Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 166 324 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 166 324 osób!
Nowości wydawnictwa Czarne!

Zgadnij kto

Miniaturka
Nasza cena:
32,00 zł (zawiera rabat 20 %)
Cena rynkowa: 40,00 zł (oszczędzasz 8,00 zł)
Autor: Chris McGeorge
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania:2018
Oprawa:broszurowa
Liczba stron:416
Format:14.0 x 21.0 cm
Numer ISBN:978-83-66071-13-1
Kod paskowy (EAN):9788366071131
Waga:384 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 10.01.2022 08:14)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Zgadnij kto – opis wydawcy

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”.

Dwadzieścia pięć lat później

Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Oprócz niego jest tam pięć nieznajomych osób. W łazience znajdują czyjeś zwłoki. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć która.

Jeżeli mu się nie uda, wszyscy zginą.

W pokoju z każdą upływającą minutą gęstnieje atmosfera. Dochodzi do kłótni, wybuchów paniki, wzajemnych oskarżeń. Sheppard, walcząc ze swoimi ograniczeniami i uzależnieniami oraz pokonując niechęć otaczających go osób, rozpaczliwie poszukuje rozwiązania zagadki. Aby uratować siebie i pozostałych przed niechybną śmiercią, będzie musiał cofnąć się do lat swojego dzieciństwa i zmierzyć się z duchami przeszłości.

Zgadnij kto to kryminał napisany w konwencji popularnych ostatnimi laty escape roomów. Klaustrofobiczna atmosfera ograniczonej przestrzeni, w której znajduje się trup, morderca i reszta niewinnych, na pozór przypadkowych osób sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.

Opinie czytelników o „Zgadnij kto”
Średnia ocena: 4,0 na bazie 22 ocen z 22 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 10.02.2019 17:24
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Szybkie rozwiązanie zagadki

Głównym bohaterem powieści jest Morgan Sheppard, prowadzący detektywistyczny program telewizyjny. Powszechnie znany i lubiany dzięki swoim osiągnięciom z przeszłości. W życiu prywatnym jednak Sheppard nadużywa alkoholu i narkotyków, a jedyną bliską mu osobą jest jego agent. Niestety celebryta nie wzbudza sympatii, zwłaszcza gdy wychodzi na jaw prawda skrywana przez wszystkie lata.

,,Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem."

„Kłamstwa mogą zrujnować człowieka. (...) Mogą sprawić, że zgnije od środka.”

Historia utrzymana w konwencji Escape Room. Kilka osób zamkniętych w pomieszczeniu, z którego muszą znaleźć wyjście. Jedyną różnicą w porównaniu do pokoju zabaw jest to, że jeśli w określonym czasie im się nie uda, wszyscy umrą. Oryginalny pomysł, do tej pory nie spotkałam się w literaturze z wykorzystaniem tego motywu. Za to duży plus dla autora.

Prócz głównego bohatera w pokoju zamkniętych jest pięć osób. I tu autor postarał się, aby każda z postaci była inna. Przekonujący opis postaci, ich wygląd, zachowanie. W kliku momentach autor mnie zaskoczył, jednak nie na tyle bym zmieniła zdanie o przewidywalności finału.
Zanim doczytałam do końca, miałam swoje przypuszczenia co do zabójcy z pokoju. Nie pomyliłam się.

Książka zawiera sporo niuansów i nieścisłości, które rzucają się w oczy. O ile na co dzień nie jestem czepialska, na wiele rzeczy można przymknąć oczy na potrzeby opowiadanej historii, ale tutaj tego nie kupuję. Dodatkowo powolne tępo akcji, momentami dłuży się i wręcz usypia.

Sama historia, w tym jej zakończenie, odrobinę mnie rozczarowała. Istnieje jednak wiele opinii, że książka warta jest przeczytania. Polecam więc samemu zdecydować i ocenić debiut Chrisa McGeorge.
Autor:
Data: 09.02.2019 22:35
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Ucieknij albo...

Nie byłam już od wielu tygodni w żadnym escape roomie, więc wróciłam do powieści "Zgadnij kto" Chrisa McGeorge'a, która jesienią zrobiła na mnie spore wrażenie. Nie byłam wtedy pewna, jak mi się spodoba i czy przemówi do mnie połączenie thrillera z pokojem ucieczki. Przyznaję więc, że sięgałam po nią z pewną dozą niepewności.
Na szczęście, wszelkie wątpliwości rozwiały się już po kilkunastu stronach, a ja kompletnie przepadłam w akcji i zabójczym napięciu thrillera osadzonego w konwencji escape roomu.

"Każda zagadka morderstwa potrzebowała trupa. A każdy trup był punktem wyjścia do nowej zagadki."

Rzadko zdarza mi się wracać do książek tak, by czytać je od początku do końca po raz kolejny, ale tym razem dodatkową frajdę stanowiło wyłapywanie różnych wskazówek, nakierowujących na prawdziwego mordercę. Poprzednio kompletnie nie zwróciłam uwagi na kilka szczegółów, a dziś zastanawiam się, w jak dużym stopniu były one istotne dla rozwiązania zagadki w zamyśle autora.
Autor:
Data: 08.02.2019 20:07
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadniesz kto zabił?

" Każda zagadka morderstwa potrzebowała trupa. A każdy trup był punktem wyjścia do nowej zagadki."

