Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie
Daniel Whiteson, Jorge Cham
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę Wydawnictwa Wilga!
Księgarnia » Literatura naukowa » Popularnonaukowa » Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

Nasza cena:
32,00 zł (zawiera rabat 20 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 40,00 zł (oszczędzasz 8,00 zł)
Autor: 

Daniel Whiteson, Jorge Cham

Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania:2017
Oprawa:broszurowa
Liczba stron:384
Format:15.5x22.0 cm
Numer ISBN:978-83-65743-46-6
Kod paskowy (EAN):9788365743466
Waga:664 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 26.08.2020 20:16)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie – opis wydawcy

Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie!

Wiedza człowieka o świecie, jaki go otacza, jest pełna luk. I nie są to luki małe, takie, które można by bez obaw zignorować – mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak – aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, a także robotyk – Jorge Cham – wraz z fizykiem cząstek elementarnych Danielem Whitesonem połączyli swe siły, by zbadać stan naszej wiedzy – a raczej ogromnej niewiedzy! – o wszechświecie.

Za pomocą zabawnych komiksowych rysunków, przemawiających do wyobraźni infografik i niezwykle humorystycznych, a przy tym bardzo klarownych naukowych wyjaśnień, Jorge i Daniel zaprezentują nam cały wachlarz zdumiewających pytań, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i spróbują poszukać najlepszych możliwych i zgodnych ze stanem obecnej wiedzy odpowiedzi.

Co to za pytania? Oto zaledwie kilka z nich:

Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?

Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?

Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem małych ultraszybkich cząstek?

Czym jest antymateria? I dlaczego uparcie nas ignoruje?

Wygląda zatem na to, że wszechświat jest pełen dziwactw, które na pierwszy rzut oka są zupełnie bez sensu. Ale Jorge i Daniel stawiają sprawę inaczej: pokazują, że pytania, na które nie znamy odpowiedzi, są równie intrygujące jak te, które już mamy z głowy.

Ta książka to w pełni ilustrowany wstęp do największych nierozwikłanych tajemnic fizyki – ale to nie wszystko, to także wspaniała lektura, która odczarowuje i wyjaśnia wiele rzeczy, o których bardzo dużo już wiemy: od kwarków i neutrin, przez fale grawitacyjne, aż do wybuchających czarnych dziur. Jorge i Daniel zachęcają nas, byśmy spojrzeli na wszechświat jak na niezmierzony, niezbadany obszar, który wciąż możemy poznawać – a czynią to, pisząc niezwykle lekko i z wielkim poczuciem humoru.

FacebookTwitter
Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2017.10.25
Recenzja
Opinie czytelników o „Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 11 ocen z 11 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Szkolny Klub Recenzenta, data: 14.11.2019 23:22, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Polecam!

Do tej książki podeszłam z dużym zainteresowaniem i się nie zawiodłam. W przyjemny sposób przedstawia i pomaga w zrozumieniu tak trudnych zagadnień, jak np. ciemna materia. Pokazuje tę ciekawszą i bardziej intrygującą stronę fizyki, której często nie omawiamy na lekcji. W tej książce znajdują się też ilustracje, które pomagają nam lepiej zrozumieć, o czym pisze autor. Żarty zamieszczone w tej publikacji wielokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy, ale jak wiadomo, każdy ma inne poczucie humoru i prawdopodobnie nie wszystkim przypadną do gustu dowcipy o lamach. Trzeba też wspomnieć, że tę książkę należy czytać w pełnym skupieniu, żeby ją zrozumieć. Mimo naprawdę dobrych wyjaśnień nie jest to lektura łatwa ani lekka. Nie można jej przeczytać w ciągu jednego wieczoru, bo jest to po prostu niemożliwe, żeby tak długo pozostać w pełnym skupieniu.

Podsumowując, jest to książka zdecydowanie warta przeczytania, ale wymaga dużo cierpliwości. Trudne treści przedstawia w jasny i ciekawy sposób, dlatego mogę ją polecić nawet osobom nieinteresującym się fizyką.
Ana, lat 15
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
Autor: CośNaPółce, data: 20.09.2018 03:40, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wszechświat nieodkryty

Wszechświat nieodkryty.

To zdecydowanie książka dla tych, którzy kochają patrzeć w gwiazdy :) Wszechświat jest przeogromny, więcej o nim nie wiemy niż wiemy, o czym Cham i Whiteson przypominają nam na każdej stronie, robią to jednak z humorem, pisarskim zacięciem i pasją, a wobec tego... wcale nie jest nudno! :)

"Nie mamy pojęcia" z całą pewnością nie da odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wszechświata. Te niecałe 400 stron to przede wszystkim mała próba usystematyzowania wiedzy, którą posiadamy o wszystkim dotyczącym kosmicznego otoczenia naszej planety... Ba!, tak naprawdę to pozycja na temat wszystkiego tego, o czym w gruncie rzeczy (jak sugeruje tytuł) nie mamy w tym temacie pojęcia ;) , jednak bez dwóch zdań dzięki takim lekturom coś, co mogło przerażać na lekcjach choćby fizyki, przestaje być straszne. Kosmos potrafi być fascynujący - tak jak i jego tajemnice :) Czy nie działają bowiem na wyobraźnię pytania jak czym jest materia, antymateria, jaka prędkość może obowiązywać we wszechświecie i dlaczego? :) Do tego dostajemy na kolejnych stronach masę humorystycznych rysunków i zabawnych anegdotek, co jako pewna całość sprawia, że chce się po prostu czytać więcej i więcej ;)

Osobiście nie miałem problemu ani z tematyką lektury ani z zagłębieniem się w trudne z pozoru, aczkolwiek opisane z humorem, zagadnienia, ale u mnie wynika to z tego, że w gwiazdy gapić się uwielbiam od zawsze ;) Tak sobie jednak myślę, że jeśli tego z jakichś powodów nie lubicie, to po tej książce jest spora szansa... że polubicie :) Nikt oczywiście nie będzie Wam kazał po lekturze zapisywać się na studia dotyczące fizyki kwantowej, ani też nikt nie każe Wam lecieć zaraz do sklepu po teleskop chociażby, ale może podniesiecie głowę nieco do góry, później jeszcze trochę wyżej... i zobaczycie na nocnym niebie coś fajnego ;) To sama przyjemność, więc tego Wam, nie tylko po tej lekturze ;) , życzę.

Polecam!

Recenzja także na:
https://cosnapolce.blogspot.com/2018/09/nie-mamy-pojecia-przewodnik-po.html
Autor: Stella Aga, data: 16.12.2017 19:40, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Niewiele wiemy

Wszechświat dla każdego jest wielką zagadką, a naukowcy stale prześcigają się w rozmaitych teoriach związanych z jego początkiem, rozmiarami, końcem, życiem pozaziemskim itp. Do odkrycia jest naprawdę wiele, nawet nie jesteśmy w stanie pojąć ile. Książka "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" nie da nam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale pokaże, czego jeszcze nie wiemy i gdzie możemy próbować szukać rozwiązania.

Jorge Cham to rysownik, który stworzył serię komiksów PHD, a oprócz tego jest doktorem robotyki Uniwersytetu Stanforda. Z kolei Daniel Whiteson to profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvinie i członek Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Prowadzi różne badania w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, do których wykorzystuje Wielki Zderzacz Hadronów. Któregoś dnia postanowili napisać książkę o najbardziej nurtujących pytaniach dotyczących kosmosu.

Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie i szybko, pomimo tego, że dotyczyła ona dość skomplikowanych naukowych zagadnień. Autorom udało się jednak przedstawić je w bardzo przejrzysty sposób, zrozumiały także dla tych, którzy ze ścisłą nauką w ogóle nie mają do czynienia. Istotne jest to, że całość zabarwiona została humorem i wiele zagadnień wyjaśniono właśnie w taki sposób. Na uwagę zasługuje także ogromna ilość rysunków, wykresów itp., które znacznie ułatwiają zrozumienie treści, a przy tym uatrakcyjniają lekturę.

Myślę, że "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" zainteresuje naprawdę wiele osób, a niektórych może zainspiruje do wybrania w życiu ścieżki naukowej. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, że naprawdę bardzo dużo rzeczy jest jeszcze do odkrycia. To, co wiemy to zaledwie ułamek tego, co jeszcze nieodkryte. Autorzy nie stawiają żadnych tez, ale sugerują różne możliwe wyjaśnienia poszczególnych zjawisk. Książka pozwala także odejść od typowego toku myślenia, bardziej otworzyć się na wiedzę. Możliwe, że pewne rzeczy wydają nam się w tej chwili niemożliwe, bo po prostu nasz mózg jeszcze nie potrafi tego do siebie dopuścić.

"Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o wszechświecie, a także mieć świadomość, czego jeszcze nie wiemy i co można odkryć. Z pewnością pewne zjawiska wydadzą nam się bardziej zrozumiałe. O niektórych rzeczach dotychczas w ogóle nie słyszałam i dopiero ta książka powiedziała mi o nich. Wzbudza ona taki prawdziwy głód wiedzy, inspiruje i motywuje.
Autor: Magda, data: 15.12.2017 10:22, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

dwiestronykultury.pl

Przez lata szkolne jesteśmy bombardowani wiedzą z różnych dziedzin. Traumatyczne doświadczenie z jakimś przedmiotem często sprawia, że do końca życia omijamy wszelkie publikacje w tej tematyce. Fizyka jest pewnie największą zgrozą uczniów. Skomplikowane definicje, wzory i wiedza, która przekazywana jest młodym ludziom w sposób poważny i mało zachęcający do poszukiwania odpowiedzi zadane przez podręczniki pytania. Sama zostałam ofiarą systemu, który po kilku fascynujących latach miłości do przedmiotów ścisłych, w końcu zabił jakiekolwiek ciepłe uczucia do fizyki i chemii. Z tego powodu cieszę się, że powstają takie publikację jak Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie, które pokazują, że te wszystkie skomplikowane wyrażenia może wytłumaczyć w naprawdę ciekawy sposób.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszych głowach po zobaczeniu okładki tego dzieła jest: “Czy to książka na temat rzeczy, o których nic nie wiadomo?”. Trochę tak. Jednak po co po raz setny tłumaczyć ludziom skomplikowane pojęcia, których znaczenie jest dla nich jasne? Wałkowanie tego samego w każdej publikacji jest po prostu nudne. Nie zachęca też do poszukiwania wiedzy w innych źródłach, a według mnie największym sukcesem książki popularnonaukowej jest to, że po jej skończeniu człowiek chce wiedzieć więcej!

Z tego powodu pozycja Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie wyróżnia się na tle innych publikacji w tej tematyce. Autorzy przedstawili wyjaśnienia naukowe w sposób niezwykle zabawny i sprawiający, że wiedza umieszczona na kartkach książki nie jawi nam się jako trudne definicje i niezrozumiałe wyrażenia, tylko jak coś niezwykle prostego i sensownego. Umieszczone ilustrację dodatkową obrazują nam zawartą wiedzę. Wszystko sprawia wrażenie zabawnej opowieści, kiedy w rzeczywistości jest 400 stronicową pozycją tłumaczącą nam wiele trudnych zagadnień związanych z wszechświatem.

Porusza ona tematy, które do końca nie są wyjaśnione i stawiają więcej pytań niż odpowiedzi, jednak przy każdym poruszanym zagadnieniu otrzymujemy wstęp, który pozwala nam zrozumieć to co próbują nam przekazać autorzy. Dzięki takiej formie książki człowiek ma ogromną ochotę by dowiedzieć się więcej i więcej, więc Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie powinna być obowiązkową lekturą dla osób, które zraziły się do fizyki w szkołach. W prosty sposób pokazuje, że wszechświat i wszystko co się z nim wiąże jest bardzo ciekawe.
Autor: Królewskie Recenzje, data: 05.12.2017 19:00, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Nie Mamy Pojęcia

Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy, nad niektórymi na pewno się nie zastanawiał. Wiedza o otaczającym go świcie jest pełna luk. Sama nie wiem zbyt wiele o tym, jak działa wszechświat. Raczej nigdy mnie to nie interesowało, chyba że od strony historycznej, strona fizyczna, chemiczna, to dla mnie trochę czarna magia. Czas temu zaradzić!

Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy, a raczej ogromnej niewiedzy, o wszechświecie. Za pomocą zabawnych rysunków oraz niezwykle humorystycznych wyjaśnień przemawiają do wyobraźni i sprytnie przekazują nam wiedzę poprzez śmiech i zabawę. W ten sposób niezwykle klarownie i skutecznie wyjaśniają wiele skomplikowanych zagadnień, które przekazane w naukowy i schematyczny sposób, byłby niemożliwe do przyswojenia.

Musicie przyznać, że te obrazki są boskie. Uwielbiam na nie patrzeć i czytać te zabawne notki. Żebym nie wiem jak zły dzień miała, i tak po chwili zaczynam się śmiać. To właśnie one sprawiły, ze czym prędzej sięgnęłam po tę książkę. Ale poza nimi jest też niesłychanie ciekawy tekst. Dzięki tej książce wiele dowiedziałam się o otaczającym mnie świecie, zdałam sobie sprawę o jak wielu rzeczach nie miałam pojęcia i teraz szokuję tym innych. Zachęcam do sięgnięcia, bo przy świetnej zabawie, możecie poszerzyć swoją wiedzę.
Autor: Zatracona w słowach, data: 21.11.2017 00:10, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wiem, że nic nie wiem

Widząc postępy w dziedzinie nauki, można sądzić, że ludzkość o świecie wie już wszystko. Czy to prawda? Oczywiście, że nie, gdyż nadal nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytania. Czym jest masa? Ile istnieje wymiarów? Czym jest czas? Takich pytań jest o wiele więcej i w rezultacie o świecie wiemy o wiele mniej, niż moglibyśmy przypuszczać. Ta książka nie zapełni pustki, którą tworzą, ale pozwoli nam lepiej zrozumieć to, o czym nie mamy pojęcia. Nadeszła pora by dowiedzieć się, czego dokładnie nie wiemy o naszym tajemniczym wszechświecie.

Muszę przyznać, że nie często sięgam po książki popularnonaukowe. Głównie z powodu, że większość z nich czyta się bardzo ciężko i wolno, a po długim i wyczerpującym dniu mam zazwyczaj ochotę sięgnąć po coś lekkiego i wciągającego, co pozwoli mi się zrelaksować i odpocząć. Dobrze wiem, że nie zawsze takie książki muszą być trudne w odbiorze, ponieważ miałam styczność z kilkoma bardzo ciekawymi książkami popularnonaukowymi, które czytałam z wielką przyjemnością. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po „Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie”, kiedy tylko dowiedziałam się o premierze tej książki w Polsce. Nie jestem fizykiem, ale zawsze z wielką przyjemnością uczyłam się tego przedmiotu w szkole i niejednokrotnie z własnej woli sięgałam po publikacje, które byłby w stanie zaspokoić moją ciekawość. Pomimo upływu lat nadal pozostaje ona w kręgu moich zainteresowań i nigdy nie odpuszczam okazji, aby dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej.

Na początek warto wspomnieć o autorach tej książki. Jorge Cham to robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, natomiast Daniel Whiteson jest fizykiem cząstek elementarnych. Wspólnie połączyli swoje siły, by zbadać stan naszej wiedzy, a raczej niewiedzy o wszechświecie i muszę przyznać, że wyszło im to niesamowicie. Książka jest połączeniem nauki i humoru, wypełniają ją zabawne rysunki komiksowe, które przemawiają do wyobraźni czytelnika. To wszystko sprawia, że tę książkę czyta się z ciekawością i uśmiechem na ustach, a odkrywanie kolejnych dziur w naszej wiedzy jest prawdziwą przyjemnością.

Autorzy już na samym początku zaznaczają, że przedstawią w tej książce pytania, na które nie znamy odpowiedzi, ale jednocześnie pomogą nam lepiej zrozumieć, dlaczego brak nam wiedzy na niektóre tematy. Wyjaśniają bardzo wiele rzeczy, o których dość sporo wiemy, dlatego nawet osoby, które nigdy nie interesowały się jakoś szczególnie fizyką, nie powinny czuć się zagubione. Książka zaczyna się od prostych zagadnień, by stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych. Dzieli się ona na rozdziały, których jest w sumie siedemnaście. Każdy z nich porusza inny temat, omawiają one kwestie takie jak: co to jest ciemna materia i ciemna energia, czy istnieje teoria wszystkiego, ile jest wymiarów, jak wielki jest wszechświat oraz o wiele więcej, jednak warto samemu dowiedzieć się, co jeszcze kryje się na kartach tej książki.

„Nie mamy pojęcia” to ciekawa i zabawna publikacja, która odsłania przed nami tajemnice naszej niewiedzy. Na temat wszechświata wiemy już bardzo wiele, jednak jest to tylko ułamek tego, o czym nie mamy bladego pojęcia. To oznacza, że przed nami jeszcze wiele do odkrycia. Czy uda nam się kiedykolwiek znaleźć odpowiedzi na dręczące ludzkość pytania? Tego nie wie nikt, ale podobnie jak autorzy uważam, że będzie to ekscytująca podróż. Na samym końcu książki znajdziemy informację, że możemy się spodziewać kontynuacji tej książki pod tytułem „Mamy pewne pojęcie”. Ja już nie mogę się jej doczekać, a każdego, kto pragnie sprawdzić braki w swojej wiedzy, dobrze się przy tym bawiąc gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Nie mamy pojęcia”, gdyż na pewno się nie zawiedzie.
Autor: podróżdokrainyksiążek, data: 19.11.2017 12:07, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Cudowna!

Nie mam pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie” Jest to książka, która stara się nam odpowiedzieć, na pytania których i może nie zadajemy sobie na co dzień, jednak gdy już się nam przytrafi tak ciekawe pytanie, na pewno na nie chcemy poznać odpowiedź. Tak i tutaj się dzieje, takie książki zapewne nam się kojarzą z trudnymi definicjami, czasami słowami, których pojęcie musimy poznać sami, by treść nabrała sensu, jednak z tym idzie jeden fakt. Taki sposób prezentacji ciekawostek męczy czytelnika i by tak mogło się na początku wydawać ciekawej lekturze, nic nie zapamiętujemy. Jednak tutaj tak nie jest, dwójka mężczyzn postanowiła połączyć swoje siły, stworzyć odmienny styl podejścia do takiej treści i wiecie co? Udało się im to. W humorystyczny, ciekawy i lekki sposób przedstawili masę ciekawych odpowiedzi, jak i na również ciekawe pytania. Umieszczając w tym wszystkim info grafiki, które również w zabawny sposób przedstawiają nam informacje, wywołały we mnie niekiedy wybuch śmiechu, nie sadząc, że w taki ciekawy sposób, można podejść do tematu. Jestem zadowolona, że w moje ręce wpadła taka książka, z której dzięki stylowi, w jaki była napisana, wiele zapamiętałam.
Autor: Wika, data: 15.11.2017 23:35, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

http://ksiazki-wiktorii2.blogspot.com/2017/11/nie-mamy-pojecia-przewodnik-po.html

Wiecie, jakimi słowami najczęściej posługuję się człowiek w swoim życiu? "Nie wiem". Sama przyznam, że używam ich po kilkanaście razy dziennie, bo hallo? Czy jest ktoś, kto wie wszystko? Wydaje mi się, że nie, (ale mogę się mylić). Chwyciłam po ten poradnik głównie z powodu mojej niewiedzy. Ciekawa, czego nie wiem o wszechświecie, ciekawa, czego nie wiem o materii nas otaczającej. Bo jak każdemu wiadomo (albo nie) cechą ludzką jest ciekawość, chęć dążenia do prawy czasami głęboko ukrytej. W tym przypadku jest identycznie, autorzy drążą temat wszechświata, jednak ku zdziwieniu każdego, nie wyjaśniają oni niczego konkretnego. Uświadamiają nam tylko, czego o owym świecie nie wiemy.
Właśnie tą powieścią obaj autorzy chcieli udowodnić społeczeństwu, że to, co wiemy to jedynie maleńka kropelka oceanu naszej niewiedzy. Zaczynając czytanie spodziewałam się śmiesznych sucharów, zabawnych i wyciskających łez obrazków, oraz dziwnych i nie zrozumiałych pytań. Wszystko otrzymałam już na samym starcie. Muszę przyznać, że mimo tych wszystkich czynników, książka nie przypadła mi do gustu. Nie jest to jednak spowodowane fabułą książki, dziwną narracją czy innymi jeszcze cudami, za co najczęściej przekreśla się książki. Nie. Ta powieść przedstawia coś, czego ja najzwyczajniej w świecie nie lubię. Pewnie w tej chwili każdemu w myślach ukazał się obraz wszechświata. I jesteście blisko, jednak to nie to. Mówię tutaj o fizyce. Powieść przedstawia nam od podstaw tworzenie się wszechświata, oddziaływanie na siebie planet, materii czy innych ciał niebieskich. To zdecydowanie nie moja bajka. Chciałam dobrze się bawić podczas czytania tego dzieła, jednak nie mogłam, ponieważ cała treść opiera się na fizyce, której ja po prostu w swoim życiu nie trawię oraz szczerze przyznam, że nie rozumiem. Zdecydowanie książka przypadnie do gustu osobom, które są ciekawe powstawania świata i przy okazji lubią, albo, chociaż tolerują fizykę.
"Nie mamy pojęcia" to książka idealna dla ludzi ciekawych świata oraz osób, które odnajdują się w rozległym świecie fizyki. Polecam tą powieść każdemu, ponieważ jest ona warta uwagi. Ma interesującą fabułę, zabawne obrazki, które w świetny sposób pokazują nam sens niektórych stwierdzeń, oraz język w jakim książka została napisana jest prosty i nie sprawia większych problemów. Autorzy książki wykładają kawę na ławę pokazują, że ludzkość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego czego nie wiem. Właśnie ta książka sprawia, że zaczynam coraz bardziej interesować się tym czego nie wiemy, zauważamy, że rzeczy które wiemy, mają luki, których dotychczas nie zauważaliśmy. Jest to zdecydowanie mądra powieść, która w zabawny i luźny sposób przekazuje ludziom swoje przesłanie.
Autor: Czytaczyk, data: 15.11.2017 11:54, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Nie mamy pojęcia

W szkole fizyka była jednym z moich znienawidzonych przedmiotów, a książka od fizyki dosłownie gryzła. Niezrozumiałe treści, skutecznie zabijały moją ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś.
„Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie” to wprost wymarzony podręcznik do fizyki. O ile lepiej wspominałabym lekcje, gdyby towarzyszyło mi to kompendium wiedzy.
Jorge Cham i Daniel Whiteson stworzyli niezwykle absorbującą i wciągającą publikację, do której podchodzą z dystansem. Klarowne i przejrzyste wyjaśnienia, nawet w najmniejszym stopniu nie są nużące i nie sprawiają żadnych trudności w rozumowaniu. Strona za stroną, dostarczane nam są coraz to nowsze informacje i niewiadome. Przewodnik ten daje wiele odpowiedzi, a stawia jeszcze więcej pytań, które bombardują nasze myśli. Autorzy aplikują nam potężną dawkę śmiechu i przyjemności z lektury, swoim dowcipkowaniem i błyskotliwością. Tekst został ubarwiony różnego rodzaju humorystycznymi ilustracjami, wykresami i grafikami, które są świetnym zobrazowaniem tekstu. Lekkie i żartobliwe pióro sprawia, że nie da się oderwać od lektury na dłużej.
Moja ciekawość została wzmożona, a spekulacje do otaczającego mnie świata, zostały totalnie pobudzone.

Do głowy przyszedł mi cytat, który idealnie obrazuje to dzieło…
„Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa” – Fancis Scott Fitzgerald (z książki Ostatni z wielkich).
Autor: www.ohnoitsmegan.wordpress.com, data: 14.11.2017 21:22, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Fizyka na wesoło, czyli o co chodzi z tym wszechświatem?

„Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie!”. Tymi słowami zaczyna się krótki opis książki, którą dosłownie pochłonęłam kilkakrotnie!

Wiedza, jaką posiadamy o otaczającym nas świecie i o tym, co się dzieje poza nim jest pełna niedomówień i luk. I to nie takich małych, mało znaczących lecz pełnowymiarowych dziur, które czasem doprowadzają do powstania paradoksów nie mających żadnego logicznego wytłumaczenia. Jorge Cham, który jest autorem serii komiksowych PhD oraz fizyk, zajmujący się badaniem cząstek elementarnych, Daniel Whiteson postanowili podjąć się trudnego zadania by w przystępny sposób przedstawić najbardziej nurtujące nas zagadnienia z dziedziny fizyki i astronomii.

Dzięki zabawnym komiksom, przemawiających do naszej wyobraźni, autorzy prezentują nam cały wachlarz zdumiewających pytań, które wprowadzają w zakłopotanie nie jednego naukowca.

Na przykład: dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości? Kto lub co atakuje Ziemię strumieniem małych, ultraszybkich cząstek? Czym jest ciemna materia i jaki ma wpływ na nasze życie?

Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się z tej niezwykłej książki.

Jeśli mam być zupełnie szczera, to jestem zachwycona tą książką. Przeczytałam ją już trzy razy i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Gdybym miałabym taki podręcznik do fizyki, gdy byłam w szkole, zapewne teraz siedziałabym sobie w wygodnym laboratorium, gdzieś w stanie California i studiowała pochodzenie cząstek elementarnych. A że nie miałam, a fizyka zawsze była bliska memu sercu, to z czystą przyjemnością teraz nadrabiam te zaległości. Pomimo, że nie uzyskamy jasnych i klarownych odpowiedzi na nurtujące pytania, jak czy jesteśmy sami we wszechświecie ani czy na przykład nie pochłonie nas kiedyś jakaś czarna dziura. Albo czy podróże w czasie będą kiedyś możliwe? A może kiedyś uda nam się przemieścić między załamaniami czasoprzestrzeni? Jeszcze nie dojrzeliśmy do tego, by zgłębić tę wiedzę. Ale kto wie? Może w przyszłości się to uda.

Ktoś mądry kiedyś stwierdził, że mimo iż uczymy się całe życie to i tak umieramy głupsi niż się urodziliśmy. Być może coś w tym jest, lecz nie zaszkodzi pogłębić sobie wiedzy, zwłaszcza w tak niezwykle ciekawej i tak naprawdę nieznanej dziedzinie, jaką jest astrofizyka.
Autor: Hrosskar, data: 12.11.2017 19:24, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Przezabawna książka popularnonaukowa

W swoim życiu miałem do czynienia z wieloma książkami popularnonaukowymi. Jedne były lepiej napisane, inne gorzej, ale wszystkie do tej pory starały się zwyczajnie uświadomić czytelnika o tym co wiemy i tę wiedzę mu przekazać. Zgoła odmiennie do tego tematu podeszli dwaj naukowcy. Jorge Cham - rysownik, a także doktor robotyki Uniwersytetu Stanforda, oraz Daniel Whiteson - profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego. Ich zamiarem nie było zwyczajne opowiedzenie czytelnikowi, jak wielu autorów przed nimi, wielu ciekawostek o wszechświecie, lecz właśnie tego, czego o nim nie wiemy. I w ten sposób powstała książka Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanych wszechświecie.

Na pierwszy rzut oka pomysł na taką książkę popularnonaukową może się wydać co najmniej dziwny. Bo przecież jaki jest sens wydać książkę, która uświadomi nam jak niewiele ludzkość wie na temat otaczającego nas wszechświata? Żaden! A jednak Jorge Cham i Daniel Whiteson udowadniają, że taka książka ma rację bytu i może stanowić świetną i zabawną lekturę nie tylko dla pasjonatów tematu, ale dla każdego. Gwarantuję, że trudno będzie Wam od niej odejść choć na moment, ponieważ z każdą stroną coraz bardziej pobudza ona wyobraźnię i ciekawość świata.

Tematów, jakie zostały poruszone w książce jest w sumie siedemnaście i omawiają takie zagadnienia jak: z czego składa się wszechświat, czym jest ciemna materia, jakie są tajemnice masy, co to jest czas i przestrzeń, ile mamy wymiarów, co się stało podczas Wielkiego Wybuchu, oraz czy jesteśmy sami w kosmosie. Nie są to oczywiście wszystkie tematy, ale te chyba najbardziej znane przez wszystkich, którzy choć troszkę się tym tematem interesują. Z reguły na początku każdego rozdziału przeczytamy krótkie, ale przystępne informacje na dany temat, aby na dalszych stronach lepiej zrozumieć różnego rodzaju wywody i przemyślenia autorów. Natomiast im dalej, tym więcej pytań i spekulacji oraz rozważań na temat niewiadomych. A przez cały ten czas, autorzy opowiadają wiele dowcipów, zabawnych i niekiedy absurdalnych sytuacji i anegdot. Nie brakuje tutaj także niecodziennych analogii, czy przykładów, które choć dość niecodzienne, to wyjątkowo dobrze ilustrują wiele trudnych i skomplikowanych zagadnień z fizyki.

Nie dowiemy się za to z tej książki, czy na pewno jesteśmy sami we wszechświecie, dlaczego prędkość światła wynosi blisko 300 milionów m/s, czy dlaczego czas biegnie do przodu. Oczywiście, to tylko przykłady, ponieważ po przeczytaniu tej książki można sobie uświadomić jak naprawdę bardzo, ale to bardzo mało wiemy, chociaż poznaliśmy już tak dużo. Jest to chyba jedna z największych zalet tej książki - pokazanie jak mało wiemy, zamiast być kolejną pozycją o wszechświecie i jego tajemnicach. Dlaczego? Ponieważ wielu autorów stara się pokazać co wiemy, jak wygląda obecny stan wiedzy, ale pomijają to, czego nie wiemy lub mówią o tym bardzo lakonicznie. A wydaje mi się, że takie książki, jak ta Chama i Whitesona są potrzebne, ponieważ mogą zainspirować młode osoby do kariery naukowej, do zainteresowania się nauką i do znalezienia przez nich w przyszłości odpowiedzi na pytania zaprezentowane w tej książce. Co więcej, autorzy pokazują wiele skomplikowanych rzeczy w bardzo prosty sposób np. jak wytłumaczyć, że siły elektromagnetyczne są silniejsze niż grawitacja? Na przykład podnieść magnesem gwóźdź. Proste, prawda? A jednak trudno o takie doświadczenia na lekcjach fizyki.

W książce znajdziemy także całe mnóstwo niezwykle błyskotliwych i zabawnych ilustracji - począwszy od różnego rodzaju tabel, wykresów, aż po zabawne scenki ilustrujące jakieś zjawisko. Nie są one bynajmniej tylko ozdobą, ale integralną częścią, która doskonale uzupełnia humor i niekiedy dziwaczne analogie autorów na temat danego zjawiska, czy teorii. Co ważniejsze, mają one nie tylko bawić, ale pozwalają również lepiej rozumieć opisywane w tekście problemy.

Nie mamy pojęcia jest książką jedyną w swoim rodzaju. Cham i Whiteson nie tylko opowiadają o wszechświecie, ale przede wszystkim o tym, czego o nim nie wiemy. A robią to w sposób niezwykle przystępny i niepozbawiony humoru, a wszystkiego dopełniają przezabawne ilustracje. Polecam!
Klienci, którzy kupili Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie, wybrali również:
Astrofizyka dla zabieganych Neil deGrasse Tyson
Astrofizyka dla zabieganych
Neil deGrasse Tyson, 24,00
Burza w szklance wody. Fizyka w życiu codziennym Helen Czerski
Burza w szklance wody. Fizyka w życiu codziennym
Helen Czerski, 27,99
Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie Carl Sagan
Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie
Carl Sagan, 45,52
Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott
Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna
Neil deGrasse Tyson, Michael A. Strauss, J. Richard Gott, 45,52
Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki Mickaël Launay
Pi razy drzwi, czyli dziwne przypadki matematyki
Mickaël Launay, 28,05
Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie Art Hobson
Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie
Art Hobson, 34,93
Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa, podróże międzygwiezdne, nieśmiertelność i nasze miejsce poza Ziemią Michio Kaku
Przyszłość ludzkości. Podbój Marsa, podróże międzygwiezdne, nieśmierte...
Michio Kaku, 26,94
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym Daniel Kahneman
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Daniel Kahneman, 35,28
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Hans Rosling, Ola Rosling, Ann
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereo...
Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling-Ronnlund, 28,08
Kosmiczne zachwyty Neil de Grasse Tyson
Kosmiczne zachwyty
Neil de Grasse Tyson, 27,99
Wszechświat w twojej dłoni. Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń Christophe Galfard
Wszechświat w twojej dłoni. Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń
Christophe Galfard, 30,72
Astrofizyka dla młodych zabieganych Neil deGrasse Tyson
Astrofizyka dla młodych zabieganych
Neil deGrasse Tyson, 28,00
Wymiatasz! Matthew Syed
Wymiatasz!
Matthew Syed, 29,59
„Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Przypadki ciekawego człowieka, nowe wydanie Richard P. Feynman
„Pan raczy żartować, panie Feynman!”. Przypadki ciekawego ...
Richard P. Feynman, 34,57
Chłopiec znikąd Katherine Marsh
Chłopiec znikąd
Katherine Marsh, 30,80
Fizyka w rysunkach Don S. Lemons
Fizyka w rysunkach
Don S. Lemons, 50,15
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Promocja na całą ofertę Sine Qua Non!
Ostatnio oglądane
KNie mamy pojęcia. Przewodnik...
KPowrót z Bambuko
KPokora
KPrecedens
KBiologia na czasie 2. Podręc...
KMatematyka 2. Liceum i techn...
KOblicza geografii 2. Podręcz...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 51
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!