Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Syreny z Tytana
Kurt Vonnegut
Skorzystaj z 38% rabatu na całą ofertę wydawnictwa Zwierciadło!

Syreny z Tytana

Nasza cena:
34,20 zł (zawiera rabat 24 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 45,00 zł (oszczędzasz 10,80 zł)
Autor: 

Kurt Vonnegut

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania:2019
Oprawa:twarda
Liczba stron:384
Format:14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:978-83-8116-675-1
Kod paskowy (EAN):9788381166751
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 30.11.2020 06:15)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Syreny z Tytana – opis wydawcy

Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata.

W Syrenach z Tytana Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.

Prosperujący przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord po wyruszeniu wraz ze swoim psem Kazakiem w międzygwiezdną podróż zamienia się w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na Tytanie spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie państwo, składające się z porwanych Ziemian, wśród których jest również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda.

FacebookTwitter
Syreny z Tytana - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2019.05.31
Recenzja
Opinie czytelników o „Syreny z Tytana”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 4 ocen z 4 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Beata Igielska , data: 04.09.2019 17:15, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Kosmiczna opowieść - recenzja książki "Syreny z Tytana" Kurta Vonneguta

„Syreny z Tytana” to powieść, którą Kurt Vonnegut napisał niemal 60 lat temu. Zadziwiające, jak bardzo ponadczasowa okazała się ta wieloznaczna historia spod znaku science fiction. Dziś można odczytywać ją jako książkę o władzy i polityce, religii, moralności oraz ludzkich marzeniach, które w zderzeniu z rzeczywistością często ponoszą klęskę.

Powieść zbudowana jest z dwunastu rozdziałów, w których śledzimy losy głównych bohaterów, ale i drugoplanowych, a nawet epizodycznych postaci.

Na początku poznajemy Winstona Nilesa Rumfoorda oraz jego psa Kazaka. Obaj od lat podróżują po kosmosie, od czasu do czasu jednak powracają na Ziemię, by się zmaterializować. To zjawisko tłum uwielbia podziwiać; sprzedawane są nawet na nie bilety.
Z kolejnej wizyty męża mniej zadowolona wyniosła Beatrycze. Ma dość pojawiania się i znikania, zakłócania spokoju oraz apodyktycznego charakteru małżonka. Jakby tego było mało, tym razem za sprawą Winstona do rodowej siedziby przybywa niejaki Malachi Constant, człowiek niesłychanie, wręcz nieprzyzwoicie bogaty, ale i lekkomyślny.

Rumfoord przepowiada mu wizyty na Marsie, Merkurym i Tytanie. W międzyczasie Malachi ma znów zawitać na Ziemię, a w dodatku poślubić ...Beatrycze i spłodzić z nią syna.
Constant uważa, że to stek bzdur, czy jednak na pewno to tylko czcze gadanie?
Żeby się o tym przekonać, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale na ostateczne odpowiedzi warto poczekać.

Bohaterowie, którzy podróżują po kosmosie, przeżywają mnóstwo niebezpiecznych przygód. W międzyczasie dochodzi jeszcze do bratobójczej wojny między mieszkańcami Marsa i Ziemi. Konflikt kończy się krwawo, ale tylko nieliczni wyciągają z niego jakieś sensowne wnioski.

Zakończenie zaskakuje, okazując się też – moim zdaniem – najlepszą częścią powieści, w której typowa dla autora groteska przeplata się ze smutkiem, nostalgią i głębokimi refleksjami na temat sensu życia.

Podobno zarys „Syren z Tytana” zrodził się w głowie Vonneguta w ciągu jednej nocy. On sam podtrzymywał tę legendę. Jeśli faktycznie tak było, to można pisarzowi pogratulować fantazji, poczucia humoru (nawet jeśli ma ono wisielczy charakter) oraz profetyzmu. Nie podróżujemy, co prawda, po przestrzeni kosmicznej tak, jak robią to bohaterowie, ale wciąż marzymy o zdobywaniu nowych przestrzeni; jeśli dodatkowo spojrzymy na historię ostatnich dekad, to ujrzymy wielu tyranów i samozwańczych przywódców, którzy zagrabiają obce tereny – w dodatku na oczach całego świata. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy spojrzeć na politykę Putina względem Ukrainy.

