Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Interwencje 2
Michel Houellebecq
LEGO świętuje z nami 15. urodziny! Z tej okazji wybrane zestawy serii „City” z 20% rabatem!

Interwencje 2

Nasza cena:
25,13 zł (zawiera rabat 28 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 9,77 zł)
Autor: 

Michel Houellebecq

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:2016
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:200
Format:14.5x20.7 cm
Numer ISBN:978-83-08-06209-8
Kod paskowy (EAN):9788308062098
Waga:350 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 15.05.2020 11:24)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Interwencje 2 – opis wydawcy

Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności.

Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować?

Interwencje 2 to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Na ten zapis wieloletnich przemyśleń składają się artykuły, felietony, wywiady, listy, recenzje książek i filmów, libretto do instalacji artystycznej i inne dzieła nietuzinkowego Houellebecqa. Prowokujące, prześmiewcze, ale też te bardziej rzeczowe, cierpliwie analizujące. Filozoficzne. Zawsze błyskotliwe, często kontrowersyjne, inspirujące do przemyśleń.

FacebookTwitter
Interwencje 2 - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.08.23
Recenzja
Opinie czytelników o „Interwencje 2”
Średnia ocena: 4,4 na bazie 5 ocen z 5 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Wrocławiankaczyta, data: 17.10.2016 12:41, ocena: 3,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Polecam zagorzałym fanom francuskiej kultury

Francja to kolebka intelektualistów. Ich historia, kultura powoduje, że nie brakuje tam ludzi głośno mówiących co myślą i dzielących się swoimi przemyśleniami z innymi. Jedną z takich osób jest Michel Houellebecq,a “Interwencje 2” to zbiór jego felietonów.

Mówiąc, że książka jest kontrowersyjna to mało. Autor to osoba, którą się kocha albo nienawidzi. Wzbudza skrajności poprzez to co mówi. A mówi sporo. Znany jako największy rasista i islamofob Francji (“ islam to najgłupsza religia świata”) oraz facet uważający feministki za niegroźne idiotki, które zrobią wszystko, żeby tylko wyjść z domu, Felietony takiej osobowości muszą zbudzać emocje.

Autor jest francuzem, więc widać, że na sercu leży mu francuska kultura. Dużo odwołań do filmów, wystaw, obrazów i literatury sprawia, że jest to świetna lektura dla osób zafascynowanych Francją. Gorzej, jeśli tak jak ja, niekoniecznie odnajduje się w wysokiej kulturze francuskiej… Wtedy faktycznie połowa z przytoczonych nazwisk będzie brzmiało dla was zupełnie obco.

Nie ma co ukrywać – to nie była książka dla mnie. Po każdym rozdziale siedziałam i szukałam nazwisk, książek i filmów o których była mowa. Pod tym względem bywało to męczące.

Z drugiej strony natomiast ciekawe było spojrzenie pisarza na islam, imigrantów, politykę czy społeczeństwo. Wiele interesujących wniosków, gdzie choć może nie zawsze zgadzały się one z moim poglądem, to jednak nie można powiedzieć, że byłyby bezpodstawne. W końcu co innego obserwować pewne zjawiska z ciepłego fotelu, a co innego być w ich środku. To pouczające.

Co ja o tym myślę? Mam mieszane uczucia. Z jednej strony nie żałuję, że to przeczytałam, bo coś z myśli autora zostało ze mną i faktycznie dało do myślenia, ale z drugiej – to nie była czysta przyjemność czytania…
Autor: Wszystko, czym jestem zauroczona... , data: 29.09.2016 00:20, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Świat widziany oczami Houellebecqa

... Michel Houellebecq - współczesny powieściopisarz, poeta, autor piosenek i eseista w książce Interwencje 2 przedstawia nam swoją wizję współczesnych czasów ... ten subiektywny komentarz jest ostry, wyrazisty, bezkompromisowy i bardzo często kontrowersyjny ... oburza i przygnębia ... można się z nim nie zgodzić, ale nie można odłożyć tej książki na bok ... można polemizować z jej autorem, ale nie można zapomnieć jego argumentów ... Houellebecq bezlitośnie piętnuje naszą głupotę, naśmiewa się z poglądów, jest niepoprawny politycznie i bardzo często dochodzi do wniosków, z którymi ciężko nam się zgodzić ... współczesna architektura jako wektor przyspieszenia ruchów ludności? świat jako supermarket i jako drwina? pedofile jako ofiary współczesnego świata? feministki jako idiotki? a współczesna literatura nie ma najmniejszego sensu? ... trudno przy tych sformułowaniach nie postawić znaku zapytania ... trudno również przejść koło tej książki obojętnie ... mimo jej brutalności powinien przeczytać ją każdy, kogo "ambicją jest zrozumienie naszych czasów" ... Interwencje 2 to stylistycznie bardzo dobrze napisany zbiór różnych testów - esejów, felietonów, wywiadów, artykułów ... mimo prowokacji ze strony autora wiemy, że mamy do czynienia z dobrą literaturą ... nie można odmówić autorowi tej książki inteligencji, błyskotliwości i oczytania ... nie można również nie zauważyć, że Houellebecq to typ samotnika, który lubi szokować ... polecam czytelnikom o mocnych nerwach ...
Autor: Saudyjski Wielbłąd, data: 28.09.2016 09:51, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Książka niepoprawna politycznie

