Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Między ustami a brzegiem pucharu
Maria Rodziewiczówna
Zapoznaj się z nowymi tytułami wydawnictwa Czarne!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Romans i literatura erotyczna » Między ustami a brzegiem pucharu

Między ustami a brzegiem pucharu

Nasza cena:
25,83 zł (zawiera rabat 26 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 9,07 zł)
Autor: 

Maria Rodziewiczówna

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania:2016
Oprawa:twarda
Liczba stron:240
Format:14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:9788377792650
Kod paskowy (EAN):9788377792650
Waga:358 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 25.03.2020 11:26)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Między ustami a brzegiem pucharu – opis wydawcy

Między ustami a brzegiem pucharu… wiele wydarzyć się może. I wydarzyło się wiele. Pomiędzy chęcią a spełnieniem, pomiędzy decyzją a jej urzeczywistnieniem rozciąga się obszar niewiadomego, które czasami rozwiewa złudzenia, a czasem daje nadzieję.

Oto hrabia Wenzel – jak sam o sobie mówi, Prusak z wychowania, języka, poglądów – nienawidzi szczerze Polaków i wszystkiego, co polskie. Kiedy ktoś wypomni mu, że jest półkrwi Polakiem – gotowy jest zabić! Hrabia Wentzel Croy-Dülmen to hulaka, rozkapryszony, próżny, niestały, leniwy człowiek, który nie ma głębszych zasad… do czasu. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która odmieni jego życie. Zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej Polce, siostrze powstańca, kobiecie, jak to u Rodziewiczówny, bez skazy. Historia powolnej, bolesnej przemiany zakochanego Wentzla w Wacława, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriotę, dowodzi, że nigdy nie jest za późno na zmianę, na wywikłanie się z przeszłości, na nowy początek. Dowodzi też, który to już raz, potęgi i siły miłości.

FacebookTwitter
Między ustami a brzegiem pucharu - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.07.01
Recenzja
Opinie czytelników o „Między ustami a brzegiem pucharu”
Średnia ocena: 4,8 na bazie 5 ocen z 5 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Przy kawie z ksiazka, data: 08.10.2016 21:52, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"MIĘDZY USTAMI A BRZEGIEM PUCHARU" MARIA RADZIEWICZÓWNA

Powieść Marii Radziewiczówny to zdecydowanie dzieło modernistyczne. Głównym bohaterem książki jest Wentzel Croy-Dulmen, który mieszka w Berlinie. Jest typowym lekkoduchem, który prowadzi życie bez zobowiązań oraz jakichkolwiek wartości. Z pochodzenia jest pół - Polakiem i pół - Niemcem, mimo to szczerze nienawidzi Polaków.

W Mariampolu, niewielkim polskim majątku gospodynią jest hrabina Tekla. Jest to kobieta, która w swoim życiu przeszła już niejedno. Czasami w snach nawiedza ją nieżyjąca córka, która prosi ją, aby nie dała "zmarnieć jej sierocie". W prowadzeniu gospodarstwa pomaga tej starszej kobiecie Jan Chrząstowski, a jego siostra umila jej samotne wieczory.

W Berlinie mieszka hrabia Wentzel, który uważa się za prawowitego Prusaka i pojedynkuje się z każdym, kto wypomni mu, że w jego żyłach płynie domieszka polskiej krwi. Uważa to za skazę na honorze rodu Croy-Dulmen, której kiedyś dopuścił się jego ojciec.

W wyniku zdarzeń, które zmusiły Wentzela do podróży do Polski jego życie zmienia się diametralnie. Poznaje kobietę, w której zakochuje się z wzajemnością. Jadwiga, wybranka jego serca powoli, ale skutecznie wprowadza go do świata kultury i polskiej tradycji. Bawidamek przeistacza się w polskiego patriotę. Jest on bohaterem dynamicznym, dlatego przybiera inne imię - Wacław.

Śledząc życie hrabiego Wentzla poznajemy Berlin od strony życia towarzyskiego. Z drugiej strony zaglądając do polskiego domu mamy okazję zobaczyć na czym polega polski patriotyzm. Autorka uświadamia nam, że nic w życiu nie musi być przesądzone. Wątek historyczny łączy losy wszystkich bohaterów. Oprócz hrabiny i hrabiego spotkamy także Aurorę i Cesię, Autorka jakby dla równowagi dodała także postać Głębockiego.

