można się jedynie przyzwyczaić, nauczyć się z nią żyć? A przecież to emocjonalne doświadczenia rzutujące na całym życiu, także tym dorosłym. Jak tego uniknąć, jak uciec przed modelem przemocy, w którym się wychowaliśmy. Czy będąc samemu doświadczanemu przemocy, można w przyszłości wyeliminować ją z własnego zachowania, wprowadzić inny wzorzec rodzinny, model wychowania dzieci? Czy nadal pozostaje się w słuszności, że tylko przysłowiowe lanie może pomóc dziecku wyjść na ludzi? Sadyzm wobec dziecka i żony, wielka samotność każdego z członków rodziny, ogromna rozbieżność charakterów, nieumiejętność panowania nad własnymi emocjami, impulsywność, porywczość, chęć wyładowania się, odreagowania stresu biciem. "Dobrze by było ulecieć tak, jak ten kurz", być przezroczystym, niewidzialnym. Ból, cierpienie, obojętność bliskich, kiedy największym marzeniem jest móc z nimi porozmawiać. Brak pochwał, czułych gestów, poczucia bycia oczekiwanym, ale za to żyć z wszechobecnym wstydem. Czuję ogromny niedosyt wiedzy, jak potoczą się losy chłopca. I obojętnie, czy wybierze wariant optymistyczny z nadzieją i walką, czy pesymistyczny z poddaniem się życiowej tragedii, w obu przypadkach pragnęłabym jeszcze głębiej zajrzeć do jego duszy.

Historię dorosłej kobiety autor przedstawił w bardzo ciekawej formie listów. Chłonie się ją bardzo emocjonalnie. Wstrząsa i skłania do refleksji nad stereotypami, ogromną chęcią wyrwania się ze środowiska patologicznego. Z dużą wnikliwością i wrażliwością, prezentowane są wybrane aspekty życia więziennego, towarzysząca mu ogromna samotność, oddzielenie od najbliższych, łaknienia codziennego kontaktu z nimi. Rutyna więziennych schematów i wyczekiwanie na odzyskanie wolności, przemożna chęć zmiany życia na lepsze, walka o godność człowieka i jego użyteczność dla najbliższych. Matczyna miłość, która mobilizuje do pracy nad sobą, wykorzystanie czasu spędzanego w więzieniu do szczerych i prawdziwych przemyśleń własnych zachowań i do podsycania wiary, że życie może być pełniejsze, dla siebie, siostry i ukochanego dziecka, że można odzyskać jego wartość. Niesamowicie czyta się te listy, czytelnik podąża tropem tej historii również poza książką, trawi ten temat. Przygląda się walce o poczucie własnej wartości, kiedy wszyscy wokół traktują cię jak trędowatą, bo "przez pryzmat jednego wydarzenia wystawiamy komuś opinię". Odzyskiwanie dumy, przyzwolenie na udzielenie pomocy, oddzielenie się od patologicznej nienawiści, walka ze wstydem, chęcią przezroczystości, trzymania się na uboczu, uciekania przed złem.

Książkę polecam czytelnikom chętnym do intelektualnych podróży, wykazujących się wrażliwością, empatią, chęcią zrozumienia drugiego człowieka i świata, w którym on funkcjonuje. Lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Świetnie się ją czyta, pełen realizm, bez zbędnego kolorytu robi na nas olbrzymie wrażenie. Bardzo się cieszę, że miałam okazję się z nią zapoznać. Zdecydowanie polecam!