Zamknięty pokój, natłok rozsierdzonych osób, brak zaufania i setki podejrzeń. Duszna atmosfera z trupem na czele. Tak przedstawia się atmosfera książki McGeorga.
Książka trafiła w mój gust. Fabuła jest całkiem urozmaicona, akcja jest wartka, a występujące retrospekcje jej nie zwalniają, lecz idealnie uzupełniają pojawiające się w toku wydarzeń luki.
Podczas lektury "Zgadnij kto" o morderstwo podejrzewałam każdego po kolei. W każdym dopatrywałam się jakiegoś motywu, ale mimo wszystko zakończenie i tak mnie zaskoczyło, na początku w ogóle nie wpadłabym na takie rozwiązanie.
Z czasem autor daje odbiorcy kolejne puzzle, które układa się w spójny obraz, które prowadzą do rozwikłania tej śmiertelnej zagadki, ale nie jest to męczące i McGeorge podaje nam wszystkiego od razu. Postaci są bogate, ich portrety psychologiczne dość rozwinięte. Każdy bohater jest wyrazisty, każdy ma coś co go wyróżnia.

" Kłamstwa mogą zrujnować człowieka. (...) Mogą sprawić, że zgnije od środka."

Okładka książki jest bardzo charakterystyczna, przykuwa wzrok i skupia na sobie uwagę przyszłego czytelnika. Historia jest naprawdę ciekawa i mimo niewielkich niedociągnięciach warto przeczytać tą książkę. Może wam uda się odgadnąć kto jest mordercą?

zapraszam:
https://www.instagram.com/cos_poczytac/
Autor:
Data: 08.02.2019 18:29
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Escape room

"Rozejrzyj się, Morgan. Pięć osób. Pięcioro podejrzanych. Jeden zabójca. Ktoś tu nie jest tym, na kogo wygląda."
Fabuła książki przypomina nieco pokój zagadek tzw. escape room - formę zabawy w trakcie której grupa osób zamknięta w pokoju w określonym czasie wspólnie rozwiązuje zadania, by z niego wyjść. Tutaj jednak Morgan Sheppard jest zamknięty w pokoju z obcymi ludźmi wbrew swojej woli, a wydostać się może tylko wtedy, gdy odgadnie, kto z jego nowych znajomych jest mordercą.
Akcja toczy się dwutorowo. Obserwujemy zachowanie Morgana zamkniętego w pokoju a jednocześnie wracamy do wydarzeń z jego przeszłości, co może sugerować, że tam należy szukać rozwiązania zagadki.
Udany debiut.
Autor:
Data: 07.02.2019 20:18
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

5 osób. Jeden pokój.

"Mężczyzna, który znał go za dobrze. Okulary, jego program, martwy psycholog w wannie. Porywacz wiedział o nim więcej niż on sam."

5 osób. Jeden pokój. Ktoś z nich jest mordercą, na rozwiązanie zagadki mają tylko 3 godziny. Czy to się im uda? A czy autor powieści wyjdzie z tego zwycięsko?

Na tylnej okładce czytamy, że powieść przypomina akcje w escape roomie. Nigdy w takim miejscu nie byłam, więc ciężko mi stwierdzić. Bardziej pomysł na fabułę przypomina mi klasyczne kryminały Agathy Christe. Kultowy Orient Express w 2018 roku.

Jak na debiutancką powieść autor postawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko, bo jednak poruszanie się w tym gatunku jest bardzo trudne, łatwo bowiem o brak spójności czy głupie rozwiązania. Ciężko jest poprowadzić akcję tak, by nie zanudzić czytelnika. Ja sama, mimo że bardzo szanuję ten rodzaj kryminału, czuję się znużona tymi przedłużajacymi się przesłuchaniami i stateczną akcją. Tak też było do połowy książki. Oczywiście miałam swój typ, kto jest mordercą, który na szczęście się nie sprawdził (gdybym trafiła, na pewno ta ocena byłaby inna), ale cały czas czekałam na coś więcej.

W drugiej połowie dzieje się więcej, może nie pod względem "fizycznym", bo dalej jest statecznie, ale psychologicznym. Wychodzą na jaw demony przeszłości, brudy zamiecione pod dywan i psychiczne urazy. Dla mnie, fanki thrillerów psychologicznych, książka zaczęła się robić interesująca dopiero teraz.

"Człowiek bez demonów przeszłości nie jest prawdziwym człowiekiem."

Czy czuję się usatysfakcjonowana? Tak, jednak czy będę pamiętać o tej książce za jakiś czas? Chyba nie. Ale jeśli lubicie klasyczne kryminały, morderstwa w hotelach i ten taki już "stary" styl, to powieść idealna dla Was.
Autor:
Data: 04.02.2019 23:31
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Tajemnica z przeszłości upomina się o prawdę

"Zgadnij kto" to debiutancka powieść Chrisa McGeorga. Jej główny bohater Morgan Sheppard, gdy był nastolatkiem rozwikłał tajemniczą śmierć swojego nauczyciela od matematyki. Dzięki temu jego życie nabrało tempa. Stał się sławny i bogaty, o czym marzył jako dziecko. Teraz jest telewizyjną gwiazdą, prowadzi detektywistyczny program rozrywkowy. Do tego korzysta z uroków bycia celebrytą: alkohol, używki, kobiety, to jego codzienność. Jednak wraz ze splendorem i bogactwem łączy się także zatracenie samego siebie.

Pewnego dnia Sheppard budzi się w hotelowym pokoju. Nie wie skąd się tam wziął i czemu razem z nim jest tam jeszcze pięć nieznanych mu osób. By uwolnić siebie i pozostałych musi rozwiązać kolejną zagadkę, bowiem w łazience leży martwy człowiek, a ktoś z uwięzionych jest jego mordercą. Sheppard zaczyna prowadzić małe dochodzenie, podczas którego na jaw wychodzą powiązania trupa z łazienki z osobami uwięzionymi w pokoju. Okazuje się, że tajemnica z przeszłości upomniała się o Shepparda i domaga się ujawnienia prawdy.

Thriller utrzymany jest w konwencji escape room. Razem z głównym bohaterem czytelnik stara się rozwiązać zagadkę morderstwa, która ma uwolnić uwięzionych z pokoju. Dzięki wplataniu w powieść retrospekcji, możemy poznać fakty z przeszłości bohatera i dowiedzieć się więcej o jego życiu. Powoli poznajemy wszystkich bohaterów historii i dowiadujemy się dlaczego to akurat oni są zamknięci w pokoju wraz z głównym bohaterem. Z kolei opisywanie wydarzeń z dzieciństwa Shepparda, przybliża nas do wydarzeń z przeszłości, które, jak się okazuje, miały istotny wpływ na tragiczne położenie bohaterów. Co zaskakujące, czytając tę historię, nie polubiłam żadnego z bohaterów. Wszyscy wywoływali we mnie niechęć, mniejszą lub większą. Nie wspominając już głównego bohatera, którego chyba nie da się lubić.

Początek książki nie jest porywający, ale z każdą kolejną stroną fabuła się rozkręca. Może i akcja książki nie jest zbyt ekscytująca, ale ma w sobie siłę przyciągania. Momentami też zaskakuje. Zwolennicy szybkich i zwrotnych akcji mogą poczuć się zawiedzeni tą książką. Dla osób ceniących sobie wątek psychologiczny, historia może być bardziej ciekawa. Czytałam ją z zainteresowaniem, próbując dowiedzieć się kto stoi za stworzeniem misternej zagadki uwięzienia i zastanawiając się jak wszystko się zakończy.

"Już wiedział co mu umknęło. Czasami najtrudniej zwrócić uwagę właśnie na coś oczywistego.
"Czego najbardziej się boisz? spytał pewnego razu Winter (...).
- Zapomnienia- odparł Sheppard, zastanowiwszy się chwilę
- Większość ludzi powiedziałaby, że najbardziej ze wszystkiego boją się śmierci.
- Śmierć jest nieunikniona, bycie zapamiętanym to przywilej."
Autor:
Data: 02.02.2019 21:07
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

Sięgając po "Zgadnij kto" miałam nadzieję na pełen napięcia thriller. W końcu główny bohater zostaje zamknięty w pokoju hotelowym z trupem i piątką innych osób. A w dodatku jedna z nich jest mordercą. Żeby mieć szansę wydostać się z pomieszczenia, Morgan Sheppard musi odkryć, kto zabił.
Napięcie miał zbudować fakt, że detektyw ma na to trzy godziny, potem wszyscy zginą. Problem pojawił się już na pierwszych stronach. Język autora kompletnie nie budował napięcia ani świata. A w dodatku narracja mieszała czasy w najgorszy możliwy sposób.
Nawiązania do przeszłości były tak naprawdę jedynym pozytywnym elementem historii.
Fabuła niestety też nie porywa. Wyjaśnienie motywu osoby, która zamknęła gromadkę w hotelu także. W dodatku autor mocno nagiął tutaj rzeczywistość i prawa fizyki, co zawsze bardzo mi się nie podoba. I tu jest tak samo. Nie mogę polecić nikomu książki "Zgadnij kto".
Autor:
Data: 03.01.2019 15:54
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Genialny debiut!

Muszę przyznać, że dawno nie przeczytałam jednej książki w właściwie półtorej dnia! Ja zaczęłam w piątek rano, to w sobotę książka była już przeczytana. Dawno nic mnie tak nie wciągnęło i nie chciało wypuścić! A od pewnego czasu miałam właśnie ogromny problem z tym, że żadna czytana książka nie umiała mnie wciągnąć. Niby czytałam, niby inne były fajne, ale jakoś nie umiałam żyć fabułą. Ten problem naprawiła Zgadnij kto! Książkę czyta się naprawdę szybko, a odłożenie jej graniczy z cudem! Mi było ciężko!


Fabuła intryguje, a na koniec zaskakuje. A samo wykreowanie zagadki, jaką musi rozwiązać Sheppard i trud, jaki porywacz musiał włożyć w stworzenie tego wszystkiego, jest godny podziwu. Zaaranżowanie miejsca, zabezpieczenie go, stworzenie totalnie zamkniętego i odizolowanego miejsca i sposób, w jaki zostało to opisane, naprawdę mnie urzekło. I wiem, że dziwnie to brzmi, ale często w thrillerach metody działań porywaczy/stalkerów są nielogiczne i pozbawione sensu, a tu tego nie ma. Wszystko splata się w logiczną całość. Zakończenie zmiata z nóg! Nie tak łatwo je przewidzieć, a sama książka również kończy się spektakularnie i moim zdaniem odpowiednio! I choć częściowo udało mi się odgadnąć, kto stoi za morderstwami, to jednak moment ,,ogłoszenia" tego mnie zaskoczył. Jeśli komuś udało się odgadnąć całość to duży szacunek!


Każdemu fanowi thrillerów bardzo polecam! Miałam duże oczekiwana i książka im sprostała. Jest bardzo dobrym debiutem literackim i aż nie mogę się doczekać kolejnej książki tego autora! Jeśli będzie tak dobra jak pierwsza, to wróżę mu świetlaną karierę pisarską!
Autor:
Data: 30.12.2018 01:51
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

REWELACJA!

„Zgadnij kto” to książka, na którą od dłuższego czasu miałam ochotę. Chris McGeorge napisał coś, co chyba wszyscy wychwalają pod niebiosa. Czy wszyscy by się mylili?

Morgan Sheppard to znany prezenter telewizyjny, który bez skrupułów miesza w życiu obcych ludzi, aby tylko była popularność, a wraz z nią pieniądze. A wszystko przez rozwiązanie zagadki kryminalnej, która przyniosła mu popularność w wieku 11-tu lat. Ale nic nie trwa wiecznie! Dobra passa została przerwana i nawet nie wiedział, w jaki sposób. Po prostu obudził się w pokoju hotelowym, w którym znajdowało się 5-cioro nieznajomych i zwłoki. Miał 3 godziny, aby wskazać zabójcę. W przeciwnym wypadku wszyscy mieli dołączyć do denata.

