Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Dzieje Tristana i Izoldy
Autor nieznany
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę Wydawnictwa Wilga!
Księgarnia » Literatura piękna » Poezja i dramat » Dzieje Tristana i Izoldy

Dzieje Tristana i Izoldy

Nasza cena:
24,43 zł (zawiera rabat 30 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 10,47 zł)
Autor: 

Autor nieznany

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania:2015
Oprawa:twarda
Liczba stron:288
Format:14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:9788377793169
Kod paskowy (EAN):9788377793169
Waga:466 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 23.02.2020 11:24)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Dzieje Tristana i Izoldy – opis wydawcy

Legenda Tristana i Izoldy jest najpiękniejszym, najgłębszym poematem miłości, jaki ludzkość kiedykolwiek stworzyła.

Zawiera w najpełniejszym, najszlachetniejszym wyrazie to, co stanowi dominującą linię późniejszej literatury francuskiej, co odróżnia ją od wszystkich innych i stanowi tajemnicę jej uroczego na wszystkie inne oddziaływania. Wiecznie na nowo przeżywany problem miłości, wiekuista, tryumfalna apoteoza jej samej, wraz z całym bezmiarem jej nędz, kłamstw, jej wzniosłości i upodlenia, czci i bezhonoru, z całym pijaństwem szczęścia i tragizmem niedoli, to linia, która od Tristana i Izoldy, poprzez strofy Villona i Molierowskiego Alcesta, niezapomniane sylwety Manon Lescaut i kawalera de Grieux, poprzez Stendhala i Balzaca, Musseta i Verlaine'a, aż do całego teatru i powieści przedostatniej doby, aż do piosenki ulicznej Paryża, snuje się nieprzerwanie przez najświetniejsze karty literatury francuskiej i stanowi jej swoisty, nieprzeparty urok. Można powiedzieć, iż dusza nowo tworzącej się rasy w samym zaraniu młodości napiła się czarodziejskiego trunku z pucharu Tristana i Izoldy i że ów napój miłosny, mocny jak życie i mocniejszy nad śmierć, na wieki już krąży w jej żyłach.

FacebookTwitter
Dzieje Tristana i Izoldy - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2015.08.20
Recenzja
Opinie czytelników o „Dzieje Tristana i Izoldy”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 4 ocen z 4 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Anna Sikorska, data: 13.11.2015 11:29, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

romans

„Dzieje Tristana i Izoldy” po raz pierwszy trafiły w moje ręce w liceum jako obowiązkowa lektura. Stare, wytarte wydanie i wieloznaczna, urzekająca historia o miłości dwójki ludzi, którzy ulegli czarowi miłosnego napoju. Właśnie przez ten czynnik zewnętrzny sami bohaterowie pozostają niewinni, bo przecież nie przyczynili się do zakochania, nie zabiegali o uczucie.. To nie ich wina, że muszą zdradzać króla, że nie potrafią żyć bez siebie. Miłość jest magią, która każe działać wbrew sobie i własnym przekonaniom.
Potęga uczucia niszczy życie nie tylko głównym bohaterom, ale i osobom, które je kochają. Pozostaje im albo zaakceptować ich uczucie albo zazdrością zniszczyć wszelkie więzy i własne życie. Wybory bohaterów nie są łatwe. Starają się być szlachetni, ale bywają po ludzku słabi, bo czy człowiek może mierzyć się z mocą czaru jakim jest miłość? Jak powinien postępować w obliczu uczucia?
Ta niezwykła opowieść należąca do cyklu arturiańskiego, będąca inspiracją wielu średniowiecznych utworów zrekonstruowana przez Josepha Bédiera ponownie trafiła w moje ręce. Tym razem wydanie bardzo staranne, piękna okładka, ilustracje. Wszystko bardzo staranne, przez co i lektura znanej książki była dużo przyjemniejsza. Wydanie przyciąga nie tylko okładką, ale i układem tekstu, który przeciwstawia się powszechnym tendencjom upychania jak największej ilości tekstu na stronie. Dzięki temu mamy wrażenie, że mkniemy przez ten nieco archaiczny tekst.
„Dzieje Tristana i Izoldy” polecam licealistom oraz wszystkim miłośnikom literatury należącej do kanonu klasyki.
Autor: pannakac, data: 24.09.2015 17:53, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Piękna!

