hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Wyszukaj „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”
Książki
Zabawki
Gry
Puzzle
Papiernicze i szkolne
Muzyka
Audiobooki

Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty

Udostępnij
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2022.07.03
35,99
Cena sugerowana przez wydawcę: 49,00 zł

Opis od wydawcy

Za parę minut przelecimy równik. (...) Widzę, jak horyzont jaśnieje. Kończy się zaledwie 33-minutowa noc kosmiczna. Lecimy w stronę Słońca. Krzywizna Ziemi jest wyraźnie zaznaczona pasem czerwieni i błękitu nad nią. Wskutek prędkości orbitalnej obraz zmienia się. Jak pod pędzlem artysty horyzont rozjaśnia się, barw przybywa, zwiększa się ich intensywność. Pierwszy kosmiczny poranek ofiarowuje mi jeszcze bogatszy zestaw barw i kształtów. Miejsce, gdzie spodziewam się zobaczyć Słońce, nasyca się amarantem i purpurą. Szeroko otwartymi oczyma widzę, jak wyłania się jakby lustrzane odbicie Słońca, jednak o kształcie połowy średnicy, po to, by za chwilę znów zniknąć za horyzontem. Faktycznie Słońce jest poza horyzontem, pojawiło się na moment dzięki refrakcji - załamaniu promieni w atmosferze. Wtem wychyla się gwałtownie spoza horyzontu jako ognista, gigantyczna kula w otoczeniu całej gamy kolorów. Słońce, wznosząc się, maleje, traci czerwień. Nasyca się kolorem złocistym, jaśnieje. W kabinie robi się jasno, aż zaczynają boleć nas oczy, gasimy oświetlenie. Zjawisko wschodu Słońca oczarowuje. Jest niezwykłe i fantastyczne, kojarzy się z narodzinami Nowego. Niezwykłe jest także to, że można je przeżywać aż szesnaście razy w ciągu doby. Wrażenie to wzbogaca uczucie nieważkości i świadomość ogromnej prędkości. Weszliśmy na oświetloną część orbity, a na Ziemi panowała jeszcze głęboka noc. Słońce powoli wznosiło się, oświetlając stopniowo Ziemię. Znikała czerń, szarość bladła, pojawiała się biel chmur i błękit powierzchni planety, rozkoszowaliśmy się niezwykłym, wspaniałym widokiem. Znalazłem się w innym, nieznanym mi wymiarze. Zaczynam wątpić, czy mój mózg zarejestruje mnogość zjawisk, które postrzegam, czy potrafię je zinterpretować i zapamiętać. Pod nami terminator - granica między dniem i nocą, która przesuwa się wraz ze Słońcem. Niebawem Ziemia została całkowicie oświetlona.

