Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków
Jan Sztaudynger
Od 4. lipca wszystkie nasze punkty otwarte są również w soboty od 8.00 do 16.00. Zapraszamy!
Skorzystaj z 24% rabatu na ofertę Wydawnictwa Albatros!
Księgarnia » Dla dzieci i młodzieży » Dla dzieci » Edukacja » Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków

Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków

Nasza cena:
21,53 zł (zawiera rabat 28 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 29,90 zł (oszczędzasz 8,37 zł)
Autor: 

Jan Sztaudynger

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:2015
Oprawa:twarda
Liczba stron:58
Format:23.0 x 23.0 cm
Numer ISBN:978-83-08-05538-0
Kod paskowy (EAN):9788308055380
Waga:464 g
Materiały dodatkowe: Zajrzyj do środka / przeczytaj fragment
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 08.11.2019 12:42)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków – opis wydawcy

Ukazujący się w 45 lat po śmierci pisarza zbiór wierszy dla dzieci Jana Sztaudyngera, czyli najlżejszych i najbardziej uroczych „piórek” mistrza gatunku. Po dziecięcych strofach młodych czytelników oprowadzać będzie Dorotka, postać wzorowana na wnuczce słynnego fraszkopisarza, dla której przed laty powstawały te niezwykłe rymowanki. W bogato ilustrowanej przez Jonę Jung książeczce znajdą się utwory pochodzące m.in. z tomów: Moja wnuczka, Zwrotki dla Dorotki, Dróżką przed siebie, Kasztanki, Narodziny obłoczka czy Muchomory. Nie zabraknie też wierszy dotąd mało znanych, jak odnaleziony niedawno przez Piotra Kasperczaka w czasopiśmie „Tęcza” z 1930 roku Konik polny.

Macie w domu małych wielbicieli Brzechwy i Tuwima? Z pewnością pokochają też wiersze Jana Sztaudyngera!

FacebookTwitter
Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2015.08.18
Recenzja
Opinie czytelników o „Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 6 ocen z 6 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: monweg, data: 30.11.2015 20:51, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Mistrz Jan dzieciom

Jan Sztaudynger (1904-1970) – legendarny mistrz fraszek i jego wielobarwny zbiór wierszy dla dzieci. Wyboru dokonała Anna Sztaudynger-Kaliszewicz, córka mistrza. Wiersze zostały napisane specjalnie dla wnuczki Pana Jana, Dorotki. Krótkie i sympatyczne, które nie zmęczą waszych latorośli – czterdzieści cztery wierszyki, wiersze i fraszki, zabawne rymowanki, które mogą bawić nie tylko dzieci.

W tym cudownym zbiorze znajdziemy prawie wszystko: zwierzątka, kwiatki, niebo, słońce, trawę, księżyc, las i ogród, a także wnuczkę mistrza, Dorotkę. Zwrotki dla Dorotki są piękną, kolorową książeczką, opatrzoną uroczymi rysunkami autorstwa Jony Jung, jednej z najważniejszych współczesnych ilustratorek książek dla dzieci.

Najmłodszych czytelników zaprasza do wędrówki po leśnych i ogrodowych ścieżkach wyobraźni Dorotka, ukochana wnuczka Sztaudyngera, dla której te strofy zostały napisane przed laty. Dorotka prowadzi dzieci wśród barwnego labiryntu kwiatów i drzew, nad brzeg strumienia, w promieniach słońca i w poświacie księżyca oraz do miejsca, gdzie zaczyna się tęcza.

Książki dla dzieci, obojętnie czy to proza, czy poezja powinny bawić i uczyć. Taka właśnie jest ta książeczka, krótka, piękna i mądra. Życząc sobie i kolejnym pokoleniom więcej takich cudowności – nie tylko dla dzieci – zapraszam do lektury Zwrotek… i gorąco polecam.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/11/28/zwrotki-dla-dorotki-arcyksiaze-fiolkow-jan-sztaudynger/
Autor: Marta - ksiazeczki-synka-i-coreczki, data: 13.11.2015 00:53, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zwrotki dla Dorotki

Książeczka ta jest bardzo ładna. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to ilustracje. Są naprawdę bardzo śliczne, kolorowe, różnorodne. Pokazują nam zarówno naszą małą bohaterkę czyli Dorotkę jak i różne roślinki, zwierzęta i inne rzeczy, które możemy znaleźć pośród tych wierszy. Delikatne, a jednocześnie takie barwne i wesołe - ogromnie mi się podobają! Podoba mi się także format, który jest kwadratowy, bardzo poręczny, do tego sztywna oprawa, a wewnątrz bardzo wiele ładnych, czasem typowo poetyckich wierszyków. Czytelna, przejrzysta i duża czcionka z pewnością skłoni nasze dzieciaki do samodzielnego czytania :) Całość jest nie tylko fajna, ale także ciekawa i ślicznie się prezentuje :)
Autor: Nauka to też sztuka, data: 03.11.2015 11:25, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wychowanie wierszem i miłością

Od dziecka uwielbiałam wszelkiego rodzaju wierszyki i rymowanki - należę do tych osób, które wychowały się na Tuwimie i Brzechwie. Właśnie dlatego postanowiłam się bliżej przyjrzeć twórczości Jana Sztaudyngera. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale kiedy dowiedziałam się, że swoje wierszyki pisał dla wnuczki, to postanowiłam go lepiej poznać.

Lektura tych wierszyków sprawiła mi naprawdę dużą przyjemność... Z każdego z nich bije taka serdeczność i miłość do małej Dorotki, że pokochałam zarówno ją jak i jej cudownego dziadka.


Jan Sztaudynger (jako dziadek) miał nietypowy sposób na wychowanie – pisał dla wnuczki wierszyki, aby zwrócić jej na coś uwagę, albo ją czegoś nauczyć. To chyba najbardziej uroczy sposób nauczania jaki poznałam...
Czego jednak uczy Jan Sztaudynger? Zwraca uwagę na to, że nieładnie jest głośno kichać (jak z armaty!) oraz, że „nie wolno w lesie kląć”. Przyznam szczerze, że bardzo mnie wzruszył ten mały tomik… Dodatkowo na pierwszych (i ostatnich) stronach książki możemy się przyjrzeć zarówno autorowi wierszyków jak i jego małej i kochanej inspiracji, czyli Dorotce.


Zaletą książki są również piękne i kolorowe ilustracje autorstwa Jony Jung. Dzięki nim dziecko będzie miało czym zająć wzrok podczas słuchania wierszyków.

Jan Sztaudynger zaskoczył mnie nie tylko miłością i poczuciem humoru, ale również niesamowitą wyobraźnią! Te wierszyki są po prostu magiczne, pełne ciepła, a przy tym mądre i zabawne. Czy można chcieć czegoś więcej? Moim ulubionym jest ten tytułowy - Arcyksiążę Fiołków. Jeżeli jeszcze go nie znacie – koniecznie przeczytajcie!

Jan Sztaudynger jest znany z fraszek oraz „piórek”, ale jako autor wierszy dla dzieci jest równie wspaniały! Dzieci, które kochają Tuwima czy Brzechwę – na pewno polubią również dziadka Dorotki!

Książkę polecam dla dzieci powyżej 4 roku życia - niektóre wierszyki mają trudne słownictwo, jednak dla mnie jest to ich dodatkowym atutem. Lektura tej książki przyniesie wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom czy wychowawcom!
Autor: werka777, data: 17.10.2015 14:19, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com

Tuwim, Brzechwa, Konopnicka… Nazwiska autorów wesołych wierszy dla dzieci przewijają się przez szkolne podręczniki, kolorowe wydania książeczek czy też podczas różnorodnych konkursów recytatorskich. Znani, lubiani i pamiętani mają to szczęście, że ich wieczny płomień zapewniający im nieśmiertelność, nigdy nie zgaśnie. Testament, jaki pozostawili po sobie czytelnikom, zawsze pozostanie aktualny i odnowi się wraz z powstaniem każdego, nowego pokolenia. A jednak nie wszyscy mieli to szczęście, by móc wyjść z cienia słynnych kolegów po fachu. Czy słyszeliście kiedyś o tym, że Jan Sztaudynger także tworzył dla dzieci? Jego niemniej udane rymy, zrodzone z wielkiej miłości do ukochanej wnuczki, utworzyły barwną publikację oferowaną dzisiaj przez Wydawnictwo Literackie. Przed Wami „Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków” i mnóstwo świetnej zabawy u boku rytmicznych wersów wyjętych spod pióra mistrza.

Jan Sztaudynger, urodzony w 1904 roku w Krakowie, zasłynął jako satyryk, twórca fraszek i tłumacz. Dobrze wykształcony i dbający o rozwój osobisty nie zapominał jednak o najbliższych, spośród których w szczególności upodobał sobie ukochaną wnuczkę – Dorotkę. To właśnie pierwotnie ona stała się adresatką wszystkich tytułowych zwrotek i teraz, biorąc młodego czytelnika za rękę, wprowadza go w wesoły świat poezji, która nie zawsze przecież musi być nudna.

„Kicia”, „Konik polny”, „Wróciły jaskółki” czy „Arcyksiążę fiołków” to tylko cztery z wielu tytułów wierszy starannie zebranych w tym kolorowym wydaniu przypominającym o beztrosce lat dzieciństwa, którego nikomu nie powinno się odbierać. Jan Sztaudynger poprzez swoją twórczość wykazuje, jak bardzo bliska jest mu natura. We wszystkich zwrotkach pisanych dla dzieci na pierwszy plan wychodzi miłość do tego, co wokół nas – zwierząt, zieleni czy innych zjawisk występujących w przyrodzie. To nie wyimaginowany, nienaturalny potwór odgrywa tutaj najgorszą z ról, a zły sen czy muchomor, zaś miejsce współczesnego, fantastycznego bohatera przejmuje księżyc będący w stanie ulżyć pochłoniętej w bólu naturze. Wcale nie potrzeba wymyślnych postaci, by stworzyć młodemu czytelnikowi zalążek fabuły mogącej go zainteresować. To, co tutaj występuje, napawa optymizmem, bo wiąże się z prawdziwym życiem, w którym, patrząc oczyma wyobraźni, można dojrzeć prawdziwą magię.

Wiersze Sztaudyngera niekoniecznie w każdym przypadku niosą ze sobą jakiś morał. To nie pouczające bajki, a rymowane zwrotki, których głównym zadaniem jest bawić. W dzisiejszych czasach, kiedy to przez wielu młodych ludzi czytelnictwo uważane jest za coś niemodnego, poezja schodzi na całkowity tor boczny. Nieumiejętność jej interpretacji, wychodząca na jaw po wielu latach, potęguje się, wygasając i zabijając dziedzictwo narodowe, które otrzymaliśmy w spadku. Właśnie takie wesołe, niezobowiązujące, przebijające lekkością i beztroską wiersze pokażą dzieciom, że liryka to nie przeżytek, a coś, do czego od czasu do czasu warto powrócić. Być może zwrotki Jana Sztaudyngera zaszczepią iskierkę sympatii do tegoż gatunku literackiego także w tych nieco starszych już czytelnikach, którzy towarzysząc swoim pociechom we wspaniałej przygodzie, znajdą ciekawy i rozwojowy sposób na spędzanie wspólnego czasu.

Podróż przez ukwiecone ogrody czy gęstwiny drzew, a nawet możliwość sięgnięcia samego nieba ułatwiają kolorowe i przyciągające oko obrazki autorstwa Jony Jung, jednej z najpopularniejszych ilustratorek czasów współczesnych. Książka staje się więc nie tylko wartościowym przekazem treści, ale także i ładnym elementem wystroju na półce dziecięcego pokoju.

Jeżeli Wasza pociecha lubi Tuwima czy Brzechwę, pozwólcie jej wyjść poza oklepane schematy i podsuńcie jej także Sztaudyngera. Jeśli nie przepada za wierszami – może to właśnie czas, by zaszczepić w niej chęć do sięgania po taką formę literatury. Polecam.
Autor: Codzienność nasza, data: 13.10.2015 17:40, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Codzienność nasza

Książka godna polecenia, u nas sprawdza się idealnie w długie jesienne wieczory. Piękne, kolorowe ilustracje, które podobają się mojej córce. Więcej możecie przeczytać na temat tej książki na moim blogu www.codziennoscnasza.blogspot.com
Autor: jeke5, data: 13.10.2015 12:09, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Piękne wierszyki

,,Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków" to zbiór 58 wierszyków dla dzieci napisanych przez Jana Sztaudyngera (1904-1970). Utwory te powstały dla wnuczki autora-Dorotki. Kiedyś dziadek pokazywał dziewczynce otaczający świat i prowadził z nią rozmowy, a teraz Dorotka oprowadza jakby za rączkę małych czytelników po kolejnych strofach.
Myślę, że wiele osób zna te popularne i wesołe wierszyki, ale w nowym zbiorze, który ukazał się 45 lat po śmierci pisarza, znalazły się też niedawno odnalezione wiersze np. ,,Konik polny" z 1930 roku.
Książeczka jest starannie i pięknie wydana, a ilustracje wykonała Jona Jung. Można też obejrzeć zdjęcia Jana Sztaudyngera z wnuczką. Dla mnie są przepiękne:)
Wiersze jak najbardziej są warte polecenia dla małych smyków:)
Więcej informacji o tej książeczce znajduje się tutaj:
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/10/zwrotki-dla-dorotki-arcyksiaze-fiokow.html#gpluscomments
Jan Sztaudynger
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Puch ostu Jan Sztaudynger
Puch ostu
Jan Sztaudynger, 35,93
Piórka Jan Sztaudynger
Piórka
Jan Sztaudynger, 25,13
Różowe piórka Jan Sztaudynger
Różowe piórka
Jan Sztaudynger, 25,13
Piórka prawie wszystkie Jan Sztaudynger
Piórka prawie wszystkie
Jan Sztaudynger, 46,73
Klienci, którzy kupili Zwrotki dla Dorotki. Arcyksiążę fiołków, wybrali również:
Piórka Jan Sztaudynger
Piórka
Jan Sztaudynger, 25,13
Piórka prawie wszystkie Jan Sztaudynger
Piórka prawie wszystkie
Jan Sztaudynger, 46,73
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Michał Rusinek
Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Michał Rusinek, 25,33
Puch ostu Jan Sztaudynger
Puch ostu
Jan Sztaudynger, 35,93
Różowe piórka Jan Sztaudynger
Różowe piórka
Jan Sztaudynger, 25,13
Latarnik (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) Henryk Sienkiewicz
Latarnik (wydanie z opracowaniem i streszczeniem)
Henryk Sienkiewicz, 2,44
Kamienie na szaniec Aleksander Kamiński
Kamienie na szaniec
Aleksander Kamiński, 24,78
Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz Marcin Szczygielski
Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do tera...
Marcin Szczygielski, 26,18
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zamku Martin Widmark, Helena Willis
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zamku
Martin Widmark, Helena Willis, 17,43
Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe Michał Leśniewski
Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe
Michał Leśniewski, 38,47
Moje - nie moje Liliana Bardijewska
Moje - nie moje
Liliana Bardijewska, 19,25
Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów Marcin Kozioł
Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów
Marcin Kozioł, 20,93
Z przygód krasnala Hałabały Lucyna Krzemieniecka
Z przygód krasnala Hałabały
Lucyna Krzemieniecka, 10,58
Nela i sekrety dalekich lądów Nela Mała Reporterka
Nela i sekrety dalekich lądów
Nela Mała Reporterka, 27,93
Mikołajek i inne chłopaki René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Mikołajek i inne chłopaki
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, 19,10
Cudowny chłopak R.J. Palacio
Cudowny chłopak
R.J. Palacio, 27,28
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z rabatu do 50% na wybraną ofertę od Wielkiej Litery!
Ostatnio oglądane
KZwrotki dla Dorotki. Arcyksi...
KJadłonomia po polsku
KKwestia ceny
KOsobisty przewodnik po Pradz...
KCham niezbuntowany
KIgrzyska śmierci. Ballada pt...
KW głębi lasu
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Awangarda - 379
Blues - 468
Country - 218
Etniczna - 209
Folk - 162
Hardcore - 150
Hip-hop - 1156
Jazz - 2416
Kabaret - 26
Klasyczna - 3526
Metal - 7296
Pakiety - 130
Pop - 9503
Punk - 334
Religijna - 208
Retro - 30
Rock - 6310
Soul - 116
Swing - 21
Gry - 54
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!