|
AsymetriaAsymetria – opis wydawcy Jedna z 10 najważniejszych książek 2018 roku według „Time”, „New York Times” i vulture.com. Przyjęty z wielkimi owacjami amerykańskiej krytyki debiut młodej prozaiczki. Książka w stylu Philipa Rotha, jednak „bardziej Rothowska niż sam Roth”. Dwie współczesne historie, które odbijają się echem i przecinają w zaskakującej asymetrii… Najpierw Mary-Alice – dwudziestoparoletnia asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, inteligentna i utalentowana – w Central Parku poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich duża, prawie pięćdziesięcioletnia różnica wieku, łączy literatura i namiętność. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Mentor i uczennica. Historia Amara jest inna, jednak tylko pozornie niezależna. To Amerykanin irackiego pochodzenia. Ma brooklyński akcent, dyplom ekonomisty i dwa paszporty, którym zawdzięcza zatrzymanie przez służby imigracyjne na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu, gdzie ma odwiedzić brata. Zupełnie nieoczekiwanie staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie. Asymetria to nadzwyczaj wciągający, błyskotliwy i aktualny debiut, który porusza istotne problemy i stawia szereg pytań na temat współczesnego świata. Czy różniąc się wiekiem, talentem, zarobkami i pochodzeniem, możemy się zrozumieć? Jaka relacja łączy życie i sztukę? Gdzie sięgają granice naszej wyobraźni i empatii? „Asymetria to książka elegancka, zabawna, pomysłowa, wnikliwa i szalenie satysfakcjonująca. Kocham tę powieść, podziwiam ją i jej zazdroszczę. Jest cudowna” – Zadie Smith. |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2019.03.14 |
| Opinie czytelników o „Asymetria”
Średnia ocena: 3,3 na bazie 3 ocen z 3 opinii |      |
Autor: Beata Igielska | , data: 12.06.2019 12:18 | , ocena: 5,0 |      |
Udany debiut!„Asymetria” to powieściowy debiut Lisy Halliday. W dodatku debiut bardzo udany, skoro książka okrzyknięta została jednym z najważniejszych wydarzeń literackich 2018 roku. Nawet jeśli nie zna się tych szczegółów, z emocjami i zaciekawieniem śledzi się losy głównych bohaterów, tylko pozornie odmiennych i niemających ze sobą nic wspólnego.
Najpierw poznajemy fragmenty życia Mary-Alice, pracownicy znanego wydawnictwa, która przypadkiem poznaje wybitnego pisarza. Młoda kobieta szybko wdaje się z nim w romans, jednak ten związek okazuje się bardziej skomplikowany, niż by można początkowo sądzić.
O losach bohaterki opowiada trzecioosobowy narrator, który wydaje się mieć dystans do przedstawianych wydarzeń.
Ta pierwsza część powieści składa się z krótkich migawek i zapisków oraz z dialogów między bohaterami. Co łączy Alice z mężczyzną, który mógłby być jej dziadkiem? Czy to tylko chwilowe zauroczenie, czy wyrachowanie, uzależnienie, a może złożone relacje mistrza i uczennicy?
Na to pytanie autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi, która podana jest na tacy. Czytelnik musi sam pokusić się o refleksje, skojarzenia i interpretacje.
Druga część jest skomponowana zupełnie inaczej. Tutaj wydarzenia poznajemy bezpośrednio z perspektywy głównego bohatera i narratora w jednym.
Amar zostaje zatrzymany na londyńskim lotnisku, gdyż wzbudza podejrzenia swoim podwójnym obywatelstwem, pochodzeniem i tłumaczeniami na temat podróży. Wykształcony Amerykanin irackiego pochodzenia, mimo iż jest człowiekiem inteligentnym, nie jest w stanie przekonać emigracyjnych urzędników, że nie ma złych zamiarów, po prostu chce spotkać się z dawno niewidzianym bratem.
Czekając na rozwiązanie problemu, bohater wspomina swoje dzieciństwo, młodość, złożone relacje z bliskimi. Dzięki tym retrospekcjom poznajemy przyczyny emigracji i zagubienia Amara.
Dwie, pozornie osobne historie, i jeszcze – na deser i jako podpowiedź – część trzecia, którą pozwolę sobie nazwać niespodzianką, by nie popełnić śmiertelnego grzechu spojlerowania:).
Niemal czterysta stron domysłów, niedopowiedzeń, niespodzianek, oczekiwań i zaskoczeń, a także porównań...