Znajdziemy tu także trochę dramatycznych sytuacji, bowiem padnie kilka strzałów. Wszystko opisane jest piękną polszczyzną, która w dzisiejszych czasach może wydać się już młodszym czytelnikom "przestarzała", ale właśnie to sprawia, że książka jest wyjątkowa. Bardzo rzadko możemy czytać książki, w których autorzy posługują się właśnie takim językiem, który już praktycznie jest zapomniany.
Autor: ksiazkanonstop, data: 19.09.2016 15:39, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

ksiazkanonstop.blogspot.com

Podczas czytania pewnych książek ma się wrażenie, że siedzimy w łódce i przepływamy po kartach opowieści, inne zaś wymagają skupienia, wnikliwego, starannego, powolnego czytania. Niektórym po prostu trzeba poświęcić więcej czasu. "Między ustami a brzegiem pucharu" zaliczyłabym do tej drugiej grupy. Podczas lektury niejednokrotnie musiałam powracać kilka zdań wstecz, przeczytać je parę razy, aby dobrze wszystko zrozumieć. Niemniej jednak książka jest warta polecenia. Jednym zajmie jedno deszczowe popołudnie, drugim kilka wieczorów.
Hrabia Wentzel jest zakochany w płci pięknej. Ani myśli zmieniać swojej postawy. Przecież młodość ma swoje prawa! Ale życie przecież jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo co spotka nas za zakrętem, lub po prostu na ulicy. Dla hrabiego los też przygotował pewną niespodziankę. Spotyka na swojej drodze pewną kobietę i... zakochuje się. Musicie też wiedzieć, że nasz bohater to półkrwi Polak jednak z całego serca nienawidzi naszego kraju. Wypiera się wszystkiego, co polskie. Sytuacja odmienia się całkowicie wtedy, gdy jego wybranką staje się Jadwiga Chrząstkowska, która jest wychowanką jego babki... Jednak nie jest łatwo ją zdobyć. Wentzel postanawia, że choćby to miało trwać i trwać, zdobędzie ją. W tym celu pojawia się w Polsce aby odwiedzić babkę, ale tak na prawdę po to, by rozpocząć walkę o serce dziewczyny. Czy dopnie swego?
Lato ma się ku końcowi, lada moment powitamy jesień. To wspaniały czas na taką książkę z takim humorem, jaki oferuje Rodziewiczówna. Powieść jest ciekawa, chwilami rozczulająca. Ciekawa. Warto ją przeczytać. Miejmy jednak na uwadze fakt, że nie każdemu może udać się popłynąć nurtem opowieści. Może być ciężko chwilami, lecz wytrwajcie do końca. Najbardziej ze wszystkich bohaterów podobał mi się hrabia Wentzel, jego przemiana z podlotka, wyrostka, chłopaka, który nie wie czego chce w mężczyznę pragnącego stabilizacji u boku jednej, jedynej tej a nie innej kobiety.
Autor: dobrerecenzje.pl, data: 01.08.2016 19:57, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Między ustami a brzegiem pucharu

Przedstawiam Państwu kolejny klasyk, autorstwa Marii Rodziewiczówny - „Między ustami a brzegiem pucharu”.

Głównym bohaterem powieści jest hrabia Wenzel - Prusak z wychowania, który nienawidzi Polaków, jednakże jego matką jest Polką, z którą ni utrzymuje kontaktów.

Hrabia Wenzel to kosmopolita i bawidamek, który jest niestały w uczuciach i skacze z „kwiatka na kwiatek”. Domem jego jest klub, zaciszem buduar kobiecy, gdzie często przychodził jak złodziej, a wychodził zawsze z niesmakiem i nudą.

I oto nagle hrabia dostaje wiadomość, że jego matka nie żyje. Postanawia pojechać w okolice Poznania i choć jest wrogo nastawiony do Polaków, poznaje młodą, piękną Polkę – Jadwigę, w której zakochuje się bez pamięci. Od tej pory jego życie zmienia się diametralnie.
Tu w Polsce poznaje co to wiara i religia.

Czy zmieniony Wacław zdobędzie swoją ukochaną Jadwigę i ożeni się z nią? Co wydarzy się między tą parą?

Autorka swoją powieść napisała językiem bardzo zrozumiałym i przystępnym, zarówno dla młodego czytelnika jak też tego starszego, dorosłego i bardziej doświadczonego.

Książka posiada przepiękną, twardą oprawę tak jak inne powieści Marii Rodziewiczówny, jest szyta, posiada 15 rozdziałów i 249 stron.