Kurt Vonnegut stworzył powieść wielowątkową, wieloznaczną i ponadczasową. To druga z kolei książka w jego bogatym dorobku, jednak jest już wyraźnie naznaczona typowymi dla pisarza cechami – barwną narracją, wyrazistymi i kontrowersyjnymi postaciami, nieprzewidywalną fabułą, groteską, absurdem, czarnym humorem, hiperbolizacją opisów oraz satyrą.

Całość czyta się szybko, gdyż akcja wciąga jak wir, a czytelnik szybko przyłapuje się na tym, że zaczyna szukać pod płaszczykiem fantastycznych wydarzeń odniesień do realistycznej rzeczywistości. Raz jest śmieszno, raz straszno. Na pewno oryginalnie, zaskakująco i brawurowo.

Tych, którzy jeszcze nie znają „Syren z Tytana”, zapewniam, że będzie się działo! BEATA IGIELSKA
Autor: murder.in.the.library, data: 05.08.2019 09:37, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Syreny z Tytana

Jeden z najbogatszych ludzi w Ameryce - Malachi Constant otrzymuje pewnego dnia zaproszenie do rezydencji Winstona Nilesa Rumfoorda w Newport. Taka wizyta byłaby spełnieniem marzeń każdego Amerykanina, bo Rumfoord wraz ze swoim psem zostali infudybułowani chronosynklastycznie i od tego czasu występują w postaci falowej, materializując się na terenie swojej posiadłości równo co 59 dni. Materializacja jest jednak pilnie strzeżona przed oczami ciekawskich i nikt jeszcze jej nie widział. Zaintrygowany Constant przyjmuje zaproszenie i otrzymuje niewiarygodną przepowiednię dotyczącą swojej przyszłości. Wszystko to brzmi jak stek bzdur, ale milioner na wszelkie wypadek postanawia zagrać losowi na nosie i zapobiec realizacji przepowiedni. Tym samym wpada w wir wydarzeń, które zdają się nieuchronnie prowadzić go w jednym kierunku.

Jakie to było wspaniałe, inne od wszystkiego co dotychczas czytałam. Powieść obfituje w dziwaczne, surrealistyczne wydarzenia, dynamiczne zwroty akcji i nietuzinkowe postaci. Głębokie, filozoficzne przesłanie w satyrycznym kostiumie dotyka fundamentalnych kwestii ludzkiej egzystencji. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? I kto tutaj właściwie pociąga za sznurki?

Komu polecam? Ambitnym i wymagającym. Zainteresowanym filozofią, ludziom o otwartych umysłach. A Ty? Pozwolisz wessać się do osobliwego świata groteski i czarnego humoru?
Autor: Popkulturka osobista, data: 28.07.2019 12:22, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Międzyplanetarna podróż

Winston Niles Rumfoord wyruszył wraz ze swoim psem Kazakiem w szaloną kosmiczną podróż. Dwójka podróżników niefortunnie trafiła w sam środek infundybuły chronosynklastycznej, zamieniając się tym samym w czystą energię i materializując się dopiero podczas zetknięcia z inną planetą. Co pięćdziesiąt dziewięć dni materializuje się w swoim domu na Ziemi, co wzbudza wśród innych ludzi niemałe zainteresowanie. Żona Rumfoorda, Beatrycze, nie pozwala nikomu uczestniczyć w owym wydarzeniu, a same relacje małżonków ulegają diametralnej zmianie, gdy okazuje się, że Winstron potrafi przepowiadać przyszłość i wie wszystko o tym, co było i będzie. Podczas swych szalonych podróży poznaje Salo, z którym tworzy na Marsie państwo i armię, składającą się z porwanych Ziemian. Zjawia się również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, który ma w tej sytuacji odegrać jedną ze znaczących ról. Ze wszystkich sił stara się uniknąć przepowiedni Rumfoorda, jednak najwidoczniej przeznaczenia nie można oszukać...
To książka pełna absurdów i czarnego humoru. Kurt Vonnegut jest zdecydowanie mistrzem szalonego, a zarazem niezwykle ambitnego, pełnego ukrytych znaczeń science-fiction. Gdy już czytelnik zaczyna sięgać głębiej, dostrzega ukryte piękno jego twórczości i, zresztą dość pesymistyczny, przekaz. Choć na pierwszy rzut oka ,,Syreny z Tytana" wydają się być nietypową i dziwaczną książką fantastycznonaukową (którą zresztą i tak mimo wszystko są), to po jakimś czasie zauważa się jej prawdziwe przesłanie oraz poruszone przez autora tematy dotyczące natury ludzkiej i sensu naszej egzystencji. Cóż, historia ta co prawda niejednokrotnie wywołała na mojej twarzy uśmiech, lecz niedługo potem zauważyłam, że jest to raczej śmiech przez łzy. Pomimo, że powieść utrzymana jest w konwencji czarnego humoru i absurdu, dostrzec można w przygodach głównego bohatera dramat o upadku człowieka i jego porażce w walce z czekającym go losem. Trzeba po prostu pogodzić się z naszym przeznaczeniem i unikać niepotrzebnej walki z wiatrakami. Przecież każdy z nas ma na tym świecie jakieś przeznaczenie i po coś został na tym świecie stworzony stworzony...

