Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 167 857 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 167 857 osób!
Bestsellery w najlepszych cenach!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Dzienniki, wspomnienia, listy » Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane
Facebook Twitter

Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane

Miniaturka
Nasza cena:
26,87 zł (zawiera rabat 23 %)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 8,03 zł)
Autor: Zbigniew Lubieniecki
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
Rok wydania:2014
Oprawa:miękka
Liczba stron:152
Format:13.0 x 20.0 cm
Numer ISBN:9788377056714
Kod paskowy (EAN):9788377056714
Waga:176 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 22.05.2021 23:16)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane – opis wydawcy

Autor książki, Zbigniew Lubieniecki, jako dziecko, wraz z matką i rodzeństwem zostaje zesłany na Syberię, przeżywa ciężkie lata na wschodzie, a tuż po wojnie trafia na Ziemie Zachodnie koło Szczecina. Rozczarowany nową Polską nieletni jeszcze Lubieniecki podejmuje wówczas samotny bunt przeciwko nowej sowieckiej okupacji. Prywatna wojna na śmierć i życie jest też aktem odwetu za krzywdy całej swojej rodziny. Jest to pierwsza tego typu wspomnieniowa opowieść czasach tuż po wojnie – o balansowaniu na granicy prawa i bezprawia oraz przeciwstawianiu się bezkarności stacjonujących w Polsce sowieckich żołnierzy – dosłownie z bronią w reku.

Opowieść jest o chłopcu, który trafia na Wschód, na zsyłkę, tuła się z matką i siostrami w straszliwych warunkach, jest niemiłosiernie bity przez rówieśników. Staje się 8222;bezprizornym” dzieckiem-złodziejem działającym w grupie, w parze lub samemu. Zaprzysięga zemstę Sowietom za krzywdy. Broni się, katuje innych w walce. Wyjeżdżając na Ziemie Zachodnie zabija któregoś ze swoich prześladowców. Wylądowawszy pod Szczecinem poluje na okazję, by zbłąkanych, pijanych lub po prostu nieuważnych żołnierzy sowieckich zabijać znalezioną w lesie bronią. Działa sam, w tajemnicy. Wreszcie trochę dorasta i zdaje sobie sprawę z tego, że i tak w ten sposób nie za wiele zmieni i przestaje „polować”. Cała akcja toczy się w czasie, w którym Autor ma 13–17 lat.

Opinie czytelników o „Łowca. Samotna zemsta na Sowietach okupujących polskie Ziemie odzyskane”
Średnia ocena: 0,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 30.07.2021 09:37
Ocena: 0,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

biedny chłopiec

Wyczyn pana Zbigniewa Gluzy (Karta) i Domu Wydawniczego PWN sp. z o.o., w postaci wydanej w miękkich okładkach powieściowych wspomnień Zbigniewa Lubienieckiego, robi wrażenie. Bohater, port-parole autora to antysowieciarz i antykomunista bijący na głowę Gan-Ganowicza oraz Ognia i Inkę razem wziętych. Zwłaszcza, że potomek starego szlacheckiego rodu, od 13 pokoleń walczącego o wolność i Polskę (co w tym wypadku jest równoznaczne). Zaprawiony od maleńkości do walki z Rosjanami i do twardości, przez swego tatę-zupaka, rozpoczyna w 1939 r. (jako dziewięciolatek) samotną walkę. Pierwsza ofiara Łowcy to Ukrainiec, którego z maestrią pozbawia życia. Scena, gdy oderwana wybuchem granatu brudna, chamska ręka, z palcami zaciśniętymi nadal na widłach, spoczywa na polskiej, kresowej ziemi, pozostaje w pamięci aż do następnej strony, na której to dziewięcioletni nadal Zbyś dobija wypatroszonego niemieckim nalotem polskiego kawalerzystę (nota bene na prośbę oficera WP, którego na osobisty coup de grace stać nie było). Potem, już na zesłaniu w głębi Imperium Zła, Łowca wykonuje dalej swe samotne zadanie, zabijając kolejnych mieszkańców i funkcjonariuszy Nieludzkiej Ziemi. Przyjemny jest zwłaszcza opis batożenia na śmierć nieco starszego od Łowcy Rosjanina - Waśki - opis nie ustępujący prawie niczym sienkiewiczowskiemu nawlekaniu Azji na sztywny pal. Po repatriacji jest już tylko lepiej i lepiej, ale aby nie nudzić podsumuję numerycznie: ponad 100 żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej padło ofiarą Łowcy. Wydajność nieomal jak Obcego. Nie podsumowywałbym tu faktów powieściowych, gdyby nie wspomniani na początku wydawcy: Ośrodek Karta i wyrodny spadkobierca tradycji PWN - Dom Wydawniczy PWN z o.o. Podziw budzi zwłaszcza p. Gluza, bojownik o wolność i prawdę z lat pierwszej 'Solidarności' i stanu wojennego, który we wstępie do książki pisze: 'Łowca' jest nietypową pozycję polskiej historycznej literatury faktu, choć niejako wynika ze zrozumienia istoty polskości, jakie Autor wyniósł z rodzinnego domu. Patriotyczne wychowanie postawiło go wobec okrutnych wyzwań, nie na miarę sił nastolatka, którym samotnie, na własną rękę i odpowiedzialność, zdecydował się sprostać'. Trzeba tu podkreślić, że p. Gluza uważa wspomnianą książkę za wierny zapis rzeczywistości ('Jako edytorzy jesteśmy przekonani, że powstało rzetelne świadectwo historyczne'), a Łowcę za aktualny dziś wzór do naśladowania. Strach pomyśleć, co będzie gdy kibole przeczytają powieść p. Lubienieckiego... Strach pomyśleć, do czego jeszcze intelektualista po Politechnice Warszawskiej, wydawca Zbigniew Gluza, jest zdolny... A mnie jest jedynie żal Zbigniewa Lubienieckiego: biednego, poranionego i wykorzystanego osiemdziesięcioczteroletniego chłopca.
Zbigniew Lubieniecki - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!