Księgarnia internetowa Bonito.pl - Radość z czytania
Mamy dla Ciebie apkę! Pobierz z:
Książka Chłopiec w pasiastej piżamie
John Boyne
Skorzystaj z 38% rabatu na całą ofertę wydawnictwa Zwierciadło!
Księgarnia » Literatura piękna » Powieść » Historyczna » Chłopiec w pasiastej piżamie

Chłopiec w pasiastej piżamie

Nasza cena:
23,03 zł (zawiera rabat 30 %) (pozycja niedostępna)
Cena rynkowa: 32,90 zł (oszczędzasz 9,87 zł)
Autor: 

John Boyne

Wydawnictwo: Replika
Rok wydania:2017
Oprawa:miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:204
Format:13.0 x 20.0 cm
Numer ISBN:978-83-7674-586-2
Kod paskowy (EAN):9788376745862
Waga:212 g
Dostępność: pozycja niedostępna (ostatnio dostępna: 16.09.2020 15:17)
Jeśli chcesz dostać powiadomienie, gdy pozycja będzie dostępna, podaj swój e-mail:
E-Mail:

Chłopiec w pasiastej piżamie – opis wydawcy

Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny.

Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi. A może jednak...?

FacebookTwitter
Chłopiec w pasiastej piżamie - Dodaj do schowka
Dodawanie do schowka jest możliwe tylko po zalogowaniu na swoje konto.
Data ukazania się w księgarni: 2017.02.10
Recenzja
Opinie czytelników o „Chłopiec w pasiastej piżamie”
Średnia ocena: 5,0 na bazie 3 ocen z 3 opiniiOcenaOcenaOcenaOcenaOcena
Autor: Przy Kawie Z Ksiazka, data: 01.08.2018 13:47, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

"Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to wyjątkowa książka. Tematyka holokaustu była do tej pory wielokrotnie brana na tapetę przez pisarzy i ciężko powiedzieć coś nowego w tym temacie. Powieść Boyne`a szokuje i zmusza do refleksji. Mamy tu przedstawioną historię Bruna, który jako ośmioletni chłopiec przeprowadza się wraz z rodzicami z Berlina do małego miasteczka. Powodem tego jest awans ojca chłopca, który jest niemieckim oficerem i został przydzielony do nadzorowania obozu koncentracyjnego. Wysyła na śmierć wiele tysięcy więźniów obozu. Chłopiec o niczym nie wie, jest to dla niego zwykła przeprowadzka. Jedyne co się dla niego zmienia, to wygląd domu i obecność niemieckich żołnierzy, którzy go pilnują oraz wysoki płot, który go otacza.

Bruno nie ma żadnych rówieśników, dlatego wymyśla sobie różne zabawy dla zabicia nudy. Wymyka się na spacery, by poznać okolicę. Pewnego razu podczas takiej wędrówki Bruno poznaje chłopca o imieniu Szmul. Przebywa on na terenie obozu koncentracyjnego. Między nimi rodzi się szczera przyjaźń pomimo tego, że dzieli ich drut kolczasty. Bruno zazdrości, że może się bawić z innymi dziećmi. Dla Bruna świat, w którym żyje Szmul, wydaje się być tym wymarzonym. Wydaje mu się, że tam nie trzeba słuchać rodziców, a jedynie bawić się. Bruno przechodzi pod drutami obozu na jego stronę, by pomóc Szmulowi odnaleźć zaginionego ojca. Przebiera się w więzienną "pasiastą piżamę" i wybiera się ze swoim przyjacielem na poszukiwanie. W tym momencie zaczynają się przygotowania do kolejnego mordu na więźniach...

Boyne doskonale ukazuje świat wojny i obozów koncentracyjnych z perspektywy dziecka - ufnego i naiwnego. Bruno i Szmul nie są świadomi sytuacji, w jakiej się znaleźli. Po jednej stronie mamy Niemców, z których wielu mordowało, drudzy nie chcieli się temu sprzeciwić, a nawet dostrzec. Po drugiej stronie niewinni ludzie, którzy są mordowani za to, że są Żydami.

