Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 145 148 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 145 148 osób!
Odkryj najlepszą literaturę na prezent. Bestsellery od Prószyński i S-ka!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Obyczajowa » Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca
Facebook Twitter

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca

Miniaturka
Nasza cena:
28,73 zł (zawiera rabat 28 %)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 11,17 zł)
Autor: Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Editio
Rok wydania:2013
Oprawa:miękka
Liczba stron:416
Format:15.0 x 21.0 cm
Numer ISBN:9788324677214
Kod paskowy (EAN):9788324677214
Waga:413 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 12.12.2019 18:42)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca – opis wydawcy

Pokolenia to książka o pewnej polskiej rodzinie i jej historii w dwudziestym wieku. Równocześnie jest to opowieść o wielu rodzinach. Niejeden Czytelnik znajdzie tu bowiem ślady własnych przodków. W końcu wielu z nas wywodzi się z takich maleńkich wiosek przycupniętych nad spokojnymi wodami przyjaznych rzek...

Nad Narwią

W małym domku nad brzegami cichej czasem, innym zaś razem niespokojnej rzeki, zapomniany przez mieszkańców, stoi Wiluś. Wiluś jest zdobioną szafką z czasów cesarza Wilhelma – stąd nazwa. Odsunięty w kąt, skrywa rodzinne papiery: zdjęcia, notatki, dokumenty. Pamiątki po ludziach, którzy byli, żyli, a teraz już ich nie ma. Jednak Wiluś wiernie przechowuje w swym wnętrzu świadectwo istnienia. Sięga po nie Katarzyna Droga, by spełnić dawne marzenie: opisać historię swojej rodziny i urodę Podlasia.

Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki, dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej, niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym, co było, spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby, bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to, co po niej, mocno odbił się na losach rodziny, raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat.

Opinie czytelników o „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 12.06.2016 19:32
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Czas cudów

,,Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” to pierwsza część sagi rodzinnej Katarzyny Drogi, osadzonej w słodko-gorzkich realiach Polski XX wieku. Połączenie rzetelnej dokumentacji, prywatnych zapisków, wiedzy o tamtejszych czasach z lekkim piórem autorki dało efekt piorunujący: fabularyzowaną biografię, którą czyta się z zapartym tchem.

Życie Janki, głównej bohaterki i zarazem autorki pamiętników, od zawsze związane było z deszczem. Padał w ważnych momentach jej życia: w środku zimy 1923 roku, kiedy przychodziła na świat, podczas wyjazdu do Zabrowa i w trakcie oświadczyn ze strony Mirka Jurkiewicza. Deszczowe były też czasy, w jakich przyszło jej żyć: smutne i nostalgiczne, z majaczącym widmem zbliżającej się wojny.

W książce opisano codzienność Janki oraz rodziny Zajewiczów. Są to wydarzenia zarówno banalne, jak i wzniosłe, związane z prozą życia codziennego lub zmieniającą się sytuacją. Ukazana się metamorfoza kochającej się rodziny, która nie pragnie niczego więcej prócz szczęścia i bezpieczeństwa w ramionach bliskich. Każdy z bohaterów ma swoje marzenia, plany, niepokoje i słabości.

Opowieści ze Stokowa są przepełnione emocjami i zrozumieniem dla drugiego człowieka. Czyta się je z przyjemnością. Bardzo spodobała mi się okładka ze zdjęciem Janki, fotografie i piękna czcionka, które oddają nastrój tej pozycji.

Katarzynę Drogę, dziennikarkę i absolwentkę Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, znam przede wszystkim z edukacyjnych czasopism dla młodzieży, m.in. ,,Cogito”. Jest też redaktor naczelną magazynu ,,SENS Rozwój Zdrowie Piękno”. Wypracowała płynny, wciągający styl pisarski, który wręcz hipnotyzuje czytelnika, roztacza przed nim malownicze, spokojne krajobrazy i zapach trawy nad Narwią.

Julian Tuwim pisał, że każdy ma swoją ojczyznę – wspomnienia i pamiątki z przeszłości, określające każdego człowieka. Ojczyzną matki autorki i samej Katarzyny jest Podlasie. Warto pamiętać o naszych korzeniach, o przodkach, których już nie ma na tym świecie. Pytania o dawne czasy pozwalają lepiej spojrzeć na teraźniejszość i odpowiedzieć na pytania: kim jestem? czy dokonane wybory sprawiły, że jestem szczęśliwy?
Autor:
Data: 15.01.2016 20:46
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca - Katarzyna Droga

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” Katarzyny Drogi, to powieść opisująca losy polskiej rodziny. W tym przypadku mamy tu do czynienia z rodziną samej autorki. Zaczynają czytać tę książkę zastanawiałam się, czy rodzina może być podstawą do napisana powieści, by była ona ekscytująca i by nie można się było od niej oderwać? O tym w mojej recenzji.

Janka Zajewicz urodziła się w 1923 roku we wsi Stokowo nad Narwią. To nie są dobre czasy w historii Polski. Janka jednak jak wiele młodych kobiet snuje plany na przyszłość, a wszystkie ważniejsze wydarzenia opisuje w swoim pamiętniku.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to przepiękna historia rodzinna. To wędrówka po przeszłości naszych przodków i wspaniała lekcja historii.

Powieść ta łączy losy wielu bohaterów, jednak centrum całej historii skupia się na Jance i jej rodzinie. Ta książka to forma pamiętnika oraz wspomnienia Janki, opisane w naprawdę przepiękny sposób. Autorka wprowadza nas w dawny świat, a dzięki temu mamy szansę dokładnie poznać Jankę, całą rodzinę Zajewiczów oraz ich przyjaciół. Losy każdego z bohaterów są inne. Raz smutne, że łza się w oku kręci, a czasami wesołe, że śmiejemy się razem z nimi.
Czytając Pokolenia możemy spostrzec, że życie każdego z nas może być zarówno kryminałem jak i romansem. Takie właśnie są losy Janki, jej bliskich oraz przyjaciół. Taka kolej rzeczy. Narodziny, śmierć, po prostu samo życie.

Powieść ta posiada wszystko to, co pochłania czytelnika w głąb fabuły. Autorka zastosowała świetny zabieg retrospekcji. Łączy przeszłości z teraźniejszością, a my widzimy Polskę oraz ludzi takimi jacy byli kiedyś i jacy są dziś.
Styl autorki jest bardzo przystępny dla nas czytelników. Bohaterowie są barwni oraz dobrze dopracowani, i każdy z nich ma swoją własną historię. Powieść zawiera wiele wątków, ale nie są one chaotyczne. Moim zdaniem są doskonale przemyślane i dopracowane, a co ważne, w pełni zakończone.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”, to bardzo poruszająca historia, która mogłaby dotyczyć wielu z nas. Dzięki powieści Pani Katarzyny fundujemy sobie wspaniałą, nostalgiczną wycieczkę w przeszłość. Ta historia, to losy rodziny, które napisało samo życie.

Dziękuję autorce za tę przepiękną powieść.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion.
Katarzyna Droga - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!