Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 146 432 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 146 432 osób!
Skorzystaj z rabatu do 35% na całą ofertę wydawnictwa Wilga!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Biografie » Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego
Facebook Twitter

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego

Miniaturka
Nasza cena:
29,93 zł (zawiera rabat 25 %)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 9,97 zł)
Autor: John Freely
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania:2017
Oprawa:miękka
Liczba stron:386
Format:14.4 x 20.5 cm
Numer ISBN:978-83-240-3724-7
Kod paskowy (EAN):9788324037247
Waga:366 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 30.07.2020 13:14)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego – opis wydawcy

Lektura obowiązkowa dla fanów Wspaniałego stulecia!

Witajcie w olśniewającym pałacu tureckich sułtanów – to tutaj rozegrały się sceny, które znamy z serialu Wspaniałe stulecie. Tu właśnie przez ponad siedem wieków władcy Imperium Osmańskiego rządzili, knuli intrygi i ulegali namiętnościom. Bo za tronem niemal każdego z nich stała nie mniej potężna kobieta.

Ta książka odkryje przed wami sekrety pałacu Topkapı. Przekroczymy strzeżoną przez białych eunuchów złotą Bramę Szczęśliwości, aby zajrzeć do prywatnych apartamentów sułtana, gdzie czterdziestu paziów czekało na jego rozkazy. Dwustu kelnerów podawało posiłki z kuchni na stół władcy. Niosąc je, mijali Klatkę, gdzie w zamknięciu żyli pretendenci do tronu. Rzucali też ciekawe spojrzenia w stronę haremu – serca pałacu strzeżonego przez czarnych eunuchów o imionach pochodzących od kwiatów: Hiacynt, Goździk czy Róża. To w haremie toczyły się bezwzględne walki o serce sułtana i realną władzę nad imperium.

John Freely zabiera nas w niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intryg, przepychu i namiętności. Poznajcie sekrety haremu, zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany, odnajdźcie ślady polskich gości nad wodami Bosforu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Wspaniałego stulecia, ale i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć władców Turcji – również tych obecnych.

Opinie czytelników o „Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego”
Średnia ocena: 3,5 na bazie 13 ocen z 13 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 23.09.2018 21:28
Ocena: 1,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prywatne życie sułtanów

Czy sekrety władców Imperium Osmańskiego mogą być porywającą lekturą? Może i tak, jednak mnie ta książka nie chwyciła za serce.
Imperium Osmańskie, islamskie mocarstwo, protoplasta Turcji, z pewnością odegrało niemałą rolę w historii świata i Europy. Stąd też może moje wygórowane wymagania wobec tej pozycji. W moim odczuciu książka po prostu nudna, jednak nie zaprzeczam, że dla entuzjastów tematu może stanowić źródło interesujących i nieznanych faktów.
Autor:
Data: 24.10.2017 18:42
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Historia Imperium Osmańskiego w pigułce

Książka wprowadza czytelnika w czasy Imperium Osmańskiego. Myślałam, że będzie to powieść historyczna, a okazało się, że to dość bogaty opis życia każdego z sułtanów. Wojny, romanse, walka o tron, harem - to tylko nieliczne aspekty tej książki. Jednakże duża ilość opisów, zbieżność imion sułtanów może zniechęcić do dalszego czytania. Moim zdaniem to ciekawa pozycja dla fanów historii tamtych czasów.
Autor:
Data: 14.09.2017 15:51
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prywatne życie sułtanów

Skąd u mnie zainteresowanie tego typu tematyką? Zaczęło się od serialu "Wspaniałe stulecie", którego tak na prawdę do dziś nie obejrzałam - nawet jednego odcinka. Opisy, które mnie zachęciły w jego przypadku przerzuciłam na książki. Tak zaczęło się poszukiwanie wszystkiego co ma związek z sułtanatem i Imperium Osmańskim. Pierwsza pozycja była zapoznaniem się z tematyką, druga to już ciekawość by zgłębić go bardziej, a każda kolejna to już po prostu chętka by wręcz przenieść się do tego świata, którego do tej pory nie znałam. Część pozycji to fikcja, część to dokument, a jeszcze inna część to fabularyzowane fakty. Tu do czynienia miałam akurat czystymi faktami, których potrzebowałam by poukładać sobie parę spraw.