Książka wzrusza i sprawia, że nikt nie pozostanie na nią obojętny. Wywołuje szereg emocji - od złości, aż po smutek. Po tej lekturze rodzi się wiele pytań o bezsensowność wojen, po co są - przecież giną niewinni ludzie. Jak dochodzi do takiej sytuacji, że człowiek człowiekowi wyrządza tyle zła. Książka w prosty sposób ukazuje zło i wojnę, urzeka swoją prostotą. Jest ona obowiązkowa do przeczytania.
Autor: Czytaczyk, data: 25.04.2018 11:54, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

Chłopiec w pasiastej piżamie

Czasy II wojny światowej.
Dziewięcioletni Bruno jest synem niemieckiego oficera. Z rozkazu Hitlera jego zostaje mianowany komendantem obozu koncentracyjnego umiejscowionego na terenie Polski. Wraz ze swoją siostrą i rodzicami zmuszony jest się przenieść z Berlina do Polski. Co nie do końca mu się podoba. Szczególnie, że jego nowy dom jest kompletnym przeciwieństwem tego ukochanego. Z okna pokoju roztacza się widok na obóz i mieszkających tam ludzi w pasiastych piżamach. Chłopiec jest zaintrygowany tym miejscem, ale nie chce drażnić ojca pytaniami.
Szmul jest synem żydowskiego zegarmistrza. Chłopiec nie miał tyle szczęścia, co Bruno i trafił do obozu. Stracił wszystko.. beztroskie dzieciństwo, rodzinę, szansę na dobrą przyszłość, a jego życie wisi na włosku.

Jak to się stało, że tę dwójkę połączyła przyjaźń?

John Boyne doskonale zadbał o to, aby niejednokrotnie załamać mi serce podczas lektury. Historia, którą przedstawia jest bardzo smutna i poruszająca. Treść wywołuje tyle emocji i żalu. Ta książka przedstawia obraz szczerej i bezwarunkowej przyjaźni. Pokazuje, że wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy powinniśmy być na równi. Pochodzenie nie powinno stanowić żadnej bariery, nie powinno się skreślać człowieka ze względu na jego rodowód. To pouczająca i do głębi poruszająca historia. Obok tego typu lektur nie powinno przechodzić się obojętnie. Zdecydowanie polecam każdemu.

17 kwietnia swoją premierę miała trzecia książka John'a Boyne'a "Zostań, a potem walcz".
Autor: Michał Lipka, data: 06.06.2017 07:28, ocena: 5,0  OcenaOcenaOcenaOcenaOcena

CHŁOPCY PO DWÓCH STRONACH OGRODZENIA Z KOLCZASTEGO DRUTU

Dla mnie przygoda z „Chłopcem w pasiastej piżamie” zaczęła się od jego filmowej adaptacji, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Żałuję więc, że najpierw nie przeczytałem powieści, ominął mnie w niej bowiem ten element zaskoczenia, który tak bardzo przemówił do mnie w kinowej adaptacji. Ale nie ominęło jedno – bardzo emocjonalna przygoda z opowieścią, która pozostaje w pamięci na długo po tym, jak odłożyło się już książkę na półkę.

Dziewięcioletni Bruno mieszka wraz z rodzicami w willi w Berlinie. Jak każde dziecko ma plany, marzenia, sekrety i niezachwianą pewność, że jego życie się nie zmieni, a już na pewno nie na gorsze, pomimo, że trwa druga wojna światowa. Ale pewnego dnia matka oznajmia mu, że w związku z pracą ojca, o której chłopiec nie ma najmniejszego pojęcia, muszą się przeprowadzić i to w bardzo odległe miejsce. Bruno musi zostawić w Berlinie przyjaciół, ulubione miejsca i wszystko, co składało się na jego codzienność i zamieszkać w o wiele mniejszym domu na zupełnym odludziu. Tu czeka go pierwszy prawdziwy kontakt z wojennym okrucieństwem, choć będący aktem nieświadomym. W okolicy znajduje się bowiem obóz koncentracyjny, a w nim żyje Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza. Spotkanie obu chłopców staje się brzemienne w skutki. Połączeni przyjaźnią, staną się sobie równi na poziomie, którego nikt nigdy by nie podejrzewał…

