Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 123 162 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 123 162 osób!
Tniemy ceny! Wybrane książki wydawnictwa Muza za 19,99!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Thriller » Wiem o tobie wszystko
Facebook Twitter

Wiem o tobie wszystko

Miniaturka
Nasza cena:
27,93 zł (zawiera rabat 30 %)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 11,97 zł)
Autor: Claire Kendal
Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania:2015
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:416
Format:13.0x20.5 cm
Numer ISBN:9788377588062
Kod paskowy (EAN):9788377588062
Waga:324 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 10.05.2020 00:30)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Wiem o tobie wszystko – opis wydawcy

Wstrząsający thriller psychologiczny dla wszystkich, którym spodobały się Zaginiona dziewczyna i Zanim zasnę.

Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe'a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, on podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie.

Stalking – to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy – lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno.

Opinie czytelników o „Wiem o tobie wszystko”
Średnia ocena: 3,8 na bazie 5 ocen z 5 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 16.04.2015 11:03
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

On wie o tobie wszystko...

Czujesz na plecach jego wzrok, gdy się odwracasz on stoi za Tobą. Jego słowa burzą Twój spokój, a dotyk choć niechciany mrozi krew w żyłach. Jest wszędzie tam gdzie Ty, wyprzedza Cię o krok. Śledzi, nęka i nawiedza w snach. Twoje życie zamienia się w koszmar, tracisz nad nim kontrolę, coraz bardziej zamykasz się w sobie. Uciekasz, choć wiesz że i tak nie zaznasz spokoju. Nie ukryjesz się nigdzie. Uważaj, bo on wie o Tobie wszystko.

''Żaden inny mężczyzna nie zrobi Ci tego, co ja mogę.
Żaden inny nie będzie Cię kochać tak jak ja.”

Clarissa to kobieta w średnim wieku, pracująca na uniwersytecie w Bath. Właśnie rozstała się ze swoim partnerem. Rafe jej uniwersytecki kolega nie zamierza przepuścić takiej okazji. Będąc na bankiecie Clarissa dość mocno się upija, a do domu odprowadza ją właśnie Rafe. Kobieta nie pamięta nic z owej nocy, wie tylko że poszła z nim do łóżka. Od tego momentu mężczyzna zaczyna się narzucać Clarissie, nęka ją i nie daje spokoju. Ma na jej punkcie obsesje i z wielkim zaangażowaniem śledzi każdy jej ruch. Kobieta stara się ignorować mężczyznę, ale czuje że znalazła się w poważnym niebezpieczeństwie. Zaczyna prowadzić pamiętnik w którym opisuje wszystkie zdarzenia związane z Rafe’m. Niestety mężczyzna wciąż jest o krok przed nią.
W międzyczasie Clarissa uczestniczy w rozprawie sądowej, gdzie zasiada w ławie przysięgłych. Rozprawa dotyczy gwałtu na prostytutce.

„Wiem o tobie wszystko” Claire Kendal to debiut i trzeba przyznać że całkiem niezły, jednak do doskonałości niestety mu daleko. Książka określana jest mianem thrillera psychologicznego, poruszającego temat stalikngu. Nie często spotykamy się z tym określeniem, może dlatego że nie jest on zbyt nagłaśniany. Nękanie, śledzenie, niechciane listy, ciągłe telefony i w końcu groźby, to wszystko sprawia że ofiary stalkerów z dnia na dzień czują się coraz bardziej zastraszone i osaczone. Zwykle są to kobiety i najczęściej niestety znają swoich oprawców. Coraz większy strach sprawia że powoli wycofują się z normalnego życia i coraz bardziej zamykają się w sobie. Ucieczka zdaje się być niemożliwa, bo owładnięty obsesją stalker śledzi każdy ich ruch. Bardzo często niestety taka sytuacja kończy się tragicznie, a ofiara z powodu strachu, lub wstydu nie chce prosić nikogo o pomoc, tak naprawdę nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie jej grozi.

Clarissa również zna mężczyznę który ją śledzi i nęka. Rafe ma na jej punkcie obsesje i robi wszystko by zbliżyć się do niej coraz bardziej. Kobieta na początku stara się go ignorować. Nie odpowiada na jego zaczepki, nie odbiera telefonów, a wszystkie prezenty jakie od niego dostaje, zbiera by mogły jej później posłużyć jako dowód. Pisze również pamiętnik, gdzie skrupulatnie opisuje każde spotkanie z Rafe’m. Jednak mężczyzna nie daje za wygraną i coraz bardziej narusza jej prywatność. Posuwa się nawet do gróźb, licząc że kobieta w końcu mu ulegnie. To wszystko sprawia że Clarissa zaczyna się bać. Najczęściej zamyka się w swoim domu, bo tylko tam czuje się bezpieczna. Jej życie to ciągła ucieczka i walka o prywatność. Jednak nic nie może się ukryć przed Rafe’m. Mężczyzna wie wszystko o swojej ofierze i za każdym razem wykorzystuje to przeciwko niej. Clarissa czuje że pętla na jej szyi coraz bardziej się zaciska, musi zacząć działać, bo Rafe nie spocznie dopóki nie osiągnie swojego celu.

Narracja jaką prowadzi autorka na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć ciekawa. Mamy tutaj pamiętnik pisany przez Clarissę i narratora który jest obserwatorem wszystkich zdarzeń. Możemy i wejść w skórę głównej bohaterki i przypatrywać się wszystkiemu z boku. Niestety w praktyce nie działa to zbyt dobrze. Od samego początku nie mogłam się skupić na czytaniu, wciąż gubiłam rytm, a gdy już się zaczytałam w jakiś fragment, ten momentalnie się kończył, na poczet innego już niekoniecznie tak ciekawego. Pamiętnik Clarissy przybliża nam jej uczucia, jej wewnętrzną walkę i strach. Akcja która dzieje się z boku to przede wszystkim proces sądowy w którym uczestniczy kobieta. Sprawa zgwałconej prostytutki w pewien sposób łączy się z jej życiem. Łącząc te dwa elementy i typy narracji, otrzymujemy jeden wielki chaos i zamęt. Jak dla mnie, cały ten wątek z procesem był zbędny i odnoszę wrażenie że sam dziennik Clarissy by wystarczył.

„Wiem o tobie wszystko” porusza ważny i trudny temat jakim jest stalking. To thriller psychologiczny, który niestety ma niewiele z thrillera. Zabrakło mi mocnych wrażeń, szybkiej akcji i dreszczyku emocji. Zamiast tego dostałam dość przeciętną powieść, którą ciężko zaklasyfikować mi do jakiegokolwiek gatunku. Trochę mnie wynudziła i pozostawiła pewien niedosyt, zwłaszcza że spodziewałam się czegoś dużo bardziej spektakularnego. Nie znaczy to że książka jest zła, bo jak na debiut wypada całkiem nieźle, jednak mi niekoniecznie taka forma odpowiada.
Autor:
Data: 13.04.2015 10:56
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Bojąc się cienia...

Sławne osoby często posiadają fanów, którzy przekraczają granice ich prywatności i swobody. „Taka jest cena sławy”, skomentują niektórzy. Ale czy będąc znaną aktorką, nie mam prawa czuć się bezpiecznie w swoim własnym domu? Czy nie mogę wyjść do sklepu, nie będąc narażona na śledzenie przez zapatrzonego we mnie wielbiciela? Jednak nie tylko gwiazdy są ofiarami stalkingu. Ten problem zaczyna dotyczyć również osoby nieudzielające się w sferze publicznej, które chcą pozostać anonimowe. Claire Kendal podjęła temat stalkingu w swojej debiutanckiej powieści, „Wiem o tobie wszystko”.

Rzadko kiedy ludzie cieszą się, gdy zostają powołani do ławy przysięgłych, gdyż perspektywa spędzania wielu godzin na sali sądowej jest dla nich jak kara. Tymczasem dla Clarissy jest dar, który trafia do niej w dobrym momencie. Gmach sądu ma jej dać bezpieczeństwo, które ostatnio zabierane jest jej kawałek po kawałku. Na każdym kroku czuje na sobie spojrzenie Rafe'a, zakochanego w niej mężczyzny. Kobieta zaczyna się bać, a jej oprawca czuje się coraz bardziej bezkarny...

„Wiem o tobie wszystko” to historia kobiety, która pada ofiarą stalkingu. Czuje się słaba, bezbronna, osaczona. Ogranicza kontakty, mieszkanie staje się powoli klatką, w której sama się zamyka. Wszystko to ze strachu przed Rafem, który czeka na nią na zewnątrz, gotowy w każdej chwili zburzyć jej barierę i poczucie bezpieczeństwa. Jego dotyk ją pali, czuje się przez niego brudna, a żaden prysznic nie jest w stanie jej oczyścić. Każde słowo powraca do niej ze zdwojoną siłą. A słów pada wiele... Do tego prezenty, coraz bardziej osobiste, coraz bardziej napawające ją lękiem. Czy ktoś uwierzy jej, gdy zgłosi się po pomoc? Czy jej słowo będzie więcej warte niż Rafe'a?

Powieść Kendal to thriller psychologiczny, w którym wszystko skupia się na nieustającym strachu głównej bohaterki. Autorka poprowadziła narrację na dwa sposoby: trzecioosobową, a także pierwszoosobową – poprzez osobiste zapiski Clarissy. Połączenie tych form dało mi szerszą perspektywę. Wspomnienia Clarissy mogły być subiektywne, wyolbrzymione przez strach, jednak spojrzenie na wydarzenia z boku, a nie oczami kobiety, potwierdzało jej wersję. Była ofiarą, która żyła w ciągłym strachu i walczyła ze swoim prześladowcą o swoje życie, o swoją wolność i prawo do szczęścia. W książce nie było szaleńczych pościgów czy dynamicznej akcji, a mimo to czytałam ją z zainteresowaniem, nie wiedząc co przyniosą następne strony, do czego posunie się zaślepiony mężczyzna.

Autorka sprawiła, iż zastanawiałam się nad losem osób prześladowanych, które boją się własnego cienia. Sprawy nie zawsze są zgłaszane na policję, gdyż brakuje dowodów przeciwko sprawcy. Są pozostawione na własną rękę, stają się nieufne, wszędzie węsząc spisek i zagrożenie. Takie życie w ciągłym strachu i napięciu jest wykańczające. Co ja bym zrobiła na ich miejscu? Czy zdradziłabym najbliższym swoją tajemnicę, a może zatrzymała swój problem dla siebie, udając, że wszystko jest dobrze?

Jest to jeden z lepszych debiutów, jakie miałam przyjemność czytać. Wciągnęłam się w historię, praktycznie nie odrywając się do lektury. Jestem ciekawa co przyniesie przyszłość, jaką następną powieść napisze Claire Kendal. Na pewno z przyjemnością zapoznam się z kolejnym tytułem.
Autor:
Data: 02.04.2015 11:50
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wiem o tobie wszystko

Zawsze jest krok za tobą. O każdej porze dnia i nocy kryje się w pobliżu twojego domu, by nigdy nie spuścić cię z oka. Podąża za tobą niczym cień w drodze na stacji, w drodze na pociąg, na zakupach, spacerze czy w pracy. Powoli zaznacza przynależność do twojego życia, stając się jego integralną częścią. Wie o tobie wszystko. I nie przegapi okazji, by ci o tym przypomnieć. Podrzuca liściki, małe prezenty, których widok boli niemal jak fizyczna rana, grzebie w śmieciach pod domem i czyta korespondencje. Przecież dobrze wiesz, że on wie kim jesteś. Odważysz się szukać pomocy?

