Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Opowiem ci mroczną historię
Stefan Darda
Cała oferta Wydawnictwa Edgard 40% taniej!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Horror » Opowiem ci mroczną historię

Opowiem ci mroczną historię

Nasza cena:
26,18 zł (zawiera rabat 25 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 8,72 zł)
Autor: 

Stefan Darda

Wydawnictwo: Videograf II
Rok wydania:2014
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:328
Format:13.5x21.0cm
Numer ISBN:9788378353430
Kod paskowy (EAN):9788378353430
Waga:349 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 09.11.2018 12:40)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Opowiem ci mroczną historię – opis wydawcy

Pierwszy zbiór krótszych tekstów jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy. W publikacji można znaleźć opowiadania, które czytelnicy mogli poznać już wcześniej - jak choćby nominowane do Nagrody Zajdla "Ostatni telefon" i "Spójrz na to z drugiej strony" czy tytułowe "Opowiem ci mroczną historię", opublikowane wcześniej w jednej z polskich antologii grozy oraz za granicą. Zbiór zawiera też teksty nigdzie wcześniej niepublikowane, jak chociażby utwór "Nika", w którym Stefan Darda mierzy się ze znaną ze słowiańskiej mitologii postacią wampira, czy opowiadanie "Pierwsza z kolei" - poruszający formą i przerażający realizmem tekst niezawierający wątków fantastycznych.

FacebookTwitter
Opowiem ci mroczną historię - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2014.10.03
Recenzja
Opinie czytelników o „Opowiem ci mroczną historię”
Średnia ocena: 4,8 na bazie 4 ocen z 4 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: PrzyKawieZKsiazka, data: 03.01.2018 20:30, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"OPOWIEM CI MROCZNĄ HISTORIĘ. ZBIÓR OPOWIADAŃ GROZY" STEFAN DARDA

Opowiem ci mroczną historię to pierwszy w dorobku pisarza zbiór opowiadań, który zawiera dziewięć utworów. Pojawia się pytanie, czy wielbiciele klasycznej literatury grozy będą usatysfakcjonowani utworami, gdzie elementy nadprzyrodzone pojawiają się dość marginalnie, raczej powiedziałbym jako ozdobnik fabuły, niż mający istotny wpływ czynnik na jej przebieg. Dreszcz emocji wywoływany jest przez sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu w rzeczywistości.

Kolejność opowiadań nie jest przypadkowa, z wyjątkiem jednego. W Przedmowie autor wyjaśnia nam pobudki, którymi kierował się w trakcie sześciu lat tworzenia zbioru. Bardzo trudno jest napisać traktat o złu, które się w nas czai. Łatwiej to wszystko zrzucić na zmory. Demonizując noc, zapominamy, że jest ona tylko nocą. To, co sprawia, że się jej boimy - jest w nas samych.

Czytając kolejno utwory widać, że warsztat pisarski autora rozwinął się przez te kilkadziesiąt miesięcy. Przyznam się, że w pewnym momencie jednak da się zauważyć spadek jakości - dwa opowiadania wydały się zbyt "przegadane", objętość tekstu do zawartej historii była zaburzona. Jedno z opowiadań było także zbyt przewidywalne, co sprawiło, że oczekiwanie na moment kulminacyjny nie wywoływało już efektu "wow".

Posłowie, które czytamy na samym końcu wyjawia kilka prawd. Jeżeli jeszcze wrócę do czytania tej książki, muszę je zweryfikować. Czytanie opowiadań Dardy jest nieco bolesne, bo odziera człowieka z jego kalekiego społeczeństwa, obnaża zło, podłość i zawiść. Wszystkie te cechy nosi w sobie człowiek. Czytając książkę warto pamiętać o jednym - każdy z nas ma mroczną stronę, która pozwala tworzyć nam własne, mroczne historie.
Autor: ksiazkarnia.blog.pl, data: 08.09.2015 11:02, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

OPOWIEDZIAŁ 9 MOCNYCH HISTORII

Każdy autor, który doczekuje się gatunkowej szufladki i staje się ceniony w tym, co robi, prędzej czy później zmierzyć się musi z różnymi aspektami swojego gatunku. I na każdym polu z nim związanym, znaleźć spełnienie. Darda, człowiek, który bez dwóch zdań zasługuje na miano jednego z mistrzów polskiej literatury grozy, napisał już powieść samodzielną, napisał też cykl, teraz nadeszła pora na zaprezentowanie krótkich form i tego, jak sobie z nimi radzi. A jak sobie prowadził?

