Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Czerwony notes
Sofia Lundberg
Skorzystaj z rabatów do 50% na wybraną ofertę wydawnictwa Wielka Litera!

Czerwony notes

Nasza cena:
31,45 zł (zawiera rabat 15 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 37,00 zł (oszczędzasz 5,55 zł)
Autor: 

Sofia Lundberg

Wydawnictwo: W.A.B. / GW Foksal
Rok wydania:2018
Oprawa:miękka
Liczba stron:336
Format:13.5 x 20.5 cm
Numer ISBN:9788328058316
Kod paskowy (EAN):9788328058316
Waga:348 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 17.07.2020 13:17)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Czerwony notes – opis wydawcy

Trafiająca prosto w serca szwedzka obyczajowa saga w stylu retro

Doris ma 96 lat i mieszka w Sztokholmie. Jej samotną codzienność ożywiają rzadkie wizyty gości, a przede wszystkim cotygodniowe rozmowy przez Skype’a z Jenny, ukochaną wnuczką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.

Kobieta zapełnia pustkę przeglądając zapiski w starym, czerwonym notesie, który przed laty otrzymała od ojca. Przez całe życie zapisywała w nim adresy i numery telefonów ludzi, których znała i kochała. Te zapiski przypominają jej to, jak barwną miała przeszłość – pracowała jako gosposia w Szwecji, była modelką w Paryżu w latach 30., uciekła do Nowego Jorku w przededniu drugiej wojny światowej.

Czy te wspomnienia pomogą wnuczce Doris odkryć sekrety rodzinne? Czy Jenny, która sama miała trudne dzieciństwo, znajdzie w sobie siłę, aby z optymizmem spojrzeć w przyszłość? Jak potoczyły się losy Allana, miłości życia Doris? Czy rzeczywiście w życiu Doris nic się już nie wydarzy?

FacebookTwitter
Czerwony notes - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2018.08.02
Recenzja
Opinie czytelników o „Czerwony notes”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 6 ocen z 6 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Bookolover , data: 07.01.2019 18:28, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Polecam

Przepiękna i wzruszająca historia, w której główną rolę odgrywa tytułowy czerwony notes, który jest jednocześnie wspomnieniem i marzeniami, a także miłością głównej bohaterki. Skrywa w swoim wnętrzu dużo niespodzianek i pięknych chwil z młodości.
Autor: Upadły czy Anioł {blog niebo - piekło - ziemia}, data: 03.10.2018 09:33, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wspomnienia...

Od dziecka na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy albo towarzyszą nam przez wiele lat, albo są tylko krótkim epizodem w naszej egzystencji. Nie pamiętamy o wszystkich, wiele twarzy jest zamazanych, dużo nazwiskach poszło w zapomnienie, ale ci ludzie gdzieś żyją i tworzą swoje wspomnienia, swoją historię. My dla mich też jesteśmy ziarenkiem piasku, który gdzieś, kiedyś odbił się w ich bytności.
Powieść "Czerwony notes" sprawiła, że zaczęłam myśleć o niektórych osobach. Gdybym prowadziła wpis ludzi, których poznałam, zapewne pod wieloma nazwiskami istniał by już dopisek "nie żyje" lub "zapomniany"a przecież ja jestem dopiero w częściowej drodze swojej egzystencji.


Doris jest kobietą w podeszłym wieku ( ma ponad dziewięćdziesiąt lat) - zdaje sobie sprawę, że jej dni są policzone. Biorąc czerwony notes, którzy dostała od ojca przegląda nazwiska ludzi, którzy już odeszli, a którzy mieli wpływ na jej życie. Nie chce aby o nich zapomniano, aby jej wspomnienia umarły wraz z nią. Dlatego też je spisuje. Cofając się w czasie opisuje swoją historię jak i losy osób, które pragnie uczcić w pamięci.

Doris to bohaterka, której kreacja jest tak dobrze zrobiona, że od pierwszej strony idealnie wkroczyłam w tę postać. Czytając czułam się jak ta starsza, schorowana kobieta, pogodzona ze śmiercią, ale nie ze stratami ludzi, którzy umarli. Wchodząc w rolę owej postaci zrozumiałam jak trudno być człowiekiem w podeszłym wielu, osobą, która straciła przyjaciół, rodzinę gdyż wszyscy umarli bo nadszedł ich czas. Jak tęsknota potrafi mocno siedzieć w sercu.

Główną bohaterką jest Doris i przez większość czasu ona jest narratorką, ale w miarę czytania, w miarę jak iskierka życia gaśnie w starszej kobiecie, rolę osoby opowiadającej staje się Jenny - jedyna żyjąca krewna staruszki. Autorka pokusiła się także na zarys losów młodej matki, która też ma wzloty i upadki, której trudno pogodzić się ze zbliżającą się śmiercią, ze stratą jedynej osoby, która się nią opiekowała.

Powieść rozwija się w umiarkowanym tempie, wraz z nią rodzi się klimat oraz emocje. Historia nie jest romantyczna, raczej przepełniona trudnościami, rozstaniami i smutkiem - zresztą tak wygląda prawdziwe życie - ale jest epizod miłosny, który w pewnym momencie zostaje osłodzony.

Sofia Lundberg to pisarka, która ma niesamowicie lekkie pióro, ale jej warsztat jest barwny, plastyczny pełen ciekawych porównań.
Kiedy mężczyzna w końcu wychodzi, po policzkach Doris płyną łzy. Biegną korytarzami zmarszczek i kierują się do ust. Doris czuje na spierzchniętych wargach smak soli.*
Talentem literatki jest kreacja bohaterów - bardzo realistycznych postaci. Autorce udaje się także stworzyć magiczny choć chwilami nostalgiczny nastrój. Największym jednak plusem jest podróż w przeszłość, którą pisarka zaserwowała mi czy potencjalnym czytelnikom.

Lubię słuchać opowieści starszych ludzi, którzy wspomnieniami przenoszą mnie do innych czasów, do lat, które znam tylko ze słyszenia, z historii - dlatego też "Czerwony notes" okazał się dla mnie rewelacją powieścią, przy której spędziła ciekawie czas. Opowieść chwilami wzrusza, napawa smutkiem...
"Czerwony notes" to powieść o miłości, sile przyjaźni, bólu, tęsknocie, stratach i cierpieniu. To powieść tak realistyczna, że odczuwa się ją wewnątrz siebie. To książka, przez którą zaczynamy rozmyślać o innych, o tym co było i co nas jeszcze czeka.
Autor: Inthefuturelondon, data: 28.08.2018 20:26, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Piękne są te niespełnione miłości...

Dziś zacznę swoją recenzję trochę od tyłu. Już teraz napiszę, że jest to jedna z tych powieści, które zapadają nam w pamięć i za Chiny ludowe nie będzie chciała opuścić naszej głowy. Przepiękna, wzruszająca, wciągająca czytelnika i prowadząca go w podróż po pięknym Paryżu, Stanach Zjednoczonych, a także po cudownej Szwecji.

Doris, czyli nasza główna bohaterka, to już osoba w podeszłym wieku, ponieważ liczy sobie 96 lat. Jest uparta i chwilami bywa typową kąśliwą staruszką, ale przykładowo w stosunku do Jenny, jest naprawdę ciepłą i kochającą osobą, która strasznie tęskni za tą mamą trójki dzieciaków.

Podczas lektury Czerwonego notesu, czytelnik nie tylko poznaje wydarzenia teraźniejsze, ale także ma wgląd do tytułowego dziennika i poznaje wcześniejsze los głównej bohaterki. A losy te nie zawsze były kolorowe. Kobieta już jako nastolatka została wysłana do pracy, jako służba, a następnie pojechała do Paryża, aby tam pracować jako modelka. Odcięta całkowicie od rodziny, bez jakiegokolwiek kontaktu z matką i siostrą... Wiadomość dostaje, gdy jej matka umiera, a młodziutka Doris jest zmuszona przygarnąć młodszą siostrę, Agnes.

To, co spodobało mi się w tej książce najbardziej to to, że powieść nie jest tylko i wyłącznie zbiorem wspomnień Doris i nie musiałam przez te trzysta stron klepać tego, co minęło. Między fragmentami z dziennika, znalazły się również fragmenty teraźniejszości, więc miałam wgląd w to co się dzieje teraz i w to co było kiedyś.

Doris dopisywała do nazwisk słowa "zmarł" albo "zmarła" i to było dla mnie trochę przerażające, no bo straszne jest to jak życie potrafi przelecieć tak szybko, że człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że nie ma już lat przypuśćmy piętnastu, tylko pięćdziesiąt. Oczywiście, zapomniałam o chyba najważniejszym wątku, jaki przewijał się w książce. Miłość, miłość piękna, ale niestety miłość niespełniona. Pięknie opisana, w sposób taki uroczy, chwytający za serce i bardzo wzruszający.

Na ostatniej stronie książki jest pewien fragment, który sprawił, że wylałam morze łez. A jak on brzmi? No tego to się dowiecie, jak przeczytać Czerwony notes.

Przepiękna, wzruszająca, wciągająca- tak mogę opisać w trzech słowach tę powieść. Po za tym, już teraz zaliczam ją do najlepszych książek 2018 roku. Naprawdę polecam.
Autor: werka777, data: 28.08.2018 05:30, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Przeszłość i teraźniejszość

DORIS KIEDYŚ, DORIS DZIŚ
Losy głównej bohaterki, Doris, rozgrywają się na dwóch płaszczyznach czasowych i są przedstawiane za pomocą dwóch typów narracji. Dzięki tej trzecioosobowej mamy okazję przypatrywać się pedantycznym i bolesnym ruchom starszej kobiety, samotnej, choć wciąż dzielnej, momentami zrezygnowanej, czerpiącej radość z tych nielicznych momentów, które następują przy okazji kontaktu z drugim człowiekiem. 96 lat to pokaźny wiek, ale czy tak kolorowo żyć osobie, która zdążyła pożegnać na pogrzebach wszystkich tych, którzy byli jej bliscy? Z drugiej strony mamy narrację pierwszoosobową, przeszłość owitą w sukcesy i porażki, w drobne szczęścia i małe grzeszki, w niepowodzenia, tęsknotę i wojnę. To nie jest opowieść o nadętej karierowiczce, która posmakowała luksusów w wyniku czego na starość została prawie sama. To historia o tym, że losy ludzkie bywają zawiłe i nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli.

MŁODOŚĆ vs. ZAAWANSOWANA DOJRZAŁOŚĆ
Szwecja, Paryż, Nowy Jork. Gdzieś w tle nawet nikła wzmianka o Warszawie. Przy okazji przywołania tematu wojny nie może być inaczej. Gorycz, poczucie porażki, świadomość nieuchronności odejścia, wspomnienie miłości i poczucie spełnienia, w końcu szczęście, na które nigdy nie jest za późno. „Czerwony notes”, w którym przewija się wiele nazwisk i miejsc, to powieść potrafiąca zwolnić wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja – oddając klimat ciągnących się godzin wyzbytych towarzystwa bliskich i przyspieszyć skupiając na konkretach – gdy życie płynie wartko i nie ma czasu na zadawanie sobie zbędnych pytań i snucie refleksji. Bardzo naturalna w swoim wydźwięku, życiowa, prawdziwa. Książka, która skłania do zadumy, a melancholijną aurą budzi sentymenty i wspomnienia.

BUDZĄCA DO REFLEKSJI
Mądra, prowokująca do zadumy, a zarazem przedstawiona w przystępny sposób historia, wzrusza i budzi emocje. Klimatem i kierunkiem fabuły książka przypomina mi nieco Japońskiego kochanka Isabel Allende. To równie dojrzała i wartościowa lektura, więc wielbiciele wspomnianej powieści powinni się nad nią zastanowić. O tym, co w życiu najważniejsze, co nieuchronne. O tym, co warto po sobie pozostawić i jak żyć. Zdecydowanie dla tych czytelników, którzy lubią melancholijną, potrafiącą poczęstować goryczą, a jednak niosącą w sobie pewne ciepło literaturę.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2018/08/przedpremierowo-czerwony-notes-sofia.html#more
Autor: Erna, data: 26.08.2018 22:37, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

SOFIA LUNDBERG • „CZERWONY NOTES”

Trudno sobie wyobrazić, że starsi ludzie też kiedyś byli młodzi. Przeżywali namiętne miłości, tragiczne rozstania, przepłakali wiele nocy. Wystarczy przysiąść i spojrzeć w ich oczy, aby zauważyć, iż mogliby opowiedzieć nam mnóstwo fascynujących historii…

W Szwecji mieszka ponad dziewięćdziesięcioletnia Doris. Kobieta coraz gorzej radzi sobie z codziennymi czynnościami, wyręczana przez kolejne opiekunki, które nie są w stanie zastąpić jej rodziny i prawdziwych przyjaciół. Prawie wszyscy już umarli, została wyłącznie wnuczka siostry Doris, Jenny. Niestety, kobieta żyje w Stanach Zjednoczonych, z ciotką ma kontakt tylko poprzez Skype’a, choć ogromnie za nią tęskni. Świadoma zbliżającego się końca staruszka zaczyna spisywać swoje wspomnienia, aby wyjaśnić ukochanej Jenny dzieje fascynującego życia. Śmierć ojca, praca w charakterze sprzątaczki u bogatej damy, kariera modelki, a później wojenna rzeczywistość — to nieliczne z przygód, które spotkały Doris w latach jej młodości. Nosi ona w sobie coś jeszcze, najcenniejsze uczucie. Niespełnioną miłość, która ciągnie się za nią już od bardzo dawna. Gdy ciotka trafia do szpitala, Jenny postanawia ją odwiedzić. Chce osłodzić ostatnie chwile osoby zastępującej jej matkę, babkę, siostrę, przyjaciółkę. Stopniowo odkrywa tajemnice Doris, by finalnie zapragnąć pozornie niemożliwego. Zamierza odnaleźć człowieka zaginionego od czasów wojny. Pomaga jej w tym mąż, a sama Jenny poznaje prawdę o własnej matce i zaczyna rozumieć, że miłość ma różne oblicza, chwilami zaskakujące…

Mam jakąś dziwną słabość do szwedzkich autorów, o czym chyba kiedyś wspominałam. Charakteryzuje ich specyficzny styl pisania, który po raz pierwszy zachwycił mnie przy okazji czytania książek Astrid Lindgren (dość tradycyjnie), a potem Selmy Lagerlöf. Od tamtej pory chętnie sięgam po publikacje tworzone przez Szwedów, a prawie nigdy się nie zawiodłam. Naturalną koleją rzeczy, koniecznie musiałam zapoznać się z Sofią Lundberg, która zadebiutowała właśnie recenzowanym „Czerwonym notesem”. Za lekturę zabrałam się zaraz po otrzymaniu paczki (swoją drogą, egzemplarz owinięto mi śliczną wstążką, a koperta również była czerwona). Przeczytanie całości zajęło mi raptem kilka godzin, ale do teraz do siebie dochodzę Myślałam, że w tym roku już zużyłam limit łez wylanych przy fikcyjnej historii. Cóż, pomyłka. Opowieść o Doris zwaliła mnie z nóg. Okrutnie wzruszająca, zwyczajnie piękna. W każdym tego słowa znaczeniu.

Z jednej strony, przygody głównej bohaterki zapierają dech w piersiach, ale z drugiej, mogły wydarzyć się naprawdę. Obserwujemy zmiany obyczajowe na świecie, na przestrzeni niemal stu lat. Podejście do kobiet, biedy, pracy, homoseksualizmu — autorka poruszyła wiele istotnych kwestii, jednocześnie pokazując, że miłość potrafi pozostać taka sama, mimo upływu czasu. Brzmi banalnie, prawda? To surowa opinia, gdyż Lundberg przedstawiła związek dwojga osób w sposób nie tylko romantyczny, a również realny. Z jego wadami, trudnymi momentami. Ktoś słusznie zauważył, że ta książka przypomina „Pamiętnik” Nicolasa Sparksa. Coś w tym jest, choć muszę przyznać, iż to „Czerwony notes” mną wstrząsnął.

Całość stworzono w formie bardzo przystępnej, a uwagę zwracają piękne opisy otoczenia. Szwecja, Francja, Stany Zjednoczone — czytelnik zostaje zabrany w intrygującą podróż, przypatrując się bohemie artystycznej, projektantom mody, lecz też zwyczajnym ludziom, wykonującym ciężką pracę wśród wojennych realiów. Każda z postaci wnosi ważne lekcje, a jest ich cała masa. Spokojnie, nikt nie powinien się pogubić w nawale imion. Sama nie wyrzuciłabym żadnego bohatera, nawet tych złych do szpiku kości, gdyż są po prostu potrzebni. Wiele dialogów należy zapamiętać, ze względu na ich uniwersalność, mądrość.