Niech nie przeraża nikogo data pierwszego ukazania się Dziejów Tristana i Izoldy, niech nie przeraża też nazwisko tłumacza. Nie ma się bowiem czego bać, wręcz przeciwnie: nie wyobrażam sobie, żeby ktoś próbował przetłumaczyć na nowo tę historię. Tłumaczenie Boya-Żeleńskiego jest jasne, komunikatywne pomimo występujących trudniejszych, starszych słów. Można się w to bez problemu wczytać, nie jest raczej potrzebny żaden słowniczek trudniejszych wyrazów. Język jest oszczędny, pozbawiony zbyt patetycznych, męczących opisów czy dygresji. Akcja toczy się od wydarzenia do wydarzenia, chociaż oczywiście nie ominie czytelnika przyjemność zatapiania się w miłosne wyznania.

Na osobny akapit zasługuje wydanie tej książki. Twarda oprawa, mocne szycie, dobrej jakości papier, który nie ma intensywnej, białej barwy, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas czytania. Skład książki to piękne odwołanie się do tradycji książki dawnej, tradycji, w której zdążyłam zakochać się w czasie studiów i której szukam we współcześnie wydawanych powieściach czy tomikach poezji. Wydawnictwo MG w tym wypadku przeszło samo siebie. Niech przykładem będzie duża wolna przestrzeń wokół tekstu, dzięki czemu ten "oddycha", a czytelnik nie ma poczucia ściskania, oszczędzania na książce. Żywa pagina, nietypowa numeracja po jednej stronie kart. Cieszy mnie to, że tłumaczenie Boya-Żeleńskiego doczekało się tak estetycznego nowego wydania. Dodam tylko, że czytelnik ma okazję przeczytać wstęp tłumacza z 1917 roku, w którym dowiadujemy się m.in. o historii samej legendy oraz dziejach zebrania różnych jej wersji w całość. Autorem ilustracji zawartych w książce jest Jacques Marie Gaston Onfroy de Bréville (Job), francuski ilustrator żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Nie muszę chyba dodawać, jak doskonale oprawa graficzna wpływa na jakość lektury, jak fantastycznie wprowadza czytelnika w nastrój.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/09/dzieje-tristana-i-izoldy-autor-nieznany.html
Autor: jeke5, data: 21.09.2015 10:08, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Klasyk warty poznania

Miłość Tristana i Izoldy obok miłości Romea i Julii jest najsłynniejszym romansem na świecie. Mit ten zrodził się prawdopodobnie wśród Celtów, a później rozpowszechnił się poprzez przekazy ustne do Niemiec, Norwegii, Anglii i innych państw przybierając nieco inne zabarwienie. Dopiero w połowie XII wieku opowieść została spisana w kilku poematach, ale na przestrzeni lat dwa z nich całkiem zaginęły, z dwóch innych pozostały tylko fragmenty. Uczony, romanista J. Bedier przez lata prowadził badania naukowe nad dawnymi tekstami. Historyczne dzieło odtworzył ze szczątków, które pozostały. Dzięki jego pracy możemy cieszyć się lekturą legendy o Tristanie i Izoldzie.

Tristan po śmierci rodziców wychowywany był w domu marszałka Rohałta, a gdy osiągnął wiek siedmiu lat zabrano go od kobiet i powierzono nauczycielowi Gorwenalowi. Gdy był młodym mężczyzną został porwany przez kupców norweskich, ale po gwałtownych sztormach spuścili czółno z Tristanem przy piaszczystym wybrzeżu i uwolnili go. Tristan trafił do zamku Tyntagiel w Kornwalii, gdzie rządził brat jego zmarłej matki, Marek. Obaj mężczyźni w miarę poznawania obdarzali się coraz większym zaufaniem, przyjaźnią i oddaniem.

