Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Harem Sulejmana
Colin Falconer
W okresie stanu epidemii punkty odbioru zamówień są czynne tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00
Skorzystaj z 20% rabatu na całą ofertę LEGO !

Harem Sulejmana

Nasza cena:
30,72 zł (zawiera rabat 23 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 39,90 zł (oszczędzasz 9,18 zł)
Autor: 

Colin Falconer

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania:2016
Oprawa:miękka
Liczba stron:512
Format:13.5 x 21.5 cm
Numer ISBN:978-83-240-3575-5
Kod paskowy (EAN):9788324035755
Waga:469 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 08.03.2019 16:40)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Harem Sulejmana – opis wydawcy

Powieść o bohaterach serialu Wspaniałe stulecie!

Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło.

Powiedziano jej, że pierwszym prawem haremu jest cisza.

Ale Hürrem nie zamierzała stracić swojej szansy.

Ognistowłosa niewolnica z kresów Rzeczpospolitej obudziła samego diabła, by zdobyć Sulejmana, mężczyznę, który mógł mieć wszystkie kobiety świata.

Władca trzech kontynentów nazywał ją swoim Księżycem, wybranką, doradcą.

Ale ona miała tylko jedną namiętność: zemstę. Wrogów pokonywała ich własnymi słabościami. Miłość zamieniała w truciznę. Snuła pajęczynę z podszeptów i intryg, by stać się najpotężniejszą kobietą Imperium.

Zmysłowa, emocjonująca powieść o tajemnicach haremu Sulejmana II Wspaniałego

i złotej epoce Imperium Osmańskiego.

Międzynarodowy Bestseller

FacebookTwitter
Harem Sulejmana - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.04.04
Recenzja
Opinie czytelników o „Harem Sulejmana”
Średnia ocena: 4,6 na bazie 21 ocen z 21 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: zolzowata_franca, data: 27.05.2016 18:48, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem Sulejmana

"Harem Sulejmana" to kolejny przykład na to, że książce nie dorówna film. Serial według mnie jest krótko mówiąc "do bani", nie poruszył mną absolutnie. Nie wiem czy dobrą reklamą jest napis na okładce książki "Powieść o bohaterach serialu "Wspaniałe stulecie"", mnie to nie zachęciło. Bardziej fakt, iż nigdy dotąd nie było mi dane przeczytać powieści o tajemnicach haremu.

W powieści przeplatają się dwa wątki, sułtana Sulejmana i sułtanki Hurrem oraz historia nieszczęsnego Abbasa i jego miłości do Julii, pochodzącej z Wenecji.
Złota epoka Imperium Osmańskiego, XVI wiek, na tronie zasiada Sulejman II. Sulejman traci głowę dla rudowłosej niewolnicy, z ruskiej części Królestwa Polskiego, która przybiera imię Hurrem. Od niewolnicy do sułtanki, historia jak z baśni, tyle, że ta baśń pełna jest intryg, nienawiści. Baśń, gdzie śmierć czeka w ukryciu, by nie powiedzieć za każdym rogiem.
Powieść oparta na wydarzeniach historycznych. Egzotyczna historia z pięknymi opisami kultury osmańskiej, orientalny klimat, a wszystko to w murach sułtańskiej posiadłości. Życie w haremie, hm, ten aspekt nadal dla mnie nie do końca jest do przyjęcia, no ale cóż każda kultura ma swoje prawa.

Reasumując, nudzić się nie będziecie, intryga goni intrygę.

Colin Falconer to angielski pisarz, autor współczesnych i historycznych thrillerów oraz książek dla dzieci. Jego książki zostały przetłumaczone na 17 języków.

Dziękuję Wydawnictwu Między Słowami za udostępnienie mi książki.
Autor: Kamila Szymańska, data: 26.05.2016 13:44, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Pajęcza sieć

Mówi się, że ludziom o atrakcyjnej aparycji jest łatwiej w życiu. W przypadku kobiet mieszkających w haremie ta zasada się jednak nie sprawdziła – uroda i znalezienie się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie sprawiło, że większość z nich spodziewa się spędzić życie w ciszy pałacu i oczekiwaniu na zaproszenie do łoża sułtana. Większość…, ale nie Hürem. Wiedząc, że nie ma większej szansy na powrót w rodzinne strony, postanowiła zapewnić sobie namiastkę szczęścia w nowej rzeczywistości. Dzięki swojej przebiegłości i umiejętności planowania łańcucha konsekwencji wydarzeń, robiła wszystko, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i luksus życia, eliminując z drogi wszystkich, którzy mogliby jej w tym przeszkodzić. Ludzie patrzący na nią z zewnątrz mówili, że jest czarownicą, ale można ją raczej porównać do pająka, który niestrudzenie i zadziwiającą precyzją buduje swoją pajęczynę i pochłania bez skrupułów kolejne ofiary. Jak pająk działała też dyskretnie, chociaż muśnięcia pajęczej sieci wskazywały na to, że tak naprawdę steruje swoimi, z przymusu podległymi, marionetkami.

Sułtan Sulejman bez wątpienia różnił się od swojego ojca oraz synów, jeśli chodzi o jego podejście do kobiet mieszkających w haremie. Z jednej strony, nadało mu to bardziej ludzką twarz – potrafił kochać, łączyć autorytet i własne obowiązki z potrzebą spędzania czasu i rozmowy z kobietami. Można powiedzieć, że jeśli świadomie którąś wybrał, przywiązywał się do niej emocjonalnie. Tymczasem niestety na swojej drodze spotkał Hürem. Zauroczenie przesłoniło mu rozsądek, zgłuszyło szepty, że kobieta próbuje nim manipulować, a na koniec sprawiło, że nawet po jej śmierci nie mógł uwierzyć w jej wyznanie, że go oszukała i doprowadziło do granicy obłędu. A Hürem trafiła na podatny grunt.

Książka Colina Falconera „Harem Sulejmana” motywuje do tego, aby zastanowić się, czy ludzie, którzy nas otaczają szanują naszą wolność wyboru czy też próbują sterować naszym życiem na własne potrzeby. Stawia przed nami pytanie, czy to, co dzieje się obok nas na pewno jest dziełem przypadku, czy też może coraz trudniejszą próbą poruszania się po prawie niewidocznej pajęczynie. I o tym, kto jest pająkiem.

Mimo, że serial „Wspaniałe stulecie” w ogóle mnie nie pociągał, książka sprawiła, że przeniosłam się w zupełnie inną, pozornie baśniową (ale również zapewne częściowo bazującą na faktach) rzeczywistość. Książka ta jest z pewnością warta polecenia.
Autor: werka777, data: 24.05.2016 22:40, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

„A kim jest król? To nie korona czyni z niego władcę, lecz miecz.”

Imperium Osmańskie, wszechwładny sułtan i harem pełen kobiet, spośród których jedna nie zamierza biernie czekać na swoją szansę udanej przyszłości. Szczypta autentyczności, garść namiętności i obecna na każdym kroku zemsta. Bohaterowie serialu „Wspaniałe stulecie” powracają, tym razem ukryci pośród kart powieści „Harem Sulejmana” autorstwa Colina Falconer’a. Macie ochotę na podróż do przeszłości, do złotej epoki potężnego imperium? Chcecie wejść do sypialni władcy i odbyć wędrówkę u boku bohaterki, która nie cofnie się przed niczym? Zapraszam zatem wpierw do zapoznania się z moją recenzją.

