Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Dziennik
Anne Frank
Nie masz pomysłu na prezent dla dziecka z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Śpieszymy z pomocą!

Dziennik

Nasza cena:
26,87 zł (zawiera rabat 23 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 8,03 zł)
Autor: 

Anne Frank

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania:2015
Oprawa:miękka
Liczba stron:320
Format:14.4 x 20.5 cm
Numer ISBN:978-83-240-3046-0
Kod paskowy (EAN):9788324030460
Waga:304 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 08.12.2019 23:39)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Dziennik – opis wydawcy

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości.

Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością.

Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

Ojciec Anne, Otto H. Frank, przeżył wojnę i w 1963 roku założył fundację, która czuwa nad rozpowszechnianiem cudem ocalonego dziennika córki. W 2013 roku Fundacja im. Anne Frank rozpoczęła współpracę z UNICEF-em. Dzięki temu część dochodów ze sprzedaży niniejszej książki zostaje przekazana na cele walki o prawa dzieci na całym świecie.

FacebookTwitter
Dziennik - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2014.12.29
Recenzja
Opinie czytelników o „Dziennik”
Średnia ocena: 4,5 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: , data: 30.03.2015 12:35, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Dziennik

„To jest ta trudność dzisiejszych czasów: ideały, marzenia, piękne oczekiwania jeszcze się nie zdążą rozwinąć, a już zostają trafione i totalnie zniszczone przez najbardziej przerażającą rzeczywistość”

Książek na temat II wojny światowej czy Holokaustu napisano wiele. Jedną z nich jest „Dziennik” autorstwa trzynastoletniej żydówki, Anne Frank. Został on po raz pierwszy opublikowany w 1947 roku przez ojca autorki - Otto Franka, założyciela Fundacji im. Anny Frank, która od ponad 50 lat angażuje się w działania na rzecz praw dzieci, ich edukacji i ograniczania ubóstwa na całym świecie. Zapiski nastoletniej dziewczynki od lat cieszą się niesłabnąca popularnością wśród czytelników w różnym wieku, zostały nawet okrzyknięte jedną z najważniejszych książek XX wieku. Na jej podstawie w 1955 roku powstała sztuka teatralna „Pamiętnik Anny Frank”, a następnie 1959 roku film o tym samym tytule, w reżyserii Georg’a Stevensa.

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, jako druga córka Otto i Edith Frank - liberalnych Żydów od pokoleń mieszkających w Niemczech. W roku 1933, w momencie przejęcia władzy przez Hitlera, przeczuwając zbliżające się niebezpieczeństwo całą rodziną wyemigrowali do Amsterdamu w Holandii. Autorkę „Dziennika” poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin, kiedy to w prezencie od rodziców otrzymuje niepozorny zeszyt, który w krótkim czasie staje się jej osobistym pamiętnikiem i powiernikiem. Anne swój dziennik prowadzi w formie listów, pisanych do wyimaginowanej przyjaciółki Kitty. Na początku w skrócie opisuje swoją klasę, rodzinę, a także dotychczasowe życie. Z kart jej pamiętnika wyłania się obraz pogodnej i radosnej dziewczynki, wiodącej proste, acz szczęśliwe życie. Jednak wszystko ulega diametralnej zmianie w pewien ciepły, lipcowy dzień, a dokładnie 9 lipca 1942 roku, kiedy to wraz z najbliższymi zostaje zmuszona do ucieczki i ukrycia się w tajnej Oficynie, znajdującej się w budynku przedsiębiorstwa, w którym na co dzień pracował jej ojciec - miejscu, o którym istnieniu wiedzą tylko wtajemniczeni. Wraz z rodziną Franków do sekretnej kryjówki wprowadzają się państwo van Pels wraz z nastoletnim synem, Peterem oraz kilka miesięcy później Albert Dussel. W zamknięciu przyjdzie im żyć ponad dwa lata, a ich jedynym łącznikiem ze światem będzie radio i garstka przyjaciół, zapewniająca im podstawowe potrzeby żywnościowe. W tym czasie Anne spisuje swoje wspomnienia i przemyślenia na temat diametralnej sytuacji, w której znalazła się ona sama i jej najbliżsi. Ostatni jej wpis datowany jest na dzień 01.08.1944 r. Trzy dni później ich kryjówka zostaje zdemaskowana, a Anne wraz ze starszą siostra, Margot, zostają wywiezione do obozu koncentracyjnego Bergen-Belden, z którego niestety nie ujdą z życiem…

