Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Jednostka 731
Hal Gold
Black Weekend z Grupą Wydawniczą Relacja i Mamanią!

Jednostka 731

Nasza cena:
33,52 zł (zawiera rabat 16 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 6,38 zł)
Autor: 

Hal Gold

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania:2015
Oprawa:miękka
Liczba stron:256
Format:13.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:978-83-233-3893-2
Kod paskowy (EAN):9788323338932
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 03.11.2020 16:17)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Jednostka 731 – opis wydawcy

Najokrutniejsze działania podczas wojny prowadzonej w latach 1937-1945 przez Japonię w Azji rozegrały się nie tylko na polu bitwy. Ich miejscem był również tajny ośrodek w Mandżurii. To tam, pod przykrywką uzdatniania wody, miały miejsce niewyobrażalne akty bestialstwa Japończyków. Tam działała Jednostka 731.

Wycinanie organów bez znieczulenia, aborcje wcześniej gwałconych kobiet czy celowe zarażanie dżumą to tylko niektóre z makabrycznych eksperymentów medycznych przeprowadzanych na chińskich więźniach. Tajne japońskie laboratoria, masowo okaleczające żywych więźniów, działały już w latach 30. XX wieku, ale ich wzmożona działalność przypadła na okres II wojny światowej.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor zarysowuje historię tej przerażającej jednostki wojskowej cesarskiej armii Japonii i przedstawia szokujące szczegóły jej działania. Druga część to relacje świadków – byłych członków Jednostki 731, którzy uczestniczyli w prowadzonych tam eksperymentach, i innych osób w różny sposób z nią związanych. Po latach milczenia zdecydowali się oni w latach dziewięćdziesiątych XX wieku wyjawić swoje wspomnienia.

Publikacja Hala Golda to nie tylko opis dramatycznych wydarzeń. To również wyraz nadziei, że wydarzenia, do których Japonia nie przyznała się do dnia dzisiejszego, nigdy się nie powtórzą.

FacebookTwitter
Jednostka 731 - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2015.04.01
Recenzja
Opinie czytelników o „Jednostka 731”
Średnia ocena: 4,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Oczytany.eu, data: 25.02.2020 20:11, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Lekkie rozczarowanie