XVI wiek. Imperium Osmańskie. Zmuszona do opuszczenia kresów Rzeczypospolitej Hurrem trafia do posiadłości sułtana, do serca haremu, w którym odtąd będzie musiała czcić dobre imię władcy czekając na swoją jedyną szansę trafienia do jego łoża. Zdeterminowana dziewczyna nie zamierza zaprzepaścić okazji patrząc jak przemija jej uroda. Zrobi więc wszystko, by oddany dotąd jedynej kobiecie Sulejman II zwrócił na nią uwagę.

Knując intrygi, kierowana wybitną inteligencją i zemstą staje u jego boku. W oczach wielu opętana, dla sułtana okazuje się niekończącym się obiektem pożądania, doradcą i szaleństwem.

Potężny władca i niewolnica, która wstępuje na jego trony zmieniając bieg wydarzeń wielkiego imperium.

Sulejman II, zwany też Wspaniałym, jest człowiekiem dobrym, od dawna obcującym z jedną kobietą. Guldahar, posłuszna mu matka jego syna cieszy się niezagrożoną, stałą posadą nie spodziewając się tego, że już wkrótce ktoś zgotuje jej prawdziwe piekło.

Hurrem, chłopięcej budowy, delikatna, aczkolwiek niezwykle bystra i bezwzględna niewolnica haremu podbija serce sułtana swoją odwagą, drobnym nieposłuszeństwem, umiejętnością sprawiania rozkoszy i podejściem, dzięki któremu władca szybko zaczyna liczyć się z jej zdaniem. Wplątując się w sieć intryg i kłamstw sięga bram najokrutniejszego zła siejąc zamęt i śmierć, jednocześnie podbijając serce mężczyzny, który wiele dla niej poświęci.

Piękne komnaty, sułtańskie trony i harem, w którym można odkryć najintymniejsze, kobiece wdzięki. Pilnie strzeżona duma władcy, za której kotarę można teraz zerknąć, odsłania swoją prawdziwą twarz, bo kiedy nikt nie patrzy, dzieją się tam rzeczy zakazane. Najdroższe, najdelikatniejsze materiały oplatające wypielęgnowane ciała kontrastują z okrucieństwem tych czasów, ze zbrodnią, intrygami i ukrytą gdzieniegdzie, śmiercionośną trucizną. Miłość i nienawiść, rozkosz i ból, pewność i trwoga. Czas wojny i czas pokoju. Miejsce, w którym niczego i nikogo nie można być pewnym – Imperium Osmańskie i potężny dwór Sulejmana Wspaniałego.

Utkana ze spisków powieść „Harem Sulejmana” pędzi do przodu przeładowana wrażeniami i mocną, emocjonującą akcją. Wiodący motyw zemsty istnieje nie tylko w treści okładkowej zapowiedzi, bo okrutnych oblicz rozrachunków tutaj wiele, a za każdym z nich stoi krucha, niepozorna i dobrze kamuflująca się kobieta. Jednak oprócz losów niepokonanej Hurrem i sułtana możemy śledzić także wydarzenia z życia Abbasa i urodziwej Julii, Wenecjanki trafiającej do sypialni samego władcy. Wątków tutaj sporo, aczkolwiek każdy z nich potrafi pochwycić uwagę czytelnika. U boku tej książki nie można się nudzić, wręcz przeciwnie, trudno jest złapać oddech.

„ - To nie jest miłość. To jest wyskok!
- Nie potrafię bez niej żyć.
- Oddychasz, jesz, pijesz. To właśnie jest życie. Proste. Każdy da sobie radę.
- To nie jest życie, Ludovici! To zajmowanie miejsca.”

Interesujące osmańskie tradycje, kultura panująca w murach sułtańskiej posiadłości oraz intrygujący dla wielu temat – harem. Powieść „Harem Sulejmana”, korzystając z faktów historycznych (warto zwrócić uwagę na to, że zarówno wspomniany sułtan jak i Hurrem istnieli naprawdę), w niczym nie przypomina dłużącego się wykładu o nudnych, zamierzchłych dziejach. Autor, barwnie kreując opisy i gęsto plotąc akcję, przenosi czytelnika do przeszłości bogatej w piękno, ale i zło, pochłaniając go bez reszty. Lekki styl i język, tylko od czasu do czasu urozmaicany tureckimi zapożyczeniami, nie sprawiają żadnych trudności. Książce udało się zachować orientalny klimat, jak i zarazem klarowność treści.

Powieść polecę wszystkim wielbicielom egzotycznych historii miłosnych szytych nie tylko pragnieniem, uczuciem i determinacją, ale także krwią tych, którzy przypadkowo przybrali stanowisko wroga. Rekomenduję ją fanom serialu „Wspaniałe stulecie”. Ponoć jest lepsza aniżeli emitowane na szklanym ekranie odcinki, chociaż osobiście nie miałam okazji tego sprawdzić. Ten tytuł sugeruję także czytelnikom szukającym mocnych, zdeterminowanych, niebanalnych i niebywale wyrazistych bohaterek. Hurrem może wprawić w osłupienie, przerazić okrucieństwem, ale i owinąć sobie Was wokół palca tak, jak sułtana. Czy dacie się przekonać?
Autor: nksiazkoholiczka, data: 14.05.2016 23:05, ocena: 2,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Na fali "Wspaniałego stulecia"

Sulejman Wspaniały jest uważany za jednego z najwybitniejszych sułtanów osmańskich dlatego nikogo nie powinni dziwić fakt, że coraz szersze grono odbiorców zapragnęło poznać kulisy życia tego wybitnego władcy. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, gdy zostały wyemitowane pierwsze odcinki Wspaniałego stulecia.

To serial, który jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia sułtana Sulejmana. Opowiada o jego haremie, sukcesach politycznych i wojennych, ale przede wszystkim o walce o władzę. Sukces serialu przyniósł za sobą lawinę gadżetów, wycieczek turystów w miejsca tak dobrze znane im z odcinków ulubionej telenoweli. W ostatnim czasie na naszym rodzimym rynku książki pojawia się coraz więcej pozycji, które mają trafić w serca fanów "Wspaniałego stuleci", dzisiaj chciałabym przedstawić wam jedną z nich.


"Harem Sulejmana" autorstwa Colin Falconer, to powieść i jak sama nazwa wskazuje akcja głownie toczy się wokół wydarzeń związanych z haremem, czyli kobietami sułtana. Nie da się ukryć, że tak naprawdę najważniejszą postacią tej książki wcale nie jest Sulejman Wspaniały, ale Hurrem, porwana przez tatarów, żona sułtana, matka jego pięciu synów oraz córki Mihrimah. Dzisiaj, tak jak również za swoich czasów, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dla jednych jest kobietą, która tylko pragnęła miłości sułtana i cechowała się dobroczynnością w stosunku do kobiet oraz bardziej potrzebujących osób. Dla innych Hurrem, to zwinna intrygantka, która pragnęła tylko władzy i zemsty. Jak zwykle prawda zapewne leży gdzieś pośrodku. Jestem skłonna stwierdzić, że Hurrem nie była aniołkiem i sporo grzechów miała na sumieniu, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po"Harem Sulejmana".

Książka Colin Falconer przyciąga wzrok. Złote zdobienia na grzbiecie książki oraz złote, błyszczące litery sprawiają, że naprawdę możemy poczuć klimat przepychu i bogactwa osmańskich pałaców. Kobieta o rudych włosach, to zapewne Hurrem. Nie możemy ujrzeć jej twarzy, tak jak nikt spoza haremu nie mógł zobaczyć, jak wygląda Roksolana. Ta okładka kusi i zachęca do tego żebyśmy poznali jej wnętrze. Ja nie mogłam się dłużej opierać i zaczęłam czytać "Harem Sulejmana".

W książce mamy do czynienia z licznymi bohaterami, dlatego dobrym rozwiązaniem było zastosowanie wielu perspektyw, m.in. Hurrem, Sulejmana, Abbasa (który jest postacią fikcyjną). Głównie wokół tych trzech postaci kręci się cała fabuła.
Najbardziej spodobało mi się, jak autor wykreował postać Gulbahar. Mam wrażenie, że tylko ona jest postacią dynamiczną i wywołuje jakieś emocje. Największe obiekcje mam do Hurrem, mam wrażenie, że Falconer za wszelką cenę chciał pokazać, jaka to była złą osobą ona była, że zapomniał dodać jej chociaż odrobinę dobrego serca. Przez to Roksolana wydaje się przerysowana i sztuczna. Możemy przy tym odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z żeńską wersją Voldemorta i różnią się między sobą tylko tym, że ona ma nos. Postać Sulejmana również nie wzbudza sympatii, został przedstawiony, jako mężczyzna, który tak naprawdę nie ma charaktery, łatwo daje sobą manipulować i pech sprawił, że został sułtanem.

Jednak moje największe obiekcje budzi zręczność z jaką autor potrafił manipulować faktami, tylko po to żeby jego teoria miała sens. Nie chcę wam za dużo zdradzać, dlatego nie napiszę wszystkich przykładów. Jednym i myślę, że najważniejszym z nich jest zrobienie z Selima pierwszego syna Hurrem i Sulejmana, a na dodatek synem z nieprawego łoża. Żeby nie usuwać całkiem z tej historii Mehmeta (który tak naprawdę był pierwszym synem Roksolany), to autor zrobił go drugim synem. Jaki to wszystko miało sens? Otóż Falconer w ten sposób chciał potwierdzić teorię, jako by dynastia Osmanów została przerwana, co wyjaśniałoby niedoskonałość kolejnych władców (m.in.Selima II).

Odbieganie od faktów sprawia, że książkę należy traktować z przymrużeniem oka i tak naprawdę "Harem Sulejmana" spodoba się tylko osobą, które lubią serial Wspaniałe Stulecie, ale autentyczna historia nie ma dla nich wielkiego znaczenia. Ja nie znajduję się w tym gronie, dlatego więcej nie powrócę do tej książki, która stanie się ozdobą mojej biblioteczki tylko ze względu na swój wygląd.
Autor: martynencjatestuje, data: 07.05.2016 15:51, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem Sulejmana

Książka to powieść,która opowiada o Sulejmanie,jego haremie, Hurrem, historii i ich życiu, ogólnie o okresie jego panowania. Książka ta różni się od serialu "Wspaniałe Stulecie",który niedawno oglądaliśmy. W książce opisane jest to inaczej, z innej perspektywy, autor niekiedy dodaje coś od siebie, zabarwia, podkolorowuje.W książce znajduje się też opowieść,która moim zdaniem nie ma nic wspólnego z serialem "Wspaniałe Stulecie",który oglądaliśmy,ponieważ nic z tej,że tak powiem wkładki nie było w serialu. Ogólnie książkę czytało mi się ciężko i powolnie,niektóre imiona różnią się od tych serialowych,a niektóre nazwy Sułtana i Hurrem mnie śmieszyły. Ogólnie książka jest w porządku, jest inna od serialu i może temu,że tak bardzo się różni ciężko mi się ją czytało. Książkę warto przeczytać mimo to,że się różni,jeżeli ciekawi Was inne spojrzenie na tamte czasy.
Autor: dobrerecenzjee.pl, data: 07.05.2016 10:42, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem Sulejmana

Chociaż sama oglądałam zaledwie kilka odcinków „Wspaniałego stulecia”, to wiem, że serial zaskarbił sobie całe rzesze fanów i wielbicieli. A teraz rzecz o książce, która ukazuje dzieje bohaterów tego serialu.
Hurrem poznajemy kiedy jest jeszcze zwykłą faworytą w haremie Sulejmana. Od samego początku kombinuje jak się stamtąd wydostać i jak dojść małymi kroczkami do wielkiej władzy. Jak się okazuje, nie jest to takie trudne, okazji do tego przysparza jej koleżanka z haremu – Melisa, której Rusinka obiecuje pomóc w rozwiązaniu jej problemu. Kiedy dochodzi do pierwszego spotkania Hurrem i Sulejmana, dzieje się coś niezwykłego, coś co od tej pory nie pozwala sułtanowi zapomnieć o tej rudowłosej Rusince. Zdradzę Wam tylko jeszcze, że oczywiście podstępnej dziewczynie udaje się dostać w regularne łaski sułtana, mężczyzna wręcz się w niej zakochuje – nie tylko pod względem wyglądu, ceni także jej inteligencję i mądrość. Od tej pory zaczyna zwierzać się jej ze wszystkich swoich problemów, nawet częściej i bardziej niż to do tej pory robił ze swym ukochanym przyjacielem, a następnie głównym wezyrem – Ibrahimem. Cóż z tego, jeżeli Hurrem ma dużo większe ambicje… Kobieta która pragnie władzy nigdy nie wypuści z rąk tak cennego człowieka u którego zaskarbiła sobie miłość…
Książkę czyta się niesamowicie szybko i przyjemnie. Rozdziały nie są długie, a ich przepiękna oprawa cieszy oko a także umila czas spędzony przy książce. Oczywiście jak się spodziewacie toczy się tutaj jeszcze jedna historia miłości, także brzemienna w skutki – ale o niej przeczytajcie sami. Ja zdradzę Wam tylko tyle, że jest to smutna historia o prawdziwej i szczerej miłości.
Tak jak już mówiłam, rozdziały są przepięknie udekorowane, a części na które podzielona jest książka sprawiają, że po przeczytaniu jednej chcemy więcej i więcej. Kiedy już dacie się wciągnąć w te historie i intrygi, to podejrzewam, że przeczytacie książkę w dwa dni.
Ta książka to także wspaniały pomysł na prezent zarówno dla fanów serialu „Wspaniałe stulecie”, jak i dla tych którzy może nie mieli okazji oglądać serialu, a chcieliby losy bohaterów poznać na kartach właśnie tej książki.
Na koniec wspomnę jeszcze o oprawie książki. Jest iście sułtańska – wszędzie zdobienia, złote litery. Książka naprawdę godna polecenia.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Autor: marchewka11, data: 03.05.2016 16:26, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Intrygi i żądze

