Kodeks postępowania karnego. Krótki komentarz dla studiujących jest adresowany do studentów prawa uczących się na temat postępowania karnego na poziomie podstawowym (jednolite studia magisterskie) lub wyższym (seminaria magisterskie i doktorskie z zakresu prawa karnego). Z „Komentarza” będą mogli skorzystać również aplikanci. W „Komentarzu” wyjaśniono treści przepisów procesowych, które nie zawsze są dla czytającego jasne. Autorzy kładą szczególny nacisk na wskazanie powiązań między poszczególnymi przepisami. Konstrukcja Kodeksu postępowania karnego może sprawiać problemy początkującym prawnikom: często skutek naruszenia przepisu pojawia się w zupełnie innym miejscu. Zdarza się również, że instytucja prawa procesowego nie jest uregulowana kompleksowo w jednym rozdziale czy nawet dziale ustawy, a jej rzeczywisty kształt i funkcjonowanie można zrozumieć tylko znając wszystkie te przepisy. Istotne dla zrozumienia instytucji procesowej przepisy znajdują się także w „Kodeksie karnym”. „Komentarz” obejmuje tę część kodeksu, która omawiana jest podczas studiów i aplikacji.
Książka Status zwierzęcia... jest interdyscyplinarnym zbiorem studiów z zakresu podstaw aksjologicznych, teoretycznoprawnych i normatywnych prawnego statusu zwierząt. Problematyka ta, stanowiąca od 2010 r. przedmiot badań Wydziału Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, określana także jako prawo ochrony zwierząt, choć niektórzy autorzy używają terminu prawa zwierząt, ma doniosłe samoistne znaczenie. Jest ono obecnie tym większe, iż rozważania dotyczące statusu zwierząt łączą się ściśle z rozwijającą się, wraz z postępem myśli ekologicznej, ogólną refleksją nad stosunkiem człowieka do przyrody. Zwierzęta stanowią jej szczególną część w różny sposób najbliższą człowiekowi, choć zarazem bardzo wewnętrznie zróżnicowaną. Niniejszą książkę można zatem polecić osobom zainteresowanym zarówno tematyką statusu zwierząt, jak i ogólniejszą problematyką ekologiczną-rozpatrywaną z punktu widzenia odpowiedzialności człowieka za jego naturalne otoczenie.
Wyzwaniem i źródłem poważnych trudności w badaniach nad zjawiskami i procesami społecznymi (czyli każdym innym problemem niż kwestii wewnątrz dyscypliny naukowej) jest wieloaspektowość-wielowymiarowość przedmiotu badania. Z tego punktu widzenia korporacje transnarodowe nie są niczym szczególnym, a będąc ważnym elementem rzeczywistości społecznej skupiają na sobie zainteresowanie badaczy. Autorzy tomu doprowadzili do dialogu reprezentantów tych dyscyplin, w których materia korporacji transnarodowych należy do głównego nurtu badań. Zaproszenie do dyskusji przyjęli naukowcy reprezentujący czołowe ośrodki akademickie w Polsce. Opracowanie przygotowane przez Wydział Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zawiera teksty referentów przedstawione na konferencji zorganizowanej w kwietniu 2009 roku w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W książce zgromadzono teksty uczonych będących specjalistami z różnych dziedzin nauki, związanych z problematyką korporacji transnarodowych. Praca ze względu na współpracę ekonomistów, politologów i prawników jest niezwykle wartościowa, a zarazem nietuzinkowa. Jestem przekonana, ze wzbudzi ona zainteresowanie adresatów (naukowców, dziennikarzy, studentów, osób zainteresowanych tą tematyką) i będzie ważnym wkładem autorów w naukową debatę. prof. zw. dr hab. Katarzyna Żukrowska, SGH
Tom poświęcony został konstytucyjnym standardom prawa i procesu karnego w Polsce, omawia podstawowe w tym zakresie normy konstytucyjne, przede wszystkim zasady odnoszące się do prawa karnego i kształtujące pozycję oskarżonego w procesie.
Publikacja jest adresowana przede wszystkim do studentów studiów prawniczych, a także administracyjnych czy zawodowych studiów policyjnych. Stanowi ona uzupełnienie podręczników akademickich, ułatwia zrozumienie i przyswojenie treści przepisów zarówno części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej Kodeksu karnego. Komentarz ma służyć studentom jako pomoc podczas warsztatów czy ćwiczeń, a aplikantom do zawodów prawniczych jako repetytorium podstawowej wiedzy z prawa karnego. Skorzysta z niego również każdy człowiek niebędący prawnikiem, który dla własnych potrzeb chciałby zrozumieć treść przepisów karnych i poznać przyjętą ich wykładnię. „Zespół uznanych specjalistów prawa karnego i prawa karnego procesowego podjął się bardzo ambitnego zadania – krótkiego skomentowania przepisów prawa karnego (części ogólnej, szczególnej i wojskowej). To niewątpliwie trudne zadanie. (…) komentarz ma trafić do wszystkich studentów realizujących przedmiot prawo karne, nie tylko na kierunku prawo. (…) Komentarz może również z powodzeniem służyć aplikantom, jako pomoc dydaktyczna, ale także innym osobom, które będą chciały dotrzeć do podstawowej wiedzy z zakresu prawa karnego. Jest to kolejna inicjatywa wydawnicza (T. Gardocka D. Jagiełło Kodeks postępowania karnego, Warszawa 2018), która – jak uważam – zostanie dobrze przyjęta” – prof. zw dr hab. Stanisław Hoc, Katedra Prawa Karnego Uniwersytet Opolski.
Nowoczesny podręcznik akademicki będący prawdziwym kompendium wiedzy o prawie karnym międzynarodowym. Autorzy kontynuują studia rozpoczęte przez prof. Lecha Gardockiego w kultowym już podręczniku „Zarys prawa karnego międzynarodowego” (PWN 1985). W syntetyczny i klarowny sposób autorzy objaśniają początki i rozwój międzynarodowego prawa karnego – począwszy od okresu przed I wojną światową, a na współczesności skończywszy. Kolejno omówione zostają m.in. problematyka, funkcjonowanie i kodyfikacja prawa norymberskiego oraz instytucje międzynarodowego prawa karnego wraz z prowadzonymi przez nie działaniami i postępowaniami. W dalszych częściach autorzy podejmują temat przestępczości międzynarodowej, omawiając rodzaje przestępstw, sposób ich rozpatrywania i międzynarodową współpracę w ich ściganiu, prezentując m.in. prawo ekstradycyjne i europejski nakaz aresztowania.
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat