|
Patyki, badylePatyki, badyle – opis wydawcy Wyznania botaniczki opisującej rozmaite ekspresje roślinnego życia, przypatrującej się ruchom pędów mięty i dyni, działaniu wiatru na korony drzew, wodzie płynącej od korzeni przez pnie aż do najmniejszych liści, gojeniu się ran sosem, deformacjom i pędowi roślin do przeżycia w każdych warunkach. I śmierci. Śledzi spotkania człowieka z wnętrzem ciał roślin odczytywanym jako ich język widoczny w budowie liści, łodyg czy korzeni. Jest to też opowieść o języku i historii roślin, pisana hieroglifami ich anatomii. O przebiegu życia drzew, skrzypów i mchów w świecie złożonym z powietrza, światła, grawitacji i wody. O dębie Bartku, chwastach i podziwie dla pokrzywy. W ludzkim rozumieniu świat roślin toczy się innym torem, stąd nasze niezauważanie i niewrażliwość na ich przemiany, co przekłada się na to, że od zawsze rośliny traktowane są jak tło naszego życia, ozdoba lub pokarm – a nie jako bogaty świat niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak. Patyki, badyle to relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot. Urszula Zajączkowska – urodzona w 1978 roku, poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w2015 roku. W tym samym roku, wraz z grupą artystów stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce. W 2016 roku stworzyła film „Metamorphosis of Plants”, powstały z inspiracji dziełem J.W. Goethego pod tym samym tytułem. Jest to ekspresja na podstawie naukowych nagrań ruchów roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego, Patryka Walczaka. Film wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii Najlepszy Film Eksperymentalny/Animacja. W 2017 roku Zajączkowska została finalistką FameLab, konkursu popularyzatorskiego dla naukowców, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Na początku 2017 roku ukazał się tom minimum, nagrodzony Nagrodą Kościelskich, za który została również nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2019.05.29 |
| Opinie czytelników o „Patyki, badyle”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 1 ocen z 1 opinii |      |
Autor: Jelenka | , data: 05.01.2020 23:06 | , ocena: 5,0 |      |
Piękna i merytoryczna publikacja.Zajączkowska z ogromnym zaangażowaniem opowiada o swoich badaniach nad biomechaniką i aerodynamiką roślinnego życia, mikroskopowych cudach i fascynacji pulsującym w patykach i badylach życiu. Snuje opowieść o niesamowitych zdolnościach drzew do przystosowywania się, walce o przetrwanie, drzewnej czkawce, która może odbić się na nas wszystkich. Nie jest to jednak naukowy bełkot nie do przełknięcia. Całość została podana w niebanalny, aczkolwiek bardzo przystępny sposób.
Zajączkowska bawi się słowem. Nie szczędzi kwiecistych porównań i epitetów. „Patyki, badyle” to barwny i fascynujący taniec pośród tajników roślinnego życia. Piękny i merytoryczny zarazem. Autorka daje upust artystycznej duszy i zmysłowi zadającego pytania naukowca. Jej publikacja jest kompletna i jest swoistym studium nad nieustającym roślinnym ruchem, transportem i żywieniem, jednak każdy rozdział może stanowić osobny esej i być punktem wyjścia do rozważań także natury filozoficznej.
Autorka w jednym z nich zabiera czytelnika na nocny spacer po Wołominie, który jest niezwykle magiczny, a jego lektura sprawiła, że poczułam się bardzo mała i bezbronna wobec otaczających mnie zielonych i poruszających się wraz z wiatrem zielonych istnień. Porusza temat globalnego ocieplenia i środowiskowych problemów Ziemi. Ukazuje skutki niefrasobliwości, zachłanności i braku racjonalnego gospodarowania darami matki natury.
Zdaję sobie sprawę, że poetycki sposób pisania o nauce może nie przemawiać do wszystkich czytelników, może okazać się zbyt wydumany i kwiecisty. Przyznam, że kilka pierwszych stron również mnie nie porwało. Z czasem jednak ten styl malowania przed czytelnikiem barwnych przekrojów czy tkanek kolejnych roślin zaczął mnie fascynować, co więcej lektura okazała się niezwykle lekka i płynna.
URSZULA ZAJĄCZKOWSKA
Rzadko kiedy szukam informacji biograficznych na temat autorów poza standardowymi notkami zamieszczanymi w książkach. Tym razem musiałam co nieco dowiedzieć się o autorce „Patyków, badyli” która tak zręcznie, lekko i mądrze opowiada o pasji, bogactwie naturalnym i szóstym zmyśle roślin.
Urszula Zajączkowska prócz wykształcenia stricte botanicznego jest absolwentką Akademii Filmu i Telewizji. Poza tym jest poetką, artystką wizualną oraz muzykiem. Nie chcę oceniać, ani powielać schematów, jednak rozumiem skąd bierze się niesamowita finezja z jaką autorka pisze o drzewach i ich zdolnościach. W swoich projektach i działaniach łączy i przeplata ze sobą naukę i sztukę: fizykę, filozofię, matematykę czy botanikę. Dowodzi, że te dziedziny są ze sobą nierozerwalnie połączone. Tego ducha czuć również w „Patykach, badylach”. Zajączkowska wydała również dwa tomy poezji: „Atomy” oraz „Minimum”.
PODSUMOWANIE
„Patyki, badyle” są publikacją, która mnie porwała fantastyczną i czułą opowieścią o roślinach czy drzewach i płynącym w nich życiu. Autorka opowiada z ogromną pasją o swoich badawczych doświadczeniach, z pokorą wobec potęgi i doskonałości natury i zgubnym wpływie człowieka na naturę. Piękna i merytoryczna publikacja. Czytałam kilka ciekawych książek o botanice, jednak żadna nie urzekła mnie tak jak „Patyki, badyle”. | Urszula Zajączkowska | - pozostałe pozycje w naszej księgarni: |
|
Klienci, którzy kupili Patyki, badyle, wybrali również: |
|
| |