Król Irlandii mógł ściągać daninę z Kornwalii i w tym celu wysłał do niej niezwyciężonego rycerza Morhołta, który oświadczył, że jeśli jakiś baron pokona go w walce, to odstąpi od ściągania daniny. Baronowie jednak bali się stanąć z nim do pojedynku. Zgłosił się młody Tristan i pokonał rycerza, ale Morhołt zranił go zatrutym mieczem, od którego Tristan zachorował. Kiedy już wydawało się, że nie ma dla niego ratunku położono go w łodzi i spuszczono do morza. Nieprzytomnego znaleźli rybacy i zanieśli do swojej królowej Izoldy Jasnowłosej, która troskliwie się nim zajęła, przy pomocy leków wyleczyła. Młodzieniec wrócił do domu w Kornwalii, ale po jakimś czasie przypłynął do Irlandii, by przywieźć Izoldę, która miała zostać żoną króla Marka.

,,Kiedy nadszedł czas oddania Izoldy rycerzom Kornwalii, matka jej nazbierała ziół, kwiatów i korzeni, rozmieszała je w winie i uwarzyła silny napój...ci, którzy wypiją go razem, będą się miłowali wszystkimi zmysłami i wszystką myślą na zawsze, przez życie i po śmierci."

Wierna służka Izoldy Brangien miała pilnować miłosnego napoju, ale w wyniku zamieszania Izolda wypiła go wraz z Tristanem zamiast w noc poślubną z Markiem. Już nigdy nie mieli zaznać miłości bez bólu.

Miłość Tristana i Izoldy była nagła, wielka, niepohamowana, ale ostatecznie tragiczna w skutkach. Intrygi na dworze spowodowały, że o ich uczuciu dowiedział się król i doszło do nieprzyjemnych wydarzeń. Zakochani nie mogli bez siebie żyć, ale zmagali się także z poczuciem, iż krzywdzą Marka, który był dla nich dobry. Ich uczucie było sprzeczne z obowiązującymi zasadami.

W dziele prawdziwe wydarzenia przeplatają się z magią. Tristan chcąc zdobyć w Irlandii Izoldę Jasnowłosą pokonał smoka, który zjadał codziennie jedną dziewicę. Napój miłosny ma magiczną moc wiążącą kobietę i mężczyznę.
Wiele można dowiedzieć się o średniowiecznych obyczajach, stosunkach społecznych, zabobonach i walkach rycerzy.

O miłości średniowiecznych kochanków czytałam z rosnącym napięciem, które potęgowane było przez oszczędny, ale wyrazisty język. Najważniejsze w tej opowieści były zmagania miłosne Tristana i Izoldy, a inne wątki nie zostały rozbudowane. Czyta się bardzo szybko, przyjemnie.
Warto poznać legendę Tristana i Izoldy-historię miłości, której nie pokonała nawet śmierć.

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/09/dzieje-tristana-i-izoldy.html#gpluscomments
Autor: Michał Lipka, data: 19.09.2015 10:57, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

MIŁOSNY NAPÓJ NIESZCZĘŚCIA

Spotkać się.
Zakochać.
Pokochać.
Umrzeć dla miłości.

Rycerz Tristan wysłany zostaje przez Króla Marka z misją znalezienia Złotowłosej dziewczyny, którą władca chce poślubić. Wyprawa kończy się powodzeniem, odnajduje Izoldę i zabiera ze sobą na statek płynący do Kornwalii. Po drodze zdarza się jednak rzecz, która odmienia wszystko. Oboje przypadkowo wypijają miłosny napój, przygotowany dla dziewczyny i króla, i zakochują się w sobie. Ślub z władcą jest jednak przygotowywany, a zarazem oboje potajemnie rozwijają swoją miłość. Wkrótce jednak ich sekret wychodzi na jaw, zagrażając ich życiu…

Oto dwunastowieczny poemat, który uważany jest za najpiękniejszą historię miłosną w historii literatur. Pean na cześć najwspanialszego z uczuć, które stanowi sens ludzkiego życia i jedno z tych dzieł (arcydzieł), które znać trzeba koniecznie. To także, jeśli nie kamień węgielny, to przynajmniej ściana nośna romantycznych opowieści bez happy endu, która stała się inspiracją dla rzeszy autorów i inspiracją tą pozostając po dziś dzień, o czym świadczy choćby filmowy hit sprzed kilku lat nakręcony na jej podstawie. a nawet nie wiadomo, kto jest jej autorem.