Co to było?! Przeczytałam książkę jednym tchem i nie ustawałam w domysłach. Dominowały dwa typy i... trafiłam! Nie wiem jak, ale udało mi się. Co nie zmienia faktu, że tropy wskazywały każdego po trochu – wiadomo. Jestem świeżo po lekturze i wciąż mam mętlik w głowie. Choć czegoś mi brakowało, to i tak pędziłam przez rozdziały, bawiąc się naprawdę przednio. A gdy poznałam wszystkie szczegóły… niesamowite jak ludzkie życie może się potoczyć i jak wyśmienity pomysł miał ten, który wszystko zaaranżował. Wcale nie jest łatwo zamknąć w jednym pomieszczeniu obcych dla siebie ludzi, bez ich wiedzy, i bez możliwości ucieczki. WOW!

Podobała mi się również atmosfera, czyli klimat. Choć autor mógł dorzucić kapkę dramaturgii czy jeszcze jedną szczyptę tajemnic, to i tak nie potrafiłam się oderwać. A właśnie o to chodzi. By nie czuć upływu czasu, irytacji. Usiadłam i przeczytałam. Nie zdarza mi się to często. Autor dobrze przemyślał: kto, z kim i dlaczego. Ujawniał szczegóły pomału, dawkując emocje i podrzucając jednocześnie poszlaki, które dopiero po czasie okazały się genialne. I dlatego też szanuję jego debiut i uważam, że jest nieziemski. Życzę autorowi, i sobie, kolejnych książek, bo ta jest naprawdę dobra!

Czy mogłabym jej coś zarzucić? Chyba tylko tyle, że szybko się skończyła. Escape room, na którym opiera się akcja, jest miejscem zabawy, ale nie w tym wypadku. Próbowałam sobie wyobrazić, co by było, gdyby dawać ludziom godzinę na wydostanie z niego, ale z uwzględnieniem śmierci po upływie ustalonego czasu. Wyobrażacie sobie? Czujecie choć odrobinę strachu?

„Zgadnij kto” to pozycja, którą polecam szczególnie wymagającym, którzy żądni są przygód, zagadek, a także niepewności. To książka, która wciąga, i którą warto przeczytać w skupieniu. Ostrzegam, ciężko ją odłożyć! Lekkie pióro, warta akcja, a także mnóstwo emocji… po prostu przeczytaj!
Autor:
Data: 17.12.2018 02:24
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Escape room plus kryminał!

Escape room plus kryminał?

Dokładnie tak :) Wow! Konwencja SUPER. Mała przestrzeń, kilka osób, zwłoki w łazience... I tylko kilka godzin na to, żeby odkryć kto z obecnych jest zabójcą - inaczej nikt się z pokoju nie wydostanie, a co więcej wszyscy... zginą. Wystarczy za rekomendację? ;)

Ale ok, napiszmy coś więcej ;) Główny bohater ma - w teorii przynajmniej - detektywistyczne zacięcie we krwi. Morgan Sheppard jako nastolatek rozwiązał zagadkę śmierci własnego nauczyciela, i to pomimo iż wszystko wyglądało na samobójstwo. Jak na dzieciaka całkiem nieźle. Jak pójdzie mu teraz? Pewnego dnia bowiem budzi się w pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. W łazience, jako się rzekło, trup... W pokoju zaś pięć nieznajomych osób, z których jedna jest mordercą. Całość zaś to jedna wielka gra, jeśli bowiem Morgan nie odkryje w ciągu trzech godzin kto zabił - zginą wszyscy. No, powiem Wam... to nie tylko w samym opisie wyszło nieźle :)

Aż dziw, że to literacki i wydawniczy debiut tego autora (!). Ale to fakt, "Zgadnij kto" jest pierwszą książką Chrisa McGeorge'a. I to NIE NAJGORSZĄ :) Całkiem całkiem nawet... ;) Konwencja escape roomu była strzałem w dziesiątkę, niesamowite że dotąd nikt nie napisał nic absolutnie w tym guście jeśli chodzi o szeroko pojęte kryminały czy powieści sensacyjne (mi się przynajmniej żaden taki autor i żadna taka książka o uszy nie obiła). Jeśli byliście kiedyś w jakimkolwiek escape roomie - wiecie w czym rzecz ;) Klimat samej zabawy tego typu jest mega, a jeśli napisać w takim klimacie książkę... No, efekt mam właśnie w rękach :)

Trochę szkoda - jeśli mowa o maleńkich wadach - że nie pokazano nieco bardziej rysów charakterologicznych bohaterów. Ale to też się w zasadzie wpisuje w przyjętą konwencję - w escape roomie nie ma czasu na pierdoły ;) Bo liczy się właśnie CZAS. Tak jak w "Zgadnij kto"... Zakończenie i zwieńczenie tej historii nie jest może odkrywcze, jednak cała książka ma w sobie wystarczająco dużo "efektu wow", że można brak jakiegoś porywu na koniec z czystym sumieniem wybaczyć ;)

Polecam!

