Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 166 897 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 166 897 osób!
Nowości wydawnictwa Czarne!
Facebook Twitter

Kariera Nikodema Dyzmy

Miniaturka
Nasza cena:
21,53 zł (zawiera rabat 28 %)
Cena rynkowa: 29,90 zł (oszczędzasz 8,37 zł)
Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania:2017
Oprawa:miękka
Liczba stron:368
Format:14.3x20.5 cm
Numer ISBN:978-83-7791-828-9
Kod paskowy (EAN):9788377918289
Waga:446 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 10.01.2022 17:17)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Kariera Nikodema Dyzmy – opis wydawcy

Powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy należy do kanonu literatury polskiej. Powieść powstała w 1932 roku i w zamyśle autora miała być literacką satyrą kraju pod rządami sanacji. Nikodem Dyzma jest prostym prowincjuszem, zarabiającym z gry na mandolinie w warszawskich lokalach. W wyniku zbiegu nieoczekiwanych okoliczności, zawikłanych układów pomiędzy ówczesnymi biznesmenami i władzą, a także intryg wysokich urzędników administracji państwowej, bohater powieści robi oszałamiającą karierę, najpierw w sektorze prywatnych majątków i interesów, następnie w aparacie Państwa. Nikodem Dyzma zdaje sobie sprawę, że piastowane przez niego urzędy zupełnie go przerastają, ale szybko uczy się, że może się tym nie przejmować. Wystarczy sprytnie i bez skrupułów lawirować i można troszczyć się jedynie o wykorzystywanie pozycji dla swoich prywatnych celów i prowadzenia bujnego życia towarzyskiego, pełnego balów, rautów i barwnych przygód miłosnych. Ostra krytyka Polski sanacyjnej zawarta w powieści Dołęgi-Mostowicza okazała się ponadczasowa. Każde pokolenie Polaków odkrywa ze smutkiem swoich Nikodemów-Dyzmów, którzy obejmują najwyższe funkcje w Państwie. Nic więc dziwnego, że świetnie napisana prorocza powieść przedwojennego dziennikarza politycznego i pisarza zajmuje ważne miejsce w literaturze polskiej, a postać Nikodema Dyzmy stała się synonimem niekompetentnych i nastawionych na prywatę karierowiczów.

Kariera Nikodema-Dyzmy była kilkakrotnie ekranizowana, w 1956 roku w postać głównego bohatera wcielił się Adolf Dymsza, w 1980 Roman Wilhelmi, a w 2002 Cezary Pazura.

Opinie czytelników o „Kariera Nikodema Dyzmy”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 26.10.2018 09:29
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Klasyka

„Kariera Nikodema Dyzmy” autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, to jedna z tych książek, do których zawsze wraca się z ogromną przyjemnością.
Nikodem Dyzma, bezrobotny urzędnik pocztowy z prowincji, przybywa do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Zrządzeniem losu znajduje na ulicy zaproszenie na raut dla dyplomatów i osób z wyższych sfer. Omyłkowo uznany za ważnego gościa, zostaje wpuszczony do środka, gdzie daje pokaz obcesowego zachowania. Przynosi mu to nie tylko poklask i uznanie zebranego towarzystwa, ale i otwiera drzwi do oszałamiającej kariery.
„Kariera Nikodema Dyzmy” jest satyrą na międzywojenną elitę polityczną. Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał tę książkę w odwecie za to, że został pobity przez ludzi związanych obozem sanacji, nieakceptujących jego krytycznych wypowiedzi na temat ówczesnej władzy i Piłsudskiego. Autor przedstawił w niej śmietankę towarzyską, jako ludzi naiwnych i pazernych, dla których liczą się tylko splendor i dobra zabawa. W tym towarzystwie doskonale odnalazł się tytułowy bohater, który pomimo braku kultury i wykształcenia, został wyniesiony przez elity na coraz wyższe stanowiska. Czytając „Karierę Nikodema Dyzmy” odniosłem wrażenie (podobnie jak w przypadku „Folwarku zwierzęcego”), że pomimo upływu blisko dziewięćdziesięciu lat od jej napisania, powieść nie straciła nic na aktualności. Jak wielu Nikodemów Dyzmów robi kariery w obecnej polityce? Czy politycy nie myślą przede wszystkim o własnych korzyściach, a nie o wyborcach, którzy ich wybrali?
Książkę czyta się znakomicie od pierwszej do ostatniej strony. Mam wrażenie, że w tej lekturze nie ma zbędnych fragmentów. Autor doskonale przedstawił przekrój społeczeństwa okresu międzywojennego: od prostytutki do księcia, od robotnika do ministra. Właściwie każdy z bohaterów jest na swój sposób ciekawy i trudno mi znaleźć jakąś postać, która nie wnosi nic do treści. Zdecydowanie najciekawszym z bohaterów jest Żorż Ponimirski, który chociaż jest uznawany za wariata, okazuje się jedyną rozsądną osobą.
„- Milczeć - wrzasnął Ponimirski i jego blada twarzyczka chorowitego dziecka zrobiła się czerwona z wściekłości. - Milczeć! Sapristi! Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha... Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idiota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manierom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oksfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryteriów. Z was się śmieję, głuptasy! Z was! Motłoch!...”
Oceniając „Karierę Nikodema Dyzmy” nie sposób nie wspomnieć o rewelacyjnym serialu Jana Rybkowskiego, który został nakręcony na podstawie powieści Dołęgi-Mostowicza. Główną rolę zagrał w nim genialny Roman Wilhelmi, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Jerzy Bończak, Bronisław Pawlik, Bogusz Bilewski i Wojciech Pokora.
„Kariera Nikodema Dyzmy” to doskonała książka. Niedłużąca się ani na moment akcja, świetnie zarysowane postacie i duża dawka humoru sprawiają, że zaliczam tę lekturę do najlepszych powieści w polskiej literaturze. Jeżeli jeszcze nie czytaliście tej książki, to jak najszybciej nadróbcie tę zaległość, a potem porównajcie ją z serialem. W obu przypadkach satysfakcja i dobra zabawa gwarantowana.

Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!