Bonito
O nas
Kontakt
Punkty odbioru
Dla dostawców
Polityka prywatności
Załóż konto
„Dobre chwile” – recenzje
Nowości z ostatniego tygodnia
Bestsellery
Zapowiedzi
Promocje
Wyprzedaż
Koszty dostawy
Regulamin zakupów
Regulamin kart podarunkowych
Rabat
Publikacja przypomina najciekawsze bitwy stoczone przez żołnierza polskiego podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Działania te opisane zostały w popularnej serii Bellony `Historyczne Bitwy`. Przypominamy kontrofensywę nad Bzurą, obronę stolicy i walki o Lwów na południowym skrzydle polskiej obrony. Wojna obronna 1939 roku należy do najbardziej znaczących wydarzeń w dziejach Polski XX wieku, a właściwie w całej naszej historii. Jej przebieg rzutował na dalszy tok spraw związanych z Polską w czasie II wojny światowej i wywarł wpływ na kształt naszej rzeczywistości politycznej aż do upadku PRL, a właściwie do chwili obecnej. Już sama nazwa tej kampanii wojennej budziła dyskusje.
Polska we wrześniu 1939 roku broniła nie tylko własnego kraju. Broniła także wystraszonej Europy - taka jest teza autora, wybitnego historyka wojskowości, autora licznych publikacji wydawanych m.in. przez Bellonę. Opracowanie wnosi nowe fakty i interpretacje do wiedzy historycznej o narodowym dramacie 1939 roku. Książki Tadeusza Jurgi cieszyły się uznaniem historyków i zawsze wzbudzały dyskusje wokół najnowszych dziejów Polski.
Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas kampanii 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie „Poznań” (gen. Tadeusz Kutrzeba) i „Pomorze” (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe („Süd”) (gen. Gerd von Rundstedt). 9 września marszałek Edward Śmigły-Rydz wydał rozkaz generałowi Kutrzebie aby ten, na czele armii „Poznań” oraz „Pomorze” uderzył na północne skrzydło Grupy Armii Południe. Celem uderzenia było zmuszenie Niemców do zaprzestania pościgu za odchodzącymi do wschodniej Polski armiami „Prusy”, „Lublin”, „Kraków”, „Karpaty”. Bitwa ta była o wyjątkowym znaczeniu, ponieważ Polacy wykazali inicjatywę i byli stroną atakującą.