„Chłopiec w pasiastej piżamie” ukazuje wojnę oczami dziecka, a właściwie dzieci, ale nie z tej perspektywy, z którą wojna nam się kojarzy. Nie ma tu frontu, nie ma walk, wielkich wojskowych planów, spektakularnych ucieczek ani misji. Są dwaj chłopcy i to, czego doświadczyli. Pierwszy z nich, Bruno, nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co właściwie się dzieje. Nie wie, że ojciec jest niemieckim oficerem, a nawet gdyby wiedział, nie miałby pojęcia co to właściwie znaczy. Konflikt zbrojny nie dotknął go, chłopiec żyje pod kloszem, ale do czasu. Szmul nie miał tyle szczęścia, stracił wszystko włącznie z bliskimi, może nie do końca wszystko rozumie, nie mniej wie, co dzieje się dookoła niego, choć jako dziecko nigdy nie powinien musieć tego wiedzieć. Ich wzajemne relacje mają miejsce na granicy. Rozdzieleni ogrodzeniem z drutu kolczastego, tak bardzo podobni i tak różni zarazem, wciąż trwają w tlącej się w ich niewinności. I to ona, w połączeniu z beztroską naiwnością, porusza najbardziej. Tragedia wisi w powietrzu, a my obserwujemy jej nieuchronność, chociaż nie chcemy by się wydarzyła.

Emocje w tej książce są tym większe, że całość została napisana dość prostym językiem, z perspektywy dziecięcego bohatera. Nie myślcie jednak, że jest to ten typ prostoty i lekkości, której doświadczamy w pozycjach młodzieżowych , bo powieść Johna Boyne’a jest znakomita i pełna pod względem literackim. Autor nie potrzebuje wielkich słów, ani ciężkości, nie chce epatować mrokiem i brudem, pokazuje nam jasną stronę życia w obliczu koszmaru, która tym bardziej trafia do naszego serca. Bo my, w odróżnieniu od bohaterów, wiemy dobrze, co się wokół nich dzieje i o co toczy się ta gra. Dlatego lektura „Chłopca w pasiastej piżamie” jest takim emocjonalnym przeżyciem. Czymś pięknym w swoim okrucieństwie i przypomnieniem do czego jesteśmy zdolni, jeśli przestaniemy dostrzegać to, co ważne. Otrzeźwienie przychodzi zawsze, ale czasem jest już na nie za późno. Polecam gorąco tę lekturę.
Klienci, którzy kupili Chłopiec w pasiastej piżamie, wybrali również:
Chłopiec na szczycie góry John Boyne
Chłopiec na szczycie góry
John Boyne, 24,43
Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris
Tatuażysta z Auschwitz
Heather Morris, 24,43
Zostań, a potem walcz John Boyne
Zostań, a potem walcz
John Boyne, 24,43
Kołysanka z Auschwitz Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar, 27,93
Stowarzyszenie umarłych poetów N.H. Kleinbaum
Stowarzyszenie umarłych poetów
N.H. Kleinbaum, 17,21
Czerń i purpura Wojciech Dutka
Czerń i purpura
Wojciech Dutka, 29,94
Pacjentka Alex Michaelides
Pacjentka
Alex Michaelides, 34,00
Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Hans Joachim Lang
Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Hans Joachim Lang, 31,43
Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa (wydanie filmowe) C.S. Lewis
Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa (wydanie filmowe)
C.S. Lewis, 13,68
Złodziejka książek Markus Zusak
Złodziejka książek
Markus Zusak, 42,53
Umorzenie Remigiusz Mróz
Umorzenie
Remigiusz Mróz, 27,93
Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu Patrycja Dołowy
Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu
Patrycja Dołowy, 27,93
Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów Marcin Kozioł
Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów
Marcin Kozioł, 20,93
Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
Justyna Bednarek, Daniel de Latour, 27,99
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafał Kosik
Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Rafał Kosik, 30,81
Drzewo życzeń Katherine Applegate
Drzewo życzeń
Katherine Applegate, 22,40
Wyszukiwarka
Wpisz tytuł, autora lub wydawcę
tylko w dostępnych
tylko z wyprzedaży
Skorzystaj z rabatu do 35% na całą ofertę Wydawnictwa Dolnośląskiego!
Ostatnio oglądane
KChłopiec w pasiastej piżamie
KCzuły narrator
KPowrót z Bambuko
KŚreżoga
KKicia Kocia u dentysty
KGorzko, gorzko
KZielone piórko Zbigniewa. Sk...
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Pokaż ofertę tytułów z wyprzedaży
Gry - 57
© 2006-2020 Bonito.pl – Radość z czytania Polityka prywatności i plików cookies Obowiązek informacyjny o przetwarzaniu danych osobowych
Jesteśmy tanią księgarnią internetową. Oferujemy tanie książki i komiksy, muzykę na płytach CD, filmy DVD i Blu-ray, zabawki dla dzieci, puzzle i gry planszowe. Koniecznie sprawdź nasze Bestsellery!