Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 129 547 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 129 547 osób!
Razem z Rebisem tniemy ceny!
Księgarnia » Książki » Literatura piękna » Powieść » Fantastyka » W ciemnym zwierciadle
Facebook Twitter

W ciemnym zwierciadle

Miniaturka
Nasza cena:
27,93 zł (zawiera rabat 30 %)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 11,97 zł)
Autor: Joseph Sheridan Le Fanu
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania:2015
Oprawa:twarda z obwolutą
Liczba stron:550
Format:13.5x20.5 cm
Numer ISBN:978-83-7785-184-5
Kod paskowy (EAN):9788377851845
Waga:606 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 31.05.2021 16:17)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

W ciemnym zwierciadle – opis wydawcy

W ciemnym zwierciadle to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim są najrozmaitsze przykłady zjawisk nadprzyrodzonych, z których każdy stanowi studium przypadku z archiwum doktora Martina Hesseliusa, lekarza i naukowca zajmującego się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście choroby umysłowej. W umysłach pacjentów doktora Hesseliusa naruszona została granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną iw efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, cierpią na przerażające halucynacje. Doktor jest zazwyczaj w stanie wyjaśnić te zjawiska za pomocą metod psychopatologii, ale dzięki literackiemu chwytowi w postaci obiektywnego z pozoru narratora – którym jest były sekretarz doktora opracowujący dzieła nieżyjącego już uczonego – Le Fanu zdaje się celowo nie zajmować jednoznacznegó stanowiska wobec opisywanych wydarzeń i wiele niepokojących wątpliwości pozostaje dla czytelnika nierozwiązanych.

Każda z opowiedzianych historii porywa absolutnie frapującym pomysłem fabularnym i stylem narracji, a w najsłynniejszej z nich, Carmilli (która Bramowi Stokerowi posłużyła jako inspiracja do napisania Drakuli), Le Fanu stworzył typ kobiety-wampira funkcjonujący w kulturze popularnej aż do dziś.

Opinie czytelników o „W ciemnym zwierciadle”
Średnia ocena: 4,5 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 13.06.2020 02:38
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Szczególne przypadki

Doktor Martin Hesselius to lekarz, który upodobał sobie przypadki szczególne. Jego zapiski pełne są historii, gdzie trudno ocenić, czy mamy do czynienia z omamem chorego psychicznie, czy z prawdą. W życiu jego pacjentów (tudzież obserwowanych jednostek) granicą między światem realnym a nadprzyrodzonym zostaje naruszona. Ludzie są nękani przez złe moce, mściwe zjawy oraz wampiry. Pojeni trucizną zapadają w stan, który przypomina śmierć. Cierpią przez halucynacje.
Po śmierci doktora zapiski te otrzymuje niepraktytujący (na skutek częściowego kalectwa) lekarz, który podejmuje się ich uporządkowania i opowiedzenia kilku z przerażających opowieści. To on decyduje o formie narracji, zdradzając się jedynie w prologach, które poprzedzają każde z pięciu opowiadań.
Le Fanu swoim wybornym stylem buduje klimat grozy, wywołując u czytelnika nieprzyjemne — choć tak mile widziane — dreszcze. Świat, który stworzył, wciągnął mnie od pierwszych stron i całkowicie oczarował. Czytając książkę do poduszki bałam się zgasić światło, spodziewając się zobaczenia w mroku dwóch czerwonych światełek, które później podążałyby za mną krok w krok. Przyznaję, że nie jest trudno mnie wystraszyć, ale zrobić to w tak pięknym stylu? Le Fanu zbudował tak intrygujący świat, że wydaje mi się, iż zrozumiałam wagę tytułu jednego z twórców powieści grozy. Nie zapominając o tym, że zawsze miałam słabość do artystów, którzy nie narzucają interpretacji — do końca nie wiemy, czy rację miał doktor Hesselius, czy pacjenci. Osobiście wybieram tych drugich.
Autor:
Data: 13.09.2016 09:14
Ocena: 4,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wspaniała klasyka grozy

Joseph Sheridan Le Fanu - irlandzki pisarz, klasyk powieści gotyckiej. Za życia odniósł ogromny sukces, natomiast po swojej śmierci został zapomniany aż do 1923, kiedy to ponownie zaczęto wydawać jego powieści. Razem z Edgarem Allanem Poe i Bramem Stokerem uważany jest za prekursora nowoczesnej powieści grozy. Wydaje mi się jednak, że również obecnie nie jest to tak bardzo znane nazwisko, jak tych dwóch wymienionych autorów. Osobiście o Josephie Le Fanu dowiedziałem się w dużej mierze dzięki esejowi Lovecrafta Nadprzyrodzona groza w literaturze, będącego kopalnią wiedzy o pisarzach grozy i ewolucji tego gatunku. Wcześniej zaś praktycznie go nie znałem - dlatego też postanowiłem poznać jego twórczość i na pierwsze spotkanie poszedł zbiór W ciemnym zwierciadle.

