|
Zrozumieć zbrodnięZrozumieć zbrodnię – opis wydawcy Rozejrzyj się wokół siebie. Czy widzisz ludzi, którzy są skłonni do popełniania przestępstw? Uwierz, mógłbyś się zdziwić, wiedząc, do czego są zdolni... Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak to możliwe, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co sprawia, że szefowie o psychopatycznych skłonnościach zamieniają pracownika w niewolnika? I co robić, by nie stać się ofiarą. Czy w ogóle można się przed tym ustrzec?
W książce Zrozumieć zbrodnię Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów. Podstawowy błąd naszego myślenia polega na tym, że postrzegamy innych tak jak samych siebie. Tracimy czujność, myśląc: „Nigdy nie zrobiłbym czegoś takiego, nikt nie jest do tego zdolny”. A to już prosta droga do tego, by wpaść w niebezpieczną pułapkę... Ewa Ornacka to dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu „Świadek” w reżyserii Andrzeja Kostenki i serialu dokumentalnego „Zbrodnie niedoskonałe”. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach. Publikowała na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Życia Warszawy”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Newsweeka”, „Uważam Rze” i „Śledczego” („Focus”). Nagrodzona Srebrną Kaczką SDRP za odwagę w opisywaniu mafii. W 2007 roku chroniona przez Centralne Biuro Śledcze. |
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
|
| | Data ukazania się w księgarni: 2019.04.29 |
| Opinie czytelników o „Zrozumieć zbrodnię”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 4 ocen z 4 opinii |      |
Autor: AnnieK | , data: 21.04.2020 14:50 | , ocena: 5,0 |      |
Zrozumieć zbrodnięDopiero niedawno dowiedziałam się, że istnieje taka książka jak „Zrozumieć zbrodnię". Pozycja ta miałam premierę prawie rok temu, a ja dopiero niedawno na nią natrafiłam w Internecie. Jak już zapoznałam się z jej opisem to uznałam, że chcę ją przeczytać. Niezbyt często zaglądam w umysły przestępców. Uznałam jednak, że książka pani Ornackiej będzie idealna, aby się czegoś dowiedzieć i douczyć.
Byłam bardzo ciekawa zawartości książki „Zrozumieć zbrodnię", więc dosyć szybko się na nią rzuciłam. Już pierwsze strony wzbudziły moje zainteresowanie i sprawiły, że poczułam, że warto przeczytać tę książkę. Dzięki tej pozycji bardzo dużo dowiedziałam się o ludzkich umysłach. Pozwoliła mi też inaczej spojrzeć na sytuacje, z którymi miałam kontakt w życiu. Po przeczytaniu tej książki, jeszcze raz przemyślałam historie ludzi przez które ich potępiałam i myślę, że teraz lepiej zrozumiałam sytuacje, w których się znaleźli. Najwięcej do przemyślenie dał mi rozdział o automatyzmie. Niby wiedziałam, że coś takiego istnieje, ale nie zdawałam sobie sprawy, że tak łatwo można posądzić kogoś o przestępstwo (co sama zrobiłam), a to może być bardziej skomplikowane.
Książka „Zrozumieć zbrodnię" dała mi dużo do myślenia. Nie każdy opisywany przypadek był dla mnie ciekawy. Były też przypadki, które wywołały wiele emocji. Najwięcej złości we mnie powodowały opisy zachowań pracodawców. Opisy postępowań niektórych morderców sprawiały, że byłam w szoku. Książka niesie ze sobą wiele emocji, ale także wiedzy o umysłach, jak i też pracy psychiatry sądowego. Zdecydowanie warto przeczytać tę pozycję, jeśli lubi się taką tematykę. Autor: CherryLadyReads | , data: 09.07.2019 13:20 | , ocena: 5,0 |      |
Wyjaśnić niewyjaśnioneOd dłuższego czasu interesuję się sprawami kryminalnymi. Ta tematyka wywołuje u mnie sprzeczne uczucia: fascynuje, przeraża, ciekawi, niepokoi… ale nie jestem w stanie przejść obok takich publikacji obojętnie. Śledzę medialne doniesienia, próbuję znaleźć motyw, zastanawiam się co popchnęło mordercę do zbrodni. Można powiedzieć, że podobnie jak w tytule książki, próbuję zrozumieć zbrodnię.
Ewa Ornacka jest dziennikarką śledczą i ma na swoim koncie już kilka publikacji poruszających tematy spraw kryminalnych czy rozpracowujących trudny świat mafii. W swojej najnowszej książce „Zrozumieć zbrodnię”, próbuje dowiedzieć się co dzieje się w głowie przestępcy, który decyduje się skrzywdzić drugiego człowieka. Swoje pytania konsultuje z biegłym sądowym, Jerzym Pobochą, który ocenia stan poczytalności sprawców przestępstw.
