|
Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w AuschwitzKobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz – opis wydawcy Nowe, rozszerzone wydanie porażającej opowieści o eksperymentach medycznych dokonywanych na kobietach w Auschwitz Medycyna i fanatyzm rasowy – mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar. Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych – na około ośmiuset kobietach rzeźnicy nazywający się lekarzami szukali najbardziej skutecznych metod sterylizacji, tak aby po wygranej wojnie uniemożliwić elementom niepożądanym rozmnażanie. Operacje, naświetlania, toksyczne zastrzyki przeżyło trzysta kobiet. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji. Jak działało jego „laboratorium”. Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze. Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami. Lang opowiada, kim były te kobiety, co się z nimi stało, jak radziły sobie w codziennym życiu i z czym po wojnie musiały sobie radzić. „Książka Hansa-Joachima Langa to przykład wnikliwej pracy badawczej połączonej z wrażliwością niezbędną w przypadku takiego akurat tematu badań. W centrum zainteresowań naukowca jest bowiem człowiek – ten, który ma na swoich rękach krew i który zaprzecza etycznym zobowiązaniom wpisanym w zawód lekarza, i ten, który wrzucony w wir Wielkiego Zła, staje się w swojej bezradności i upodleniu królikiem doświadczalnym”. – Bernadetta Darska, Onet.pl Hans-Joachim Lang – (ur. 1951) niemiecki dziennikarz, historyk i wykładowca antropologii kulturowej w Instytucie Kulturoznawczych Studiów Empirycznych na uniwersytecie w Tybindze. Jest autorem wielu artykułów i kilkukrotnie nagrodzonej książki Die Namen der Nummern, opublikowanej w 2004 roku, w której zidentyfikował wszystkie ofiary zamordowane w komorze gazowej obozu koncentracyjnego Natzweiler-Struthof dla nazistowskiego anatoma Augusta Hirta. W książce Als Christ nenne ich Siene Lügner opowiedział historię młodego księgowego z banku, Theodora Rollera, który odmówił podpisania przysięgi lojalności wobec Adolfa Hitlera i pisał listy do kanclerza, wyjaśniające jego wiarę, w konsekwencji czego został uwięziony w zakładzie psychiatrycznym. |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2018.12.07 |
| Opinie czytelników o „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opinii |      |
Autor: red_sonia | , data: 05.03.2019 12:20 | , ocena: 5,0 |      |
Doktor śmierćO doktorze Mengelele słyszał chyba każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z obozem Auschwitz-Birkenau, ale takich jak on lekarzy niosących śmierć było więcej. Książka „Kobiety z bloku 10” poświęcona jest prof. dr. Carlowi Clauberg oraz Dr. Horstowi Schuman, którzy prowadzili na kobietach żydowskich eksperymenty mające pozbawić ich płodności, w końcu w zagładzie żydów chodziło o czyszczenie rasy, dlatego takie „zabiegi” miały pełne usprawiedliwienie. Wstrzykiwanie różnych substancji (w tym formaliny) do narządów rodnych, które miały powodować niedrożność jajowodów, naświetlania promieniami rentgenowskimi, kastracje. Wszystko po to, by zobaczyć, jak dalece teoria zrodzona w głowie będzie miała odnośnik w realnym życiu.
„Kobiety z bloku 10"są ťsuchymŤ reportażem, jest w nim wiele faktów popartych odnośnikami do źródeł, a z tych informacji wyłania się obraz makabry, jaką przechodziły kobiety. Więźniarki traktowane jak króliki doświadczalne, pozbawiane godności, żyjące w wiecznym strachu i bólu. Jedynym emocjonalnym wydźwiękiem w tej powieści są wspomnienia kobiet, które przeżyły, ustne świadectwa tego, co przeszły, traumy, jakie po eksperymentach zostały. Wiele z nich nawet po wyzwoleniu nie potrafiło poradzić sobie ze wspomnieniami, samobójstwa były dla nich jedyną drogą ucieczki.
