Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Jeszcze jeden oddech
Paul Kalanithi
Skorzystaj z rabatu 30% na całą ofertę wydawnictwa Publicat!
Księgarnia » Literatura piękna » Biografie » Autobiografie » Jeszcze jeden oddech

Jeszcze jeden oddech

Nasza cena:
25,13 zł (zawiera rabat 28 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 34,90 zł (oszczędzasz 9,77 zł)
Autor: 

Paul Kalanithi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:2016
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:232
Format:12.3x19.7 cm
Numer ISBN:978-83-08-06190-9
Kod paskowy (EAN):9788308061909
Waga:266 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 17.10.2019 08:42)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Jeszcze jeden oddech – opis wydawcy

Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent

Opowieść o odchodzeniu w zgodzie z sobą i ze światem

Międzynarodowy fenomen wydawniczy

Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”

Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.

W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.

Jeszcze jeden oddech to szczera, wzruszająca historia wybitnego lekarza, który stanął twarzą w twarz ze śmiercią. Zapis determinacji i świadectwo walki.

Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracując nad tekstem. Ta niedokończona książka doskonale oddaje ulotność naszego życia.

Jeszcze jeden oddech bije rekordy popularności na całym świecie. Książka niemal natychmiast po wydaniu znalazła się na 1 miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i, mimo upływu kolejnych tygodni, już dwudziestu czterech od premiery, nadal je zajmuje. Książka podbiła też rynek brytyjski (w Wielkiej Brytanii Jeszcze jeden oddech miał już 16 dodruków!), kanadyjski, włoski i niemiecki. W sumie prawa sprzedano do niemal 40 krajów, między innymi: Danii, Norwegii, Tajwanu, Izraela, Chin, Indonezji, Portugalii, Rosji.


Jest w tej niezwykłej książce takie piękne zdanie: Bohater podjął decyzję, by nie odwracać wzroku od śmierci. To zdanie i ta książka są drogowskazem dla wszystkich, którzy znaleźli się w ekstremalnej życiowej sytuacji, a przy tym piękną opowieścią o miłości małżeńskiej w czasie największej próby – śmiertelnej choroby

– Jerzy Stuhr

Poruszająca i mądra prawdziwa opowieść o rodzinie, medycynie i literaturze. Wyciska łzy i ogromnie inspiruje.

— „The Washington Post”

Ta książka w piękny i mądry sposób przekonuje nas, że każdego dnia konfrontujemy się ze śmiercią... Ale prawdziwe pytanie brzmi nie JAK DŁUGO, lecz JAK będziemy żyć – odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w żadnym podręczniku...

– „Guardian”

FacebookTwitter
Jeszcze jeden oddech - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.07.22
Recenzja
Opinie czytelników o „Jeszcze jeden oddech”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 7 ocen z 7 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Anna, data: 21.03.2017 15:08, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Walka o życie

Książka jest niesamowita. Mimo, iż od początku wiadomo, że autor książki umrze, człowiek wypiera tą informację ze świadomości i ma nadzieję, że lekarz przezwycięży chorobę. Uderzyło mnie pytanie, jakie zadawał sobie autor, kiedy dowiedział się o chorobie: dlaczego ja? I sam dobie odpowiadał: dlaczego nie... Poruszająca historia, świetnie napisana książka. Zdecydowanie polecam.
Autor: Skryta-Ksiazka, data: 26.01.2017 12:21, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

skrytaksiazka.blogspot.com

Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich lekarzy. W wieku 36 lat, po dziesięcioletniej pracy jako neurochirurg i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie kiedy zaczęły interesować się nim najważniejsze instytuty badawcze i prestiżowe kliniki, usłyszał diagnozę: IV stadium raka płuc.

W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie, w pacjenta walczącego z chorobą. I zaczyna pisać, wytrwale, strona po stronie, nie zważając na trudności, które przynosi postępująca choroba. Co sprawia, że warto żyć w obliczu zbliżającej się śmierci? Co robić, gdy nie wiadomo, ile pozostało nam czasu?