Clarissa w jedną noc popełnia błąd, który boleśnie odbije się w następnych miesiącach. Kobieta udaje się na spotkanie autorskie znajomego z pracy, wypija nieco za dużo wina i pozwala się odprowadzić do domu Rafe’owi. Pod pretekstem wypicia kawy, Rafe zostaje na dłużej i spędza noc z Clarissą. Ona z kolei wcale nie robi tego z przymusu, jednak jej przyszły prześladowca o to nie dba. Clarissa staje się niemalże własnością Rafe’a, wyimaginowaną kochanką, która tą pokrętnie zrozumianą miłość musi wręcz przyjąć. Jej adorator jest od tego momentu obecny w każdym momencie jej życia, wystaje długie godziny pod jej drzwiami, stara się przekonać taksówkarzy, że jest jej towarzyszem czy odgrywa scenki, które w oczach przyjaciół robią z Clarissy osobę niespełna rozumu. Bohaterka traci zaufanie do każdej napotkanej osoby, a Rafe osaczając ją coraz ciaśniej, z niepozornego znajomego z pracy przeistacza się w przerażającego stalkera.

„Wiem o tobie wszystko” to niezwykle niepokojąca opowieść o kobiecie, która zmuszona jest walczyć o uwolnienie się spod kontroli stalkera, który przywłaszczył sobie prawo do niej. To debiut Clare Kendal, która, muszę przyznać, wybrała sobie rzadko spotykany temat na powieść. Temat trudny, delikatny, ale jak najbardziej potrzebny i perfekcyjnie wpasowała się w obecne czasy, gdy technologia i wszelkie możliwości jakie mamy, mogą być wykorzystane przeciwko nam. Gdy poznajemy Clarissę, ma ona niecałe czterdzieści lat, jest singielką bez dzieci, ale za to ze złamanym sercem. Pracuje na uniwersytecie w Bath jako sekretarka. Właśnie została rzucona przez Henry’ego, więc przyzwyczaja się do samotności, gdy na horyzoncie pojawia się on. Na imię ma Rafe. Pracuje na tym samym uniwersytecie, co Clarissa. Pojawia się w każdym miejscu, co ona, jest zawsze parę kroków za nią. Niedostrzegalnie, oczywiście. Nie wzbudza podejrzeń w przechodniach. Daje o sobie znać w listach, niewygodnych prezentach, głuchych wiadomościach na sekretarce czy zdjęciach ukrytych w skrzynce na listy. Jego obsesja rośnie z dnia na dzień staje się coraz bardziej przerażająca i natarczywa. Rafe stawia sprawę niezwykle jasno – on nie odpuści. Clarissa rozpoczyna walkę o wolność, skrzętnie przechowując dowody istnienia Rafe’a, dowody stalkingu, którego pada ofiarą. Zbywając go jednocześnie uprzejmością i ignorancją, o czym wyczytała w poradnikach. Kobieta znajdując się w niebezpieczeństwie, pomimo swojej dojrzałości i inteligencji, staje się bezbronna.

Claire Kendal prowadzi narrację na dwa sposoby. W dzienniku, który pisze jej bohaterka, czytamy o wydarzeniach bezpośrednio od niej, co pozwala poznać emocje i myśli samej ofiary. Jednocześnie Kendal opisuje akcję z punktu widzenia osoby trzeciej, przedstawiając nie tylko Clarissę i Rafe’a, ale i regularnie pojawiających się współpracowników bohaterki i jej znajomych, których jednak nie ma zbyt wiele. Kobieta odcina się od nich, nie chcąc, by jej prześladowca wniknął i w ten rejon jej życia. Pamiętnik pisany przez Clarissę jest nie tyle straszny, jak straszny może być horror czy książka Stephena Kinga, ale przeraża pod względem psychologicznym, bo jest niezwykle nasiąknięty pewnym niepokojem, którego sama nigdy nie chciałabym odczuć. Historia ta sama w sobie sprawia, że chcąc nie chcąc, zastanawiam się co ja zrobiłabym na miejscu Clarissy. Przy okazji dochodzę do wniosku, że nigdy, absolutnie nigdy nie chciałabym być uwikłana w taką sytuację. I to siła tej książki. Uświadomić. Zapobiec. Przestrzec.

„Wiem o tobie wszystko” nie zachwyca pod względem budowy czy samego wykonania. Niejednokrotnie wypowiedzi bohaterów wydały mi się infantylne biorąc pod uwagę poważny temat, którego dotyczy powieść. Jednakże ma w sobie pewien niepokój odczuwalny wyraźnie na kolejnych stronach, który obronił całość. Claire Kendal popełniła powieść ważną dziś, mądrą, uświadamiającą, jak to wyżej już zaznaczyłam. W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo wniknąć w czyjąś prywatność, a niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę. Autorka prowokuje do myślenia, stawia wyraźną granicę pomiędzy miłością a przymusem do niej, rzeczywistością a fantazją, prawdą a kłamstwem i wreszcie pożądaniem a seksualną obsesją. Mam szczerą nadzieję, że powstanie jeszcze wiele takich książek, choć może nieco sensowniej ukazujących całą historię.

[jasubiektywnie.blogspot.com]
Autor:
Data: 01.03.2015 17:47
Ocena: 2,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

stalking

Książka krzyczy do mnie, że jest to thriller psychologiczny, więc owocnie zacieram ręce. Ponieważ lubię czytać tematy trudne, które sprawiają, że jestem w stanie wejść w umysł bohaterki, a dodatkowo wydarzenia i sposób przekazania tej historii wpłynie i na mnie. Stalking jest kojarzony w wielkimi gwiazdami, ale to też zwykłe kobiety, które widujesz na ulicy, mogą również się z tym słowem utożsamiać.

Clarissa popełniła błąd, gdyż przespała się z Rafem i od tej pory nie potrafi się od niego uwolnić. Może i pomyślałam, że sama jest sobie winna, ale obraca się ona powoli w przekonaniu, że to on sprawił za pomocą różnych środków, by razem wylądowali w łóżku. Pomimo wszystkiego nic nie tłumaczy zachowania Rafe’a, a to Clarissa stała się ofiarą stalkingu.

Świetnie zakrojona promocja tytułu sprawiła, że doszłam do wniosku, iż muszę zdobyć tę pozycję. Nie zwracałam większej uwagi na recenzje innych, nawet nie interesowała mnie ocena tej książki. Bo gdy tylko zauważyłam zdanie, iż jest to thriller psychologiczny wiedziałam, że chcę poznać tę historie i jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy uznałam, że książka jest po prostu średnia.

Od samego początku miałam niebywały problem z odbiorem tej pozycji. Język i sposób ekspresji treści jest dla mnie odrobinę za trudny, nie w sensie wyrafinowanego języka, lecz konstrukcji zdań i przeżyć. Po prostu czasami było ciężko przebić się przez te zlepki liter, by dostrzec w niej tę historię, po którą chciałam początkowo sięgnąć. Z każdą kolejną stroną pozycja wydawała się przewidywalna i zarazem kompletnie mi obojętna. Zaczęłam dostrzegać, że nie tego się spodziewałam i zbytnio nie rozumiem zachwytu nad książki Pani Kendal.

Największym problemem był dla mnie początek, który wrzucał w czytelnika wiele informacji poprzeplatanych różną narracją. W mózgu po prostu powstała mi sieczka. Gdyż z jednej strony mamy narrację trzecioosobową, jak i znajdziemy tutaj również zapisy z dziennika, czyli de facto narrację pierwszoosobową. Te przeplatanie nie wypadło dobrze i sprawiło dla mnie wrażenie chaosu. Myślę, że ciekawie byłoby przeczytać wyłącznie przemyślenia Clarissy, to mógłby być ogromny plus dla historii.

Fakt, temat jest trudny, ale jest jak każdy inny, jeżeli dotyka danej społeczności. Sama znam osobę, która musiała się zmierzyć z danym tematem, lecz to nie sprawia, że samo napisanie o tym książki już czyni z niej arcydzieło. Bo to sposób przekazania danej historii gra tu główne skrzypce. W tym przypadku Autorka powinna postawić na czystą psychologię tego zagrania, lecz czasem treść była jak leniwe kluski, która nie zachwyca, a wręcz nudzi.