Był czas, kiedy moja przygoda z literaturą ograniczała się do magazynów z fantastyką. Odrzucałem jednak większość SF, odtrącałem Fantasy, pochłaniałem natomiast horror. I było to coś cudownego. Opowiadania bliższe zawsze były filmowej grozie, którą oglądałem obsesyjnie, nie bawiły się we wprowadzenia, atakowały od razu zmysły, epatowały tak brutalnością, jak i klimatem. Uwielbiałem tą bezkompromisowość, ale od dawna jej nie doświadczałem. Wystarczyło jednak kilka pierwszych zdań „Opowiem ci…”, akapit czy dwa, bym poczuł się nie tyle jak w domu, ale jak ten dzieciak jeszcze przecież, który dopiero horror odkrywał, i z miejsca zachwyciłem krótkimi formami Dardy.

Opowiadania, które serwuje nam autor na łamach tego tomu, po części znane już wcześniej, po części zupełnie nowe, to wiwisekcja najróżniejszych naszych lęków. To tu bohater pracujący w radiu, dostaje telefon od słuchaczki, która przez jego słowa popełnia samobójstwo na antenie, tu spotykamy wampira, czy dostajemy gwiazdkową propozycję zarobienia dwóch dych. Jest i klimat i groza, jest także niepokojąca psychologia czy zło jak najbardziej ludzkie. To, które drzemie w nas samych. Zło i mrok, te, które każą nam stanąć na krawędzi, spojrzeć w dół i zrobić krok w przód, te, przez które chwytamy za katanę i ostrym cięciem chcemy rozwiązać nasze problemy.

Co najważniejsze jednak, Darda autentycznie przejmuje czytelnika. Bohaterami, tym, co ich spotyka i tym, co tkwi im w głowie. Realizmem i realnością. Podaje to wszystko lekkim stylem, ale lekkość nie odbiera całości należytej wagi. Całość tą zaś uzupełnia genezą powstania poszczególnych tekstów, a wisienką na torcie staje się staranne wydanie z rewelacyjną okładką Dariusza Kocurka.

Dlatego finalna ocena, będzie oceną, jakiej nie dałem żadnej książce grozy od baaaardzo dawna, 8/10 gwiazdek. I dlatego też nie powinno Was zaskoczyć, że będę Was zachęcał, namawiał, do sięgnięcia po „Opowiem ci mroczną historię”, jeśli tylko mroczne historie lubicie. Ja bawiłem się rewelacyjnie i wiem, że jeszcze nie raz powrócę do poszczególnych tekstów zbioru, żeby po raz kolejny przeżyć te emocje. Polecam, gorąco, mocno, a wydawnictwu Videograf składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Autor: Immortalon, data: 27.01.2015 09:15, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Świetna antologia!

Po udanym debiucie w postaci Domu na wyrębach oraz niezwykłej, bestsellerowej serii Czarny Wygon, Stefan Darda postanowił sprawdzić się jako twórca krótkich form literackich. W tym celu zebrał powstałe na przestrzeni ostatnich kilku lat opowiadania kompilując całość w zgrabny tom.
W efekcie do rąk czytelników trafiła antologia Opowiem ci mroczną historię, która sprawia, że Darda przestaje być postrzegany tylko i wyłącznie jako specjalista - powieściopisarz.

Pierwsze co rzuci się w oczy osobom czytającym Opowiem ci mroczną historię, a jednocześnie znającym poprzednie książki autora to fakt, iż historie zawarte w antologii prezentują odmienne aspekty i motywy od tych, które można zaobserwować w czasie lektury chociażby Czarnego Wygonu. W potężnej przedmowie autor wyjaśnia pobudki którymi kierował się podczas pisania kolejnych opowiadań, co zdecydowane pomaga zrozumieć jego intencje. Poprzez Opowiem ci mroczną historię Darda chciał nas nie tylko nastraszyć, ale również uczulić na pewne sprawy, stając się niejako typem literackiego moralizatora.

