|
Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkachBlisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach – opis wydawcy Między partnerem, dziećmi i rodzicami Oddajemy Państwu drugie wydanie cieszącej się ogromnym powodzeniem książki Pawła Droździaka i Renaty Mazurowskiej Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach. Układanie relacji z ludźmi to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność. Subtelna sieć wzajemnych uczuć i emocji, naturalnych sympatii lub antypatii, oczekiwań i zobowiązań wpływa na nasze funkcjonowanie, odbija się na nastroju i w dużym stopniu decyduje o jakości życia. Najważniejsze z naszych relacji dotyczą zaledwie kilku osób: partnerów życiowych, rodziców, dzieci. To one potrafią nas uszczęśliwić bądź unieszczęśliwić, to my - mniej lub bardziej świadomie - wpływamy na przebieg tych relacji. Aby budować trwałe związki, satysfakcjonujące obie strony, czasem trzeba spojrzeć z dystansu i spróbować zdiagnozować przyczyny pojawiających się problemów. Jak uniknąć wciąż powtarzanych błędów? Jak stworzyć dobrą i trwałą relację? Jak ją zmieniać lub opuszczać, gdy jest niszcząca? Kiedy potrzebna jest terapia? Na te wszystkie pytania odpowiada Paweł Droździak, doświadczony psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Renatą Mazurowską, psychoterapeutką i dziennikarką specjalizującą się w tematyce psychologicznej. Jeśli chcesz przyjrzeć się swoim własnym relacjom i spróbować je ulepszyć, musisz przeczytać tę książkę! |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2018.07.06 |
| Opinie czytelników o „Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 1 ocen z 1 opinii |      |
Autor: Coś Na Półce | , data: 05.01.2019 11:41 | , ocena: 5,0 |      |
Dwoje ludzi - temat rzekaDwoje ludzi... temat rzeka.
Fantastyczna książka. Psychologiczne podejście do tematu szeroko pojętego "związku", postrzeganego z perspektywy dwójki autorów, mężczyzny i kobiety, toczących przez kolejne strony szeroko zakrojoną tematycznie dyskusję. Pouczające to wszystko :) I to wcale nie jest żaden poradnik. Nie znajdziecie tu rozwiązań podanych na srebrnej tacy - będzie za to mnóstwo przemyśleń prowokujących do własnych refleksji.
Związek dwojga ludzi to nie tylko idylla i obrazek wprost od Disneya. To także problemy, konflikty, ciągła praca nad sobą i nad relacją. Sam charakter związków też bywa szalenie różny. Niniejsza książka nie skupia się bynajmniej na idyllicznych obrazkach, lecz na problemach, które autorzy starają się rozłożyć na czynniki pierwsze.
Problemów zaś może być między dwojgiem ludzi bardzo wiele. Niektóre mogą brać się z nas samych i wynikać z oczekiwań oraz pewnych obrazów partnera, które są w nas zakorzenione bardzo głęboko, już od czasów dzieciństwa począwszy (ma to też swój związek z więzią i relacją z rodzicami, o czym też jest w książce mowa). Inne problemy wynikają z rozwoju sytuacji, z faktu zaistnienia ważnych życiowo wydarzeń, trywialnie mówiąc - z przebiegu codziennego życia. Istnieją także problemy wynikające z wszelkiego rodzaju patologii, zdrad, uzależnień emocjonalnych... Spektrum tematyczne jest tutaj bardzo szerokie i choć książka jest szalenie interesująca, zawierająca wiele ciekawych spostrzeżeń, to niewykonalnym jest zamieszczenie na jej łamach wszystkich możliwych do zaistnienia w życiu sytuacji.
Szalenie interesujące są rozdziały poświęcone zdradom, życiu we wszelkiego rodzaju "trójkątach" i tkwieniu w uzależnieniu emocjonalnym od innej osoby. Skąd to się bierze, jaka jest cena, przyczyny, skutki - codzienne i późniejsze, długofalowe? (bo te długofalowe zawsze istnieją, tego typu historie nie kończą się bowiem, przeważnie, dobrze :) ). To drugie, rozszerzone wydanie tej książki, z czego należy się cieszyć, gdyż została ona poszerzona w stosunku do wydania pierwszego m.in. o bardziej obiektywne potraktowanie tematu zdrady, a mianowicie o przyznanie że kwestia istnieje i omówienie w szeroki sposób kwestii zdradzania przez kobiety :) (nie tylko bowiem facet jest czasem świnią ;) ). Mechanizm zaistnienia zdrady jest sam w sobie szalenie ciekawy, jednak omówienie go z perspektywy zdradzającej kobiety jest, jak się okazuje, szalenie ciekawe :) Choćby z tego tylko powodu warto przeczytać tę lekturę.
Uzależnienie emocjonalne także ma na kolejnych stronach swoje "5 minut". W zasadzie można powiedzieć, że to ładne nawiązanie do tytułu książki, tkwi w nim bowiem swoista prawda: warto być ze sobą blisko, ale jednak nie za blisko. Takie "za blisko" może być na dłuższą metę destrukcyjne. Trzeba mieć własne przestrzenie - oprócz tej wspólnej. A z toksycznej, pochłaniającej własne "ja" relacji trzeba po prostu uciekać - im szybciej, tym lepiej,. Taki generalnie rzecz biorąc wniosek można przyjąć z tej części książki.
Ta lektura jest tylko i wyłącznie do polecenia. Jest niesamowicie ciekawa i przydatna każdemu, nawet z czysto teoretycznego poziomu patrząc. Nie musi bowiem sięgać po tę książkę tylko ktoś, kto ma lub podejrzewa problemy w swoim związku. To może być także pouczająca lektura dla wszystkich, którzy mają na co dzień w swoim domu idylliczne obrazki ;)
Recenzja także na:
https://cosnapolce.blogspot.com/2019/01/blisko-nie-za-blisko-terapeutyczne.html | Renata Mazurowska, Paweł Droździak | - pozostałe pozycje w naszej księgarni: |
|
Klienci, którzy kupili Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach, wybrali również: |
|
| |