Pomyślałam nawet sobie, że skoro tak często nie zagłębiam się w tym gatunku, to pozycja wyda mi się ciekawa, przekona mnie do tego debiutu. Lecz stało się całkowicie inaczej. Ja po prostu w książkach szukam mocnych wrażeń, nieszablonowych bohaterów i w szczególności nieprzewidywalnej akcji, a tutaj wszystko jest szablonowe, brak jakichkolwiek wrażeń i akcja jest tak przewidywalna, że bardziej już być nie może. Sam temat historii nie może być wyznacznikiem dobrej książki, dlatego za całokształt, nie polecam tej pozycji.
Autor:
Data: 23.02.2015 12:42
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Stalking i jego okrutne oblicze

Idziesz ulicą i czujesz na sobie jego wzrok. Udajesz, że go nie zauważasz, ignorujesz go, ale ostatnio jest on partnerem twojej codzienności, niechcianym, ale tak bardzo wyraźnym. Uciekasz do domu, kryjesz się w nim niczym w fortecy, lecz poza jego murami jesteś jak w więzieniu, splątana kajdanami odebranej wolności, bo zacieśnione strachem życie nie jest już tym czymś, czym było. Spoglądasz przez okno i widzisz jego cień. Patrzy wprost w twoje okno, wyraźnie dając znać, że jest i nie zamierza odejść…
To krótkie wprowadzenie, wyrywkowy obraz sytuacji, to zjawisko stalkingu, o którym mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Kiedyś niezdefiniowane, teraz unaocznione, okazuje się ludziom bliższe, aniżeli mogłoby się wydawać, bo jak wykazują badania, aż 10% Polaków pada jego ofiarą. „Złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu” – właśnie tak wygląda obecnie definicja zjawiska stalkingu. Brzmi nie do końca groźnie i jakoś tak mało dramatycznie, a jednak dotyczy ogromnej krzywdy ludzkiej, która może prowadzić nawet do czyjeś śmierci. Tym razem uwagę na ów problem zwróciła Claire Kendal w książce „Wiem o tobie wszystko”. Ta powieść, klasyfikowana do grupy thrillerów psychologicznych, wprowadza czytelnika w świat ofiary, zagłębiając się w jej poraniony i skrzywdzony umysł.

Clarissa, dziewczyna z planami na szczęśliwe życie, od pewnego czasu nie jest w stanie funkcjonować normalnie. W każdym miejscu, gdziekolwiek tylko się pojawi, czuje na sobie wzrok mężczyzny, który maniakalnie za nią podąża. Rafe – bo tak ma na imię jej prześladowca, z grona licznych, otaczających go kobiet, wybrał właśnie ją i to ona stała się ofiarą jego chorej miłości. Kobieta zdaje sobie sprawę z konsekwencji ogromnego błędu, który kiedyś popełniła. Noc spędzona z Rafe’m była początkiem lawiny późniejszych nieszczęść, które wydają się nie mieć końca. Prezenty, liściki, wyznania, które z pozoru wydają się oznaką niespełnionej, ale prawdziwej miłości, z czasem zaczynają przerażać, bo jak się okazuje, mężczyzna WIE O NIEJ WSZYSTKO. Rafe nie zamierza przestać i posuwa się coraz dalej, próbując przekonać Clarissę do tego, że nie tylko on kocha ją, ale także i ona jego. Zaś sposoby, które starannie sobie selekcjonuje, stają się prawdziwym zagrożeniem. Czy śmiertelne uczucie może okazać się zabójcze?

„ – Zmieniłam numer. Z twojego powodu. Nie chcę mieć z tobą nic wspólnego. Mówiłam ci to z milion razy.
- Zaglądałem do wszystkich sal rozpraw w gmachu, aż cię odnalazłem.
Kręcę powoli głową.
- Nie widzisz, że to nie jest normalne?
- Nie. Nie widzę. To pokazuje, jak wiele dla mnie znaczysz.”

„Wiem o tobie wszystko” to opowieść o zwykłej kobiecie, która niczemu winna, staje się ofiarą maniakalnej miłości prowadzącej do wyniszczenia. A wszystko przez to, że na jej drodze stanął Rafe, którego obsesja na punkcie Clarissy zaczyna znacznie wykraczać poza granice normalności. Kobieta otrzymuje od niego prezenty i listy, które jasno dają jej do zrozumienia, iż mężczyzna ją śledzi. Zaczepki, nieustanne nagabywanie, z czasem stają się coraz groźniejsze, bo cierpliwość natrętnego prześladowcy także się kończy. Jeśli zaś nie dostanie tego, czego chce, weźmie to sobie siłą.