W publikacji znajdziemy wiele spraw kryminalnych zarówno tych całkiem nowych, jak i tych o których pamięć ludzka powoli zanika. Dziennikarka i lekarz psychiatra poruszą sprawy z naszego kraju, ale i omówią wstrząsające wydarzenia, które miały miejsce na świecie. A wszystko po to by uświadomić czytelnikowi, że nie należy sądzić innych swoją miarą, bo ludzki umysł nadal pozostaje dla nas wielką tajemnicą, i nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania drugiego człowieka.
Książka składa się z 12 rozdziałów. Rozpiętość omawianych zjawisk jest bardzo różnorodna, od samobójstwa rozszerzonego, przez próby uniknięcia więzienia i symulowanie choroby psychicznej, po seryjnych morderców i gwałcicieli.
Poznamy szerzej problemy, z jakimi zmagają się chorzy na schizofrenię. Zarówno te trudne jak stany psychozy, gdy puszczają wszelkie hamulce oraz te gdy umysł chorego jest bardzo twórczy. Wielu wynalazców zmagało się właśnie z tą chorobą.
Biegły sądowy wskazuje luki w systemie prawnym, które utrudniają mu rzetelne wykonywanie swojej pracy, oraz nakreśla jak dużo pomyłek ma miejsce przy orzekaniu, czy sprawca był poczytalny w momencie dokonywania zabronionego czynu. A przecież od jego decyzji zależy czy przestępca zostanie w ogóle postawiony przed sądem i poniesie karę za swoje czyny, czy trafi na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Dlatego ważne jest by w tym temacie wymiar sprawiedliwości stanowił jedno, a psychiatrzy cały czas pogłębiali swoją wiedzę.
Z kart książki dowiemy się również jak rozpoznać i nie dać się manipulować psychopacie. Co powinno nas zaalarmować i dać do myślenia, oraz jak reagować w sytuacji zetknięcia się z osobą cierpiącą na psychozy, by nie stać się potencjalną ofiarą jego wybuchu.
Publikację czyta się bardzo szybko. Jest źródłem wiedzy dla osób, które podobnie jak ja, są zafascynowane ludzką psychiką i próbują zrozumieć motywy działania sprawców. Mimo, że ludzki umysł to jedna z największych zagadek, to nawet niewytłumaczalne zachowania mają swoje wytłumaczenie i je właśnie odnajdziemy w książce „Zrozumieć zbrodnię”. Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, nie by rozgrzeszać morderców i przestępców, ale by zdać sobie sprawę, że wiele z ich działań ma wyjaśnienie w ich chorobach, osobowości czy wychowaniu. A my znajdując wśród nich musimy wiedzieć jak reagować by ocalić swoje życie, największą wartość jaką mamy.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Dom Wydawniczy REBIS! Autor: red_sonia | , data: 04.06.2019 15:30 | , ocena: 5,0 |      |
Z książką na kanapieZrozumieć zbrodnię... Hmm czy można ją w ogóle zrozumieć, wyjaśnić? Czy można wytłumaczyć? Okazuje się, że tak, a przynajmniej można spróbować.
„Zrozumieć zbrodnię” to zapis rozmowy Ewy Ornackiej z biegłym sądowym w zakresie psychiatrii dr. Jerzym Pobocha. Każdy z nas zna, a na pewno choć raz słyszał pojęcia depresja, niepoczytalność, czy częściowa niepoczytalność, słyszymy je we wiadomościach, kiedy dochodzi do zbrodni. Tymi oraz innymi terminami najczęściej posługują się przestępcy, którym grozi wieloletnie więzienie, a także adwokaci czy lekarze, chcący w jakiś sposób wpłynąć na wymiar kary.
Rozmowę autorki z biegłym sądowym uzupełniają wycinki prasowe dotyczące tych bardzo głośnych, jak i mniej znanych, niekiedy tylko lokalnie, spraw z sądowej wokandy. Moją uwagę przykuły samobójstwa rozszerzone, które bardzo często łączą się z depresją i doprowadzają do wielkich tragedii, jak ta sprzed roku, kiedy ojciec w toalecie sali zabaw otruł siebie i swojego synka.
„Zrozumieć zbrodnię” dobrze się czyta, a dla osób, które chcą poznać coś więcej niż tylko mordercę i motyw, ta książka będzie ciekawym uzupełnieniem. Niestety wyłania się z niej również ta ciemna strona orzecznictwa, ale po więcej odsyłam do lektury. Warto. | Ewa Ornacka | - pozostałe pozycje w naszej księgarni: |
|
Klienci, którzy kupili Zrozumieć zbrodnię, wybrali również: |
|
| |