,,Syreny z Tytana" to historia specyficzna i niezwykle zagmatwana, idealnie pokazująca naturę i olbrzymią wyobraźnię Vonneguta. Nie przeszkadza to jednak w jej odbiorze. Ba, wręcz przeciwnie! Czytelnik nie może się doczekać kolejnych szalonych pomysłów, na które wpadł autor. Śledziłam losy bohaterów z niemałym zainteresowaniem i byłam ciekawa ich następnych przygód. Postacie są różnorodne i niezwykle specyficzne, a każdy bardzo się od siebie różni. Tworzy to mieszankę wybuchową, w której i tak znajdzie się moment na odetchnięcie i refleksję (zwłaszcza zakończenie, które niezwykle mnie wzruszyło).

Reasumując, ,,Syreny z Tytana" wciąż nie tracą na swojej aktualności i po tylu latach wciąż potrafią poruszyć i zaskoczyć. To książka pełna niesamowitych zwrotów akcji i absurdów, w której tak naprawdę skrywa się prawda o ludziach i ich prawdziwej naturze. Nie brakuje tu też rozważań na temat sensu naszego istnienia i ingerencji boskiej w codzienne życie, jednak te zagadnienia zostały przedstawione w sposób prosty i przystępny dla każdego. Nawet tego, kto ze science-fiction nie ma na co dzień w ogóle do czynienia. Naprawdę warto sięgnąć po twórczość Kurta Vonneguta, nawet w ciemno. Zawodu na pewno nie będzie, gdyż u tego autora wszystko stoi na mistrzowskim poziomie!
Autor: Michał Lipka, data: 22.07.2019 11:28, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Z INFUNDYBUŁY CHRONOSYNKLASTYCZNEJ

Według legendy, Kurt Vonnegut poskładał tę powieść w jedną noc, zbierając wszystko, co miał w głowie. Zrobił to pod wpływem sugestii, że już pora napisać kolejną książkę (w tym wypadku drugą w karierze). Mogło z tego powstać coś niewartego uwagi, ot wymuszony, posklejany na szybko ze wszystkiego co było pod ręką powieściowy ekwiwalent studenckiej kolacji… Mogło, gdyby za całość wziął się ktoś inny, niż Kurt Vonnegut. Na szczęście niepokorny satyryk po raz kolejny pokazał na co go stać, tworząc zjadliwą, poruszającą intelektualnie satyrę na najwyższym poziomie, która mimo upływu sześćdziesięciu lat od jej premiery, wciąż robi wielkie wrażenie i nic nie straciła ze swej aktualności.