Mirosław Hermaszewski – ur. 15 września 1941 w Lipnikach na Wołyniu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie lotnictwem. Był zręcznym modelarzem-samoukiem, tej pasji poświęcał każdą wolną chwilę. W 1960 zaczął latać na szybowcach, a rok później w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego; jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego, którą ukończył w 1964 (jako prymus) ze stopniem podporucznika i kwalifikacją pilota samolotów odrzutowych 3 klasy. Po dwóch latach służby w pułku lotniczym w Poznaniu uzupełnił swoje umiejętności do poziomu pilota 1 klasy na samolocie Mig-17; wkrótce opanował pilotowanie naddźwiękowego myśliwca Mig-21 (prędkość 2,05Ma). W 1971 ukończył Akademię Sztabu Generalnego w Rembertowie; kontynuował służbę jako dowódca eskadry w Słupsku i zastępca dowódcy pułku w Gdyni (Babie Doły). Następnie we Wrocławiu dowodził 11. pułkiem myśliwców i z tego stanowiska trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. W 1976 wraz z Zenonem Jankowskim rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego w Gwiezdnym Miasteczku. 27 czerwca 1978 jako inżynier pokładowy wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem wystartował z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojusz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6 i na jej pokładzie wykonano zaplanowany program naukowy. W czasie lotu, który trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń ziemi i ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in.: wysokości – 363 km, prędkości lotu – 28 tys. km/godz., długotrwałości lotu – 190 h 03’ 04”, zasięgu lotu orbitalnego 5 273 257 km i inne. Po locie kosmicznym pełnił służbę w Sztabie Generalnym WP. Po ukończeniu Akademii w Moskwie, był zastępcą dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej, a kolejno komendantem Szkoły Orląt w Dęblinie (na tym stanowisku otrzymał nominację generalską), po czym powierzono mu obowiązki zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i OP. Od 1979 w Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Założyciel i aktywny członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE); w 1996-2000 i od 2006 do chwili obecnej członek komitetu wykonawczego ASE. W 1986-1990 prezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, w 1998-2000 przewodniczący Krajowej Rady Lotnictwa. W czasie 40-letniej służby w lotnictwie latał na różnych typach szybowców i samolotów o napędzie tłokowym, a przede wszystkim na bojowych samolotach odrzutowych typu Mig-15, Mig-17 i Mig-21 różnych wersji i modyfikacji oraz na TS-11 „Iskra” i PZL-130 „Orlik”. Wykonywał też loty zapoznawcze na samolotach bojowych innych państw m.in. na F-16, F-18, Mirage 2005, Su-27. Lot pożegnalny odbył 5 października 2005 na pokładzie myśliwca Mig-29 UB. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania. Na koncie ma 10 skoków spadochronowych – wszystkie treningowe. Obecnie lata okazyjnie na samolotach sportowych i szybowcowych.

AutorMirosław Hermaszewski
WydawnictwoUniversitas
Rok wydania2017
Oprawamiękka ze skrzydełkami
Liczba stron260
Format15.0x23.5 cm
Numer ISBN9788324231195
Kod paskowy (EAN)9788324231195
Data premiery2017.09.21
Data pojawienia się2017.09.21

Produkt niedostępny!

Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.

Średnia ocen:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2
Liczba opinii:
2
Dodaj opinięDodaj opinię
Opinie innych użytkowników:
Zdjęcie użytkownika
ZK
2020.03.21 19:02
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Cześć Kochani  Mam coś dla osób lubiących biografie  Tym razem chciałam Wam polecić książkę o niezwykłym pilocie, kosmonaucie – Mirosławie Hermaszewskim – CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI, OPOWIEŚĆ PILOTA-KOSMONAUTY. Chyba większość z nas zna Hermaszewskiego, ale warto taką osobowość poznać jeszcze lepiej zwłaszcza, kiedy sama opowiada o swoim życiu w bardzo interesujący sposób ;)

Książka powstała aby przypomnieć wydarzenia z czerwca 1978 roku, o których mówił cały świat. Autor według mnie w bardzo dobry sposób przybliża nam swoją osobę. Przedstawia swoje życie krok po kroku nie szczędząc na ilości fotografii z własnego albumu. A fotografie zrobiły na mnie ogromne wrażenie – zawsze czuję się jeszcze bliżej osoby, którą właśnie poznaję dzięki książce.

