Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 130 274 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 130 274 osób!
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę wydawnictw Kobiece i Mova!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Historyczna » Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy
Facebook Twitter

Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy

Miniaturka
Nasza cena:
31,50 zł (zawiera rabat 30 %)
Cena rynkowa: 45,00 zł (oszczędzasz 13,50 zł)
Autor: C. W. Gortner
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Rok wydania:2019
Oprawa:miękka
Liczba stron:608
Format:14.5 x 21.5 cm
Numer ISBN:978-83-276-3773-4
Kod paskowy (EAN):9788327637734
Waga:590 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 08.08.2021 20:17)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy – opis wydawcy

Od świetności do upadku

Matka ostatniego cara Rosji, Maria Fiodorowna, powszechnie szanowana i światła władczyni była świadkiem wydarzeń, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły bieg historii.

Dziewiętnastoletnia Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, została wydana za rosyjskiego następcę tronu, późniejszego Aleksandra III. Po śmierci męża nie mogła pogodzić się ze statusem odsuniętej od władzy wdowy. Uważała, że syn, Mikołaj II, nie dość energicznie dąży do reform, które przekształciłyby Rosje w nowoczesne państwo. Była w wiecznym konflikcie z synową Aleksandrą, która znalazła się pod całkowitym wpływem demonicznego Rasputina.

Barwna, porywająca opowieść o imperium, które drży w posadach. Portret arystokracji i pałacowych intryg, ale też opis pól bitewnych i kraju pogrążonego w krwawej bratobójczej walce. Historia widziana oczami kobiety, która pokochała Rosję i musiała bezradnie patrzeć na tragiczny koniec starego świata.

Opinie czytelników o „Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 4 ocen z 4 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 21.08.2019 22:42
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Warto znać historię...

Maria Fiodorowna, księżniczka duńska urodzona w 1847r. Żona Cara Aleksandra III, matka Cara Mikołaja II. Żona szanowna przez męża, matka mająca wpływ na wychowanie swoich dzieci, uwielbiana babcia. Silna i mądra kobieta. Niebojąca się wyrażać własne poglądy. Lubiąca luksus i zabawę. Wielka patriotka, do końca mająca nadzieję na ocalenie kraju.
Historia przedstawiona w książce to przede wszystkim dzieje Romanowowów widziane jej oczami. Chociaż jest i czas przed zamążpójsciem, a w posłowie czasy nam współczesne.
Autor to ceniony na świecie pisarz powieści opartych o badania historyczne. I myślę, że ceniony nieprzypadkowo. Wydaje mi się, że napisanie takiej książki wymaga dużej wiedzy i wielu lat studiowania tematu.
Czytając powieść odbywamy podróż po pełnych bogactwa pałacach i wielkich rezydencjach. Głównie Sankt Petersburga, ale jest i Krym i Nicea, a nawet nasz polski akcent Spała. Rosyjski przepych autor przedstawia nie tylko opisując stroje, wnętrza ale też odbywające się bale, suto zastawione stoły czy carskie powozy. Poznajemy dworską etykietę, celebrujemy z carską rodziną ważne wydarzenia jak śluby, pogrzeby czy koronacje. Jest wojna i pokój, śmierć i narodziny, miłość, zdrady i konflikty. Czyli jak na prawdziwą, wielowątkową powieść przystało, z tym, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Oczywiście w książce, tak jak i na kartach dziejów, Rosja nie funkcjonuje samodzielnie. Gościmy na dworach Danii, Wielkiej Brytanii, Grecji... Wszystkie te Księstwa są ze sobą w jakiś sposób związane, czy to politycznie czy rodzinnie. Niemal 60 lat zawartych na 600 stronach. Naprawdę warto przeczytać.
Autor:
Data: 07.06.2019 20:07
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

C.W. GORTNER • „MARIA FIODOROWNA. PAMIĘTNIK CARYCY”

Życie w rodzinie królewskiej nie zawsze oznacza, że wystawne bale, piękne klejnoty i dworskie ploteczki będą trwały wiecznie. Zdarza się, iż wszystko pryska niczym bańka mydlana — wówczas należy szykować się na nowe życie, co może być trudne…

To wielka radość, gdy trafia się na nowości wydawnicze w pełni zgodne z naszymi zainteresowaniami. Dlatego naprawdę ucieszyłam się widząc zapowiedź książki poświęconej Marii Fiodorownej, matce cara Mikołaja II. Dynastia Romanowów zaciekawiła mnie dokładnie dwadzieścia dwa lata temu. Dobrze pamiętam początek mojej pasji — obejrzałam wówczas film animowany o Anastazji, ale pragnę zaznaczyć, że była to wersja wydana wyłącznie na kasetach wideo. Może ktoś z Was kojarzy właśnie tę konkretną ekranizację tragicznej historii. I od tamtej chwili staram się poszerzać moją wiedzę dotyczącą rodziny carskiej, choć, przyznaję, troszkę się zaniedbałam. Świetnie, iż nadarzyła się okazja do przeczytania powieści autorstwa C.W. Gortnera. Tym sposobem odświeżyłam dawne hobby i mam nadzieję do niego wrócić na stałe. Tyle z moich prywatnych zwierzeń, pora na skupienie się na książce. A jest znakomita, nie można zaprzeczyć.

Maria Fiodorowna zawsze wydawała mi się trochę „szarą eminencją”. Jej rola była niezaprzeczalnie olbrzymia, aczkolwiek zazwyczaj ludzie skupiają się głównie na Mikołaju, Aleksandrze i ich dzieciach. A szkoda, bo Minny (jak nazywali ją bliscy) to postać fascynująca. Ciekawiło mnie, czy Gortner zdoła na kartach swej powieści ukazać jej cechy charakteru, specyficzną osobowość. Wyszedł z tej próby obronną ręką, przedstawiając różne etapy życia Marii. Począwszy od bycia krnąbrną nastolatką, poprzez mieszkanie w Rosji, skończywszy na walce o byt. Równocześnie obserwujemy też dzieje Europy, mocno skonfliktowanej „dzięki” najpotężniejszym władcom. To nie lada gratka dla każdego miłośnika nauk o minionych czasach.

Myślę, że autorowi należą się gratulacje za jego konsekwencję w odzwierciedlaniu prawdy. Oczywiście, to zbeletryzowana biografia, lecz wstawki fikcyjne są na tyle nikłe, iż bez problemu można je przemilczeć. Doskonale rozumiem, w pewnych momentach po prostu trzeba nagiąć historię, w końcu nie mamy do czynienia z monografią. Aczkolwiek na uwagę zasługuje spostrzeżenie — Gortner się przyłożył, zminimalizował ten zabieg, co doceniam. Ale również od początku miałam wobec niego spore wymagania, gdyż powieść o Marlenie Dietrich bardzo wysoko postawiła poprzeczkę.

Nadal podoba mi się styl pisania, znany ze wspomnianej „Marleny”. Piękne przybliżenie otoczenia, zwłaszcza malowniczego Sankt Petersburga. Aż znowu poczułam chęć, aby się tam wybrać, mimo naturalnych zmian spowodowanych upływem czasu. Niemniej jednak, w trakcie czytania, przed oczami stawał mi Pałac Zimowy wraz z jego mieszkańcami. Patrzenie z perspektywy Marii tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że losy Romanowów są tak ciekawe, że warto do nich wracać. Autor nie pokusił się o stworzenie bajkowej laurki, gdzie wszyscy są kompletnie niewinni oraz krystaliczni. Wypunktował słabości tej rodziny i ich znajomych, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć smutny koniec, a równocześnie współczuć…

