Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Książka Muskając aksamit
Sarah Waters
Zapoznaj się z nowymi tytułami wydawnictwa Czarne!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Historyczna » Muskając aksamit

Muskając aksamit

Nasza cena:
29,40 zł (zawiera rabat 30 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 42,00 zł (oszczędzasz 12,60 zł)
Autor: 

Sarah Waters

Wydawnictwo: Prószyński
Rok wydania:2016
Oprawa:twarda
Liczba stron:592
Format:13.5 x 20.6 cm
Numer ISBN:978-83-8069-246-6
Kod paskowy (EAN):9788380692466
Waga:570 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 29.05.2020 17:25)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Muskając aksamit – opis wydawcy

Anglia, schyłek XIX wieku

W uporządkowane życie Nancy Astley, córki sprzedawcy ostryg, niespodziewanie wkracza Kitty Butler, gwiazda wodewilu. W pogoni za marzeniami Nancy opuszcza rodzinną miejscowość i wraz z nową przyjaciółką wyrusza na podbój Londynu, gdzie wkrótce sama staje na scenie...

Muskając aksamit to historia o poszukiwaniu – miłości, szczęścia i tożsamości, również seksualnej. Ma ono wymiar uniwersalny: po drodze Nancy dozna wielu upokorzeń, straci niewinność, lecz zyska wgląd we własną duszę oraz świadomość swoich potrzeb i pragnień, co pozwoli jej wreszcie odnaleźć szczęście. Jest to również wspaniała powieść historyczna; autorka z niezwykłą dbałością o szczegóły przedstawia społeczne tło epoki oraz mentalność ludzi, których przysłowiowa wręcz pruderia skrywała perwersyjne skłonności.

Najważniejszy debiut od czasów Jeanette Winterson.

– „Daily Telegraph”

Zachwycająca książka, która stworzyła nowe standardy dla historycznej powieści lesbijskiej.

– Emma Donoghue

Thriller pierwszej klasy!

– „Sunday Express”

Bardzo ciekawa… napisana z pasją.

– „The New York Times Book Review”

Sarah Waters (ur. 1966) – popularna i wielokrotnie nagradzane brytyjska pisarka, autorka znanych na całym świecie powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym.

FacebookTwitter
Muskając aksamit - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2016.01.05
Recenzja
Opinie czytelników o „Muskając aksamit”
Średnia ocena: 4,8 na bazie 5 ocen z 5 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Nietoperz, data: 22.02.2019 19:36, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Polecam

Jest to pierwszy mój kontakt z literaturą obyczajową LGBT. Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Jak na literaturę obyczajową przystało, znajdziemy tam opis życia codziennego, wydarzeń z życia bohaterów, romans, przeszkody i radości. Autorka świetnie wczuła się w atmosferę końca XIX wieku, realia, relacje międzyludzkie, świat teatrów rewiowych. Doskonale też przybliżyła rzeczywistość społeczności LGBT w tamtych czasach, dzięki czemu w niemałym stopniu uzupełniłam swoją wiedzę na ten temat. Nie przepadam za "obyczajówkami", ta jednak bardzo mi się podoba. Polecam wszystkim, którym bliska jest tematyka LGBT, wiek XIX, rewia, poszukiwanie swojego miejsca w świecie, tożsamości, również psychoseksualnej.
Autor: Dominika Fijał, data: 10.03.2016 15:00, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Tożsamość płciowa a czasy wiktoriańskie

Debiutancka powieść Sarah Waters - "Muskając aksamit" przenosi nas na koniec XIX wieku do Anglii. Gdzieś na prowincji w gospodzie z ostrygami pracuje dorastająca Nancy. Pomaga rodzicom, ale marzy o innym świecie. Zwłaszcza oczarowuje dziewczynę rewia, a zwłaszcza jedna z artystek - Kitty. Nancy jest zafascynowana aktorką śpiewającą w męskim przebraniu. W końcu jednak Kitty zauważa Nancy i zaprasza ją do garderoby. Dziewczyny zaprzyjaźniają się, ale wkrótce okazuje się, że łączy je coś więcej. Jak potoczy się ten związek młodych kobiet?
Okazuje się, że Sarah Waters nie tylko świetnie potrafi opisywać uczucia. Zobaczymy jak wygląda Anglia u schyłku XIX wieku oczyma kobiety o odmiennej orientacji płciowej, choćby jakie stereotypy i przesądy panują. Widzimy świat pełen nierówności. kobietom odmawia się nie tylko podstawowych praw, ale też posiadania pragnień cielesnych. Jeśli je okazuje, oznacza to jedno - rozwiązłość.
Sarah Waters korzystając ze stylu wiktoriańskiego, opowiada o miłości lesbijskiej i poszukiwaniu szczęścia oraz swojego miejsca w świecie. Warto zwrócić uwagę na to, jak świetnie pisarka opisuje detale. Powstaje historia uniwersalna, osadzoną w innej epoce
i jednocześnie pełna emocji.
Autor: booksofmeworld, data: 17.02.2016 13:07, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Muskając aksamit"

Nie wiem, co takiego jest w stylu Sarah Waters, że nie można się oderwać od jej powieści. Czytając Złodziejkę autorki byłam zachwycona tym, jak zręcznie posługiwała się słownictwem, jak manewrowała między akcją a intrygą. Czytając Muskając aksamit po raz kolejny byłam zachwycona światem, do którego mnie przeniosła.

Nancy mieszka z rodziną, jej ojciec prowadzi niewielką knajpkę z ostrygami, w której prowadzeniu dziewczyna mu pomaga. Wydaje jej się, że oporządzanie ostryg to wszystko, co jej do szczęścia potrzebne. Pewnego dnia wybiera się wraz z siostrą do teatru, gdzie ma wystąpić Kitty Butler, kobieta występująca w roli dandysa. Nancy od samego początku jest zauroczona dziewczyną, chodzi na każdy jej występ. W końcu dochodzi do zapoznania kobiet, a z czasem Nancy zostaje jej garderobianą i ich znajomość przeradza się w przyjaźń. Kitty proponuje by Nancy z nią wyjechała do Londynu, a ona oczywiście zgadza się bez zastanowienia. Ich relacja przeradza się w coś więcej niż przyjaźń, Nancy przestaje być garderobianą, a staje się towarzyszką na scenie. Wszystko zaczyna się psuć, gdy Kitty nie chce otwarcie przyznać się do swoich uczuć, chce wszystko zachować w tajemnicy i postanawia wyjść za Waltera, mężczyznę odpowiedzialnego za jej występy. Nancy ucieka, popada w marazm i w przebraniu mężczyzny trafia na ulicę, gdzie obsługuje innych mężczyzn, do czasu aż poznaje pewną kobietę, która zabiera ją do swojego domu.

Z początku historia rozpoczyna się bardzo spokojnie, nic nie wskazuje na to, co ma się wydarzyć później. Choć akcja nie toczy się w zawrotnym tempie to autorka wszystko opisała w tak magiczny sposób, że nie można się od lektury oderwać. Wydarzenia opisane w dalszej części książki są niekiedy tak wstrząsające, że nie sposób nie zastanawiać się, co by się zrobiło na miejscu bohaterki. Może niektóre reakcje Nancy były przesadzone, bo przecież mogła wrócić do rodzinnego domu i tam ułożyć sobie jakoś życie, ale wtedy całość nie byłaby aż tak intrygująca.

Sarah Waters w swojej książce po raz kolejny porusza temat związków homoseksualnych i temu jak musieli sobie radzić ludzie w czasach, gdy było to nie do pomyślenia. Niektóre wątki mogą wydać się odpychające, a zachowanie opisywane przez autorkę myślę, że i w dzisiejszych czasach nie zostałoby przyjęte ze spokojem. Jednak całość odzwierciedla to, co często nawet teraz w dobie tolerancji nie jest przez wielu akceptowane. Fakt ukrywania się czy odrzucenia przez niektórych członków rodziny nie wydaje się być niczym nowym.

Akcja po raz kolejny zwalnia na samym końcu, gdy Nancy zaczyna sobie jakoś układać życie. Trochę mi to nie pasowało do reszty kontrowersyjnej treści i wydało mi się aż za spokojne. Konfrontacja, której wyczekiwałam (a o której nie mogę zbyt wiele napisać żeby nie zdradzić kluczowych wątków) nie była tak burzliwa, jak się spodziewałam. Zabrakło tej iskry, która wywołałaby wiele emocji i mogłaby wprowadzić trochę zamieszania.

Twórczością autorki jestem zafascynowana, a jej dzieła, które nie należą do najcieńszych, napisane są przystępnym językiem i w tak ciekawy sposób, że nawet nie wiadomo kiedy kończy się czytać powieść.
Autor: Bookendorfina, data: 04.02.2016 06:50, ocena: 4,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Piękna i plastyczna powieść

"Kiedy skracała moje loki... było tak, jakby nie obcinała mi włosów, lecz kawałek po kawałku uwalniała skrzydła, które zdążyły zarosnąć skórą..."

Książka o tolerancji, poszanowaniu poglądów, zachowań i sposobu życia, także w sferze seksualnej. Piękna i plastyczna powieść obrazująca proces odnajdywania własnej tożsamości, konieczność swobody w wyrażaniu samego siebie, wyjścia z ukrycia krępujących więzów obyczajowych, postrzegania świata według własnych norm, a także dojrzewania i zdobywania doświadczeń życiowych, często przykrych i bolesnych. Nie brakuje tu tęsknoty za akceptacją, przyjaźnią i miłością, ale również łapaniem chwil szczęścia, zachwytu, zauroczenia, prawdziwych przeżyć. A w tle Londyn schyłku dziewiętnastego wieku, rewie, wodewile, moda, zamglone ulice, kontrast biedy i przepychu, skandale obyczajowe, pruderyjne zakłamanie, społeczne wykluczenia, walka o prawa kobiet i ruch związków zawodowych. Z pewnością książka odważna i nietuzinkowa, choć nie dla każdego, wymaga pewnej wrażliwości, zrozumienia i otwartości na momentami szokujące wyznania głównej bohaterki i erotyczne sceny.

Nance Astley, opuszcza rodzinny dom i rusza w pościg za własnymi pragnieniami i fascynacjami. Siedemnastoletnia dziewczyna odkrywa świat, który ją mami i przyciąga, chwyta w pułapkę powierzchownego piękna. Przykre i bolesne wydarzenia współkształtują jej psychikę. Uczy się poznawać siebie, definiować własne oczekiwania, satysfakcjonujące przyjemności i wyobrażenia szczęścia. Czy uda jej się spełnić swoje marzenia? Czy odnajdzie drogę do stabilnego i pełnego życia? A może podąży inną ścieżką? Jakie koszty poniesie w procesie określania własnej tożsamości? Jaka miłość zagości w jej sercu? Autorka bardzo umiejętnie kreśli wyraziste i przekonywujące portrety kobiet rezygnujących z własnych oczekiwań, ukrywających skłonności lesbijskie i żyjących w tradycyjnym modelu związku. I dla odmiany, bohaterki ceniące swobodę wyrażania siebie i swoich namiętności, poszukujące aprobaty w oczach innych, aktywne, ale tylko we własnym zamkniętym gronie. Od wszystkich postaci bije niezwykle silne pragnienie normalności życia, bez społecznego napiętnowania i wyśmiewania. Ale czy kiedykolwiek odmienność seksualna spotka się z szerszym społecznym zrozumieniem i akceptacją? Z pewnością powieść "Muskając aksamit" jest cennym głosem w tej walce.

bookendorfina.blogspot.com
Autor: Erna, data: 26.01.2016 20:26, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

„MUSKAJĄC AKSAMIT”

Czasami los potrafi spłatać figla. Prowadzimy nudne, dość szare życie, ale wszystko może wywrócić się do góry nogami. I to za sprawą jednego człowieka. Czy wówczas powinniśmy za nim pójść?

Początek książki był bardzo obiecujący. Sarah Waters stworzyła bardzo klimatyczne tło, zadbała o detale i szczegółowe opisy. Niestety, na tym plusy się kończą. Główna bohaterka to postać bardzo naiwna, momentami płytka. Miałam ochotę nią potrząsnąć, aby tylko ocknęła się z letargu. Zabrakło też akcji, która mogłaby ponieść powieść na zupełnie inny tor. Zamiast tego otrzymujemy mnóstwo erotyki — prawdopodobnie Waters sądziła, że to jakoś poprowadzi całość. Wiele osób może poczuć się zniesmaczonych, zgorszonych. Opisy są bardzo dosadne. Spotkałam się ze stwierdzeniami, iż „Muskając aksamit” to pornografia w czystym wydaniu — dość skrajna opinia.

{ MAJUSKUŁA | BLOG }
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z 40% rabatu na całą ofertę wydawnictwa M!
Ostatnio oglądane
KMuskając aksamit
KPowrót z Bambuko
KBaśń o wężowym sercu, albo w...
KKicia Kocia u dentysty
KProsta sprawa
KZdarzyło się w Watykanie. Ni...
KDziki łubin
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 67
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!