„Dziennik” Anne Frank to zdecydowanie jedna z tych książek, które po skończonej lekturze na długo pozostają w czytelniku i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Pozycji tej nie da się tak po prostu odłożyć na półkę i przejść nad nią do porządku dziennego - ja przynajmniej nie potrafię. Opisane w niej wydarzenia zmuszają do refleksji nad minionymi wydarzeniami i docenienia tego, co się posiada, a przede wszystkim możliwości życia w wolnym kraju, bez nieustannego lęku o swoje życie, bez wybuchów i strzałów za oknem. Dziewczynka nie koloryzuje swojej opowieści. Z rozbrajająca szczerością i bez zbędnego patosu opowiada o trudnych warunkach, w jakich przyszło jej żyć. Dzięki zapiskom, które prowadziła, mamy okazję poznać jej napięte relacje z rodzicami, zwłaszcza z matką, a także emocje, jakie towarzyszą osobą pozbawianym prywatności, które zostają zmuszone do przebywania ze sobą przez dwadzieścia cztery godziny na dobę oraz życia w ciągłym strachu przed obozem koncentracyjnym i śmiercią z rak hitlerowców. Jak sama pisze: „Uwierz mi, kiedy się przez półtora roku siedzi w zamknięciu, to w pewne dni można mieć tego dość. Wbrew wszelkiej sprawiedliwości czy niewdzięczności; uczucia nie da się stłumić. Jeździć na rowerze, tańczyć, gwizdać, patrzeć na świat, czuć się młodo, wiedzieć, że jestem wolna, rwę się do tego, a jednak nie mogę tego okazać, bo pomyśl sobie, gdybyśmy się wszyscy w ósemkę zaczęli żalić lub robić niezadowolone miny, do czego by to mogło prowadzić?”. Pamiętnik Anne nie zawiera jednak tylko i wyłącznie opisów trudnych warunków panujących w Oficynie. Pełno w nim również osobistych refleksji autorki, często bardzo intymnych, jak choćby historii jej młodzieńczej miłości czy wynurzeń na temat poczucia niezrozumienia przez otaczających ją ludzi.

„Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym ‹najukochańszym›"

Podczas lektury „Dziennika” uderza przede wszystkim niezwykła dojrzałość jej autorki, która na przestrzeni dwóch lat z podlotka zmieniła się w dojrzałą kobietę, w pełni zdającą sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej znaleźli się Żydzi. Anne, jak na swój młody wiek, przejawia niezwykły zmysł obserwacji oraz talent do analizy ludzkich charakterów. Pomimo trudnych warunków, w jakich przyszło jej żyć, jej zapiski pełne są humoru i optymizmu. Dziewczynka do samego końca wierzyła, iż jej niewola kiedyś się skończy i będzie mogła wieść szczęśliwe życie na wolności. Niestety nie zostało jej to dane.

„Dziennik” nie jest łatwą lekturą, nie jest to też żadna perełka literacka. Jednak nie o styl czy język tu chodzi. Książki tego typu maja nas przede wszystkim uczyć pokory wobec otaczającego świata, a nie wzbudzać literacki zachwyt. Dopiero po lekturze tego typu pozycji człowiek zaczyna doceniać to, co ma i uświadamia sobie, iż codzienne troski, z jakimi się zmaga są błahostką w porównaniu z warunkami, w jakich zmuszeni byli żyć Żydzi w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Książkę polecam każdemu. Gwarantuję, iż czas poświęcony na jej lekturę na pewno nie będzie zmarnowany.

„Wbrew wszystkiemu sądzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy. Nie potrafię budować swego życia w oparciu o chaos, cierpienie i śmierć. Obserwuję, jak świat powoli staje się dziki, czuję nadciągającą burzę. Czuję cierpienie milionów. Mimo to, gdy spojrzę na niebo, podświadomie czuję, że te okrucieństwa się skończą i na ziemię powrócą spokój i ukojenie”
Autor: , data: 31.01.2015 12:37, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Jedna z najważniejszych książek XX wieku, którą napisała trzynastolatka.


Anne Frank urodzona 12 czerwca 1929r., we Frankfurcie, przeniosła się do Amsterdamu w wyniku objęcia władzy przez Hitlera. Jej rodzina ponad dwa lata ukrywała się w oficynie. Nastolatka prowadziła dziennik. Wraz z siostrą najprawdopodobniej umarła w 1945 roku.

Papier jest cierpliwszy od człowieka.


Akcja rozpoczyna się 12 czerwca 1942 roku. Język utworu jest nieciekawy. Zostają wplątane różne zagraniczne słowa. Całość nie przypadła mi do gustu, raczej ze względu na nudą fabułę niż styl pisania autorki. W środku znajdują się przeróżne zdjęcia jej rodziny oraz osób, które ich ukrywały.