Na początek kilka słów o tym kim w ogóle jest Michel Houellbecq, bo to postać dość mało znana w Polsce.
Sam siebie nazywa „inżynierem agronomem literatury francuskiej”, ponieważ jest absolwentem The Institut National Agronomique Paris-Grignon czyli Krajowego Instytutu Agronomii.
Pisarz. eseista i... obrazoburca. A zarazem doskonały obserwator przemian i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie, które komentuje nie licząc na poklask i nie zwracając uwagi na polityczną poprawność.
Od roku 2001 uznany za naczelnego islamofoba (oraz rasistę) we Francji. W tym właśnie roku udzielił wywiadu w związku ze swoją nową powieścią „Platforma” która dotyczyła problematyki turystyki seksualnej do Tajlandii. Tematyka religijna była wątkiem mocno pobocznym, związanym z konwersją matki Autora na islam. Miesięcznikowi „Lire” w wywiadzie powiedział:

„…Doszedłem do wniosku, że wiara w jedynego Boga jest kretyństwem, nie znajduję innego słowa. A najgłupszą religią jest jednak islam…”

Podczas procesu bronił się przed zarzutami w sposób równie oryginalny:

„…Moja postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, jako że islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem…"

Houellebecq wygrał proces. Sąd w Paryżu przychylił się do argumentów Autora i orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii i nie zawierała obrazy muzułmanów.
Następna powieść „Uległość” to kolejny kamień obrazy dla francuskich islamistów. Houellebecq napisał historię futurystyczną dziejącą się w 2022 roku. Prezydentem Republiki Francuskiej zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes i zamienia Francję w kraj wyznaniowy.
„Interwencje 2” to zbiór doskonałych, dalekich od idei poprawności politycznej esejów, artykułów i wywiadów z Autorem z końca XX i początku XXI stulecia.
Generalnie obrywa się każdemu, na kogo pada wzrok Michela Houellbecqa: feministkom, lewakom, pisarzom czy wymienionym wcześniej islamistom.
Tutaj umieszczę kilka próbek tekstów, które zrobiły na mnie wrażenie:-)

„…W niedawnym artykule w „Nouvel Observateur” poświęconym cierpieniom lewicowca, wielce szanowny Laurent Joffrin popełnia według mnie błąd, gdy oświadcza, że moje zdanie „że islam to jednak najgłupsza religia świata” zbliża mnie do stanowiska przeciętnego ciemniaka, tak zwanego ciemniaka lambda. We Francji, kraju o silnej tradycji antyklerykalnej, typowe stanowisko ciemniaka lambda brzmiałoby raczej jakoś tak: ”dla mnie wszystkie religie świata są siebie warte, to jeden pies” Poproszony o bliższe wyjaśnienie, powiedziałby zapewne coś w rodzaju „ religia to tylko stek bzdur, żeby gnębić ludzi, odbierać im prawo do szczęścia, pchać do wzajemnego zabijania, a sobie kupować złote szaty, podczas gdy biedny lud ledwo wiąże koniec z końcem” …”.

„…Literatura nie służy niczemu. Gdyby bowiem czemuś służyła, lewacka hołota, która monopolizowała intelektualną debatę przez cały wiek dwudziesty, nawet nie mogłaby zaistnieć….”.

„… Osobiście zawsze uważałem feministki za sympatyczne idiotki, zasadniczo niegroźne, które niestety, stały się niebezpieczne przez swój rozbrajający brak przytomności umysłu…”

Houellebecq porusza również poważne problemy polityczne, kulturowe, społeczne jak na przykład kwestie klonowania, odnosi się także do współczesnej architektury, sztuki nowoczesnej i poezji. Stawiane przez niego też są przewrotne, często bardzo kontrowersyjne, nie mniej jednak zmuszają do głębszego zastanowienia w jakim właściwie kierunku zmierza współczesny świat.
Mimo upływu lat, wiele z jego obserwacji nadal pozostaje aktualnych.

http://niestatystycznypolak.blogspot.com/
Autor: mil18@onet.eu, data: 26.09.2016 17:59, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

MALKONTENT SKANDALISTA

Powiem to już na wstępie – tak dobrego zbioru tekstów non fiction nie czytałem od lat, od czasu znakomitej książki Chucka Palahniuka, „Stranger than Fiction”. Zresztą obu tych pisarzy, Palahniuka i Houellebecqa, łączy bardzo wiele. Obaj są literackimi enfant terrible, obaj uwielbiają kontrowersje i wyrażają poglądy dalekie, od poprawnych politycznie. Jednak równie wiele ich dzieli, bo gdy Palahniuk snuje opowieści przede wszystkim o innych, Houellebecq wypowiada się głównie o samym sobie i swoich interpretacjach istotnych kwestii, z perspektywy dziwacznego malkontenta, któremu trudno jednocześnie odmówić słuszności.