Niewątpliwie zaletą powieści historycznych jest to, że opierają się na faktach i czytając je na pewno w jakiś sposób poszerzamy swoją wiedzę. Książkę Colina Falconera znałam już z poprzedniego tłumaczenia, kiedy to została wydana pod tytułem „Harem”. Wszyscy jednak w pracy jak i znajomi stale mówili ostatnio o „sułtańskim” serialu, dlatego z przyjemnością i dużą ciekawością przeczytałam ją powtórnie. Złota epoka Imperium Osmańskiego kwitnie, gdy na tronie zasiada sułtan Sulejman II. Do jego haremu dostaje się Hürrem, niewolnica o niesamowitym wyglądzie. Bardzo szybko zostaje ona ukochaną sułtana – Roksolaną. Oj biedny ten, kto da się zwieść jej urodzie i niezaprzeczalnej inteligencji. Jeszcze biedniejszy ten, który stanie jej na drodze. Kobieta jest żądna zemsty, pragnie całkowicie okręcić wokół palca Sulejmana, stanowi to część jej planu odwetu. Ma niezaprzeczalne atuty; silny charakter, umie świetnie planować, jej intrygi i spiski to majstersztyk. Zdobycie takiej pozycji u boku Sulejmana, by jego decyzje były jej decyzjami, to jej główny cel. Następny doprowadzić do upadku ród Osmanów. Ponieważ idealnie realizuje to co zaplanuje, nazywana jest przez postronnych również Czarownicą. Najciekawsze jest w tym wszystkim to, że główna bohaterka to Polka Aleksandra Lisowska, porwana przez Tatarów w Rogatinie nad Dniestrem.
Musze przyznać, że autor ogromnie interesująco wprowadza czytelnika w epokę, ze szczegółowością przedstawia nam ówczesny Stambuł, jego koloryty i wręcz zapachy. Ukazuje panujące w nim układy i układziki, sympatie i antypatie jak i sfery rządów.
Równie ciekawym wątkiem jest uczucie jakie łączy Abbasa i wenecjankę Julię, która pochodząc z zamożnej i szanowanej rodziny nie powinna darzyć miłością innowiercy. Jak można się było spodziewać okaże się to tragiczne dla obojga. Zdarza się ostatnio coraz częściej, że popularność danego serialu powoduje wznowienie, czy też tłumaczenie na nowo jakiejś powieści. Tutaj na pewno fenomen filmu wpłynął na wydanie powieści, która świetnie uzupełnia ekranizacje, dodając jej jeszcze więcej smaku i pikanterii. Napisana prostym lecz ogromnie obrazowym językiem, niesamowicie wciąga i wzbudza u czytelnika ogrom różnorakich emocji. Niedowierzanie lecz i pewien zachwyt będzie mu towarzyszył od początku aż po sam koniec. Barwni bohaterowie, wspaniałe wnętrza, prawdziwa historia to zdecydowane atuty tej powieści. Samą fabułę zdecydowanie można porównać do mieszanki interesującej powieści sensacyjnej połączonej z „Królami przeklętymi” . To nie tylko romans, to powieść pełna ciekawych i intrygujących wątków obyczajowych. Zdecydowanie polecam!
Autor: MajkaBloguje, data: 29.04.2016 21:36, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Cudowny świat!

TO DLA MNIE ARCYDZIEŁO!
http://majkabloguje.blogspot.com/2016/04/recenzja-117-colin-falconer-harem.html

Kiedy dowiedziałam się, że w Polsce pojawi się książka o bohaterach „Wspaniałego stulecia”, byłam wniebowzięta. Serial oglądałam z wielką ciekawością i nie mogłam się nadziwić tego, jak świetnie i w każdym najmniejszym szczególe dopracowali tę opowieść. W Polsce „Wspaniałe stulecie” dobiegło końca, ale było wielkim hitem. Ogólnie tureckie seriale i filmy stały się ostatnio bardzo popularne. Serial oraz książka opowiadają historię jednego z najważniejszych władców Imperium Osmańskiego - Sulejmana II Wielkiego, którego wielką miłością była rudowłosa piękność pochodząca z Rusi o imieniu Hürem.

Autor: Colin Falconer
Tytuł: Harem Sulejmana
Cykl: -
Wydawnictwo: Między Słowami
Strony: 512

Imperium Osmańskie w XVI wieku miało swój złoty wiek, ponieważ na tronie zasiadł Sulejman II Wspaniały. Syn Selima I Groźnego i Ayse Hafsy. Jest on sprawiedliwym władcą i oddanym Gülbehar (w serialu zwana Mahidevran), która jest matką jego syna - Mustafy. Niby takie spokojne życie władcy, ale nic z tych rzeczy. Do jego haremu trafiła bowiem rudowłosa dziewczyna, która została porwana. Stała się niewolnicą i skoro już się tam znalazła obiecała sobie, że nie będzie taka jak wszystkie inne dziewczyny. Cieszę się z tego, że w książce autorka postawiła od samego początku na jej determinację i to, że Hürem jest uparta. To dzięki jej upartemu charakterowi oraz sile, która pomogła jej walczyć z wrogami, udało jej się rozkochać w sobie władcę całego świata. W książce tak jak i w serialu nie brakowało mi intryg i knuć Rudej. W sumie na tym opiera się ta historia na ich wzajemnej miłości. Niekiedy spotykam się z opiniami, że ona wcale go nie kochała, ale jednak uwierzcie mi była gotowa poświecić wiele właśnie dla tej miłości. Hürem to bohaterka, która gotowa jest osiągnąć jak i poświęcić wszystko dla Sulejmana. Jest również kobietą, która potrafi się mścić na tych, którzy wyrządzili jej jakąś najmniejszą krzywdę.

Cieszę się, że ta książka to nie to samo opowiadanie co w serialu. Świetnie się bawiłam czytając te rozwinięte, może trochę przekształcone losy z przeszłości. Według mojej opinii jest to bardzo dobra powieść. Nie brakuje tutaj dokładnych opisów czynności wykonywanych w haremie, jak i odniesień do wyjaśnienia obcej dla czytelnika kultury. Sama przemiana każdego z bohaterów była dla mnie zaskoczeniem. Oczywiście najbardziej, bo z zapartym tchem (ponownie!) podziwiałam przemianę niewolnicy Hürem w Sułtankę Sułtanek.

Książka napisana została bardzo lekkim piórem. Nie musicie obawiać się, że jest to jakiś ciężki historyczny język, a ponadto wszystkie wyrażenia tureckie zostały dokładnie wyjaśnione w tekście. Choć nie ukrywam, że przydałyby się w niektórych momentach dolne przypisy. Osoby, które oglądały serial na pewno nie będą mieć problemów. Gorzej z osobami, które dopiero wkraczają w ten przepiękny świat. Świat trudny, ale dla mnie przepiękny. Widać, że w tamtych czasach kobiety też mogły być wielkie i marzenie o cudownym życiu było możliwe. Książka skierowana jest jak najbardziej do fanów serialu „Wspaniałe stulecie”. Zwłaszcza tych, którzy mimo nowej produkcji w dalszym ciągu tęsknią za Rudowłosą Pięknością, Ibrahimem, Mahidevran, Mustafą, Sulejmanem czy jego matką Ayse. Jeśli ktoś nie zna tego świata, a jest ciekawy również polecam! Poznajemy ten świat zupełnie innej strony. Ja jestem zadowolona z lektury. A jeśli w niektórych momentach włączy się ten cudowny soundtrack z serialu to naprawdę można odpłynąć i niejednokrotnie płynęły mi łzy po policzkach. Mój cudowny świat zamknięty w 512 stronach. Z pewnością jeszcze nie raz do niego wrócę.
Autor: Izabela_Jóźwik, data: 29.04.2016 16:58, ocena: 3,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Powrót do historii

„Harem Sulejmana” to niezwykle zmysłowa książka, opowiadająca o tajemnicach haremu Sulejmana Wspaniałego oraz złotej epoce Imperium Osmańskiego. Wciągająca fabuła podszyta jest rzetelnymi odwołaniami do historii, które z pewnością niejednokrotnie zaskoczą osoby które oglądają serial. Literacka fikcja splata się z historią, a całość stanowi niezwykle dobrą opowieść, wzbudzającą nieposkromioną chęć odwiedzenia sułtańskiego pałacu.

Choć większość poruszanych w książce wątków brzmi bardzo znajomo, Falconer nierzadko rozwija je w zaskakującym kierunku, odwołując się do kart historii, ale i daje się ponieść literackiej wyobraźni.

Colin Falconer to jeden z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich, autor współczesnych i historycznych thrillerów, a także książek dla dzieci. Jego publikacje zostały dotychczas przetłumaczone na ponad 17 języków.

Myślę że książka zainteresuje większość osób głodnych historii przeplatanej fantastycznymi dodatkami
Autor: Sylwia S, data: 26.04.2016 22:06, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem Sulejmana

Osobiście nie oglądałam serialu „Wspaniałe stulecie”, natomiast znam wiele osób, które zasiadały przed telewizorem i z zapartym tchem śledziły losy bohaterów. Seriale tego typu zalewają polską telewizję i zyskują naprawdę ogromną popularność. Ja jednak wole czytać i sama wyobrażać sobie bohaterów i to co się dzieje w książce.

W książce znajdziemy szczegółowy opis Turcji oraz tureckich zwyczajów. Akcja powieści rozgrywa się w XVI wieku. Na tronie Imperium Osmańskiego w tym czasie zasiadał Sulejman II. Do haremu Sulejmana trafia niewolnica Hürrem, która różni się od innych kobiet. Jej ogromny zapał, silny charakter, a także oryginalna uroda sprawia, że Sulejman traci dla niej głowę. Zaszła w życiu dalej, niż niejedna kobieta może tylko pomarzyć.

Książka pokazuje także jak wygląda życie w haremie, zawiera opisy pola walki armii sułtańskiej. Całość napisana jest bardzo prostym językiem, opisuje elementy tradycji osmańskiej, dzięki czemu czytelnik może bardziej zagłębić się w tamtejszą kulturę. Książka mimo pokaźnej objętości czyta się bardzo szybko. Serdecznie polecam wszystkim, nie tylko fanom serialu. Ja serialu nie oglądałam i nie do końca rozumiałam jego fenomen, natomiast sama książka mnie oczarowała.
Autor: Maadziuulekx3, data: 26.04.2016 22:03, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Świetna

Chyba każdy z was widział lub słyszał o serialu ,,Wspaniałe stulecie". Ja także nieraz obejrzałam odcinek, gdy po szkole przychodziłam do babci na obiad. Jednak nie potrafiłam się w serial wciągnąć. Momentami mnie nudził, irytował, doprowadzał do złości. Nie potrafiłam zrozumieć postępowania bohaterów (może, dlatego, że oglądałam odcinki wybiórczo i wiele wątków mi umknęło). Gdy na stronie wydawnictwa zobaczyłam zapowiedź książki ,,Harem Sulejmana", która opowiada o bohaterach ,,Wspaniałego stulecia", postanowiłam się z nią zapoznać. Byłam bardzo ciekawa jak autor przedstawi mi bohaterów i ich historie. Zastanawiałam się czy powieść mnie zachwyci, czy jak serial- po prostu nie wciągnie. Jak sami wiecie, jestem czasami wybredna i jeżeli jakaś historia mnie nie zachwyci, odkładam ją z powrotem na półkę.

Zaczynając lekturę byłam do niej nieco sceptycznie nastawiona. Wolałam na początku nie robić sobie nadziei na wybitne arcydzieło, które i tak później okazałoby się ogromną klapą. Ale zostałam mile zaskoczona. Po pierwsze Hurrem, nie polubiłam zbytnio w serialu, w książce ją pokochałam. Doceniłam ją za jej temperament, to jak potrafi sobie mężczyzn owinąć wokół palca, za jej przebiegłość, spryt, odwagę. Przeważnie w powieściach kobieta jest przedstawiana jako bezbronna istota, która nie potrafi sobie poradzić w prawdziwym życiu, a tu otrzymujemy bohaterkę, która mocno zapada w pamięci, zaciekawia swoją osobowością. Dlatego tak bardzo Hurrem przypadła mi do gustu. Mogłam sobie ją wyobrazić, zajrzeć w głąb jej podświadomości. Serial odebrał mi tę przyjemność, gdyż miałam już wszystko narzucone, a tego zbytnio nie lubię.

Dzięki tej książce dowiedziałam się jakie panują zasady w haremie. Mogłam zajrzeć w każdy kąt, być cichym obserwatorem wydarzeń, jakie miały miejsce w powieści. Książkę pochłonęłam jednym tchem.Nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie w swoją historię. Barwni i ciekawi bohaterowie, a także doskonała fabuła, zapewniają czytelnikowi miło spędzone chwile przy lekturze. Do tego autor nie skupia się tylko na jednej postaci. Mamy okazję poznać tych głównych bohaterów, a także tych pobocznych, którzy mniej lub bardziej wnoszą wątków do fabuły. To wszystko urozmaica lekturę, dlatego czytelnik nie jest w stanie się przy niej nudzić. Gorąco polecam.
Autor: www.swiatmiedzystronami.blogspot.com, data: 26.04.2016 17:46, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Harem Sulejmana"

Pewnie zauważyliście, że ostatnio coraz częściej czytam książki inne niż thrillery czy kryminały. Ta pozycja była raczej dla rozrywki i chyba w życiu nie przypuszczałam, że tak mnie wciągnie i zachwyci. Zainteresowanie pojawiło się stąd iż miałam okazję obejrzeć dosłownie kilka odcinków serialu "Wspaniałe stulecie", który zaintrygował mnie w znacznym stopniu. Niestety nie lubię oglądać telewizji stąd zainteresowanie przelałam na papierową wersję.

