Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 130 362 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 130 362 osób!
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę wydawnictw Kobiece i Mova!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Biografie » Sportowcy » Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza
Facebook Twitter

Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza

Miniaturka
Nasza cena:
32,40 zł (zawiera rabat 28 %)
Cena rynkowa: 45,00 zł (oszczędzasz 12,60 zł)
Autor: Dominik Szczepański
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania:2019
Oprawa:twarda
Liczba stron:464
Format:15.5 x 23.5 cm
Numer ISBN:978-83-268-2718-1
Kod paskowy (EAN):9788326827181
Waga:838 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 11.09.2021 20:16)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza – opis wydawcy

Czapkins to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca.

Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.

Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.

Dominik Szczepański, współautor bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego Spod zamarzniętych powiek, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia, której był współautorem. Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii. Elisabeth Revol przywołała wspomnienia wspólnych wypraw i losy niezwykłego partnerstwa, które zaprowadziło ich na szczyt Nanga Parbat. Przebieg brawurowej akcji ratunkowej opisują emocjonująco uczestnicy zdarzeń: Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy spod K2 ruszyli, by pomóc Tomkowi i Elisabeth. O Tomku opowiada również Anna Solska-Mackiewicz, dla której był największą miłością w życiu. Dzięki tym spotkaniom Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął.

Opinie czytelników o „Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza”
Średnia ocena: 4,9 na bazie 9 ocen z 9 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 31.07.2019 12:29
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Niezwykła historia o niezwykłym człowieku

Historia, którą czyta się z zapartym tchem. Wspaniała opowieść o tym jak pozostać sobą i podążać za marzeniami. Inspirująca, wzruszająca i trzymająca w napięciu.
Autor:
Data: 25.06.2019 19:16
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Dobra i interesującą...

Książka „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” napisana przez Dominika Szczepańskiego będąca jednocześnie biografią wybitnego polskiego alpinisty i himalaisty Tomasza Mackiewicza została wydana rok po tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na stokach Nanga Parbat w styczniu 2018 roku.

Pozycje tę uważam za dobrą i interesującą. Książka o górach wysokich jednak nie jest tak dobrą, aby w pełni przedstawić osobę tytułowego „Czapkinsa”. Autor ukazuje w niej drogę niesamowitego człowieka (jakim na pewno był Mackiewicz) nie tylko na szczyt „Nagiej Góry”, ale także przez życie. Opisuję jego walkę z uzależnieniami najpierw od heroiny, a następnie od piękna górskich szczytów.

Jednak w mojej opinii góry w książce Dominika Szczepańskiego są ukazane tylko jako niebezpieczne, niezbadane wręcz „zimne i oschłe” masy kamienia i lodu. Autor moim zadaniem, nie oddał nam w pełni tego, co czuł Tomek, jadąc w Himalaje do Pakistanu lub Nepalu. Oprócz ogromnego szacunku do gór miał on tę niesamowitą cechę dostrzegania w nich tego, co dla innych jest nieosiągalne do zobaczenia. Był on wspinaczem nieskażonym wyprawami komercyjnymi, pełnym czystej fascynacji, prawdziwym „człowiekiem gór” i w ten sposób powinien zostać zapamiętany.

Dla osób tak jak ja nie w pełni nieusatysfakcjonowanych tą książką szczerze mogę polecić „Nanga Dream, Opowieść o Tomku Mackiewiczu” Mariusza Sepioło. Dopiero dzięki niej udało mi się zrozumieć, skąd faktycznie pochodziło pragnienie zdobycia Nanga Parbat zimą...
Rysiu, lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
Autor:
Data: 01.03.2019 06:34
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Czasami w górach zimą mam wrażenie, że uczucie wolności nie jest stanem umysłu, ale czymś, co wykracza poza myślenie, poza umysł... To jest ulotne. To absolutna wolność, w nią wierzę. To coś, co czuję, i to jest prawdopodobnie przyczyna, która pcha

Natychmiastowa refleksja po przeczytaniu książki, jak niewiele wiedziałam o Tomku Mackiewiczu zanim sięgnęłam po biografię. Imponuje podejście Dominika Szczepańskiego do wyjątkowo rzetelnej dbałości o szczegóły, co cenne, staranności w uchwyceniu wielu warstw i perspektyw. Prawdziwy obraz człowieka, bez zbędnego lukrowania, wybielania, umniejszania i oceniania. Czuje się istotę ludzkiego życia, jego złożoność i niejednoznaczność, a przy tym transformację stylu życia i spełniania się. Wady i zalety, klęski i sukcesy, bunt przeciwko szufladkowaniu i imponujące podporządkowanie pasji. Demony dzieciństwa, młodzieńcze błędy, próby stabilizacji i spełniania rodzicielskich funkcji. Echa trudnej przeszłości, uzależnień, długów, śmierci dziecka, perturbacji w związkach. A nade wszystko, obsesyjne wręcz zogniskowanie na zdobyciu Nanga Parbat na własnych zasadach.

I właśnie to intensywne nasycenie biografii klimatem gór, opisy kolejnych wypraw, bardzo mi odpowiadały, tym bardziej, że narracja plastyczna i emocjonująca. Od dawna podziwiam ludzi ogarniętych pasją zdobywania ośmiotysięczników, wydają się sięgać nieba, jednak ta publikacja pomogła mi jeszcze bardziej zrozumieć ich pragnienia i wyzwania. Jeśli ktoś kwestionuje taką formę życiowych prób, to książka sprawi, że pojawią się wątpliwości, a być może zmieni się również nastawienie. Czyta się szybko, z przyjemnością, zaangażowaniem, pomagało w tym logiczne ułożenie materiału i płynne przejścia między jego częściami. Ciekawie przybliża postać Tomka Mackiewicza, poprzez oddanie mu głosu z pozostawionych zapisków, wspomnień znajomych i przyjaciół, a także wypowiedzi kobiet bliskich mu na różnych etapach życia.