"Jeszcze jeden oddech" to coś więcej niż książka o neurochirurgu, który stanął przed obliczem śmierci. Dostajemy w niej dawkę życia Paula, który postanowił przemierzyć z nami jego historię, począwszy od dzieciństwa, aż do kresu życia. Wybitny człowiek, który mając przed sobą jeszcze wiele życiowych planów, w jednym momencie musiał pogodzić się z faktem, że nadchodzi jego koniec.

Jest coś, co szczególnie zapadło mi w pamięci, po przeczytaniu tej powieści. Ludzie bardzo często zapominają o swoich bliskich, odkładają swoje plany na przyszłość, a sami walczą o jeszcze wyższe stanowiska, o jeszcze więcej pieniędzy. W tej książce było tak samo. W jednej chwili było wszystko o czym można byłoby tylko pomarzyć, a chwilę później pustka i świadomość, że to koniec.

Paul pokazuje w bardzo piękny i mądry sposób jak poradzić sobie ze swoim życiem, w czasie choroby. Lekarz zmagał się z tym, jakie decyzje podjąć i jak wykorzystać swój ostatni czas. Czy dalej pomagać pacjentom? A może zacząć pisać książkę? Literatura była równie ważna w jego życiu. Koniec końców wykorzystał swoje życie w pełni. Wrócił do pracy, pisał tą powieść i czekał na narodziny jego córki.

Nieważne jest "jak długo będziemy żyć", ale "jak będziemy żyć". Autor książki w dojrzały sposób spotkał się twarzą w twarz ze śmiercią. Nie załamał się, nie poddał. Podniósł głowę wysoko do góry i stawił czoła najgorszemu. Od początku mamy świadomość, że Paul zmarł, ale czy tak naprawdę przegrał walkę z rakiem? Czy można nazwać go przegranym? Nie sądzę. Jego książkę dokończyła żona opisując ostatnie dni życia męża.

Ta pozycja zapada na długo w pamięci, zmienia myślenie, każe się zatrzymać i przemyśleć swoje życie, czy właśnie ma ono wyglądać tak, a nie inaczej. Po przeczytaniu tej książki mamy świadomość, że w każdej chwili możemy wszystko stracić, albo że może zabraknąć nam czasu na wiele spraw, które zostawiliśmy "na później". Nie warto tak myśleć, należy działać teraz, póki mamy możliwość.

To absolutny debiut, który porusza dogłębnie i niesie za sobą spokój, nadzieję i rozwagę. Nie da się przejść obok tej historii obojętnie, uważam wręcz, że każdy powinien poznać życie Paula. To fenomenalna pozycja o walce, pogodzeniu się ze śmiercią i wykorzystaniu swojego życia w pełni możliwości.
Autor: kiniabook, data: 09.11.2016 11:58, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Zachwycająca!

Dwukrotnie odkładałam książkę, kiedy zmierzałam do końca i pozostawało coraz mniej kartek papieru. Powodem nie było zniechęcenie, nudna fabuła, lecz łzy, które toczyły się po moich policzkach, a szloch przybierał na sile i stawał się coraz głośniejszy. Odłożyłam, by po krótkim spacerze wrócić do Paula i razem z nim przeżywać jego krótkie życie. Każdy kto sięga po tę książkę jest świadomy zakończenia – trudnego, poruszającego momentu nawet dla osoby, która zna śmierć od podszewki. On nie raz był jej świadkiem, lecz tym razem ta szczególna osoba stała się jej towarzyszem, gdy kres życia stawał się coraz bliższy. Paul Kalanithi był świadomym kompanem śmierci w szpitalnym łóżku. Spodziewał się jej i pogodził z nią już dużo wcześniej.

Jeszcze jeden oddech to szczególnego rodzaju autobiografia opisująca walkę człowieka z życiem, słabościami, karierą, edukacją. Paul bardzo długo nie wiedział, czym chce się zajmować. Był absolwentem literatury angielskiej i nauk biologicznych Uniwersytetu Stanforda, filozofii, historii nauk i medycyny Uniwersytetu Cambridge oraz szkoły medycznej Yale, którą ukończył z wyróżnieniem. To pokazuje jaki był uzdolniony i wszechstronny. Z takim samym zamiłowaniem kochał literaturę i medycynę, choć postawił tą drugą na pierwszym miejscu, nigdy nie zapomniał swojej miłości, od której zaczynał dorosłe życie studenta. Piął się powoli po drabinie kariery. Stawał się coraz lepszym neurochirurgiem, ponieważ mózg zawsze go pasjonował.

Paul Kalanithi zabiera nas w sentymentalną podróż ku teraźniejszości. Chce nam pokazać, co sprawiło, że stał się tym, kim jest w trakcie pisania książki. Próbuje odpowiedzieć na nurtujące go całe życie pytania, niektóre zostają bez odpowiedzi. Opowiada o swoich pacjentach, współpracownikach, przełożonych, dzięki czemu możemy zrozumieć, czym się kierował pisząc książkę, którą teraz trzymamy w rękach. Jest to książka, która ma nas nauczyć pogodzenia się z losem, dająca nadzieję w chwili odchodzenia ze świata żywych w zgodzie z samym sobą.

Kiedy zaczyna Ciebie coś boleć, idziesz do lekarza, on zleca badania. Co jeżeli to lekarz zaczyna gorzej się czuć? Bagatelizuje sprawę, zwalając na wyczerpującą pracę, długie nocne dyżury, godziny spędzone na sali operacyjnej. Dopiero w kulminacyjnym momencie, kiedy ból staje się nieznośny, zamienia biały kitel na strój codzienny i robi badania. Rentgen. Diagnoza. IV stadium raka płuc. Wizyta u specjalisty, koleżanki z pracy, którą często mija na szpitalnym korytarzu i staje się pacjentem.

Paul miał bezpośredni kontakt ze śmiercią, ponieważ poświęcił swoje życie, aby ją badać, walczyć z nią i akceptować. Był świadkiem przypadków, kiedy śmierć była lepszym rozwiązaniem niż ciągłe cierpienie pacjenta podłączonego do medycznej aparatury. Czasem musiał pogodzić się ze stratą, którą niosła śmierć. A co w przypadku kiedy stratą miało być jego własne życie? Co człowiek powinien zrobić z ostatnimi dniami życia, kiedy do drzwi puka już kostucha? Czym powinien się zająć? Z kim pożegnać? Komu podziękować za życie, które już przeżył?

Jeszcze jeden oddech to powieść odpowiadająca na trudne pytania, które życie do nas kieruje. Porusza nas do granic możliwości i daje nadzieję. Nawet wtedy kiedy mówi o poważnych tematach, jakim są życie i śmierć. To książka, dzięki której dowiadujemy się jak pogodzić się z trudnościami losu. Poznajemy osoby ważne dla Paula, Lucy i Cady, które sprawiły, że ostatnie chwile jego życia były wartościowe i pełne miłości. Epilog napisany przez żonę autora jest właśnie tego świadectwem. Wzrusza, ale tłumaczy, z czym się spotkaliśmy. Lucy opowiada o mężu, którego już poznaliśmy i możemy potwierdzić jej słowa. Paul Kalanithi był cudownym człowiekiem. Neurochirurgiem i pisarzem, który dzięki swojej książce zainspiruje wielu.
Więcej recenzji na: kiniabook.blogspot.com
Autor: Fifraku, data: 05.10.2016 21:34, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

O tym co naturalne, a jednak tak obce...

Bardzo ciężko opisać tę książkę w kilku prostych słowach. Przymiotniki takie jak "niesamowita", "rewelacyjna", nie oddają, a wręcza zabierają jej godność i powagę. Choć czyta się ją lekko, tematyka jest niezwykle trudna. Jest to opowieść o śmierci, a także o ironii losu. Jest to historia o tym co najpewniejsze i jednocześnie najbardziej niespodziewane w życiu.