Powieść "Harem..." rozgrywa się w XVI wieku głównie w Stambule. Ukazuje nam losy jednej z najbardziej intrygujących bohaterek "Wspaniałego stulecia", a mianowicie Hürem. Kobieta nie tyle o zniewalającym wyglądzie co o hipnotyzującym umyśle.

"Pożałują dnia, w którym wpuścili kocicę do klatki pełnej ślicznych ptaszyn"*

Inteligentna, odważna, niezależna, buntownicza. Rudowłosa zwana Czarownicą, bo owinęła sobie wokół palca samego Sułtana. Knuła intrygę za intrygą, ale tak skutecznie, że Sulejman II nie zorientował się, że wodzi go za nos. Roksolana (zwana tak przez Sułtana) nie miałą wyrzutów sumienia. Trzeba wygnać pierwszą żonę? Żaden problem. Zabić jej syna? Dlaczego nie. Zrobi wszystko byle tylko być tą jedyną i najważniejszą. Jednak poznajemy tu także losy innych - Abbasa, Julii, Ibrahima. Każde z nich toczy jakąś walkę - dosłowną i w przenośni.

A wszystko to opisane niezwykle prosto, a jednak niesamowicie wciągająco . Nie spodziewałam się, że zostanę aż tak pochłonięta przez te klimaty, opisy, intrygi i bohaterów. To właśnie ta pozycja pokazuje, że kobiety w historii miały do powiedzenia więcej niż nam się wydaje! Osobiście książkę polecam nie tylko miłośnikom serialu "Wspaniałe stulecie", ale też tym którzy interesują się Arabią, baśniami, których nuty tu widać (choćby w wydaniu) czy historią.

* - Cytat z "Harem Sulejmana" Colin Falconer - str. 14
Autor: Magdalena Tomczak, data: 26.04.2016 12:04, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wędrówka do innego świata

„Harem Sulejmana” to ciekawa lektura, która przenosi nas do zupełnie innego świata. Świata władzy, intryg, bezlitosnej śmierci i pragnienia zemsty. To barwny obraz, który pokazuje czytelnikowi życie kobiety, którą opętała gorycz nienawiści. Wykorzystuje ją w celu pokonania rywali i rywalek, aby osiągnąć swój cel – jest on co prawda długodystansowy, jednak realizacja całego planu została misternie zaplanowana i wykonana. Spryt rudowłosej Hurrem i jej zimne serce szokują i intrygują. Losy niewolnicy z haremu, która opętała swoim urokiem najpotężniejszego człowieka w państwie potrafią naprawdę wciągnąć. To pozorne życie w raju, które rajem nie jest…to brak wolności i złota klatka, w której trzeba jakoś przeżyć. Całość została napisana w sposób lekki i przyjemny dla czytelnika. Akcja przeskakuje z jednego miejsca w drugie, od jednej postaci do następnej, a i czasowo pędzimy naprzód. Nie ma nudy, jest za to ciekawa powieść historyczna z wyraźnym kobiecym pazurem na pierwszym planie. Książka składa się z dziesięciu części i 118 rozdziałów, a zakończona została epilogiem. Jest to egzotyczna wycieczka po meandrach ludzkiej osobowości, a także kulturze, która może obezwładniać swoją „innością”. Jeśli macie ochotę poznać namiętność, której drugie imię to – zemsta i miłość i jest grą pozorów to zapraszam na spacer po haremowych korytarzach gdzie śmierć czyha na każdego.
Autor: Cmentarz Zapomnianych Ksiazek, data: 26.04.2016 10:19, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Rudowłosa czarownica, która oczarowała samego Sulejmana

Jeżeli ktoś uważa, ze kobiety w historii nie miały zupełnie nic do powiedzenia, powinien przeczytać tą książkę.

Hürrem. Jedna z wielu kobiet w haremie Sulejmana. Jedyna, która doszła wyżej niż którakolwiek marzyła.
Rudowłosa, odważna, pyskata. Z wielkimi ambicjami, aby się stamtąd wydostać. Rosjanka z pochodzenia, uparta, zdeterminowana, aby osiągnąć swój cel.

Przez wszystkich nazywana Czarownicą, przez sułtana – ukochaną Roksolaną. Oto kobieta, której dwie twarze rządziły imperium.

Intrygi, szantaże, walki o władzę i morderstwa polityczne – wschód niczym nie ustępował Staremu Kontynentowi. Sułtan w rękach swojej wpływowej kochanki, stał się tylko i wyłącznie marionetką wydająca rozkazy. Kobieta, pozwalając mu myśleć, że ma świat w swoich rękach, wykorzystała wszystkie jego słabości, aby zostać najważniejszą kobietą imperium i zagwarantować tytuł swojemu synowi. Poniekąd przez to doprowadziła do upadku Wspaniałego Imperium…

Jedno trzeba przyznać – Hürrem była bardzo inteligentną kobietą.

„Harem Sulejmana” to dla mnie zupełne zaskoczenie. Spodziewałam się czegoś innego, a dostałam majstersztyk. To jedna z tych książek, która nie daje spać po nocach, bo zastanawiasz się co będzie dalej. Metoda „jeszcze jeden rozdział” w ogóle nie zdaje tutaj egzaminu. I dobrze ! Oby więcej takich książek, szczególnie o tak wyjątkowych kobietach jak ta.

Na podstawie tej historii jest również serial „Wspaniałe imperium”. Po przeczytaniu książki obejrzałam jeden odcinek i już przestałam się dziwić skąd takie zainteresowanie. Myślę, że to może być naprawdę coś niezłego i wartego uwagi.

Co do książki, zdecydowanie jedna z ciekawszych premier na półkach. Polecam !
Autor: Joanna J., data: 22.04.2016 14:21, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Intryga tysiąca i jednej nocy

Od pierwszych stron „Haremu Sulejmana” miałam wrażenie, że już skądś znam tę historię. Wielki władca z oddaną żoną u boku poznaje inną i zakochuje się. Pod wpływem nowej kobiety odsuwa swą dotychczasową oblubienicę i ich wspólne potomstwo. Aktualna wybranka wywiera coraz większe wpływy na decyzje władcy i losy państwa. Ważą się kwestie sukcesji. Brzmi znajomo? Henryk VIII i Anna Boleyn, aby pozostać choćby w ramach tego samego stulecia… A więc mamy tu historię starą jak świat – on, potężny, wszechwładny. One – walczą między sobą o jego uwagę, rodzą synów i spiskują. Efekt? Zapierające dech w piersiach zwroty akcji i intrygi jakich nie wymyśliłby nikt prócz zdesperowanej kobiety.

Hurrem – zielonooka, ognista niewolnica z rosyjskich stepów długo czekała na swoją szansę zabłyśnięcia przed Sułtanem. Gdy udało jej się dopiąć swego, owładnęła go i oplotła sobą jak wąż. Zajęła najważniejsze dostępne kobiecie miejsce w państwie, w łożu, pałacu i w uchu sułtana, wpływając na wszystkie jego decyzje polityczne i wojskowe. Czy motywy jej działań wypływały jedynie z jej ambicji? Okazuje się, że nie. Kierowało nią gorące pragnienie zemsty, które wszystko wokół niej obracało w popiół. Ludzie stojący na jej drodze umierali a państwo chyliło się ku upadkowi. Ostatecznym ciosem w serce sułtanatu były zmiany w sukcesji i osadzenie na tronie dziecka naczelnego eunucha, który pogrążył państwo Osmanów w chaosie. Czy to w 100% prawda? Czy wszystkie występki sułtanki, czy wszystkie jej złe uczynki wydarzyły się naprawdę? Tego nie dowiemy się nigdy, ale wydarzenia ukazane na kartkach tej powieści to naprawdę porywająca sieć intryg i spisków, które mogą być przyczyną Waszej bezsenności – nie sposób oderwać się od tej książki przed rozwikłaniem wszystkich zagadek na jej ostatnich stronach.