Książki o tematyce obozowej nie są mi obce, ale niezależnie od tego, jak wiele bym ich przeczytała, nie jestem w stanie zrozumieć tego bestialstwa w imię, no właśnie czego? Własnego widzimisię? Ideologii? Dla mnie nie ma znaczenia czy autor pisze emocjonalnie, czy po prostu przedstawia fakty, nie ma, ponieważ powieści o tej tematyce zawsze wywołują we mnie całą masę skrajnych emocji. Ciężko ubrać w słowa to, co rodzi się w głowie czy sercu, ciężko po takich lekturach wrócić na „normalne” tory, ale trzeba, trzeba o tym czytać, trzeba o tym mówić. Po to, żeby nigdy nie zapomnieć. Autor: Oczytany.eu | , data: 25.02.2019 17:25 | , ocena: 5,0 |      |
Trudny tematKsiążka „Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” autorstwa Hansa Joachima Langa jeszcze do niedawna miała status białego kruka, a jej cena na Allegro osiągała absurdalne ceny, o czym pisałem już kiedyś na blogu. Ku mojej wielkiej radości, wydawnictwo Marginesy wznowiło te pozycję i to w dodatku w rozszerzonym wydaniu. Nie było takiej siły, która powstrzymałaby mnie przed jej zakupem w normalnej cenie 🙂 (Swoją drogą, chciałbym zobaczyć minę tych czytelników, którzy jeszcze niedawno płacili za nią kilkaset złotych 🙂 ).
Hans Joachim Lang urodził się 6 sierpnia 1951 r. Niemiecki dziennikarz i historyk, profesor honorowy antropologii kulturowej na Uniwersytecie w Tybindze. Ukończył studia językowe i nauki polityczne na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie był uczniem francuskiego socjologa Freddy’ego Raphaela. Jest redaktorem naukowym sekcji codziennej „Schwabisches Tagblatt” w Tybindze, a także autorem kilku książek i artykułów na tematy związane z holokaustem i nazistowskimi zbrodniami wojennymi.
Blok 10 to blok więźniarski w Auschwitz I, w którym od kwietnia 1943 r. umieszczono stację doświadczalną ginekologa Carla Clauberga. Przewinęło się przez niego około ośmiuset kobiet, na których przeprowadzano eksperymenty medyczne. W ewidencji obozowej były one oznaczone oficjalnie jako „więźniarki dla celów doświadczalnych”. Część kobiet zmarła w ich trakcie, wiele było specjalnie uśmiercanych na potrzeby sekcji zwłok. Okna budynku wychodzące na dziedziniec, gdzie znajdowała się Ściana Śmierci, były na stałe przysłonięte, aby uniemożliwić więźniarkom obserwację wykonywanych tam egzekucji. W maju 1944 r. stację doświadczalną przeniesiono do tzw. Lagererweiterung.
Książka składa się z kilkunastu rozdziałów, w których autor szczegółowo przedstawia historię funkcjonowania bloku 10. Pierwsza część lektury poświęcona jest początkom funkcjonowania obozu, wyglądowi budynku, w którym dokonywano pseudomedycznych badań, a także transportom żydowskich kobiet z niemal całej Europy. W kolejnych rozdziałach Lang opisuje eksperymenty dokonywane przez poszczególnych lekarzy: sterylizacja za pomocą zastrzyków, rentgena i skalpela, zastrzyki w plecy i klatkę piersiową w calu badań bakteriologicznych, a także, co mnie najbardziej zszokowało, próby przetaczania żydowskiej krwi niemieckim żołnierzom rannym na froncie! W dalszej części „Kobiet z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” możemy przeczytać, jak wyglądała codzienność na oddziale doświadczalnym, walka o przetrwania w czasie marszu śmierci podczas ewakuacji obozu, a także o próbach (bardzo często nieskutecznych) uzyskania przez ofiary zadośćuczynienia za ogromne cierpienia fizyczne i moralne. Dużym plusem tej książki jest to, że autor nie bał się poruszyć kontrowersyjnych tematów takich jak homoseksualizm wśród więźniów czy kontakty damsko-męskie na bloku.
„Tu jest Birkenau. I tu są tylko dwie kategorie ludzi – martwi albo żywi, trzeciej nie ma. I jeszcze jedno chcę wam powiedzieć: żywi zawsze będą tu zazdrościć martwym”
Hans Joachim Lang w posłowiu przyznaje, że nie było mu łatwo napisać ten reportaż, ponieważ przy życiu pozostało już niewielu naocznych świadków nazistowskich zbrodni. I niestety daje się to odczuć w czasie czytania. Nieduża ilość bezpośrednich relacji ofiar sprawia, że czytając same suche fakty, można się trochę pogubić w natłoku nazwisk i dat. Jest to największy minus tej lektury.
„O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli.”
„Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” to bardzo dobra książka, chociaż na pewno nie jest ona warta kilkuset złotych. Trudny temat i niełatwy język, jakim jest napisana sprawiają, że nie jest to na pewno pozycja dla każdego czytelnika. Polecam ten reportaż szczególnie tym czytelnikom, którzy interesują się historią II wojny światowej, a także tym osobom, które chcą dowiedzieć się więcej na temat eksperymentów medycznych w obozach koncentracyjnych.
Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu |
Klienci, którzy kupili Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz, wybrali również: |
|
| |