Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk
Skorzystaj z rabatu do 25% na wybraną ofertę wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego!
Księgarnia » Literatura piękna » Prowadź swój pług przez kości umarłych

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Nasza cena:
32,33 zł (zawiera rabat 28 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 44,90 zł (oszczędzasz 12,57 zł)
Autor: 

Olga Tokarczuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:2019
Oprawa:twarda
Liczba stron:320
Format:13.0 x 20.5 cm
Numer ISBN:978-83-08-06993-6
Kod paskowy (EAN):9788308069936
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 30.09.2020 13:17)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Prowadź swój pług przez kości umarłych – opis wydawcy

Inspirująca, głośno dyskutowana powieść. Thriller moralny z metafizyczną zagadką, zaskakującą pod każdym względem.

Zimą piękna Kotlina Kłodzka jest miejscem mało przyjaznym i opustoszałym. Wśród nielicznych mieszkańców pozostała Janina Duszejko – miłośniczka astrologii, która w wolnych chwilach dogląda domów nieobecnych sąsiadów i tłumaczy poezję Blake'a. Niespodziewanie przez tę spokojną okolicę przetacza się fala morderstw, których ofiarami padają myśliwi. Czy to możliwe, by – jak sugeruje Duszejko – to zwierzęta zaczęły czyhać na życie swoich oprawców? Wszak Blake pisał: „Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie”...

„To książka lekka, błyskotliwa, zarazem subtelna i pełna pasji” – „Gazetta Di Mantova”.

„Pod względem talentu włączania do lekkiej formy literackiej materiału o ambicjach filozoficznych porównywano Olgę Tokarczuk już wiele razy do Umberta Eco, i jak się okazuje, ma to uzasadnienie także w tej powieści” – „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych jest książką, która zmienia patrzenie na świat” – Anna Dobiegała, „Fraza”.

FacebookTwitter
Prowadź swój pług przez kości umarłych - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2019.11.29
Recenzja
Opinie czytelników o „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
Średnia ocena: 3,0 na bazie 1 ocen z 1 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: MargoRoth, data: 06.07.2020 00:53, ocena: 3,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Prowadź swój pług...

Kotlina Kłodzka zimą bywa cicha i niebezpieczna. Wszystko zaczyna się w małym miasteczku z zaledwie kilkoma zamieszkanymi domami. Ofiarą morderstwa pada mężczyzna, który parał się myślistwem, a jest to dopiero początek - po nim giną inni, którzy bez skrupułów uśmiercali zwierzęta. Wśród nielicznych mieszkańców wioski pozostała Janina Duszejko - staruszka zafascynowana astrologią, nauczycielka języka angielskiego oraz tłumaczka poezji Williama Blake'a. Szybko dochodzi ona do wniosku, że za brutalnymi zbrodniami stoją zwierzęta. To one miałyby wziąć odwet na swoich oprawcach, którzy przez wieki na nie polowali. Choć Blake pisał: "Błąkająca się Sarna po lesie / Ludzkiej Duszy niepokój niesie", czy możliwym jest zemsta dokonana przez zwierzęta?

Moja (teraz już była) szkoła od momentu otrzymania przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla powzięła sobie za cel rozpowszechnienie jej twórczości wśród uczniów. Był to cel jak najbardziej szczytny i godny uznania, a w jego wyniku, w ramach nagrody na zakończenie roku szkolnego, trafiły do mnie trzy książki tej autorki: ,,Opowieści bizarne"; ,,Dom dzienny, dom nocny" oraz ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych", czyli powieść, którą wybrałam na inaugurację mojej przygody z Olgą Tokarczuk. Wybór był trudny, ale ostatecznie zdecydowałam się skłonić ku motywowi, którego poszukuję nie tylko w książkach, ale i w filmach czy podcastach - ku motywowi morderstwa. Miałam nadzieję, że ten motyw gładko przeprowadzi mnie przez książkę i że pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk będę mogła rozpatrywać jedynie w jasnych barwach. ,,Prowadź swój pług..." okazała się jednak być nieco bardziej wymagającą lekturą.