Islam najgłupszą religią świata? Feministki to idiotki? Pedofile zaś stanowią ofiary, a literatura nie ma najmniejszego sensu? Houellebecq, ceniony pisarz, którego utwory nacechowane są niechęcią do siebie samego, jak i odrazą do gatunku ludzkiego, w „Interwencjach 2” pokazuje nam prywatne oblicze uwiecznione w licznych felietonach, tekstach, wywiadach i listach publikowanych przez lata w różnych miejscach. Zebrane w jednym tomie ukazują wewnętrzny świat autora i jego komentarz do współczesności. Houellebecq piętnuje naszą głupotę i kierunek, w którym zmierza świat. Pokazuje konsekwencje nadmiernego rozpasania seksualności, z jakim mamy do czynienia w mediach i kulturze. Kpi z poglądów. Wskazuje palcem konkretne osoby i nurty. Nie jest poprawny politycznie, a choć często w jego narzekaniu (bo tak najprościej i najdokładniej można określić teksty, które pisze – jak zresztą inaczej rzecz ująć, kiedy Houellebecq nie potrafi powstrzymać się od krytyki czegoś, co jednocześnie sam chwali?) brak jest konsekwencji, odsłania przed nami obraz tragicznego, depresyjnego świata i równie smutnej psychiki własnej, i nie sposób nie przyznać mu racji.

I takie są właśnie „Interwencje 2” – przygnębiające, choć bardzo prawdziwe. Nawet kiedy pisarz stawia tezy naprawdę osobliwe, jak te o pedofilii, z jego argumentami trudno się nie zgodzić. Oczywiście nie ze wszystkimi, Houellebecq, jak na malkontenta przystało potrafi sobie znaleźć powód do narzekań we wszystkim, nie zawsze słuszny. Ale, o dziwo, nie umniejsza to wartości książki. Przez tę osobliwą manierę autora jesteśmy bardziej skorzy do szukania, myślenia, zastanawiania się, analizowania. Aż szkoda, że nie można wejść w dysputę z Houellebecqiem, stanąć z nim w cztery oczy i posprzeczać się o niektóre sprawy.

Stylistycznie „Interwencje 2” to doskonale napisany zbiór, w którym czuć literacką klasę i inteligencję autora. Jego teksty są mądre, a zarazem przewrotne, prowokujące, czasem na siłę kontrowersyjne, jakby Houellebecq chciał potwierdzić swój status, ale za każdym razem tkwi w tym także pewna metoda. I można się z nim nie zgadzać (choć chyba nie znajdzie się nikt, kto w całości odrzuciłby jego komentarze), ale trudno nie docenić wartości tej pozycji. Dlatego też gorąco zachęcam Was do poznania jej.
Autor: GosiaZielonoMi, data: 02.09.2016 07:04, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

(…) nie znam żadnego miejsca, gdzie mógłbym się czuć u siebie – s. 159.

