Kolejny wydany w Polsce – obok Trzech Zbójców, Przygód rodziny Mellopsów i Człowieka z Księżyca – tytuł laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Prix Hans Christian Andersen, 1998) Tomiego Ungerera.Otto to pluszowy miś, który opowiada nam wzruszającą historię swojego życia – pełnego zabawnych, ale i tragicznych zdarzeń. Otto należy do Dawida, żydowskiego chłopca mieszkającego w niemieckim miasteczku.Podczas jednej ze szczęśliwych zabaw chłopców z misiem, idyllę brutalnie przerywają zmiany polityczne. W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa i Holokaust, Tomi Ungerer znów wraca do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci.
Opowieść o tym, jak dobro zwycięża nad złem. Trzej zbójcy sieją postrach - napadają na powozy, okradają pasażerów. Pewnej nocy w jednym z powozów zamiast skarbów znajdują sierotkę. Dziewczynka wcale się ich jednak nie boi „Każda strona tej książki jest przejmująca, a zarazem zaskakująca. Przy Trzech Zbójcach bledną wszystkie inne, napisane kiedykolwiek, książki dla dzieci”. – „Le Monde”, Paris
Już dawno (a może nigdy) polscy czytelnicy nie dostali tak dużej dawki optymizmu. Oto po pięćdziesięciu latach od premierowych wydań amerykańskich po raz pierwszy w Polsce ukazują się rewelacyjnie opowiedziane (słowem i w rysunkach) historie o niezwykłej rodzinie Mellopsów, stworzone przez światowej sławy mistrza literatury dziecięcej Tomiego Ungerera. Uwielbiają wyzwania – penetrują jaskinie, budują samolot i wieżę wiertniczą, poszukują podwodnego skarbu. Czasem przygoda wiedzie ich w niebezpieczną stronę… W ostatnim momencie ratują się przed utonięciem w podziemnej rzece, cudem uchodzą cało z pożaru w lesie, udaje im się wydostać z bezludnej wyspy. Jednak zawsze przygodę wieńczy ta sama nagroda: w domu czeka Mama i jej wyśmienity tort z bitą śmietaną. Pięć historii w jednym tomie. Rodzina Mellopsów wreszcie w Polsce! Ci, którzy nigdy nie spotkali rodziny Mellopsów, stracili szansę poznania jednego z najlepszych dzieł stworzonych kiedykolwiek z myślą o odbiorcach historii obrazkowych. „The New York Times“
Tomi Ungerer odpowiada na pytania dzieci z rozbrajającą szczerością, a zarazem wielką mądrością artysty, który nigdy nie zapomniał, że wciąż ma w sobie swoje wewnętrzne dziecko. Jego odpowiedzi ukazywały się we francuskim magazynie „Philosophie”, teraz zebrane zostały w jednym tomie. „Dlaczego ja nie jestem tobą, a ty mną? Kto stworzył Boga? Po co są na świecie pieniądze? Czy to możliwe, że moje życie to sen? Czy istnieje coś takiego jak nic? Jeśli ktoś mnie uderzył, to czy mam mu oddać? Dlaczego mamy kochać innych, a nie tylko samych siebie? Wielkie filozoficzne pytania są wciąż takie same – zadawaliśmy je dwa tysiące lat temu, zadajemy i dziś, bez względu na to, czy mamy osiem czy osiemdziesiąt lat. Tomi Ungerer odpowiada na nie w sposób zaskakujący i zabawny, prowokując do myślenia i zawsze dostarczając inspiracji. To książka filozoficzna, dzięki której czytelnicy ochoczo oddają się refleksji – niezależnie od tego, czy są dziećmi czy już zdążyli dorosnąć. „Żeby udzielić dzieciom odpowiedzi, trzeba się postawić na ich miejscu. Tłumaczyć w sposób zrozumiały, używając przy tym języka dorosłych. Obrazować za pomocą przykładów z rzeczywistości lub zaczerpniętych z wyobraźni. Pokazać, że z wszystkim można sobie poradzić – wystarczą tylko dwie rzeczy: uśmiech i szacunek.”
I znów Tomi Ungerer funduje nam potężną dawkę optymizmu! Opowiadania powstały w latach 60., zaraz po bestsellerowych Przygodach rodziny Mellopsów. Tym razem Ungerer poświęcił całą swą uwagę zwierzętom, których nikt wcześniej nie zauważył, a już na pewno nigdy nie umieścił w książkach dla dzieci. Wąż Crictor jest nie tylko pupilem swojej pani, ale także skutecznym poskramiaczem dzikich włamywaczy. Skrzydlata kangurzyca Adelajda wygląda jak modelka, ale bywa też śmiałym strażakiem. Ośmiornica Emil odnosi sukcesy nie tylko na scenie muzycznej, ale i na polu walki z przemytnikami. Kolorowy nietoperz Rufus uczy się czerpać radość z życia aż do zawrotu głowy. I wreszcie sęp Orlando ten nie dość, że z powodzeniem pełni funkcję gołębia pocztowego, to jeszcze potrafi przywracać szczęście w rodzinie.
Kolejny wydany w Polsce tytuł Tomiego Ungerera – laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (im. Hansa Christiana Andersena) Pewnego dnia Księżycolud postanawia przenieść się do świata ludzi i przyłączyć się do ich zabawy. Jednak zamiast dostojnego gościa serdecznie powitać, ludzie widzą w nim tylko obcego... Co więcej, traktują go jak wroga i skazują na więzienie! Samotny, w celi, Księżycolud wykorzysta jednak swe specjalne moce, by wymknąć się z rąk prawa (użyje fortelu, który jest zbyt oryginalny i sprytny, by można go było tutaj ujawnić). Jego dalsze przygody w lesie, i – najważniejsze – spotkanie z dziwacznym trzystuletnim naukowcem składają się na pełną humoru, mądrą opowieść o przyjaźni, tolerancji i otwartości, która zachwyci dzieci w każdym wieku i da do myślenia nie tylko młodym czytelnikom, ale i tym całkiem dorosłym.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
Bonito na Allegro
„Dobre chwile” – recenzje