Wielki Kuglarz – oto historia gadającej lalki skonstruowanej podobno przez „księcia niemieckich matematyków”, Carla Friedricha Gaussa. Marionetki potrafiącej posługiwać się słowami, nieskromnymi gestami i cyrkowymi sztuczkami. Lalki, którą na strychu starego domu dawnego właściciela, barona Berlichingena, znalazł Siwy, bohater opowieści. Hexenmeister – czarodziej-gadająca lalka, zawładnął wyobraźnią małego chłopca, młodzieńca i mężczyzny. Wielki Kuglarz to także tragikomiczna opowieść o życiu pięciu chłopaków, potem młodzieńców i mężczyzn, opowiedziana przez jednego z nich. Opowieść o przyjaźni na śmierć i życie rozpoczynająca się w miasteczku na Ziemiach Odzyskanych nad rzeką nazywaną przez jednych Gniewną, przez innych Wasserbose. O radości huncwotów, wykpiszy i elegantów. Ich smutkach, miłościach, dobroci i słabościach. O pięknie życia i nieustannym poszukiwaniu legendarnej krainy szczęścia. A także o ludziach nazywanych sukinsynami i kreaturami, którzy objawili się naszemu bohaterowi w snach i rzeczywistości. Tadeusz Kijański – reżyser, malarz, scenarzysta, scenograf, autor książek, m.in.: Dzikie serca, Dom koni, Dziesięć kobiet, Czterech pór roku opisanie, Diabeł Pat, Opowieści znad stołu i kniei. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk, filmów fabularnych i telewizyjnych. Selekcja według prozy Waldemara Łysiaka przyniosła mu wiele nagród. Swoje malarskie projekty i kompozycje dekoracyjne wystawia w wielu galeriach, m.in.: w Niemczech, Danii, USA. W Teatrze Polskiego Radia realizuje cykl słuchowisk pt. „Dotyk głosu”.
Rozwój cywilizacji spowodował, że my, ludzie współcześni, znaleźliśmy się o przysłowiowy krok od zagłady środowiska, w którym żyjemy. Nieustanne znikają z naszej planety coraz to nowe gatunki zwierząt i roślin. Zapisano w „Czerwonej Księdze Danych” IUCN, iż los zagrożonych eksterminacją zwierząt i roślin zależy przede wszystkim od refleksji i postaw etyczno-moralnych ludzi. „Polska… kraj to bardzo lesisty, ale nie mało przecie obfitujący w złoto i srebro, chleb i mięso, w ryby i miód…” – takim to wytwornym stylem benedyktyński zakonnik, nazwany Gallem, na zlecenie króla Bolesława Krzywoustego opisywał w latach bogactwa ziemi polskiej. Czas dawny puszczy polskiej – czas prześniony? NIE Przecież i dzisiaj nie brak w naszych puszczach i lasach „wszelakiego zwierza”. Miejsc jakby przyśnionych z dawnego, przeszłego już czasu. O miejscach takich chcemy opowiedzieć w naszej książce. Opiszemy niektóre zwyczaje, obrządki, w jakich dane nam było uczestniczyć. Znajdą się w książce przepisy na potrawy z kuchni myśliwskiej, przygotowane i przetestowane przez moją żonę. Opowiemy także o ludziach lasu, zwierzętach, drzewach, roślinach i puszczańskiej magii. Tym wszystkim, którzy zechcą przyjąć nasze słowa i obrazy Darz Bór! (z przedmowy do poprzedniego wydania)
Wybór opowiadań wybitnego filmowca, reżysera filmowego i teatralnego, popularyzatora kultury, prozaika. Opowiadania osadzone we współczesność i najnowszej historii Polski prezentują bogaty świat przeżyć wewnętrznych bohaterów Tadeusza Kijańskiego.
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów – bohaterów opowiadania! Opowieść o warszawskiej kiniarce kinematografu „Olimpia”; Sarze Fukss, która ze swoimi synami, zapisywała na filmowej taśmie niezwykłe wydarzenia z życia stolicy. Ale przede wszystkim jest to opowieść o polskich cywilach – żołnierzach. Ludziach niezłomnych, którzy oddali swe życie, aby uchronić miasto Warszawę przed sowiecką „czerwoną nawałnicą”. W książce – Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 roku brytyjski dyplomata, obserwator specjalny wysłany do Polski w anglo-francuskiej misji nadzwyczajnej, Lord Edgar Vincent d`Abernon napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920…” Mateczka, to moja opowieść o cenie, jaką przyszło zapłacić za prawo do wolności i obronę honoru narodu polskiego…
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów – bohaterów opowiadania! Aktorzy słuchowiska: A. Dereszowska, K. Gosztyła, A. Ferency, B.Szyc, A. Bazak, T. Kijański.
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów – bohaterów opowiadania! Aktorzy słuchowiska: A. Ferency, M. Zbrojewicz, M. Reczek, M. Troński, K. Wakuliński, M. Węgiel, J. Pach, S. Holland, T. Kijański.
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów – bohaterów opowiadania!
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów - bohaterów opowiadania! Oto historia, która nie powinna się przydarzyć tym ludziom: młodziutkiej Mariolle i reżyserowi, którego nazywali Siwym. Starszemu mężczyźnie i lekkomyślnej dziewczynie, oddalonym od siebie w pojmowaniu świata. Tę historię, powinien skrywać sen. Historię nieskromnego Pigmaliona, który z czarodziejskiej gliny pragnął ulepić kobietę niezłomną i niezwyciężoną. Młodziutka Mariolle złamała serce reżysera. Opajęczyła rozum. Pusząc się jak indor, uwiedziony odbiciem w jej zielonych oczach, nie zauważył jak sieć pochlebstw, czarodziejskich słówek, ckliwych komplementów zapętla na jego szyi sznur. Zakochał się jak młodzik. Aktorzy słuchowiska: Edyta Jungowska, Henryk Talar, Marian Opania, Angelika Kurowska, Ewa Borowik, Tadeusz Kijański, Sławomir Orzechowski.
Wyjątkowa publikacja: książka z tekstem słuchowiska, wzbogacona o obrazy Tadeusza Kijańskiego i zdjęcia aktorów – bohaterów opowiadania! Człowiek siedzący na kamieniu wzgórza nazywanego „Lisim Pyskiem” jest stary i piękny. Twarz ma pomarszczoną, z oczami zielonymi ukrytymi za metalowymi oprawkami okularów, z nosem prostym i ustami skłonnymi do uśmiechu. Włosy siwe, krótko przystrzyżone, gęste i mocne. Ręce ruchliwe, z długimi palcami i szerokimi dłońmi. Do młodej kobiety, siedzącej naprzeciw niego z mikrofonem w dłoni, mówi głosem dźwięcznym, przywykłym do wydawania rozkazów (od autora). Autor i reżyser: Tadeusz Kijański Realizator akustyczny: Paweł Szaliński Autor muzyki: Shadowfinder Piotr Tylczyński Obsada: Irma – Ewa Borowik Stary Lis – Marian Opania Glaca – Miłogost Reczek Nosek – Krzysztof Tyniec Doktor Schulze – Arkadiusz Bazak Harry – Krzysztof Gosztyła James – Adam Bauman Policjant Marcin Troński Oficer – Tadeusz Kijański Redaktor Melania – Agnieszka Dygant
Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
Sprzedaż hurtowa
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat