Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na c...
Linda Geddes
Zimowa wyprzedaż Zielonej Sowy!
Księgarnia » Literatura naukowa » Popularnonaukowa » W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł

W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł

Nasza cena:
32,00 zł (zawiera rabat 20 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 40,00 zł (oszczędzasz 8,00 zł)
Autor: 

Linda Geddes

Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania:2019
Oprawa:twarda
Liczba stron:336
Format:11.5 x 19.0 cm
Numer ISBN:978-83-6607-192-6
Kod paskowy (EAN):9788366071926
Waga:346 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 22.09.2020 17:15)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł – opis wydawcy

Nasza biologia została zaprogramowana do partnerskiej współpracy ze słońcem.

Począwszy od cyklu snu po działanie systemu immunologicznego i nasze zdrowie psychiczne, dostęp do światła słonecznego stanowi kluczowy warunek szczęśliwego i satysfakcjonującego życia. Nowe badania sugerują, że stopień ekspozycji na światło słoneczne przez całe nasze życie – a nawet przed naszymi narodzinami – może mieć wpływ na kształtowanie poziomu ryzyka rozwoju szeregu chorób: od depresji po cukrzycę.

W pogoni za słońcem to pełna pouczających wskazówek książka oparta na najnowszych odkryciach nauki. Omawia niezwykłe znaczenie światła słonecznego – od starożytnych ceremonii towarzyszących przesileniom słonecznym, po laboratoria, w których prowadzi się badania nas snem, od nieoczekiwanych korzyści zdrowotnych związanych z ekspozycją na słońce, po wiedzę na temat snu znaną wszystkim amiszom, o której my nie mamy pojęcia.

FacebookTwitter
W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2019.06.18
Recenzja
Opinie czytelników o „W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Coś Na Półce, data: 01.08.2019 00:32, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Biologia i Słońce

Biologia i Słońce.

Można powiedzieć - kompendium wiedzy o Słońcu i o jego wpływie na organizm człowieka. Co więcej jest to kompendium ciekawe, błyskotliwe i pełne anegdot, a więc bardzo odległe od wyobrażenia o książce popularnonaukowej pełnej teorii i suchych faktów. Linda Geddes zabiera nas w prawdziwie słoneczną podróż :)

Autorka bazuje na najnowszych zdobyczach nauki - to niewątpliwy plus tej pozycji. W telegraficznym skrócie można rzec, iż Geddes przewertowała całą dostępną ludzkości wiedzę na temat naszej gwiazdy i podała ją czytelnikowi w skondensowanej formie na 336 stronach. Aczkolwiek wiedza ta jest ukierunkowana przede wszystkim na wpływ Słońca na człowieka oraz na konsekwencje braku owego wpływu - to najważniejszy aspekt na jakim skupiono się na kolejnych stronach.

Geddes sięga w swych rozważaniach aż do starożytności. Fakt faktem - starożytni Rzymianie wiedzieli o Słońcu niejedno. Ale okazuje się, że także współcześni nam amisze, którzy od szeroko pojętej cywilizacji trzymają się raczej z daleka, także mają w tej materii coś ciekawego do powiedzenia i do zaoferowania. Pewną spinającą całość klamrą tej opowieści są najnowsze badania samej gwiazdy i ludzkiego metabolizmu (z wnioskami płynącymi z obserwacji astronautów w przestrzeni kosmicznej włącznie) oraz wzajemne powiązania pomiędzy jednym i drugim.

Jakie wnioski płyną z rozważań autorki? Dość proste, jednakże poparte naukowo potwierdzonymi teoriami robią one wrażenie. A wnioski są takie, iż Słońce jest nam do życia i do prawidłowego funkcjonowania niezbędne, sami zaś się jego pozytywnego wpływu pozbawiamy - przez tryb życia, cywilizacyjny pęd, świadome spędzanie czasu wszędzie tylko nie na słońcu, czy wreszcie przez cały wpływ ludzkości na równowagę naszej atmosfery, który sprawia, że Słońce z przyjaciela staje się wrogiem. Konsekwencje wszystkich tych procesów widoczne są już dzisiaj, jednak konsekwencje najbardziej dalekosiężne - to już zagadka... Z niezbyt optymistycznymi prognozami niestety.

Cóż więc czynić? Szary człowiek nie zmieni raczej ani sposobu funkcjonowania naszej cywilizacji, ani też nie ograniczy chociażby emisji gazów cieplarnianych, a zatem pozostaje jedno - robić to, co można w odniesieniu do siebie samego. A więc kiedy tylko można (i kiedy jest to bezpieczne) należy na słońce się po prostu, najzwyczajniej w świecie, WYSTAWIAĆ :) Nie jest to odkrywcze, ale jednak niezbędne. Natura zaprogramowała związek Słońca nie tylko z roślinami i zwierzętami pozbawionymi ludzkiej inteligencji - człowiek jak najbardziej też podlega tym prawom. Stosujmy się więc do nich. Być może uzbrojeni w wiedzę zdobytą dzięki tej książce odnajdziemy w sobie większą motywację w tym zakresie niż dotychczas.

