Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 145 750 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 145 750 osób!
Odkryj najlepszą literaturę na prezent. Bestsellery od Prószyński i S-ka!
Księgarnia » Książki » Literatura faktu i publicystyka » Dokument i reportaż » Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo
Facebook Twitter

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo

Miniaturka
Nasza cena:
35,93 zł (zawiera rabat 28 %)
Cena rynkowa: 49,90 zł (oszczędzasz 13,97 zł)
Autor: Jeff Guinn
Wydawnictwo: Poznańskie
Rok wydania:2020
Numer ISBN:978-83-66553-90-3
Kod paskowy (EAN):9788366553903
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 10.11.2021 13:19)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – opis wydawcy

Kim był Jim Jones? Genialnym manipulatorem, szalonym guru, fałszywym prorokiem. Diabłem w ludzkiej skórze, który pociągnął ludzi za sobą wprost do piekła.

W listopadzie 1978 roku w Jonestown – wiosce zbudowanej i zasiedlonej przez ludzi, którzy uwierzyli w Jonesa i jego projekt Świątyni Ludu – w ciągu jednej nocy zginęło ponad 900 kobiet, mężczyzn i dzieci. Część z nich odebrała sobie życie dobrowolnie, spożywając cyjanek. Inni zostali do tego przymuszeni. Opinią społeczną wstrząsnęły wieści o izolującej się w dżungli sekcie, której paranoiczny przywódca powiódł swoich wyznawców na śmierć. Ale ta tragiczna historia zaczęła się dwadzieścia lat wcześniej, kiedy ambitny pastor postanowił zmienić świat na lepsze…

Porażający reportaż nagradzanego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, jest opowieścią o powolnym staczaniu się w szaleństwo. I o ludziach, którzy dla swojego guru zrobią wszystko.

Jeff Guinn – jest nagradzanym dziennikarzem śledczym i autorem licznych bestsellerów, m.in. biografii Charlesa Mansona (polskie wydanie zatytułowane Manson. Ku zbrodni). Mieszka w Fort Worth w Teksasie.

Opinie czytelników o „Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo”
Średnia ocena: 4,5 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 15.02.2021 10:50
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zbiorowa paranoja

"Co się stało w Jonestown?" jeży włos na głowie. To z pewnością najlepszy reportaż dotyczący mechanizmów sekty, jaki kiedykolwiek powstał. Tytaniczna praca autora opłaciła się, nawet jeśli zgłębianie jego dzieła trudno nazwać przyjemnym. Jedno jest pewne – historia Świątyni Ludu nie opuści Was jeszcze wiele miesięcy skończonej lekturze.
Autor:
Data: 22.08.2020 11:46
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Co się stało w Jonestown ?

Guinn Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo, to reportaż wstrząsający, niezwykle merytoryczny, napisany z kronikarską wręcz dokładnością, a przy tym skonstruowany tak, że trudno oderwać się od czytania, chociaż liczy prawie siedemset stron.

W jaki sposób doszło do tego, że niepozorny i raczej nieśmiały młodzieniec potrafił skupić wokół siebie setki, a potem tysiące osób, które w 1978 roku z własnej woli bądź pod przymusem popełnią w Gujanie (tam przeniósł w międzyczasie część swoich wyznawców) największe zbiorowe samobójstwo. Autor, amerykański dziennikarz śledczy postanawia, rekonstruując wydarzenia tamtych lat, poszukać odpowiedzi na to pytanie. Cofa się do czasów dzieciństwa i młodości przyszłego guru Świątyni Ludu, analizując jego życie w poszukiwaniu pobudek, które doprowadziły go na sam szczyt władzy początkowo niewielkiego, lokalnego zgromadzenia religijnego, które głosem swego głównego przedstawiciela w przyszłości zarządzać będzie życiem członków kościoła, pomnażając przy okazji miliony dolarów na ulokowanych w różnych miejscach świata kontach. Pokazuje jego przemianę z przeciętnego, nie wyróżniającego się młodzieńca, najpierw w dbającego o swoich wiernych pastora, a w końcu charyzmatycznego, bezwzględnego i manipulującego zgromadzonymi wokół niego ludźmi, przewodnika, Ojca Jima, który wskazuje drogę, leczy chorych i wskrzesza umarłych. Przedstawia przy okazji szczegółowy obraz kondycji Stanów Zjednoczonych lat 60tych i 70tych ubiegłego wieku, uwarunkowań społecznych i politycznych, które niewątpliwie także wpłynęły na powstanie i rozwój Świątyni Ludu, miejsca, w którym każdy czuł się równy i jednakowo ważny.

Autor podkreśla również dwie motywacje którymi kierował się Jones, którymi były władza i posługa słabszym oraz potrzebującym. Rzadko mówił o Bogu, chętniej wypowiadał się o sprawiedliwości społecznej, w dodatku zawsze oferując rozmowę, życzliwość i darmowy poczęstunek. "Dopilnuj, żeby byli bardzo biedni i bardzo zmęczeni, a oni nigdy nie odejdą." - powiedział kiedyś do jednej ze swoich współpracownic. I ludzie trwali przy nim wiernie, aż do samego końca.

Czy można było zaradzić tej ogromnej tragedii? Czy wcześniej pojawiały się jakiekolwiek sygnały, które ją zapowiadały? Dlaczego otaczający Jima Jonesa wierni zdecydowali się na samobójstwo? W jaki sposób ten szaleniec manipulował ludźmi? Na te i jeszcze więcej pytań, Jeff Guinn stara się znaleźć odpowiedzi w przeróżnych dokumentach, których zachowały się dziesiątki tysięcy stron, podczas rozmów z byłymi członkami, w licznych artykułach, filmach z nabożeństw.

Koniecznie trzeba przeczytać. Również dlatego, żeby nie dopuścić do podobnych wydarzeń w przyszłości. Na mojej reportażowej liście tego roku dołącza do must read obok Strupa Hiszpania rozdrapuje rany Katarzyny Kobylarczyk.
Jeff Guinn - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!