Recenzja także na:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/12/zgadnij-kto-chris-mcgeorge.html
Autor:
Data: 07.11.2018 19:20
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

ZGADNIJ KTO

Kiedy sięgałam po ten tytuł, oczekiwałam dobrego kryminału z wątkiem escape roomu, który będzie trzymał mnie w napięciu i prowokował do samodzielnego poszukiwania mordercy. I chociaż sam pomysł zamknięcia piątki ludzi w jednym pokoju był dobry, to realizacja tego pomysłu była już... nudna i nijaka. Brakowało mi tego napięcia, akcji, czegoś chwytającego za serce. A zamiast tego dostałam chwile nudy i postacie, które w żaden sposób mnie nie zaciekawiły. Końcówka wypadła nieco lepiej, chociaż i tak nie czułam się zaspokojona. Najlepszymi momentami dla mnie w tej książce były retrospekcje, tam znalazłam więcej akcji niż w tym hotelowym pokoju, chociaż powinno być na odwrót. Całe szczęście, że książka napisana jest językiem prostym, łatwo się czytającym, dzięki czemu nie musiałam się męczyć dłużej, niż było to koniecznie. Nie chciałabym, żeby ktoś mnie źle zrozumiał, to nie tak, że lektura w ogóle mi się nie podobała, po prostu czegoś mi w niej zabrakło. Ale dla osób, które nie są zbyt wymagające co do kryminałów, mogę jak najbardziej polecić.
Autor:
Data: 06.11.2018 17:10
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

Bardzo zaciekawił mnie oryginalny pomysł na fabułę. Wykorzystanie tak popularnych ostatnio zabaw w escape room, do stworzenia thrillera psychologicznego było dobrym pomysłem. I choć nie chciałabym znaleźć się w pokoju hotelowym, w którym znaleźli się bohaterowie książki, to powieść czyta się z ciągle rosnącym zainteresowaniem.

Morgan Sheppard jest znaną postacią show biznesu. Prowadzi program telewizyjny, w którym wciela się w rolę detektywa i ujawnia zdrady partnerów. Z czasem jednak uświadamia sobie, że jego praca rujnuje ludziom życie, ponieważ gdy ktoś pojawi się w programie, oznacza to, że jest winny, nawet jeśli przedstawione dowody zdrady nie są jednoznaczne. Sheppard zaczyna zagłuszać wyrzuty sumienia popadając w alkoholizm i odurzając się narkotykami.
Jest to postać, która nie wzbudziła mojej sympatii do samego końca. To co zrobił w przeszłości pokazało, że jest egoistą, któremu zależy tylko na sławie i rozgłosie, nie przejmując się dobrem innych. Moim zdaniem w pełni zasłużył, na to co go spotkało. Jego dalsze poczynania również wskazywały, że przyjęty w dzieciństwie model życia nadal mu odpowiada. I to właśnie przez swoją decyzję z przeszłości, znalazł się w tak tragicznym położeniu. Przykre jest tylko to, że przez niego, jeszcze 5 obcych sobie ludzi zostało narażonych na utratę życia. Jest jeden element, który łączy ich wszystkich. Ciało mężczyzny, które razem z nimi znalazło się w wannie hotelowego pokoju. Pokoju, który stał się ich pułapką. Najgorsze jest jednak to, że morderca znajduje się nadal wśród nich.

Czy 3 godziny wystarczą Morganowi, by odkrył kto stoi za morderstwem? Czy rzeczywiście osoby w pokoju są zupełnie przypadkowe? Kto wpadł na tak szalony pomysł, by zabawić się kosztem innych? A może miał ku temu istotny powód?

„– Śmierć jest nieunikniona, bycie zapamiętanym to przywilej.”

Jak już wcześniej wspomniałam, główny bohater mnie nie przekonał. Na samym końcu, byłam wręcz zła, że nie zrozumiał swojego błędu i nadal czuł się pokrzywdzony. Jego egoistyczny charakter zrujnował życie wielu osobom. Nic dziwnego, że role się odwróciły.

Książka ma kilka zwrotów akcji. Gdy już wydaje się, że rozgryźliśmy o co chodzi i znaleźliśmy elementy układanki, nadchodzi przełom, i znów zostajemy z niczym.

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Do pokoju z Morganem trafiło jeszcze 5 innych ludzi, każdy z jakiegoś konkretnego powodu, który miał wpływ na rozwój historii. I była to bardzo świadomie wyselekcjonowana grupa, a ich zachowanie doskonale odzwierciedlało poczucie paniki i chęci przetrwania, które budzi się w człowieku w sytuacji zagrożenia.
Powieść mi się podobała, ale jestem trochę rozczarowana zakończeniem. Emocje jakie żywiłam do głównego bohatera, nie pozwalały mi pogodzić się z takim rozwiązaniem sprawy. Czuję niedosyt, bo nie mam poczucia, że sprawiedliwości stało się za dość.
Jednak zachęcam do przeczytania i wcielenia się w role detektywa, by rozwiązać zagadkę i odkryć kto stoi za tą całą przerażającą grą.
Autor:
Data: 30.10.2018 10:03
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

"Zgadnij kto" Chrisa McGeorga to bardzo dziwna lektura. Zaczyna się opisem pewnego samobójstwa, później okazuje się, że morderstwa i wszystko co się wtedy wydarzyło ma wpływ praktycznie na całą resztę książki. Pięć osób plus trup można powiedzieć, że nieoczekiwanie spotykają się w jednym pokoju. Są oni ze sobą w pewnym sensie powiązani z trupem. Słynny medialny detektyw ma rozwiązać zagadkę inaczej wszyscy obecni w pokoju zginą. I tutaj akcja zaczyna nabierać kolorów, ciekawiej się czyta i zastanawiamy się, kto zabił i dlaczego. Ktoś kto wymyślił taki rodzaj zemsty musiał się bardzo napracować, ale mając pieniądze można wszystko. Kryminał napisany jest w nowym konwencie. Jest sprawa do rozwiązania i poprzez dramaty zamkniętych w jednym pomieszczeniu i wspólnie się oskarżających ludzi mamy nie jednego trupa, a wielu i tylko dlatego, że jest to zemsta za wydarzenia sprzed 25 lat. Osobiście uwielbiam czytać kryminały, jednak ten jest nietypowy i może dlatego czytałam go przez kilka dni. Jeżeli ktoś lubi rozwiązywanie nietypowych morderstw powiązanych z rozpatrywaniem różnych osobowości i podtekstów psychologicznych to polecam przeczytanie tej książki.
Autor:
Data: 25.10.2018 13:39
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