„Harem Sulejmana” z założenia nawiązuje do telewizyjnego tasiemca „Wspaniałe stulecie”. Ale ta książka to coś więcej - 500 stron barwnego języka, bajkowego świata XVI wiecznego Stambułu, przepychu dworu sułtana i piękna jego obsypanych klejnotami kobiet. Serdecznie polecam miłośnikom historii i arabskich klimatów.
Autor: nicole72, data: 21.04.2016 19:59, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem

Nie oglądałam serialu Wspaniałe stulecie,ale znam kilka osób,które śledziły losy bohaterów z zapartym tchem.Osobiście rzadko oglądam telewizję,wolę poświęcić wolny czas na przeczytanie ciekawej lektury.I dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę Harem Sulejmana.
Pięknie wydana,z okładką,która przyciąga.Objętość zapowiada wiele wieczorów spędzonych w świecie postaci znanych z ekranu.Już to jest dla mnie wielkim plusem;)
Poza tym film nigdy nie oddaje szczegółów,które możemy poznać czytając.Zaprzyjaźnić się z bohaterami lub ich znienawidzić,ale także poznać motywy ich postępowania.
Serdecznie polecam.U mnie już ustawiła się kolejka chętnych do przeczytania.
Autor: Maria, data: 20.04.2016 14:29, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Sultan's Harem

Przeczytałam tą książke po raz pierwszy kilkanaście lat temu i atmosfera zachwyciła mnie do tego stopnia że zafascynowałam się Turcją. Od tamtej pory poznałam wiele faktów historycznych i wiem że zarówno powieść jak i film to tylko fikcja, oczywiście oparta na faktach ale jednak fikcja. Bardzo mnie bolało za każdym razem kiedy odkrywałam że rzeczywistośc wygladała trochę inaczej. Podczas oglądania filmu byłam juz uodporniona kiedy dostałam jeszcze inna wersję historii Roksolany.
Ksiazka może nie jest dobrym źródłem historycznym ale bardzo dobrze oddaje atmosferę i pokazuje realia życia codziennego w haremie i w Państwie Osmańskim.
Jedyne co mi przeszkadza to tak negatywny wizerunek Roksolany na tle innych kobiet w haremie. Jej następczynie były dużo bardziej bezwzględne (obecnie w Turcji jest następna seria Wspaniałego Stulecia o sułtance Kosem). Hurrem była pierwszą z serii silnych kobiet ktore mialy dostep do wladzy i miała na pewno najtrudniejsze zadanie. Byla przeciez niewolnica i jedno błędne slowo mogło sprawic ze wyladuje w zawiazanym worku w Bosforze (nieposluszeństwo, okazywanie zazdrości o sułtana czy nawet zakłócanie ciszy na drugim dziedzińcu bywało karane śmiercią). Jednocześci wedlug historyków Hurrem i Sulejmana łaczyła prawdziwa obustronna miłość. Zachowały się bardzo poetyckie miłosne listy Sulejmana. Roksolana zostając w stolicy była równiez czynnym obserwatorem i zawsze informowala sultana jaka jest sytuacja w kraju pod jego nieobecnosc, doradzala czy potrzebny jest podpoj nowego terytorium czy moze obecnosc padyszacha w stolicy. Mogla podsluchiwac rozmowy urzednikow i udzielała sie dobroczynnie budowala schoniska, przytulki, fundowala posagi mimo ze kobiety w haremie mialy tylko to co dostaly od swego wlasciciela.
Autor: Joanna Woldan, data: 18.04.2016 13:28, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Harem Sulejamana

Rzadko zdarza się, by książka, która powstanie na podstawie serialu czy filmu była dobra. Wielkim zaskoczeniem więc była dla mnie powieść Colina Falconera „Harem Sulejmana”, napisana na podstawie serialu „Wspaniałe stulecie”. Słyszałam już wcześniej o nim, jednak opisy nigdy mnie nie zaciekawiły na tyle, by zacząć oglądać. Po przeczytaniu książki na pewno wreszcie się za niego zabiorę.
„Harem Sulejmana” to fascynująca opowieść, której fabuła rozgrywa się głównie w XVI wiecznym Stambule, choć zdarzają się także momenty w innych miastach Imperium Osmańskiego, a także w Wenecji. Tło stanowią intrygi zakrojone na tak szeroką skalę, że czasami ich realizacja zabiera bohaterowi cały czas jego życia. Głównymi postaciami są sułtan Sulejman i kobiety jego haremu, z których na plan pierwszy wysuwa się Hurrem. Intrygantka pierwszej klasy, swoim niezwykłym umysłem i oszałamiającą urodą owija sobie sułtana wokół małego palca sprawiając, że spełnia jej zachcianki bez mrugnięcia okiem. Wygnać pierwszą żonę? Nie ma problemu. Zabić najlepszego przyjaciela? Ależ proszę bardzo. Wyeliminować syna z pierwszego małżeństwa, aby to jeden z synów Hurrem został sułtanem? Czy jej władza sięgała tak daleko, by nakłonić sułtana do takiej zbrodni? Odpowiedź na to pytanie, a także inne intrygi rudowłosej Rokosolany znajdziecie w powieści.
Oprócz bardzo ciekawej fabuły, pojawiają się jeszcze ciekawsze elementy tradycji osmańskiej. Z książki możemy dowiedzieć się na przykład, że sułtan posiada harem, w którym znajduje się 300 kobiet pragnących zrobić dla niego wszystko. Gdy sułtan wybierze jedną z nich, ma ona specjalne prawa, a gdy dodatkowo urodzi Panu Życia syna, zostaje jego żoną czyli kadin. Są jednak pewne ograniczenia – sułtan może mieć tylko cztery kadin. Każda następna kobieta, która zajdzie z nim w ciążę jest natychmiast odsyłana do aborcjonistki.
Jest to naprawdę arcyciekawa książka, mimo dużej objętości czyta się ją bardzo szybko i z dużą przyjemnością. Arabskie słowa i wyrażenia chociaż utrudniają czytanie, to jednak działają przekonująco na czytelnika. Mnie zdecydowanie oczarowała, więc polecam przeczytać.
Autor: sarenka, data: 16.04.2016 13:31, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

ciekawa

Obecnie nastała moda na serial Wspaniałe stulecie. Bohaterowie zarówno serialu jak i książki to w przeważającej mierze osoby które żyły naprawdę. Może dlatego ten autentyzm tak porywa fanów.
Jedno jest pewne dzięki tej książce dowiedziałam się jak wygląda życie w haremie. Nie jest to takie cukierkowe, przyjemne, lekkie życie. To bezwzględna walka o przetrwanie.
Polecam ksiazeczke nie tylko fanom serialu
Autor: mil18@onet.eu, data: 15.04.2016 17:07, ocena: 3,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

HÜRREM SULEJMANA

Serial „Wspaniałe stulecie’, którego emisja właśnie dobiegła w Polsce końca, stał się nie tylko wielkim hitem, ale także początkiem zainteresowania widzów zarówno tureckim kinem, jak i historią autentycznego Sulejmana II Wspaniałego. Naprzeciw oczekiwaniom fanów wyszli najróżniejsi twórcy, oferujący wiele spojrzeń na samą produkcję, jak i postacie, a niniejsza przybliża nam losy chyba najciekawszej kobiecej bohaterki „Wspaniałego stulecia” – Hürem.