Naturalnym na początek wydawałoby się wyłonienie głównego tematu książki, jednak jest ich tutaj wiele. Istnieją partie powieści poświęcone opisom morderstw, jednak są one w mniejszości, ustępując miejsca opisowi życia głównej bohaterki oraz jej rozważaniom filozoficznym. Janina Duszejko jest bohaterką, do której od początku żywiłam neutralne uczucia i nie potrafiłam ani trochę zbliżyć się do sympatii do niej. Mało tego, z biegiem czasu zaczęłam odczuwać irytację i byłam najzwyczajniej w świecie zmęczona jej obecnością, jednak - jak to jest z głównym bohaterem i narratorem powieści - nie mogłam liczyć na jej zniknięcie. Pani Duszejko wydawała mi się postacią mocno infantylną i o ile na początku miało to swój urok, potem stawało się nieco śmieszne. Choć początkowo ceniłam sobie jej upór, zdolność do stąpania twardo po ziemi i obstawania przy swoim, cechy te zmieniły się w przesadnie krzykliwe manifestowanie osobistych przekonań bohaterki. Zdaje mi się, że właśnie taką kreację postaci chciała stworzyć Olga Tokarczuk - czytelnicy mieli stopniowo tracić do niej zaufanie i również ja podążyłam ścieżką wyznaczoną przez autorkę. Nie mogę jednak zapomnieć o tym, że stąpając po tej ścieżce, jednocześnie nie potrafiłam powstrzymać narastającej irytacji i napływu złych emocji, które pozostały ze mną nawet po zakończeniu lektury.

Główna bohaterka specjalizuje się w astrologii. Prowadzi zapiski na temat zgodności zdarzeń z życia ludzkiego z ruchem planet i gwiazd. Jest przekonana, że znajomość czyjejś daty urodzenia, pozwoli jej na wyczytanie z ciał niebieskich sposobu, a nawet momentu śmierci tej osoby. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy teorie astrologiczne przytaczane w książce są prawdziwe, jednak niezaprzeczalnie są ciekawe. Nigdy nie miałam nic wspólnego z tego typu naukami wróżbiarskimi i nigdy nie zamierzam się w nie zagłębiać, lecz chwilowe wejście w świat wróżb, planet i gwiazd było intrygujące. Fakt, że to akurat Janina Duszejko jest narratorką tej powieści, sprawia, że całkowicie zagłębiamy się w jej sposób myślenia - musimy więc poznać astrologię, poezję Blake'a oraz... jej pogląd na myślistwo, który stawia ją w opozycji do reszty społeczności.

No właśnie, myślistwo. Jest ono jednym z głównych tematów książki, powiedziałabym nawet, że chwilami całkowicie dominuje nad innymi motywami. Myślistwo jest tutaj tematem spornym, który dzieli społeczność miasteczka. Z jednej strony mamy bardzo dużą grupę aktywnych myśliwych oraz osób wspierających pozyskiwanie mięsa zwierzęcego w wyniku polowań, a z drugiej mamy opozycję w postaci Janiny Duszejko, która wykazuje się w tym temacie dużą empatią, stając po stronie praw zwierząt i uważając polujących za zwyczajnych morderców. Kwestia zabijania zwierząt i spożywania ich mięsa zawsze należeć będzie do nierozstrzygniętych sporów o podłożu etycznym i wątpię, aby kiedykolwiek zapanowała pod tym względem zgoda wśród ludzi. W niektórych bardziej konserwatywnych środowiskach jeszcze trudniej jest przeforsować nowocześniejszy pogląd o prawach zwierząt, ich zdolności do odczuwania bólu... Czasem jest to walka z góry przegrana. Nasza bohaterka dzielnie obstaje jednak przy swoim, sprzeciwiając się lokalnym myśliwym. Szczerze przyznam, że o ile drugoplanowy wątek wyżej opisanego sporu byłby ciekawym urozmaiceniem książki, tak nadanie mu rangi głównej w powieści sprawiło, że zaczął mnie on męczyć. Pod koniec książki czułam się już, jakbym od kilku godzin słuchała kłótni toczącej się za ścianą: chciałam tylko, żeby przestano, niezależnie od tego, kto wygra spór. O ile w normalnych warunkach zgodziłabym się z Janiną i byłabym gotowa poprzeć jej poglądy, to podczas czytania ,,Prowadź swój pług...", szczególnie ostatnich rozdziałów, byłam już tak znużona, że było mi wszystko jedno.