Narracja powieści prowadzona jest na dwa sposoby, dzięki czemu całej sytuacji możemy przyjrzeć się nieco dokładniej i tym samym, mocniej zagłębić się w psychikę głównej bohaterki. Część tekstu ma formę bezpośredniego zwrotu ofiary do jej oprawcy, w którym Clarissa dokładnie tłumaczy i wylicza wszystkie straszne przeżycia, jakie zafundował jej Rafe. Jest to jakby forma prowadzenia pamiętnika i wspomnień, które w zasadzie nie musiałyby zostać spisane, gdyż z pewnością nigdy nie odejdą z jej pamięci. Tutaj czytelnik ma więc okazję wniknąć w postać bohaterki, zobaczyć to, co siedzi w jej głowie, poczuć strach, który ją ogarnia i wspólnie przejść przez każdą, trudną sytuację. Druga część tekstu to z kolei narracja trzecioosobowa. Clarissa, jako członek ławy przysięgłych, uczestniczy w procesie sądowym zgwałconej dziewczyny, uzależnionej od narkotyków. Niełatwa rozprawa ma dla niej szczególny wydźwięk, ponieważ ta sytuacja jeszcze bardziej przypomina bohaterce o całym przekleństwie nękającym jej życie.

„Najzwyklejsze rzeczy, które ludzie robią przez cały czas. Nie mogę już spotkać się z przyjaciółką na kolacji. Wystawianie śmieci przestało być dla mnie rzeczą oczywistą.”

Książka uświadamia nam to, jak strasznym zjawiskiem jest ów stalking. Chociaż nie zawsze prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia, wyniszcza psychikę doszczętnie, pozbawiając ludzi szans na szczęśliwą, zwykłą codzienność. Zostawia także niezniszczalny ślad, rysę na umyśle, bo człowiek nie jest już potem w stanie zaznać spokoju. Długotrwały i uzasadniony lęk przeszłości nie odchodzi bowiem tak łatwo. Najgorsze jest jednak to, że w tym przypadku tak trudno udowodnić komuś bycie jego ofiarą. Dręczeni ludzie są więc nieraz bezsilni i zmagają się z problemem sami, coraz bardziej popadając w strach i depresję.

„Policja nie może podjąć działań, o ile nie ma dowodów, że popełniono przestępstwo.”

„Jeśli macie wspólnych przyjaciół, on może nastawić ich przeciwko tobie, lekceważąc twoje niepokoje albo twierdząc, że zachowywałaś się wobec niego w nierozsądny sposób.”

Jakie są moje osobiste uczucia związane z tą książką? Sądzę, że była całkiem interesująca. Nie spotkałam jednak w niej szokujących wydarzeń, bo miarowa akcja toczyła się jednostajnym rytmem. Być może słowo thriller, w tym wypadku, to zbyt dosadne określenie, bo drastycznych scen tutaj niewiele. Wcielając się jednak w sytuację bohaterki uświadomiłam sobie to, że chociaż z pozoru stalking nie sieje wielkiej grozy, na dłuższą metę jest czymś strasznym i może doprowadzić do poważniej i nieodwracalnej w skutkach tragedii.

Claire Kendal, to debiutantka, która w mojej ocenie, poradziła sobie naprawdę dobrze. Przedstawiła istotny problem zwracając uwagę na jego konsekwencje. Miała ciekawy pomysł i zaprezentowała go w oryginalny sposób. Chociaż podczas czytania momentami czułam małe znużenie, całość oceniam pozytywnie. Polecam tym, którzy nie słyszeli jeszcze o stalkingu, a chcieliby go poznać od tej praktycznej strony, pozostając jednak bezpiecznym. Dzięki tej książce można się sporo nauczyć i zrozumieć to, że słysząc wołanie o pomoc, należy na nie zareagować.

„A ja już wiem, że każda opowieść ma prawdziwą nazwę. Wolałabym, żeby nazwa tej historii mogła być inna, ale nic tego nie zmieni. Ta opowieść to Wiem o tobie wszystko.”
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!