bookendorfina.blogspot.com

Zdjęcie użytkownika
"Odgrodzeni" inne spojrzenie na świat.
2015.10.11 09:18
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Mieszkam na zwykłym blokowisku, tak jak mały bohater pierwszej części powieści M.Matuszaka. Co mnie w tym przeraziło? To los tego bohatera, obojętność najbliższej rodziny wobec jego problemów. Siedmioletni chłopiec ukrywa skrzętnie ciemne strony swojej rodziny, z rozpaczą pragnie być akceptowany, garnie się do tych, którzy okazują mu chociaż odrobinę uczucia. Czy tak ma wyglądać dzieciństwo? Rodzina skrywa tajemnice, mroczne tajemnice, alkohol jest na porządku dziennym. na to wszystko patrzy dziecko, w którym tlą się marzenia, ale z czasem umierają wobec brutalnej rzeczywistości. Druga część to opowieść o młodej kobiecie, która zabiła swojego męża, aby ratować siebie. Początkowo jest wszystko dobrze, na świat przychodzi chłopiec. Jednak nadchodzi dzień, w którym coś zaczyna się psuć. Małżonkowie coraz częściej robią sobie na złość, aż dochodzi do zbrodni. Obie części powieści mają wspólny mianownik: pochodzenie bohaterów - margines społeczny. Tzw normalne społeczeństwo nie widzi ich, odgradza się od nich, najlepiej zamieść wszystko pod dywan. Nie widać, czyli problem nie istnieje. Czy tak jest w rzeczywistości? Powieść jest dla czytelnika ambitnego, który chce podczas tej lektury zastanowić się nie tylko nad swoim życiem, ale i nad życiem ludzi mieszkających obok. Na koniec mogę napisać tylko tyle, że czekam na kolejną powieść tego autora. Bo nie mniejsze uczucia wzbudziła we mnie książka "Na marginesie", o podobnym charakterze, która nie rozwiązuje problemów, ale je analizuje i "wywleka" na światło dzienne.

Dodaj swoją ocenę i opinię o „Odgrodzeni”

Twoja ocena
Star0Star0Star0Star0Star0
0,0
Star2Star0Star0Star0Star0
1,0
Star2Star2Star0Star0Star0
2,0
Star2Star2Star2Star0Star0
3,0
Star2Star2Star2Star2Star0
4,0
Star2Star2Star2Star2Star2
5,0

Klienci, którzy kupili „Odgrodzeni“ – wybrali również

Zagadkowe zwierzęta - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 8,00 zł
5,99 zł
Asy różne rasy 2 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Asy różne rasy 2
Dostępny
Produkt dostępny 12 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 6,10 zł
4,99 zł
1 osoba kupiła
Informacja
Natura to zdrowie T.1 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 5,90 zł
4,99 zł
Podstawka korkowa - Lepiej jest dwóm - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Podstawka korkowa - Lepiej jest dwóm
Dostępny
Produkt dostępny 9 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 8,23 zł
6,99 zł
Edulatki. Elementarz 2-latka - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Edulatki. Elementarz 2-latka
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.07.11
Cena sugerowana
przez wydawcę: 13,99 zł
9,99 zł
Edulatki. Ćwiczenia 2-latka - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Edulatki. Ćwiczenia 2-latka
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.05.16
Cena sugerowana
przez wydawcę: 6,99 zł
4,99 zł
Nowa akademia 2-latka. Przeciwieństwa - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 5,99 zł
4,99 zł
13 osób kupiło
Informacja
Nowa akademia 2-latka. Kształty - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 5,99 zł
4,99 zł
11 osób kupiło
Informacja
Wykład anatomii ciała ludzkiego. Zeszyt 1. Wstęp i opis kości wraz z należącymi do nich częściami - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 38,00 zł
31,99 zł
Książeczka edukacyjna do kąpieli E-Edu Nauka liczenia - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
11,99 zł
4 osoby kupiły
Informacja
Zabawki do kąpieli (5 sztuk) - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Zabawki do kąpieli (5 sztuk)
Akuku
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.09.19
16,99 zł
Disney maluch. Elementarz. Zadania 2-latka - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 14,99 zł
11,99 zł
12 osób kupiło
Informacja

Michał Matuszak – pozostałe pozycje

Umowa o pracę sportową - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Umowa o pracę sportową
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2024.03.21
Cena sugerowana
przez wydawcę: 199,00 zł
165,17 zł
Bez wytchnienia - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Bez wytchnienia
Dostępny
Produkt dostępny 21 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 34,00 zł
24,99 zł
Na marginesie - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Na marginesie
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.04.04
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,90 zł
21,99 zł
Wróć do góry