Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 128 843 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 128 843 osób!
Razem z Rebisem tniemy ceny!

Villette

Miniaturka
Nasza cena:
34,93 zł (zawiera rabat 30 %)
Cena rynkowa: 49,90 zł (oszczędzasz 14,97 zł)
Autor: Charlotte Brontё
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania:2017
Oprawa:miękka
Liczba stron:688
Format:14.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:9788377794241
Kod paskowy (EAN):9788377794241
Waga:668 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 07.05.2021 15:16)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Villette – opis wydawcy

Lucy Snow – młoda Angielka, która w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową, serdecznych opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji. Szukając pracy trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck.

Lucy stara się nie oczekiwać od losu niczego poza spokojną egzystencją, to w obecnej chwili wydaje jej się spełnieniem marzeń. Ale życie wokół nie jest bynajmniej spokojne. Mimowolnie zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce powoli zaczyna się otwierać…

Brontë oparła tę powieść na wątkach autobiograficznych. Pod nazwą Villette kryje się Bruksela, gdzie w latach 40. XIX w. przyszła pisarka przeżywała zakazaną miłość do żonatego mężczyzny, profesora Constantina Hégera.

Opinie czytelników o „Villette”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 06.12.2017 14:21
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Polecam

Nie ma chyba pory roku bardziej sprzyjającej dla obszernych lektur, niż ta na przełomie jesieni z zimą. Ciepłe koce, rozgrzewające herbaty i długie powieści - nic więcej nie trzeba. Szczególnie gdy za oknem wiatr, deszcz i ziąb. Jeśli szukacie idealnej książki na przedłużające się jesienne wieczory, mam dla Was interesującą propozycję.
„Villette” jest ostatnią książką Charlotte Bronte, tym ciekawszą, że Bronte oparła jej fabułę na wątkach autobiograficznych. W Brukseli (w utworze to miasto nosi nazwę Villette), pisarka przeżywała swoją zakazaną miłość do żonatego mężczyzny. Ta historia znalazła swoje odbicie w książce, nazywanej arcydziełem jej życia.

Losy głównej bohaterki – Lucy Snow, poznajemy od jej dziecięcych lat. Jako młoda kobieta, z powodu splotu nieszczęśliwych zdarzeń, traci rodzinę, dach nad głową, bezpieczeństwo finansowe i właściwie nie mając już nic do stracenia, decyduje się na desperacki krok. Wsiada na statek płynący do Francji. W rezultacie opatrzność prowadzi ją do Villette, gdzie otrzymuje posadę na pensji dla dziewcząt. Po pewnym czasie Madame Beck powierza jej stanowisko nauczycielki. Wydaje się, że los zaczyna sprzyjać Lucy Snow. Bohaterka powieści wreszcie może wieść spokojne życie, podporządkowane rutynowym zajęciom. Niestety, jej sytuacja nie jest taką, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Wraz z pojawieniem się w zakładzie wychowawczym młodego doktora, coś zaczyna drgać w sercu panny Snow i kobieta wplątuje się w serię tajemniczych zdarzeń, które pogrzebią jej spokój.

„Nauczając innych i ucząc się sama, nie miałam wolnego momentu niemal. Było to przyjemne. Czułam, że posuwam się naprzód, że umysł mój nie pleśnieje i nie rdzewieje w gnuśnej bezczynności, ale rozwija swoje władze i wyostrza je nieustannym ćwiczeniom.”

„Villette” po raz pierwszy została opublikowana w roku 1853. Ze źródeł biograficznych dowiadujemy się, że w tym czasie Charlotte walczyła ze swoimi demonami, które znalazły ujście w tej powieści. Coś w tym raczej jest, ponieważ przez większą część tej lektury, miałam wrażenie że towarzyszą mi niepokój autorki oraz jej przygnębienie i targające sprzeczne uczucia. „Villette” to stadium przejmującej samotności kobiety i to w aspekcie ponadczasowym.

„Jeśli życie ma być walką, to moim przeznaczeniem było toczyć ją w pojedynkę.”

Najważniejsze co trzeba przyznać tej książce, to jej wartość stylistyczna. Język powieści i jej klimat, zdecydowanie zasługują na miano arcydzieła literatury światowej. Jakże szkoda, że nie pisze się już tak, jak robiły to siostry Bronte. Choć jedna z teorii spiskowych dotyczących sióstr, mówi o tym, że to właśnie Charlotte jest autorką wszystkich dzieł wydanych pod nazwiskiem Bronte.

Cóż, z drugiej strony, zdaje sobie sprawę, że nie wszystkim ta powieść przypadnie do gustu, akcja jej ciągnie się powoli, leniwie wręcz i to na prawie siedmiuset stronach. Takie książki trzeba po prostu lubić. Ja lubię, dlatego też serdecznie Wam polecam jej lekturę. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, szczególnie w przydługie jesienne wieczory.
Autor:
Data: 29.08.2017 10:07
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Recenzja

Do tej pory nie przeczytałam ani jednej książki sióstr Brontë. Można więc powiedzieć, że zaczęłam czytać "od końca", gdyż "Villette" jest ostatnim dziełem Charlotte Brontë. Jednak byłam bardzo ciekawa tej książki ze względu na wątki autobiograficzne, które autorka zawarła w swoim dziele. Nie będę ich tutaj przytaczać. Uważam, że życiorys Charlotte Brontë jest na tyle ciekawy, że każdy z zaintrygowaniem będzie w stanie sam dowiedzieć się czegoś nowego. :)

Główną bohaterką jest Lucy Snow, która postanawia podjąć pracę nauczycielki angielskiego na francuskiej pensji dla dziewcząt. Nie była pewna czy sprosta temu zadaniu, ponieważ pracę dostała przypadkiem. Praca nie była łatwym kawałkiem chleba. Lucy musiała uczyć rozpuszczone, niegrzeczne dziewczęta. Czasami sięgała po niekonwencjonalne sposoby wychowawcze, aby wprowadzić choć szczyptę dyscypliny.

Życie Lucy nie było usłane różami. Nie dość, że ledwie radziła sobie z uczennicami, nie zyskała również sympatii innych nauczycieli. Choć odniosłam wrażenie, że problemem jest właśnie główna bohaterka, która w ludziach doszukuje się tylko wad. Jej charakter z pewnością będzie tym, co zdenerwuje czytelnika. Są takie momenty, w których Lucy świetnie sobie radzi właśnie dzięki swojej zadziorności. Ale częściej jest ona przeszkodą.

"Villette" to powieść napisana przepięknym językiem! Oczywiście, niektórym taki styl może przeszkadzać, natomiast ja go uwielbiam. Powieść jest pełna zwrotów akcji, posiada niesamowity klimat i intryguje czytelnika. Na pewno będę częściej sięgać po książki sióstr Brontë, a "Villette" mogę z czystym sercem polecić.
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!