Paul Kalanithi był lekarzem neurochirurgiem. Od wczesnej młodości poszukiwał odpowiedzi na pytania dotyczące życia i śmierci. W tym celu, przez pierwsze lata studiów zgłębiał literaturę. Analizował zagadnienia dotyczące ludzkiej egzystencji, jej znaczenia. W pewnym momencie poczuł, że teoria mu nie wystarcza i tak rozpoczął studia medyczne. To pierwsza część książki odsłaniająca wycinek z życia lekarza. Poznajemy jego dylematy, wątpliwości, ambicje. Drugi etap jest już trudniejszy. Ten bardzo zdolny neurochirurg, po 10 latach praktyki, będąc u szczytu swojej kariery, dowiaduje się, że ma raka i to w bardzo zaawansowanym stopniu. Nagle wszystko się zmienia, a Paul musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Musi stworzyć nowego siebie. Próbuje nam o tym opowiedzieć.

Książka jest napisana niezwykle mądrze i rzeczowo. Choć brzmi to dość sztywno, to chyba te dwa słowa najlepiej oddają, to jak autor przedstawia nam swoją historię. Zawaliło mu się życie, a mimo to z jego słów bije ogromny spokój i rozwaga. Czytelnik widzi jego zagubienie, ale jednocześnie siłę. Odnalezienie tego co najważniejsze w tym momencie życia, w tak niepewnej przyszłości, wydaje się wręcz niemożliwe. Ale jemu, krok po kroku, to się udaje.
Ta książka, to jest opowieść Paula Kalanithi'ego. Pewnie nie wiemy wielu rzeczy. Poznajemy tylko to, co on chce nam pokazać. Nie czytamy o jego łzach, załamaniach. On tylko stwierdza, że takie rzeczy miały miejsce. Mimo tego, książka jest bardzo poruszająca. Nie płakałam czytając ją, ale czułam narastający niepokój. Strach o swoich bliskich, o siebie. Ta powieść dotyka naszych najdelikatniejszych "strun". Mówi wprost o tym, czego się tak boimy, co tak odsuwamy od siebie. Kiedy ją skończyłam, usłyszałam ciszę... W głowie pojawiła się myśl, że nic nie jest pewne, oprócz tego, że odejdziemy. Dlaczego to co spotyka ludzi od zawsze, co jest tak naturalne, wywołuje taki lęk? Nawet człowiek, dla którego śmierć innych ludzi była codziennością, w obliczu wyroku jaki usłyszał, stracił to, co pozornie wydawało się przygotowaniem.

Po odłożeniu tej książki, człowiek patrzy na swoje życie z innej perspektywy. Jest ona delikatnym budzikiem ostrzegawczym dla każdego z nas. Ma nas obudzić z naszego marazmu, z naszego narzekania. Mamy docenić własne życie i pamiętać o tym jak bardzo jest kruche.

Powieść musi być bardzo poruszająca dla osób, które walczyły lub walczą z tą ciężką chorobą jaką jest rak. Sądzę, że jej przeczytanie może przynieść im dużą pociechę.

Choć życie w ciągłym strachu i obawie " co może się stać" nie ma sensu, to warto sięgnąć po tę książkę, by sobie przypomnieć co w życiu jest ważne. By sobie uświadomić, jak czasami niewiele od nas zależy. Tu od razu przypominają mi się słowa Woody'iego Allena :
"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach na przyszłość."

Mądra i rzeczowa lektura.

Polecam!!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com
Autor: Katuja32, data: 21.09.2016 08:48, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/

Książka "Jeszcze jeden oddech" przykuła moją uwagę, gdy pewnego dnia przeglądałam zapowiedzi Wydawnictwa Literackiego. Gdy tylko ją dostrzegłam, wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Dlaczego? Zaintrygował mnie przede wszystkim jej opis. To prawdziwa historia opowiedziana przez neurochirurga, który któregoś dnia usłyszał przykrą wiadomość, jedno krótkie słowo całkowicie zmieniające życie i postrzeganie przyszłości: rak. Pisząc książkę, chciał po pierwsze spełnić jedno ze swoich marzeń, a po drugie pragnął podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami związanymi z walką z chorobą i śmiercią oraz przekazać innym ludziom mnóstwo mądrych i cennych wartości, wskazówek dających wiarę i nadzieję, ułatwiających przejście niewątpliwie bardzo trudnego okresu, a także pomagających z pokorą i godnością podejść do otrzymanej informacji o diagnozie oraz śmierci.

Paul Kalanithi był znanym i cenionym lekarzem o najbardziej wymagającej specjalizacji, jaką jest neurochirurgia. Jego pasją była medycyna, interesował się filozofią biologiczną. Studiował na Uniwersytecie Stanforda, a potem w Yale. Jako neurochirurg pracował dziesięć lat, do ukończenia rezydentury pozostało mu piętnaście miesięcy. Otrzymywał wiele nagród, wyróżnień. Proponowano mu również prowadzenie zajęć na różnych uczelniach. Spełniał się zawodowo, pracował po kilkanaście godzin dziennie, często przekraczając dozwolone normy. Był również miłośnikiem literatury, studiował nawet literaturę angielską. Mając zaledwie dziesięć lat podjął się lektury książki G. Orwella "Rok 1984". Czytał również powieści W. Nabokova czy T.S. Eliota, których cytował w swojej książce. Pewnego dnia, w wieku trzydziestu sześciu lat usłyszał diagnozę: IV stadium raka płuc. Nie załamał się, z pokorą podszedł do otrzymanej informacji o chorobie. Nagle stał się pacjentem, który miał zdecydowanie większą świadomość tego, jak będzie wyglądało jego dalsze życie i leczenie. Postanowił podjąć walkę, w trudnych momentach mógł liczyć na wsparcie żony - Lucy, która była internistką oraz rodziny i przyjaciół. Nie wierzył, że przeżyje, że wygra walkę z chorobą. Mimo to nie okazywał słabości, poddawał się terapii, zaczął pisać swoją książkę. Gdy jego stan się poprawił, a wyniki się ustabilizowały, wrócił do pracy, aby ukończyć rezydenturę. Paul i Lucy podjęli również starania o dziecko, pragnęli zostać rodzicami, stworzyć rodzinę. Udało się. Narodziny córki Cady były najpiękniejszym momentem w ich życiu. Niestety rak ponownie zaatakował... Paul zmarł 9 marca 2015 roku.

"Wyglądało na to, że pewien rozdział mojego życia został definitywnie zamknięty - a może nawet cała książka? Zamiast być uduchowioną postacią, która niesie pomoc w chwilach najtrudniejszych życiowych przemian, znalazłem się wśród zagubionych, zdezorientowanych owieczek. Ciężka choroba nie zmienia życia, ona w jednej chwili całkowicie je niszczy. Nie czułem, że mam do czynienia z objawieniem, oślepiającym rozbłyskiem ukazującym To, Co Naprawdę Się Liczy - miałem raczej wrażenie, jakby ktoś zbombardował szlak, którym dotąd podróżowałem. Pozostawało mi jedynie znaleźć inną drogę."