Z wielką chęcią przeczytałam tę powieść po raz kolejny, bo bardzo lubię powracać do klasyki, do czego i Państwa zachęcam.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Autor: reading-mylove, data: 12.07.2016 14:57, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Między ustami a brzegiem pucharu

Mimo 5 lat studiowania filologii polskiej i czytania niezliczonej ilości książek z twórczością Marii Rodziewiczówny spotykam się po raz pierwszy.

Głównym bohaterem utworu jest hrabia Wenzel – pół Niemiec, pół Polak. Choć tak naprawdę Prusak z wychowania, języka i poglądów. Nienawidzi wszystkiego, co polskie. Wieczny kawaler, kocha rozrywki i nie stroni od kobiet. Zupełnym przypadkiem poznaje kobietę, Jadwigę Chrząstowską, która odmienia jego dotychczasowe życie.

Przemiana wewnętrzna wcale nie należy do łatwych spraw. Zachodzą zdarzenia, które pociągają za sobą pewne procesy, wpływają na psychikę. Mogą to być nagłe, nieprzewidziane sytuacje, które wywracają życie do góry nogami (w tym przypadku poznanie kobiety przez hrabiego) lub długotrwałe procesy. W większości przypadków są to wydarzenia przypadkowe, na jakie nie ma się żadnego wpływu, można tylko poddać się bodźcom i niesionym przez nie zmianom.

Książka Rodziewiczówny ukazuje przemianę wewnętrzną bohatera. Wenzel na pewno nie przypuszczał, że dla miłości może się zmienić. Bo to dzięki niej poznaje własne dziedzictwo, powoli odczuwa tożsamość z polskim narodem. Miłość otwiera mu oczy i powoli zaczyna dostrzegać różne aspekty naszej kultury i tradycji, którymi do tej pory gardził. Autorka stworzyła postać o bogatym wnętrzu. Na początku Wenzel to zatwardziały konserwatysta, utracjusz, lekkoduch, który dojrzewa i przemienia się w Wacława, prawdziwego patriotę. Z zamkniętego w sobie ksenofoba staje się otwartym człowiekiem i chętnym do nauki, aby poznać polską kulturę. Rodziewiczówna wykreowała również bardzo ciekawy wizerunek Polek, które jawią się jako silne, godne szacunku kobiety.

Książkę czyta się długo, bo wymaga skupienia i nie jest kolejną tanią historyjką. Została wydana po raz pierwszy w 1830 roku, więc język tej powieści jest dla nas staroświecki, wręcz archaiczny. Przeważają dialogi, a opisów jest niewiele. Rozmowy prowadzone przez bohaterów są dowcipne, bystre i zdałam sobie sprawę, że dzisiaj nikt już tak nie rozmawia.

Powieść ta spodoba się nawet wymagającemu czytelnikowi. Pisarka poruszyła bardzo ważne problemy, które do dziś są aktualne. A miłość stanowi tu pretekst do ukazania przemiany bohatera, który w końcu zdaje sobie sprawę, co stanowi prawdziwą wartość w życiu. Jest także motorem do działania. Bardzo przyjemna lektura, którą Wam serdecznie polecam.

http://reading-mylove.blogspot.com/2016/07/maria-rodziewiczowna-miedzy-ustami.html
Autor: martakaczmar, data: 12.07.2016 10:55, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

romans wysokich lotów

Trudno mi napisać, iż to romans. Bo słowo to kojarzy się nie najlepiej. Ale zaiste tak jest. „Między ustami a brzegiem pucharu” to romans i to wysokich lotów. Romans, którego nie należy mylić z romansidłem.

Bohaterem powieści jest Wenzel, który będąc hrabią ma poczucie wyjątkowości. Jest przystojny, szarmancki i bogaty. A na dodatek wszystkie kobiety starają się o jego względy. Dlatego też nie ma on problemu z ich oczarowywaniem i romansowaniem. Nawet mężatka nie tanowi dla niego problemu ani przeszkody. Ale do czasu. Pewnego dnia, całkiem przypadkiem, to on zostaje oczarowany przez piękną nieznajomą. Problem jest tym większy, gdyż urocza kobieta jest odporna na jego wdzięki. Tym bardziej, jak się okazuje w późniejszym czasie, ma ona już swojego amanta, z którym jest zaręczona. Dodatkowy problem Wenzla, to fakt iż wstydzi się on swojej polskości. Ojciec rodowity Niemiec, matka Polka, nie przysparzają mu chwały. Jeśli ktokolwiek śmie choć napomknąć o prawdziwym pochodzeniu Wenzla, on w gniewie wyzywa na pojedynek, w którym zazwyczaj wygrywa, bo w sztuce pojedynków również jest biegły i niezwyciężony. Jego gniew z czasem wzrasta, a to za sprawą babki, która nie omieszka mu przypomnieć prawdziwych korzeni.