Dziennik opowiada o życiu Anne Frank. Na początku o czasach szkolnych, jej relacjach z kolegami i koleżankami z klasy. Potem o ukrywaniu się. Mieszkali w osiem osób. Mieli mało jedzenia, musieli chodzić o wyznaczonych godzinach, nie mogli wychodzić na dwór, Za każdym razem bali się, że zostaną wykryci. Parę razy zostali okradzeni. Dziewczynka mówi, że ludzie zeszli na psy: "kapują" na Żydów, kradną, zabijają tylko i wyłącznie dlatego, że chcą przetrwać. Nie może ona zrozumieć także tego, dlaczego są wojny. Opowiada nam o swojej pierwszej poważnej miłości.

Miłości nie da się poskromić.


Okładka jest z nowego wydania. Na pierwszym planie zostało zamieszczone zdjęcie Anne Frank, w tle widać słowa, które najprawdopodobniej pochodzą z jej utworu. Kolorystyka została dobrana odpowiednio, aby fotografię nie przyćmiły cieplejsze barwy.

Zawsze w życiu doświadczałem, że nieskromni ludzie osiągają o wiele więcej niż skromni!


Anne była zmuszona przenieść się z okresu dzieciństwa w dorosłość. Jako młoda nastolatka nie mogła bawić się z koleżankami, czy uczyć w szkole. Musiała myśleć o przyszłości, o tym, czy uda się jej przetrwać wojnę, a jeśli tak, to co potem uczyni. Poszukiwała ciągle swojej tożsamości. Lubiła pisać, śledzić drzewa genealogiczne książąt i dużo czytać.

Głowa do góry, bądź dobrej myśli, znowu nadejdą inne czasy.


Utwór ten czasem mnie zaciekawił, że strony pochłaniałem z prędkością czasu, ale często było tak, że dłużyło mi się jej czytanie, aczkolwiek dotrwałem do końca. Może to z powodu, że jest to moja lektura albo, że nie przepadam za takim gatunkiem.
Anne Frank
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Dziennik Anne Frank, wydanie 3 Anne Frank
Dziennik Anne Frank, wydanie 3
Anne Frank, 30,79
The Diary of a Young Girl Frank Anne
The Diary of a Young Girl
Frank Anne, 34,32
The Diary of a Young Girl Anne Frank
The Diary of a Young Girl
Anne Frank, 36,92
Klienci, którzy kupili Dziennik, wybrali również:
Dziennik Anne Frank Ari Folman
Dziennik Anne Frank
Ari Folman, 46,67
Dziewczynka z parku Barbara Kosmowska
Dziewczynka z parku
Barbara Kosmowska, 18,49
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach praca zbiorowa
Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
praca zbiorowa, 22,40
Zabić drozda Harper Lee
Zabić drozda
Harper Lee, 27,29
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafał Kosik
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Rafał Kosik, 30,81
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyna Bednarek
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu ...
Justyna Bednarek, 27,93
Dziadek i niedźwiadek Łukasz Wierzbicki
Dziadek i niedźwiadek
Łukasz Wierzbicki, 25,89
Sposób na elfa Marcin Pałasz
Sposób na elfa
Marcin Pałasz, 17,43
Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris, 22,69
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło Andrzej Maleszka
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
Andrzej Maleszka, 23,02
Afryka Kazika Łukasz Wierzbicki
Afryka Kazika
Łukasz Wierzbicki, 24,43
Dziennik cwaniaczka. Tom 11. Ryzyk-fizyk Jeff Kinney
Dziennik cwaniaczka. Tom 11. Ryzyk-fizyk
Jeff Kinney, 19,10
Wyspa mojej siostry Katarzyna Ryrych, Ewa Beniak-Haremska
Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych, Ewa Beniak-Haremska, 17,43
Kajko i Kokosz. Szkoła latania Janusz Christa
Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Janusz Christa, 15,40
Pozłacana rybka Barbara Kosmowska
Pozłacana rybka
Barbara Kosmowska, 17,43
Cudowny chłopak R.J. Palacio
Cudowny chłopak
R.J. Palacio, 28,36
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 35% rabatu na całą ofertę wydawnictwa Marginesy!
Ostatnio oglądane
KDziennik
KCzuła przewodniczka. Kobieca...
KPrzewóz
KMiasto z mgły
KRzeki płyną, jak chcą
KTerapeutka
KNikt nie musi wiedzieć
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 52
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!