Podobnie jak ma się to w przypadku znakomitej większości antologii opowiadań także i tutaj można zauważyć jakościowe różnice będące wyznacznikami nie tylko zmieniającego się stylu pisarza, ale również progresu jaki nastąpił w ciągu sześciu lat tworzenia kolejnych historii, w czasie których Darda szlifował swój literacki kunszt.

Opowiadania zawarte w omawianym zbiorze zabierają czytelnika w prawdziwą podróż. Nie tylko tę rzeczywistą, związaną z polskimi realiami wsi i miast, ale również tę symboliczną, w której kolejne ścieżki wyznaczane są poprzez bogatą sieć charakterów i osobowości poszczególnych bohaterów, z którymi dane będzie się zapoznać czytelnikowi. A tych jest całkiem sporo. Stefan Darda przygotował nam bowiem całe studium natury człowieka, jego mrocznych żądz, chęci zemsty, woli przetrwania czy też po prostu dręczących duszę wyrzutów sumienia.

Każda z historii zaprezentowanych w zbiorze uderza właśnie w taki jeden, konkretny punkt. Jak już napisałem wcześniej, znajdziemy w nich pewien wątek pouczająco-moralizujący, który jest obecny niemal w każdym z opowiadań. Można wręcz powiedzieć, że w Opowiem ci mroczną historię żywy trup, wampir czy też wisielec potrafią zmusić człowieka do refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem.

Czy więc możemy omawianą pozycję nazwać mianem horroru moralizującego? Jak najbardziej, albowiem jest to książka, która łączy czytelniczą satysfakcję zbioru klawych historyjek grozy, z konkretnym, dosadnym przesłaniem skierowanym do każdego. A przecież takie książki smakują najlepiej.

Po więcej zapraszam na:
http://sniacy-za-dnia.blogspot.com/
Autor: Radosław [recenzjeoptymisty.blogspot.com], data: 21.01.2015 17:07, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Opowiem ci mroczną historię

Stefan Darda to autor, którego podziwiałem, podziwiam i zapewne podziwiać będę, za wiele rzeczy. Gdyby przyszło mi wymieniać je wszystkie po kolei, pewnie nie wystarczyłoby palców u rąk i nóg. W tej recenzji postaram się skupić na tych głównych elementach, które sprawiają, że Darda został uznany za najwybitniejszego autora w swoim gatunku. Teraz, kiedy trzymam w rękach swój egzemplarz najnowszej i pierwszej antologii autora, której nadano nad wyraz tajemniczy tytuł i która nadal pachnie nowością, z ręką na sercu mogę powiedzieć, że Darda spisał się na medal. Po raz kolejny udało mu się sprawić, że każde skrzypnięcie wydaje się podejrzane, a podążający za nami cień nader ruchliwy...

Chwalenie, (bo cóż innego można w takim przypadku robić?) zacznę do podziwu dla autora za niesamowitą pieczołowitość i cierpliwość w tworzeniu mrocznych historii. Każdy bohater i miejsce zostały opisane z myślą o detalach, o których nawet byśmy nie pomyśleli, a które znacznie ułatwiają wyobrażanie sobie przedstawianych miejsc i postaci. Darda ma nad słowami taką władzę, że w jego opowieściach jedno słowo kryje w sobie o wiele więcej treści niż mogłoby się wydawać. Najlepsze jest to, że czytelnik z łatwością odgaduje, co autor miał na myśli. Największe jednak wrażenie sprawiło na mnie pewne zdanie zawarte w posłowiu. "W ramach przygotowywania się do pisania tego tekstu odwiedziłem stację Tarnów Mościce, żeby przekonać się, czy odległość od drzwi do słupów trakcyjnych jest taka, aby nie zarzucono mi nieścisłości w kluczowej scenie". Jak dla mnie jest to wystarczający fakt na to, iż Darda przykłada się do swojej roboty i pragnie, aby była ona dopracowana w najmniejszym szczególe. Trzeba przyznać, że to się autorowi udało.