Witajcie w świecie, którym ludzie już dawno przestali szukać na zewnątrz, a zaczęli wewnątrz siebie. W takich czasach przyszło żyć jemu: człowiekowi innemu niż wszyscy. Winston Niles Rumfoord wybrał się ze swoim psem na kosmiczną podróż, niestety niedaleko Marsa stał się ofiara infundybuły chronosynklastycznej – w skrócie, zmienił się w falę i tylko wtedy, kiedy Ziemia przecina się z nią, czyli raz na 59 dni, materializuje się na swojej posesji. Setki ludzi gromadzą się w te dni pod jego domem, chcąc być świadkiem cudu, ale żona uparcie nie dopuszcza nikogo do sekretu. Tym bardziej, że mąż stał się bytem wszechwiedzącym i zna zarówno przeszłość, jak i przyszłość. Jest jednak ktoś, kogo obecności żąda sam Winston: jest im niejaki Malachi Constant, człowiek, zdawałoby się, jakich wiele. Co jest w nim takiego niezwykłego? Winston spotykał się z nim w kosmosie, choć ten nigdy w miejscu spotkania nie był. Poza tym jego przyszłość jest bardzo mocno związana z żoną Winstona, a także… Marsem. Malachi nie ma jeszcze pojęci co takiego się dzieje i w co się pakuje…

Za co kocha się twórczość Vonneguta, nie trzeba mówić żadnemu człowiekowi, który miał do czynienia z jedną choćby jego powieścią (bo to, że się ją kocha nie ulega wątpliwości – a przynajmniej kochają czytelnicy, którzy szukają dobrych, ambitnych i poruszających książek wykraczających daleko poza czystą rozrywkę). Świetne pomysły, rewelacyjne wykonanie, głębia, przesłanie, genialne wgryzienie się w ludzi, świat i wszystko, co się z tym wiąże, niezwykły humor… Proza autora jest specyficzna, często jakże szalona i nieokiełznana, ale jego talent pozwala mu nawet z najbardziej dziwacznych i nieprzekonujących idei wybrnąć w taki sposób, że czytelnik jest zachwycony.

„Syreny z Tytana”, choć sam tytuł może brzmieć nieszczególnie ambitnie, raczej jak typowa fantastka dla lat 50., gdzie autorzy równie często zapuszczali się na ważkie rejony, co tworzyli jak najbardziej widowiskowe, ale pozbawione większej logiki twory, jest rzeczą jak najbardziej z wyższej półki. Vonnegut pochyla się tu nad sensem życia ludzkiego, zanurza w temat i nie tylko stara się dać nam własną odpowiedź na to odwieczne pytanie, ale także motywuje do szukania. Jednocześnie podlewa to wszystko mixem fantastycznych motywów, którym chętnie przyjrzałbym się w tym miejscu bliżej, ale jednocześnie za wiele bym zdradził, a do tej książki – jak i innych dzieł autora – najlepiej zasiadać z czystym umysłem. Powie tylko jedno: jakiegokolwiek SF byście nie lubili, znajdziecie tu coś dla siebie.