Wyłania się frapująca osobowość, rozdarta między ambitnymi marzeniami a codziennym życiem, wypełniona rozterkami, nieco zagubiona, ale bardzo wrażliwa, otwarta na potrzeby innych, potrafiąca słuchać, współczuć i pomagać. I ten niezwykły szacunek do wolności, prawa do indywidualizmu i dokonywanych wyborów. Góry jako okazja do odnajdywania równowagi, poznawania własnych granic, zmierzenia się z czymś niewykonalnym, stawienia czoła ekstremalnym sytuacjom, rozmawiania z sobą samym, dające poczucie życia, szczęścia i wolności. Nanga Parbat pozwoliła spojrzeć na świat z jej wierzchołka, ale Feri upomniała się o wieczne towarzystwo. Warto podkreślić, że biografia wzbogacona została licznymi kolorowymi zdjęciami, zamieszczonymi w przemyślanych miejscach, ich obraz zgadza się z wymową treści.

bookendorfina.pl
Autor:
Data: 19.02.2019 16:25
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Outsider

Autentyczna historia nietuzinkowego człowieka - outsidera idącego przez życie (i góry) w sposób unikalny! To właśnie chyba jego osobowość sprawiła, że książkę czytałam na jednym tchu. Niesamowicie emocjonująca książka, bo nie ukrywam, że momentami myślałam o bohaterze jako o totalnym egoiście. Ale to właśnie ona, a właściwie wysiłek autora, pozwoliły zrozumieć powódki jakimi kierował się Mackiewicz i czemu ciągle wracał na swoją Nangę - tylko tam czuł się tak naprawdę wolny!
Autor:
Data: 17.02.2019 20:50
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Polecam ją na prezent dla kogos nam bliskiego - jest wzruszająca, szczera, pozwala na długie chwile refleksji i mylsi o własnej duszy i własnych marzeniach.
Autor:
Data: 12.02.2019 18:18
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

świetna biografia

Przyznam szczerze, że o samym Tomku usłyszałam po raz pierwszy, gdy ratowano go razem z Elizabeth spod Nangi. Śledziłam wtedy uważnie to, co podawały media. Zastanawiałam się, dlaczego wcześniej nie słyszałam o Czapkinsie, mimo ze interesuje mnie ta tematyka. Gdy wyszła książka Nanga Dream sięgnęłam po nią, żeby dowiedzieć się czegoś więcej, ale bardzo sie zawiodlam. Chaotyczna i niespójna. Gdy do księgarń trafił Czapkins stwierdziłam, że zaczekam i zobaczę co piszą o tej pozycji inni. Recenzje były świetne, więc się skusiłam i nie żałuje. Nawet nie zakładałam, że dowiem się aż tyle i nie tylko o samym Tomku, ale także o jego uzależnieniu, rodzinie, wszystkich wyprawach na Nangę, że dowiem się jak niezwykłą relację miał ze swoją ukochaną Anią. Jedna z lepszych biografii, które przeczytałam.
Autor:
Data: 07.02.2019 14:52
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza.

Polecam !!!
Autor:
Data: 06.02.2019 00:10
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Tytuł nie kłamie - naprawdę wszystko o historii Tomka

Jestem zachwycona, dawno książka nie zrobiła ze mną tego, co zrobiła ta. Bliska, prawdziwa relacja życia tego człowieka i skrupulatna relacja ostatniej wyprawy. Czytałam Nanga Dream i ona nie ma do tej pozycji nawet porównania - jest amatorska i niedokładna. Żałuję, że za nią zaplacił. O Czapkinsie (wciąż nie mogę sie przyzwyczaic do teog przezwiska) opowiada tu rodzina, najbliżsi, przyjaciele. Niezwykle poruszająca. Płakałam i czytałam.
Autor:
Data: 28.01.2019 23:59
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza.

Kiedy na nią czekałam wiedziałam, że będzie wspaniała. Ale nie wiedziałam, że aż tak...
Wciągnęła mnie bez reszty.
Ta pozycja nie potrzebuje komentarza. To po prostu trzeba przeczytać.

"Trudno być szczęśliwym każdego dnia. Ale na Nandze znikały problemy. Była tylko góra i on."

Trudno było być szczęśliwym. Bo problemy Tomka nie omijały. Uzależnienie, długi, nieszczęśliwy związek, śmierć dziecka...
Ale on potrafił się podnieść i niemożliwe zmienić w realne, mimo wszystko być wesołym, opowiadać kawały. Z narkomana stać się człowiekiem pełnym pasji, marzeń i wiary w to, że zdobędzie upragnione cele.

"Tomek to niesamowita postać. Wybitna przez swój życiorys. [...] Był poniekąd opętany przez Nangę."

Książka Dominika Szczepańskiego to zapierająca dech w piersiach historia. Życie Tomka Mackiewicza było jedną wielką wędrówką. Co dzień, tak jak na Nandze musiał walczyć. Jego życie polegało na obcowaniu z górami. Był w nich zakochany do tego stopnia, że został tam na zawsze.
Pozdrawiam serdecznie, każdemu. Pozycja potrafi wzruszać i wywołać uśmiech na twarzy. Po prostu nic dodać nic ująć.
Dominik Szczepański - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!