Jakby nie było, ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych" jest poniekąd kryminałem z uwagi na obecność zbrodni. Naturalnie mamy więc postać mordercy, którego tożsamość wychodzi na jaw na końcu książki. Czy była ona zaskoczeniem? Nie do końca, jednak myślę, że taki był zamysł autorki. Stopniowo podkładała ona czytelnikowi pod nos kolejne wskazówki, a gdy było ich już wystarczająco dużo, odkrycie prawdy wydawało się formalnością. Choć nie mam nic przeciwko takiemu zabiegowi, zdaje mi się także, że tożsamość zbrodniarza jest tutaj sprawą raczej mało niespodziewaną i gdyby ktoś na początku książki zdecydował się strzelać, kim jest morderca, z dużym prawdopodobieństwem trafiłby celnie.

Powieść Olgi Tokarczuk nie jest jedną z tych książek, które szalenie porywają i dostarczają niesamowitych emocji. Tutaj tego nie znajdziecie. Możecie natomiast spotkać się z lekturą delikatnie pochłaniającą, która może nie zadziwi, może nie zszokuje, ale sprawi, że będziecie chcieli wiedzieć, co zdarzy się na następnej stronie. Zdaje mi się, że książki Tokarczuk właśnie takie będą - czasem niewystarczające, czasem rozczarowujące, ale mimo to czytający będzie chciał kontynuować. Widzę to już po sobie - gdybym miała określić, czy ,,Prowadź swój pług..." mi się podobała, z wahaniem, ale skłaniałabym się ku odpowiedzi przeczącej, natomiast na pytanie o to, czy zamierzam jeszcze kiedyś, a może w niedalekiej przyszłości, sięgnąć po inną książkę Olgi Tokarczuk, tym razem bez wahania odpowiedziałabym, że tak.

Dla kogo będzie to dobra powieść? Dla osób lubiących niespieszną akcję, małomiasteczkowy klimat i rozbudowane spory etyczne. Dla osób lubiących dywagacje natury filozoficznej ukazane na tle morderstw. Nie nazwałabym tej książki dobrą, zbyt dużo jej brakowało. Miała jednak w sobie coś, co sprawia, że nie odwrócę się od Olgi Tokarczuk, nie sprawdziwszy pozostałych jej powieści. Wierzę, że Nagroda Nobla nie została przyznana bez powodu i zamierzam ten powód dostrzec w twórczości tej pisarki.