John Freely tą książką podzielił się z czytelnikiem wieloma ciekawostkami i faktami. Podzielona na ciekawe rozdziały, które do siebie nawiązują daje nam możliwość szybkiego czytania, ale i wracania do konkretnych i interesujących nas aspektów. Co autor nam podaje na tacy?
Kto i kiedy wybudował Pałac Topkapi; czy istniała, a jeśli tak to czym była Klatka dla Książąt; który z sułtanów miał najwięcej dzieci, a który nie miał ich wcale; który kochał polowanie, a który wolał seks; który sułtan został zamordowany; którzy z nich byli szaleni; czy któryś był w stanie poświęcić się dla syna i dla niego abdykował oraz wiele, wiele innych.

I choć jest tego wiele to jednak kilku rzeczy mi brak jako, że zaciekawiona tematem zaczęłam go zgłębiać za pomocą internetu i nie tylko. Ale jak to mówią im mniej rzeczy w jednej pozycji tym więcej się ich przeczyta by dopiąć swego. Więc wychodzę z założenia, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jestem w stanie na te ubytki przymknąć oko z kilku powodów. Jednym z nich jest wiarygodność opisów, które funduje nam autor. Do tego słowniczek wyrazów oraz pisowni i wymowy, który przyznaję dość szybko zignorowałam, bo nie potrafiłam zapamiętać co i jak wypowiadać, więc czytałam tak jak mi było wygodnie i nie wybijać się z rytmu wracaniem i poprawianiem samej siebie. No i oczywiście drzewo genealogiczne - Sułtani z dynastii Osmanów, genealogia sułtanów oraz ich matki z oznaczeniem, które z nich były Valide Sultan.
Gdy dodamy do tego kilka przepięknych zdjęć Pałacu Topkapi, rycin oraz obrazów dostajemy na prawdę godną uwagi i poświęcenia czasu pozycję. Warto ją przeczytać nie tylko jeśli polubiliśmy "Wspaniałe stulecie". Jeśli kultura wschodnia oraz sułtanat są ci bliskie albo chcesz zacząć je poznawać to myślę, że to dobra pozycja by z nią taką przygodą zacząć. Już samo ukazanie różnic między naszą kulturą, a ich jest świetnym pretekstem by zajrzeć na strony "Prywatnego życia sułtanów. ..."

Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com
Autor:
Data: 28.08.2017 13:53
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Sułtańskie cienie czy serial wciąż trwa?

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego Johna Freely

Miewam czasami takie wrażenie, po lekturze książek, jakby ich autor spóźnił się ze swoim dziełem o jakieś pięć, sześć lat. Owszem książka może i nawet jest przyjemna, dobrze napisana, nawet czasami odkrywcza, ale po prostu w moim pojęciu spóźniona. Moda na nią minęła kilka lat wcześniej.
Takie uczucia przepełniały mnie po i w trakcie Prywatnego życia sułtanów… Johna Freely, wydanego przez krakowski „Znak” w 2017 r. Pozycja świeża, z pierwszej połowy roku, dość gruba czyli jest co czytać. Pytanie tylko po co? Dzieło Johna Freely to plon jego badań i dociekań nad Imperium Osmańskim, które od 1453 roku, od zdobycia Konstantynopola do 1918 roku dumnie dzierżyło prymat nad bliskim wschodem. Dynastia Osmańska, począwszy od Mehmeda Zdobywcy (Hahna) dumnie zmieniała oblicze Konstatynopola, który odtąd miał zwać się po wsze czasy Istambułem. Rozdziały książki to biogramy kolejnych mniejszych i większych sułtanów: jest zatem najciekawszy dla mnie i chyba dla wszystkich widzów bardzo popularnego serialu Wspaniałe Stulecie rozdział dotyczący Sulejmana Wspaniałego i jego słowiańskiej ( na pewno polskiej) żony Hurrem (Nadzieja), jest rozdział o Kara Mustafie, który za baty jakie otrzymał pod Wiedniem od naszego króla Jana III Sobieskiego, dostał od wielkiego wezyra jedwabny sznur- „Miałeś Chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur” – opis bardziej pasuje właśnie do Kara Mustafy niż do Jaśka z Wesela Wyspiańskiego. Co ciekawe, nie wiem czy to przypadek, czy celowy zabieg Johna Freely: po każdym wielkim sułtanie, wstępował na tron jakiś nieudacznik, narkoman, alkoholik czy babiarz po prostu. Przez kolejne strony zwiedzamy zatem rozbudowywany Pałac Topkapi, najpiękniejszy niegdyś kościół świata czyli Hagia Sophia- dziś jeden z największych meczetów, zwiedzamy pełne niegdyś haremy, łaźnie, jadalnie i komnaty w Pałacu Szczęśliwości. Jesteśmy wreszcie świadkami upadku domu Osmanów, cichej ucieczki po przegranej w 1918 roku wojnie, gdzie kilkoma samochodami, zabierając tylko najpotrzebniejszy dobytek, ostatni sułtan z dynastii osmańskiej, Mehmed VI, w 1922 roku, o zmroku opuszcza na zawsze Istambuł. Po nim będzie jeszcze tylko jeden przedstawiciel rodu Osmanów, ale nie jako sułtan lecz kalif, wygnany przez rodaków po rozwiązaniu kalifatu w 1924 roku.
Przyznam szczerze, że jakoś tak bez żalu skończyłem czytać tę opowieść. Ani mi po drodze z tureckimi sułtanami, ani z autorem książki Prywatne życie sułtanów Johnem Freely. W opisie na okładce czytamy informacje o tajemnych naradach, schadzkach, tajemnicach haremów itp. A dostajemy rzetelne, podbudowane naukowymi przypisami dzieło akademickie, które równie dobrze mogłoby nosić tytuł „Biografie sułtanów z dynastii Osmańskiej”. Ciekawe rozdziały np. o rabowaniu Konstantynopola w 1453 r. przeplatane są dłużyznami o mniej udolnych władcach. Najciekawszy dla polskich widzów serialu Wspaniałe stulecie rozdział o Sulejmanie Wspaniałym też na kolana nie powala. Książka jest rzetelnie napisana, udokumentowana . Pytanie tylko, czy była pisana jedynie dla naukowców i historyków orientu?
Kończę moje rozważania z uczuciem zawodu. Oto ciekawy skądinąd temat, jakoś dla Polaków bliski dzięki nieocenionym powieściom historycznym Sienkiewicza, nasze „przewagi nad Turycznem” skonfrontowane z książką Johna Freely bledną, duszą się wręcz. Nudni byli ci Osmanowie. Setki nałożnic, eunuchów, służby, haremy, prywatne zoo z lampartami i tygrysami, złote arrasy, kaftany, safianowe buty, perły, bakalie i tony szafranu w każdym posiłku, słowem cały, sulejmanowy background wydaje się nudny i przeciętny. Czy rzeczywiście sułtanów lepiej oglądać na filmach o Markizie Angelice niż o nich czytać?
John Freely, Prywatne życie sułtanów. Sekrety życia władców Imperium Osmańskiego, przeł. J. Hunia, A. Sak, Kraków 2017.
Maciej Samolej
Autor:
Data: 24.07.2017 11:13
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Bajeczna historia Osmanów

Serial „Wspaniałe stulecie” rozpoczął ogromne zainteresowanie literaturą dotyczącą sułtanów, haremów i egzotycznego Imperium Osmańskiego. W zalewie mniej lub bardziej trzymających się faktów powieści o tej tematyce książka Jahna Freeley’a wyróżnia się przede wszystkim historyczną kompetencją. Próżno szukać tu wydumanych faktów, otrzymamy za to dużo ciekawostek, poznamy „od zaplecza” pałac sułtana Sulejmana, zagłębimy się w jego prywatnych listach. Jeśli zatem interesuje Was historia, nie tylko łzawe historie o miłości władców – sięgnijcie po tę pozycję. Bajeczna podróż do realnych czasów Osmanów gwarantowana!
Autor:
Data: 23.07.2017 20:21
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prywatne życie