Jeśli lubicie historię, lecz niekoniecznie przepadacie za opasłymi tomami, wypełnionymi wyłącznie datami, wówczas z pewnością musicie sięgnąć po tę pozycję. Przystępna, wciągająca, idealna na upalne dni, gdy potrzebujemy odpoczynku, a nie chcemy sięgać po zupełnie lekkie fabuły. Christopher Gortner po raz kolejny pokazał klasę, mam nadzieję, że wkrótce nadrobię zaległości i przeczytam inne jego książki, za co zabieram się od kilku miesięcy. Czekam też na informację o nowych — czuję, iż będą świetne! Trzymam za to kciuki.
Autor:
Data: 20.05.2019 09:57
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

https://naszerecenzje.wordpress.com

Historia. Jedni ją kochają, inni nienawidzą, a jeszcze inni całkowicie ją ignorują. Ale ona jest i tworzy się każdego dnia. Historia świata, która w czasach szkolnych może przyprawić o rozpacz podczas uczenia się dat i wydarzeń, historia, która od lat fascynuje historyków i ujawnia nieznane dotąd fakty.

Ja, choć z historią nie zawsze miałam po drodze, to przez pewien film animowany, „Anastazja” z 1997 roku zainteresowałam się rodem Romanowów. Ród potężny, ale w pewnym momencie coś poszło nie tak i całą rodzinę cara Mikołaja II zamordowali bolszewicy. Znamy przecież historię. Dziś chciałabym napisać o książce, która w pewien sposób rozpoczyna historię Mikołaja, bowiem dotyczy jego matki, Marii Fiodorownej.

C. W. Gortner nie jest mi autorem nieznanym, choć miałam do czynienia tylko z jedną jego książką, „Mademoiselle Chanel”, która ogromnie mi się podobała, bo nie miała typowej formy książki biograficznej. Tak samo jest w przypadku najnowszej powieści „Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy”. Maria, zanim stała się carycą najpotężniejszego kraju ówczesnego świata, urodziła się właściwie, jako przeciętne dziecko, lecz wskutek polityki jej ojciec stał się następcą tronu Danii i dzięki temu stała się księżniczką z bardzo dobrym rodowodem. Nie dziwcie się, w tamtych czasach przecież małżeństwa aranżowane gwarantowały sojusze, układy, a wszystko otoczone było polityką, nie miłością. Maria miała zostać żoną Mikołaja, lecz los nie był łaskawy i ostatecznie została żoną jego brata, Aleksandra. Cała powieść to historia jej życia, od czasów nastoletnich, przez początki małżeństwa i macierzyństwa, późniejsze wdowieństwo i wydawanie dzieci do ożenku, po walkę z samą sobą, kiedy musiała pogodzić się z utratą statusu carycy oraz wojną domową, jaka zapanowała w Rosji.

Pierwszym i największym plusem tej powieści jest to, że nie są to suche fakty o carycy. Nie ma tutaj formy typowej dla biografii, ale jest fabuła, co znacznie ułatwia czytanie, lepiej można poznać bohaterów i zrozumieć ich zwyczaje, zachowania czy postępowanie. Zdaję sobie sprawę, że większość tego, co zostało zawarte jest fikcją literacką, bo już sama śmierć pierwszego narzeczonego Marii mija się trochę z tym, co znalazłam w encyklopedii, jednak muszę przyznać, że C. W Gortner trzyma się faktów, zaś to, czego może się nie dowiedział to dopowiedział i wyszła z tego książka przejmująca, ciekawa i edukująca w bardzo przystępny sposób. Sam autor napisał: „Moim zamierzeniem nie było całościowe ujęcie epoki, lecz przekazanie czytelniom fikcyjnego portretu jednej z najdzielniejszych i najbardziej odpornych na przeciwności losu kobiet swej epoki. Jeśli zdarzyła się jakaś omyłka, to naprawdę niechcący”. Czytałam ją szybko i przyjemnie, choć powieść liczy sobie sześćset stron. Okazało się, że imponująca liczba stron to nie problem i przewracanie kartek z każdą kolejną stroną jest coraz szybsze. I choć na początku trzeba się wgryźć… to potem… prędkość błyskawicy.

Przedstawiona postać Marii Fiodorownej jest postacią niesamowicie ciekawą i inspirującą. Na początku jest to młoda kobieta, która wyrusza do obcego, zimnego kraju, by zostać żoną carewicza. Kiedy już się tam zadomowiła nauczyła się tam żyć, jak prawdziwa władczyni. Widziałam bardzo wyraźnie jej przemianę, w kobietę pewną siebie, twardą, ale i czułą i opiekuńczą w stosunku do swoich dzieci, zwłaszcza pierworodnego syna Mikołaja, którego moim zdaniem, rozpieściła za bardzo. Kiedy została wdową musiała zmierzyć się z Aleksandrą, żoną Mikołaja II, nie umiała powstrzymać się przed uszczypliwościami dla synowej, ciągle starała się pokazać, która z nich jest górą, a przede wszystkim ciągle myślała, że jest carycą i to ona ma ostatnie słowo. Nie potrafiła się pogodzić z myślą, że nie ona jest już na tapecie całej socjety towarzyskiej stolicy. Mimo wszystko Maria jest pewnego rodzaju wzorem do naśladowania, bowiem jej siła charakteru, którego na początku nie miała, ukształtowała ją, określiła i dzięki niej stała się najpotężniejszą kobietą w Rosji. Maria dobrze wiedziała jak to wykorzystać. To co mi w niej nie odpowiadało, to jej oziębły stosunek do Aleksandry. Zamiast dać dziewczynie szansę, to prawie mieszała ją z błotem, choć sama wywodziła się z biednej książęcej rodziny i tylko przypadek sprawił, że stała się córką króla. Choć oczywiście… sama Aleksandra później okazywała się kobietą niemalże obłąkaną przez Rasputina. W ogóle o ostatniej carycy można by wiele powiedzieć, ale chyba na pewno nie to, że była do końca normalna i z każdą kolejną stroną mój stosunek do niej i wyrozumiałość, jaką miałam na początku, gdzieś się ulotniły i jedynie mnie drażniła. Ale moje zdanie na temat ostatniej carskiej pary pozostawię dla siebie.

Co by było, gdyby rodzina Marii nie otrzymała tak wysokiego statusu? Jak potoczyłyby się losy świata? Tego już się nigdy nie dowiemy, choć ciekawie jest sobie pogdybać.

Minusem, chyba jedynym, jest wydanie. Powieść liczy sobie wspomniane już sześćset stron, a mimo to wydawnictwo zdecydowało się wydać ją w miękkiej oprawie. Nawet nie ze skrzydełkami. Do tego format jest znacznie większy niż standardowa książka, czego efektem jest, że czyta się bardzo nieporęcznie, książka czasem wręcz mi latała w dłoniach, nie umiałam jej utrzymać… twarda oprawa może niewiele by zmieniła, ale mam wrażenie, że trzymałoby się lepiej.

Cała plejada barwnych postaci, cała masa kuzynów, wnuków, siostrzeńców czy rodzeństwa potrafiła przyprawić o zawrót głowy, ale tutaj okazało się przydatne drzewo genealogiczne rodziny Romanowów. Do tego polityka, problemy gospodarcze carskiej Rosji, niechęć Marii do Niemców i cała rzesza innych problemów, z którymi musiała mierzyć się caryca zarówno w trakcie małżeństwa z Aleksandrem, jak i po jego śmierci, sprawia, że powieść „Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy” jest powieścią obłędną, ciekawą i mogącą rzucić inne spojrzenie na tę kobietę, choć jak już wspomniałam… większość może być fikcją literacką, a prawdziwe charaktery bohaterów zupełnie inne. Uczta, jaką zaserwował C. W. Gortner jest smaczna, pyszna i może delektować podniebienie.