/booksofsouls.blogspot.com/
Olga Tokarczuk
- pozostałe pozycje w naszej księgarni:
Dom dzienny, dom nocny, wydanie 3 Olga Tokarczuk
Dom dzienny, dom nocny, wydanie 3
Olga Tokarczuk, 35,93
Księgi Jakubowe. Audiobook Olga Tokarczuk
Księgi Jakubowe. Audiobook
Olga Tokarczuk, 43,13
Drive Your Plow Over the Bones of the Dead Olga Tokarczuk
Drive Your Plow Over the Bones of the Dead
Olga Tokarczuk, 65,00
Drive Your Plow Over the Bones of the Dead Tokarczuk Olga
Drive Your Plow Over the Bones of the Dead
Tokarczuk Olga, 33,15
Prowadź swój pług przez kości umarłych. Audiobook, wydanie II Olga Tokarczuk
Prowadź swój pług przez kości umarłych. Audiobook, wydanie II
Olga Tokarczuk, 25,13
Dom dzienny, dom nocny. Audiobook, wydanie II Olga Tokarczuk
Dom dzienny, dom nocny. Audiobook, wydanie II
Olga Tokarczuk, 25,13
Podróż ludzi Księgi. Audiobook Olga Tokarczuk
Podróż ludzi Księgi. Audiobook
Olga Tokarczuk, 25,13
Podróż ludzi Księgi, dodruk Olga Tokarczuk
Podróż ludzi Księgi, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Bieguni. Audiobook Olga Tokarczuk
Bieguni. Audiobook
Olga Tokarczuk, 28,73
Bieguni Olga Tokarczuk
Bieguni
Olga Tokarczuk, 35,93
Flights Tokarczuk Olga
Flights
Tokarczuk Olga, 52,70
Drive your Plow over the Bones of the Dead Tokarczuk Olga
Drive your Plow over the Bones of the Dead
Tokarczuk Olga, 44,27
Profesor Andrews w Warszawie / Wyspa, dodruk Olga Tokarczuk
Profesor Andrews w Warszawie / Wyspa, dodruk
Olga Tokarczuk, 14,33
Flights Olga Tokarczuk
Flights
Olga Tokarczuk, 43,35
Opowiadania bizarne. Audiobook Olga Tokarczuk
Opowiadania bizarne. Audiobook
Olga Tokarczuk, 25,13
Opowiadania bizarne, dodruk Olga Tokarczuk
Opowiadania bizarne, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Zgubiona dusza Olga Tokarczuk, Joanna Concejo
Zgubiona dusza
Olga Tokarczuk, Joanna Concejo, 39,92
Prawiek i inne czasy. Audiobook Olga Tokarczuk
Prawiek i inne czasy. Audiobook
Olga Tokarczuk, 25,13
Szafa, dodruk Olga Tokarczuk
Szafa, dodruk
Olga Tokarczuk, 17,93
Lalka i perła Olga Tokarczuk
Lalka i perła
Olga Tokarczuk, 17,93
Ostatnie historie, dodruk Olga Tokarczuk
Ostatnie historie, dodruk
Olga Tokarczuk, 25,13
Gra na wielu bębenkach Olga Tokarczuk
Gra na wielu bębenkach
Olga Tokarczuk, 28,73
Prowadź swój pług przez kości umarłych, dodruk Olga Tokarczuk
Prowadź swój pług przez kości umarłych, dodruk
Olga Tokarczuk, 26,57
E.E., dodruk Olga Tokarczuk
E.E., dodruk
Olga Tokarczuk, 25,13
Anna In w grobowcach świata Olga Tokarczuk
Anna In w grobowcach świata
Olga Tokarczuk, 23,69
Dom dzienny, dom nocny, dodruk Olga Tokarczuk
Dom dzienny, dom nocny, dodruk
Olga Tokarczuk, 30,89
Prawiek i inne czasy, dodruk Olga Tokarczuk
Prawiek i inne czasy, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Bieguni, dodruk Olga Tokarczuk
Bieguni, dodruk
Olga Tokarczuk, 28,73
Księgi Jakubowe, dodruk Olga Tokarczuk
Księgi Jakubowe, dodruk
Olga Tokarczuk, 50,33
Klienci, którzy kupili Prowadź swój pług przez kości umarłych, wybrali również:
Księgi Jakubowe, dodruk Olga Tokarczuk
Księgi Jakubowe, dodruk
Olga Tokarczuk, 50,33
Bieguni, dodruk Olga Tokarczuk
Bieguni, dodruk
Olga Tokarczuk, 28,73
Podróż ludzi Księgi, dodruk Olga Tokarczuk
Podróż ludzi Księgi, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Opowiadania bizarne, dodruk Olga Tokarczuk
Opowiadania bizarne, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Prawiek i inne czasy, dodruk Olga Tokarczuk
Prawiek i inne czasy, dodruk
Olga Tokarczuk, 27,36
Dom dzienny, dom nocny, dodruk Olga Tokarczuk
Dom dzienny, dom nocny, dodruk
Olga Tokarczuk, 30,89
Bieguni Olga Tokarczuk
Bieguni
Olga Tokarczuk, 35,93
Gra na wielu bębenkach Olga Tokarczuk
Gra na wielu bębenkach
Olga Tokarczuk, 28,73
Szczerze Donald Tusk
Szczerze
Donald Tusk, 33,74
Anna In w grobowcach świata Olga Tokarczuk
Anna In w grobowcach świata
Olga Tokarczuk, 23,69
E.E., dodruk Olga Tokarczuk
E.E., dodruk
Olga Tokarczuk, 25,13
Zgubiona dusza Olga Tokarczuk, Joanna Concejo
Zgubiona dusza
Olga Tokarczuk, Joanna Concejo, 39,92
Ostatnie historie, dodruk Olga Tokarczuk
Ostatnie historie, dodruk
Olga Tokarczuk, 25,13
Nie ma Mariusz Szczygieł
Nie ma
Mariusz Szczygieł, 32,20
Profesor Andrews w Warszawie / Wyspa, dodruk Olga Tokarczuk
Profesor Andrews w Warszawie / Wyspa, dodruk
Olga Tokarczuk, 14,33
Lalka i perła Olga Tokarczuk
Lalka i perła
Olga Tokarczuk, 17,93
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z rabatu do 22% na całą ofertę wydawnictw: W.A.B, Uroboros i Lipstick Books
Ostatnio oglądane
KProwadź swój pług przez kośc...
KBaśń o wężowym sercu, albo w...
KKicia Kocia u dentysty
KPowrót z Bambuko
KProsta sprawa
KZdarzyło się w Watykanie. Ni...
KDziki łubin
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 68
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!