Pierwszy raz z kryminałem, morderstwo oraz sporo zagadek, czy zostanę z tym gatunkiem na dłużej czy może ta książka mnie zraziła?
"Ostry, pulsujący dźwięk. Wwiercający się w jego mózg. Kiedy skupił na nim uwagę, oddzielił się od tła. Dzwonienie. W głowie albo...gdzieś indziej, w miejscu z pewnością innym niż to."
Pewnego dnia Morgan Sheppard zasypia w Paryżu a budzi się w Londynie a razem z nim w pokoju hotelowym jest pięć innych, nieznanych mu osób, na domiar złego on jako jedyny jest jest przykuty kajdankami do kaloryfera. W łazience odnajdują zwłoki mężczyzny a mordercą jest jedna z osób w pokoju, Sheppard jest odpowiedzialny za rozwiązanie zagadki kto zabił, ma na to trzy godziny albo wszyscy zginą. "Sheppard. Cała ta zagadka kręciła się wokół niego, jemu tymczasem nie przychodziło do głowy nic poza niemożliwymi pytaniami, na które musiały istnieć nieodgadnione odpowiedzi." czy trzy godziny wystarczą na rozwiązanie tej zagadki?
Historia bardzo tajemniczya, tak jak i postać Shepparda, już na samym początku można się domyślić że detektyw z niego słaby, jest jedynie celebrytą, ludzie uwielbiają postać którą staje się na scenie ale nikt nie zna go na prawdę. Niestety jest on uzależniony od narkotyków i nadużywa alkoholu a trzyma się jedynie dzięki terapii u Pana Wintera która ciągnie się od kilku lat. Jak później się też okazuje jest ogromnym kłamcą, okłamuje bliskich, publiczność a nawet samego siebie.
Nie ukrywam że zawsze okładka dla mnie była bardzo ważna, w końcu to ona nas przyciąga i zachęca do czytania, ta jest idealna do kryminału, prosta i tajemnicza. Historia bardzo mnie wciągnęła, ciężko było mi odgadnąć kto jest mordercą i jak skończy się ta historia, ale to dobrze, nie lubię jak już na początku książki domyślam się co będzie dalej. Jedynie mam obiekcje co do zakończenia, przy tak mrocznej treści powinien skończyć się tragiczniej.
Dla fanów kryminałów powinien to być tytuł obowiązkowy a dla fanów innych powieści oderwanie od rutyny.
Autor:
Data: 13.10.2018 07:53
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgaduj zgadula

Autorem „Zgadnij kto” jest Chris McGeorge i jest to jego pierwsza książka. Lepiej: ta książka powstała w ramach pracy magisterskiej z pisarstwa (dobrze wiedzieć, że z pisarstwa można mieć magisterium, przynajmniej w pięknym mieście Londyn). Na swój debiut przyszły laureat Pulitzera (no dobrze, trochę się wygłupiam) wybrał motyw stary jak świat i zgrany jak „Yesterday” Beatelsów. Motyw zamkniętego pokoju (wyspy/ domu/ gospody/ niepotrzebne skreślić), grupy osób i denata. Wiadomo, że zabił ktoś z nas. Ale kto?! Można się wymądrzać, że na magisterkę to mógł chłopak coś nowego wymyślić, ale bądźmy szczerzy: chyba wszystko w temacie kryminału już było. Reszta to wariacja na temat. Można Chrisa pochwalić za to, że się nie bał i próbował dodać coś od siebie. Jak mu wyszło? Ano wyszło różnie. Może zaczniemy od minusów. W pewnym momencie robi się wszystkiego… za dużo. Czytam i myślę sobie: „No i co jeszcze?!” Klasyk gatunku, „Dziesięciu murzynków” Christie, jest książczyną cieniutką i krótką. Bo mistrzyni wiedziała, że czasami mniej znaczy lepiej. Chris wyprodukował trochę za dużo tych atrakcji, ale – na szczęście i dla siebie, i dla nas – zrobił przerwę i przerzucił nas do przeszłości. I to ten kawałek, o dwóch małych chłopcach bawiących się w detektywów, podobał mi się chyba najbardziej. Jest tu i koncept, i kawałek fajnej historii, i suspens. Tylko że potem trzeba wrócić do tego pokoju… Reszta jest pokłosiem historii o chłopcach, ale jakaś ta reszta doczepiona na siłę. Drugi minus to trochę schematyczni bohaterowie; nie wszyscy, ale niektórych autor potraktował po macoszemu. I stanowczo za łatwo i za szybko domyśliłam się, kto jest mordercą. Ale spokojnie, nie jest tak źle jak mogłoby wyglądać. Brawa dla autora za przewrotny pomysł – główny bohater jest facetem tak strasznym, że nikt nie chciałby mieć takiego obok siebie. Zanim dobrniemy do efektu „No i co jeszcze?!” zadamy sobie niejedno pytanie. Kto zabił? Dlaczego? Kto jest tu kim i dlaczego się tu znalazł? I dla tego rozruszania zastałych szarych komórek warto po tę książkę sięgnąć.
Autor:
Data: 10.10.2018 12:52
Ocena: 2,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

Po „Zgadnij Kto” sięgnęłam zachęcona opisem książki, który wskazywał, że powieś utrzymana jest w konwencji escape roomów – a jestem wielką fanką tej rozrywki. Z przykrością muszę stwierdzić, że bardzo się rozczarowałam. Jak dla mnie książka „Zgadnij Kto” nie przypomina w ogóle dobrze znanej mi ucieczki z escape roomu – owszem grupa osób zostaje zamknięta w pokoju, jednakże na tym cała „konwencji” się kończy.
Ogólnie książka jest napisana dobrze, jednakże bez większego polotu pisarskiego i bez większych emocji dla czytelnika. Akcja rozpoczyna się w momencie kiedy 5 nieznanych sobie osób budzi się zamknięta w pokoju. Większa część książki to przemyślenia głównego bohatera, jego domysły i refleksje. Sheparda poznajemy jako alkoholika, narkomana i celebrytę. Pozostali „współwięźniowie” wydają się być nie powiązani w żaden sposób. Pojawia się młoda barmanka, młoda studentka, aktorka musicali i prawnik. Grupa odkrywa, że oprócz uwięzienia w łazience leżą zwłoki mężczyzny, który w pewien sposób łączy całą grupę.
Mimo, że lektura jest do przeczytania w jeden wieczór, to dla mnie jest trochę bez osobowa. Przypomina mi nieudane zobrazowanie motywu ecape roomu ora podróbę „Piły”. Zakończenie jak dla mnie nie było zaskakujące, gdyż w połowie książki już miałam pomysł na mordercę i okazało się, że był to dobry wybór. Długo przed końcem książki autor odkrywa również karty z życiorysu Sheparda, które wyjaśniają jak dla mnie zbyt wiele spraw za szybko. Gdzieś po drodze wątek tajemniczości traci na znaczeniu. Akcja całej książki dzieje się gdzieś w 3,5 godziny, niestety jako czytelnik nie odczułam presji czasu, głębi strachu i lęku odczuwanego przez bohaterów oraz chęci wydostania się z pokoju.
Czy polecę tę książkę innym? Owszem, ale czytelnikowi mało wymagającemu, gdyż doświadczeni pożeracze thrillerów mogą się nudzić. Moja ostateczna ocena to 4/10. Te kilka punktów za całościowy pomysł i świetną okładkę! 😊
Autor:
Data: 04.10.2018 15:48
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Kto jest mordercą?

DETEKTYW Z SĄSIEDZTWA W PRAWDZIWEJ AKCJI
Kelnerka, sprzątacz hotelowy, aktorka, prawnik i uczennica. Każdy ze swoją własną historią, z bagażem doświadczeń, obaw i podejrzeń. Kto z nich ma czyste sumienie, a kto jest w stanie zabić? Kto przeżyje tę chorą grę, a komu przypadnie zginąć? Nad tym przyjdzie się głowić i o tym przekonać Morganowi Sheppardowi, głównemu bohaterowie powieści. Popularny prezenter, mający problem z używkami, dotąd prowadził program Detektyw z sąsiedztwa – teraz przekorny los postanowił z niego zakpić i przygotował mu zagadkę rodem z piekła. Wcale nie będzie do śmiechu. Morgan to nie wspaniałomyślny Sherlock Holmes, więc nie napotkacie tutaj śledztwa idealnego, a raczej rozpaczliwą pogoń tropami wspomnień, wzajemnych oskarżeń, wewnętrznych pretensji, błędów i prób. Po co to wszystko potrzebne? I komu? Tego zdradzić Wam nie mogę.

ESCAPE ROOM, LEVEL HARD
Zamknięty pokój, natłok rozsierdzonych osób, brak zaufania i setki podejrzeń. Duszna atmosfera z trupem na czele. Z krwawą zbrodnią, której musiał dokonać ktoś stojący w pobliżu. Tylko kto? Transmisja dobiegająca z telewizora, krótki przekaz poleceń. Gra dopiero się zaczyna. Odliczający zegar czas, odnajdywane karteczki podpisane jedną literą i oznakowane uśmiechniętą buźką. Kiedy dotarłam do finału pomyślałam, że faktycznie nie tak trudno było wytypować osobę, która za tym wszystkim stoi, ale nie wiedzieć czemu mi się to nie udało. Niby ostatecznie wszystko jest oczywiste, a jednak autor różnymi tropami umiejętnie wyprowadził mnie w pole. Bo nic nie jest takie, jakby się początkowo mogło wydawać.

THRILLER CZY KRYMINAŁ?
W trakcie czytania nie czułam wielce przyspieszonego bicia serca. Nie mogę więc mówić o wielkim napięciu, które towarzyszy niektórym książkowym thrillerom, pomimo tego, że w grę wchodzi tutaj przecież upływający czas. Różnorodne domysły, wzajemne obrzucanie się oskarżeniami, powroty do przeszłości – to wszystko skutecznie odciągnęło mnie od poczucia strachu i skłoniło do skupienia się nad sednem sprawy – rozwikłaniem zagadki. Potraktowałam więc książkę nie jako thriller, bo wtedy nie mogłabym mówić o pełnej satysfakcji z lektury, ale jako niecodzienną zagadkę, kryminał odbiegający od schematów. Muszę przyznać, że pod względem fabuły miałam pewne skojarzenia z filmem „Piła”, który jednak szybko skłonił mnie do obgryzienia wszystkich paznokci, nieco inaczej, niż było to w tym przypadku. Tymczasem książkę polecam tym, którzy mają ochotę porzucić sztampowe, literackie śledztwa i poszukać czegoś z zupełnie innej beczki.


https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2018/10/zgadnij-kto-chris-mcgeorge-jeden-pokoj.html
Autor:
Data: 18.09.2018 19:49
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zgadnij kto

Jeszcze nie czytałam książki w takim klimacie. Bardzo byłam jej ciekawa. Mam jednak mieszane uczucia. 2/3 książki były dość smętne, ale potem akcja ruszyła. Jednak, gdy ruszyła, domyśliłam się finału. Czasem tak bywa :) Pomysł sam w sobie bardzo fajny, wstawki z przeszłości ciekawe, jednak czegoś w niej zabrakło, może akcji, może klimatu, a może to kwestia świetnej książki, którą czytałam przed tą?
Autor:
Data: 17.09.2018 11:58
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

a czy ty zgadniesz?