Najwięcej strachu i emocji, których ciężko było utrzymać na wodzy, zaznałem podczas opowiadania... "Spójrz na to z drugiej strony". Nie mogę zdradzić, co działo się na stronicach zadrukowanych tą historią, ale mogę powiedzieć Wam jedno - Stefan Darda albo jest niewiarygodnie utalentowany, albo po prostu ma nie po kolei w głowie (nie mając niczego złego na myśli). Pomysły na takie historie muszą mieć swoje źródło w czyjejś wyobraźni, tak więc boję się pytać, co w wyobraźni Dardy dzieje się jeszcze. Jeżeli kiełkują tam pomysły na podobne, mroczne historie, nie mogę się doczekać dnia, w którym autor przeleje je na papier. O ile wcześniej ktoś nie uzna straszenia i wymuszania w ludziach tak gwałtownych emocji za nielegalne.

Historia ta zaskarbiła sobie moją sympatię dzięki klimatowi. Chociaż akcja toczy się w miejscach normalnych, codziennych, już od samego początku czujemy, że za chwilę coś się stanie. Coś okropnego. Niesamowite, jak autor potrafi stopniować to napięcie. Czytelnik nawet nie zauważa, że z każdą kolejną stroną kołdra wędruje bliżej oczu, a w pewnym momencie ma niepowstrzymaną ochotę zakryć oczy rękoma. Nieźle się przestraszyłem podczas tej akcji, ale i tak, to zakończenie wbiło mnie w fotel i sprawiło, że szczęką opadłą niżej niż przewidują to wszystkie prawa natury. Darda traktuje czytelnika "po brutalnemu" nie dając złudzeń na szczęśliwe zakończenie...


Wisienką na tym mrocznym torcie, było ostatnie opowiadania, zatytułowane "Pierwsza z kolei". Historia wcale nie zaczyna się jakoś przerażająco, ale to tylko pozory. Historia jest okropna, a najbardziej ze względu na to, że nie zawarto tu żadnych elementów fantastycznych. Podobna akcja mogłaby rozegrać się chociażby teraz, chociażby z naszym udziałem. Spotykamy tu wyrazistych bohaterów, których jest niewiele, co sprzyja polubieniu jednego z nich. Nie chce Wam niczego zdradzać, bo zepsułbym całą zabawę, ale jednego możecie być pewni. Będziecie zszokowani i przerażeni.

Niesamowitymi opowiadaniami są również "Nika" i tytułowe "Opowiem ci mroczną historię". Klimat podobny jak w serii o "Czarnym Wygonie". Z chęcią powróciłem do świata o podobnej atmosferze i poznałem autora z innej strony. Tę właśnie stronę polubiłem. Chociaż, jak sam Darda powiedział, ciężko dodać do znanych już dobrze demonów coś od siebie. Jednakże jemu znowu udało stworzyć się coś wyjątkowego. Nika to powiew świeżości w tym gatunku. Podobnie jak "Opowiem ci mroczną historię".

Całość recenzji:

http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2014/12/stefan-darda-opowiem-ci-mroczna-historie.html
Stefan Darda
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Wyręby. Tom 1. Dom na wyrębach Stefan Darda
Wyręby. Tom 1. Dom na wyrębach
Stefan Darda, 26,18
Cymanowski młyn Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda
Cymanowski młyn
Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda, 27,68
Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy Stefan Darda
Opowiem ci mroczną historię. Zbiór opowiadań grozy
Stefan Darda, 29,93
Pakiet Cyklu Wyręby. Dom na Wyrębach / Nowy Dom na Wyrębach / Nowy Dom na Wyrębach II Stefan Darda
Pakiet Cyklu Wyręby. Dom na Wyrębach / Nowy Dom na Wyrębach / Nowy Dom...
Stefan Darda, 51,75
Zabij mnie, tato. Audiobook Stefan Darda
Zabij mnie, tato. Audiobook
Stefan Darda, 20,96
Pakiet Cyklu Wyręby: Dom na Wyrębach / Nowy Dom na Wyrębach I / Nowy Dom na Wyrębach II Stefan Darda
Pakiet Cyklu Wyręby: Dom na Wyrębach / Nowy Dom na Wyrębach I / Nowy D...
Stefan Darda, 59,25
Wyręby. Tom 3.  Nowy dom na wyrębach 2 Stefan Darda
Wyręby. Tom 3. Nowy dom na wyrębach 2
Stefan Darda, 26,18
Nowy dom na wyrębach II Stefan Darda
Nowy dom na wyrębach II
Stefan Darda, 26,18
Bisy II. Audiobook Stefan Darda
Bisy II. Audiobook
Stefan Darda, 20,96
Pakiet Czarny Wygon Stefan Darda
Pakiet Czarny Wygon
Stefan Darda, 74,93
Czarny wygon. Tom 2. Starzyzna Stefan Darda
Czarny wygon. Tom 2. Starzyzna
Stefan Darda, 24,68
Czarny Wygon Bisy Darda Stefan
Czarny Wygon Bisy
Darda Stefan, 24,68
Czarny Wygon Bisy II Darda Stefan
Czarny Wygon Bisy II
Darda Stefan, 24,68
Czarny Wygon. Tom 1. Słoneczna Dolina Stefan Darda
Czarny Wygon. Tom 1. Słoneczna Dolina
Stefan Darda, 24,68
Wyręby Darda Stefan
Wyręby
Darda Stefan, 44,25
Nowy dom na wyrębach Darda Stefan
Nowy dom na wyrębach
Darda Stefan, 22,46
Dom na wyrębach. Audiobook Stefan Darda
Dom na wyrębach. Audiobook
Stefan Darda, 20,96
Nowy dom na Wyrębach Stefan Darda
Nowy dom na Wyrębach
Stefan Darda, 26,18
Pokłosie. Wydanie II Stefan Darda, Kacper Kotulak, Paulina Król, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Pokłosie. Wydanie II
Stefan Darda, Kacper Kotulak, Paulina Król, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla, 22,50
Zabij mnie, tato. Audiobook Stefan Darda
Zabij mnie, tato. Audiobook
Stefan Darda, 20,96
Dom na wyrębach Stefan Darda
Dom na wyrębach
Stefan Darda, 22,43
Zabij mnie, tato Stefan Darda
Zabij mnie, tato
Stefan Darda, 26,18
Czarny wygon. Bisy II. Audiobook Stefan Darda
Czarny wygon. Bisy II. Audiobook
Stefan Darda, 18,71
Opowiem ci mroczną historię. Audiobook Stefan Darda
Opowiem ci mroczną historię. Audiobook
Stefan Darda, 18,71
Czarny Wygon. Bisy 2 Stefan Darda
Czarny Wygon. Bisy 2
Stefan Darda, 19,08
Czarny wygon 3. Bisy. Audiobook Stefan Darda
Czarny wygon 3. Bisy. Audiobook
Stefan Darda, 18,75
Starzyzna. Tom 2. Audiobook Stefan Darda
Starzyzna. Tom 2. Audiobook
Stefan Darda, 15,00
Słoneczna dolina. Tom 1. Audiobook Stefan Darda
Słoneczna dolina. Tom 1. Audiobook
Stefan Darda, 15,00
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Książki z Wydawnictwa W.A.B. 40% taniej!
Ostatnio oglądane
KOpowiem ci mroczną historię
KBecoming. Moja historia
KPozwól mi wrócić
KBecoming. Moja historia
KDieta warzywno-owocowa dr Ew...
KMądre bajki
KSiedem Sióstr. Tom 5. Siostr...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Awangarda - 508
Blues - 504
Country - 181
Dubstep - 287
Etniczna - 241
Filmowa - 608
Hardcore - 189
Hip-hop - 1147
Jazz - 2407
Kabaret - 45
Klasyczna - 3452
Pakiety - 79
Pop - 8739
Punk - 446
Religijna - 214
Retro - 37
Rock - 6470
Soul - 140
Swing - 17
Gry - 109
© 2006-2019 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!