O Jednostce 731 po raz pierwszy przeczytałem dwa lata temu w książce „Lekarze Hitlera. Zbrodnicza medycyna” Manuela Morosa Peny. Zaskoczyło mnie to, że Azji przeprowadzano pseudomedyczne badania, które okrucieństwem nie ustępowały, a może nawet przebijały dokonania nazistów w obozach koncentracyjnych w Europie. Dlatego od tamtej pory szukałem lektury, z której mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego strasznego miejsca. W końcu udało mi się zdobyć reportaż autorstwa Hala Golda „Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków.”.
Jednostka 731 była tajną komórką wojskową cesarskiej armii japońskiej. Realizowała program badań i rozwoju broni biologicznej i chemicznej, zainicjowany przez generała Shirō Ishii, prowadzony w czasie II wojny chińsko-japońskiej oraz II wojny światowej. W 1931 r. wykorzystując zbrojny incydent, który przeszedł do historii jako incydent mukdeński, wojska japońskie zajęły północno-wschodnią część Chin – Mandżurię. Pod przykrywką jednostki uzdatniającej wodę utworzono w 1932 r. Jednostkę 731. Obóz znajdował się w Mandżurii, w miejscowości Pingfang w pobliżu miasta Harbin. Na więźniach przeprowadzano coraz to nowsze i coraz okrutniejsze metody eksperymentów (Zamrażano i odmrażano ciała przy użyciu różnego rodzaju technik laboratoryjnych. Masowo przeprowadzano wiwisekcje bez użycia znieczulenia i narkozy, przywiązując jedynie jeńca do stołu sekcyjnego. Amputowano kończyny (górne lub dolne), po czym przyszywano je po przeciwnych stronach temu samemu więźniowi lub innym. Kobiety i mężczyzn w różnym wieku i kondycji zakażano chorobami wenerycznymi, jak kiła czy rzeżączka, a następnie sprawdzano, czy nieleczone mogą doprowadzić do zgonu. Zakażano dżumą pchły i zrzucano z samolotów na chińskie miasta powodując znaczne spustoszenia wśród ludności cywilnej.) Pod koniec wojny (gdy do Mandżurii wkroczyły oddziały Armii Czerwonej) wydano rozkaz zniszczenia kompleksu i placówek satelickich oraz likwidacji pozostających przy życiu więźniów, aby zatrzeć ślady eksterminacji. Dużą część więźniów stanowiły kobiety i dzieci. Szacuje się, że w obozie zginęło od 3000 do 20 000 ludzi.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor zawarł historię tego przerażającego miejsca. Na wstępie przedstawił początki japońskich eksperymentów z bronią biologiczną, które doprowadziły do powstania Jednostki 731. Następnie przybliżył szczegóły jej funkcjonowania, a także powiązanych z nią podzespołów. Natomiast w ostatnich rozdziałach, Hal Gold opisał próby zacierania śladów w końcowych tygodniach wojny, a także dalsze losy japońskich zbrodniarzy. Niestety, dzięki zgodzie dowództwa armii Stanów Zjednoczonych, którzy w zamian za informacje na temat wyników badań, pozwolili większości z nich pozostać bezkarnymi (z dowódcą jednostki generałem Shiro Ishii na czele), co nie tylko pozwoliło im cieszyć się wolnością, ale także zrobić kariery. Druga część książki zawiera relacje świadków, osób powiązanych z Jednostką 731: lekarzy, pielęgniarek, pomocników, żołnierzy, a nawet kierowcy. Ludzi, którzy po wielu latach milczenia, zdecydowali się pod koniec swojego życia opowiedzieć swoje wspomnienia. Nie ukrywam, że miałem bardzo duże oczekiwania, co do tych fragmentów, ale niestety trochę się rozczarowałem. Chociaż niektóre świadectwa zawierały tak wstrząsające opisy, że w trakcie ich czytania włosy stawały mi dęba, to forma, w jakich zostały podane, niespecjalnie przypadła mi do gustu. Wspomnienia są dość chaotyczne, urywają się w momentach, w których aż prosiłoby się, żeby je bardziej rozwinąć. Autor skupił się bardziej na historii życia tych osób, a ja jednak chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o samych eksperymentach. Niestety tego mi tu zabrakło.
Końcowej oceny również nie podnoszą zawarte w tym reportażu fotografie. Po pierwsze jest ich dosłownie kilka, a po drugie są tak fatalnej jakości, że w zasadzie mogłoby ich w ogóle nie być. Od książki wydanej w 2015 roku, oczekuję dużo lepszego wydania.
„Obiektem jednego z przeprowadzonych przez niego eksperymentów było trzymiesięczne niemowlę. W rączkę dziecka wbito igłę czujnika temperatury, po czym zanurzano niemowlę w lodowatej wodzie i skrupulatnie odnotowywano zmiany temperatury.”
„Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków.” to dobra lektura. Chociaż porusza niewątpliwie interesujący temat, to forma, w jakiej został on podany, pozostawia sporo do życzenia. Dlatego polecam ją przede wszystkim tym czytelnikom, którzy interesują się tą tematyką, ponieważ obawiam się, że pozostałe osoby, może ta książka znudzić. Ja bardzo się cieszę, że udało mi się w końcu dowiedzieć czegoś więcej na temat japońskich eksperymentów, ale nie zmienia to faktu, że chciałbym przeczytać jakiś inny reportaż, który uzupełni moją wiedzę.
Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu
Klienci, którzy kupili Jednostka 731, wybrali również:
Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej Michael Dylan Foster
Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej
Michael Dylan Foster, 38,81
Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej Zack Davisson
Yurei. Niesamowite duchy w kulturze japońskiej
Zack Davisson, 37,93
Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach Vivien Spitz
Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich ekspery...
Vivien Spitz, 34,93
Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza Patricia Posner
Farmaceuta z Auschwitz. Historia zwyczajnego zbrodniarza
Patricia Posner, 38,63
Kultura japońska Paul Varley
Kultura japońska
Paul Varley, 38,81
Filozofia japońska H. Gene Blocker, Christopher L. Starling
Filozofia japońska
H. Gene Blocker, Christopher L. Starling, 39,73
Sztetl. Rozkwit i upadek żydowskich miasteczek na Kresach Wschodnich Yohanan Petrovsky-Shtern
Sztetl. Rozkwit i upadek żydowskich miasteczek na Kresach Wschodnich
Yohanan Petrovsky-Shtern, 41,92
Historia Okinawy Stanisław Meyer
Historia Okinawy
Stanisław Meyer, 33,52
Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych Song Hongbing
Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych
Song Hongbing, 35,25
Człowiek o 24 twarzach Daniel Keyes
Człowiek o 24 twarzach
Daniel Keyes, 25,94
O północy w Czarnobylu Adam Higginbotham
O północy w Czarnobylu
Adam Higginbotham, 29,99
Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL Jan Głuchowski
Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL
Jan Głuchowski, 27,57
Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS Natalia Budzyńska
Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarz...
Natalia Budzyńska, 27,93
Życie średniowiecznej kobiety Francis Gies, Joseph Gies
Życie średniowiecznej kobiety
Francis Gies, Joseph Gies, 33,03
Z dala od cesarza. Podróże po obrzeżach Chin David Eimer
Z dala od cesarza. Podróże po obrzeżach Chin
David Eimer, 38,81
Kot, który spadł z nieba Takashi Hiraide
Kot, który spadł z nieba
Takashi Hiraide, 25,19
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Poznaj świat niezwykłych zabawek od MGA - obok tej oferty nie można przejść obojętnie!
Ostatnio oglądane
KJednostka 731
KCzuły narrator
KKicia Kocia u dentysty
KPowrót z Bambuko
KŚreżoga
KGorzko, gorzko
KBaśń o wężowym sercu, albo w...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 59
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!