Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Stop prawa
Brandon Sanderson
Skorzystaj z 40% rabatu na całą ofertę Rebisu!

Stop prawa

Nasza cena:
23,02 zł (zawiera rabat 23 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 29,90 zł (oszczędzasz 6,88 zł)
Autor: 

Brandon Sanderson

Wydawnictwo: MAG
Rok wydania:2016
Oprawa:twarda
Liczba stron:298
Format:14.0 x 22.0 cm
Numer ISBN:978-83-7480-627-5
Kod paskowy (EAN):9788374806275
Waga:419 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 11.02.2020 18:24)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Stop prawa – opis wydawcy

Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii Zrodzonego z Mgły Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji.

Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii – lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.

Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice Miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy.

FacebookTwitter
Stop prawa - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.01.12
Recenzja
Opinie czytelników o „Stop prawa”
Średnia ocena: 4,0 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Ruczek, data: 29.02.2016 21:08, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Nie trzeba wielkich umiejętności, żeby zostać trafionym. To unikanie kul jest trudne."

Minęło ponad 300 lat od wydarzeń opisanych w "Bohaterze wieków". Świat został uratowany, a ludzie za to odpowiedzialni są teraz bohaterami przeszłości bądź religijnymi bóstwami, którym ludzie obecnie oddają cześć. Nic nie wygląda już tak samo, jak wtedy, i choć świat zdaje się być takim, jakim chcieli go stworzyć Vin oraz cała reszta, to jednak w rzeczywistości nie wszystko jest takie piękne. Jednakże, znając ludzką naturę, nigdy takie być nie mogłoby.

"Im bardziej jesteś samotny - powiedział cicho Waxillium - tym bardziej potrzebujesz u boku kogoś, komu możesz zaufać."[s. 271]

Autor już na pierwszych stronach rzuca swojego czytelnika w sam środek akcji. Od razu rzuca się w oczy rozwój przemysłowy, jaki nastąpił od Początku. Broń palna, pociągi parowe, elektryczność, wysokie stalowe budynki, to tylko część tego, co trafiło do codzienności obecnych mieszkańców Scadrialu. Także Allomanci i Feruchemicy są coraz częściej spotykani, jednak Zrodzeni z Mgły nadal stanowią rzadkość, tak, jak i osoby łączące umiejętności zarówno Allomancji i Feruchemii. Główny bohater należy właśnie do takich osób. Posiada on umiejętność Odpychania oraz możliwość zmiany ciężaru swojego ciała - ludzie z tym konkretnym połączeniem nazywani są Zderzaczami.

Waxillium Ladrian, tak bowiem ma on na imię, jest około 40-letnim mieszkańcem Dziczy i zarazem tamtejszym stróżem prawa. Kiedy jednak jego wuj wraz z innymi członkami rodziny giną w wypadku, Wax zmuszony jest powrócić do rodzinnego Elendel, aby wyciągnąć swój ród z długów i przywrócić mu dawną chwałę. Jak można się domyślić, życie tam jako lord nie będzie dla niego łatwe, a jego natura szybko da o sobie znać. Wax wplącze się, dzięki swojemu przyjacielowi Wayne'owi, w śledztwo dotyczące napaści na pociągi, kradzieży przewożonego towaru, a ostatnio także braniu zakładników spośród młodych kobiet szlacheckiej elity. Jakie są cele rabusiów i porywaczy, szczególnie jeśli nie pojawiają się żadne żądania okupów? Kto za tym wszystkim stoi? Sprawa ta z każdą odkrytą informacją robi się coraz dziwniejsza, jednak nasi bohaterowie zrobią wszystko, aby ją rozwikłać.

"- To nie wybuchnie, Wayne - odparł oschle jego towarzysz.
- Powiedziałeś tak...
- To był tylko jeden raz - przerwał Waxillium.
- Wiesz, jak koszmarnie irytujące jest odrastanie palców, Wax?"[s. 141]

Kreacja nowych bohaterów to zdecydowany plus tej powieści, bowiem są oni niepowtarzalni. Nie mamy tutaj zatem następców Kelsiera, Vin czy Elenda, a całkiem nowe postaci, równie intrygujące, zabawne i dające się polubić, co m.in. wcześniej wspomniani, choć na swój własny sposób. Do moich ulubieńców należy Wayne, który tryska humorem nawet w najcięższych sytuacjach i niejednokrotnie potrafił przyprawić mnie o głośne wybuchy śmiechu. Szczególnie uwielbiam jego przekomarzania z Waxem, czego przedsmak macie w powyżej cytowanym tekście.

Nie jest tajemnicą, że uwielbiam Brandona Sandersona jako pisarza, a także wszystko, co wyjdzie spod jego pióra - zatem i ta pozycja nie różni się pod tym względem od swoich poprzedników. Autor pokazuje, że wykreowany wcześniej przez niego świat może ulec diametralnym zmianom, tak samo jak styl całej historii i jej tło, a i tak nadal będzie to historia równie niesamowita co poprzednie. Pisarz odświeża stworzony wcześniej świat, dodając pewne elementy steampunku i westernu, ukazując obraz, jakże odmienny o znanego nam z "Z Mgły Zrodzonego", stale rozwijającej się cywilizacji, jednak nadal zachowując świetnie sprawdzający się system Allomancji i Feruchemii, choć i te zostają stosownie wzbogacone. Bardzo miłym akcentem są również nawiązania do pierwszej trylogii "Ostatniego Imperium" i jej bohaterów, które stanowią nie tylko sentymentalny dodatek dla stałych czytelników, ale również w pewnym stopniu znaczący element fabuły. Przynajmniej mam taką nadzieję.

"Postrzelenie nie jest tym, co powinno robić wrażenie - zauważył Wayne. - Nie trzeba wielkich umiejętności, żeby zostać trafionym. To unikanie kul jest trudne."[s. 195]

Choć początkowo obawiałam się, jak wypadnie ta pozycja, przez wzgląd na duży ostęp czasowy od "Bohatera wieków" i zmianę bohaterów na nowych, to jednak muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z tego, co autor nam zaserwował. Książka ta jest bardzo przyjemna, interesująca, zabawna i wciągająca. Pisarz zaprezentował bardzo ciekawy wątek fabularny, niespodziewane zwroty akcji i bohaterów, dzięki którym nie można się nudzić. Wax i Wayne stanowią bowiem duet, który wprost przyciąga kłopoty.

"Stop prawa" to książka, którą spokojnie można czytać bez znajomości pierwszej trylogii "Ostatniego Imperium", ja jednak polecam zapoznanie się z nią jako czwartym tomem serii, bowiem wtedy dopiero w pełni możemy rozkoszować się jej lekturą i zmianą, jaka nastąpiła w wykreowanym przez pisarza świecie. Ja już nie mogę doczekać się premiery "Cieni tożsamości", która ma nastąpić w marcu tego roku, a która to pozycja, liczę, że przyniesie mi więcej świetnego humoru, ciekawej akcji i przede wszystkim więcej stron niesamowitej historii w moim ukochanym świecie, w tak doborowym towarzystwie.
__
Po więcej zapraszam na http://ruczek.blogspot.com
Autor: Hrosskar, data: 11.02.2016 18:12, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Allomancja i broń palna!

Brandon Sanderson to autor, który podbił moje serce już dawno. Najpierw wspaniałą Drogą Królów i jej kontynuacją Słowami Światłości a ostatnimi czasy również trylogią Ostatnie Imperium. Świat jaki tam wykreował bardzo przypadł mi do gustu i mój apetyt na poznawanie kolejnych tajemnic rósł w miarę czytania drugiego i trzeciego tomu. Nic więc dziwnego, że postanowiłem sięgnąć po kontynuację tej trylogii - Stop prawa, będącej niejako pomostem, czy łącznikiem pomiędzy jedną trylogią a drugą w świecie Scandrial.