Polecam :)

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/08/w-pogoni-za-soncem-o-swietle-sonecznym.html
Autor: Jelenka, data: 04.07.2019 15:23, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Najpiękniejsza opowieść o słońcu

LINDA GEDDES
Linda Geddes jest dziennikarką i redaktorką czasopisma „New Scientist”. W jej obszarze zainteresowań są biologia, medycyna i technologia. Za swoje artykuły wiele razy została uhonorowana nagrodami Stowarzyszenia Brytyjskich Popularyzatorów Nauki. „W pogoni za światłem” to ponad 300 stron rozważań na temat wpływu światła na rytm biologiczny człowieka i jego całe życie. Do tematu autorka podeszła od strony medycznej i biologicznej, a nie jak można by się spodziewać fizyki i astronomii. Nie jest to jednak poradnik. To poparta badaniami naukowymi publikacja, która stawia przed czytelnikiem wiele egzystencjalnych pytań. Choć wydaje się nam, że w tak zaawansowanej technologiczne cywilizacji jak nasza światło słoneczne może być jedynie wykorzystywane do produkcji energii, a na człowieka nie ma zbyt wielkiego wpływu.

SŁOŃCE
Od zarania dziejów słońce i jego wędrówki po niebie były obiektem kultu, wierzeń i religii. Słońce wyznaczało rytm życia i porządek w świecie. Im cywilizacja bardziej się rozwijała tym bardziej zapominaliśmy o słońcu zamykając się w klimatyzowanych wieżowcach i wpatrując się w coraz większe ekrany. Książka Lindy Geddes to jedynie dziesięć rozdziałów i każdy z nich to dowód nierozerwalnego związku słońca z życiem człowieka. Zdrowie psychiczne i fizyczne to zbudowany na świetle słonecznym fundament istnienia i rozwoju człowieka. ” W pogoni za słońcem” to przede wszystkim przepiękna i mądra opowieść o gwieździe, która daje początek wszystkiemu. W każdym zakątku na Ziemi słońce pełni ważną rolę od początku świata. Wpływa na nastrój, zdrowie, myślenie, pracę, produktywność. Może wyleczyć raka, nakarmić witaminą D, zniwelować zaburzenia snu. Autorka wielokrotnie podkreśla jak synchronizacja zegara biologicznego ze słońcem ma zbawienny wpływ na człowieka. Sporo miejsca poświęca chronobiologii czyli nauce badającej rytmy biologiczne w żywych organizmach. Życie w zgodzie z naturalnym rytmem to klucz do szczęśliwego i zdrowego życia. Opowiada o starożytnych wierzeniach i rozwoju ludzkości, który zawsze kręcił się wokół słońca. Przekonuje, że tak właśnie pozostać powinno.

„W pogoni za słońcem” w swojej popularnonaukowej formie zawiera również wiele ciekawych i cennych wskazówek jak żyć ze słońcem w zgodzie i jak czerpać z jego ogromnej mocy. Jest nawet instrukcja jak zminimalizować jet lag. Jak na dobrą publikację popularnonaukową „W pogoni za słońcem” ma również pokaźną bibliografię.

PODSUMOWANIE
Linda Geddes nie zanudza czytelnika trudnymi do pojęcia sformułowaniami i szczegółami. Nakreśla temat jasno i klarownie. Każda teza jest uargumentowana i poparta badaniami. Do tego autorka pisze w intrygującym czytelnika stylu, który sprawia, że trudno oderwać się od lektury. „W pogoni za słońcem” to doskonała literatura popularnonaukowa i fascynująca opowieść o słońcu i jego istocie w naszym życiu. Niezwykle życiowa i mądra, z której czytelnik może wysnuć cały ogrom wniosków i zastanowić się nad istotą życia na Ziemi.

„W pogoni za słońcem” zostało wydane w podobnej formie jak książki Neila de Grasse Tysona. Można uznać, że książka Geddes jest świetną kontynuacją tej arcyciekawej serii.
Klienci, którzy kupili W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł, wybrali również:
Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Matthew Walker
Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
Matthew Walker, 29,19
Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym Satchin Panda
Śpij, jedz i ruszaj się zgodnie ze swoim rytmem okołodobowym
Satchin Panda, 33,23
Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu Robert M. Sapolsky
Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu
Robert M. Sapolsky, 64,99
21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari
21 lekcji na XXI wiek
Yuval Noah Harari, 35,93
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Hans Rosling, Ola Rosling, Ann
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereo...
Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, 28,08
Homo hapticus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku Martin Grunwald
Homo hapticus. Dlaczego nie możemy żyć bez zmysłu dotyku
Martin Grunwald, 35,28
Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystko Randi Hutter Epstein
Pobudzeni. Skąd się wzięły hormony i jak kontrolują w zasadzie wszystk...
Randi Hutter Epstein, 29,19
Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari
Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari, 43,13
Czując. Rozmowy o emocjach Agnieszka Jucewicz
Czując. Rozmowy o emocjach
Agnieszka Jucewicz, 30,00
Leonardo da Vinci Walter Isaacson
Leonardo da Vinci
Walter Isaacson, 40,00
Niewidzialna obrona Matt Richtel
Niewidzialna obrona
Matt Richtel, 34,93
Homo deus. Krótka historia jutra Yuval Noah Harari
Homo deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari, 43,13
Życie 3.0. Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji Max Tegmark
Życie 3.0. Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji
Max Tegmark, 34,99
Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych Christel Petitcollin
Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych
Christel Petitcollin, 28,05
Na marne Marta Sapała
Na marne
Marta Sapała, 27,93
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Charles Duhigg
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w ży...
Charles Duhigg, 35,28
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę wydawnictwa Marginesy!
Ostatnio oglądane
KW pogoni za słońcem. O świet...
KPięć Stawów. Dom bez adresu
KCzuły narrator
KJesteś ważny, Pinku! Książka...
KKicia Kocia u dentysty
KOsiecka. Nikomu nie żal pięk...
KZaczarowana zagroda
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 55
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!