Prywatne życie Sułtanów to książka, która jedynie nawiązuje do serialu Wspaniałe Stulecie. Jest to chronologicznie uporządkowana historia Imperium Osmańskiego z wieloma detalami. Autor skrupulatnie przedstawia fakty historyczne, daty oraz imiona wszystkich historycznych postaci. Jest to pozycja obowiązkowa dla uporządkowania wiedzy na temat funkcjonowania Imperium jak i obecnej Turcji.
Autor:
Data: 21.07.2017 11:41
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prywatne życie sułtanów

Prywatne życie sułtanów. Sekrety władców Imperium Osmańskiego Johna Freely to uczta dla każdego miłośnika historii Imparium Osmańskiego. Co działo się za zamkniętymi drzwiami wspaniałego pałacu Topkapi? Co skrywał rozbudzający wyobraźnię harem pełen nałożnic o zniewalającej urodzie? Czy życie sułtanów było usłane różami i pełne beztroskich dni? – odpowiedzi w obfitującej w rzetelne ciekawostki książce. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bogatym światem Imperium Osmańskigo autor przygotował słowniczek pojęć, które znakomicie uzupełniają lekturę i pozwalają w pełni zrozumieć opisane w niej historie.
Autor:
Data: 26.06.2017 21:07
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Sekrety życia sułtanów

"Prywatne życie sułtanów" Johna Freely to książka, w której autor opowiedział między innymi o sekretach władców Imperium Osmańskiego. Ukazano w niej rządy obfitujące w liczne intrygi i porywające namiętności.
Bardzo ciekawy rys historyczny wprowadza nas w świat dla Europejczyków niezwykły, tajemniczy, często niezrozumiały.
W książce przedstawiono czasy panowania dynastii Rodu Osmanów, które rozciągało się na siedem stuleci. Jak to zwykle bywa, na czele państwa stała jedna osoba, w tym przypadku sułtan, a wokół niego skupiało się wiele postaci różnej płci, które były mu przychylne lub wprost przeciwnie, na które musiał uważać.

Autor dużo miejsca poświęcił opisom pałacu Topkapi, który do dziś zachwyca turystów. Był on wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, a przylegające ogrody sprawiają niesamowite wrażenie. Według relacji ze źródeł historycznych dawniej mieszkały tam nawet egzotyczne zwierzęta, jak tygrysy czy żyrafy.

Pałac skrywa wiele mrocznych tajemnic, odgrywały się w nim sceny krwawe i okrutne. Przyjęło się, że nowo panujący sułtan więził lub zabijał swoich braci, aby uniknąć rywalizacji i zapewnić sobie absolutną władzę. Uśmiercał także żony swojego ojca, wobec których istniało przypuszczenie, że mogą spodziewać się dziecka. To dla nas wprost niewyobrażalne okrucieństwo, jednak dawniej nikogo to nie dziwiło.

Bardzo ważną rolę na dworze sułtana odgrywały kobiety. Szczególną rolę przypisuje się matce sprawującego władzę sułtana, która często dobierała dziewczęta do haremu. W tej sytuacji możemy stwierdzić, że to nie władca rządził, ale pozwalał sobą kierować. Kobiety te, jeśli miały dość sprytu, wpływały na posunięcia polityczne.
W dużo gorszej sytuacji były córki sułtana, które jako kilkuletnie dziewczynki były wydawane za mąż za dużo starszych mężczyzn, a wszystko po to, aby władca mógł zjednać sobie przychylność osób wpływowych.

Europejczycy próbują zrozumieć zasady jakimi kierowano się w Imperium Osmańskim, ale pewne wartości i zachowania są dla nas nie do przyjęcia, choć prawdę mówiąc czasy panowania naszych pierwszych dynastii także obfitują w szokujące fakty.
Autor:
Data: 20.06.2017 09:34
Ocena: 3,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

nie do końca Prywatne Życie Sułtanów...