Paul Kalanithi w swojej książce, nad którą pracował do ostatniej chwili, przedstawił swoje życie przed otrzymaniem informacji o raku oraz po usłyszeniu diagnozy. Opowiadał o swojej edukacji, zajęciach na studiach, pierwszych operacjach i sekcjach zwłok, praktykach na oddziale ginekologiczno-położniczym, a następnie na chirurgii onkologicznej, wypełnianiu dokumentów, strategii oszczędzania czasu na sali operacyjnej (lekarz-zając i lekarz-żółw), o neurochirurgii oraz funkcjonowaniu mózgu. Ukazał swoją pracę, której całkowicie się poświęcił. Przedstawiał relacje z pacjentami, ich reakcje, kiedy przekazywał im wyniki badań, wiadomość o chorobie. Wspominał swoje dzieciństwo, rodziców, pierwszą miłość, a także małżeństwo, które swego czasu przechodziło kryzys. Nawiązywał do ulubionych pisarzy i ich dzieł literackich. Jednak przede wszystkim opowiedział swoją historię z perspektywy pacjenta, którym się stał po usłyszeniu diagnozy. Skupił się na omówieniu pobytu w szpitalu, przebiegu swojej choroby, jej etapów leczenia i terapii, której się poddał. Informację o raku przyjął z godnością i pokorą, zaakceptował ją. Mierzył się z chorobą każdego dnia. Był zdeterminowany, pragnął żyć, spełnić swoje marzenia, realizować swoje pasje. Walczył do samego końca...
Paul Kalanithi był wybitnym neurochirurgiem, kochającym mężem i ojcem, człowiekiem pełnym pasji i chęci życia, wzbudzającym sympatię, podziw i szacunek. "Jeszcze jeden oddech" to książka niezwykle poruszająca, wartościowa, mądra, szczera i prawdziwa. To opowieść o miłości, rodzinie, medycynie, literaturze, marzeniach, pasjach, a przede wszystkim o chorobie, śmierci i świadomym odchodzeniu. To piękna i wzruszająca historia, którą zdecydowanie warto poznać.
Autor: Anna, data: 01.09.2016 19:34, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Paul Kalanithi " Jeszcze jeden oddech"

Paul Kalanithi „Jeszcze jeden oddech” jest to książka wydana w formie biografii, która potrafi wzruszyć, tworzy miłą atmosferę w świecie medyczny. Wielu z nas na dzień dzisiejszy załamałoby się, gdybyśmy usłyszeli o diagnozie: IV stadium raka płuc. Paul, lekarz neurochirurg nie załamał się. Cz pogodził się ze swoim losem ? Co czuł się pogodzony, gdy odchodził z tego świata? Czy dr Paul czuł swoje szczęście osobiste i spełnienie zawodowe?. Postanowił napisać o tym wszystkim napisać. Przedstawić nam swoją historię życia jako pacjenta i lekarza. Osobiście ujęła mnie postawa Paula jako człowieka, lekarza, gdyż l kocha swoich pacjentów, przeżywa osobiście ich przypadki. Polecam przeczytać tą książkę ze względu na to, że jest ona wskazówką dla ludzi żyjących bez braku nadziei. Dzięki tej książce istnieje nadzieja na lepsze jutro w świecie medycyny- leczenia stadium raka płuc. Wyrażam wielki szacunek stronę rodziców, żony Paula – Lucy i ich córki Cody, która dała nadzieje Paulowi, że może nacieszyć się życiem. Nowe życie zamieszkałe, ale pozostawiło ślady włosów ciemnych, które będzie przypominało jakie miał jak to mówiła o swoim mężu żona dr Paula, która była świadkiem ich miłości oraz choroby.
Autor: Beata Igielska, data: 12.08.2016 16:16, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Wyscig ze smiercia

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 29 września nakładem WYDAWNICTWA LITERACKIEGO

„Jeszcze jeden oddech” Paula Kalanithi to wzruszające świadectwo miłości, zmagania się z nieuleczalną chorobą i wyścigu ze śmiercią. Jest to jednocześnie przejmująca i dodająca otuchy książka, w której nieustannie żal i zwątpienie przeplatają się z afirmacją życia.

Autor opisał swoją reakcję na zabójczą diagnozę – nieuleczalny rak płuc. Pogodzenie się z nieuchronnością śmierci zabrało mu sporo czasu, mimo iż miał wokół siebie wielu przyjaciół i oddaną żonę.
Jako wybitny neurochirurg Paul Kalanithi doskonale zdawał sobie z czekającej go przyszłości – stopniowo narastający ból, osłabienie, dotkliwe metody, mające na celu jedynie przedłużenie życia i wreszcie jego kres.
Jak odnaleźć się w tak dramatycznej sytuacji? Czy postawić na szalone, beztroskie korzystanie z ostatniego etapu życia, czy raczej żyć tak, jakby nic się nie stało, czyli pracować, spotykać się ze znajomymi i rodziną, chodzić do ulubionych restauracji?
Znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania – jak nietrudno się domyślić – nie było łatwe. Ostatecznie chory postanowił odejść z godnością, pogodzić się z losem i tym, co nieuchronne, bo w końcu czeka na każdego. Nic nie zrównuje ludzi tak jak śmierć – to prawda, którą znali już starożytni i ludzie średniowiecza. Niby oczywistość, ale kiedy dotyka nas i naszych bliskich, trudno się z tym pogodzić.