Minęło ponad 300 lat od wydarzeń opisanych w Bohaterze Wieków. Przez ten czas Scandrial zmienił się nie do poznania - powstały koleje, kanały do żeglugi, domy sięgające niebios, czy elektryczność i elektryczne lampy. Wszechobecna jest również broń palna i wszelkiego kalibru rewolwery i strzelby. Choć nauka i technika wiodą prym w tym nowoczesnym świecie, to Allomancja i Feruchemia są wciąż obecne i odgrywają znaczącą rolę. Nie mamy już z mgły zrodzonych, ale za to są Podwójni - czyli osoby posiadające zdolność do korzystania z obu tych umiejętności. Jedną z takich osób jest główny bohater Waxillium Ladrian, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Spędza dwadzieścia lat w Dziczy - surowej i niegościnnej krainie, do czasu aż zostaje zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią odkłada broń i przyjmuje obowiązki głowy arystokratycznego rodu. Jednakże nie na długo - wkrótce okaże się, że znów musi chwycić za broń a miasto nie jest wcale bezpieczniejsze niż surowa Dzicz... W mieście pojawia się gang Znikaczy, którzy porywają towary z pociągów oraz arystokratki w sobie znanym tylko celu...

Powrót do świata Ostatniego Imperium okazał się niezwykle interesujący. Stop prawa to bardzo udane i ciekawe połączenie książki fantasy z powieścią kryminalną. Znajdziemy w niej wszystko to co najlepsze w takich powieściach - mnóstwo akcji, pojedynków, pościgów, walk w pociągu i wiele, wiele innych. A przy tym mnóstwo nowych informacji o nowych metalach i ich właściwościach. Bynajmniej poznawanie kolejnych właściwości metali nie zakończyło się na trylogii. Na uznanie zasługuję również to, że Sanderson bardzo ciekawie i naturalnie pogodził elementy fantastyczne z nauką i techniką. Nie odczuwa się, że Allomancja to dziwny twór nie pasujący do tego nowoczesnego świata. Wręcz przeciwnie. W wielu dziedzinach obie te dziedziny współistnieją obok siebie i czerpią z siebie to co najlepsze.

Warto przyjrzeć się jeszcze postaciom jakie znajdziemy w Stop prawa. Nasi ulubieni bohaterowie tacy jak: Vin, Kelsier, Elend, Spook, czy Sazed stanowią teraz część historii i religii Scandrial. Przez dłuższy czas myślałem o tym jak można bez tych bohaterów opowiadać jakąkolwiek historię z tego świata. Przecież ten świat to właśnie oni! a szczęście w Stop prawa znajdziemy bohaterów, którzy wynagrodzą nam nieobecność dawnych znajomych. Wax to postać niezwykle ciekawa. Posiada on własne zasady, których zawsze się trzyma - nic nie jest w stanie złamać jego kodeksu honorowego. Przy tym posiada niezwykle bystry umysł, dzięki czemu zaskakuje czytelnika celnymi spostrzeżeniami, czy pomysłami jak ująć gang Znikaczy. To wraz jego zdolnościami Podwójnego czyni z niego świetnego stróża prawa. Niemniej ciekawą postacią jest Wayne - partner Waxa. Jest on również Podwójnym, ale nie tak potężnym. Razem tworzą wybuchowy zespół - dosłownie! Ich dialogi i cięte riposty są niesamowite. Momentami bardzo ciężko powstrzymać się od śmiechu, czytając jak sobie wzajemnie dogryzają i wypominają epizody z przeszłości.

Stop prawa to bardzo dobry pomost pomiędzy trylogią Ostatnie Imperium a nową, która będzie dopiero wydana. W książce znajdziemy interesujące postacie, pościgi oraz nowe wiadomości o Allomancji i Ferruchemii. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się zbyt wiele po Stop prawa, ale się srodze pomyliłem. Zakończenie książki jest zapowiedzią, że w kolejnych tomach akcja będzie jeszcze ciekawsza i będzie się jeszcze więcej działo. Dlatego z niecierpliwością czekam aż zabiorę się za lekturę kolejnych tomów. Stop prawa polecam wszystkim fanom twórczości Brandona Sandersona, jak również tym osobom, które szukają ciekawych i dobrze napisanych powieści fantasy!
Brandon Sanderson
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Archiwum Burzowego światła. Tom 1. Droga królów Brandon Sanderson
Archiwum Burzowego światła. Tom 1. Droga królów
Brandon Sanderson, 45,43
Legion. Kłamstwa patrzącego Brandon Sanderson
Legion. Kłamstwa patrzącego
Brandon Sanderson, 14,64
Dawca przysięgi. Księga II. Audiobook Brandon Sanderson
Dawca przysięgi. Księga II. Audiobook
Brandon Sanderson, 22,34
Legion. Wiele żywotów Stephena Leedsa Brandon Sanderson
Legion. Wiele żywotów Stephena Leedsa
Brandon Sanderson, 22,33
Do gwiazd Brandon Sanderson
Do gwiazd
Brandon Sanderson, 27,93
Biały piasek. Tom 2 Brandon Sanderson
Biały piasek. Tom 2
Brandon Sanderson, 45,43
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 5. Mroczny talent Brandon Sanderson
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 5. Mroczny talent
Brandon Sanderson, 22,43
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 4. Zakon Rozbitej Soczewki Brandon Sanderson
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 4. Zakon Rozbitej Soczewki
Brandon Sanderson, 22,43
Dawca przysięgi. Tom 2 Brandon Sanderson
Dawca przysięgi. Tom 2
Brandon Sanderson, 37,73
Dawca przysięgi. Księga 1. Audiobook Brandon Sanderson
Dawca przysięgi. Księga 1. Audiobook
Brandon Sanderson, 27,93
Archiwum Burzowego Światła. Tom 3. Dawca Przysięgi, część 1 Brandon Sanderson
Archiwum Burzowego Światła. Tom 3. Dawca Przysięgi, część 1
Brandon Sanderson, 30,03
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 3. Rycerze Krystalii Brandon Sanderson
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 3. Rycerze Krystalii
Brandon Sanderson, 22,43
Słowa światłości - audiobook Sanderson Brandon
Słowa światłości - audiobook
Sanderson Brandon, 34,93
Droga królów - audiobook Sanderson Brandon
Droga królów - audiobook
Sanderson Brandon, 34,93
Cienie tożsamości. Audiobook Brandon Sanderson
Cienie tożsamości. Audiobook
Brandon Sanderson, 28,73
Stop prawa. Audiobook Brandon Sanderson
Stop prawa. Audiobook
Brandon Sanderson, 28,73
Cienie tożsamości Brandon Sanderson
Cienie tożsamości
Brandon Sanderson, 22,33
Żałobne Opaski Brandon Sanderson
Żałobne Opaski
Brandon Sanderson, 26,95
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 2. Kości skryby Brandon Sanderson
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 2. Kości skryby
Brandon Sanderson, 22,43
Trylogia Mściciele. Tom 3. Calamity Brandon Sanderson
Trylogia Mściciele. Tom 3. Calamity
Brandon Sanderson, 25,13
Biały Piasek Brandon Sanderson
Biały Piasek
Brandon Sanderson, 45,43
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 1. Piasek Raszida Brandon Sanderson
Alcatraz kontra Bibliotekarze. Tom 1. Piasek Raszida
Brandon Sanderson, 22,43
Bezkres magii Brandon Sanderson
Bezkres magii
Brandon Sanderson, 37,73
Bezkres magii. Audiobook Brandon Sanderson
Bezkres magii. Audiobook
Brandon Sanderson, 35,93
Legion. Audiobook Brandon Sanderson
Legion. Audiobook
Brandon Sanderson, 25,13
Rozjemca. Audiobook Brandon Sanderson
Rozjemca. Audiobook
Brandon Sanderson, 35,93
Z mgły zrodzony. Audiobook Brandon Sanderson
Z mgły zrodzony. Audiobook
Brandon Sanderson, 35,93
Rozjemca Brandon Sanderson
Rozjemca
Brandon Sanderson, 37,73
Koło Czasu. Tom 14. Pamięć Światłości Robert Jordan, Brandon Sanderson
Koło Czasu. Tom 14. Pamięć Światłości
Robert Jordan, Brandon Sanderson, 41,30
Żałobne opaski Brandon Sanderson
Żałobne opaski
Brandon Sanderson, 26,95
Pożar Brandon Sanderson
Pożar
Brandon Sanderson, 24,43
Cienie tożsamości Brandon Sanderson
Cienie tożsamości
Brandon Sanderson, 23,02
Bohater wieków Brandon Sanderson
Bohater wieków
Brandon Sanderson, 37,73
Stalowe Serce Brandon Sanderson
Stalowe Serce
Brandon Sanderson, 24,43
Studnia wstąpienia Brandon Sanderson
Studnia wstąpienia
Brandon Sanderson, 37,73
Klienci, którzy kupili Stop prawa, wybrali również:
Cienie tożsamości Brandon Sanderson
Cienie tożsamości
Brandon Sanderson, 23,02
Żałobne opaski Brandon Sanderson
Żałobne opaski
Brandon Sanderson, 26,95
Bohater wieków Brandon Sanderson
Bohater wieków
Brandon Sanderson, 37,73
Studnia wstąpienia Brandon Sanderson
Studnia wstąpienia
Brandon Sanderson, 37,73
Bezkres magii Brandon Sanderson
Bezkres magii
Brandon Sanderson, 37,73
Rozjemca Brandon Sanderson
Rozjemca
Brandon Sanderson, 37,73
Dawca przysięgi. Tom 2 Brandon Sanderson
Dawca przysięgi. Tom 2
Brandon Sanderson, 37,73
Żałobne Opaski Brandon Sanderson
Żałobne Opaski
Brandon Sanderson, 26,95
Archiwum Burzowego Światła. Tom 3. Dawca Przysięgi, część 1 Brandon Sanderson
Archiwum Burzowego Światła. Tom 3. Dawca Przysięgi, część 1
Brandon Sanderson, 30,03
Cienie tożsamości Brandon Sanderson
Cienie tożsamości
Brandon Sanderson, 22,33
Legion Brandon Sanderson
Legion
Brandon Sanderson, 22,33
Biały Piasek Brandon Sanderson
Biały Piasek
Brandon Sanderson, 45,43
Stalowe Serce Brandon Sanderson
Stalowe Serce
Brandon Sanderson, 24,43
Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris, 24,43
Biały piasek. Tom 2 Brandon Sanderson
Biały piasek. Tom 2
Brandon Sanderson, 45,43
Cykl demoniczny. Otchłań. Tom V, część 1 Peter V. Brett
Cykl demoniczny. Otchłań. Tom V, część 1
Peter V. Brett, 33,68
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę Copernicus Center Press!
Ostatnio oglądane
KStop prawa
KPołożna z Auschwitz
KGłosy z zaświatów
KPodróż Cilki
KJack Reacher. Zgodnie z plan...
KDrań
KJak nie spieprzyć życia swoj...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Awangarda - 402
Blues - 491
Country - 175
Dubstep - 238
Etniczna - 195
Filmowa - 745
Hardcore - 161
Hip-hop - 1219
Jazz - 2546
Kabaret - 27
Klasyczna - 3722
Metal - 7180
Pakiety - 131
Pop - 9709
Punk - 354
Religijna - 203
Retro - 33
Rock - 6259
Soul - 118
Swing - 20
Gry - 80
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!