Owa książka, to w zasadzie nie tyle zbiór opowiadań, co pięć dość długich powieści. Wszystkie opisane w nich historie, to przypadki pochodzące z archiwum doktora Martina Hesseliusa - lekarza i naukowca, który na co dzień zajmował się studiowaniem stanów psychologicznych w kontekście chorób umysłowych. W umysłach jego pacjentów zostaje naruszona granica pomiędzy światem realnym i nadprzyrodzonym: są prześladowani przez mściwe zjawy i wampiry, pojeni trucizną i w efekcie zapadają w sen przypominający śmierć, czy cierpią na przerażające halucynacje... Lecz czy to aby na pewno są to tylko wymysły chorych umysłów, czy może jednak to wszystko wydarzyło się naprawdę?

We wszystkich opowiadaniach w pierwszej kolejności dominuje element społeczno-obyczajowy - poznajemy historie bohaterów, uczestniczymy wraz z nimi w balach, czy w ich codziennym życiu, później zaś dopiero pojawiają się elementy nadprzyrodzone i grozy. Niemniej w ten sposób autor pokazuje, że takowe zjawiska mogą pojawić się w życiu każdego przypadkowego człowieka a nie tylko u fikcyjnych bohaterów. To dodaje w pewien sposób dużej dozy realizmu opisywanym przypadkom a także musiało niezwykle emocjonować czytelników powieści Josepha Le Fanu w jego czasach. Z drugiej zaś strony poprzez zastosowanie obiektywnego narratora, część ze świadectw może się jawić jako historia opowiedziana przez obłąkaną i chorą psychicznie osobę niż zdrowego człowieka, którego spotkało coś niezwykłego. W ten sposób autor chciał, by czytelnik sam rozstrzygnął o realności opisanych wydarzeń, nie podaje mu gotowego rozwiązania.

Najdłuższe z opowiadań Pokój w gospodzie Le Dragon Volant zawiera jednak dużo scen obyczajowych i wydarzeń, które można by ze spokojem pominąć i nic istotnego dla fabuły by nie pominięto. Dlatego też ta historia dłużyła mi się jako jedyna z całego zbioru i wyczekiwałem jej końca. Gdyby to opowiadanie skrócić i bardziej wyeksponować zakończenie i sprawę jakiej dotyczyło, to zdecydowanie by ono na tym zyskało. W przypadku pozostałych powieści, autor lepiej pogodził wątki obyczajowe z tymi związanymi z grozą i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Chociaż i w nich bywają momenty, w których aż chce się przerzucić kilka kartek i pominąć pewne wydarzenia. Nie jest to według mnie wadą, lecz nie można też od razu nastawiać się, że czytając ten zbiór otrzymamy od pierwszych stron bardzo emocjonującą grozę. To dopiero początki opowieści grozy.

Na osobne omówienie zasługuje Carmilla - najlepsze i najciekawsze opowiadanie z tego zbioru! Opowiada ono historię pewnej niezwykłej kobiety, a dokładniej mówiąc wampira... Wędruje ona po dość odludnych terenach i powoli zabija okoliczne kobiety i młode dziewczyny. Wydawałoby się, że to pomysł wzięty żywcem z Draculi, prawda? A w rzeczywistości jest odwrotnie! To właśnie tym utworem Stoker inspirował się, tworząc swoją najsłynniejszą książkę. Niestety przez to Joseph Le Fanu został niemalże zapomniany jako ojciec wampira w literaturze i niewiele osób zdaje sobie sprawę. W mojej zaś ocenie to właśnie Carmilla jest powieścią zdecydowanie lepszą - fabuła jest krótka i zwięzła, pozbawiona niepotrzebnych dociekań i wyjaśnień dotyczących wielu szczegółów z życia wampirów a groza nie opuszcza czytelnika już od pierwszych stron. Powoduje to wszystko znacznie większą aurę tajemniczości i mroku spowijającego wampiry jak i całą historię.

W ciemnym zwierciadle to kolejna klasyczna już powieść wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka w pięknej twardej oprawie. Zebrane tutaj historie to powieści gotyckie w których może groza nie powoduje, że zaczniemy się bać podczas czytania książki, to z pewnością gwarantuje przyśpieszone bicie serca przy niektórych scenach. Jedno z opowiadań - Carmilla z pewnością przypadnie do gustu wszystkim entuzjastom wampirów - bowiem to na nim wzorował się Bram Stoker, tworząc Draculę. Polecam!

hrosskar.blogspot.com
Joseph Sheridan Le Fanu - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!