Oprócz opisów walki z chorobą, autor dużo miejsca poświęca swojej pracy lekarza. Wspomnieniami wraca do dzieciństwa, pierwszej młodości i początków swojej pracy, do której zawsze podchodził z powagą, powołaniem i pasją. Pełne mądrości są poglądy Paula Kalanithi na stosunek lekarza do pacjenta. Dominuje w nich przekonanie o posłanniczej roli lekarzy, którzy bez wyjątku powinni być oddani swym pacjentom.
Widać, że praca była dla autora wielkim wyzwaniem, wymagała nie tylko stałego doskonalenia się, ale i zaangażowania oraz entuzjazmu, o który może być trudno, gdy człowiek wciąż spotyka się z ludzkim cierpieniem i śmiercią.

Czyta się te wspomnienia ze ściśniętym sercem, gdyż od początku czytelnik wie, że autor przegrał z chorobą. Gdy śledzi się jednak jego rozterki, walkę o każdy miesiąc, dzień i wreszcie oddech, trudno nazwać to przegraną. Godny podziwu jest optymizm chorego, który stara się żyć nie tylko dla siebie, ale i dla żony oraz malutkiej córeczki. Niesamowicie wzruszające są opisy narodzin dziecka, przy których Paul uczestniczył, oraz ostatnie strony, dopisane już przez żonę – wdowę (dzięki nim poznajemy szczegółowo ostatnie godziny śmierci jej męża).

„Jeszcze jeden oddech” to książka, która trzyma w napięciu, niczym najlepsza powieść. Czyta się ją jednak inaczej niż fikcję, bo wciąż ma się świadomość autentyczności opowiedzianej historii.
Całość napisana jest z chirurgiczną precyzją, ale i z literackim zacięciem. I nic dziwnego, gdyż autor był człowiekiem wszechstronnym, miłośnikiem książek i poezji. Znajduje to odzwierciedlenie w jego zapiskach – w tekście znajdujemy nie tylko medyczne szczegóły, ale i odwołania do kultowych powieści, znanych wierszy i literackich anegdot.

Nie znajdziemy w książce Paula Kalanithi banałów, prostych rozwiązań, efektownego i obliczonego na sensację rozdzierania szat. Jest za to spokój, rozwaga, wyciszenie, mądrość doświadczonego człowieka. I to właśnie najbardziej ujmuje czytelnika.
Najtrudniej jest pisać o wielkich, ważnych sprawach z prostotą i interesująco. Autorowi to się jednak udało – pozostawił po sobie poruszające świadectwo walki z nieuleczalną chorobą i z sobą samym.
BEATA IGIELSKA
Paul Kalanithi
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Jeszcze jeden oddech. Audiobook Paul Kalanithi
Jeszcze jeden oddech. Audiobook
Paul Kalanithi, 25,13
When Breath Becomes Air Paul Kalanithi
When Breath Becomes Air
Paul Kalanithi, 41,00
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Książki Znaku dla dzieci i nie tylko. Trwa wyprzedaż wybranych pozycji, upoluj tę wymarzoną z 55% rabatem!
Ostatnio oglądane
KJeszcze jeden oddech
KSzepty spoza nicości
KZaczarowana zagroda
KOsiecka. Nikomu nie żal pięk...
KChorzy ze stresu. Problemy p...
KCo robić przed końcem świata
KPięć Stawów. Dom bez adresu
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 54
© 2006-2021 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!