Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 147 320 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 147 320 osób!
Skorzystaj z rabatu do 35% na całą ofertę wydawnictwa Wilga!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Historyczna » Imaret. W cieniu zegara
Facebook Twitter

Imaret. W cieniu zegara

Miniaturka
Nasza cena:
28,73 zł (zawiera rabat 28 %)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 11,17 zł)
Autor: Yiannis Kalpouzos
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Rok wydania:2014
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:612
Format:12.5 x 19.5 cm
Numer ISBN:9788364887031
Kod paskowy (EAN):9788364887031
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 24.05.2020 09:26)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Imaret. W cieniu zegara – opis wydawcy

Rok 1854, Arta w Epirze. Dwóch chłopców, Grek i Turek, rodzi się tej samej nocy, a ich losy zostają związane na zawsze. Tej samej nocy zostaje popełnione tajemnicze morderstwo.

Epicka powieść opisująca bez uprzedzeń trudny fragment dziejów Grecji. W cieniu umieszczonego na budynku meczetu zegara spotykają się ludzie trzech narodów i kultur: Grecy, Turcy i Żydzi. Wszystko ma swoje miejsce w boskim imarecie: życie dwójki przyjaciół, tajemniczy morderca i dziadek Izmail, niewielka Grecja i niezmierzone Imperium Osmańskie, konflikty i rewolucje obok łagodnego współżycia i codzienności; kafenio Aman, Ramadan, hammam, figura Karaghiozisa, bieda i bogactwo, słodycz i gorycz życia.

Opinie czytelników o „Imaret. W cieniu zegara”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 01.11.2016 17:34
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Imaret

Arta w Epirze, rok 1854 według kalendarza gregoriańskiego, rok 5614 zgodnie z kalendarzem hebrajskim, 1270 rok wedle kalendarza muzułmańskiego. Miasto, w którym obok siebie żyją chrześcijańscy Grecy, muzułmańscy Turkowie i Żydzi stało się miejscem akcji niezwykłej powieści Yiannisa Kalpouzosa "Imaret. W cieniu zegara". Epicka opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch dorastających chłopców, dzięki którym możemy być świadkami skomplikowanych relacji turecko-greckich w etnicznym tyglu jakim była Arta w tamtym okresie.

Tej samej nocy, po sąsiedzku, na świat przychodzi dwóch chłopców, Liondis i Necip, Grek i Turek. Katolik i muzułmanin. Wychowani w dwóch całkowicie odmiennych od siebie tradycjach, chłopcy dorastają razem i stają się sobie tak bliscy jak braci. Mimo różnic i ogólnie panującej niechęci, udaje im się wytrwać w przyjaźni.


"Imaret. W cieniu zegara" to fascynująca opowieść o Arcie, a jej oryginalność polega na tym, że dotyczy mało znanego okresu historycznego. Fabuła "Imaretu" rozpoczyna się w roku 1854, gdy Epir znajdował się pod panowaniem tureckim, kończy trzydzieści lat później w roku 1881, gdy na mocy Porozumienia Berlińskiego został włączony do Grecji.
XIX wieczna Arta to mozaika etniczna, w której mieszkają Żydzi, Grecy i Turcy, współistnieją, mimo dzielących ich różnic i małych codziennych potyczek. Autor odkrywa przed nami każdy zakątek miasta, pozostawiając odciski bohaterów swojej powieści w każdym zaułku, w każdym wielkim domu, który przedstawia z dokładnością architekta. W ten sposób autor przekazuje niezwykłą atmosferę tego pięknego miasta z różnych kultur z ich zwyczajami i tradycyjnymi obrzędami. Przedstawiony obraz sprawia, że dla czytelnika wycieczka przez Artę staje się prawdziwym przeżyciem, pełnym kolorów, aromatów i smaków.

Aspekt historyczny to nie jedyny z jakim mamy do czynienia w powieści. Dzięki przedstawionej historii Liondisa i Necipa, obserwujemy jak wraz z ich dorastaniem rozwija się miasto, jak zmienia się społeczeństwo Arty, z jakimi problemami muszą się borykać ze względu na prowadzoną politykę. "Imaret" to wgląd w poglądy greckich i tureckich bohaterów powieści.

To co ujmuje w powieści, to moralne poszanowanie poglądów każdej ze stron. Autor ukazując niezwykłą grecko-osmańską przyjaźń, stworzył pomost między tymi dwiema kulturami.
Taki rezultat autor uzyskał dzięki wykorzystaniu dwutorowej narracji. Historię poznajemy z punktu widzenia Necipa i Liondisa. Pisarz daje nam możliwość wysłuchania i zrozumienia obu stron, usłyszenia ich wersji wydarzeń. To wyjątkowy rodzaj narracji, który uczy nas empatii.

Zachwycają również bohaterowie. Postacie są wyraziste, barwne, głównymi bohaterami jest dwójka przyjaciół, jednak dla mnie w "Imarecie. W cieniu zegara" dominuje postać dziadka Necipa, Ismaila. Każde wypowiedziane przez niego słowo wyraża jego doświadczenie i mądrość życiową. Ismail jest głosicielem pokoju, przekazuje nie tylko piękno życia, ale i miłość do drugiego człowieka. Dziadek Necipa jest duszą zegara, który odmierza upływający czas w Arcie.

"Imaret. W cieniu zegara" to niespieszna opowieść, opowiadająca o prozie życia, ma w sobie jednak coś hipnotyzującego i pochłaniającego bez reszty. Zawierająca wiele mądrości życiowych, refleksyjna opowieść o boskim imarecie, "jadłodajni Boga", która jest otwarta dla każdego.
Yiannis Kalpouzus zabrał mnie w niezwykłą podróż po Arcie, której już nie ma, do Arty trzech kultur, trzech wyznań, trzech kalendarzy, ale w której ludzie tak różniący się między sobą potrafią ze sobą rozmawiać i potrafią żyć ze sobą. Warto w tę grecką podróż wyruszyć.

http://cuddle-up-with-a-good-book.blogspot.com/2016/10/imaret-w-cieniu-zegara-yiannis.html
Klienci, którzy kupili Imaret. W cieniu zegara, wybrali również:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!