Dla miłośników historii i rodziny Romanowów może być ciekawą przygodą, kwestią porównawczą z tym, co sami wiedzą o tej władczyni, ale przede wszystkim to historia o kobiecie, która nie ugięła się pod nową władzą i do samego końca wierzyła w wielkość Rosji i swej rodziny, co znalazło odniesienie na ostatniej stronie. Dla mnie Maria Fiodorowna będzie postacią, która przez wiele lat była żoną cara, była matką, która wychowała dzieci (nie będę już kwestionować, czy dobrze czy źle), ale przede wszystkim była kobietą. Kobietą dumną, nieugiętą, po prostu władczynią. A Wam gorąco polecam, bo mam nadzieję, że tak jak ja, nie będziecie się nudzić.
Autor:
Data: 12.05.2019 23:59
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Maria Fiodorowna

Pierwsze spotkanie z dynastią Romanowów odbyłam podczas oglądania animacji pt. "Anastazja", czyli bajkowej odsłony opowiadającej o najmłodszej wnuczce Marii Fiodorownej, czyli matce Mikołaja II, ostatniego cara Rosji. Dopiero po jakimś czasie dowiedziałam się, jaki los w rzeczywistości spotkał całą ich rodzinę. Zawsze zastanawiała mnie jednak kwestia, dlaczego nigdy nie złapano Marii Fiodorownej. Powieść Christophera W. Gortnera pt.: "Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy" stanowi rekonstrukcję tamtejszych wydarzeń, widzianych oczami carycy.
Marię, a właściwie Dagmarę poznajemy w momencie, kiedy jej starsza siostra Alix wychodzi za mąż, a ojciec ma zostać królem. Podczas całej historii można zauważyć przemianę Dagmary z duńskiej księżniczki, w powszechnie szanowaną i światłą władczynię Rosji. Dziewczyna jest nieco buntownicza, jednak bardzo zżyta ze swoją rodziną (szczególnie ze swoją o trzy lata starszą siostrą). Co za tym idzie, rozstanie z nią jest dla niej niezwykle trudne.
Pewnego dnia w życiu dziewczyny pojawia się nieoczekiwanie Nixa - członek dynastii Romanowów. Między młodymi, od razu zakwita uczucie. Niestety, jak wynika z historii, to nie jego Maria poślubiła, a jego młodszego brata Saszę, późniejszego Aleksandra III.
Powieść podzielona jest na cztery części, które obejmują wydarzenia od momentu, gdy księżniczka Danii miała poślubić przyszłego cara Rosji, poprzez czasy jej panowania, a na upadku wielkiego imperium kończąc.
Podczas oglądania "Anastazji", postać jej babci jakoś się zacierała. W końcu nie była ona główną bohaterką, więc zepchnęłam ją na drugi plan, nie za bardzo interesując się jej osobą. Dopiero, jak podrosłam, zaczęłam się zastanawiać, dlaczego podczas rewolucji, nie została ona zabita, jak większość osób z jej rodu.
Czytając tę pozycję, poznałam odpowiedź na to pytanie.
Jestem naprawdę pod wrażeniem tej powieści. W przystępny sposób opisuje ona wszystkie wydarzenia, a prowadzona narracja łatwo pozwala zorientować się kto jest kim. Dodatkowo załączono dwa drzewa genealogiczne: duńskiej rodziny królewskiej oraz dynastii Romanowów.
Bardzo lubię książki historyczne, jednak na rynku ciężko znaleźć takie, które by mnie zainteresowały. Na szczęście udało mi się trafić na Gorntnera. Autor, jak się okazuje, jest magistrem pisania twórczego w oparciu o badania historyczne i naprawdę świetnie mu to wychodzi.
Spędziłam z tą powieścią kilka przyjemnych dni, czasami mocno zaciskając na niej dłonie i przeżywając razem z bohaterką wszystkie wzloty i upadki.
Uważam, że warto ją przeczytać, nawet, jeżeli nie jest się zainteresowanym historią Rosji.
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!