Nie każdy lubi taką konwencję, ale ja jestem jak najbardziej „ZA”!
Lisa Halliday postawiła sobie wysoko poprzeczkę i przeskoczyła ją w najlepszym stylu, który łączy epicką klasykę z literackimi, zwłaszcza fabularnymi eksperymentami. Przede wszystkim jednak zmusza czytelnika do myślenia, poszukiwania, refleksji na temat miejsca człowieka we współczesnym świecie, potrzeby akceptacji, uczuć i zrozumienia, bólu przejmującej samotności...
I po to właśnie jest LITERATURA!
BEATA IGIELSKA Autor: Bookendorfina | , data: 07.05.2019 09:41 | , ocena: 4,0 |      |
"Przygoda, chociaż jednocześnie pomyłka. Takie jest życie."Książka wzięła mnie z zaskoczenia, jednorazowe czytanie okazało się niewystarczające, aby w pełni uchwycić wszystkie aspekty, powinnam ponownie po nią chwycić, tak aby jeszcze więcej wyciągnąć dla siebie. Pojawiły się zagadnienia warte bliższego przyjrzenia się, spenetrowania świata ich brzmień i uchwycenia ich pełnej kolorystyki. Faktyczny stan współczesnej kondycji społecznej, transformującej głębokie więzi w pozorne związki, zapełniającej bolesną pustkę samotności układami przynoszącymi szczątki prawdziwych korzyści, przesuwającej granice moralne, aby wpasować przyjęty styl życia i chwilowych oczekiwań.
Zwłaszcza w pierwszej części widać, jak wnikliwie i trafnie, a przy tym bezpośrednio i otwarcie, ukazano wzajemne przenikanie się ludzkich pragnień, bez względu na pochodzenie, wiek, sytuację materialną, zainteresowania i doświadczenia. Poruszyło mnie zwłaszcza dotarcie do newralgicznych obszarów specyficznej alienacji dusz, pozornego zrozumienia, iluzorycznego współdzielenia losu, tak charakterystycznych dla pospiechu obecnego modelu życia, a może właśnie nie, może od wieków tkwią w ludziach, tylko nie zaglądało się tak oficjalnie i świadomie w ciemne zakamarki odrzucenia, negacji, emocjonalnej bezradności i naciąganego przyzwyczajenia, nie wywlekało na powierzchnię dla oczu publiczności? Kolejny raz przekonuję się, że świat się zmienia, ale w formie, nie w treści, i zastanawiam się, jaki jest w tym mój udział?
Druga część nie przyniosła już tyle materiału do przemyśleń i refleksji co jej poprzedniczka, choć dałam się wciągnąć we wspomnienia przeplatane absurdami narodowych uprzedzeń, politycznych konotacji i administracyjnych wzorców postępowania. Podrzędność praw człowieka wobec praw władzy, sytuacyjne odbieranie wolności wobec słabo umotywowanych podejrzeń, upokorzenie i poniżenie dokonywane w białych rękawiczkach uprzejmości, troski i interesu państwa. W jakim stopniu przyzwyczailiśmy się do braku równowagi w jednostkowych prywatnych życiach? Jak bardzo pozwalamy na zdeformowanie własnej publicznej przestrzeni? Gdzie kończy się opieka, patronat i nadzór, a gdzie zaczyna przewaga, dominacja i uprzywilejowanie?
Związek młodej kobiety i starszego mężczyzny, historia Amerykanina irackiego pochodzenia i tło wojny, a na koniec krótki wywiad z fikcyjnym pisarzem, to w nim odnajdujemy punkt styczny, powiązanie i pomost całej historii, ale to już musicie odkryć sami. Porozumienia i układy, które sami sobie narzucamy lub beztrosko wpuszczamy do naszego życia, kobieta kontra mężczyzna, niewinność na usługach doświadczenia, rutyna przenikająca do fascynacji, samookreślenie jako początek, fikcja jako rozwinięcie, zaś spełnienie jako koniec. Ciekawa jestem, jak odbierzecie książkę, na co zwłaszcza zwrócicie uwagę, a co świadomie pominiecie. Literatura zmuszająca do intelektualnej pracy nie pozostaje bez echa wśród odbiorców, tylko w jakim stopniu jesteśmy na nią gotowi? Warto się przymierzyć i przekonać.
bookendorfina.pl | Lisa Halliday | - pozostałe pozycje w naszej księgarni: |
|
Klienci, którzy kupili Asymetria, wybrali również: |
|
| |