Jej początki to prosta opowieść, przekazywana z ust do ust, rozbudowywana przez kolejne pokolenia, a z czasem spisywana przez różnych ludzi pióra. I właśnie ocalałe fragmenty tych dzieł zebrał ze sobą w jedną całość, a potem zredagował, J. Bédier, oferując najpełniejszą wersję losów Tristana i Izoldy, jaka tylko była możliwa. Całość wyśmienicie przełożył i opatrzył wstępem Tadeusz Boy-Żeleński, a Jacqeus Marie Gaston Onfroy de Bréville „Job” przepięknie i bogato zilustrował.

I tak właśnie wydana trafia w nasze ręce opowieść o tragicznej miłości dwójki ludzi, którzy mierzyć musieli się z losem i innymi ludźmi. Opowieść poruszająca i emocjonująca, a przede wszystkim jakże ważna. Jeśli więc ktoś jeszcze nie zna dziejów Tristana i Izoldy, niech jak najszybciej nadrobi ten błąd, naprawdę warto, a także trzeba, ja zaś dziękuję wydawnictwu MG za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Autor nieznany
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Dzieje Tristana i Izoldy Autor nieznany
Dzieje Tristana i Izoldy
Autor nieznany, 27,93
Klienci, którzy kupili Dzieje Tristana i Izoldy, wybrali również:
Dzieje Tristana i Izoldy (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Joseph Bédier
Dzieje Tristana i Izoldy (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Joseph Bédier, 3,49
Paragraf 22 Joseph Heller
Paragraf 22
Joseph Heller, 11,24
Król Edyp Sofokles
Król Edyp
Sofokles, 11,83
Granica Zofia Nałkowska
Granica
Zofia Nałkowska, 29,25
Dziady Adam Mickiewicz
Dziady
Adam Mickiewicz, 13,99
21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari
21 lekcji na XXI wiek
Yuval Noah Harari, 34,93
Zaginiony symbol Brown Dan
Zaginiony symbol
Brown Dan, 24,43
Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarzniętych powiek
Adam Bielecki, Dominik Szczepański, 33,74
Makbet (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) William Szekspir
Makbet (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
William Szekspir, 4,76
Uniwersalny słownik polsko-włoski Maria Katarzyna Podracka (red.)
Uniwersalny słownik polsko-włoski
Maria Katarzyna Podracka (red.), 167,20
Szewcy (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Stanisław Ignacy Witkiewicz
Szewcy (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Stanisław Ignacy Witkiewicz, 9,02
Mały Książę Antoine de Saint-Exupéry
Mały Książę
Antoine de Saint-Exupéry, 15,33
Słownik naukowo-techniczny polsko-francuski praca zbiorowa
Słownik naukowo-techniczny polsko-francuski
praca zbiorowa, 140,36
Samsara. Na drogach, których nie ma Tomek Michniewicz
Samsara. Na drogach, których nie ma
Tomek Michniewicz, 29,93
Miasto zagubionych dusz. Tom 5. Dary Anioła Clare Cassandra
Miasto zagubionych dusz. Tom 5. Dary Anioła
Clare Cassandra, 30,03
Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
Kamienie na szaniec
Aleksander Kamiński, 20,93
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 40% rabatu na całą ofertę Wydawnictwa Esprit!
Ostatnio oglądane
KDzieje Tristana i Izoldy
KNiesamowite przygody dziesię...
KJak nie spieprzyć życia swoj...
KPucio. Gdzie to położyć?
KPołożna z Auschwitz
KPodróż Cilki
KDrań
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Awangarda - 401
Blues - 488
Country - 173
Dubstep - 238
Etniczna - 198
Filmowa - 734
Hardcore - 161
Hip-hop - 1208
Jazz - 2484
Kabaret - 26
Klasyczna - 3660
Metal - 7131
Pakiety - 127
Pop - 9437
Punk - 352
Religijna - 205
Retro - 33
Rock - 6142
Soul - 116
Swing - 19
Gry - 73
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!