Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Bonito - Bo liczą się dobre chwile
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 143 231 osób!
Pobierz aplikację Bonito!
Google PlayHuawei AppGallery
Aplikację zainstalowało już 143 231 osób!
Black Weekend + cyber week
Księgarnia » Książki » Literatura faktu i publicystyka » Dokument i reportaż » Wojna umarła, niech żyje wojna
Facebook Twitter

Wojna umarła, niech żyje wojna

Miniaturka
Nasza cena:
34,93 zł (zawiera rabat 30 %)
Cena rynkowa: 49,90 zł (oszczędzasz 14,97 zł)
Autor: Ed Vulliamy
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania:2016
Oprawa:twarda
Liczba stron:520
Format:21.5 x 13.3 cm
Numer ISBN:9788380492202
Kod paskowy (EAN):9788380492202
Waga:670 g
Dostępność: nie (ostatnio dostępna: 21.04.2021 10:16)

Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:

E-Mail:

Wojna umarła, niech żyje wojna – opis wydawcy

Wojna w byłej Jugosławii zaskoczyła świat, który sądził, że cywilizowana Europa ma już za sobą czasy bestialstwa na tak ogromną skalę. Vulliamy był jednym z pierwszych dziennikarzy, który donosił o ludobójstwie niemającym w skali europejskiej precedensu od czasów II wojny światowej i oskarżał zachodni świat o hipokryzję i bezczynność, równoznaczną z tolerowaniem zbrodni. Był też świadkiem w procesach zbrodniarzy wojennych w Hadze, za to został potępiony przez wielu kolegów po fachu, którzy domagali się od dziennikarza neutralności. Obiektywizm tak, mówi autor Wojny, ale nigdy obojętność wobec zła, bo każdy dziennikarz jest przede wszystkim człowiekiem.

Dwadzieścia lat później Vulliamy opisuje dalsze losy ofiar i więźniów, ich niezaspokojony głód sprawiedliwości, ich gniew i frustrację; ostrzega, że nienawiść i pragnienie odwetu wciąż są żywe wśród mieszkańców Bośni. Wojna bowiem jest nieśmiertelna, nie kończy się jak mecz w chwili, gdy zabrzmi gwizdek sędziego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Refleksje Vulliamy'ego o kosztach - nie tylko moralnych, ale i politycznych, nie tylko dla ofiar, ale i dla sprawców - niedokonanego dotąd rozliczenia z przeszłością są znaczące nie tylko w bośniackim kontekście. Przypominają, że moralność w życiu społeczeństw wcale nie jest luksusem, na który nie stać jakoby narodów straumatyzowanych wojną. Przeciwnie: jest warunkiem koniecznym, by z tej traumy się oswobodzić.

Konstanty Gebert

Opinie czytelników o „Wojna umarła, niech żyje wojna”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor:
Data: 12.09.2018 22:44
Ocena: 5,0 OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

wojna umarła

Wiesz dobrze że kocham Bałkany. Chociaż nigdy tam nie byłam. Interesuje się wojną która wybuchła pod koniec XX wieku i tym razem sięgnęłam po „Wojna umarła, niech żyje wojna” Eda Vulliamy. Książka opowiada o bośniackich rozrachunkach, o rozmiarach tej klęski, jaką był ten konflikt zbrojny i o tym że mimo II wojny światowej, Holokaustu, rzezi niewinnych to znowu się powtórzyło. Znowu w sercu Europy ludzie ludziom zgotowali ten los. Znowu w przededniu XXI wieku ktoś, kto się wywyższał zbudował obozy koncentracyjne, ktoś mordował tylko dlatego że ktoś inny wyznawał inną religię. Sąsiad sąsiadowi to zrobił. Ed Vulliamy podróżuje po Bałkanach, po Europie i Stanach Zjednoczonych i pyta się po 20 latach dlaczego? Jak? Bardzo ciężka i wspaniała jednocześnie była ta lektura. To nie była powieść na jeden wieczór, musiałam odpoczywać i przemyśleć sprawy które toczyły się w książce. Okrutna i wspaniała opowieść o tym że człowiek człowiekowi nadal wilkiem. Absolutnie polecam.
Ed Vulliamy - pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Pobierz naszą aplikację!
Aplikacja Bonito w Google Play Aplikacja Bonito w App Store Aplikacja Bonito w AppGallery
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!