Jego matka pracowała ciężko i trudno było jej utrzymać gromadkę dzieci, dlatego też aby były jej lżej stryj zabrał Mirosława na odchowanie do siebie. Do Szkoły Orląt w Dęblinie dostał się dopiero za trzecim podejściem. Z pośród 80 kandydatów dostało się tylko ośmiu. Egzaminy teoretyczne oraz testy fizyczne zdał bardzo dobrze, nawet bieg na 1500 metrów boso, gdyż szkoda mu było zniszczyć jedyne buty. Szkolenia, godzony latania. Mirosław stawał się coraz lepszy w tym co robił. Instruktor pozwolił mu na lot na małej wysokości, 100 m. Start na dopalaczu był dynamiczny, po kilkudziesięciu sekundach osiągnął prędkość 900 km/h. Niesamowita frajda dla pilota Hermaszewskiego, ale samolot gwałtownie zanurkował i uderzył głową w osłonę kabiny – jak się zakończył lot? Przeżyć przeżył, wiadomo bo inaczej nie poleciałby w kosmos ;) ale jakie skutki miał taki lot dla Mirka? Jak to jest lecieć i przekroczyć barierę dźwięku? 1800 km/h. Na własne życzenie zgodził się na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej wraz z 71 „naddźwiękowymi” pilotami pierwszej klasy, wielotygodniowa nieobecność w domu. Szukali osób o szczególnych predyspozycjach psychofizycznych, wyjątkowej odporności na stres, wysoką tolerancją na niedotlenienie i przyśpieszenia. Kiedy chciał pochwalić się mamie o wyjeździe, powiedział: „Mamo, za parę dni wyjeżdżam do Gwiezdnego Miasteczka na kurs kosmonautów”, mama nie uwierzyła, myślała, że syn jak zawsze żartuje, bo po co miałby jechać skoro umie już latać :D Dopiero kiedy powiedział to poważniejszym tonem, że ma to być lot po orbicie w statku kosmicznym, mama uwierzyła i jednocześnie przeraziła się tym. Gwiezdne Miasteczko było bajkowe. Kiedy po badaniach mogli zabrać rodziny, wyjechała z nim żona i dzieci. Kiedy w końcu nadszedł startu. 9 minut wtłoczeni w fotele zmagali się z przeciążeniami, wibracjami czy z własnym strachem. Jak wyglądało odzyskiwanie wody na statku kosmicznym? Ano tak … - wykorzystywana była woda z systemy regeneracji wody odzyskiwanej z wilgoci, która znajdowała się w powietrzu, którym oddychali, z ich organizmów czy mokrych ręczników.

Książkę polecam Wam ze szczerego serca 

Zaczytany Książkoholik

Zdjęcie użytkownika
Już się nie boję kosmosu!
2019.11.26 10:26
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Książka rozpoczyna się od przedstawienia dzieciństwa Hermaszewskiego. Dzieciństwa naznaczonego skazą wojennych okropieństw (autor urodził się w 1941 roku), zbrodniczych działań oddziałów UPA, głodzie, stracie ojca oraz bohaterskiej postawie matki. Następnie poznajemy życie Hermaszewskich po przesiedleniu już na terenach Dolnego Śląska, rosnącą miłość przyszłego kosmonauty do lotnictwa (zamiłowania zaszczepionego jeszcze przez starszego brata Władysława), aż wreszcie jego własne „pierwsze kroki w chmurach”. Niesamowicie zainteresowała mnie siła Hermaszewskiego w dążeniu do upragnionego celu, marzenia, które starał się realizować, trud nauki i pokonywania barier własnej psychiki oraz ciała, wytrwałość, a jednocześnie wesołe usposobienie, odpowiedzialność, wrażliwość, dobroć. Z książki dowiemy się, jak poznał swoją żonę i dlaczego okazała się nie tylko miłością jego życia, ale i prawdziwą przyjaciółką, partnerką.

W kolejnych częściach autor opowiada o zmaganiach w powietrzu i na lądzie, o walce z przeciwnościami losu, o tym, kto udzielał mu wsparcia w najgorszych momentach a także wskazywał na to, kto i/lub co bywało przyczyną kłopotów. Myli się ten, kto myśli, że Hermaszewski ukazał siebie, jako super bohatera. W lekturze spotkamy również inną stronę życia pilota (porażki, zniecierpliwienie, czasem krnąbrność czy brak przewidywania skutków własnych czynów).

Sporo miejsca zajmują opisy przygotowań do legendarnej wyprawy naukowej na statku Sojuz-30 (kosmiczna „delegacja” trwała 8 dni, w jej trakcie statek wykonał 126 okrążeń Ziemi oraz ustanowił kilka rekordów uznanych przez FAI). Ileż tam było niepewności, nerwowości, wyśrubowanych wymagań! Czytałam i pociłam się. W przerwie pomiędzy kolejnymi rozdziałami zdarzało się mi mimowolnie poskarżyć mężowi na to, jak my nudno żyjemy! Taki Hermaszewski to dopiero czerpie z życia!