XVI wiek. Trwa złota epoka panowania Imperium Osmańskiego, a na tronie zasiada sułtan Sulejman II, zwany Wspaniałym. Do jego haremu trafia rudowłosa dziewczyna porwana z kresów Rzeczypospolitej, niewolnica, która miała być jak wszystkie inne. Jednak jej silny charakter i upartość sprawiły, że w końcu władca stracił dla niej głowę. Jednak dziewczynie, która przybrała imię Hürem, było tego za mało. Zaczęła knuć, wiązać misterne sieci intryg i spisków i tak, jak na wszystko gotowa była by zdobyć uczucie Sulejmana i pozycję u jego boku, tak na wszystko była także gotowa by osiągnąć swoje cele i mścić się na tych, którzy mieli nieszczęście stać się jej wrogami…

Ta powieść, bo przede wszystkim powieść to, niż opracowanie historyczne (a właściwie literackie rozwinięcie faktów z przeszłości), pokazuje nam losy jednej kobiety, która znalazłszy się w trudnej sytuacji, w obcym kraju i w obcej kulturze, była w stanie nie tylko ułożyć sobie życie, ale i osiągnąć wielką pozycję. To jak spełnienie american dream, od pucybuta do milionera tylko w barwnych sceneriach żywcem wyjętych z baśni tysiąca i jednej nocy. Bo taką właśnie drogę przeszła Hürem – od niewolnicy do sułtanki.

A wszystko to opisane zostało z prostotą stylu i szczegółowością odtwarzania zdarzeń i historii, ale także nutą baśniowości (tą widać także w barwnym wydaniu ozdobionym złoceniami). To zresztą taka powieść dla kobiet, które wciąż czują w sobie tęsknotę za dziecięcymi marzeniami o zostaniu księżniczką. Oczywiście nie zawężałbym czytelniczego grona tylko do tych wytycznych, w końcu widzowie serialu – a więc ludzie zainteresowani tematem – stanowią z pewnością pewien przekrój społeczny, ale to kobiety przede wszystkim będą zadowolone z tej lektury.

Tak czy inaczej, jeśli polubiliście „Wspaniałe stulecie”, poznajcie „Harem Sulejmana”. Poczujecie się jak w domu.
Autor: Zofia Szewczyk, data: 13.04.2016 14:19, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Szczerze polecam, doskonała lektura!

Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością! Jestem fanką „Wspaniałego stulecia”, dzięki serialowi zainteresowałam się Turcją i jej przebogatą kulturą. Z ciekawością odnajdywałam w książce Falconera bohaterów znanych mi z serialu, na nowo odkrywałam ich losy, ukazane teraz w inny sposób, z innej perspektywy. Autor pisze z lekkością, narracja książki jest żywa, akcja pełna zwrotów, nie pozwala czytelnikowi nudzić się ani przez chwilę. Bohaterowie przeżywają wielkie namiętności i wielkie zwątpienia, dla osiągnięcia własnych celów są w stanie poświęcić niemal wszystko. Razem z nimi poznajemy przepych haremu i zasady, jakie nim rządzą, przenosimy się do Wenecji, towarzyszymy na polu bitwy sułtańskiej armii. Szczerze polecam, doskonała lektura!
Colin Falconer
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Harem Sulejmana. Wydanie kieszonkowe Colin Falconer
Harem Sulejmana. Wydanie kieszonkowe
Colin Falconer, 11,47
Klienci, którzy kupili Harem Sulejmana, wybrali również:
Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie Allen Carr
Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie
Allen Carr, 20,93
Znaki drogowe
Znaki drogowe
Cena: 9,24
Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak Artur Andrus, Maria Czubaszek, Wojciech Karolak
Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak
Artur Andrus, Maria Czubaszek, Wojciech Karolak, 27,93
Drogi do wolności. Tom 1. Iskra Stanisław Krzemiński
Drogi do wolności. Tom 1. Iskra
Stanisław Krzemiński, 28,41
Stacja Jagodno. Tom 7. Uczucia zaklęte w kamieniu Karolina Wilczyńska
Stacja Jagodno. Tom 7. Uczucia zaklęte w kamieniu
Karolina Wilczyńska, 24,43
Polskie upiory Piotr Borowiec
Polskie upiory
Piotr Borowiec, 15,00
Twój Simon Becky Albertalli
Twój Simon
Becky Albertalli, 26,53
Nasze kiedyś Natalia Jagiełło-Dąbrowska
Nasze kiedyś
Natalia Jagiełło-Dąbrowska, 25,48
Nieodgadniona Remigiusz Mróz
Nieodgadniona
Remigiusz Mróz, 29,53
Terapia pedagogiczna. Tom 2 Ewa Małgorzata Skorek
Terapia pedagogiczna. Tom 2
Ewa Małgorzata Skorek, 29,20
Srebrna zatoka Jojo Moyes
Srebrna zatoka
Jojo Moyes, 30,72
Kazanie ognia Jamie Quatro
Kazanie ognia
Jamie Quatro, 23,19
Zmowa byłych żon Grażyna Jeromin-Gałuszka
Zmowa byłych żon
Grażyna Jeromin-Gałuszka, 25,90
Drzewo życzeń Katherine Applegate
Drzewo życzeń
Katherine Applegate, 22,40
Obce dziecko Rachel Abbott
Obce dziecko
Rachel Abbott, 29,53
Zaopiekuj się mną. Dom dla Moli Holly Webb
Zaopiekuj się mną. Dom dla Moli
Holly Webb, 10,50
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 40% rabatu na całą ofertę Wydawnictwa Esprit!
Ostatnio oglądane
KHarem Sulejmana
KMoje szlaczki
KPisanie literek 4-6 lat
KMoje cyferki
K100 zabaw - nauka przez zaba...
KBlok rysunkowy A4 biały, mix...
KBlok techniczny A4 biały, mi...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Awangarda - 395
Blues - 470
Country - 179
Dubstep - 236
Etniczna - 204
Filmowa - 708
Hardcore - 158
Hip-hop - 1165
Jazz - 2452
Kabaret - 25
Klasyczna - 3600
Metal - 7226
Pakiety - 122
Pop - 9316
Punk - 352
Religijna - 199
Retro - 32
Rock - 6147
Soul - 116
Swing - 19
Gry - 74
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!