-Nie, babciu! Pokochałem was wszystkich, ale mi tu nikt nie sprzyja, dokuczacie mi na każdym kroku, nie znajduję nic oprócz lekceważenia i pogardy. Może to i zasłużone, ale ja byłem całe życie pieszczony, chwalony, ubóstwiany prawie. Przeskok trudny i ciężki do zniesienia. Mam najlepsze chęci, ale brak mi zachęty i wiary do was. Inny, babciu cofnąłby się niezawodnie i uciekł; ja stoję i znoszę, tylko czasem złość mnie ogarnia, jak dziś, gdy nawet nie mogłem uprosić tańca od żadnej z panienek. [...] Dawniej na balach byłem pierwszy, dziś jestem ostatni. I tak zawsze teraz.

Jednak od momentu, gdy oczarowała go piękna nieznajoma, przechodzi wewnętrzną przemianę. Zakochuje się na zabój. Nie potrafi przestać myśleć o pięknej nieznajomej. Jednak czy uda mu się zdobyć serce ukochanej? Czy zaakceptuje swoją polskość i korzenie? Czy z wolnego ducha stanie się dżentelmenem? I komu oświadczy się zanim pozna tajemniczą nieznajomą i czy zostanie przyjęty? Na te i inne pytania odpowiada Maria Radziewiczówna w swojej powieści.

Kolejna książka autorki, która potwierdza jej wielki talent. Sprawne posługiwanie się warsztatem literackim, powoduje, że autorkę zarówno w poematach, jak i w dialogach świetnie się czyta. To autorka, która pięknie posługuje się polszczyzną z XIX jak i XX wieku. W twórczości swojej porusza zarówno tematy kultury polskiej, jak i religijności, patriotyzmu, tradycji i kult przyrody. To kolejna książka, w której autorka dużą wagę poświęca ojczyźnie, zarówno w wymiarze patriotycznym, jak i w wymiarze terytorialnym.

Książki Marii Rodziewiczówny to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu.


www.lubieczytac.blogujaca.pl
Klienci, którzy kupili Między ustami a brzegiem pucharu, wybrali również:
Trędowata Helena Mniszkówna
Trędowata
Helena Mniszkówna, 36,93
Kamerdyner papieża Markus Herrmann
Kamerdyner papieża
Markus Herrmann, 2,68
Literatura Polskiego Romansu. Tom 2. Trędowata. Część 2 Helena Mniszkówna
Literatura Polskiego Romansu. Tom 2. Trędowata. Część 2
Helena Mniszkówna, 3,75
Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne Irvin D. Yalom
Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne
Irvin D. Yalom, 17,49
Pani Walewska Wacław Gąsiorowski
Pani Walewska
Wacław Gąsiorowski, 33,23
Martwe dusze Mikołaj Gogol
Martwe dusze
Mikołaj Gogol, 38,42
Lato leśnych ludzi Maria Rodziewiczówna
Lato leśnych ludzi
Maria Rodziewiczówna, 25,83
Anielski kokon Karolina Wilczyńska
Anielski kokon
Karolina Wilczyńska, 24,43
Jak u siebie Izabella Frączyk
Jak u siebie
Izabella Frączyk, 26,60
Postawić na szczęście Anna Sakowicz
Postawić na szczęście
Anna Sakowicz, 29,93
Wielkie nadzieje Charles Dickens
Wielkie nadzieje
Charles Dickens, 36,93
Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej Ewa Thompson
Zrozumieć Rosję. Święte szaleństwo w kulturze rosyjskiej
Ewa Thompson, 27,30
Kiedyś się odnajdziemy Gabriela Gargaś
Kiedyś się odnajdziemy
Gabriela Gargaś, 27,93
Hrabina Cosel Józef Ignacy Kraszewski
Hrabina Cosel
Józef Ignacy Kraszewski, 33,23
Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja Joanna Tekieli
Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja
Joanna Tekieli, 27,31
Wendyjska winnica. Tom 2. Winne miasto Zofia Mąkosa
Wendyjska winnica. Tom 2. Winne miasto
Zofia Mąkosa, 29,53
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 40% rabatu na cała ofertę M Wydawnictwa!
Ostatnio oglądane
KMiędzy ustami a brzegiem puc...
KPowrót z Bambuko
KKicia Kocia u dentysty
KProsta sprawa
KBaśń o wężowym sercu, albo w...
KZdarzyło się w Watykanie. Ni...
KDziki łubin
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 70
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!