Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Lato leśnych ludzi
Maria Rodziewiczówna
Świeże, wiosenne rabaty od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Obyczajowa » Lato leśnych ludzi

Lato leśnych ludzi

Nasza cena:
25,83 zł (zawiera rabat 26 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 9,07 zł)
Autor: 

Maria Rodziewiczówna

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania:2016
Oprawa:twarda
Liczba stron:256
Format:14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:9788377793466
Kod paskowy (EAN):9788377793466
Waga:354 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 01.03.2021 21:16)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Lato leśnych ludzi – opis wydawcy

Troje młodych ludzi – Rosomak, Pantera i Żuraw – spędza lato w leśnej głuszy. Zamieszkują w drewnianej chacie nad jeziorem. Gospodarują, uprawiają ogród, chodzą na wędrówki i pomagając zwierzętom. Żyją zgodnie z rytmem natury i jej prawami.

Rodziewiczówna snuje opowieść niespiesznie, niekiedy dość napuszonym stylem, jednak szybko okazuje się, że jej przesłanie jest na wskroś nowoczesne. Widać w nim dogłębną znajomość lasu, zwierząt, tradycji wiejskich i puszczańskich. Sama Rodziewiczówna spędzała tak letnie miesiące, tylko, że jej towarzyszyły dwie inne kobiety. Tego nie odważyła się powiedzieć wprost w swojej książce.

FacebookTwitter
Lato leśnych ludzi - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.04.22
Recenzja
Opinie czytelników o „Lato leśnych ludzi”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 4 ocen z 4 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: dobrerecenzje.pl, data: 05.07.2016 20:27, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Lato leśnych ludzi

Autorka w swej powieści opisuje losy trzech młodych ludzi mieszkających w leśnej chatce, w lesie, który ma przodków we wszystkich wiekach, i tradycję we wszystkich szczepach ludzkości. Las to nie ród ciała, lecz duszy, nie ród lasu mieszkańców, lecz lasu miłośników oraz czcicieli przyrody. Pierwszym świętym, który ukochał słońce, ptaki, ryby i zwierzęta był św. Franciszek. Jednak ludzkość ogarnęła cywilizacja materialna, walka o byt i postęp sprawiły, że człowiek zaczął niszczyć przyrodę, obcując z cywilizacją, biorąc udział w postępie, korzystając z wynalazków.

Człowiek goni za pieniądzem, mieszka w mieście i chodzi do teatru. Czyżby ród i tradycja leśnych dusz zaginęła?
Autorka opisuje takich właśnie leśnych ludzi, którzy trzymają się samotnie, sami się żywią, pracują na roli, wyplatają kosze, aby łowić ryby. Opisuje trzech mężczyzn: Żurawia, Panterę i Rosomaka, którzy żyją w swej chatce, ciesząc się leśnym życiem, zaś zimą chatkę zamykają, czekając aż do wiosny.
W powieści pojawia się także młody chłopak, - syn siostry Rosomaka, nazywany Coto - lecz gdy pokazał swą odwagę walcząc z rysiem, został nazwany Orlikiem bojowym.

W książce tej autorka posługuje się poetycznym słownictwem, jest tam dużo słów modlitwy: jak choćby śpiewanie godzinek, czy pieśni patriotycznych oraz hymnu narodowego. Poprzez tę książkę można spojrzeć na przyrodę, śpiew ptaków, sarny i ich młode, wiewiórki czy jeże. Można wsłuchać się w szum lasu, świergot ptaków, z dala od cywilizacji, dzisiejszych autostrad i dróg szybkiego ruchu.
Autorka opisuje także pracę na roli np. podczas żniw, gdy rolnicy koszą ręcznie zboże, a kobiety stawiając snopy zboża śpiewają przy tym głośno. Dzisiejsza młodzież nie wie lub nie chce słyszeć o pracy na roli czy o dojeniu krów. A może warto powrócić do tradycji i na chwilę odpocząć od tego męczącego zgiełku?

Książka przepięknie wydana, w twardej oprawie, szyta zawiera 17 krótkich rozdziałów i 248 stron.
I choć autorka swoją powieść wydała w 1920 roku, to warto powrócić z sentymentem do niej, pochylić się i zatrzymać, rozkochać się w tych przepięknych opisach przyrody, bo przecież jest to nasza klasyka, nasza perełka, z której powinniśmy być dumni.
Gorąco zachęcam.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Autor: KuLtUrAlNiE, data: 15.06.2016 11:45, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Życie na zielono

Co przede wszystkim przykuwa uwagę czytelnika, to istota i sens obcowania z przyrodą. Według pani Marii jest to coś, co kształtuje i wyrabia charakter - uczy, jak żyć.
Lato leśnych ludzi przenosi nas zdecydowanie w pewien zielony azyl. Nie sielankę. Chodzi raczej o miejsce, w którym człowiek odcięty od cywilizacyjnego zgiełku jest w stanie z dystansem i pokorą spojrzeć na pewne sprawy.
Na naszych oczach przekonuje się o tym praktykant - Coto. On wkracza w "zielone" życie z pewną dozą zwątpienia i buntu, egocentryzmu i obojętności. Z czasem jednak, jako bohater dynamiczny ulega otaczającym go "skarbom" - pod okiem Wodza, czyli Rosomaka.
Czytając powieść Marii R. odniosłam wrażenie - i chyba słusznie - przesycenia treści bezinteresownością, życzliwością, patosem patriotycznym i religijnością. Należy więc zwrócić uwagę na język powieści. Nie jest on zdecydowanie typowy. Miejscami wręcz liryczny. Trzeba wczytać się w niego, aby móc wkroczyć w nurt rozgrywających się wydarzeń.
Autor: jeke5, data: 01.06.2016 13:58, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Leśni ludzie

Trzech przyjaciół spędza lato w puszczy. Najstarszy z nich-Rosomak-przemyślny, szybki w działaniu, dążący do wyznaczonego celu, obeznany i zżyty z przyrodą posiadał ziemię z bagnami, lasami i małymi rzeczułkami, na której postawił samotną chatę. ,,Dzikie wino i róże pokryły ściany, chata się stopiła, wrosła w okalający ją szczelnie las" i dawała schronienie mężczyznom.
Pantera-szybki, silny, zwinny, drapieżny i dziki też miał leśną duszę, rozumiał bór, wodę i pole. Żuraw-łagodny, dobry, marzycielski, pracowity cieszył się leśnym życiem i nie mógł się doczekać końca zimy, by zrzucić miejskie ubranie i udać się do chatki w lesie. Towarzyszy im młody siostrzeniec Rosomaka, który ma się uleczyć w głuszy z miłości do starszej od siebie kobiety.

Mężczyźni żyją w symbiozie z naturą. Uprawiają warzywa na wykarczowanym poletku, łowią ryby na jeziorze, łapią raki, chodzą po lesie, zajmują się zwierzętami, obserwują ptaki, ssaki i pszczoły. Doskonale znają otoczenie, leśne ścieżki, drzewom nadają imiona, rozpoznają głosy ptaków i kolekcjonują ich jaja. Leśni ludzie obcują z przyrodą w ciszy, bez gwałtownych ruchów, hałasu i płoszenia zwierzyny. Stronią od życia w mieście i wiadomości ze świata. Ciekawsze jest dla nich to, czy pszczoły wychowają matkę z czerwiu, czy dudek zajmie skrzynkę, czy znajdą gniazdo bąka lub remiza. Wolą podpatrywać wilgi, cieciorkę wysiadującą jaja, cyrankę w gnieździe lub czeczotę na brzozie.

Maria Rodziewiczówna pokazała nie tylko piękno przyrody w swojej powieści, ale także jej wpływ na psychikę człowieka. Młody Coto początkowo przerażony życiem w puszczy, nieporadny, dziwiący się wszystkiemu pod wpływem opieki i edukacji starszych towarzyszy zdobywa leśne doświadczenie, otwierają mu się oczy, uszy i zaczyna czuć w sobie leśną duszę.

Powieść ,,Lato leśnych ludzi" została wydana w 1920 roku i język momentami jest niezrozumiały, na szczęście dotyczy to tylko pojedynczych wyrazów. Początkowo styl jest nieco napuszony, ale szybko przyzwyczaiłam się do niego i doceniłam przy pięknych opisach przyrody, których w tekście jest dużo. Akcja toczy się wolno, sennie, jakbyśmy leżeli na trawie i obserwowali wolno przesuwające się obłoki na niebie, ale bezruch jest złudzeniem, bo pomimo ciszy wokół toczy się życie maleńkich stworzeń.

,,Lato leśnych ludzi" to klimatyczna powieść wypełniona piękną przyrodą, zapachem puszczy, trelem ptaków, rechotem żab, a także tradycjami puszczańskimi i życiem zgodnie z rytmem natury. Kto czuje w sobie ducha leśnych ludzi powinien tę książkę jak najszybciej przeczytać:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Autor: martakaczmar, data: 30.05.2016 14:10, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

obcowanie z tą książką to prawdziwy relax

To był piękny weekend majowy. Bo to wtedy zaczęłam czytać „Lato leśnych ludzi”. Od pewnego czasu marzyłam o wyprawie na łono natury, gdzie ciszę wypełnia świergot ptaków, szum liści, a zieleń i zapach drzew kołysze do snu. To wszystko zapewniła mi tym razem Maria Radziewiczówna w swojej powieści.

To historia trojga ludzi, którzy wczesnym latem wyruszają w głusze leśną. Tam wnikają, niczym nie przeszkadzając naturze w odmęty dzikiego terenu. Nie ma tu zgiełku cywilizacji, hałasu, a wszystko to zastąpione jest barwą, smakiem i muzyką natury. Bohaterowie, jak wynika z treści nie pierwszy już raz pozwalają sobie na takie wytchnienie od wielkiego świata. Teraz ich światem pozostaje chata, rój pszczeli i gniazda, które trzeba odszukać, a później rozpoznać. ”Bo leśni ludzie znali zasady obcowania z naturą. Unikali gwałtownych ruchów, hałasu, płoszenia, gonienia, trwogi. [...] i wiedział bór cały, że od tych trzech ludzi nie przyjdzie napaść i krzywda”. Ale aby zostać leśnym człowiekiem nie wystarczy żywić się zdobyczą, śnić pod gołym niebem. Do tego potrzeba cierpliwości i wytrwałości. Bo ” leśni ludzie zwykle trzymają się samotnie, dusze swe kryją, o swoim wnętrzu z nikim nie mówią, wiedząc, że to innych nie zajmuje”. To tutaj problemy przybierają inny wymiar.

Ale to sobie zapamiętaj: jeśli chcesz być leśnym „ludziem”, musisz w sobie zatracić lęk, gniew, wychować zaś w sobie, aż cię zupełnie ogarnie, miłowanie wszystkiego i wszystkich, co tu z tobą żyją i bywają pod bożym słońcem.

Każdy z bohaterów zajmuje się inną dziedziną wiedzy. Jeden z nich obserwuje ptaki, by móc poznać nowe, osiadłe gatunki, policzyć zniesione jaja oraz pomóc w razie potrzeby. Inny z nich zna się doskonale na roślinach. To on poszukuje nowych gatunków, o czym chętnie rozmawia z pozostałymi towarzyszami. Ich największym problemem staje się fakt, iż rój pszczół w tym sezonie nie posiada królowej matki. Nie ma tu innych zmartwień. Nie boją się oni boru, bo go dobrze znają. Wiedzą, że skoro oni osiedli się, aby wspomóc swą wiedzą i pomocną dłonią naturę, ona odwdzięczy się tym samym. Z czasem ich gromada powiększa się o nowego rekruta. To bliska rodzina jednego z głównych bohaterów, a przez to, że jego ciekawość nie zna granic dostaje przydomek Coto. Wraz z leśnymi ludźmi, zaczyna żyć w lesie i poznawać go. To wspaniała przygoda, zarówno dla bohatera, jak i dla czytelnika. Coto z czasem zaczyna pragną zostać jednym z leśnych ludzi. Co okazuje się niełatwe. Czy mu się to uda? Czy wystarczy poznać nazwy roślin i zwyczaje zamieszkujących niedaleko kaczek?

„Lato leśnych ludzi” to przepięknie napisana opowieść, wzbogacona pięknymi opisami, bogatymi zarówno w odgłosy jak i barwy natury. Czytając książkę, czytelnik równocześnie odczuwa obcowanie z naturą. Książka niezwykle delikatna, napawająca spokojem, dzięki której można poczuć i doznać prawdziwego relaxu.

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Klienci, którzy kupili Lato leśnych ludzi, wybrali również:
Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? Janina Bąk
Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dos...
Janina Bąk, 34,00
Małe kobietki, wydanie ilustrowane Louis May Alcott
Małe kobietki, wydanie ilustrowane
Louis May Alcott, 33,23
Dobre żony Louisa May Alcott
Dobre żony
Louisa May Alcott, 33,23
Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa (wydanie filmowe) C.S. Lewis
Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa (wydanie filmowe)
C.S. Lewis, 13,68
Czy umiesz gwizdać, Joanno? Ulf Stark, Anna Hoglund
Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Ulf Stark, Anna Hoglund, 19,53
Jabłonka Eli Catarina Kruusval
Jabłonka Eli
Catarina Kruusval, 19,53
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kawiarni Martin Widmark
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kawiarni
Martin Widmark, 17,43
Rok z Linneą Anderson Lena
Rok z Linneą
Anderson Lena, 24,43
Dzieci świata Piotr Krysiak
Dzieci świata
Piotr Krysiak, 31,95
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy Sergiusz Piasecki
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
Sergiusz Piasecki, 25,48
Akta Dresdena. Zdrajca Jim Butcher
Akta Dresdena. Zdrajca
Jim Butcher, 24,18
Cudowny chłopak R. J. Palacio
Cudowny chłopak
R. J. Palacio, 19,67
Sherlock Holmes. Pies Baskervillów / The Hound of the Baskervilles (nowy przekład) Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes. Pies Baskervillów / The Hound of the Baskervilles (no...
Arthur Conan Doyle, 11,84
Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy C. W. Gortner
Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy
C. W. Gortner, 33,74
Legion. Kłamstwa patrzącego Brandon Sanderson
Legion. Kłamstwa patrzącego
Brandon Sanderson, 15,02
Felix, Net i Nika oraz świat Zero. Tom 9 Rafał Kosik
Felix, Net i Nika oraz świat Zero. Tom 9
Rafał Kosik, 33,89
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z rabatu 30% na wybraną ofertę komiksów dziecięcych z wydawnictwa Egmont!
Ostatnio oglądane
KLato leśnych ludzi
KPucio w mieście. Zabawy języ...
KCzuła przewodniczka. Kobieca...
KChemia. To jest chemia 2. Ch...
KWygnaniec. 21 scen z życia Z...
KSamotny jak Szwed? O ludziac...
KRozmowy z przyjaciółmi
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 53
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!