Być może nie zrozumiałam wszystkiego z tek książki – na pewno wszystkiego nie zrozumiałam; mój brak podstawowej wiedzy na temat problemów nurtujących francuskiego społeczeństwo lat 90. i ogólna niechęć do tego, co francuskie na pewno nie ułatwiły lektury i nie uczyniły jej bardziej zrozumiałą – jednak znalazłam tam niemało dla siebie i nad niejednym zdaniem musiałam się zastanowić. Ale po kolei…
„Interwencje 2” to dość obszerny zbiór esejów, listów, wywiadów, recenzji, felietonów jednego z bardziej kontrowersyjnych, bezkompromisowych, dosadnych i bezpośrednich w swoich opiniach pisarzy francuskich. I nie musiałam czytać „Platformy”, „Cząstek elementarnych”, „Uległości”, by mieć dowód, jak bardzo trafny, celny i soczysty bywa jego język i czym mógł się narazić tym-czy-tamtym…
W swoich tekstach Houellebecq wypowiada się na przeróżne tematy: polityczne, społeczne, kulturowe; na temat obejrzanych filmów, promocji, odbytych czy planowanych podróży, reakcji rynku i czytelników na jego kolejne książki, a nawet na temat kondycji oraz roli współczesnej krytyki literackiej; nie kryje się ze swoją fascynacją kinem niemym; analizuje przemiany kulturowe (dowodząc, że niejednokrotnie zataczają koło i powracamy „do źródeł” – np. „do jaskini”); niejednokrotnie polemizuje też z innymi pisarzami, wypowiada się na temat innych ludzi pióra i popularnych gatunków literackich. Te z najbardziej osadzonych w rzeczywistości francuskiej tekstów najmniej do mnie przemówiły i najmniej z nich zrozumiałam. Polityka jest dla mnie ciemną masą, w którą nie mam ochoty się zagłębiać. Jednak na wypowiedzi na temat problemów współczesnego człowieka, bolączek społeczeństwa przełomu lat 90. i dwutysięcznych nie mogłam nie zareagować. Nawet jeśli na jakąś kwestię nie miałam zdania, nie umiałam się określić, pora było zająć stanowisko i zdanie sobie wyrobić – zmusił mnie właśnie Houellebecq; jego poglądy niejednokrotnie są tak konkretne – radykalne wręcz – że nie można na nie być głuchym. Bo jak nie dokonać refleksji nad zdaniem typu: „(…) poszanowanie dla tożsamości stało się tak silne. Poszanowanie stało się obowiązkowe, nawet wobec kultur najbardziej niemoralnych i głupich” (s. 169) i jak nie zareagować na słowa takie jak: „Nietzsche, Schopenhauer i Spinoza dzisiaj już by nie przeszli. Polityczna poprawność, a raczej to, czym się stała, sprawia, że niemal cała filozofia zachodnia jest dzisiaj nie do przyjęcia” (s. 179)? Z drugiej strony niemałą przyjemność odczuwałam, czytając na przykład: „Podobnie jak Dostojewski uważam, że od każdego głosiciela generalnych, wspaniałomyślnych idei należy wymagać, aby zbudować szczęście jednej konkretnej osoby” (s. 174).
Formułując swoje tezy i argumenty Houellebecq posługuje się ciętym językiem, częstymi ripostami, cechuje się błyskotliwością; udowadnia, że posiada umysł analityczny i wypracował sobie poglądy na wiele kwestii, ale tym co może irytować jest przeświadczenie o własnej nieomylności (może to cicha cecha eseju?), przyjmowanie postawy głosiciela „prawdy absolutnej” .
Mam świadomość, że „Interwencje 2” nie są książką dla każdego, nie jest to zbiór, który znajdzie wielu amatorów, ale wydaj mi się, że z czytających mało który będzie w stanie całościowo zignorować zawarte w nim teksty. I tym się książka może obronić.
Klienci, którzy kupili Interwencje 2, wybrali również:
Serotonina Michel Houellebecq
Serotonina
Michel Houellebecq, 38,25
Cząstki elementarne Michel Houellebecq
Cząstki elementarne
Michel Houellebecq, 34,00
Uległość Michel Houellebecq
Uległość
Michel Houellebecq, 34,00
Mapa i terytorium Michel Houellebecq
Mapa i terytorium
Michel Houellebecq, 34,00
Dom dzienny, dom nocny, dodruk Olga Tokarczuk
Dom dzienny, dom nocny, dodruk
Olga Tokarczuk, 30,89
Prawiek i inne czasy, dodruk Olga Tokarczuk
Prawiek i inne czasy, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje Charlie LeDuff
Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje
Charlie LeDuff, 31,43
Po piśmie Jacek Dukaj
Po piśmie
Jacek Dukaj, 35,93
Kult Łukasz Orbitowski
Kult
Łukasz Orbitowski, 31,52
Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Małgorzata Rejmer
Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii
Małgorzata Rejmer, 27,93
Życie Jezusa Chrystusa Fulton J. Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Fulton J. Sheen, 57,96
Franklin i komputer Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Franklin i komputer
Paulette Bourgeois, Brenda Clark, 5,25
Psychomanipulacje Tomasz Witkowski
Psychomanipulacje
Tomasz Witkowski, 22,33
Franklin, mały zapominalski Paulette Bourgeois
Franklin, mały zapominalski
Paulette Bourgeois, 5,25
Franklin mały chwalipięta Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Franklin mały chwalipięta
Paulette Bourgeois, Brenda Clark, 5,25
Franklin i walentynki Paulette Bourgeois, Brenda Clark
Franklin i walentynki
Paulette Bourgeois, Brenda Clark, 5,25
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Świętujemy 15. urodziny Bonito z wydawnictwem Publicat!
Ostatnio oglądane
KInterwencje 2
KChemia. To jest chemia 2. Ch...
KPucio w mieście. Zabawy języ...
KWszystkie kolory świata
KZjadacz czerni 8
KCzuła przewodniczka. Kobieca...
KMatka wszystkich pytań
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 54
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!