Chciałem w tym miejscu powiedzieć, żebyście brali tę powieść w ciemno, bo nie gryzie, ale prawda jest taka, że gryzie. Sumienie, umysł, serce… Śmiejemy się co prawda od samego początku lektury, ale w pewnym momencie – i to dość szybkim – nadchodzi chwila, kiedy uświadamiamy sobie, że to tylko pierwsza warstwa. Pod nią kryje się o wiele więcej, a czytelnik wychodzi ze starcia z tą książką sponiewierany, ale usatysfakcjonowany. Tym bardziej warto więc ją poznać, tak samo jak pozostałe prace Kurta Vonneguta. Dobrze, że w zalewie nijakiej literatury współczesnej wciąż są wydawcy przypominający nam taką klasykę.
Kurt Vonnegut
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Sinobrody Kurt Vonnegut
Sinobrody
Kurt Vonnegut, 34,20
Matka noc. Audiobook Kurt Vonnegut
Matka noc. Audiobook
Kurt Vonnegut, 26,91
Galapagos Kurt Vonnegut
Galapagos
Kurt Vonnegut, 34,20
Syreny z Tytana. Audiobook Kurt Vonnegut
Syreny z Tytana. Audiobook
Kurt Vonnegut, 26,91
Śniadanie mistrzów. Audiobook Kurt Vonnegut
Śniadanie mistrzów. Audiobook
Kurt Vonnegut, 26,91
Kocia kołyska. Audiobook Kurt Vonnegut
Kocia kołyska. Audiobook
Kurt Vonnegut, 26,91
Rzeźnia numer pięć. Audiobook Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer pięć. Audiobook
Kurt Vonnegut, 26,91
Rzeźnia numer pięć Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer pięć
Kurt Vonnegut, 34,20
Rysio Snajper Kurt Vonnegut
Rysio Snajper
Kurt Vonnegut, 34,20
Recydywista Kurt Vonnegut
Recydywista
Kurt Vonnegut, 34,20
Matka noc Kurt Vonnegut
Matka noc
Kurt Vonnegut, 34,20
Slaughterhouse 5 Kurt Vonnegut
Slaughterhouse 5
Kurt Vonnegut, 41,65
Mother Night Vonnegut Kurt
Mother Night
Vonnegut Kurt, 37,40
Śniadanie mistrzów Kurt Vonnegut
Śniadanie mistrzów
Kurt Vonnegut, 34,20
Kocia kołyska Kurt Vonnegut
Kocia kołyska
Kurt Vonnegut, 30,32
Słońce. Księżyc. Gwiazda Kurt Vonnegut, Ivan Chermayeff
Słońce. Księżyc. Gwiazda
Kurt Vonnegut, Ivan Chermayeff, 27,93
Opowiadania wszystkie Kurt Vonnegut
Opowiadania wszystkie
Kurt Vonnegut, 63,13
Cat's Cradle Kurt Vonnegut
Cat's Cradle
Kurt Vonnegut, 43,70
Slaughterhouse 5 Kurt Vonnegut
Slaughterhouse 5
Kurt Vonnegut, 31,37
Breakfast of Champions Kurt Vonnegut
Breakfast of Champions
Kurt Vonnegut, 46,20
Klienci, którzy kupili Syreny z Tytana, wybrali również:
Śniadanie mistrzów Kurt Vonnegut
Śniadanie mistrzów
Kurt Vonnegut, 34,20
Kocia kołyska Kurt Vonnegut
Kocia kołyska
Kurt Vonnegut, 30,32
Rzeźnia numer pięć Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer pięć
Kurt Vonnegut, 30,32
Matka noc Kurt Vonnegut
Matka noc
Kurt Vonnegut, 34,20
Rzeźnia numer pięć Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer pięć
Kurt Vonnegut, 34,20
Opowiadania wszystkie Kurt Vonnegut
Opowiadania wszystkie
Kurt Vonnegut, 63,13
Recydywista Kurt Vonnegut
Recydywista
Kurt Vonnegut, 34,20
Hiob. Komedia sprawiedliwości Robert A. Heinlein
Hiob. Komedia sprawiedliwości
Robert A. Heinlein, 32,33
Rysio Snajper Kurt Vonnegut
Rysio Snajper
Kurt Vonnegut, 34,20
Nowy wspaniały świat Aldous Huxley
Nowy wspaniały świat
Aldous Huxley, 18,83
Bracia Karamazow, wydanie zmienione i skrócone Fiodor Dostojewski
Bracia Karamazow, wydanie zmienione i skrócone
Fiodor Dostojewski, 36,93
Wspomnij Phlebasa Iain Banks
Wspomnij Phlebasa
Iain Banks, 37,24
Nieznośna lekkość bytu Milan Kundera
Nieznośna lekkość bytu
Milan Kundera, 34,00
Paragraf 22 Joseph Heller
Paragraf 22
Joseph Heller, 11,85
Mistrzowie Komiksu. Tom 1. Providence Alan Moore, Jacen Burrows
Mistrzowie Komiksu. Tom 1. Providence
Alan Moore, Jacen Burrows, 53,90
Koniec dzieciństwa Arthur C. Clarke
Koniec dzieciństwa
Arthur C. Clarke, 28,73
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z rabatu do 35% na całą ofertę Wydawnictwa Dolnośląskiego!
Ostatnio oglądane
KSyreny z Tytana
KCzuły narrator
KPowrót z Bambuko
KŚreżoga
KKicia Kocia u dentysty
KGorzko, gorzko
KBaśń o wężowym sercu albo wt...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 59
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!