Kosmonauta w sposób bardzo przystępny wyjaśniał budowę statku, cały proces edukacji oraz zwyczaje panujące w tak specyficznym środowisku. Umiejętnie wplatał naukowość wywodów w procesy życia codziennego (dla nas raczej mało osiągalnego).

Ostatnia część książki niesie lekki posmak goryczy. Hermaszewski w sposób wyważony opisuje próby umniejszenia jego zasług dla kraju, odebranie, czy też znaczne obniżenie stawki zasłużonej emerytury. Wskazuje na naciski, które płynęły ze strony władz polskich. Ale także wymienia z imienia i nazwiska tych polityków, którzy wyszli mu naprzeciw, bronili i cenili.

Zaś puenta „Ciężaru…”okazała się pięknym i mądrym zwieńczeniem całej tej pracy. O czym ona traktuje i dlaczego w sposób niesamowicie piękny zamyka historię dokonań jedynego polskiego pilota-kosmonauty? Przekonajcie się sami, nie zawiedziecie się.

Ciężar nieważkości: opowieść pilota-kosmonauty” wzbogacona jest o imponującą ilość fotografii Hermaszewskiego pochodzących z jego prywatnych zbiorów. Przedstawiają zarówno jego życie prywatne, jak i zawodowe (w tym notatki, obliczenia, wesołe rysunki). Poniżej przedstawiam z mojego punktu widzenia bardzo ciekawe notatki stworzone przez autora w języku rosyjskim.

Dodaj swoją ocenę i opinię o „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”

Twoja ocena
Star0Star0Star0Star0Star0
0,0
Star2Star0Star0Star0Star0
1,0
Star2Star2Star0Star0Star0
2,0
Star2Star2Star2Star0Star0
3,0
Star2Star2Star2Star2Star0
4,0
Star2Star2Star2Star2Star2
5,0

Klienci, którzy kupili „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty“ – wybrali również

Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 49,90 zł
34,99 zł
Nauka. To lubię - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Nauka. To lubię
Dostępny
Produkt dostępny 4620 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 39,99 zł
25,99 zł
15 osób kupiło
Informacja
Truly Devious. Tom 1. Nieodgadniony - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 39,99 zł
27,99 zł
3 osoby kupiły
Informacja
Gagarin - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Gagarin
Dostępny
Produkt dostępny 30 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 45,00 zł
31,99 zł
1 osoba kupiła
Informacja
Ja Kosmo - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Ja Kosmo
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.08.14
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,99 zł
20,99 zł
Flet z Mandragory, wydanie 4 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 59,90 zł
43,99 zł
1 osoba kupiła
Informacja
Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Wyprzedaż
Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna
Dostępny
Produkt dostępny 3 szt.
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 37,94 zł
27,99 zł
Tajemnice Stonehenge. Przełomowe odkrycie - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Tajemnice Stonehenge. Przełomowe odkrycie
Christopher Spencer
2006
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.09.22
7,99 zł
Kolektory słoneczne i fotoogniwa w Twoim domu - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 45,00 zł
34,99 zł
Wielkie bitwy II wojny światowej. Bitwa o Wielką Brytanię 1940 r. Klęska Luftwaffe + DVD - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
4,99 zł
Arcydzieła Malarstwa. Pinakoteka Brera w Mediolanie - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Arcydzieła Malarstwa. Pinakoteka Brera w Mediolanie
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.08.28
Cena sugerowana
przez wydawcę: 199,00 zł
147,26 zł
Potęga podświadomości (wydanie nowe uzupełnione) - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,90 zł
23,99 zł

Mirosław Hermaszewski – pozostałe pozycje

Ciężar nieważkości. - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 69,00 zł
50,37 zł
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 59,00 zł
43,99 zł
1 osoba kupiła
Informacja
Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 49,00 zł
35,99 zł
Wróć do góry