"Prywatne Życie Sułtanów" wbrew pozorom wcale nie jest książką, w której wejdziemy "z butami" do sułtańskiego dworu - jest bardziej podręcznikiem do historii w wersji light. Smaczków, faktów i ciekawostek z życia sułtanów osmańskich nie ma w tej książce aż tak wiele, więc jeśli tego się spodziewaliście, to może Was spotkać niemałe rozczarowanie .... Dla miłośników Bliskiego Wschodu (takich jak ja) książka nada się jako uzupełnienie dotychczasowej wiedzy, ale uwaga ! Jeśli ma być to Wasze pierwsze spotkanie z Osmanami - może lepiej przemyślcie wybór lektury !
Autor:
Data: 15.06.2017 17:41
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prywatne życie sułtanów

Książka Johna Freely'ego "Prywatne życie sułtanów", niestety mnie zaskoczyla, nie do końca pozytywnie. Myslalam, że to będzie ciekawa, inspirująca powieść historyczna, a okazało się,że to nudny podręcznik w którym mnóstwo dat, nazw i słów arabskich, gdzie przyznam sie czasem traciłam wątek. Książka jest "ciężka" przy której nie umialam się zrelaksować. Jednakże muszę napisać, że dla wielbicieli historii Państwa Osmańskiego jest to niebywały "kąsek". Uważam, że dla pasjonatów tą częścią świata jest to obowiążkowa lektura. Mimo wszystko polecam tę pozycję, bo uczciwie muszę napisać że jestem teraz bogatsza w wiedzę na ten temat.
Autor:
Data: 15.06.2017 17:30
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Orient

Z ciekawości sięgnęłam po „Prywatne życie Sułtanów”, bajeczna okładka zadziałała jak magnes.
Absolutnie nie żałuje tej decyzji, ponieważ zostałam zaproszona do świata, o którym nie miała zbyt wielkiego pojęcia.
Ciekawie przedstawiona historia panowania sułtanów, oczywiście nie wszystkich bo było by to nieco nudne, autor wybrał tych, których historie na pewno pozostaną w mojej głowie.
Dzięki tej książce dowiecie się wielu ciekawych rzeczy jakie skrywa za sobą życie na dworze sułtanów – intrygi, bajeczne pałace i sułtani, którzy jednak okazują się być zwykłymi ludźmi, takimi jak my.
Totalnie odjechany klimat orientu, który wciągnie Cię w strony książki niemal bez reszty.
Autor:
Data: 14.06.2017 15:52
Ocena: 2,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Nuda...

Wszystkie osoby, które sięgają po książkę "Prywatne życie sułtanów", aby (jak to jest w opisie) odbyć "(...)niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intryg, przepychu i namiętności" czeka wielkie rozczarowanie...
Jedyne, co Was czeka to wiele godzin spędzonych na czytaniu siedemsetletniej historii władców Turcji, opisów ich wyglądu, ilości dzieci i nałożnic oraz historii bratobójstwa, czy też zamykania rywali do tronu w Klatce...
Wieje taką nudą, że wielokrotnie zastanawiałam się, czy zapałki użyć do czegoś innego, niż podtrzymanie opadających powiek;)
Polecam osobom, które chciałyby poznać BARDZO dokładną i bardzo SUCHĄ historię Imperium Osmańskiego.
Autor:
Data: 08.06.2017 14:31
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Miłość i intrygi

Czy listy miłosne Roksolany i Sulejmana kryją w sobie nieznane dotąd tajemnice? Dlaczego Eunuchom dawano imiona pięknych, wonnych, kwiatów? „Prywatne życie sułtanów” to zdecydowanie bardziej opracowanie historyczne niż powieść, zawiera mnóstwo informacji na temat historii i przepychu pałacu Topkapi. Wieloletnie walki o serce sułtanów i władzę nad Imperium, uczuciowe rozgrywki i złamane serca, pokryte są pajęczyną intryg i podstępnych knowań. Wspaniały, pełen barw i niespotykanych zapachów świat uwodzi, zaprasza w pełną wrażeń podróż i zmusza czytelników do przemyśleń.
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!