|
Mama zawsze wracaMama zawsze wraca – opis wydawcy Oparta na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Poetycko zilustrowane świadectwo ocalającej mocy miłości i wyobraźni. Nikt nie wie, że tu mieszka dziewczynka. Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek. Tak mi powiedziała. (...) Nie czułam się smutna. Nie było mi źle. Nie wiedziałam w ogóle, że jest inne życie. Myślałam, że tak to jest. Nigdy nie chciałam wyjść, bo nie wiedziałam, że można wyjść. Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała. Zosia Zajczyk ocalała, jako jedna z niewielu. Po latach opowiada swoją historię. Mama zawsze wraca to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej subtelne, poetyckie ilustracje cenionej w Polsce i na świecie artystki Iwony Chmielewskiej. Nałożona na okładkę papierowa opaska z ważnym w opowieści haftowanym motywem to próba odwrócenia symboliki opaski z gwiazdą Dawida. Tutaj ten kawałek płótna staje się znakiem czułości, ochronnym gestem otaczającym ukryty w książce kruchy świat Natalii i Zosi. „Zosię poznałam dawno. Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. (...) Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. (...) Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. (...) Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. (...) Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa” – Agata Tuszyńska. „(...) Moim zadaniem było dopełnić ten wstrząsający i zachwycający tekst obrazami, które (to jedyne, czego byłam pewna) nie będą ilustrowały go w tradycyjnie pojmowany sposób. Jak to zrobić, żeby książka symbolicznie otwierała się i zamykała przed odbiorcą, jak tamta ciemna piwnica? Jak zachować i pokazać sakralny wymiar tego miejsca? Jak je oświetlić, wydobyć z tamtych czasów i przenieść jak najdelikatniej do dzisiejszego świata? I pamiętać, żeby swoją zbyt narzucającą się wizją nie przeszkadzać odbiorcy w osobistym, intymnym przeżyciu? Przecież każdy ma na swój sposób obcować z tą tajemnicą. Obraz ma tu milczeć, ma być w pewnym sensie niewidzialny, a jednak ważny i dotkliwy” – Iwona Chmielewska. |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2020.02.19 |
| Opinie czytelników o „Mama zawsze wraca” Średnia ocena: 5,0 na bazie 2 ocen z 2 opinii |      |
Autor: urszula_gala | , data: 24.06.2020 09:01 | , ocena: 5,0 |    
|
Przepiękna opowieść o miłościAgata Tuszyńska Mama zawsze wraca, ilustracje Iwona Chmielewska, dobrze, że takie książki pojawiają się coraz częściej. Nie dość, że są przepięknie wydane, to jeszcze dotyczą trudnej tematyki wojny, proponując zmierzenie się z nią starszym dzieciom, ale nie tylko. Historię Zosi Zajczyk, która urodziła się kilka miesięcy przed wybuchem wojny i jako maleńka dziewczynka wraz z rodziną znalazła się w getcie warszawskim, powinni przeczytać wszyscy.
Agata Tuszyńska po raz kolejny opowiada historię naładowaną emocjami. Emocji jest tym więcej, że sięga po historię dziecka. Wzruszająco oprowadza czytelnika po świecie widzianym oczami małej Zosi i przez dziecko zapamiętanym. Jedynym jaki Zosia zna i myśli, że tylko taki istnieje. Obok Zosi obecna jest jej mama, która za wszelką cenę pragnie zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Jest jej jedynym przewodnikiem po życiu ograniczonym do małej ciemnej piwnicy, opiekunką i ostoją.
To piękna, choć smutna opowieść o sile uczuć, przepełniona miłością, w której mama zrobi wszystko, żeby ochronić dziecko przed strachem. Polecam bardzo wszystkim, młodszym i starszym czytelnikom, bo takiej lektury nie można pominąć.
Autor: inia.recenzuje | , data: 09.04.2020 13:19 | , ocena: 5,0 |    
|
Mama zawsze wracaCo takiego mają w sobie książki od wydawnictwa Dwie Siostry, że nie da sie ich odłożyć na półkę, póki nie doczyta sie ich do końca. Są wyjątkowe, niepowtarzalne, uwrażliwiają. Czekałam na nią, a gdy już ją otrzymałam to bałam się czytać.
„Mama zawsze wraca” nie opisuje tylko wojny, to książka o dostosowaniu się. „Wiedziałam, że nie mogę powiedzieć nikomu, jak było, co się stało, gdzie jest mój ojciec, jak bili mame, gdzie ja się chowałam”.
Ta niezwykła historia, szczególnej więzi mamy z córką oparta jest na wspomnieniach ocalałej z Zagłady, Zosi Zajczyk (Jael Rosner). Zosia urodziła się w maju 1939r w Warszawie. Niespełna 2 letnia Zosia przeprowadza się z rodziną do getta. A jak już zostają same z mamą, ta ukrywa córkę w piwnicy. „Będziesz tu mieszkała jak krasnoludek”. Dziewczynka spędza tam długie miesiące, ale jej mama, wręcz heroicznie dbala o nią. Uczyła pisać, czytać, haftować, pokazywała świat, przynosząc liście, kasztany. Objaśniała jej świat.
Nie potrafię Wam przekazać tego co mnie poruszyło w tej opowieści. Ona oddaje szacunek tym wydarzeniom. Sami musicie w nią wejść i doświadczyć tej dziecięcej naiwności, heroicznej walki matki, wyzbycia się polskości. Po tej lekturze znów docenimy to co mamy. Tu piękno przeplata się z ogromnymi emocjami.
„Nie czułam się smutna. Nie było mi złe. Nie wiedziałam w ogóle, ze jest inne życie. Myślałam, ze tak to jest. Nigdy nie chcialam wyjsc, bo nie wiedzialam, ze mozna”.
„Co? Chcesz zobaczyć, czy twoja mama żyje? Ja ci już mowie, ona nie żyje. Żadna mama nie żyje. Ale moja żyje. Niemożliwe. Nie ma takiej mamy, która by żyła. Nie ma. Zapytaj się wszystkich dzieci, czy ktoś ma mamę, która żyje”. |
Klienci, którzy kupili Mama zawsze wraca, wybrali również: |
|
| |