Absolutnie pokochałam Doris. Głównie za wady, które również po czasie zauważyła i umiała nad nimi pracować. Popełniła w życiu błędy, upadała, podnosiła się z kolan, pamiętając o osobach, które jej w tym pomagały. Tytułowy notes był prezentem od ojca, zapisywała w nim dane poznanych ludzi, a potem boleśnie je skreślała, gdy człowiek umierał. Doris doskonale zdawała sobie sprawę z faktu, że również do nich dołączy. Dlatego do łez doprowadziło mnie jej postanowienie o przekazaniu prawdy Jenny, jedynej żyjącej rodzinie. Już przy zakończeniu zdążyłam „trochę” popłakać, czego się nie wstydzę. Chciałabym poznać główną bohaterkę w rzeczywistości, a co najlepsze — uważam, iż takie kobiety istnieją wśród nas…

Debiut Sofii Lundberg zasługuje na uwagę. Zakupcie egzemplarz dla siebie, ale też przyjaciółki, mamy, babci… Osoby, która z Wami chętnie porozmawia na temat fabuły. Tego typu dyskusje są świetnym zaczątkiem do odkrycia historii własnej familii, życie potrafi pisać najbardziej interesujące scenariusze. Z ciekawością będę śledzić dalszą karierę Szwedki, trzymam za nią kciuki i przyznam, że nie mogę doczekać się kolejnych publikacji. Sofia ma w sobie ogrom potencjału, który, mam nadzieję, odpowiednio wykorzysta.
Autor: Elizabeta, data: 20.08.2018 18:35, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wzruszająca

To nie jest usłana różami opowiastka obyczajowa, a przepiękna opowieść o prawdziwym, ciężkim, ale bardzo ciekawym życiu. Powieść o przekraczaniu barier, miłości do drugiego człowieka, empatii, gorącym uczuciu, dla którego warto porzucić rodzinę i postawić wszystko na jedną kartę. To wzruszająca i pełna refleksji literacka podróż w czasie, która kończy się tam, dokąd zmierza każdy z nas. Niech te chwytające za serce okruchy życia pozostaną z Wami tak długo jak ze mną. Cudowne...
Polecam najserdeczniej!
Sofia Lundberg
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Czerwony notes. Audiobook Sofia Lundberg
Czerwony notes. Audiobook
Sofia Lundberg, 25,13
Klienci, którzy kupili Czerwony notes, wybrali również:
Srebrna zatoka Jojo Moyes
Srebrna zatoka
Jojo Moyes, 30,72
Pisarka Katarzyna Michalak
Pisarka
Katarzyna Michalak, 31,12
Czerń i purpura Wojciech Dutka
Czerń i purpura
Wojciech Dutka, 29,94
Cymanowski młyn Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda
Cymanowski młyn
Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda, 27,31
After. Tom 1. Płomień pod moją skórą (okładka filmowa) Anna Todd
After. Tom 1. Płomień pod moją skórą (okładka filmowa)
Anna Todd, 34,57
Mój piękny syn David Sheff
Mój piękny syn
David Sheff, 27,99
Dwieście wiosen. Tom 1. Folwark Konstancji Grażyna Jeromin-Gałuszka
Dwieście wiosen. Tom 1. Folwark Konstancji
Grażyna Jeromin-Gałuszka, 13,99
Nieodgadniona Remigiusz Mróz
Nieodgadniona
Remigiusz Mróz, 29,53
Jeszcze się kiedyś spotkamy Magdalena Witkiewicz
Jeszcze się kiedyś spotkamy
Magdalena Witkiewicz, 29,53
Kółko się pani urwało Jacek Galiński
Kółko się pani urwało
Jacek Galiński, 31,45
Dziewczyna na klifie Lucinda Riley
Dziewczyna na klifie
Lucinda Riley, 30,81
Zjazd absolwentów Guillaume Musso
Zjazd absolwentów
Guillaume Musso, 30,73
Ten dzień Blanka Lipińska
Ten dzień
Blanka Lipińska, 29,93
Rana Wojciech Chmielarz
Rana
Wojciech Chmielarz, 27,93
Kolejne 365 dni Blanka Lipińska
Kolejne 365 dni
Blanka Lipińska, 29,99
Nóż Jo Nesbo
Nóż
Jo Nesbo, 31,75
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Najlepsza sensacja teraz taniej o 40%!
Ostatnio oglądane
KCzerwony notes
KKwestia ceny
KOd jednego Lucypera
KJadłonomia po polsku
KOsiedle RZNiW
KSan Francisco. Dziki brzeg w...
KOblicza geografii 2. Podręcz...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 54
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!