Zgadnij kto to debiut, ale zaskakująco miły w odbiorze. Tematyka escaperoomów jest trudna do opisana oraz przekazania emocji, które czuje się będąc zamkniętym na cztery( albo i więcej) spusty.

Akcja biegnie dwutorowo. Znaczna część książki poświęcona jest wydarzeniom z hotelowego pokoju, jednak autor przybliża nam wydarzenia sprzed 25 lat, kiedy to Morgan Sheppard chciał być sławny i został okrzyknięty "młodocianym detektywem".

Minusem dla mnie, była słaba podbudowa psychologiczna każdej z postaci - a już w szczególności Morgana i tej osoby, która zamknęła 6 osób w pokoju. Troszkę ta książka traci w tym aspekcie.

Co do samej akcji to z początku szła strasznie opornie i powoli. Fakt, ciekawiła, ale nie czuło się tej presji czasu, którą bohaterowie mieli by się wydostać.
Majstersztyk w klimacie pokojów ucieczek to to nie jest, ale dobra książka by pogłówkować razem z bohaterami.
Autor:
Data: 13.09.2018 11:15
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Nie no, fajna książka

Czasami po przeczytaniu tony fantastyki czy romansu przychodzi ochota na coś innego. A mi przychodzi ostatnio na thrillery i kryminały. U kilku osób widziałam, że Zgadnij kto to świetna książka, no i bardzo dużo osób nie zgadło w końcu, kto jest mordercą. Stwierdziłam, że muszę zobaczyć o co tyle szumu. I też nie zgadłam! Chociaż to było w sumie takie do przewidzenia. No Agathą Christie autor nie jest 😃 Ale w sumie idzie to w dobrą stronę.
Książka opowiada o kilku osobach, zamkniętych wraz z trupem w pokoju. No i morderca też się wśród nich znajduje. Okazuje się, że zabitego każdy kojarzy. Jest też ktoś, kto to wszystko zorganizował – koleś z maską konia. Po kilku rozdziałach można spodziewać się, kto jest ową końską twarzą, natomiast jedyne, co trzyma człowieka przy czytaniu to chęć odkrycia, która z osób jest mordercą. Spodziewałam się kogoś, kto będzie najmniej podejrzany i nieoczywisty. Nieoczywisty z mojego punktu widzenia, czyli osoby, która tych kryminałów trochę ma za sobą. No a okazało się, że jest jak zawsze. Więc w sumie książka mnie niczym nie zaskoczyła, nie było wielkiego: „WOW” na końcu, tylko: „Coooo?!” . I to nie takie dobre „co”.
Zapomniałabym napisać, że brakowało mi też napięcia, większej dozy dramatu. No halo, ludzie są zamknięci w małym pomieszczeniu, wśród nich jest morderca, a oni sobie dogryzają? Jak ja bym była zamknięta w jakiejś klice z jakąś bandą to na pewno bym się nie spoufalała z nikim, bo ciągle myślałabym, że może jest mordercą.
Nie wiem jaką ocenę dać, bo z jednej strony pomysł był fajny, wykonanie też, aczkolwiek zakończenie mnie zawiodło.

Dam 6,5/10, bo jednak czytało się dobrze.
Autor:
Data: 11.09.2018 18:22
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zganij kto

"Zgadnij kto", to naprawdę udany debiut, a autor postawił sobie wysoką poprzeczkę :D. Jeśli już teraz książka okazała się tak dobra, to co będzie dalej? :).
.
Historia opowiada o 6 osobach, które są uwięzione w pokoju hotelowym. Jedna z nich jest przykuta do łóżka kajdankami, zwłoki drugiej znajdują się w łazience, a trzecią osobą jest zabójca.. Morgan Sheppard ma 3 godziny aby odkryć tożsamość zabójcy.. Brzmi ciekawie? :)
.
Pomimo wielu ograniczeń i miejsca rozgrywania akcji, które autor narzucił sobie na samym początku, potrafił on stworzyć ciekawą fabułę z wartką akcją i interesującymi bohaterami. Na kolejny plus zasługuje stworzenie klaustrofobicznego klimatu escape roomu, a także dokładne opisywanie przebiegu wydarzeń, uczuć czy emocji postaci. Warto również zwrócić uwagę na szczegółowe wyjaśnienie (w odpowiednim czasie) wszystkich tajemnic z przeszłości..
.
Autor:
Data: 09.09.2018 21:56
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Recenzja

"Zgadnij kto" to utrzymana w klimacie escape room historia, która mrozi krew w żyłach. Grupa osób zostaje uwięziona w pokoju, z którego nie ma wyjścia. Tylko jedna osoba może ich uratować. Czy da radę? Ta książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. To moje pierwsze spotkanie z tego typu historią i jestem nią po prostu zachwycona! Utrzymana w mrocznym i intrygującym klimacie historia, naprawdę nietypowa i wciągająca od pierwszej strony. Misternie skonstruowana, intryguje od pierwszej strony i wywołuje w głowie wiele pytań. Czytając tę książkę czułam się, jakbym uczestniczyła w wydarzeniach w niej opisanych. Tysiące emocji wywołanych przez tę historię łączą się w całość i sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury. Wszystko tu jest dokładnie zaplanowane i świetnie opisane. Klimat tej historii jest niewiarygodnie mroczny i wciągający. Świetna książka, która wywołuje ciarki na plecach. Czytelnik sięgając po tę książkę nawet nie spodziewa się, z czym będzie musiał się rozprawić. Nikt tutaj nie jest naprawdę tym, za kogo się podaje. Zakończenie tej historii zaskoczyło mnie bardzo - zupełnie się tego nie spodziewałam. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony i właśnie to lubię. Myślę, że to idealna książka dla miłośników lektur z dreszczykiem.
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!